Morgen waarschijnlijk hervatting van export naar West-Duitsland Prins Bernhard onder de wol gedurende het weekeinde O.E.E.S. redde agrarisch Nederland Laat Ch i nezen maar komen, zegt generaal Ridgway Slowaakse geïnterneerde geestelijken aangewezen voor herscholingscursus „Werkloze hoofdarbeiders moeteneen plaatsje vinden" EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN nHd Eén—nul tegen voetbalpool In twee weken één millioen voor licht bedervende goederen Zuivelproducten naar Engeland? Scheepsberichten Twee meisjes en een vrachtwagen Een Britse commando-raid Middenstand gaat zich beraden Kinderen ontvoerd te Surabaja 1200 KAB.-ers naar Rome Muis ingeslikt België neemt minder snijbloemen af Geen prijsverhoging in confectie Vliegramp kostte 22 mensenlevens Een bronchitis-aanval 78-jarige gedood te Winschoten Wie „zakt" moet terug naar de gevangenis De kabinetsformatie in Indonesië DE REIS VAN PRINS BERNHARD Minister tot gemeentebesturen: Bende overviel suikerfabriek Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2,50: in alle edities 26 ct, per m.m„ minimum f 4.—: familieberichten 20 et„ resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN SPORTPAGINA Maandag 9 April 1951 4 46e Jaargang No. 12138 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Zoals wij Zaterdag reeds konden melden, ziet de toekomst ook de naaste van onze export naar West-Duitsland er vrij wat rooskleuriger uit d>an een week geleden. Waar schijnlijk zal de uitvoer van groenten morgen reeds hervat worden. Tijdens de ministeriële conferentie van de O.E.E.S. te Parijs is men het er over eens gebleken, dat de landen, die aan bederf onderhevige goederen moeten uitvoeren, in de eerste plaats geholpen dienen te worden. Duitsland is daarom aanbevolen voor de lopende maand nieuwe invoervergunningen ter beschikking te stellen ten belope van in totaal dertig millioen dollar. Hierop voortuitlopende zal onmiddellijk een bedrag van twee en een half millioen dollar aan invoervergunningen worden verstrekt aan die landen, die aan bederf onderhevige goederen uitvoeren. Voor Nederland wordt voor de eerste weken een bedrag van één millioen dollar ter beschikking gesteld om de aan bederf onderhevige goede ren en met name groenten naar Duitsland te kunnen uitvoeren. De voorzitter van de ministe riële conferentie van de O.E.E.S., de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Stikker, heeft verklaard vooral grote waarde te hechten aan het feit, dat tijdens de Vrijdag en Zater dag te Parijs gehouden bespre kingen over het Duitse probleem in principe aanvaard is, dat de landen van de O.E.E.S., die er economisch beter voorstaan, hun i MINISTER STIKKER: „.„UNIEK FEIT...." zwakkere partners in deze orga nisatie behulpzaam moeten zijn om bepaalde moeilijkheden te overwinnen. De minister stelde in het licht, dat dit eigenlijk een unieke ge beurtenis betreft in de geschiede nis der internationale vergaderin gen en een belangrijke stap be tekent op de weg naar interna tionale samenwerking. Nu Mei nog Minister Stikker bevestigde de resultaten der bespreking en ver klaarde te verwachten, dat vol gende week de export van groen te naar Duitsland hervat zal kunnen worden. Een deel van deze export zal echter worden KUSTVAARTUIG OPGESLEEPT Het Britse stoomschip „Helen f airway" is Zaterdagavond op de rede van Vlissingen gearriveerd met op sleeptouw de Nederlandse kustvaarder „Refuge I". De „Refuge X" is ter hoogte van de Engelse kust, ongeveer 50 mijl van Vlissingen, door de „Helen Fairway" opgepikt. De „Refuge I" heeft vermoedelijk machinescha- de. Het schip ligt voor anker op de rede van Vlissingen. