Samenwerking dient van etappe tot etappe te worden bepaald 25 jaar destructiebedrijven Opgewonden Braziliaansespelers zonder geld op Amsterdam-C.S. Castricum-Bakkum woonoord bij uitstek Italië Herindeling van gebieden bedreiging van bestaan? ht K.V.P. Statenkrmg Zaandam Katholieken boeken nog achterstand BEURSOVERZICHT SAO PAULOVERDWAALDE K.N.V.B.-officials wachtten op het station Den Haag SAO PAULO met vier internationals v. d, Weerd mid voor in Oostelijk Elftal Jaap Roest won ,voorjaars"rit van de K. N. M. V. VilSoresi winnaar 240 km in 2.4.34 DINSDAG 10 APRIL 1951 PAGINA 5 feld wel van goede haar conservatieve waarin het Ita- grondbezit nog al machtige rol speelt, n nog altijd menen, omunistisch gevaar aangewakkerd door olitiek en veel beter worden, door een sch regiem, zet de Qasperi steeds de is de oorzaak ge in het zo hoopvolle ITi van de regering lig verwezenlijkt is. Week hebben zowel sche als dc sopiqhs- in Italië een con- en beide bij een- zeer belangrijk ge- de socialisten, om- rzoeniog is tot stand sen de meer revolu- >ep van Silone en de gde groep van Sarra- atste tot nu toe deel de regering de van de eisen van de Voor de fusie was, Sarragat uit de rege- ,en, omdat de politiek eri niet langer het van de socialistische rdiende. 3 ingewilligd en de ft deze bondgenoot geven. Wel houdt hij de meerderheid over =n, maar zijn linker- t daardoor opnieuw dat is voor hem in edenkelijk. r belangrijk was het ch congres, dat als houw moest gelden tij, na het uittreden ep van dissidenten n Magnani, die een nistische partij los hebben gesticht- Wel- ogres is gebleken, dat g welke de commu- tij door deze titoïsti- iing heeft geleden groot is geweest als adden verwacht en zijn schaapjes nog Ikander heeft weten ïgres is gebleken, dat ihe groep wel een communistische mee- ongevangen, maar de communistische par- aenswaard heeft kun- rken. waarde zou hier in helaas miilioenen ar- vertrouwen in de verloren, een mach- eorganiseerde demo tij zijn, die de teleur- itieke meelopers van sten zou kunnen op at dat deze naar de mocraten overlopen, niet zeer waarschijn- ïaanse socialisten wa- ld in drie groepen, groep Nenni de groctó- 700.000 leden- Deze met de communis- eigenlijk veel anti- i de partij van Togli- i het Atlantisch pact nauwe samenwerking Daarnaast staat de partij van Silone leden, die niet wilde n met de regering ook tegen deelneming antisch pact is. fusie, heeft de groep accoord verklaard met ttdse politiek van de isperi, maar de groep oest dan uit het Ka- 1- 9 deze verdeelde soci- Togliatti nu met een e nl. het staken van onnaire actie en ïoya- king met de beide so- partijen, maar op dat de socialisten het >act prijs geven. Geen ie politiek, zo zegt aar ook geen pro- e. nd en Frankrijk vindt k van neutralisme een ang, maar in Italië, meer dan beu is van aar oorlog zweemt, is ;n zeer sterk- Togliat- rmee dan ook een ge- oef uitgespeeld- Zelfs beiderskringen in de zou deze volgens het ,,Le Monde" aanhang ral zou zij bij de nieu- meerde socialistische e-Sarragat, in goede gevallen. De volgende en in heel Italië ge sverkiezingen plaats t grote belangstelling i afgewacht, wat deze anoeuvres hebben uit- it zij voor de regering l eens een gevaarlijke nen hebben, achten aitgesloten- 'en in gemeenschap ine Laserre geduren- ting en ook de ont- t mensen die ze zelfs aken haar een rijpheid ïad geschonken, die enthousiasme en haar e verbeelding dikwijls aleef. werkelijk", dacht An- hij haar tersluiks be- vreuw, goed om weer ia lange reizen. Zii en vrouw, die men Le dichte wildernissen zou kunnen nemen te a duizend moeilijk- bezat zonder twijfel hilligheid ten opzichte ateriële, met de gave voonste dingen in de bijzonders te maken, staat zouden stellen ren van angstige span- rtwijfeling het hoofd bieden, die zij. die bij art betrokken waren m wellicht zouden le- genblik stond ze rus- ze het landschap be- wachten tot de jonge ind aan zijn overwe- maken. (Wordt vervolgd) (Van een onzer verslaggevers) Negen van de zestien afdelingen in de Statenkring Zaandam namen Zaterdag j.l. deel aan de kaderdag, die in het Katholiek Verenigingsgebouw in Zaandam werd gehouden en waar de heer Th. Groot, lid van de gemeenteraad van Amsterdam, het woord voerde over het onderwerp „De K.V.P. en de andere partijen", terwijl de heer B. Gras, verbonden aan het algemeen secretariaat van de partij, een uiteenzetting gaf over de psycho