Burgemeester Kalb voorzitter van de K.V.P.-Statenkring Wrang stuk van Sartre De betekenis van de Paus voor de wereld Gemeentebegrofing Bergen ALKMAAR EN OMSTREKEN Gezond èn lekker De lichtekooi Aanrijding met dodeüjke aftaop Tweede brandbluseenheid: f II.000- Stichting Jongerenkring hoogst urgent Raadsvergadering Limmen Advertentie Vraagt G. B. BEHANGSELS A.F.C.-NIEUWS PAGINA 2 MAANDAG 9 APRIL 1951 ALKMAAR Op de tweede Zondagmorgenconferentie, welke gisteren in Hotel Victory werd gehouden over het vraagstuk „Wat is de betekenis van de Paus voor de wereld?" door Dr. A. Olierook te Utrecht, was de belangstelling van de zijde der niet-katholieken iets groter dan de vorige week. Met voldoening en dankbaarheid kan geconstateerd worden, dat de conferenties met grote aandacht gevolgd worden en dat ee discussies, welke daarna worden gehouden, in de meest-prettige verstandhouding verlopen, waarbij men eerbied van andermans overtuigingen aan de dag legt. Dr. J. J. lungerhans leidde de spreker in en betoogde, dat het vraagstuk betreffende het Pausdom zeer actueel moet worden genoemd; vervolgens verleende hij het woord aan Dr. Olierook, na nog even op de doelstellingen der conferenties te hebben gewezen. Or. Olierook begon met er op te .vijzen, dat het Pausdom geëerd en geacht is tot ver buiten de ka tholieke grenzen. De Paus is het zichtbaar Opperhoofd van een grote godsdienstige gemeenschap, 320.000000 katholieken omvatten de, wier erkend geestelijk Opper hoofd Hij is. Als zodanig en krachtens Goddelijke instelling bezit Hij in de hoogste graad het leergezag, de bestuursmacht en de heiligingsmacht. Bij de uitoefening van Zijn le raarsambt bezit Hij volgens het katholiepe Dogma het praeroga- tivum der onfeilbaarheid. Men moet er rekening mee houden, dat de Paus niet een Paladijn is alleen voor de katholieke leerstel lingen, Hij is ook de gezagvolle verdediger van waarheden; die door alle christenen worden aan vaard. Tenslotte is Hij de vertol ker van de natuurwet en de daarmee samenhangende zeden wet, waaraan alle mensen zich moeten onderwerpen- Velen zien terecht in Hem de drager van een betekenisvolle morele macht, van culturele waarden, van nimmer stervende geest, die door Zijn unieke internationale positie de volkeren telkens opnieuw samen brengt. Als zodanig heeft de Paus men moet dat erkennen zich vele verdiensten verworven voor de christelijke cultuur. Zijn woord heeft een machtige betekenis voor allen, die het christelijk ge loof aanhangen, doch ook voor de niet-christenen, die de spirituali teit van de menselijke ziel belij den. Men moet verder bedenken, dat de geopenbaarde waarheden onverbrekelijk samenhangen met natuurlijke waarheden- De be ginselen van het natuurrecht en van de natuurlijke zedenleer zijn mede een onderwerp van het rif- K—O Hierin ligt de mondiale beteke nis van de Paus, dat Hij in een algemeen-erkende gezagspositie aan de were'tl voorhoudt; alge meen-erkende christelijke geloofs waarheden en de natuurlijke ze denwetten. Daarbij bedient de Paus zich van verschillende Pau selijke Documen+en. de Dogma tische Definitie, de Bulla, het Motu Propria en de Fncvcliiek. Onder dogmatische definitie wordt verstaan een onfeilbare uit spraak van de Kerk, waarin Zij beslist, welke waarheid van ge loofs- en zedenleer als geopen baard moet worden geloofd. De tegenwoordig mee=t-voorko- mende vorm van pauselijke docu menten is de encycliek: de we reld brief, gericht tot geheel de kerk en vraagstukken behande lende over gewichtige problemen, zoals het Huwelijk, de maat schappelijke verhoudingen en de internationale verhoudingen; za ken. die de gehele mensheid ra ken, waarvan het persoonlijke heil van millioenen afhangt en met betrekking waartoe alle rechtschapen geesten reikhalzend uitzien naar een gezaghebbend woord. Het is opvallend, hoe in de laatste werel'dbrieven met alle nadruk de waardigheid en de rechten van de mens worden verdedigd, tegen het communis me. Het maatschappelijk vraag stuk is in wezen een god.sdienstig- zedeliik vraagstuk, want de men selijke