De brede basis is onderhevig aan gevaarlijke spanningen Van goden en feesten Conservatieven zouden niet beter kunnen regeren dan Labour Same tof el Een gevaarlijke politieke ontwikkeling in Italië Godsdienst der Romeinen Na twee weken reeds kleinere maar ook grotere scheuren RADIO Ook voor de Britten geldt: versoberen OP VREDEHOF Buitenlands overzicht Een katholieke stem uit Engeland T Katholiek PAGINA 4 DINSDAG 10 APRIL 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Na de vorming van de nieuwe regering is hier en daar de ver wachting uitgesproken, dat het kabinet-Drees zich wellicht zelis als een parlementair kabinet zou willen aandienen. Men grond de deze verwachting op het feit, dat de vier partiien zich accoord hadden verklaard zowel met het program als met de politieke samenstelling van het nieuwe kabinet. De nieuwe regering ver- meed bij haar optreden echter zorgvuldig elke aanduiding, het geen er al op kon duiden, dat zi) haar aikomst zeil minder solide voelde dan sommige buitenstaanders. In elk geval maak ten de debatten over de regeringsverklaring aidoende duidelyk, dat de regering-Drees zeker niet als een parlementair kabinet beschouwd mocht worden. De katholieke woordvoerder, mag. Stokman, benadrukte wel iswaar, dat dit kabinet in vier partijen stoelde, maar geen van de woordvoerders van de drie an dere partijen toonde neiging om deze stelling met overtuiging te onderstrepen. De heer Tilanus, de fractievoorzitter van de C.H., liet doorschemeren, dat hij niet namens zijn hele fractie kon spre ken, mr. Burger benadrukte niet zonder bedoeling, dat het hier een extra-parlementair kabinet gold en mr. Oud haastte zich om te verklaren, dat do WD dit kabi net zo nodig op dezelfde wijze zou behandelen als zij het vorige had gedaan. VVD en gezinspolitiek Was zo de entree al met bij zonder geruststellend, de afgelo pen week hebben wij, na een ge bruik van nauwelijks twee we ken reeds kleinere maar ook be denkelijk grote scheuren in de brede basis zien komen. In de regeringsverklaring was gezegd, dat de nieuwe regering zou wa ken tegen een onevenredige ach teruitgang van de grote gezin nen. Deze passage was overge nomen uit het program van de formateur en als zodanig dus ook door de VVD onderschreven. De noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen was welis waar een reesd lang aanhangig wetsontwerp, maar pastte toch letterlijk op het bovengenoemde programpunt. Desondanks heeft de VVD zich echter niet in het minst gebonden geacht. Zij stem de niet alleen tegen het ontwerp de heer Cornelissen, die hierbij als woordvoerder van de VVD op trad, maakte tevens zonder, blikken of blozen duidelijk, dat zijn partij in dit overbevolkte land zelfs in het geheel geen kroostrijke gezinnen begeerde.. Bij de stemming over de motie- Andriessen, waarin de regering werd aangespoord om ernst te maken met het waken tegen een onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen, nam weer een andere woordvoerder van de WD WOENSDAG 11 APRIL ILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.18 gewijde rnuz.; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gram. muz.; 9.00 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 amuse- mentsmuz.; 10.30 morgendienst; 11.00 gram. muz.; 11.10 „Georg Friedrich Handel", hoorspel 12.Ou basgamba en clavecimbel; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 amusementsmuz.; 13.00 nieuws; 13.15 militaire reportage; 13.20 mandoline-ensemble; 13,50 Utrechts Stedelijk orkest en so liste; 14.45 voor de meisjes; 15.00 Metropole-orkest en solist; 15.15 pianorecital; 16.15 voor de jeugd; 17.30 viool en piano; 17.45 rege ringsuitzending; W. Braasem; „Volkspoëzie in de Minahassa"; 18.30 R.V.U.: Dr. G. Ruarus: „De structuur van de persoonlijkheid" 19.00 nieuws- en weerberichten; 19.15 voor de jeugd; 19.30 gram. muz. 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 commentaar fara.