logie van de propaganda. De leiding van de kadermiddag berustte bij de heer E. Clijnk, die de voorzitter van het Statenkring- bestuur, de heer G. Seysener, we- êens ziekte verving. De heer lijnk sprak er zijn teleurstelling over uit, dat slechts weinigen aan de oproep hadden gehoor gege ven en hij betreurde het nog meer, dat niemand van de afde ling Zaandam aanwezig was. Hier vond de heer Clijnk te vens het aanknopingspunt, om er op te wijzen, dat de grote mas sa die stemt op de K.V.P., het programma en de doelstellingen van de partij nauwelijks kent. Er bestaat dan ook een scheve verhouding tussen het ledenaan tal van de partij en het aantal K.V.P.-stemmers. De K.V.P. en de andere partijen. De heer Th. Groot, lid van de gemeenteraad van Amsterdam, nam bovenstaand onderwerp voor zijn rekening. Spr. begon met 'n citaat aan te halen van prof, v. d. Ven in zijn boek „In de scha duwen van het modernisme" en beklemtoonde het grote goed om vast te houden aan eigen maat schappelijke beginselen bij de opbouw van de samenleving. Ook In het politieke leven zullen wij ons moeten bezinnen op de doel stellingen van de K.V.P., die, hoewel een minderheid vormen de, toóh de grootste partij in het land is. Spr. noemde enkele punten uit de practische politiek, die ook nu noodzaken over een eigen katholieke politieke partij in Ne derland te beschikken. In een historisch overzicht schetste de heer Groot de verhoudingen van vóór de oorlog en stipte aan, dat hoewel de schoolstrijd een bevre digend verloop heeft gehad, het katholieke volksdeel ka.v. het voorbereidend en hoger onder wijs nog steeds in een ongunstige positie verkeert. Voor de openbare onderwijs inrichtingen worden de kosten uit de openbare kassen betaald, terwijl de katholieken het uit eigen middelen moeten opbren gen. De „doorbraak". Men heeft over de z.g. „door braak" in de jaren na de oorlog hoog opgegeven en de heer Vor- rink heeft op het laatste congres van de P.v.d.A. in Rotterdam be weerd, dat de doorbraak was ge slaagd. De heer Groot betwijfelde dit in hoge mate. Men komt da gelijks voor feiten te staan, die de katholieken op staatkundig terrein dwingen tot een gezamen lijk optrekken. Sor. herinnerde aan het rumoer rondom de be noeming van enige hoogleraren aan de zevende faculteit van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. De faculteit waar ho ger onderwijs wordt gegeven in de politieke en sociale weten schappen. De voorgedragen can- didaten hadden uitgesproken ul tra linkse opvattingen en com munistische neigingen. Men heeft toen de onverkwikkelijke gang van zaken kunnen bespeuren, dat de P.v.d.A. mee stemde met de communistische fractie in de Amsterdamse raad. Ongveer 1200 katholieken in de hoofdstad stu deren aan de Gemeentelijke Uni versiteit. En dan te weten, dat aan de zevende faculteit zij wor den geschoold, die straks op lei dinggevende sociale en politieke posten zullen zetelen. Van hoe veel nut is het wel niet geweest, dat de katholieken over een eigen politieke formatie beschikten in de Raad en tegen deze gang van zaken bij het opmaken van de voordracht protest kon worden aangetekend. Momenteel is het de socialis tische vakbeweging, die met be dekte dreigementen probeert de regering een bepaalde politiek voor te schrijven, terwijl dit een zaak is, die louter en alleen be hoort tot het domein der politieke partijen. Hiermede wordt een aanval gedaan op onze democra tische staatsinstellingen, wat een ernstige waarschuwing moge in houden voor het katholieke volk van Nederland. Samenwerking. Een politieke constellatie, waar bij één partij in ons land de ab solute meerderheid zou hebben, is practisch nimmer te verwach ten. De partijen zullen derhalve steeds aangewezen blijven op sa menwerking en daarbij met el kander rekening dienen te hou den. Bij een vorm van samenwer king behoeft geenszins een offer gebracht te worden aan het be ginsel. Het zal eerder voorkomen, dat na verloop van tijd een be paalde opvatting veld wint, ook hij hen, die aanvankelijk deze meningen niet deelden. Veel hangt dan af van de propagering van eigen beginsel. Spr. wees op de regeling van de P.B.O., die ongetwijfeld een katholiek stem pel draagt. „En hoe geheel anders werd 30 jaar geleden gedacht over de kinderbijslag vergeleken met nu", aldus spreker. Uitvoerig stond de heer Groot stil bij de volkshuisvestingspoli- tiek, die naar zijn mening niet