President Peron leende 'n warme winterjas aan Prins Bernhard Drukke besprekingen over wederzijdse handel Europa kan legergoederen leveren aan Amerika Prijsverhogingen deden de omzetten stijgen Joego-Slavië verzoekt het Westen om wapens Duitsland schrijdt voort naar rehabilitatie Als de kippen er bij De vrees dwong... aar> -ktberichten Toch nog een lichtpuntje in deze dure tijd Telefoonlijn naar Soestdijk De „Roma" bracht 900 Ambonezen Jongen verongelukt op kermis Emigrantenboten naar Canada Niet" afwijken van bouwplannen Naar wij vernemen Onze schapenstapel loopt sterk terug Omroepverenigingen houden monopolie 34 divisies Fuchs' bekentenis niet gepubliceerd België krijgt geen Marshallhulp meer Britse regering leed een nederlaag „Sovjets groeperen troepenmachten U.S.A.-protest bij Israël DINSDAG 10 APRIL 1951 PAGINA 3 VERWACHTING 1 door het K.N.M.I. geldig van Dinsdag- foensdagavond. KLARINGEN in flinke opklaringen, al aanvankelijk ook n. Krachtige tot ma- hoofdzakelijk tussen en zuid-west. In de omamelijk op tegen ichutte plaatsen lichte morgen overdag iets id dan vandaag. 900.— ER UIT 2e Staatsloterij, 5e le lijst is de f 50.000,— 17231. ke onderscheiding nklijk Besluit is be- :idder in de Orde van ndse Leeuw, mej. mr. ius Peletier, lid van ie Staten der provin- alland, te Amsterdam. ste zwaluw in de n Noord-Holland H. Sterringa te Broek ijk heeft gisterochtend egen te Stompetoren waluw in de kop van id gesignaleerd, ge jaar was het 14 aarvoor 17 April ter- -male tijd kan worden 10—30 April. Ook de waren dit jaar be- oeger in ons land te- irmaal. sgesteldheid in aan- ■nomen, wordt weder- heid het spreekwoord iluw géén lente brengt gerlijke Stand Geboren: Agatha H. Jacobus de Jong er« eiier; Wilhelmina C„ ïeïis Eens en Trijntje uwd: Jacobus J. Kla ar. en Afra Pater. 21 slis van der Vlies 27 m Heler, en Aaltje aar; Ariën Pijper, 23 rinkel, en Cornelia E d: Cornells Brommer, n Jannetje Snip, 44 nanus M. Wormsbec- ir, te Velsen, en Kla- ihannes, 24 jaar; Ma- 23 jaar te Blokker, ruida Zomerdijk, 20 Ha Eggink, 22 jaar, te /aard, en Catharina C. 21 jaar. in»; Johannes Dienaar, atg. van Jannetje Koo- veemarkt 9 April AR 1 Paard; 70 —1100; prima kwaliteit —2.90; overige soorten 332 nuchtere kalveren zette schapen; 410 var- e en vleesvarkens 1-30 ite 1,72—1.60; zeugen linderde verbruik van veroorzaakt thans oolc markt een terugslag m Prima koeien zijn der- ilijk tegen de nu reeds :ken geldende prijzen n. Het was vandaag dan nders dan stug te noe- iets lagere noteringen, roer van nuchtere kal ft terug. Als gevolg van ijk hoge prijzen is do ,g geweest. De voor do emde dieren komen op overigen op f 2,10 a kg uitgebeend. ruime aanvoer van s de handel stug, zelfs jeweest. Een prijsdaling opende markt van pl.m. kg en vergeleken bi, veek, viel hierbij wel 't oog- De op vele var ten hier te lande in de veek opgetreden dalen- z heeft zich dus ook op arse markt voortgezet, nvang der markt werd aantal dieren boven de gegeven hoogste note- >cht. De prijzen zijn met 1 't levende gewicht. DIJK 10 April 18 000 ;.709.30; grove 6 50— kg peen C 6.306.60; ietën A 7.60—7.80; 1300 I 33—36; H 27—29, r rode kool 6.50—32; gele kool 11-20, deense witte 5.50—8.30; ieen doorgedr.; 2900 kg idem; 5000 kg witte kool ARWOUDE 10 April itlof 1 S8; II 35; III 28; ik 23—30 43.000 kg uien grove 4-307.30driel. 