Commandant der Korea-vrijwilligers is zeer trots op zijn mannen Dertig duizend narcissen op de „Bloemenvlootdag" De Nederlandse amateurs weten iets van voetbal" SPOUT Luitenant-kolonel Eekhout schreef aan familieleden Praag zet Parijs de voet dwars in het kort Dr, Olierook houdt feestrede te Rome Naar wij vernemen: Van over de grenzen SCHIPHOL IN LENTETOOI Sao Paulo voor het vertrek Show is gewoonte Brazilië in JloMefétaGtjed en LEMBERECHTS speelt Zondag niet Stadionveld is in prima conditie v. d. Pol maakte serie van 167 VRIJDAG 13 APRIL )9jl PAGINA 3 's-GRAVENHAGE. Luitenant kolonel W. D. H. Eekhout, com mandant van het Ned. Detache ment Verenigde Naties, heeft een brief gezonden aan de gezins- en familieleden, verloofden en ken nissen van de mannen van het detachement, waarin hij, zoals hij schrijft, wil trachten een in druk te geven hoe hij deze man nen ziet. „Momenteel zijn wij in een be trekkelijke „rustperiode", waarin wij reeds genieten van kleine geneugten als een klein kamer tje, dat met veel zorg werd „bij geplakt" en waarin de weinige bezittingen netjes zijn gerang schikt", aldus de brief. „Een eigen bioscoopje met echte belastingvrije „kaartjes" trekt aller belangstelling, evenals het zelf gefabriceerd klein licht puntje in de kamer of de tent, waaromheen 's avonds, thans in rustige sfeer, herinneringen wor den opgehaald maar ook „sterke" verhalen worden verteld. Dit zijn de ogenblikken, dat de soldaat rustig met zijn gedachten bij het „thuis" in Holland ver toeft, waarvan hij steeds brieven verwacht en hoopt, dat het er goed gaat. Ook zijn dit de ogenblikken, dat hij denkt aan een gesneuvel de kameraad, beseffend, dat het niet alleen juist voor de nabe staanden een groot en droevig verlies is, maar ook voor ons kleine detachement zelf. Naast dit alles is in 'onze troep een overvloed van humor te vinden. Weest er van overtuigd, dat de stemming onder onze mannen uitstekend is en de ge zondheidstoestand zeer goed, me de door de betrekkelijke rust. ZWEEDSE MOTORTANKER AAN DE GROND TERSCHELLING. Gister nacht om vier uur is de „Hol land" van Doeksen uitgevaren naar de 8000 ton metende Zweed se motortanker „Oljaren" die bij Pentland, ten Westen van de Noordpunt van Schotland aan de grond is gelopen. 24 leden van de bemanning zijn al van boord ge haald door een reddingboot; 16 hunner bleven op het schip. De tanker was van Curacao op weg naar Stockholm. 23 INBRAKEN OPGEHELDERD De Haagse politie heeft twee Scheveningers aangehouden, die met volgepropte tassen bij een opkoper zaken kwamen doen en de wijk namen, maar niet hard genoeg bleken te kunnen lopen. De vangst was goed: 23 inbraken en diefstallen in den Haag, Delft en Voorburg, waarbij lood en wasgoed tot de buit hadden be hoord, kwamen tot klaarheid. Een derde man had de politie al. BIJ RERUM NOVARUM- HERDENKING DEN HAAG. Naar het K.N.P. verneemt, zal Dr. A. A. Olierook, rector van het Instituut voor sociaal-economische vorming en directeur van de Ontwikkelings- centrale der K.A.B., de feestrede uitspreken tijdens de internatio nale avond, die in verhand met de Rerum Novarum herdenking op 14 Mei te Rome zal worden gehouden en waarbij de Neder landse en Belgische arbeiders aanwezig zullen zijn. Op deze internationale bijeen komst zullen tevens de Katho lieke arbeiders uit de andere lan den der wereld, die met de Ne derlanders en de Belgen aan de herdenking deelnemen, in hun moedertaal worden begroet. Zoals bekend is, zal de H. Va der op 15 Mei de deelnemers aan de Rerum Novarum herdenking in speciale audiëntie ontvangen en daarbij een rede uitspreken. Dezelfde dag zullen delegaties der verschillende landen ieder een bloemenkrans neerleggen aan de voet van het arbeidersmonument, dat ter herinnering aan Paus Leo XIII in de tuinen van de basi liek van St. Jan van Lateranen wprd opgericht. Voorts