Gewetensbezwaren tegen de krijgsdienst VREDE OF OORLOG? Fijngeknipt haar gemengd door 't eten van haar man SPORT RADIO mm Een oude moordzaak in het kort Ternate's katholieken hebben hun oude klok weer terug OP VREDEHOF Wolprijzeri zijn weer dalende Bende bevrijdde 400 arrestanten Buitenlands overzicht I IS!® mi&m Si» Naar wij vernemen: BEURSOVERZICHT VRIJDAG 6 APRIL 1951 „Gewetenstterwaren tegen de krijgsdienst kunnen als zodanig worden erkend, wanneer zij op recht gemeend, ernstig door dacht, onoverkomelijk en ach tenswaardig voor de overheid zijn. Zuivere gevoelsoverwe gingen en politieke bezwaren kunnen niet als gewetensbezwaar gelden", aldus verklaarde prof. mr, Josephus Jitta op een bijeen komst van het Contactcentrum op voorlichtingsgebied in Den Haag. Prof- Jitta. voorzitter van de commissie, die de minister van oorlog adviseert bij de beoorde ling van gewetensbezwaren tegen de krijgsdienst, schatte het aan tal dienstplichtigen, dat zich per lichting op gewetensbezwaren be roept, op ongeveer één procent. Ten tijde van de uitzending van dienstplichtigen naar Indonesië lag dit percentage iets hoger. De commissie van advies kan gemid deld iets meer dan de helft van deze gewetensbezwaren als echt erkennen. De minister van oorlog volgt in deze bijna altijd het ad vies van de commissie- Gewetensbezwaren tegen de krijgsdienst komen voornamelijk van Jehova's getuigen. Verder van doopsgezinden, zevende dags adventisten en humanisten. Bij de beoordeling van deze bezwa ren heeft de adviescommissie de beschikking over rapporten van de medische dienst. Een psychia trische rapport en 'n psychologisch rapport en over inlichtingen be treffende de persoon en omgeving var de principiële dienstweige raar. Vele principiële dienstweige raars weigeren niet alleen de wapenen te dragen, maar verzet ten zich ook tegen het ongewa pend dienst doen bij de genees kundige troepen. De wet erkent in beide gevallen aanvaardbare bezwaren- Prof. Jitta verklaarde dit te betreuren. Naar zijn me ning moet de wet aan de princi piële dienstweigeraar niet de mogelijkheid bieden om zich te onttrekken aan het ongewapend dien=t doen bij de geneeskundige troepen. Wanneer de gewetensbezwaren PROGRAMMA ZATERDAG 7 APRIL HILVERSUM I (402 M.): 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; .9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11,45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Pianospel; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuz.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateuruitzending; 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.50 Zang en orgel; 16.10 Koperkwartet; 16.30 Meer stemmige Liturgische muziek; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Film muziek; 18.15 Binnenlands over zicht; 18.25 Orgelconcert: 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 Nieuws; 19.15 „Dit is leven", cau serie; 19.21 „De sociale Encyclie ken en de K.A.B.", vraaggesprek; 19.33 Gram.: 19.52 Journalistiek weekoverzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gram.; 20.15 „Licht baken"; 20.40 „Steek eens op, heren": 21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.53 „Wat zou u doen?" 22.00 Amusementsmuziek: 22.30 „Wij luiden de Zondag in!"; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperan to; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Onder ons gezegd; 8.23 Orgelspel: 8.50 Klassieke mu ziek: VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding: VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven; 11.40 Pianorecital; 12.00 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen); 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest en solist; 13.50 Gram.; 14.00 Voor., de jeugd; 14.30 Lichte muziek; 15.00 Boek bespreking; 15.15 Dansorkest; 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Sport; 16.45 Kamerorkest; 17.30 „Zo werkt Nederland", programma over industrialisatie: 