900 kg peen B 6.10; C kg kroten A 7.30, B )0 kg rode kool 16-60— 00 kg gele kool 6—10.30, witte kool 5.50—8.69, ;ele kool en 10.000 kg 1 doorgedr. vAR, 9 April. Aard- 5.50—11, witlof 16—41, 1 6.60—23.70, sav. kool 'roene kool 19.50, boe- 36, spinazie 40—54, sla ndijvie 38—54,radijs 8 irber 17—38, bieten 4— -peen 5.50—9.20, was- -38, uien 2—6, prei 8— roenten 2—3, peterselie raapstelen 40.50, 'tte 32—38, st. remy 38. 3, 9 April. Spinazie ièn 1.90—6.30, bieten 4 rei 10—21, gele bewaar i13 70, rode kool 18 tlof 23—42, breekpeen speen 24, radijs 9 11» 40—59, sla 12—15, goud- 3343, pres. van eng. onathan 30—49, winter- il. Aangevoerd wer- oeien 600800, 15 scha- 130, 9 biggen 3045 65 kalveren 3560. ENHUIZEN. 10 ApriL 1—9.10, grove 6.20—6.60, 66.60, witte kool 5.70 )de kool 14.9028.90. 2REND, 9 April. Koop- iuwe 13, schotse muizen vitlof 21—36, rode kool itte kool 5.50, sav. kool zie 36—49, andijvie 40— stelen 4.50—6.50, rabar- gare bieten 1014, 3.50, uien 4, prei 15—19. llefleur 10—29, bramley 8, goudreinette 1844. 26—49. wederom een bespreking met Peron, ditmaal van een half uur. De heer en mevrouw Peron brachten de Prins om kwart over één in de nacht persoonlijk naar de gereedstaande auto, die hem naar zijn hotel bracht. Telefoon President Peron heeft Prins Bernhard alle mogelijke facili teiten verleend om zijn verblijf in Argentinië zo aangenaam mo gelijk te maken. In de eerste plaats werd de Prins een speciale telefoonlijn ter beschikking ge steld voor gesprekken met Neder land. De Prins heeft zo nu en dan van deze gelegenheid gebruik ge maakt om met de Koningin en de Prinsesjes te spreken, met wie hij ook Haandag weer een tele fonisch onderhoud had. „Het was zo duidelijk, alsof zij bij mij in de huiskamer zaten" zei de Prins na afloop. De Prinsesjes toonden vooral veel belangstel ling voor de nieuwe paarden, waarvan zij in de kranten gelezen SIAMEES VLIEGTUIG NEERGESTORT Een vliegtuig van de Siamese luchtvaartmaatschappij is bij dichte mist in de nabijheid van Hongkong in zee gestort. Er wa ren elf passagiers aan boord en een bemanning van vijf. Men vreest dat allen om het leven zijn gekomen. AURIOL OP THUISREIS President Auriol heeft Maan dag, vergezeld van zijn echtgenote per vliegtuig Montreal in Canada verlaten om naar Frankrijk terug te keren. (Advertentie) Al gaan Je prijzen ook omhoogDe Gruyter blijft 110 procent korting geven en Jat scheelt nu méér. Jan ooit tevoren. En al worden versnaperin gen ook Juar, De Gruyter blijft het Snoepje van Je t Week geven voor slechts 10 cent, U ontvangt het voor taan echter bij elke aankoop van VIER GULDEN aan De Gmyter-artikclen \EN om Je betere Waar, EN om Je 10 procent korting EN om het Snoepje &an de y Week nu, méér Jan ooit, klant van De Gruyter, De Prins en zijn gevolg hebben Zondagavond gedineerd in de presidentiële woning aan de Avenida San Martin op uitnodiging van de heer en mevrouw Peron. Speciaal voor deze gelegenheid waren kunstzinnig uitgevoerde me nu boekjes vervaardigd met gekleurde tekeningen, die op Argentinië en Nederland betrek king hadden. De Prins was een uur vroeger dan zijn gevolg naar de woning van Peron gegaan om nog besprekingen met de president te voeren. Talrijke ministers waren even eens voor het diner uitgenodigd, met wie de vraagstukken, die de Prins bij de president en me vrouw Peron naar voren bracht, onmiddellijk werden besproken. Er was van deze bijeenkomst veel werk gemaakt. Toen het diner was afgelopen, kregen alle geno digden