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Sydney, alwaar 8 April verwacht. Groote Beer, vermoedelijk 12 April van Djakarta naar Amsterdam, alwaar 5 Mei verwacht. Castelbianco, Djakarta-Am sterdam, vermoedelijk 25 April te Amsterdam. New Australia (tr.) 5 Mei te Surabaja. Sibajak, Djakarta-Rotterdam verm. 21 April aankomst; ca. 9 Mei v. R'dam-Sydney. Dorsetshire, Djakarta-R'dam, verm. 30 April aank. Kota Inten, 7 April v. R'dam- Hollandia. Roma, 8 April te Hoek van Holland verwacht. Skaubryn, verm. 7 April v. Surabaja-R'dam, alwaar 29 April aankomst verw. Engeland, vorm van overgenomen door waarschijnlijk in de eieren, kaas en spek. Naar vernomen wordt zal de volgende week een Nederlandse delegatie naar Engeland gaan, om daar besprekingen over de prijzen te voeren. De prijzen, die Enge land wil betalen, zijn aanmerke lijk lager, dan die door West- Duitsland werden geboden. Over vier weken zal de O.E.E.S. opnieuw in vergadering bijeen komen om een oplossing te vin den voor de maand Mei. In de loop van Mei zal men eveneens besprekingen voeren over een regeling na 1 Juni. Duitsland is in dit verband verzocht om nieu we voorstellen in te dienen. Na 1 Juni. Na 1 Juni a.s. zullen de krach tige crediteur-landen in de E.B.U. Oeganda én Tanganika. grote invoerquota aan West- Duitsland verlenen en daartegen over van dat land slechts kleine que*- wlangen. Minister Stikker verklr- dat West-Duitsland het princiDe heeft aanvaard, dat het naar zijn middelen moet leven". De O.E.E.S. heeft zich gebaseerd op het prin cipe, zo zeide hij verder, dat de landen die er beter voor staan z:-h d"' ootste opofferingen die nen te getroosten. DOOR EUROPA EN AFRIKA De 27-jarige Australische June Capel en de Zuidafrikaanse 22- jarige Joan Freeman zijn met een lichte vrachtauto te Johan nesburg aangekomen, na een tocht door Europa en Afrika van 27.000 KM. De beide jonge vrouwen wa ren in November j.l. uit Londen naar Zuid-Afrika vertrokken. Geheel alleen en ongewapend hebben zij de reis gemaakt via de Sahara, de Goudkust, Nigeria, Kameroen, de Belgische Congo, Op een persconferentie op hef hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea heeft de commandant van dit leger, luit.-generaal Matthew Ridgway, verklaard dat zonder politieke regeling er onder de huidige militaire omstandigheden geen einde in zicht is van de oorlog in Korea. De Chinezen zouden tot een tegenoffensief in staat zijn „als zij van hun numerieke meerder heid en volledige veronachtza ming van mensenlevens gebruik willen maken". Deze mogelijkheid baarde de commandant echter geen zorg. Elke penetratie kon ongedaan worden gemaakt. Gevangenen hadden verklaard, dat de Chinezen op tanks, artil lerie en vliegtuigen wachten al vorens met een tegenoffensief te beginnen. In het geheel 34 vliegende su perforten der V.N. begeleid door meer dan 80 „Thunderjets" en „Sabres" hebben Zaterdagochtend meer dan 260 ton bommen ge worpen op de bruggen van de Jaloe in het gebied van Sinoeid- joe en Oeidjoe. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defensie deelt mede, dat Britse commando troepen Zaterdag een landing hebben uitgevoerd bij Songdjin, op de Oostkust van Noord-Korea. De Britse commandotroepen zijn, na honderd meter spoorrails OVER ECONOMISCHE SITUATIE De commissie van overleg van de Middenstandsvakcentralen, waarin samenwerken de Ned. Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, zal op Maandag 16 April a.s. te Utrecht een vergadering beleggen. Het ligt in de bedoeling op deze vergadering, waarop o.a. re geringsvertegenwoordigers uitge nodigd zullen worden, door een aantal deskundigen over een aan tal branches, welke representatief zijn voor bepaalde groepen, een uiteenzetting te doen geven over de economische situatie, waarin deze branches verkeren en deze te toetsten aan de uitgevaardigde beschikking. EINDEXAMENS Op de volgende data zullen schriftelijke eindexamens worden gehouden: gymnasia 16, 17 en 18 Mei; Middelbare meisjesscholen 23, 24 en 25 Mei; Handelsdagscho len 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; H.B.S. 