krachtig genoeg kon worden ge voerd en waarbij de K.V.P. steeds de belangen van het grote gezin voor ogen dient te staan. Ook op dit terrein moet worden samen gewerkt en op de bres gestaan voor eigen opvattingen. Aan het slot van zijn betoog stipte de heer Groot de critiek aan, die dikwijls wordt vernomen over de samenwerking van de K.V.P. en P.v.d.A. „Maar had men dan liever gezien, dat de P.v.d.A. in de hoek van de op positie was gedrukt?" Conclusie. We zullen onze kracht moeten zoeken in het isolement en zul len van étanne tot étanne dienen te benalen in hoeverre met an deren samenwerking mocreliik is èn noodzakelijk. Een samenwer king waarbii niet eiken nolitieke beginselen in het gedrang komen Na afloop van deze rede ont spon zich een uitgebreide dis cussie waarbij vooral het woning probleem in het geding werd ge bracht. Motie Den Helder De heer Cliink herinnerde aan de motie van de kring Den Hel der. waarin destiids orotest werd aangetekend tegen dc houding van de KVP raadsfractie van Amsterdam bii het steun verle nen aan de verkiezing Van com munisten in het college van B. en W. van de hoofdstad. In zijn beantwoording Inzake de woningbouw kantte spr. zich fel tegen de duplexbouw en hij kon zich dan ook niet geheel en al verenigen met de opvattingen van de KVP-kamerfractie. Het is een onmogelijkheid om van de veronderstelling uit te gaan, dat deze woningen nogeens tot ééns gezinswoningen zullen worden Ingericht. Er heersen op het ter rein van de woningbouw schrik barende toestanden en de arbei dersgezinnen komen hierbij in hoge mate tekort. Spr. kon zich evenmin vereni gen met de kamerfractie waar het het voorbereidend onderwijs gold; de fractie had naar zijn mening gefaald. Over de wethoudersverkiezing in Amsterdam zeide de heer Groot, dat men de democratie geweld zou hebben aangedaan, wanneer de communisten op dat moment waren geweerd. Toen een jaar later bleek, hoe weinig betrouwbaar de heren waren op verantwoordelijke plaatsen zijn ze weggestuurd. De huidige herbewapening om aan een communistische agressie het hoofd te bieden mag zeker niet ten koste van de sociale le vensstandaard gaan, meende spr. bij de beantwoording van enkele vragen. De heer Clijnk vertolkte de ge voelens van alle aanwezigen, toen hij de heer Groot bedankte voor zijn belangwekkende rede en de gedegen Wijze waarop hij de vragen had beantwoord. Propaganda Nadat een broodtafel voor de deelnemers was geserveerd en men enige tijd gezellig bijeen bleef werd het woord verleend aan de heer B. Gras, die op de zijn eigen bekende wijze een go degen betoog hield over de psy chologie van de propaganda. Spr. ontwikkelde de stelling, dat de grote massa gevraagd moet worden vertrouwen aan de KVP te schenken. Men mag de massa geen stenen voor brood geven, maar een positief te be reiken ideaal voor ogen stellen. De massa wil niet bedrogen wor den wanneer een leuze wordt gepropageerd. Vervolgens wees de inleider op de „gerichte" propaganda, waar in gesproken dient te worden tot de diverse sociale milieu's. Daar bij valt de klemtoon op de sa menhang van alle maatschappe lijke groepen. Tenslotte vroeg de heer Gras de aandacht voor de kerngroepen in de afdelingen, die zich bezig kunnen houden met het bestu deren van actuele onderwerpen. De heer Clijnk sprak een slot woord, waarin hij dank bracht aan de sprekers én allen opwek te het werk voort te zetten. De voorzitter van de kring Den Helder, burgemeester H. Nolet van Warmenhuizen woon de een gedeelte van de kader middag bij. VERDEELDE STEMMING AMSTERDAM, 9 April. De markt kwam vandaag slechts moeizaam op gang. Er waren geen bijzonderheden, die invloed uitoefenden en de handel bleef kalm. Toch waren er enige aspec ten aan de Beurs, die de aan dacht trokken, zoals de aanhou dend vaste stemming van certifi caten Unilever, dié vandaag tot 238% opliepen. Weer vormde zich een open hoek in algemene exploratie, waarvan de aandelen op circa 89 verhandeld werden. Later even wel volgde een inzinking tot 87%. Veel ging er vandaag in dit fonds niet om en ook de overige hoe ken hadden een rustig verloop, al was de ondertoon niet slecht. Een uitzondering vormde even wel de afdeling der scheepvaart fondsen, waar een uitgesproken flauwe stemming heerste. Hier werden, zonder dat bepaalde oor zaken genoemd werden, koers verliezen van verscheidene pun ten geleden en de markt sloot hier vrijwel op het laagste