17.40 Voor de jeugd: 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Gram.; 18.30 Volksmuziek; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19 30 „Passe partout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", cau serie; VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20.15 „De Zwer ver", muzikale eomedie; 21.15 Tirolermuziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Instrumentaal sextet; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Accordeonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M.: 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerber.; 12.32 Omroep orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaam se liederen; 13.30 Gram.; 14.00 Symphonie-orkest; 15.00 Accor deonduo; 15.15 Jazzmuziek; 15.45 Accordeonduo: 16.00 Gram.: 16.15 Koper-ensemble en koor; 16.30 en 16.40 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.30 Orgelconcert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Viool en piano; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en soliste; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Lichte muziek; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws: 22.15 Verzoekprogramma 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek; 23.30—24.00 Gram. 484 M.: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30 en 14.00 Verzoekprogramma; 15.00 Gram. 16.30 Lichte muziek; 17.10 Idem; 18.30 Accordeonmuziek; 19.00 en 19.40 Gram.; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Gram.; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram: 22.55 Nieuws -3.00 Gram.; 23.55 Nieuws. worden erkend, zet rnen de dienstweigeraars aan graafwerk in D.U.W. kampen. Deze burger dienstplicht duurt langer dan de militaire diensttijd. Soms worden zij aangesteld als brpeders in krankzinnigengestichten. Van de genen, wier bezwaren niet wor den erkend, blijkt 13% bij her keuring toch niet geschikt voor de militaire dienst- Van het over blijvende deel komt 46" n alsnog vrijwillig onder de wapenen. MELBOURNE. 5 April (Reu ter) De prijzen voor ruwe wol, welke gestegen waren tot meer dan 1 pond sterling per 500 gram, zijn vandaag op de te Mel bourne gehouden veiling weder om geleidelijk gedaald. De noteringen voor Merino vlieswol waren onregelmatig. Be tere kwaliteit noteerden ongeveer even veel als gisteren, doch de prijzen voor middelmatige soor- i ten daalden wederom met 5 pCt. Europese landen en Australische fabrieken waren de voornaamste kopers. DE AANVAL OP GARUT DJAKARTA, 5 April (Aneta). Officieel is medegedeeld, dat bij de jongste aanval op Garot, wel ke werd uitgevoerd door 2300 man, 400 kamparrestanten wer den bevrijd, 390 daarvan keer den echter later terug. Er wer den 12 personen gedood, 5 kwa men er tijdens een brand om het leven, 5 burgers werden gewond en 5 woningen in brand gestoken. In het officiële rapport wordt voort gezegd, dat 2 of 3 Neder landers deel uitmaakten van de bende, die de aanval pleegde, in de nacht van Zaterdag op Zon dag. Tasikmalaja werd Zaterdag nacht en Zondagnacht aangeval len. De eerste keer door ongeveer 500 man, de tweede keer door 'n bende van onbekende sterkte. De eerste keer viel er een dode, de tweede keer geen. Ook enkele kampongs in de omgeving wer den aangevallen. Geldroof te Semarang SEMARANG, 5 April (Aneta). Dinsdag zijn twee employes van de Internationale Crediet- en Handelsvereniging, die geld naar de factorij der Nederlandse Han delmaatschappij brachten, vlak voor de Bank door twee gewa pende personen beroofd van 110.000 roepians. A;:-'i-!'.'