een foto-album met de be langrijkste foto's van het bezoek aan Argentinië, inclusief de op namen van deze avond. Mevrouw Peron waarschuwde de Prins, dat het vrij koud kan zijn, wanneer hij na een bezoek aan Chili enkele dagen te Bari loche verblijft. Onmiddell':k werd een warme jas van de president uit de kast gehaald, die de Prins aldaar kan dragen. Na het diner voerde de Prins ZAKENGESPREK PRINS—PRESIDENT De laatste ochtend van zijn bezoek aan Buenos Aires maakte Prins Bern hard een wandeling door de drukste winkelstraten van de stad. Hij is thans geheel hersteld van zijn lichte aan val van bronchitis. De Prins is er in geslaagd de levering van spoorweg materiaal van Werkspoor ter waarde van 200.000.000 gulden te bespoedigen. Een handelsverdrag had reeds in de levering voorzien doch er waren moeilijkhe den gerezen bij de onder tekening van het desbe treffende decreet. Na een bespreking met President Peron had de laatste per soonlijk geïntervenieerd en het decreet zou nog (Maan dagmiddag getekend wor den. De Prins is vanmorgen naar Chili vertrokken. hadden. De Prins stelde de Ko ningin gernst over zijn gezond heidstoestand en vertelde, dat hij weer bijna geheel opgeknapt was. Voorts heeft president Peron zijn vila te Bariloche in het Ar gentijnse merengebied voor de Prins en zijn gevolg ter beschik king gesteld om na het bezoek aan Chili daar een paar dagen welverdiende rust te genieten. Ook heeft Peron zijn eigen vlieg tuig ter beschikking gesteld voor de reis van Bariloche naar Bue nos Aires via Bahia Blanca. De Prins heeft dit aanbod geaccep teerd. De betrekkingen. De Prins heeft de hoop uitge sproken dat de emigratie naar Argentinië zal toenemen; ook president Peron had in zijn ge sprek met hem deze wens uitge sproken. De Prins hoopte dat zijn bezoek de NederlandsArgen tijnse samenwerking nog beter zon maken dan deze al was, het geen voor beide landen van be lang zou zijn. Zonder twijfel, zo zeide Prins Bernhard, blijft het een probleem hoe Nederland Argentijnse arti kelen moet betalen. De oplossing van dit probleem wordt echter in belangrijke mate bevorderd door de overeengekomen levering van schepen, terwijl er voorts ook een toenemende Nederlandse export naar Argentinië is van machines, electrotechnisch mate riaal, chemische producten, por selein, verf, vee en landbouwpro ducten. Vooral belangrijk is het kortgeleden gesloten handelsver drag, dat voorziet in de levering door Nederland van spoorweg- materieel t.w.v. bijna 400 millioen pesos. Om acht uur gistermorgen be gon aan de Lloydkade te Rot terdam de ontscheping van het troepentransportschip „Roma", dat met Ambonese militairen uit Djakarta in Nederland was aan gekomen. Aan boord bevonden zich 650 mannen, 150 vrouwen en 119 kinderen. Er waren zeven verstekelingen, zes mannen en een vtouw, met dit schip meegekomen. Het schip zelf werd op grond van een Amerikaanse vordering van ruim 12.000 dollar, op last van de deurwaarder aan de ket ting gelegd. SPRINGSTOFFEN IN ITALIAANSE FABRIEK In de bandenfabriek van „Pi relli" te Milaan is in de nacht van Zondag op Maandag een hoe veelheid springstoffen gevonden, „voldoende om een stad op te blazen". Dit is de grootste tot dusverre in Italië aangetroffen voorraad van verborgen wapens. De Italiaanse politie zet haar on derzoek naar verborgen wapens in de voornaamste Italiaanse fa brieken voort. ENGELSE BEGROTING GOEDGEKEURD Het Engelse kabinet heeft de begroting goedgekeurd, die Dins dag door de minister van Finan ciën, Hugh Gaitskell, aan het par lement zal worden voorgelegd. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland zijn voornemens bij Europese ondernemingen voor 12 millioen dollar legeruitrusting te kopen, aldus heeft het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa medegedeeld. Het productievermogen van 250 Europese bedrijven, waarvan sommige in West-Duitsland zijn gevestigd, werd onderzocht om na te gaan in welke mate die ondernemingen in de toenemende behoeften van het Ameri kaanse leger over de gehele wereld kunnen voorzien. In het communiqué wordt er aan toegevoegd, dat aan de Euro pese producenten offertes wer den gevraagd met het oog op de levering van grote hoeveelheden bedden en beddegoed. Er zijn redenen om aan te ne men, dat de Verenigde Staten voor hun defensieprogramma be langrijke hoeveelheden aan goe deren zullen moeten blijven im porteren. De overschakeling zal zelfs een additionele import nood zakelijk maken omdat een aantal ondernemingen niet langer aan de civiele vraag zal kunnen vol doen, de markt voor de artikelen uit Nederland zal mede daardoor beter kunnen worden. Deze arti kelen zullen zowel door de rege ring als door particulieren kun nen worden gekocht, gelijk tij dens de tweede wereldoorlog. De export van de Verenigde Staten was in 1950 meer in even wicht met de import dan in enig jaar daarvoor sinds 1940 dit hing samen met een dalen van 15 procent van de waarde van de export en een stijging van de importwaarde van 34 procent. IN ZGN. ROTOR BEKNELD GERAAKT Zondagmiddag is er een ernstig ongeluk gebeurd in de zgn. „Ro tor", op de Arnhemse kermis. Deze „kleefwand" die voor het eerst in Arnhem op het Luna park was en de bezoekers bij hon derden trok, bestaat uit een recht opstaande, houten trommel van ongeveer vijf meter hoogte, en drie meter doorsnee. Deze trommel draait zeer snel rond, zodat de bezoekers, die zich in deze ruimte wagen, als het ware tegen de wand kleven. Rond deze trommel zijn tribunes ge bouwd, van waaruit men het schouwspel van de steeds sneller draaiende en tenslotte zwevende mensen kan gadeslaan. Op een gegeven moment kwam Zondagmiddag een 13-jarige jon gen uit de van Oldenbarnevelt- straat op de tribune te vallen. Hij geraakte bekneld tussen de buitenwand van de draaiende cy linder en de daaromheen beves tigde afscherming. De jongen werd met vermoedelijk een sche- delbasisfractuur, inwendige kneu zingen en een linker beenbreuk in het gemeenteziekenhuis opge nomen, waar hij is overleden. Namen de exporten ten gevolge van een reductie van het hulp programma, de devaluatie, de toenemende importcontrole en de hogere productie in Europa af, de importen vertoonden het gehele jaar een voortdurende toeneming. Gedeeltelijk was dit het gevolg van betere omstandigheden in Amerika zelf, gedeeltelijk van stijging van de prijzen van de artikelen. Hierdoor werd het te kort van Nederland teruggebracht van 224 millioen dollars in 1949, tot 144 millioen dollar in 1950. Zaterdag a.s. zal uit Rotterdam het s.s. „Volendam" van de Hol land Amerika-Lijn voor zijn derde emigrantenreis naar Canada ver trekken. Ongeveer 1550 personen, bij wie 550 kinderen beneden de 12 jaar, zullen de reis naar Que bec aanvangen. De vraag naar emigranten is dit jaar groter dan het vorige jaar, zodat de beschikbare ruimte tot en met