persoonlijkheid, de samen leving en de natuur zijn groot heden, door God gemaakt en moeten dus geordend worden naar Ziin H. Wil. De godsdienst heeft het recht te oordelen over het gemeen schapsleven, in zover dit samen hangt met het volbrengen van de zedenwet, door God gewild. De economie heeft een dienen de taak, welke de mens moet ver vullen bij het nastreven van zijn hoogste doel; daarom ook de eis van rechtvaardigheid en naasten liefde, welke steeds in de ency clieken, die het maatschappelijke leven behandelen, wordt gesteld. De invloed van de Pauselijke richtlijnen op soep.al gebied is groot geweest. Bijvoorbeeld: de liberale staats ideeën zijn verzwakt; de staats zorg strekt zich meer en meer uit over de economisch zwakkeren. Tenslotte getuigt daarvan in ons eigen vaderland de invoering van de P.B.O. Voorts hebben de Pau sen steeds getracht de vredesge- dactten onder de staatshoofden te propageren. Zij waren daartoe bevoegd, krachtens Hun plicht, de leer der universele Liefde te prêdiken, en Zij bezitten daartoe de autoriteit, krachtens het supra nationale karakter van de Kerk. Het is overigens moeilijk te pei len, hoeveel de woorden van de Paus ertoe bijdragen, de algeme ne vredeswil onder de volkeren ie versterken, o»k al wordt dat niet openlijk erkend- Naar aanleiding van verschil lende vragen behandelde Dr. Olierook tenslotte zeer uitvoerig het vraagstuk betreffende de on feilbaarheid van de Paus, waarbij hij een breedvoerige beschouwing hield over de Petra-tekst, het op treden van Paus Pius XI tegen het Nazidom, en het wezen der Katholieke Dogmata. De derde conferentie, waarin Dr. Holt de vraag zal behandelen: „Is de Katholieke opvatting over het huwelijk voor de moderne mens aanvaardbaar?" wordt ge houden op Zondag 22 April. R.K. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR. Morgen (Dins dag) worden alle leden, dus het corps, vendel en vaandeldragers, om 19.45 uur verwacht in Het Wapen van Heemskerk. We ko men natuurlijk in uniform. De dames van de leden hebben geen vrije toegang. Het bestuur. PAARD LIEP BLINDELINGS TEGEN EEN TREIN ALKMAAR. Zaterdag om ongeveer kwart voor twee reed een stalhouder met paard en wagen naar een tuin, gelegen aan de overzijde van dg spoorbaan aan de Westerweg. Op de spoor wegovergang bleef de wagen tussen bielsen en rails steken. De voerman spande zijn paard uit en bracht het een eind ver der langs de kant van de weg. Maar hij kreeg geen gelegenheid het dier vast te binden. Nauwe lijks had hij zijn wagen los ge kregen. of de trein van Alkmaar naar Uitgeest naderde. Intussen was het paard blindelings op de spoorbaan toegelopen en liep ?iardoes tegen de passerende rein. Het werd teger» de grond gesmakt. De trein reed door en het paard ging naar het slacht huis. (Advertentie) ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BEtGlF Biljarten Persoonlijk kampioenschap Finale 4Vs tot 7 ALKMAAR. Voor de wed strijden om het persoonlijk kam pioenschap biljarten 4''*7, wel ke hedenavond een aanvang zul len nemen, hebben zich de vol gende spelers, na voorwedstrijden weten te plaatsen: J. Swaag en W de Vries, Oude Prins, Bergen; J. Swart en G. v. d. Molen, Wit te Huis, Egmond: J. Morsch, Drie Ruiten en Th. Schot, Optimisten, Alkmaar; P. Klop en W. Zoon, De Vriendschap, Schoorl. Het is wel een toevalligheid dat uit iedere plaats twee spe lers deelnemen, zodat het een steden wedstrijd zal worden. De wedstrijden worden gehouden op Maandag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag in het lo kaal van ZEKZ, P. de Bos, Lut- tik Oudorp. Wielrennen: Alcmaria Victrix begon voorjaarscompetitie ALKMAAR. Gisteren heeft Alc. Victrix een rit gehouden van 6 ronden voor A en B, vijf ronden voor de C-klasse. Dit is de eerste rit van de voorjaars competitie. De uitslagen zijn als volgt: A-klas: 1. B. v. d. Kamer; 2. J. de Beurs; 3. J. Peereboom; 4. J. Ottebros; 5. Jn. Langedijk. B-klas: 1. G. Koek; 2. J. Schol ten; 3. E. Belles; 4. M. Pronk; 5. N. Oudejans; 6. W. Dekker; 7. P. Hofman. C-klas: 1. J. Keuken: 2. Sj. Droog; 3. Jac. Schuitmaker. Dit