- competitie; 20.15 Radio Philhar- momseh orkest en soliste; 21.15 populaire muz.; 21.35 „Zwaluw waarheen is Uw vlucht, causerie; 21.55 populaire muz.; 22.15 Kon. Mil. Kapel; 22.45 avondoverden king; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 orgel spel; 8.50 voor de huisvrouw; 9.00 gram. muz.; 10.00 school radio; 10.20 voor de vrouw; 11.00 gram. muz.; 12.00 orgel en zang; 12.30 land- en tuinbouwmede delingen; 12.33 voor het platte land; 12.38 dansmuz.; 12.55 ka lender; 13.00 nieuws; 13.15 Pro menade-orkest; 13.50 gram. muz. 14.00 gesproken portret; 14.15 jeugdconcert; 15.00 kinderkoor; 15.20 voor de jeugd; 15.50 fluit en piano 16.00 voor de jeugd; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 gram. muz.; 17.45 dansmuz.; 18.00 nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 nieuws van de Kon. Marine; 18.30 actualitei ten; 18.35 banjo-ensemble; 19.00 „De Christen en de Vakbeweging causerie; 19.15 dansmuz.; 19.30 voor de jeugd; 20.00 nieuws; 20.05 politiek commentaar; 20.15 dansmuziek; 20.40 „Scheiding" hoorspel; 22.05 Concergebouw- orkest en solist; 22.45 Sport; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. BRUSSEL 484 m. 12.05 lichte muz.; 13.00 nieuws; 13.10, 13.30, 14.30, 16.30, 17.10, 17»45 en 18.30 gram. muz.; 19.00 lichte muz.; 19.40 gram. muz.; 19.45 nieuws; 20.00 gram. muz.; 20,15 Symphonie-orkest en solist; 21.05 gram. muz.; 22.00 nieuws; 22.15 jazzmuz.; 22.45 gram. muz.; 22.55 nieuws; 23.00 gram. muz.; 23.55 nieuws. de heer Korthals, afstand van het genoemde programpunt, nu uit gaande van de hiermede lijn recht in strijd zijnde stelling, dat er geen enkele reden was om de grote gezinnen bij andere achterkomende groepen voor te trekken. PvdA en wHsnolRmk Bedenkelijker was intussen nog de tegenstelling tussen PvdA en regering, zoals die de afgelopen week ten aanzien van de prijs politiek bleek. Dat deze rege ring in dit stadium geen prijs- beheersing zou toepassen, zoals de socialisten die wensen, moet reeds bij de kabinetsformatie duidelijk zijn komen vast te staan. Toch kwam de PvdA hier nu reeds na 13 dagen op terug en zij legde haar eisen vast in een scherp geformuleerde motie. Had de voorsteller zijn motie niet ingetrokken, dan zou een soortgelijke situatie zijn ontstaan als enkele maanden geleden bij de motie-Oud. De socialistische ministers in het kabinet zouden dan hebben moeten vaststellen, dat hun ten aanzien van een ge wichtig punt van de regerings- politiek het vertrouwen van hun fractie was komen te ontbreken en het ligt voor de hand, dat zij hieruit geen andere conclusie zou den hebben getrokken dan mi nister Stikker deed. Zover kwam het echter nog niet. De regering sprak niet van „onaanvaardbaar" maar van denkbeelden, die zij moest afwijzen en de heer Ne- derhorst trok zich terug op eigen stelling achter het rookgordijn dat de tijd wel voor zijn stand- Cunt zou werken. Zo werd de reuk juist nog vermeden, maar de scheur blijft na dit debat toch duidelijk te zien. Ook de partij, die in de aan vang het meest positief haar ver trouwen in het nieuwe kabinet had beleden, de KVP, bleek reeds op een bepaald punt in dat ver trouwen geschokt te zijn. De mo tie, waarin de regering werd aan gespoord om haar toezegging ten aanzien van de grote gezinnen gestand te doen, was hiervan het bewijs. Intussen was hier nog geen sprake van een directe te genstelling, omdat de regering de motie slechts overbodig vona, maar dat de KVP fractie haar desondanks wenselijk bleef ach ten, zal toch ongetwijfeld een goede grond hebben gehad Onderlinge te^-nstellincen Kwamen er zo kleinere en gro tere scheuren te lopen van rege ring tot diverse „regeringspar tijen", ook tussen die partijen konden de scheidslijnen niet on opgemerkt blijven. De KVP, CH en VVD kozen bij de behande ling van de prijs- en investe ringspolitiek stelling tegenover de PvdA. Voor de motie-Andries- sen inzake de gezinspolitiek kon de KVP slechts enkele leden van de PvdA-fractie meekrijgen; hoewel eerst later zal kunnen blijken of het hier in wezen om een principiële tegenstelling ging. Het wetsontwern „Noodregeling kleine zelfstandigen" haalde de eindstreep met steun van KVP. PvdA en C.H., de laatste echter veel minder overtuigd dan de twee grote partijen. Zeer beslist viel hier echter, zoals gezegd, de vierde „regeringspartij" af, die tevens al duidelijk maakte dat zij ook niet in een definitieve regeling zou willen bewilligen. Pijnlijk scherp was hier ook de tegenstelling in sociale gezind heid. Gingen de twee grote par tijen er van uit, dat het ene lid van de maatschappij wel de gelijk verantwoordelijkheid voor het andere heeft, de heer Corne lissen zag van achter ziin toon