.: A;. m m» *- Een veld vol reuzen-paddenstoelen lijkt dit heuvelterrein in Korea tijdens een massale landing van het 187ste regiment Luchtlandingstroepen van het Amerikaanse leger. Met de parachutes worden gelijktijdig uitrustingsstukken neergelaten. COMPLOT ONTDEKT IN OOST-JAVA SURABAJA, 5 April (Aneta). Volgens berichten uit welin gelichte Indonesische kringen zijn in Oost-Java dezer dagen in di verse plaatsen personen gear resteerd, die deel zouden uitma ken van een complot, dat een tweede Madium-affaire voorbe reidde, vertakkingen zou hebben over heel Java met centra in midden-Java en contact zou on derhouden met de Darul Islam in West-Java en een guerilla- organisatie in Oost-Java. Handelsverdrag Zweden-Indonesië DJAKARTA, 5 April (Aneta). Donderdagmiddag is het han delsverdrag tussen Zweden en Indonesië ondertekend. Vertegenwoordiger een jaar achter slot De Rotterdamse Rechtbank veroordeelde de 32-jarige verte genwoordiger P. C. M. uit Gouda tot een gevangenisstraf van 1 jr. Hij had gepoogd de N.V. Inter- metaal voor f 9000.op te lich ten. Verder zou hij onder allerlei voorwendsels van twee personen f 1900.hebben losgekregen. De eis luidde anderhalf jaar. Janke G. te Leeuwarden, die door de rechtbank ter zake van het na rijp beraad en kalm over leg plegen van moord op haar eerste man Jan Wiebenga, was veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek, stond gis teren voor het Hof, daar zij niet in dit vonnis berustte; échter ook de officier van Justitie teken de appèl aan. Zo gesloten als de vrouw in eerste instantie was, zo opstandig tegen haar 'ot was ze nu. Haar gehele houding culmi neerde in spijt over de te onder gane straf, want zoals ook de pro cureur-generaal opmerkte, van een werkelijk berouw is bij deze vrouw geen sprake. Het bleek uit het verhoor van verdachte, dat zij op 23 Juni 1906 met Jan Wiebenga was gehuwd, maar d:at ze het slecht met elkaar konden vinden- Reeds in 1933 beraamde zij plannen hem uit de weg te ruimen, door fijngeknipt haar door zijn eten te mengen. Daarna werd met de verloofde van een dochter afgesproken, dat de man in het water geduwd zou worden. Maar al die plannen mis lukten. Toen, terwijl zij bij een apotheker als werkster diende, kwam ze in het bezit van een tube vergif en daarvan heeft zij haar man regelmatig een hoeveel heid gegeven. Toen de huisarts te hulp werd geroepen, oordeelde De voetballers van de stad Luik hebben het er tegen Sao Paulo niet zo goed afgebracht als hun collega's uit Brussel. Zij ver loren gistermiddag met 30. De Brazilianen gebruikten de eerste helft voor een demonstratie van super-voetbal, zonder dat zij er echter toe overgingen een doel punt te maken. In de tweede helft schakelden zij hun score-produc- tiviteit in en werd de 30 eind stand bereikt. Er waren 20.000 toeschouwers. De traditionele voetbalwed strijd tussen Amsterdam en Brus sel zal worden gespeeld op Za terdag 14 April in het Ajax-sta- dion. Op diezelfde dag heeft op het Sparta-terrein de ontmoeting RotterdamAntwerpen plaats. Tevoren spelen de advocaten van beide steden tegen elkaar. Voor degenen die zo fortuin lijk zijn iets van het Festival of Britain te kunnen zien: de wed strijd Engeland-Argentinië op 9 Mei in het Wembley-stdion gaat vrij zeker door. St. Etienne, de club van Kees Rijvers, heeft door een 5-1 zege op Le Havre, waarin De Vroet en Steenbergen spelen, de halve finale van de wedstrijden om de Franse Beker bereikt. deze overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. Toen heeft de vrouw, gevaar vrezende, een doek met ammonia tegen de neus en mond van de man gehouden, waarna hij overleed. De procureur-generaal wilde in dit geval, waarin de daad meer dan 15 jaar geleden werd ge pleegd en gezien verdachte's ouderdom, niet een zwaardere straf eisen, dan het vonnis van de rechtbank inhoudt. Spreker requireerde dan ook tot bevesti ging- (Advertentie) Die knagende Bhenmatisehe pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom 'n Kruschen- kuur. Wonderlijk die aanspo rende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daar mede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toe ren hun functies verrichten, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daar mee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regel