knap-geschreven toneelstuk van de Franse philosooph Jean Paul Sartre schetst in realistische stijl de decadentie van de tijd, waarin wij leven: de tijd van ma terialistische vervlakking, van corruptie en zedenbederf en van de fatalistische opvatting, dat het bizarre bestaan in deze met men senhanden gemaakte samenleving nu eenmaal onontkoombaar is- Zeker, Sartre legt 't er dik op en stelt het probleem op zo'n in dringende en evidente wijze, dat de toeschouwer overtuigd wordt, dat het kwade, dat Sartre signa leert, en dat hier als het goede wordt voorgesteld, in wezen niet goede is. Maar.... de bevredi gende oplossing van het probleem blijft achterwege- Sartre laat wel het geweten spreken; hij laat de waarheid wèl doorschemeren in de leugen, die als de waarheid wordt opge diend; maar de genade, die de moed en de kracht doet opbren gen, om voor de waarheid te le ven en te lijden, is voor hem een ongekende bron van inspiratie. Niet het menselijk verstand, n i e, t z'n hart en geweten waar in de natuurlijke zedenwet ligt opgesloten kortom niet de menselijke persoonlijkheid zijn bij hem primair, doch de gemeen schap de toevallige omstandig heden van het bizarre bestaan, die het „zijn" van de individu bepalen. Er licht geen enkele Gods- of eeuwigheidsgedachte op in het leven van de figuren, die Sartre ten tonele voert. Dat zijn in casu 'n meisje, voor wie lichaam en liefde koopwaar zijn.; 'n geweten loos politicus, 'n Amerikaans se nator en diens door-en-door be dorven zoon. Drie karakterloze individuen, waarvan de eerste, het eenvoudige meisje hoewel zedeloos levend nog toont er een zedelijke opvatting op na te houden. Zij wil geen valse getui genis afleggen tegen de onschul dige neger, die de anderen willen opofferen, om het leven van een blanke, 'n vriend, die in dronken schap de neger neerschoot, te redden. Z ij wil de waarheid geen geweld aandoen. Maar, wat de brute senatorszoon niet weet te winnen, dat bereikt de gesle pen senator, die de waarheid als 'n leugen en de leugen als 'n waarheid weet te suggereren; 'n neger heeft a 11 ij d wat gedaan en 'n Amerikaan, óók al is hij schuldig, kan nu eenmaal niet, prijs gegeven worden aan het reentvaardig vonnis van de rech ter. Het domme volkskind wordt overweldigd door de drogredenen van de geweldige snator; zij ver raadt de onschuldige neger en zal haar geweten trachten te sussen in het weeldeleven, dat zij tege moet gaat. Het stuk, waarvan de handeling zich afspeelt in het tijdsbestek van één dag en op dezelfde plaats, werd even knap gespeeld, als het geschreven werd. Enny Meunier gaf van het rampzalige meisje, dat in haar strijd tussen goed en kwaad door de mooi pratende se nator ontwapend wordt, 'n sterk- genuaneeerde typering- In de contrasterende figuur van Ko van Dij-k als de brute, bedorven sena torszoon vond zfj een waardige te genspeler. Ko van Dijk kreeg vol op gelegenheid en hij benutte haar ook om zjjn groot toneel talent te ontplooien. Jules Ver- straete gaf door accent en gebaar 'n gave gestalte aan de figuur van de sluwe senator. Het stuk werd door dit drietal gedragen; vermelding verdient nog het overtuigende spel van de ten-dode-gejaagde neger van Otto Sterman. De bijrollen geno ten eveneens een verzorgde ver tolking. Het publiek was enthousiast; laten we hopen, slechts over het goede spel en niet over de ver werpelijke inhoud van het stuk- Vooraf 'n vrolijke eenacter: De brief van Don Juan; 'n demon stratie van klucht en mooie kle ren, waarin Magda Janssens do mineerde in het zevental aanbid sters van de zieke Don Juan, die op de achtergrond bleef. Grimeur Groot-huizen jubileerde ALKMAAR. Te zijne huize in de Huigbrouwerstraat vierde de heer Jac. Groothuizen onder grote belangstelling zijn veertig jarig jubileum als grimeur. 's Middags was er een receptie, waa.rop vele verenigingsbesturen verschenen om dp. jubilaris te huldigen. Vondel, Cantecleer en Dindua uit Alkmaar, verenigin gen uit De Rijp, Obdam, Ursem en zelfs uit Den Haag, gaven bli.ik van hun belangstelling. Door tal van bloemstukken ga ven velen uit Alkmaar en wijde omgeving blijk van waardering voor het werk dat de heer Groot huizen in de afgelopen jaren voor tal van verenigingen heeft verricht. Vlees en jus in de Oudegracht ALKMAAR. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht be merkte een bewoner van de Oude Gracht, dat er in een perceel aan de overzijde brand was uit gebroken. De brandweer werd ge alarmeerd, doch behoefde niet uit te rukken, omdat het vuur in middels weer gedoofd was. Wat was het geval. De vrouw des huizes die afwe zig was had haar man verzocht te letten op de pan met vlees en jus, welke op het petroleum stel stond, maar de man had het vergeten. Toen hij de brand be merkte nam hij petroleumstel en al op en kieperde het in de Oude gracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ber- nadette M. dv P. W. van Hal en M. Leek, Geertruida E. M. dv J. C. Kerssens en G. E. M. Roobeek, Petrus J. M. zv A. A. v. Kampen en M. G Conijn, Eduard M. zv A. N. Smit en G. H. Hoogvorst, Ja cobus J. zv J. J. Botman en M. Schaper, Anneke dv S. A. van Doorn en E. A. W. Ruig, Johanna D. dv P. Stam x M. Groothuizen. Gehuwd: Petrus van Egmond en Cornelia S. C. Boermans, Her man J. Flutsch en Tjeetske Uit- vlugt. Overleden: Joanna M. G. E. Krekelberg 72 jr. wed. van J. Bak; Aagje Miessen 77 jr. wed. van Corn. Ploeger. ALKMAAR. Zaterdagmor- morgen omstreeks 9 uur reed 'n 28-jarige winkelbediende per rij wiel over de Langestraat, komen de vanaf het Kerkplein. Hij reed geheel rechts van de weg. Ter hoogte van perceel 83 liep plot seling de 76-jarige voetganger F. K., bewoner van „WesterlirM" vermoedelijk zonder uit te kij ken, de rijweg over en botste te gen het rijwiel. Beiden kwamen te vallen. De wielrijder kwam er zonder letsel af, maar de voet ganger bleef bewusteloos liggen en werd het perceel 83 binnen gedragen. Hij liep een kleine wonde op aan het achterhoofd en boven zijn linkeroor. Zijn bril was ka pot. Per ziekenauto van de GGD werd hij naar het Centraal zie kenhuis overgebracht en daarna naar „Westerlieht". Men consta teerde een hersenschudding en enige bloeduitstortingen. Hij is in de loop van de dag overleden. Getuigen die dit ongeval hebben gezien worden verzocht zich aan het Bureau van Politie te ver voegen. KINDERLIJKJE OP VUILNISBELT GEVONDEN CASTRICUM. Naar ons wordt medegedeeld is op de vuil nisbelt te Castricum een kinder lijkje gevonden. De plaatselijke politie heeft dit bevestigd, doch kan nog geen nadere gegevens verstrekken. Nadere bijzonder- Fr. O- heden volgen nog. BERGEN Tijdens de begro tingsdebatten van de gemeen teraad werden nog enkele aan gelegenheden behandeld, die nadere vermelding verdienen. In hun Memorie van Antwoord op de vragen der Commissie tot Onderzoek der Begroting zeggen B. en W., dat de toe gangsweg tot het Berdosterrein dit jaar op behoorlijke wijze zal worden verbeterd. Het plantsoen bij de Klok te Bergen aan Zee zal grondig worden opgeknapt. Er komt een helm beplanting. De subsidiën voor instellingen voor sociale be langen werden geraamd op f 33.000.In hun rapport zeg gen de commissieleden, dat ge bleken is, dat soms maar al te grif op verzoeken wordt inge gaan. Een der aanvragers heeft zelfs tot een commissielid gezegd, dat hij de steun niet nodig had. Deze aanvrage heeft geen uitkering tengevolge gehadj maar in het vervolg zal men nauwlettender toezien, dat de aanvragen gemo tiveerd zijn. De sociale bijstand voor Beeldende Kunstenaars is van tien op zesduizend gulden ge bracht. Dit hangt af van de be oordeling van het Rijk, dat al leen belangrijke schilders uitbe taalt en daarbij vrij kieskeurig is. In de periode van 19 October 1949 tot 31 December 1950 is voor de Volkscredietbank te Alk maar aan 44 personen uit Bergen een voorschot verstrekt, waarvan aan 8 personen door bemiddeling van het Financieringsinstituut te Alkmaar en aan 6 personen door bemiddeling van hun werkgever (de Hoogovens). De Middenstand werd opgewekt deel te nemen aan de Volkscredietbank. T. a. v. de geraamde ontvangst post Toneel en Vermakelijkheden van f 