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; Handelsavondscholen 2, 4, 7, 8, 9, 10 en 11 Mei. te hebben opgeblazen, weer naar hun schepen teruggekeerd. Zij zijn zeven uur aan land gebleven, zonder verliezen te lijden. Volgens berichten, welke in Korea de ronde doen, zouden 120.000 Koreanen uit de dienst ontslagen zijn omdat de Koreaan se regering gebrek aan uitrusting en wapens had. EXIT NEDERLANDS RAYON BANDOENG—TJIMAHI De liquidatie van het Neder landse troepenrayon Bandoeng Tjimahi is thans een feit gewor den en daarmede is de eerste grote plaats op Java volledig door de Nederlandse troepen ontruimd. Dinsdag is te Surabaja een drie jarig Europees meisje ontvoerd. Het werd nabij het ouderlijke huis aan de Coenboulevard door een Indonesische vrouw met een pop meegelokt en in een betja (fietstaxi) meegenomen. Uitge breide nasporingen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. In de afgelopen week zijn ook nog twee kleine Chinese kinderen en een 18-jarig Chinees meisje ontvoerd. ONS LAND AAN DE KOP K.N.P.). Op 15 April a.s. zal een afgevaardigde van de Neder landse Katholieke Arbeiders Be weging, de heer Essers, tezamen met 2 Belgische afgevaardigden naar Rome reizen om ter plaatse de laatste voorbereidingen te treffen voor de „Rerum Nova rum" herdenking, die op 14 en 15 Mei te Rome zal worden ge vierd. Aan deze plechtige viering zullen afgevaardigden uit ver schillende landen deelnemen. Ne derland zal met 1200 arbeiders bij de herdenking aanwezig zijn. Dit is het grootste aantal door een land afgevaardigd. Te Forli in Italië heeft een tweejarig kind een muis ingeslikt. De ouders lieten het kind water drin ken, waarop de muis dood weer te voorschijn kwam. Men vermoedt, dat het kind de muis bij het zuigen aan een flesje melk heeft inge slikt. De Belgische regering heeft aangekondigd, dat zij met ingang van 15 April a.s. de invoer van Nederlandse snijbloemen zal con- tingenteren. Tot dusverre vielen Nederlandse snijbloemen onder het protocol van.. Mei 1947, waar bij tussen Nederland en België wordt overeengekomen, dat de export van Nederlandse snijbloe men naar België vrij zou zijn. In kringen van de sierteelt acht men de stap van de Belgi sche regering een ernstige slag, vooral, zo vernemen wij nader, omdat ook Zweden juist twee dagen geleden besloot de libera lisatie van dit product los te laten om eveneens tot contingen- tering over te gaan. De dagelijkse besturen van de bedrijfsgroep Kledingindustrie, 't Nederlands Economisch Verbond van de confectie-industrie en dat van het Sociaal Werkgevers Ver bond voor de confectie-industrie delen mede, dat zij hun leden hebben geadviseerd zich aan te sluiten bij het standpunt van de vier werkgeverscentralen om op grond van de jongste loonsverho ging de prijzen van hun eindpro ducten niet te verhogen. NEDERLANDS-NOORSE ATOOMBESPREKINGEN Volgens een verklaring in het Noorse blad „Aftenposten", afge legd door de leider van het Noor se atoomonderzoek, Gunnars Ran- ders, zullen 14 April Noors-Neder landse besprekingen beginnen over onderzoekingswerkzaamhe den in de reactor te Kjeller, ten noorden van Oslo. IN CALIFORNIE Een Amerikaans lijnvliegtuig is, op een route van twintig mi nuten vliegen, ongeveer 25 kilo meter ten Westen van Santa Bar bara, in Californië, boven het Californische kustgebergte om laag gestort. Het toestel is ge heel vernield. Er zijn geen over levenden waargenomen. Aan boord bevonden zich 22 personen SCHAATSENRIJDERS ONTVANGEN PRESTATIEBEKERS Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Hardrijden op de Schaats, welke Zaterdag