punt van de dag. Van de internationale fondsen viel voorts op het aanbod in AKU's. De berichten van de laatste tijd over grondstoffen- schaarste en de moeilijkheden met Duitsland hebben dit papier blijkbaar geen goed gedaan. De koers liep tot 171% terug en week hier practisch niet meer van af. Philips bewoog zich rond de 250 en daarmee was het voor naamste van de industriemarkt gezegd, want Olie had een zeer stil verloop tussen 300% en 302. De aandelen-emissie van Hollan- dia Kattenburg was ter Beurze nog niet bekend. Op de eultuurmarkt deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. Amsterdam Rubber bleef op het vorige peil gehandhaafd, maar er ging vrij veel om in de kleinere rubberwaar.den, waar van zeer velen genoteerd werden, soms boven het vorige koerspeil. Op de Amerikaanse markt was de stemming bepaald stil. Het agiopercentage bedroeg circa 13 pet. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 9 April. Klei 35 mm opwaarts: Eigenheimers 14, bintjes 13.60, alpha's 1111.50 furore 14, industrie 10.50; zand 35 mm opw.: Noordeling 9.26, voran 7.257.50, eigenheimers 8.50, wilpo 8,50. IJselster 9. Voer- aardappelen 6.25. Alles per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Dexe maand l> het een kwart eeuw geleden, dat een begin werd gemaakt met de landelijke organisatie van de destructie in Nederland. Onder destructie wordt hier verstaan: de steri lisatie en verwerking van afgekeurd vee en vlees tot diermeel en technisch vet. Op het station Hollandse Spoor te Den Haag stond Maandagavond om kwart vóór acht de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. op de trein uit Bazel te wachten. De ploeg van Sao Paulo, welke Woensdagavond in het Olympische Stadion te Amsterdam tegen het Nederland B-team speelt, zou te Luxemburg in deze trein zijn gestapt en nu was de heer Brunt keurig op tijd met een grote bus gearriveerd om het gezelschap op te vangen en het naar Noordwijk aan Zee te brengen, waar een hotel voor offi cials en spelers was gereserveerd. Al enkele dagen, vertelde de heer Brunt ons, want wij konden er niet precies achter komen wanneer de Brazilianen in Ne derland zouden arriveren. Inmiddels had ook de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. Bessem, de reis naar Den Haag gemaakt, ten einde zijn opwachting te maken bij de Bra ziliaanse voetbalkunstenaars. Maar alle moeite bleek vergeefs te zijn. Want de Bazelse trein bevatte geen groep Braziliaanse voetballers. Eens opbellen. Allerlei veronderstellingen werden geuit. Tot een slimmerik op de gedachte kwam, om het grensstation Eysden op te bellen, aangezien de Zwitserse trein te Luxemburg werd gesplitst en 'n gedeelte over Brussel naar Ne derland kwam en het ander ge deelte over Maastricht naar Am sterdam. En inderdaad bleek die gedachte juist te zijn. -Zodat de heren Brunt en Bessem onver- richterzake het Haagse perron verlieten. Een en ander had tot gevolg, dat er een volmaakte verwarring od het Centraal Station te Am sterdam heerste. Het Braziliaanse gezelschaD van 20 personen, on der wie 15 soelers en reserves, arriveerde er geheel onverwacht om kwart over negen, zonder WIELRENNEN De uitslag van de wegwedstrijd (Klassieker) ParijsRoubaix (247 km) luidt: 1. Bevilacqua (Italië) 6 u. 7 m. 14 sec.; 2. op ongeveer ander halve minuut: Bobet (Frankrijk) 3. v. Steenbergen (België); 4. De Clercq (België); 5. Geguen (Fr.); 6. Impanis (België). Na Impanis kwamen nog binnen Gauthier en v. Brabant. De Ronde van de 4 kantons eveneens „klassieker" over een afstand van 272 KM, is ge wonnen door de Zwitser Fluec- kiger in 7.36.40, vóór zijn land genoten Sommer, Noetzli, Zbin- den en de Italiaan Zampini, die dezelfde tijd noteerden. Start plaats was Zürich. Evers heeft een zege be haald in de door DTS gehouden Ronde van Wormerveer over 100 KM voor professionals. De uit slag luidt: 1. Evers, Wormerveer 2.40.41; 2. Bakker, Zaandam, op 20 M.; 3. Smits, Amsterdam, op 58 seconden; 4. Lakeman, Am sterdam, op 2 min. 8 sec.; 5. Loos, Amsterdam; 6. Blaauw, Zaandam; 7. v. As, Roozendaal op 3 m. 6 s.; 8. Grift, Soest; 9. De Best, Haar lem; 10. De Groot, Leiden. enig Nederlands eeld. terwiil de K.N.V.B.