13.000.kwamen B. en W. met het voorstel om de verma kelijkheidsbelasting niet te wij zigen, zulks op grond van de adviezen van het N.E.I. die na derhand zeer juist bleken te zijn geweest, gezien de begroting en exploitatierekening van de Bios coop „De Rustende Jager". Er bestaat het plan, om de dancing om te zetten in een Cabaret, waardoor de vermakelijkheids belasting op 20 pet. komt (dan cing 50 pet.) De bioscsoop blijft op 35 pet. Vertegenwoordigers van alle fracties zullen nog na der bezien, hoe de gemeente inkomsten vermeerderd kunnen worden t.a.v. deze belasting en de bedrijfsvoering van bioscoop, dancing en cabaret. Zeer uitge breid werd gesproken over de post: Aankoop brandblus- en reddingsmiddelen f 20.800.aan vankelijke raming voor aankoop mistblusauto. Een dergelijk ap paraat voor Bergen alleen werd te duur geacht. Achteraf is ech ter een goedkopere oplossing mo gelijk gebleken om Bergen de absoluut-noodzakelijke tweede Brandblus-eenheid te verschaffen in casu: aankoop van een „beep" f 3000.met mistbluaapparaat, f 8000.Deze uitgave vonden B. en W. volkomen verantwoord met het oog ook op andere ge meenten en binnen Bergen bijv. de luchtbescherming, de volle hotels in de zomer, de uitbrei ding van de plaats, etc. De raad wilde aanvankelijk de noodzaak van de aankoop niet inzien, om dat men o.m. van mening was, dat Alkmaar verplicht zou zijn bij te springen, maar tenslotte liet men zich door B. en W. over- „In de afgelopen twee uren heb ik mijn galgenmaal verorberd. In Limmen woonachtig is het niet langer mogelijk om het voor zitterschap van de Statenkring Den Helder, dat ik 10 jaren met groot genoegen heb vervuld, goed te behartigen. Mijn werk zal door de heer Kalb stellig voortreffelijk worden voorgezet. Ik dank de leden van het bestuur voor de eensgezindheid en de goede samenwerking, en de afgevaardigden voor de prettige sfeer op de vergaderingen". Met deze woorden nam burge meester S. H. J. Bosma van Lim- men, eerder van Oude-Niedorp, afscheid als voorzitter van de Statenkring van de R.K. Volks partij, tijdens de algemene ver gadering die Zaterdagmiddag in „De Rode Leeuw" te Schagen werd gehouden. Bij de aanvang van deze vergadering had hij zijn vreugde geuit over de grote op komst, en namens het gehele be stuur excuus aangeboden voor de gang van zaken bij de laatste ver kiezingen voor het Prov. Bestuur. Door een fout van secretaris Dek ker waren de candidaten aan vankelijk verkeerd geplaatst, doch het bestuur als geheel was evenzeer nalatig en stelt zich daarom volledig achter de heer Dekker. Hij sprak daarom de wens uit dat dit het vertrouwen niet had geschaad en deed de toezegging, dat in de toekomst voor herhalingen zal worden ge waakt. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat dit de eerste vergadering was sedert 2 jaren, terwijl de penningmeester de verheugende mededeling kon doen, dat het saldo van f 177,99 is gestegen tot f 427.99. De kring financiert het vakblad voor de R.K. gemeenteraadsleden in het gewest. Voorzitter en penning meester waren voor een weekend naar het Vormingsinstituut te Baarn geweest. De heer Maayer (Schoorl) wees er op dat dit Vor- mingsinstituut eigenlijk voor de Pronaeanda noodzakeluk jongeren behoort te zijn, en vroeg De heer Dam Wieringermeer de kring om dit eventueel te wil- onderstreepte nogmaals de wen- len financieren. selijkheid van het uitzenden van Volgens voorzitter heeft deze jongeren naar Baarn. De jonge- kring geen speciale jongeren kring, doch het vormen daarvan zou wel bijzonder wenselijk zijn. Zijns inziens diende het Rijks- kieskringbestuur een uitzending van jongeren te bekostigen, om dat wegens de hoge afdracht, de afdelingen dit niet kunnen dra gen. Want het is inderdaad dringend nodig ook jongeren uit ons ge west de gedegen Baarnse kost voor te zetten. Daarom deed hij de toezegging deze zaak bij het Kieskringbestuur aanhangig te zullen maken. Voordat begonnen kon worden met de verkiezing van een nieuw bestuurslid in de vacature Bos ma, kwam eens te meer vast te staan, dat het reglement zo hel der