Juni reeds is volge boekt. De Nederlandse regering heeft ook het 7522 b.r.t. metende Ita liaanse s.s. „Castelbianco", dat deze maand met Ambonese mili tairen in Nederland wordt ver wacht, gecharterd voor een emi grantenreis naar Quebec in Ca nada. Ieder, die met financiële steun van het rijk woningen bouwt, moet zich bij de uitvoering van de bouw strikt houden aan de door het Ministerie van Weder opbouw goedgekeurde plannen. Dit geldt zowel bij herbouw als bij bouw met toepassing van de premieregeling 1950. Wijkt men, zonder vooraf verkregen toe stemming van het Ministerie toch van de plannen af, dan loopt men het risico dat de toezegging voor de te verlenen rijkssteun wordt ingetrokken. hoeven dp padvindsters-Ieidsters thans niet meer de tot nu toe voorgeschreven en zo gehate zwarte kousen te dragen zijn te Rotterdam drie mannen aangehouden, die bescheiden van een verboden voetbalpool bij zich hadden. Papier en geld werden in beslag genomen heeft de Amsterdamse politie een Indonesische zeeman gear resteerd, die er met enkele gou den tien-dollarstukken van een landgenote in moeilijkheden van door was gegaan is te Utrecht gisteren de in ternationale slagersvaktentoon- stelling aan de Croeselaan ge opend. De expositie dunrt tot 12 April voerde de IJM 75 gisteren te IJmuiden 534 kisten verse haring aan, waarvoor 8933 gulden werd besomd woonde H. M. de Koningin gis teren in het Trippenhuis te Am sterdam de vergadering van de Kon. Ned. Academie van Weten schappen bij VRAAG GROTER DAN AANBOD Onze schanenstanel is tijdens en na de oorloe voortdurend ver minderd. In 1939 waren er in ons land biina 700.000 schapen, waar van 250.000 fokooien. In 1950 wa ren er nor slechts rond 390.000 schapen, waarvan 170.000 fok ooien. Nederland bezit echter een schapenras, dat zowel een uitste kende producent van vlees, als ook van wol is. Dit ras, dat als bakermat het eiland Texel heeft is daar omstreeks 1900 ontstaan. In de na-oorlogse jaren heeft Nederland grote hoeveelheden schapenvlees naar België, Frankrijk, Engeland en ook naar Duitsland geëxporteerd. Zo werd in 1950, ruim 4 millioen kg scha penvlees uitgevoerd, hetgeen meer dan 12 millioen gulden aan de viezen opbracht. De situatie bij deze export is thans zo, dat de vraag naar schapenvlees veel groter is, dan waaraan de Neder landse productie kan voldoen. Blijkens de gegevens, welke door het Economisch Instituut voor de middenstand zijn gepubli ceerd, was de omzetbeweging in de verschillende branches van de tailhandel en ambacht in Fe bruari j.l. geenszins gelijk. In de meeste branches vertoon den de omzetten ten opzichte van de voorafgaande maand een klei ne teruggang, hetgeen zijn ver klaring vindt in het feit, dat Fe bruari enige verkoopdagen min der telt dan Jannari. Deze gang van zaken kan dan ook als nor maal worden aangemerkt. Daarnaast kan echter worden geconstateerd, dat in enkele tak ken van Januari op Februari een min of meer belangrijke omzet stijging is opgetreden. Zulks was o.m. het geval in de detailhandel in schoeisel, die in meubelen en aanverwante artikelen, het krui- deniersbedrijf en het rijwielbe- drijf. Eensdeels kan deze omzet- vermeerdering worden toegeschre ven aan ingetreden prijsverhogin gen. Anderdeels was in de ge noemde branches duidelijk waar te nemen, dat de vrees voor nog verdere prijsstijgingen een deel van het publiek tot kopen aan zette. Vergelijking van de indexcijfers