-officials in Dpi Haag op het station stonden te wach ten. Kennelijk was er een misver stand over deze reis. Het resul taat was, dat in Amsterdam op het perron de Brazilianen gesti- culeerd door elkaar liepen en tevergeefs trachtten zich met enkele Nederlanders in het Spaans te onderhouden. Ze begrepen ten slotte, dank zij een telefonische boodschap uit Den Haag, dat ze in Amsterdam gestrand waren en dat ze met een bus naar een hotel in Noordwijk zouden wor den vervoerd. Maar dan hadden de officials in Den Haag toch even buiten de waard gerekend. „We moeten hier in Amsterdam spelen" dach ten ze. „We zijn moe, we zijn he lemaal uit Saarbrücken gekomen. We gaan hier niet meer vandaan." „Victoria Hotel", besliste een der leiders en dus trok de stoet het gure weer op het stations plein door. De meeste spelers zonder jas, maar met de kraag op. Ze hadden geen geluk: het Vic toria-Hotel was volgeboekt. Er waren geen kamers meer over. Op zichzelf was het een puzzle ze dat aan het verstand te brengen, maar plotseling kwam er een reddende engel. Tot verbazing van iedereen begon de buiten portier van het Hotel in vloeiend Spaans de heren toe te spreken. De man bleek bijna twee jaar in Brazilië gewoond te hebben. Eerst wilden de gasten nog proberen onderdak in een ander Amsterdams hotel te vinden, maar toen kwam uit Den Haag de te- Het elftal van Sao Paulo, dat morgenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een licht- wedstrijd speelt tegen het Neder lands B-elftal, is als volgt samen gesteld: doel: Mario; achter: Mauro en Mendonca. midden: Omirim, Alfredo en Noronha: voor: Bibe, Zizinho, Decio, Dur- val en Nivio. Reserves: Leonidas, Oswaldo, Saverio en Alcinlo. Mauro, Noronha, Zizinho en Nivio hebben allen een of meer wedstrijden in het Braziliaanse elftal achter de rug. Zizinho en Nivio maken de Europese tournee van Sao Poulo als gasten mede. Zij spelen in de ploeg van Bangu uit Rio de Janeiro. In ons land werken thans de volgende elf destructoren (tus sen haakjes de hoeveelheid ver werkte „grondstof" in 1949 in kg): N.V, Nederlandse thermo- chemische fabrieken, Bergum Fr. (6.172.004); N. V. Brabantse des tructor te Son (N.B. (5.729.984); N. V. Gekro, Overschie (5.292.740) N. V. destructor Zeeland, Hans- weert (733.018); Destructiebedrijf Winterswijk (442.459); Destructor district Purmerend (7-60.689), kring Barsingerhorn, Schagen (298.190), destructiecentrale te Dordrecht (411.030); destructor district Westfriesland, Midwoud (82.772); veemarktabattoir Am sterdam (424.000; N. V. Amstel- land, Uithoorn (34.890). De totale productie in 1950 was: diermeel bijna vijf millioen kg, technisch vet ruim 2 millioen kg. De Nederlandse thermo-chemi- sche fabrieken (N.T.F.) hebben op 15 April 1926 te Bergum (Fr.) een destructor in werking ge steld, gevolgd door een centrale ophaalplaats te Nijverdal, waar mede thans de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Over- ijsel, de Noordoostelijke polder en een groot deel van Oost-Gel derland worden bediend. Al het VOOR OE HONGAREN IN ONS LAND Kafholikus Szemle en Éiet Het lijkt ons voor de Hongaar se families in ons versohijnings- gebied wel dienstig, de aandacht te vestigen op de Hongaarse cou rant „Elêt", die elke veertien da gen eenmaal verschijnt en het Katholiek Cultureel Tijdschrift „Katholikus Szemle", of Katho lieke Revue, dat viermaal per jaar uitkomt. Beide uitgaven ver dienen warm aanbevolen te wor den. Het tijdschrift is een uitgave van de Hongaarse Actio Catholica te Rome De leidende figuur daar bij is Albert Ambro. Adres Cen tre C.P. 334, Rome. Het is een uitstekend tijdschrift, met goede artikelen van wereld beschouwelijke aard. „Elet" of „Leven" staat onder leiding van Mgr. Josef Zagon en is zeer zeker eveneens aan te bevelen. Adres Agentschap te Nederland, Mevr. Uona Kooter, Rozenstraat 37, Alkmaar. Het Oostelijk voetbalelftal, dat Zaterdag 14 April te Den Haag speelt tegen het Haagse elftal, is als volgt samengesteld: doel: Jansen (N.E.C.); achter: Bruggeman (Enschedese Boys) en Busschers (Enschede); midden: Groothuis (Enschedese Boys), Hendriks (Vitesse) en Dijkgraaf (A.G.O.V.V.); voor: van Spierenburg (N.E.C.), Hanskamp (A.G.O.V.V.), van der Weerd (Wageningen), Klein Schiphorst (Quick) en Loois (A.G.O.V.V.). Reserves: Iking (Vitesse), Al- bers (Vitesse) Peters (A.G.