is als koffiedik. Maar zoveel stond wel vast, dat het gehele bestuur pas aftreedt na de vol gende tweede kamerverkiezingen. De heer Kalb werd met bijna al gemene stemmen eerst tot be stuurslid en vervolgens tot voor zitter gekozen. De heer Ran Den Helder hul digde de afgetreden functionaris voor de manier waarop hij de zaken van de Statenkring had behartigd, en telkens weer het scheepje door de stormen heen in veilige haven wist te sturen> Hij wenste de heer Bosma, die overigens zijn weg in de partij wel zal vinden, Gods zegen toé op zijn levenspad. ren uit de Kring Hoorn die daar heen gingen, werden vurige apos telen. Van goede bezielende lei ding hangt alles af. Wieringer meer heeft een jongeren afdeling van 85 man, die om de drie we ken vergaderen. Voorzitter betreurde het dat de kring niet over een goed propa gandist beschikt. Hij wekte alle afdelingen op in eigen gelederen rond te zien naar een geschikte kracht die deze functie kan ver vullen. Indien nodig kunnen hem onkostenvergoeding en een tege moetkoming worden gegeven. Doch alle candidaten moeten af zonderlijk worden beoordeeld. We moeten er terdege rekening mee houden dat b.v. rayon Hoorn niet half zo groot is als rayon Den Helder. De heer Strooper Heerhugo- waard vertolkte de erkentelijk heid van de Vereniging van Ge meenteraadsleden voor de ontvan gen tegemoetkoming. De heer Dekker van Tuitjehorn mocht vernemen, dat de onderwijskwes ties die vorige maal aanhangig zijn gemaakt, overgedragen zijn aan het Rijkskieskringbestuur. Het koppelen van agrarische be langen aan de politiek op Volks hogescholen is zeer wel mogelijk, doch zuiver een aangelegenheid voor de LTB. Drakenburg is pri mair voor beroep en bedrijf en Baarn voor de politiek. Overigens zou het zeer nuttig en nodig zijn dat de R.K. standsorganisaties wat meer de R.K. politiek in hun gelederen laten doorwerken. De heer Kalb dankte voor het grote bewijs van vertrouwen dat sprak uit zijn verkiezing tot voor zitter met bijna algemene stem men. De tijd zal moeten leren of het een gelukkige benoeming is ge weest. Hij hoopte zijn beste krachten met enthousiasme aan de Statenkring te kunnen geven, cn daarbij te mogen rekenen op de steun van bestuur en afge vaardigden. Tenslotte verklaarde de heer W. Dekker als secretaris die zo veel jaren met de heer Bosma heeft samengewerkt, zich gedron gen zijn erkentelijkheid te betui gen voor de ondervonden har telijkheid en medewerking, die hem talrijke moeilijkheden te boven hielp komen. reden. Tenslotte werd nog even gesproken over de Ziekenkosten- verzekering van Ambtenaren. In tegenstelling tot B. en W. achtte de Raad de toepassing voor ho- ger-bezoldigden dan f 4750.tot een maximum van f 50.per jaar niet gewenst en zij bleef daar ook bij, zodat het voorstel van B. en W. dienaangaande werd verwor pen. In de commissie tot nazien van de gemeenterekening over 1950 werden benoemd de heren Boers- ma, Maassen en Ellis. De subsidie voor het V.V.V. werd bepaald op f 3000.Aan vankelijk hadden B. en W. f350 op dit bedrag willen bezuinigen, doch de heer Driessen stelde voor het bedrag van het vorige jaar, n.l. f 3000.aan te hou den, terwijl de heer Ellis er op wees, dat het WV zelf ook meer moest trachten de inkom sten te vermeerisren, bijvoor beeld door een bijdrage ook van de Middenstand, die in bepaalde opzichten profiteert van het werk van de VVV. Begin van brand BERGEN, Vrijdagmiddag om half vier vloog bij de fam. Kloosterboer aan de Breelaan de vlam in de vetpan. De brand weer was in de recordsnelheid van 1minuut ter plaatse. Zij behoefde echter, geen dienst meer te doen aangezien men zelf de vlammen had gedoofd. Toch vraagt men zich af of men wel eens niet te gauw naar de tele foon grijpt. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Geb.: Anna W. dv Pieter Gouda en Arendina E. van der Pol; Corne lls, zv Jacob Wijker en Geertrui- da de Vries; Maria Hendrika Eli sabeth dv Henri J. J. Schothorst en Susanna G. E. Heilmann. Ondertrouwd: Cornells Blaau- boer en Maria Pekelharing; Jan van der Riet en Eduarda Johanna Eva Kareis; Martinus Laurentius Pepping en Catharina Maria de Boer; Huibert Stam en Jannetje Bakker; Arie Gouda en Trijntje Kok. Getrouwd: Marinus Anthonius Roks en Neeltje Prins. Overleden: Aagie Wijker, oud 96 j. wed. van Huibert Schong; Wilhelmina Visser, oud 76 j. echtgen, van Dirk Zwart, op zee gebleven; Trijntje Wijker oud 82 j. wed. van Hendrikus Conijn; Hendrik IJlstra, oud 78 j. Lydia L. de Graaf oud 5 j. (overleden te Alkmaar). Zeepkistenrace te Egmond aan Zee EGMOND AAN ZEE. Op Zaterdag 5 Mei zullen te Egmond aan Zee zeepkistenraces worden gehouden. Nadere berichten zul len nog verschijnen. ORANJE COMITÉ LIMMEN. De feestdagen 30 April, 4 en 5 Mei staan weer voor de deur en traditiegetrouw zal het Oranje Comité weer voor het organiseren der feestelijkhe den zorg dragen. 30 April wordt dan speciaal eeri dag voor de kin deren en de bevrijdingsdag voor de groteren. De kas van het Oranje Comité is echter zo goed als leef. Daarom zullen de leden van het Comité binnenkort bij de inwoners aankloppen om een bijdrage. Deze bijdrage ter vie ring van onze Nationale feestda gen moet men beschouwen als 'n uiting van dankbaarheid om het bezit der herwonnen vrijheid en ten opzichte van de gevallenen. Geeft daarom met milde hand! DOORLICHTING VAN BEVOLKING OP T.B.C.? LIMMEN. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Limmen in vergadering bijeen. Aan mej. Verstraten, onder wijzeres openbare lagere school, werd eervol ontslag verleend wegens haar benoeming te Me- demblik. Na enige wijzigingen werd de begroting 1951 opnieuw vastge steld met een vermindering van 594.04 op de post onvoorziene uitgaven. Een nieuw besluit tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling met Alk maar, inzake de samenwerking bij brand tussen de gemeenten Alkmaar en Limmen, werd aan genomen. Het te betalen bedrag over 1951 werd gesteld op 0.50 per inwoner. De te betalen be dragen over 1949 en 1950 wer den vastgesteld resp. op 71.20 en 284.90. De plaatselijke brand weer krijgt een voorlopige en aanvullende taak bij brand, de verantwoordelijkheid berust bij Alkmaar. Een nieuwe verordening tot heffing van aanplakrechten werd vastgesteld. Thans worden de leges voor affieihes van 33 X 40: 25 cent en voor die van 50 x 70: 50 cent. Voor grotere aanplak biljetten betaalt men één gulden. Het voorstel tot verhoging van de jaarwedden der wethouders en de presentiegelden der raads leden met 10 procent, ingaande 1 Januari 1951, werd accoord be vonden. Het toelagenbesluit 1951 ten aanzien van de bezoldiging van het gemeentepersoneel werd vastgesteld. Rondvraag Naar aanleiding van enkele t.b.-gevallen in deze gemeente, stelde de heer Meijer in het be lang van de volksgezondheid voor een algehele doorlichting van de bevolking te bevorderen. Gezien de gang van zaken bij de drie jongste gevallen, is dit voor stel van ganser harte toe te jui chen. Dit punt, dat ook oo de vergadering van het Witte Kruis ter sprake is gekomen, werd door de voorzitet de heer Bos ma, reeds met de plaatseliike arts besproken. Deze echter acht te algehele doorlichting niet noodzakelijk, gezien do maat regelen die genomen worden en de controle, welke in verschil lende gezinnen wordt uitge oefend. De heer Meiier bracht onder de aandacht .dat het juist ging om de gezinnen die niet onder controle staan. Hij onder vond hierbij steun van de beer Valkering. die daarbij een korte toelichting gaf. Het voorstel zal nog nader bezien worden. uw behanger WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. ta te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. BUIIG Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk uit noorde lijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Meervogels cAFC i 02 De overige wedstrijden van de AFC-elftallen afgelast. Hedenavond is de feestavond van R.K.AFC. De avond, dat de gehele AFC-familie de R.K.AFC- jeugdactie gaat sluiten. Het zal vanavond dan ook een drukte van belang worden in het „Wa pen van Heemskerk". Voor hen, die nog niet in het bezit zjjn van een kaart zijn er aan