voor Februari 1951 met die voor de overeenkomstige maand in 1950 brengt aan het licht, dat slechts in het chocolaterie- bedrijf en in het kappersbedrijf de Februari-omzetten in 1951 la ger waren dan die in het vorig jaar. In de detailhandel in schoei sel, in textiel, in meubelen en aanverwante artikelen, in ijzer waren en gereedschappen als mede in het rijwielbedrijf was ten opzichte van Februari 1950 sprake van een aanzienlijke stij ging van de geldomzetten. Ook hierbij dient te worden opgemerkt dat prijsverhogingen in belang rijke mate hebben bijgedragen tot deze omzettoeneming. De president van de Amster damse rechtbank, mr. C. W. Tho- ne, heeft gisteren uitspraak doen de in het op 4 April behandelde korte geding, de vier Nederlandse radio-omroepverenigingen, die als eisende partij de Stichting het Radioprogramma in kort geding hadden laten dagvaarden, in het gelijk gesteld. Naar bekend hadden de om roepverenigingen geëist, dat de Stichting op straffe van betaling ener dwangsom gedwongen zou worden tot stopzetting van de uitgave van het weekblad „Het Radioprogramma". Belgische benzineprijs verhoogd De prijs van de benzine is met ingang van Maandag op 5 fr. 40 per liter gebracht hetgeen een prijsverhoging van 10 centi mes per liter betekent. De vijandelijke aan- voerwegen ter zee naar Korea worden door de zee- en luchtstrijd krachten onder voort durende controle ge houden. Marine-vlieg- boten maken verken ningstochten en rappor teren hun bevindingen onmiddellijk aan de oorlogsbodems, die dan in actie komen. De grootste zorg wordt daarom besteed aan het onderhoud van deze vliegboten, die onder alle weersomstandighe den de vluchten moeten uitvoeren. Het aanbrengen van een anti-vriesmiddel op de beweegbare gedeel ten van de roeren van een P.B.M. „Mariner" hoog boven een woeli ge zee is voor de man, die dit, al balancerend op het smalle staart stuk, moet doen, geen aangenaam karwei. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Maandag Fe Washington vernomen dat joego-Slavië Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten niet-officieel heeft verzocht het wapens en militaire uitrusting in het algemeen te verstrekken. Van officiële Amerikaanse zijde wordt vernomen dat de drie Wes terse mogendheden een gemeen schappelijke commissie hebben gevormd om het Joegoslavische verzoek te bestuderen. Hieraan werd toegevoegd dat de Verenig de Staten nog geen beslissing hebben genomen, doch het wordt vrijwel zeker geacht dat zij Tito'ï verzoek willen inwilligen. Ten slotte wordt nog van dezelfde zijde medegedeeld dat maarschalk Tito geen inval in de nabije toe komst in Joegoslavië door strijd krachten van de Sowjet-Unie en/ of de met haar verbonden landen vreest, doch dat hij de uitrusting van zijn uit 34 divisies bestaand leger wil moderniseren. Het Joe goslavische leger beschikt thans over Russische, Tsjechoslowaakse en Duitse wapens. Gratie voor Duitse oorlogs misdadigers. De West-Duitse regering heeft Maandag bekend gemaakt, dat de De Alzanas, die optreden in het wereldberoemde circus van Barnum Bailey te New York bezorgen de bezoekers hevige gemoedsaandoeningen door hun evoluties in de nok van het gebouw. Harold Al- zana rijdt met een fiets over een staaldraad en neemt op dit gevaarlijke tochtje (de groep werkt zonder net) en passant drie medewerksters mee naar de overzijde. En dan te bedenken, dat men op het ogenblik in Nederland