te Amsterdam gehou den werd, zijn presta- tiebekers uitgereikt aan Anton Huiskes (seizoen 1947—48) en aan Wim van der Voort (seizoen 1949—50 en 1950—51). De voorzitter van de N.V.B.H.S., de heer A. J. Jansen, overhandigt een der bekers aan Wim van der Voort. Achter hen de trainer Klaas Schenk, die een groot aandeel had in v. d. Voort's successen in Noorwegen, in gesprek met Anton Huiskes. Prins Bernhard gevoelde zich niet goed, toen hij Zaterdagmor gen een militaire rijschool in de omgeving van Buenos-Aires be zocht De Argentynse minister van buitenlandse zaken, Lucero, heeft na afloop van de demonstratie van de rijschool, een lunch aangeboden, waarvoor kosten noch moeite gespaard waren. Onverwacht kwamen ook de president en diens echtgenote naar de villa van minister Lucero en zaten mede bij de lunch aan. Prins Bernhard kreeg een bruin paard aangeboden. Zoals men weet, heeft de Prins in Uruguay een zwart paard gekregen. Toen Prins Bernhard mevrouw Peron vertelde, dat hij last van bronchitis had, bood zij onmid dellijk aan de minister van On derwijs, San Martin, té zénden, die een zeer kundig medicus is. De Prins zeide echter, dat hij reeds om vijf uur een arts ont boden had. Deze schreef Prins Bernhard voor het bed te houden, in elk geval Zaterdag en de ge hele Zondag. De Prins deelde de verslaggever van het A.N.P. mede, dat hij in verband met een aanval van bronchitis in bed blijft. „Ik kan dit speciaal op deze reis moeilijk hebben", aldus Prins Bernhard. Naar het zich laat aanzien, is het geen ernstige aanval en waar schijnlijk zou de Prins Maandag zijn programma kunnen hervat ten. Prins Bernhard kon echter ONDER PERSONENAUTO WINSCHOTEN Zondagavond om 9 uur had op de grintweg te Winschoten, nabij de driesprong Bovenburen, een ernstig ver keersongeval plaats dat de 78- jarige veehandelaar W. Boven, wonende te Bovenburen, het le ven kostte. De oude man, die vermoedelijk op weg was naar huis en die op de rijweg liep, werd aangereden door een per sonenauto rijdende in de richting Heiligerlee. De bestuurder van de auto, de 23-jarige F. T. uit Hoogezand, werd waarschijnlijk verblind door een uit tegenover gestelde richting komende Gado- bus. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. BEDRIJFSCHAP VAN ZUIVELHANDELAREN De drie bestaande vrije organi saties van zuivelhandelaren zijn tot overeenstemming gekomen om tot stichting van een bedrijfschap te komen. De bonden omvatten zowel detaillisten als grossiers. De detaillisten, de zogenaamde spe ciaalzaken, zijn dus wel te onder scheiden van de melkdetailhandel. (K.N.P.). In het voormalige Tsjechoslowaakse legerkamp Ma- lacky in de nabijheid van de Oos tenrijkse grens heeft het Slo waakse ministerie voor Kerkelijke Aangelegenheden „herscholings cursussen' 'georganiseerd voor de gearresteerde ordens- en wereld geestelijken. De commandanten van de interneringskampen kie zen zelf onder de geïnterneerde rus de Kerk slechts kan redden, wanneer hij met de staat samen werkt. Op deze manier hopen de communisten een kern van z.g. „patriottenpriesters" te vormen. De voordrachten worden hoofd zakelijk gehouden door de afge vallen priester Zarecky en twee andere geëxcommuniceerde gees telijken. De „herscholing" wordt besloten door een driedaags exa geestelijken de deelnemers voor vertrouwd te maken, waarbij men men voor een commissie van het deze herscholingscursussen uit. zich vooral inspande om de deel- Ministerie van Kerkelijke Zaken. Dit getal van 45 priesters om- nemers te overtuigen, dat loyale Van de 45 cursisten werden er vatte voor de helft Franciscanen medewerking van de clerus de 33 geschikt bevonden om aan het en verder Piaristen, Praemonstra- Kerk in Slowakije zou kunnen hoofd van een parochie te worden tensers, Capucijnen, Salesianen