bank in de kroostrijke midden stander aan de overkant slechts de concurrent, die hij nu ook nog met zijn premie zou moeten hel- pen. Onverminderd van mening blij vende, dat het in deze tijd wen selijk is met zo groot mogelijke bundeling van constructief ge richte krachten de moeilijkheden tegemoet te treden, een gedachte, waarvan de nieuwe regering de belichaming is, moeten wij, na de ervaringen van de afgelopen week toch ook tot de conclusie komen, dat deze wenselijkheid in de praktijk aan gevaarlijke span ningen onderhevig blijkt te zijn. Dezer dagen zal de Vereniging „Tehuizen voor werkende meisjes" te Amsterdam het feit herdenken, dat zij 25 jaar geleden werd opgericht op initiatief van Mr. G.TJ. de Jongh- Vele tientallen meisjes zijn in het tehuis aan de Olympiakade te Amsterdam in deze jaren geherbergd. De recreatiekamer in het tehuis. In geen enkel land van West- Europa is de politieke toestand zo labiel als wel in Italië. Dat is niet alleen voor ons katholie ken een ernstig feit, omdat wij speciaal bij het behoud van een christelijk democratisch bewind in dit katholieke land zulke gro te belangen hebben, maar ook voor de orde en vrede in Europa vormt deze onevenwichtige toe stand een groot gevaar. De verwachtingen, -dat na de nederlaag van het communisme en de overwinning van de de mocratie in 1948 de grote meer derheid van de Christen Demo cratische Partij door een pro gressieve sociale politiek de wind uit de zeilen had genomen van de communistische en socialisti sche arbeiders, is helaas niet ver vuld, al was de regering-de Gas- Sint Hieronymus is onder de Kerkvaders wel degene die het meest heftig van aard is. Als hij zijn pen scherpt en in de inkt van zijn ironie doopt, kan ziin toon spottend en fel worden. Hij kan hekelen en met een zekere wel lust zijn machteloze tegenstan der honen. Zo, wanneer hij het oude Romeinse heidendom voor de voeten werpt dat roet en spin raggen alle heiligdommen van Rome bedekken en dat de een maal vereerde goden verlaten zijn achtergebleven met de nacht uilen die enkel nog maar in de daken van de half-ingestorte tempels wonen. Christendom en Rome Maar de bijwijlen zo grimmige Kerkvader overdrijft kennelijk. Nog in zijn eigen tijd weet de glans van het Capitool en het Forum woorden van bewondering te ontlokken aan dichters. Zo vervuild als Hieronymus wil, is de gulden pracht van het Capi tool dan nog niet en de tempels zijn evenmin 'n dermate ernstig onderkomen, dat men gemeend heeft ze te moeten afbreken. Toen het pleit tussen Christen dom en heidendom eenmaal ten gunste van het eerste beslist was, heeft Rome geen beeldenstorm gekend. De Romeinse Christenen (Door Graaf M. de la Bedoyere) De terugkeer van het Parlement na het Paasreces belooft een van de levendigste en belangrijkste perioden te worden in En- gelands politieke geschiedenis. De Conservatieven zijn er, aan gemoedigd door de uitkomsten van opinie-onderzoeken, dat Labour beslissend verslagen zou worden in een algemene ver kiezing op dit moment, kennelijk op uit een dodelijke slag toe te brengen aan Labour. Het valt echter niet gemakkelijk te ont dekken, hoe ze dit zouden willen klaarspelen, want de regering is ondanks haar geringe meerderheid, vast besloten aan te blij ven, tot de publieke opinie er blijk van geeft haar gunst een andere richting te geven. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de ontevreden Labouraanhan- gers tegen de Regering zullen stemmen of zelfs zich van stem ming zullen onthoucLen als het er op of er onder gaat. Dit deels om dat alle Labour-leden werkelijk geloven, dat een conservatieve overwinning rampzalig zou zijn voor het land, vooral oP buiten lands gebied en deels omdat wei nig Labour-ieden in het Parle ment erg gebrand zijn op de kos ten die een verkiezing voor hen meebrengt en op het risico hun invloed en hun inkomen te ver liezen. Gevolgen van herbewapening Het land wordt thans geplaatst voor de volle zwaarte van het herbewapeningsprogram hetgeen in feite voor de massa betekent: steeds steiler stijgende prijzen en nog groter schaarste aan noodza kelijke goederen. Men mag niet vergeten, dat ondanks Engelands verbeterende economische positie, voor zover de cijfers daarop wij zen, de massa zelf zich nooit he lemaal van de oorlogsgevolgen heeft hersteld. De