niet meer dan één persoon achter op de fiets (en nog wel op de begane grond) mag meevoeren. ADENAUER OVER PLAN-SCHUMAN Het plan-Schuman zal, als het slaagt, leiden tot een samenvoe ging van de Europese landen, zo heeft kanselier Adenauer in „Die Welt" verklaard. Het plan vorm de een hoeksteen bij de bouw van een Europese federatie. De onder tekening te Parijs zou dan ook niet een definitieve daad zijn doch een begin, aldus Adenauer. Belangrijke opdracht voor jaarbeursdeelnemer Een bekende Nederlandse in dustrie van sterilisatie-inrichtin gen is er op de Utrechtse Jaar beurs in geslaagd een opdracht te verkrijgen tot het installeren van een volledige sterilisatie- apparatuur in 'n drietal Belgische ziekenhuizen nl. voor een zieken huis te Brussel, Assche en Ronse- Renaix. Het betreft hier een le vering van zeer grote volauto matische verbandstoffen en in strumentensterilisatoren 'voor con tinue gebruik. Joegoslavische regering aan 120 Duitse oorlogsmisdadigers gratie heeft verleend. De leider van de Joegoslavische handelsmissie in Duitsland Palvic, heeft Adenauer hiervan officieel in kennis gesteld. Men verwacht dat de 120 Duitsers binnen veer tien dagen naar Duitsland zullen komen. OVER ATOOMSPIONNAGE De tekst van de bekentenis van de atoomspion Klaus Fuchs, die aan eer» commissie van het Amerikaanse Congres is voorge lezen, zal niet in haar geheel worden gepubliceerd. Hoewel de technische gegevens over atoom energie, zoals deze in de docu menten voorkomen, ongetwijfeld de Sowjet-Unie hebben bereikt,- is er geen positief bewijs, dat het inlichtingsmateriaal tot in alle onderdelen ook inderdaad nauw keurig aan de Sowjet-Unie werd uitgeleverd. Carmelietenprior burgemeester in Engeland (K.N.P.) De prior van het Carmelietenklooster te Favers- ham, Kent, Pater Murtha Lynch, werd eenstemmig gekozen tot burgemeester van de plaats Fa- versham. Voor zover men kan nagaan is dit sinds de Reformatie de eerste priester, die tot burge meester werd gekozen van een Engelse stad. VOORLOPIG OPGESCHORT De assistent van de admini strateur van de E.C.A., Paul Por ter, heeft Maandag bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten aan België hebben medegedeeld, dat de Marshall-hulp aan dat land zal worden opgeschort. Hij zal niet worden hervat, al vorens er een bevredigende re geling tot stand zal zijn gekomen met betrekking tot een gerech telijke beslaglegging door een particuliere Belgische onderne ming op een bedrag van 7 mil lioen dollars aan gelden, die be stemd waren voor het herstel van de Griekse spoorwegen. Deze -7 millioen dollar bestaande uit 6 millioen dollars aan Marshall- gelden en 1 millioen dollars an de Europese Betalings Unie, wa ren bij een Belgische bank gede poneerd voor de betaling van aan Griekenland te leveren rails. De Belgische maatschappij had op deze gelden beslag lateji leggen in verband met een 25' jaren oude schuld van de Griekse re gering aan deze maatschappij. Z. H. de Paus ontving Mgr. Dr. Geerdinck VATICAANSTAD (K.N.P.) Z.H. de Paus heeft vorige week Z.D.H. Mgr. Dr. J. Geerdinck, Vicaris-Generaal van het aarts bisdom Utrecht, in een speciale audiëntie ontvangen. Tevens heeft Z. H. de Paus diezelfde dag in speciale audiëntie ontvangen Prof. Dr. J. Willebrands, directeur van het Philosophicum te Warmond. ATOOMBOMMEN IN LYBIË? Amerika, Engeland en Frank rijk treffen voorbereidingen voor het aanleggen van grote