matig! En... hoe eerder hoe beter... DJAKARTA (Aneta). Groot was de dankbaarheid en verheu genis van de katholieken van Ternate toen in de Kerstnacht van verleden iaar de eeuwenoude Portugese kerkklok van Ternate weergalmde. Men hecht een bii- zondere betekenis aan dit evene ment. want het was voor. de eerste keer sinds biina 300 iaar. dat een klokkeluider van de plaats de ge legenheid kreeg om de ruim drie eeuwen oude klok te luiden, meldt het in Flores verschijnende katholieke orgaan „Bentara". De klok, waarop gegraveerd staat: „O Maria flos virgi- num velut rosa vel liliem funde preces ad filum pro salute fidelium", dateert van 1603, toen de Portugezen Ternate overheersten. In 1663 werd de klok door de Nederlan ders op de Portugezen buitge maakt. Men hoorde sedertdien de klok niet meer voor ceremoniële doeleinden dienst doen. De sol daten in het fort van Ternate ge bruikten de klok om de tijd aan te duiden. Vóór de oorlog hadden de katholieken vergeefse pogingen gedaan om de „heilige klok" terug te krijgen. Men legde er evenwel het bijltje niet bij neer. Toen in tussen na de souvereiniteitsover- dracht het militaire gezag aan de Apri werd overgedragen, wend den de katholieken in de stad zich tot het militaire gezag om de klok terug te vragen. Enige dagen vóór Kerstmis 1950 dien- zal Bloemcndaal binnenkort de 34ste gemeente in Nederland zijn, die een natuurwacht heeft. In het gehele land werken nu reeds 750 vrijwilligers als natuurwacht; kregen veertien arbeiders van de N.V. Pletterij v.h. L. I. Ent- hoven te Delft ontslag wegens verminderde werkgelegenheid door gebrek aan materiaal. Om dezelfde reden waren reeds negen arbeiders ontslagen; is veldmaarschalk Montgomery gistermorgen weer van 't vlieg veld Valkenburg uit ons land ver trokken met bestemming Kopen hagen; zijn oud-minister Struycken en oud-staatssecretaris v. d. Grinten benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ter wijl oud-minister Spitzen com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau werd; kunnen ingezetenen voortaan ook deviezen verkrijgen voor toe- ristenreizen naar Spanje en wel op dezelfde voorwaarden die voor reizen naar andere landen in Europa gelden; is gistermorgen om vijf uur in het water van de Oude Schans nabij de Kalkmarkt te Amster dam een man van middelbare leeftijd verdronken. Een voorbij ganger hoorde hulpgeroep, doch kwam te laat. den de katholieken een verzoek schrift in bij de commandant van de Apri, majoor Mudjajin. Twee dagen later kreeg men van de commandant antwoord, dat het verzoek was ingewilligd en dat de klok op de kerktoren van de stad Ternate mocht worden ge hangen. NARCISSEN VELDEN IN VOLLE BLOEI! De crocussen zijn thans voor een groot deel uitgebloeid. Enkele narcissenvelden staan in volle bloei en op andere plaatsen be ginnen de narcissen te kleuren, evenals de tulipa's. De hyacinthen steken hun koppen boven de grond. In het door duinen be schutte Noordwijk beginnen ze zelfs al te kleuren. Indien het warmer weer wordt, zullen de narcissen en hyacinthen tegelijk gaan bloeien, iets wat niet vaak voorkomt. Op „Keukenhof" zijn de nar cissen en tulipa's uit. De kas is thans op zijn mooist. De vele soorten tulpen vormen met hun fraaie kleuren een schitterend bloem entapijt. Brieven voor het Korea-aanvullingsdetachement Brieven voor militairen van 't Nederlands aanvullings-detache- ment Verenigde Naties op weg naar Korea kunnen ingaande he den worden gepost. Het adres moet de volgende aanduidingen bevatten: rang, naam, voorletters, legernummer, Nederlands Deta chement Verenigde Naties op weg naar Korea, Amsterdam, Schip hol, militair. De namen van schip en tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. Op hetzelfde moment, dat ge neraal Mac Arthur meedeelt dat zijn legers over het gehele front dè grens tussen Zuid- en Noord- Korea over de volledige breedte zijn overgetrokken en daar reeds kilometers diep in de