de zaal nog kaarten! Het aan tal is echter gering. Wjj willen hierbij nog opmer ken. dat de avond om precies 8 uur aanvangt. De PPC-er. jaarvergadering R.K. Supportersvereniging LIMMEN. Dinsdagavond om kwart over acht zullen de leden van de R.K. Supportersvereniging in café de Swart in jaarverga dering bijeenkomen. Als attrac tie op deze bijeenkomst zullen enkele gratis kaarten voor de wedstrijd Holland-België op Zon dag 15 April a.s. worden verloot. Voor een te nemen belangrijk besluit is alerl opkomst gewenst. Kind aangereden OUDORP. Zaterdagmiddag omstreeks half drie reed de heer P. uit Slootdorp met zijn bestel auto over de Nieuwe Schermer- weg in de richting Alkmaar. Ter hoogte van het voormalig Oudor- perlandpad stak plotseling de 4- iarige Jacobus Busch de weg over. De bestuurder remde uit alle macht en trachtte het kind te ontwijken. Hij kon echter niet voorkomen, dat het kind tegen het rechterspatbord terecht kwam en op de weg werd geworpen. Een passerende arts verleende do eerste hulp en bracht het kind naar de ouderlijke woning aan de Tienenwal 22. Het kind had een zware hersenschudding beko men. De auto kwam na het on geval dwars over de weg bij het rijwielpad tot stilstand en had 'n deuk in het rechterspatbord. De toestand van het kind is zorge lijk. De politie stelde terstond 'n onderzoek in. Voor het grijpen SINT PANCRAs! De post- commandant der Rijkspolitie te Sint Pancras meldt, dat over het tijdvak van 24 Februari t.m. 31 Maart 1951 de navolgende voor werpen als gevonden en verloren zijn aangegeven. Inlichtingen hieromtrent zjjn bij hem ver krijgbaar. Tel. 521, Broek op Langendijk. Gevonden: een rol behangsel papier, paar bruine kinderwant jes, speelgoedhondje en ringetje, blauw kinderwantje, paar grijze kinderwantjes, rood bewerkt; 1 kwartje, 1 zilverbon van f 1. paar kinderwantjes aan koord, gebloemde shawl, padvindersriem, bruine kinderwant, huissleutel. Er is aan komen lopen een bruin grijs gestipte rashond, teef. Verloren: grijs-groene vulpen houder (met metalen pen), bruin lederen portemonnaie, inh. f 0.05; bril met doublé montuur (in don kerblauw étui), 2 bussen Unox vleeswaren, ronde zilveren bro che, voorstellende Zuid-Ameri kaans schaap, paar dubbele bruine rijwieltassen, bruin-geel geblokte kinderwant, groen-geel geblokte kinderwant, wit zijden haarstrik, rood lederen handschoen, rood zwart gevlamde vulpenhouder (merk Waterman), lichtblauwe want, bruin lederen herenhand schoen. COÖP. BOERENLEENBANK BEEMSTER. De alg. verga- deing van de Boerenleenbank te Midden-Beemster werd gehouden in het Herenhuis onder leiding van de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer Jac. Schui tenmaker. Volgens de rekening en balans over 1950 bedroeg de omzet ruim 25 millioen en de reserves f 70.000 De spaargelden zijn wederom iets toegenomen. Het totale inleggers tegoed op de spaarbank bedraagt f1.650.000. In het jaarverslag werden o.m. de credit-beperken- de maatregelen onder de loupe genomen, waarbij tot uiting kwam dat bij de sterke crediet- uitzetting, de banken gedwongen zullen zijn, de eersten dermate te verhogen, dat de ondernemers onnodige investeringen, wat dan ook het doel is van de rente- politiek. Dat neemt niet weg, dat deze maatregelen een hinderpaal vormen voor een gezonde be drijfsvoering en ontplooiing. De heren J. v. Splunten en Jac Schenk werden resp. als be stuurslid en lid van de Raad van Toezicht herkozen. Verkocht1 BEEMSTER. De heer Jb. Sneek uit Sijbekarspel, die kort geleden een tuindersbedrijf met woning in het Noorderpad kocht, heeft dit nu overgedaan aan den heer J. de Boer van Santpoort. De koper is thans woonachtig in 't Noorderpad te Z. O. Beem- ster. Naar het concours BEEMSTER. De gemengde zangvereniging Harmonie zal in Juli deelnemen aan het zangcon cours te Wijk bij Duurstede in de le afd. gemengde koren. De voorjaarsuitvoering werd definitief vastgesteld op 22 April a.s. in het herenhuis te Midden- Beemster. Het programma om vat o.a. zang, muziek en toneeL

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2