prijzen zijn sindsdien langzaam maar gesta dig omhoog gegaan, de zware be lastingen zijn gehandhaafd, de rantsoenering is voortgezet en voor artikelen als vlees in een krappere portie dan ooit en vele goederen zijn schaars geble ven. De toekomstige lasten moe ten dan ook gezien worden als een verzwaring van de afgelopen vele jaren van soberheid en niet als een nieuw en apart offer. De begroting is tegenwoordig een van de voornaamste middelen om de sociale en economische po litiek van de Regering tot uit drukking te brengen en door te voeren. Door middel van de be groting worden de Britse uitga ven beheerst, de offers opgelegd en de productie opgevoerd. Dezer dagen werd gemeld, dat de jaar lijkse inkomsten een werkelijk voordelig saldo van tweehonderd millioen pond toont; een hoog cijfer, dat ver boven de verwach tingen ligt. Maar het is ten dele het gevolg van gestegen kosten hetgeen Betekent stijgende winst en dus hogere belasting-opbrengst Somber perspectief Het economische jaaroverzicht doet het volgende verwachten voor de toekomst; een inzinking in de stijging van de nationale productie; een terugkeer van on gunstige betalingsbalansen; min der consumptiegoederen; en ver dere stijging van prijzen- Zelfs deze sombere vooruitzich ten zijn nog afhankelijk van de hoop, dat de industriële produc tie het komende jaar kan worden opgevoerd met tennaastebij 4% en dat is onwaarschijnlijk tenge volge van de toenemende schaar ste aan vitale grondstoffen. Tegen deze achtergrond moet de begroting de middelen vinden om de niet-waarschijnlijke pro ductie voor binnenlands gebruik zoveel mogelijk te drukken om de productie voor bewapening en export zoveel mogelijk te kunnen opvoeren. Toch zal er weinig of niets worden gedaan om te be sparen op de gezondheids-, on derwijs- en andere sociale uitga ven, aangezien een poging daar toe de Regering ongetwijfeld stemmen zou kosten. Kansten der Conservatieven (Jit dit alles blijkt dat de Rege ring weinig hoop kan koesteren aan populariteit te winnen gedu rende ,dit voorjaar en de zomer. De conservatieven zullen bij debat en stemming, alles doen om die impopulariteit nog te doen groeien door de vinger te leggen op de zwakke plekken in de be groting en de afwezigheid van andere aangenamer klinkende al ternatieven. Aldus zouden ze er in kunnen slagen de positie van de Regering onmogelijk te maken en zo nieuwe verkiezingen te for ceren. Doch dat is niet waar schijnlijk. Maar wat de verstandige bur ger zich al die tijd zal afvragen is; wat zou een conservatieve Re gering doen als ze aan het bewind was? De naakte waarheid is, dat de huidige situatie grotendeels het gevolg is van factoren buiten 't bereik van welke Britse Rege ring dan ook, terwijl het soort bezuiniging op regeringsuitgaven, waardoor de zaak er gemakkelij ker uit zou komen zien, de krach tigste oppositie zou ontmoeten bij een beslist zeer groot deel van de massa, die thans de „Welvaarts staat" als vanzelfsprekend be schouwt. Daarom zou er een werkelijk zeer vernuftig man voor nodig zijn om te ontdekken wat een conservatieve Regering zou kun nen doen om de algemene situa tie te verbeteren. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat indien er spoedig een conservatief be wind kwam, het binnen enkele maanden weer zou worden weg gestuurd. M. de la Bedoyere zijn geen fanatieke Oosterlingen noch Nederlandse Watergeuzen geweest. De gebouwen van de oude eredienst die had afgedaan, werden als cultuurmonumenten in bescherming genomen en de godenbeelden in veiligheid be waard. Het is dezelfde onbe vreesdheid voor de herleving van de afgestorven godsdienst en de zelfde breedheid en onbevangen heid van geest die wij terugvin den in het uitdrukkelijk bevel van Paus Gregorius de Grote om de heidense heiligdommen in het pas bekeerde Engeland te sparen. Rome was een christelijke stad honderd jaar nadat het niéuwe geloof de vrijheid had verworven. Het zogenaamde Edict van Mi laan, door Keizer Constantijn in 313 uitgevaardigd, bepaalde dat het christendom een voortaan ge oorloofde godsdienst was en stelde het zelfs op één lijn met het heidendom. Wel heeft het ver ouderde ideaal getracht zich te handhaven en onder Juliaan de Afvallige en zelfs later nog ge poogd zich met uiterlijke machts middelen door te zetten. Maar de