vijandelijke stellingen zijn binnengedrongen, weet United Press te berichten, dat volgens berichten uit India de regering van Pandit Nehroê uit Peking heeft vernomen dat de Chinezen thans meer ge neigd zijn over vredesvoorstellen le praten dan enige tijd geleden. Dit treft temeer omdat opnieuw hetzelfde vredesplan door India zou zijn aangeboden dat de com missie uit de Ver. Naties ruim 'n maand geleden aan de regeriing van Mao overhandigde, maar toen door deze zonder meer is afgewezen. Heel duidelijk is de situatie dan ook niet want niet alleen zijn de verbonden troepen de 38ste breedtegraad overgetrok ken en stoten zij door naar de Chineze grenzen van Mandsjoe- rije, maar ook werd dezer dagen gemeld, dat generaal Mac Arthur bevoegdheid zou hebben gekregen communistische luchtbases op Chinees grondgebied aan te val len indien de Chinezen van daar uit hun luchtmacht zouden gaan gebruiken om de troepen van de Ver. Naties in Korea te bestrijden Militair is dit alles volkomen begrijpelijk. Men kan van gene raal Mac Arthur niet verwachten zoals wij reeds hier betoogden dat hij aan de andere zijde van de 38ste breedtegraad de Chine zen rustig hun gang laat gaan 'n grote legermacht te formeren en als zij daarmee geheel gereed zijn op een moment, dat hen gun stig gelegen komt, een offensief te beginnen. In deze zelfde lijn ligt ook het standpunt, dat wanneer de Chi nese luchtvloot, versterkt met Russische vliegtuigen van vlieg velden uit Mandsjoerije opereert, het militair noodzakelijk is, dat deze vliegbases door geallieerde vliegers onbruikbaar moeten worden gemaakt. Maar van de andere kant is het minder begrij pelijk, dat nu de oorlog zulk een ernstige dreiging aanneemt voor China. Mao nu bijzonder bereid zou zijn vrede te sluiten. Dan zou men terecht kunnen zeggen, dat hij een uitnemende gelegen heid daarvoor, enige maanden geleden, toen zijn legers aan de overwinnende hand waren, had laten voorbij gaan. Want een vrede nu, zou voor China's pres tige heel wat gevaarlijker zijn dan twee maanden geleden. Pe king's houding om toch maar vrede te sluiten zou alleen ver klaard kunnen worden, door het dezer dagen gepubliceerde be richt, dat Mao naar Moskou is geweest en Stalin zou hebben verzocht China hulp te verlenen om de gehate Amerikanen uit SLECHTE VISVANGST OP HET IJSELMEER De Volendammer vissers, die deze week ter hoeklandvisserij zijn uitgevaren, zijn zeer teleur gesteld teruggekomen. De resul taten waren nl. zeer slecht, want de hoogste vangst op het IJsel- meer bedroeg 20 pond aal. Gemid deld werd er met 3000 haken vijf pond paling gevangen. Een van de vissers ving met 2000 haken slechts 12 palingen. De prjjzen van de hoeklandse aal bedroegen ruim f 1.50 per pond, die van de aal van de fuikvissers schommel den tussen de f 1.40 en f 1.50 per pond. In het kader van het verdedigingsprogramma en in verband met het aflossen van het troepencontingent op Korea vinden in Australië uitgebreide oefeningen voor oud-strijders plaats. Met de bekende „rimboe-hoed" op oefent een groep soldaten met de Bren-gun. Azië te gooien. Maar dat Mao met de kous op de kop uit Mos kou is teruggekeerd. In strijd met dit laatste is echter de bijna sensationele me dedeling door de speaker van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden Woensdagavond gedaan tijdens het debat over de militaire dienstplicht. Sam Rayburn zou daarbij verklaard hebben, nl. dat onder de troepen die gereed staan in Mandsjoerije om aan het grote offensief tegen de verbonden legers deel te nemen, zich ook niet-Chinese legercorpsen bevin den, wat in dit verband niet an ders zouden kunnen zijn dan Russische troepen. Ik geloof, zo ging de speaker dan ook voort, dat wij ons in een verschrikkelijk gevaar bevinden, dat wellicht het begin is van een derde wereldoorlog. Deze woor den klinken nogal onheilspellend en worden nog geaccentueerd door nadere mededelingen uit Washington, waarin wordt ge