onder grondse atoombomopslagplaatsen in Lybië, aldus meldt '-et artij- loze Egyptische blad „Al Ahram". „Een Amerikaanse basis zal wor den aangelegd in de marmer groeven' van Sidi Nassar", aldus het blad. De Duitse Bondsregering wil via de geallieerde Hoge Commis sie nieuwe onderhandelingen ope nen met de Westelijke mogendhe den over een zo groot mogelijke opheffing van de nog resterende beperkingen op economisch ge bied. Bevoegde kringen alhier zijn van mening, dat Bondskan selier Dr. Adenauer deze week tijdens zijn bezoek aan Parijs met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, De Britse regering heeft Maan dagavond met 237 tegen 219 stem men in het Lagerhuis een neder laag geleden met betrekking tot een van haar bepalingen aangaan de vermindering van het kaas rantsoen. Er is geen sprake van aftreden van de regering, daar het hier een punt van ondergeschikt be lang betreft. RAYBURN BLIJFT BIJ ZIJN OPVATTING De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, heeft Maandag op een persconferentie gezegd, dat de Sowjet-Unie „op vele plaat sen" troepenconcentraties op- houwt. Hij voegde hieraan toe: „Wij verkeren in groot gevaar". Over de troepenconcentraties zei Rayburn: „waar deze troe pen worden samengetrokken kan ik niet precies vertellen. Ik heb mijn inlichtingen echter uit de beste bron". Rayburn heeft een bespreking met president Truman gehad. Hij heeft vorige week het Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat niet alle troepen die in Mandsjoe- rije worden samengetrokken, Chi nese troepen zijn, maar hij iden tificeerde de overige niet. in het bijzonder besprekingen zal voeren over economische aange legenheden. Bevoegde kringen in Bonn zijn van mening, dat de Bondsrege ring de Westelijke mogendheden in het bijzonder de volgende maatregelen zal voorstellen: 1. De voor de Bondsrepubliek voorgeschreven kolenuitvoer moet herzien worden, om de Duitse economie nieuwe productiemoge lijkheden te geven op die gebie den, welke krachtens de nieuwe bepalingen niet meer aan beper kingen onderhevig zijn. 2. De opbouw en de uitbrei ding van de Duitse staalproduce- rende industrieën mogen geen moeilijkheden meer in de weg worden gelegd. Dit geldt ook voor de nog vastgestelde maxi mumcapaciteiten voor ruw staal, lichtboog- en hoog frequentie staal, precisie kogel- en rollagers. 3. Een vergroting van de be perkte productiecapaciteit van de Hydreer en Bunafabrieken. 4. Een afschafifng van de nog bestaande beperkende bepalingen voor werktuigmachines en de electro-industrie. 5. Een opheffing van de be perkingen op het gebied van we tenschappelijke onderzoekingen. BELASTINGVERHOGING EN BEDRIJFSAUTO'S In verband met de op handen zijnde verhoging van de motor rijtuigenbelasting hebben de be sturen van de nationale organi satie voor het beroepsgoederen- vervoer wegtransport en de N.V. A.T.O. zich met een request tot de leden der Tweede Kamer ge wend, teneinde te trachten de be drijfsauto's van de voorgestelde verhoogde motorrijtuigenbelas ting vrij te stellen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag bekend gemaakt, dat de Ver enigde Staten bij de Israëlische regering krachtig hebben gepro testeerd tegen het bombarderen van Syrische stellingen door de Israëlische luchtmacht. Ook Syrië is medegedeeld, dat de V.S. de grensincidenten tussen de landen ernstig neemt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3