innerlijke kracht en bezieling ontbraken om een snelle ver zwakking na deze laatste grote oplevingen te voorkomen. Wel hielden naast de onontwikkelde plattelandsbevolking juist de hoogste standen van de hoofdstad het langst aan het heidendom vast, maar zij werden steeds meer de zielige vertegenwoordigers van een verdwijnende minderheid. in volle wapenrusting Toch was de oude Romeinse godsdienst nog in volle kracht toen de eindstrijd met de chris telijke tegenpartij begon. In de 5e eeuw, als de nieuwe verhou dingen zich reeds lang geconso lideerd hebben, werpt de H. Paus Leo in zijn beroemde preken dik wijls een blik op het verleden, dat toen voorgoed en reeds ver achter hem lag. Het oude hei dense Rome is voor hem „de leer meesteres van de dwaling". Hier, in deze stad, het hoofd der we reld, was alles te vinden wat er aan duivelsverering, goddeloze heiligschennissen, bijgeloof en ijdele praktijken ook maar moge lijk was. De apostelen Petrus en Paulus hadden wel bizondere moed nodig om dat bos vol brul lende beesten en dezè zee van een allerwoeligste diepte in te gaan! Terwijl het machtige Rome bijna alle volkeren zijn heer schappij had opgelegd, was het daarentegen schandelijk dienst baar aan hun aller dwalingen. Het had de schijn dat de Romei nen een betekenisvolle en om vangrijke godsdienst hadden aan genomen, omdat zij geen enkele valsheid hadden versmaad. Maar des te meer en des te steviger werden zij door de duivel in boeien gehouden, des te bewon derenswaardiger echter ook was de bevrijding, die Christus hun heeft gebracht. Deze gedachtengang van de oude Paus wordt nu zeer eigen tijds van stijl en wetenschap toe gelicht door een priester van het Bredase Bisdom, dr. J. de Lepper, die in de belangrijke reeks „De godsdiensten der mensheid" (J. J. Romen Zonen te Roermond) „De godsdienst der Romeinen" beschreef. Hij toont aan dat de wereldstad inderdaad de vroom heid van vele volken binnen haar muren had opgenomen. Ieder volk vereert zijn eigen goden, maar Rome vereert ze alle; zij is de tempel van de gehele we reld, zo getuigen heidense tijd genoten en vroeg-christelijke schrijvers reeds vóór St. Leo de Grote en het zijn hun woorden die het best de belangrijkheid kunnen aanduiden van 't onder werp dat door dr. de Lepper op prijzenswaardige wijze is behan deld. Ban geliefde en vereerde traditie De Romeinse godenwereld on derscheidde aich wel door ver anderlijkheid en bontheid, doch voor het godsdienstig gevoel be hoefde dit geen hezwaar te zijn, daar iedereen feitelijk de god heid vereerde die hem het meest aantrok. De god die hij zelf ver eerde, was voor een ieder de hoogste. Eerst latere eenheids strevingen, die meer onder de ontwikkelden aanhang vonden, poogden krampachtig te komen tot een samenvatting, die men meende te vinden in de verering van de zon. Van al hetgeen men nu in de afgelopen eeuwen geloofd en ver eerd had, geeft dr. de Lepper op degelijke en overzichtelijke grond slag een goed beeld. In zijn dui zendjarige geschiedenis heeft het heidense Rome een godsdienstige ontwikkeling meegemaakt vanaf de eenvoudige oorspronkelijke godsverering bij de haard tot aan de geheimzinnige, alleen voor in gewijden bestemde mysteriën uit het Oosten. De feesten van het jaar en de goden, waaronder met name Jupiter met bizondere aan dacht wordt behandeld, krijgen een samenvattende uiteenzetting, evenals de verschillende vormen der godsverering, waarbij dan ook vanzelf de taak van priesters en priesteressen ter sprake komt. In welke mate de godsdienst als staatszaak beschouwd kan wor den, blijkt het duidelijkst uit de tijd van Keizer Augustus. Dan ontstaat naast de veel beoefende verering der sterren, ook de Kei- zer-cultus waartegen reeds Sint Jan zich verzet en waarmee de christen-martelaren te maken hebben. De wijsgerige bezinning is een ander hoofdstuk uit deze religieuze ontwikkelingsgang. Met deze opsomming hebben wij de inhoud van dit werk in het kort weergegeven. Wij menen dat het in een dagblad niet de plaats is met de critisch-weten- schappelijke loupe te werk te gaan. Het boek van dr. de Lepper achten wij echter belangrijk ge noeg om er onze lezers over in te lichten. Aan de Romeinen dankt onze beschaving te veel dan dat wij geen belangstelling voor dit volk, bizonder voor zijn godsdienst, zouden hebben. Die interesse zal niet enkel bestaan bij degenen die een klassieke op leiding hebben genoten. Ook voor vele anderen zal dit hoogst leer zame werk welkom zijn. Het is niet in het minst een waarde volle bijdrage tot een juister be grip van onze eigen, duidelijk afgebakende en nauwkeurig om schreven cultuur, die, toen zij ontstond, de godsdienst der Ro meinen nog in volle, zij het reeds de kiemen van de ondergang in zich dragende kracht aantrof. Dr. de Lepper heeft daar een boeien de beschrijving van gegeven. H.J. Paardenmarkt' Utrecht UTRECHT, 9 April. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 395 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 9001150, werkp. 7501000, oude paarden 525800, paarden boven drie jaar 700900, paarden beneden 3 jaar 500700, veulens 300525, hitten 450700. De handel was redelijk. Graan beurs Rotterdam ROTTERDAM, 9 April. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam). Bij weinig aanbod bleef de stemming vast. Tarwe naar kwaliteit 24.7525.25, zomergerst 4546, haver 40—42, zware daar boven, rogge 36.5037; peulvr. goed prijshoudend; groene erwten 35—43, schokkers 4052, bruine bonen 4552.50. peri ongetwijfeld wel van goede wil. Maar haar conservatieve rechtervleugel, waarin het Ita liaanse groot grondbezit nog al tijd een zeer machtige rol speelt, en waar velen nog altijd menen, dat het communistisch gevaar eerder wordt aangewakkerd door een sociale politiek en veel beter bestreden kan worden, door een worden, dat van het zo hoopvcdle sociale program van de regering nog maar weinig verwezenlykt is. De vorige week hebber» zowel de communistische als de socialis tische partiien in Italië een con gres gehouden en beide bijeen komsten zijn zeer belangrijk ge weest. Die van de socialisten, om dat er ©en verzoening is tof stand gekomen tussen de meer revolu- tionnaire groep van Silene en de meer gematigde groep van Sarra- gat, welke laatste tot nu toe deel uitmaakte van de regering de Gasperi. Maar een van de eisen van de Silone groep voor de fusie was, dat de groep Sarragat uit de rege ring zou treden, omdat de politiek van de Gasperi niet langer het vertrouwen van de socialistischs arbeiders verdiende. Deze eis is ingewilligd en de Gasperi heeft deze bondgenoot moeten prijsgeven. Wel houdt hij een voldoende meerderheid over om te regeren, maar zijn linker vleugel wordt daardoor opnieuw verzwakt en dat is voor hem in hoge mate bedenkelijk. Niet minder belangrijk was het communistisch congres, dat als een wapenschouw moest gelden voor de partij, na het uittreden van een groep van dissidenten als Cucohi en Magnani, die een zgn. communistische partij los van Moskou hebben gesticht- Wel nu op dit congres is gebleken, dat de aderlating welke de commu nistische partij door deze titoïsti- sclie afscheiding heeft geleden lang niet zo groot is geweest als velen wel hadden verwacht en dat Togliatti zijn schaapjes nog aardig bij elkander heeft weten te houden. Op het congres is gebleken, dat de Titoïstisóhe groep wel een groot aantal communistische mee lopers heeft ongevangen, maar de kern van de communistische par tij niet noemenswaard heeft kun nen verzwakken. Van grote waarde zou hier in Italië, waar helaas millioenen ar beiders hun vertrouwen in de kerk hebben verloren, een mach tige goed georganiseerde demo cratische partij zijn, die de teleur gestelde politieke meelopers van de communisten zou kunnen op vangen. Want dat deze naar ae Christen democraten overlopen, is nog steeds niet zeer waarschijn lijk. De Italiaanse socialisten wa ren verdeeld in drie groepen, waarvan de groep Nenni de groot ste is met 700.000 leden- Deze werkt samen met de communis ten, maar is eigenlijk veel anti- clericaler dan de partij van Togli atti. Zij is tegen het Atlantisch pact en voor een nauwe samenwerking met Moskou. Daarnaast staat de socialistische partij van Silone met 250.000 leden, die niet wilde samenwerken met de regering Gasperi en ook tegen deelneming van het Atlantisch pact is. Nu na de fusie, heeft de groep Silone zich accoord verklaard met de buitenlandse politiek van de regering Gasperi, maar de groep Sarragat moest dan uit bet Ka binet treden. Tegenover deze verdeelde soci alisten komt Togliatti nu met een nieuwe leuze nl. het staken van alle revolutionnaire