Ó.V.V) en Stephan (Heracles). STUDENTEN SPELEN TEGEN ROBUR ET VELOCITAS Het Nederlands Studentenelftal dat a.s. Zaterdag zal spelen tegen Robur et Velocitas, is door de Keuzecommissie van de N.S.V.B. als volgt samengesteld: doel: van de Berg (Z.A.C.); achter: van Bruggen (D.F.C.) en Schuur (H.V.V.); midden: Lagaay (Quick Hg), Schut (Concordia) en Rondagh (Kimbria); voor: Colthoff (H.V.V.), Fabels (Be Quick Gr.), Bruins (Ajax), Schwencke (H.B.S.) en Camme- raat (Xerxes). lefonische boodschap, dat hun leiders, dr. Toledo en José Penedo, die al eerder in ons land waren gearriveerd, zelf het hotel in Noordwijk hadden gereserveerd, omdat de jongens rust moeten hebben. Dat deed de deur dicht. Ze legden zich bij het onvermij delijke neer, een reisbus werd besteld en na 10 minuten wachten vertrokken zij in de bus op weg naar Noordwijk. GROTE PRIJS VAN MARSEILLE De Italiaanse coureur Luigi Villoresi heeft met een tweeliter Ferrari de grote prijs van Mar seille gewonnen. Zijn gemiddelde bedroeg 115.537 km per uur. De race ging over 90 ronden met een totaal-afstand van 240.3 km, waarvoor Villoresi een tijd noteerde van 2 uur 4 min. 5 sec. De uitslag luidt: 1. Villoresi (Italië), Ferrari, 2.4.34,5, gem. 115.537: 2. Trintignant (Frank rijk) met Simca 2.4.54,5; 3. Stir ling Moss (Gr. Br.) met HWH 2.5.39; 4. Simon (Fr.) met Simca 2.5.44,5. Een motorrace in de 500 cc- klasse werd gewonnen door de Engelsman Duke, die op de eer ste dag van de wedstrijden ook de eerste plaats behaalde in de 350 cc. Beide malen reed hij op een Norton. Duke legde de 120 km vandaag af in 1.5.25,1, hetgeen een gemid delde van ruim 110 km betekent. K. J. J. LOTSY CHEF DE MISSION VOOR HELSINKI OP DE OLYMPISCHE SPELEN Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft de heer K. J. Lotsy benoemd tot chef de Mission van de Nederlandse ploeg welke zal worden afgevaardigd naar de Olympische Spelen van Helsinki 1952. Op voordracht van het N.O.C. heeft het organisatie comité van Helsinki tot Olympisch attaché voor Nederland benoemd de heer D. C. F. van Eendenburg, in de Finse hoofdstad woonachtig. GEERTJE WIELEMA VERBETERT NEDERLANDS RECORD 500 METER VRIJE SLAG In het overdekte zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum, dus „op eigen terrein" heeft de Rob- benzwemster Geertje Wielema gisteravond een geslaagde poging gedaan het Nederlands record op de 500 meter vrije slag, dat sinds 27 Maart 1935 op naam stond van Willy den Ouden met 6 min. 48.4 sec. te verbeteren. Met een tijd van 6 min. 45.1 sec. bleef zij 3.3 sec. onder het 16 jaar oude record. De tussentijden waren: 50 me ter: 32.6 sec.; 100 meter: 1 min. 11.2 sec.; 200 meter 2 min. 33 sec.; 300 meter: 3 min. 57 sec. en 400 meter: 5 min. 21.9 sec. Voor de recordpoging bestond strafp.; 4. Koning (Oosterwolde) vrij veel belangstelling. op Triumph 23 strafp. afgekeurde vee en vlees uit dit gebied wordt door de eigen op haaldienst van de N.T.F. naar Bergum, resp. Nijverdal vervoerd en in de destructor verwerkt. Thans wachten de destructoren af, tot welke gebiedsindeling de ministers van Sociale Zaken en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening zullen komen. Naar de N.V. Ned. thermo- chemische fabrieken ons mede deelt, dreigt een beslissing, waar op dezer dagen bij de behande ling van de begroting van Sociale zaken in de Tweede Kamer nog gezinspeeld is, waarbij „in te genstelling tot het in de memorie van toelichting tot uitdrukking gebrachte, een wettelijke basis zal worden gegeven aan een her indeling, die juist de gedeeltelijke afbraak van de met veel moeite verkregen regeling betekent". Deze afspraak zou daaruit be staan, dat een groot aantal grond- UITSPRAAK IN ZAAK MINISTERSDOCHTER ALKMAAR 10 April Heden morgen heeft de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar uit spraak gedaan in de zaak tegen de 30-jarige Amsterdamse modis te Jacoba van Gelder, die gedu rende haar verblijf van vjjf we ken te Bergen in .Tuil van het vo rige jaar, verschillende personen heeft opgelicht voor een bedrag van ca. f 17.000,Zij gaf zich uit voor de dochter van Minister van Maarsseve,en. Op grond van het rapport van de psychiater Mr. Dr. Baan te Utrecht werd zij ver minderd toerekeningsvatbaar ge acht. Zii werd conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek en onvoorwaardelijk ter beschikking stelling. MR. LTEFTINCK TE GLAD AF! BERGEN Na Vrijdagavond reeds door de politie gezocht te zijn, is Zaterdagmorgen de heer E. S- Dir. van de Handel Mij. E. S. met onbekende bestemming met ziin gezin vertrokken. Een en ander om een belastingschuld aangezien ambtenaren der belas tingen huis en inboedel in beslag hebben genomen. Naar verluidt zou bet