redden. geplaatst, terwijl 12 „gezakte" en Basilianen. Bij de cursussen In de lezingen werd steeds priesters naar 'hun internerings- was het gehele streven erop ge- weer de nadruk gelegd op de kamp werden teruggestuurd. Eni- richt de priesters met de marxis- „schuld van de bisschoppen en gen van hen moeten een tweede tische en communistische leer werd er op gewezen, dat de cle- cursus volgen. niet aanwezig zijn op het diner, dat de Nederlandse Kamer van Koophandel Zaterdagavond in de Jockey-club aanbood. De Prins liet zich vertegenwoordigen door de heer Daubanton. Ook het be zoek aan de Nederlandse kerk, dat Zondag od het programma stond, ging niet door. MASJUMI ONWILLIG Volgens radio Djakarta heeft Sartono, die door president Su karno met de vorming van een nieuwe regering is belast, mee gedeeld, dat zijn besprekingen met de Mohammedaanse partij Masjumi over de kabinetsvorming zijn afgebroken. Sartono noemde als oorzaak „het verschil van me ning tussen de P.N.I. en de Mas jumi over de buitenlandse poli tiek en in het bijzonder over de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland". De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij o.m. het volgende zegt: Voorzover het maatschappelijk zo nijpende probleem van de werkloosheid on der arbeiders in de administra tieve beroepen zich ook in uw gemeente voordoet, moge ik bij zondere aandacht vragen voor de regeling werkverruiming hoofd arbeiders. Zoals bekend is, opent deze regeling de mogelijkheid werk loze hoofdarbeiders op daartoe geschikte werkobjecten te werk te stellen met rijkssubsidie in de kosten van beloning, sociale las ten en eventuele vervoerkosten. In overeenstemming met de gel dende opvattingen ten aanzien van de gemeentelijke taken op dit terrein is de regeling zodanig opgezet, dat zij alleen tot haar recht kan komen bij een leven dige activiteit van de gemeente besturen, aan welke het initiatief OVEREENSTEMMING OVER LOONSVERHOGING IN DE LANDBOUW In de stichting voor de Land bouw is tussen werkgevers en werknemers overeenstemming be reikt over het toepassen van de recente maatregelen tot loonsver hoging. Dienovereenkomstige adviezen zullen naar de provinciale organi satie worden gezonden. In de provincies moeten de contracten getekend worden. De overeen stemming geldt voor akker- en weidebouw en veehouderij. Voor de tuinbouw werd, zoals reeds gemeld is, dispensatie ten aan zien van deze loonsverhoging bij rijksbemiddelaars aangevraagd. is gelaten om werkobjecten in het leven te roepen. Om wille van de opheffende werking, welke aan een werk voorziening voor werkloze hoofd arbeiders kan zijn verbonden, verzoek ik u, zo nodig, te willen doen nagaan, in hoeverre in uw gemeente objecten van deze of an dere aard kunnen worden tot stand gebracht. NABIJ SOERABAJA Een gewapende bende van on bekende sterkte heeft een over val gepleegd op de suikerfabriek „Toelangan" in de Sidoardjo-delta bij Surabaja. Hierbij werd een lif' van de mobiele brigade ge wond, evenals een tuinknecht van de onderneming, terwijl een lid van de polisi Negara, vermoede lijk ontvoerd is. Hij wordt althans vermist. De rovers haalden het huis van de geëmployeerde, de heer W. A. Hompes, vrijwel geheel leeg. Zelfs de bultzakken werden meegenomen. Toen de rovers ver trokken, had de heer Hompes, die juist toen de rovers kwamen naar de badkamer wilde gaan, aan kleding nog maar een onder broek over. ARTS REED TEGEN BOOM Vrijdagmorgen omstreeks één uur reed de 50-jarige arts dr. E. Noll uit Elten, toen hij terug keerde van een bezoek, tegen een boom, nadat hij de Elterberg was afgereden. De arts werd vrij ern stig gewond en werd naar het St. Elisabethgasthuis te Arnhem over gebracht. Hij is hier overleden. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1