actie en loya le samenwerking met de beide so cialistische partijen, maar op voorwaarde, dat de socialisten het Atlantisch pact prijs geven. Geen pro-Russische politiek, zo zegt Togliatti, maar ook geen pro- Amerikaanse. In Duitsland en Frankrijk vindt deze politiek van neutralisme een grote aanhang, maar in Italië, waar men meer dan beu is van alles wat naar oorlog zweemt, is dit verlangen zeer sterk. Togliat ti heeft daarmee dan ook een ge vaarlijke troef uitgespeeld. Zelfs in kath. arbeiderskringen in de frote steden zou deze volgens het ranse blad „Le Monde" aanhang winnen- Maar vooral zou zij bij de nieu we gefusioneerde socialistische partij Silone-Sarragat, in goede aarde zijn gevallen. De volgende maand zullen in heel Italië ge meenteraadsverkiezingen plaats hebben. Met grote belangstelling mag worden afgewacht, wat deze tacusohe manoeuvres hebben uit gewerkt. Dat zij voor de regering Gasperi wel eens een gevaarlijke uitslag kunnen hebben, achten velen niet uitgesloten- FEUILLETON s nan door JEAN REMY 42. Het geluk van Madeleine La- serre moest niet op een smalle basis rusten, zij zou slechts liefde accepteren die zeker was, zich veilig voelend in diepe genegen heid. die duurzaam zou blijken te zijn en bestand tegen de moei lijkheden van het leven. Huguette begreep het, maar diep in haar groeide de hoop dat de toekomst van haar vriendin rooskleuriger was dan zij ooit had kunnen verwachten eg haar hart werd vervuld van vreugde. Diezelfde avond besloot André Bernier te spreken. Op de kalen der stond met reuzeletters 21 Augustus. Binnen drie of vier dagen zou hij moeten vertrekken. Hij vond Huguette op het ter ras, druk bezig om het dichte klimop bij te werken dat over de stenen balustrade heen groeide, die gloeide onder de stralen van de ondergaande zon. Het dal leek nog langer nu de zon zo laag stond, zo mooi en rustig, zo'n echt Frans landschap, waar alles op z'n plaats lag: het dorp met torentje, de verspreide boerderijen die het terrein sche nen te bewaken altijd door on der het heldere licht van de zo mer zowel als in de mist van de herfst. Enige ogenblikken stond André naar het meisje te kijken, dat geheel in haar werk opging. „Je zult de tuinman wel hele maal voor je hebben ingenomen, zie ik", riep hij bewonderend, „en God weet wat voor een brompot hij is". Huguette sprong opeens over eind; ze had hem heel niet horen aankomen. Ze keerde zich om en begon te lachen. „De tuinman! Maar dat is de liefste man ter wereld". André moest toch even lachen, al streed hij inwendig met zijn eigen moeilijkheden. „Ik *weet", zei hij gewild rus tig, „dat ieder van ons er een eigen opvatting van de wereld op na houdt, en dit is wel het beste bewijs". Een ogefnblik ging het meisje nog door om het klimop van een pilaster van het terras te verwij deren, toen stond zij stil, boog zich over de balustrade en liet haar blikken over het landschap dwalen. Hij ging bij haar staan. „Is het waar dat je van de luchtvaart houdt, Huguette?" vroeg hij plotseling, zonder voor af bh zich zelf overlegd te heb ben Boe hi.i het onderhoud in de goede richting sturen zou. Het meisje trok de schouders op. „Wat een vraag! Natuurlijk houd ik van de luchtvaart. Ik ben er zelfs .gek op!" En ze voegde er nog iets boos aardigs aan toe, maar haar blik was daar toch niet mee in over eenstemming. „Ofschoon toch alle vliegeniers die ik heb leren kennen, grote mispunten waren". Hij lachte eens hartelijk, hoe wel enigszins gedwongen. „Zou jij met een vliegenier, die tot iedere prijs bij de lucht vaart zou willen blijven, willen trouwen, met een die bleef vlie gen?" „Natuurlijk", zei ze bruusk, „ik zou zelf op die voorwaarde trou wen. Ik heb een hekel aan man- ren die tegen hun roeping in een baan opgeven om wille van een vrouw. Zij kan onmogelijk de diepte peilen van zulk een al tijddurend offer". Verbaasd keek hij naar Hu guette. Zij bracht je altijd weer in de war. Zij was telkens weer anders dan men had gedacht dat ze zou zjjn, zij zei telkens weer andere dingen dan men had ver wacht. In het gewone leven kon ze soms zo gevat uit de hoek ko men met opmerkingen die haar persoonlijke ervaringen met men sen en dingen weergavenHet leek wel dat ze nimmer nadacht, maar uit haar leven en praten bleek dat zij veel had nagedacht en geleden. Men