hier een bedrag van f 300.000 betreffen. Het vertrek van de heer S- werd nagenoeg niet ongemerkt aangezien hij re gelmatig voor zaken naar Ameri ka reist, met een auto voorzien van Amerikaanse kentekens. stofrijke gemeenten zou worden onttrokken aan een destructor, waarvan het gebied zoveel vee- arme gemeenten telt, dat het aantal kg grondstof per H.A. kleiner Is dan in enig ander des- tructorgebied, terwijl deze grond- stofrijke gemeenten zouden wor den toegewezen aan een ander destructor, die juist uitsluitend grondstofrijke gemeenten bezit. ALS VOORLICHTERS GAAN SPREKEN SCHAGEN. Gedurende 9 achtereenvolgende weken zijn alle ambtenaren van de Noord hollandse Landbouwvoorlichtings dienst middels te Schagen gege ven lessen getraind voor spreken in het openbaar. De laatste les, ook toeganke lijk voor belangstellenden, die Maandagmorgen in zaal Peetoom werd gegeven .bewees ondubbel zinnig welke uitstekende resul taten instructeur Faber met deze 26 jonge kerels heeft bereikt. Aan hem, als privaat-docent voor drachtstechniek te Delft, was door de overheid de vererende opdracht tot scholing van alle Nederlandse Landbouwvoorlich tingsambtenaren verstrekt. De ervaringen van deze Maandag morgen waren van dien aard dat men deze opdracht als voor 100 pet. volbracht mag noemen. Jongens, die tot voor enkele maanden op zijn zachtst uitge drukt moeilijk uit hun woorden konden komen, als het er om ging in het openbaar te spreken, hoorden we nu vlotte en boeien de speeches houden over de meest uiteenlopende onderwerpen. Ja zelfs mm- of meer academisch opgezette vertogen of spitsvon dige debatten werden met een dergelijk enthousiasme gehou den ,dat niemand er aan dacht dat ook de tijd grenzen moet hebben. De laatste behartigens waardige wenken gaf de heer Faber middels een causerie over de toepassing van de gezonde hu mor voor het genietbaar maken van zware kost. De allergees tigste „plaatjes" die hij daarbij zelf met vaart en verve aan de wand schilderde, illustreerden daarbij de gesproken woorden op een wijze die niet mis verstaan kan worden. Spreken in het openbaar is belangrijk, en heel zeker voor de mannen van de voorlichtingsdienst. Dat deze scholing dus goede resultaten moet afwerpen is aan geen twij fel onderhevig. ELINKWIJK-VOLENDAM OP 22 APRIL A.S. De wedstrijd ElinkwijkVo- lendam, die de beslissing moet brengen voor het kampioenschap in de tweede klasse B, wordt Zondag 22 April a.s. gespeeld. PROEFWEDSTRIJD WEER UITGESTELD De proefwedstrijd tussen twee elftallen van de afd. Noordhol land is opnieuw uitgesteld en thans vastgesteld op Zaterdag 14 April, 's avonds om zes uur op het Sparta-terrein te Schagen. (Van onze speciale verslaggever) BAKKUM-CASTRICUM Als je tegen schemering op de duinen bij Castricum en Bakkum loopt en vanuit een punt boven de zeespiegel even boven de horizon een grote waaier van louier wolken zich uitstrekt naar het land, vol prachtige pasteltinten, en de ondergaande zon op het zeewater een breed pad van glibberig goud tovert, dat zich op het land voortzet als een gele mist tussen de bossen, dan krijg je het gevoel wezenlijk van je vacantie te genieten, d.w.z. tijd te hebben om niets te doen, alleen maar te kijken en te dromen en diep in te halen de room- geur van de stille avond. 96 rijders startten Zaterdag in Utrecht voor de K.N.M.V. Voor- jaarsrit, een oriënteringsrit over ruim 300 km. Na de eerste etappe, die 174 km lang was, werden reeds 29 uitvallers genoteerd, hetzij door pech hetzij door het missen van drie of meer tijdcontróles. De ont zettend slechte toestand van de grasdijken vooral speelde vele deelnemers parten. Uit Arnhem vertrokken voor de tweede etappe, die 130 km lang was, 67 deelnemers. Van hen sneuvelden op de Veluwe weer een aantal, anderen verloren zo veel tijd, dat ook zij drie of meer controles misten en het slot was, dat van de 96 gestarte rijders er slechts 20 werden geklasseerd. Van de ingeschreven 4 merk- teams, de 7 militaire teams en de 2 clubteams bereikte geen enkel team volledig de finish, zodat in de uitslagen geen teams voorkomen. De winnaars zijn: Seniores tot en met 150 cc: 1. den Haan (Strijen) op Puch 121 strafp. Zijspan senioren: 1. Zoontjes (Tilburg) op BSA 81 strafp. Seniores van 150 tot en met 250 cc: 1. Burggraaf (Veenen- daal) op Jawa 30 strafp.; 2. Dri- kus Veer (Borculo) op Jawa 36 strafp. Militaire solo: 1. Ie luit. van Huuksloot (Amersfoort) op Matchless 54 strafp. Seniores boven 250 cc: 1. Jaap Roest (Nieuwveen) op BSA 8 strafp.; 2. Olie (Waddinxveen) op Triumph 12 strafp.; 3. Rozen berg (Kerkrade) op BSA 14 Paradijselijk land Misschien dat de bewoners van deze dorpen, verwend als ze zijn in dit opzicht, nauwelijks meer beseffen, dat zij dagelijks vertoe ven in een paradijselijk land. In het Westen de zee, het strand en de duinen, in het Oosten vrucht bare polders. Dit woonoord is centraal gelegen tussen de groot ste steden van Noord-Holland, Amsterdam, Haarlem en Alk maar, waarmee het verbonden is met prachtige provinciale wegen en directe spoorwegverbindingen. Maar op de vreemdeling oefent deze gemeente grote aantrek kingskracht uit. Een van de meesi sprekende bewijzen is wel 't feit, dat Bakkum en Castricum zeer gezochte plaatsen in Noord-Hol land zijn voor particuliere bou wers. Ondanks dat men bijvoor beeld in Heiloo goedkoper kan bouwen en in de gemeente Cas tricum een behoorlijke prijs voor de grond wordt gevraagd, willen de aannemers toch voornamelijk in Castricum komen bouwen, om dat zij hier hun woningen vee) gemakkelijker kunnen verkopen, wijl Castricum-Bakkum een fo renzenplaats bij uitstek is. De gemeente is en wil blijven: zuiver woonplaats. Nooit zullen er en dit is landelijk geregeld fabrieken of grootbedrijven worden gevestigd. Daar is en wordt steeds angstvallig rekening mee gehouden. Een treffend symptoom daar van is bijvoorbeeld, dat men hoe en waar men ook de plaats bin nenkomt, nooit de achterkant der huizen* te zien krijgt. d.w.z. het prozaïsche beeld van wapperend wasgoed, mattenkloppers en rage bollen langs de muren en uit puilende vuilnisemmers. Dergelijke, noodzakelijke maar onaestethische attributen zijn overal langs de grenzen van do gemeente aan 't oog onttrokken door groenpartijen. Zowel ter linker als ter rechterzijde van do spoorbaan zijn beplantingen aan gebracht. Men hoopt bij de uit voering van uitbreidings- en her bouwplannen 't dorpsschoon te verlevendigen door het aanbren gen van waterpartijen, voorna melijk in het Villapark en be noorden de Ruiterweg. Sight-Seeing Behalve bos en strandrecreatio heeft Castricum-Bakkum nog en kele bezienswaardigheden. In dit verband vestigen wij even do aandacht op de eigen gemeente lijke riool-zuiveringsinstallatie dat volgens 'n uniek systeem werkt en waar tal van buitenlanders naar komen kijken. En waarom speciaal in Castricum, terwijl ook de gemeente Leiden een dergelijke installatie bezit? Doodeenvoudig omdat die in Leiden lang zo goed niet werkt, maar hier altijd feil loosHet staat onder leiding van de R.I.Z.A. Castricum-Bakkum, dat een oppervlakte beslaat van onge veer 3100 hectare, waarvan ruim 1500 hectare woeste grond en ruim 1300 hectare cultuurgrond, is tevens een uitgezochte bloem bollenstreek. Ruim 3/5 gedeelte van de gemeente wordt ingeno men door de bloembollencultuur. Een ander opjeqt voor sight seeing is de Ned. Hervormde Kerk daterend uit 1200 en waar van de restauratie werd gesubsi dieerd door Rijk, Provincie en Gemeente, vanwege de historische betekenis van het gebouw. Over 't ontstaan van Castricum valt weinig met zekerheid te zeggen. Sommigen zeggen, dat Castricum gesticht werd door de Romeinen en zij leiden dat af van het woord „Castra", dat „le gerplaats" betekent. Anderen zeggen, dat de naam Castricum moet worden afgeleid van „Cas- torheim", d.w.z. de aanduiding van de plaats, waar de afgod Castor werd vereerd. Bij Keizerlijk Decreet van 21 October 1811 werd Bakkum bij Castrcum gevoegd. De gemeente telde in de jaren 1840, 1910 en 1920 resp. 892, 2810 en 4500 in woners. In 1948: 8210: de sterke toename van het bevolkingsaan tal na 1910 is vooral toe te schrij ven aan de vestiging van foren zen. Tijdens de bezetting liep hel aantalinwoners terug van 9000 tot 3000 door evacuatie. Een van de grootste attracties voor vacantiegangers biedt Bak kum met het tentenkamp, waar over wij enkele dagen geleden schreven. Des zomers is er een intensief strandleven. Een prach tige toegangsweg zowel voor auto's, als voor fietsen en voet gangers ligt vanuit de gemeente open naar het strand, waar een grote parkeerplaats voor motor voertuigen aanwezig is. Natuur lijk zou het gemeentebestuur veel willen geven voor de bouw van een nieuw badhotel maar dat behoort voorlopig nog tot de vrome wensen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5