zegd dat Rayburn eerder op de dag geheime inlichtingen had gekregen tijdens een conferentie met militaire leiders op het Wit te Huis. Men ziet, dat bij al deze tegen strijdige berichten er alle reden is, om naar aanleiding van het- ffeen zich momenteel op en rond Korea afspeelt, de vraag te stel len of wii hier naar een spoedige vrede, of naar een nieuwe en gevaarlijke uitbreiding van de oorlog gaan. Wet Economische Deh'cten 1 Mei in werking Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, de Wet op de economische delicten met in gang van 1 Mei in werking te doen treden. Hiermede zullen de tuchtrechters voor de prijzen hun taak beëindigen. De nieuwe wet kent alleen eco nomische politierechters, leden van rechtbanken, die gespeciali seerd zijn op het gebied van eco nomische delicten. Deze rechters zullen de taak der tuchtrechters voor de prijzen overnemen. Militairen krijgen les in natuurbescherming Voor het kader van de militai ren, die deze zomer voor herha lingsoefeningen op de Veluwe en in Brabant zullen worden opge roepen. zullen causerieën worden gehouden over natuurbescher ming. Hierbij zal aandacht worden besteed hoe men beschadigingen aan bomen en bossen en heide branden kan voorkomen, terwijl tevens wordt ingegaan op de be strijding van bos- en heidebran den, waarbij de militaire zijde van het onderwerp wordt belicht. KERKDIEVEN VEROORDEELD De Roermondse Rechtbank ver oordeelde de 26-jarige J. D„ af komstig uit Heerlen, wegens dief stallen in kerken en scholen te Helden. Velden, Venlo en andere plaatsen in Noord-Limburg tot 4 jaar gevangenisstraf. De 29-jarige opperman E. V. uit Volendam, die wel eens als assistent van D. optrad, kreeg 1 jaar en 6 maanden. STILLE MARKT AMSTERDAM, 5 April. In grote trekken kwam de stemming van vandaag overeen met die van gisteren. Alleen waren de koers- verbeteringen vandaag iets meer geprononceerd. Voor Unilever bestond er van daag veel belangstelling, waarbij vooral aan arbitrage gedacht werd. En dit fonds verbeterde zes punten tot 234. Voor het overige had de handel niet veel te betekenen. Alleen tegen slot werd de activiteit iets groter, zo dat op vrijwel het hoogste punt gesloten werd. Olies verlieten de markt op 304 (301), AKU's kon den zich gedeeltelijk herstellen van het Dinsdag j.l. geleden ver lies en golden 175 3/4 (173%). Philips en de incourante industrie papieren waren over het alge meen goed prijshoudend. Op de Indonesische afdeling trokken aandelen exploratie de meeste aandacht. Iedere dag zijn de omzetten in dit betrekkelijk kleine fonds vrij omvangrijk. Vandaag steeg de koers tot 85 (81). Ook de Cultuurbanken stonden, evenals gisteren, in de belang stelling. Dit fonds avanceerde tot 56 (55). De voornaamste cultures sloten goed prijshoudend, waarbij HVA twee punten avanceerde. Aandelen Senembah werden ex 10 pet. dividend verhandeld op 98 (106 3/4). De Scheepvaartmarkt was zeer stil en de openingsprijzen konden hier niet geheel gehandhaafd worden. De guldensbeleggingen bleven goed op peil. De dollar leningen sloten vast. FEUILLETON door JEAN REMY 39. .Bemoei u met uw eigen za ken juffrouw, astublieft. Vooruit Yoes, pak je koffers. Binnen het half uur wil ik vertrokken zijn". „Het spijt me u te moeten te genspreken, moeder" antwoord de Yoes beslist. „Ik ben van plan te blijven tot de eerste Septem ber. Nu is het 15 Augustus. Ik zal u volgen over veertien dagen eni geen dag eerder". Het gezicht van mevrouw De- laroche liep rood aan van woede; ze deed het uiterste om zich te beheersen en Jacques Mareul begon opnieuw: „Het zou toch mogelijk zijn", zei hij tegen Yoes, „je een beetje te schikken. Yoes kan best over een paar dagen naar Néris ko men,"mevrouw". „Dat is een goed idee", voegde Hélène er spontaan en vriende lijk aan toe. „Zou het echter niet beter zijn dat je direct met moe der meeging naar Néris, je kunt dan toch weer terugkomen, denk je niet Yoes?" Mevrouw Delaroche