kon wel zeggen dat het leven in gemeenschap met Madeleine Laserre geduren de de bezetting en ook de ont moeting met mensen die ze zelfs had leren laken haar een rijpheid van geest had geschonken, die door haar enthousiasme en haar verbluffende verbeelding dikwijls verborgen bleef. „Zij was werkelijk", dacht An dré. terwijl hij haar tersluiks be keek, „een vrouw, goed om weer te vinden na lange reizen. Zij was zelfs een vrouw, die men mee naar de dichte wildernissen van Afrika zou kunnen nemen te midden van duizend moeilijk heden. Zij bezat zonder twijfel die onverschilligheid ten opzichte van het materiële, met de gave van de gewoonste dingen in de wereld iets bijzonders te maken, die haar in staat zouden stellen de wrede uren van angstige span ning en vertwijfeling het hoofd te kunnen bieden, die zij. die bij de luchtvaart betrokken waren in hun leven wellicht zouden le ren kennen. Op dit ogenblik stond ze rus tig terwijl ze het landschap be keek, af te wachten tot de jonge man een eind aan zijn overwe gingen zou maken. (Wordt vervolgd) Negen van de z namen Zaterdag Verenigingsgebouw heer Th. Groot, woord voerde ovc partijen", terwijl secretariaat van logie van de pro De leiding van berustte bij de heer de voorzitter van he bestuur, de heer G Sens ziekte vervin lijnk sprak er ziin over uit, dat slechts de oproep hadden ven en hij betrei meer, dat niemand ling Zaandam aanv Hier vond de he vens het aanknop er op te wijzen, dat sa die stemt op d programma en de van de partij nau Er bestaat dan ooi verhouding tussen tal van de partij K.V.P.-stemmers. De K.V.P. partijen. De heer Th. Groc gemeenteraad van nam bovenstaand on zijn rekening. Spr. citaat aan te halen d. Ven in zijn boek duwen van het m~ beklemtoonde het vast te houden aan schappelijke begin opbouw van de sami in het politieke levi ons moeten bezlnnei stellingen van de hoewel een minderl de, toóh de grootste land is. Spr. noemde enke de praotische polit nu noodzaken over katholieke politieke derland te besehikl historisch overzicht heer Groot de verhi vóór de oorlog en sl hoewel de schoolstrij digend verloop hee) katholieke volksdei voorbereidend en wijs nog steeds in es positie verkeert. Voor de openbar inrichtingen worden uit de openbare ka; terwijl de katholiel eigen middelen moi gen. De Men heeft over d braak" in de jaren hoog opgegeven en rink heeft op het la van de P.v.d.A. in R weerd, dat de doorb slaagd. De heer Groc dit in hoge mate. M gelijks voor feiten 1 de katholieken op terrein dwingen tot lijk optrekken. Sor aan het rumoer rör noeming van enige aan de zevende fac» Gemeentelijke Univ Amsterdam. De facul ger onderwijs wordt de politieke en soci schappen. De voorg didaten hadden uitg tra linkse opvatting munistische neigingei toen de onverkwikl van zaken kunnen bs de P.v.d.A. mee stei communistische frac Amsterdamse raad. C katholieken in de hc deren aan de Gemee versiteit. En dan te aan de zevende facui den geschoold, die s' dinggevende sociale posten zullen zetelet veel nut is het wel dat de katholieken o\ politieke formatie bi de Raad en tegen de zaken bij het opmal voordracht protest i aangetekend. Momenteel is het tische vakbeweging, dekte dreigementen regering een bepaa voor te schrijven, tei zaak is, die louter ei hoort tot het domein partijen. Hiermede aanval gedaan op on tische staatsinstelling ernstige waarschuwir houden voor het kat! van Nederland. Sai Een politieke conste hij één partij in ons solute meerderheid i is practisch nimmer ten. De partijen zuil steeds aangewezen bl menwerking en daar kander rekening die» den. Bij een vorm van king behoeft geenszii gebracht te worden ginsel. Het zal eerder dat na verloop van t paalde opvatting veli hij hen, die aanvar meningen niet deel hangt dan af van de van eigen beginsel. S <le regeling van de ongetwijfeld een kath pel draagt. „En hoe ge werd 30 jaar geleden g de^kinderbijslag verg ni* aldus spreker. Uitvoerig itond de ®tR bij de volkshuis! tiek, die naar zijn n krachtig genoeg kon voerd en waarbij de K ae belangen van het voor ogen dient te sta Oit terrein moet wori gewerkt en op de b voor eigen opvattinge Aan het slot van stipte de heer Groot aan, die dikwijls word de samen werki K.V.P. en P.v.d.A. men dan liever gezi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4