keek met grote voldoening naar het lieve meisje, zo heel anders dan die jonge blaag die nog geen secon de de arm van haar zoon had losgelaten, tijdens deze afschu welijke geschiedenis. De zoon scheen onmiddellijk hierop te willen ingaan. „Je hebt gelijk, Hélène; ik maak echter deze conditie, dan gaan we allemaal naar Néris". Van alle kanten volgden de protesten. „Neen, niet allemaal", hernam Jacques. „Maar misschien was het goed dat Jacqueline mee ging; ze moet toch naar Vichy. Ze kan dan een paar dagen mee gaan naar Néris en vandaar haar hotel in Vichy bespreken". Het jonge meisje nam het on middellijk aan; echter op voor waarde dat ze Hélène zou mogen meenemen. Hélène immers was nog nooit in Néris noch in Vichy geweest. Hélène keek naar mevrouw Delaroche en lachte haar toe. „Maar dat hangt toch alleen maar af van mevrouw Dela roche", ze ze beleefd, „wij kun nen dat alleen niet beslissen. Hebt u werkelijk nog plaats in de auto voor Jacqueline en mij?" Yoes' moeder bleek te zwich ten voor zoveel beminnelijkheid. Zij glimlachte terug naar Hélène en verklaarde vriendelijk dat het haar eer» genoegen zou doen de jongedames mee te nemen. Snel keek ze toen naar Hu- -guette en was zeer verbaasd haar tevreden en voldaan gezicht te zien. Hélène aarzelde even en wend de zich toen tot Mr. Davenay. „U denkt toch niet, dat mijn ouders er bezwaar tegen zouden hebben als ze hier waren, mijn heer?" Mr. Davenay glimlachte. Wer kelijk, het was eer» troep kome dianten eerste klas! „Beslist niet Hélène", zej hij op gewone toon. „Je weet welk ver trouwen je moeder stelt in Ja cqueline". Yoes trok Tif aan z'n mouw, die aandachtig van de een naar de ander stond te kijken. „Hé, ouwe jongen. Nu een pra.cht thé-complet! Wij gaan snel onze koffers pakken!" Toen de Cadillac een uur Later van het voorplein van Vredehof was vertrokken, Yoes. Hélène en Jacqueline met. zich meenemend met de overdadige bagage van mevrouw Delaroche, hielp Hu guette Tif het hek sluiten. Voor zij zich omkeerde, om zich bij de anderen te voegen, die achtergebleven waren, veeg de zij het zweet van het voor hoofd en zei grappig tegen Mr. Davenay, die tevreden ent met voldoening naar haar stond te kijken: „Ik zou een goede regisseur zijn, vind u niet.... Nu kunnen we rustig gaan slapen! Over vijf dagen wil mevrouw Delaroche dat Yoes met Hélène zal trou wen, om dat brutale, ordinaire, gewone kind uit z'n hoofd te zetten, die al die tijd aan z'n arm gebungeld had!" Mrs. Buston was eenvoudig niet te kalmeren van het lachen en omhelsde Huguette harts tochtelijk. „Jij bent", bracht ze er ten slotte uit, „de schitterendste duivelin die ik ooit ontmoet heb Huguette. Je moet beslist niet terug gaan naar het atelier. Je past beter bij de film in plaats van later met de eerste de beste te trouwen." „Ze zal heus niet met de eerste de beste trouwen", protesteerde André Bernier inwendig, die naast Tante Francoise liep, over het zandige pad,, „ze zal heus niet met de eerste de beste trou wer» want ik ben niet de eerste de beste. Maar hij hoedde er zich wel voor dit hardop te zeg gen. HOOFDSTUK XVIII De volgende ochtend na deze merkwaardige dag rangschikte Huguette gezellig de rieten fau teuils voor de nieuwe dag en zette de fleurige ligstoelen bij, terwijl André Bernier hevig het terras aan het vegen was. Na dit prettig werkje ging ze de trappen af, vulde een gieter, die achter een grote plant ver borgen had gestaan, met water, klom weer de trappen op om de geraniums te gaan begieten zoals ze dat iedere morgen deed. André kwam haar tegemoet om de gieter van haar over te nemen. Zij gaf hem die over en zuchtte diep. Hij wilde de oor zaak wel weten. „Ik dacht er juist aan", zei Huguette, „hoe sne] de dagen voorbij gaan". Dat moest de jonge man toe geven. „Ik kan het haast niet geloven dat ik al twintig dagen zoek naar een plaats om mijn kist neer te zetten". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3