heeft de K.A.B. aan de cineast Piet van der Ham op dracht gegeven eern speciale film van de reis der K.A.B. naar Rome en van de grootse Rerum Nova rum herdenking te vervaardigen. heeft het Tweede Kamerlid Kie vit (P.v.d.A.) minister Wemmers schriftelijk vragen gesteld over de vertraging in de Oosterpolder- werkzaamheden, voorzover de M.U.Z. hieraan werkt. vergaderde het Sint Bernulphus- gilde ter bevordering der kerke lijke kunst gisteren op het semi narie Tpelaar bij Breda. is pater Henri Höppener W.P. uit Roermond, 46 jaar oud, in de missie van Tanganyika overle den is de jachtopziener uit Putten die een autobuspassagier met een pistoolschot verwondde, tot een maand veroordeeld is de directeur van Schiphol, II. F. M. Dellaert naar New York vertrokken. Hij zal in Memphis Tcnnecy aan de Mississippi over de geschiedenis van Schiphol een lezing houden. Maar deze vrolijkheid maakt plaats telkenmale als hij weer op patrouille moet of in zijn schut- tersput vol spanning de naderen de vijand afwacht, voor de grote ernst van het leven, de ernst van ons en uw aller leven in dit ont wricht wereldbestel. Dit beseffend verricht hij zon der enig dralen zijn taak, zijn plicht die hij vrijwillig op zich heeft genomen. Hij verwacht hier voor geen dank. Geeft u hem alleen uw volle belangstelling en blijk van oprecht medeleven. Ik heb uw mannen ook gezien in de dagen van de moeilijkste strijd van 12 tot 15 Februari j.l. Ik heb ze om en bij heuvel 325 gezien. Op ieders gelaat en in elke houding was duidelijk te lezen: „Ik kan niet meer". En zij kregen ten antwoord: „Mannen, het moet toch weer; het kan niet anders". En ofschoon zij misschien niet allen begrepen, vertrouwden zij. Zij gingen en zij deden. Zij AL MEER DAN f600.000 VOOR„HAAK IN" AMSTERDAM. In de 27e week van de „Haak-in-actie", die door de N.C.R.V. is opgezet ten bate van de kankerbestrijding, is men over de f600.000 gekomen. De vorige week werd het halve millioen bereikt, maar de stroom houdt niet op en in de afgelopen week werd een bedrag van f 10.479,61 bijeengebracht. Het to taal is nu f 600.748. „LA PRENSA" WORDT ONTEIGEND BUENOS AIRES. De Argen tijnse Kamer van Afgevaardigden heeft Woensdagavond het wets ontwerp tot onteigening van het 82 jaar oude onafhankelijke dag blad „La Prensa" met 103 tegen 16 stemmen aangenomen. DE ENGELSE KRONINCS- STEEN LONDEN. De steen van Scone, die Woensdag in een ab dij in Schotland werd gedepo neerd, zal naar Londen worden overgebracht en voorlopig onder de hoede van Scotland Yard blijven. vochten wederom als leeuwen en met succes. U allen kunt terecht trots zijn op deze mannen, zoals het een groot voorrecht voor mij is hun commandant te zijn. „Je Maintiendrai" onder onze Nederlandse leeuw, blijft ook steeds ons devies". JOEGO-SLAAF ZOU ASYL HEBBEN GEZOCHT PRAAG. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft de Franse regering verzocht zowel het Franse consu laat-generaal te Bratislawa als het Franse instituut te Praag met de bijkantoren te Bratislawa en Brno te sluiten. Franse professoren zouden „on ware en verdraaide" verklaringen over Tsjecho-Slowakije hebben afgelegd. Het personeel van het consulaat werd beschuldigd van spionnage. Een Tsjecho-Slowaaks employe is reeds eerder gearres teerd. Een 26-jarige radio-telegrafist van de Joego-Slavische ambas sade te Praag zou volgens de regering asyl bij haar hebben ge zocht. De man wordt al enige dagen vermist. Voor Radio-Praag is een verklaring van hem voor gelezen, waarin hij er zich van beschuldigt het Titoisme te heb ben moeten propageren. Dr. J. L. Archer zal jhr. van Vredenburch opvolgen als admi nistrateur van de Internationale zone van Tanger. Churchill houdt volgende week Donderdag in het Lagerhuis een rede, waar schijnlijk tegen de benoeming van een Amerikaan tot opperbevel hebber van de Atlantische vloot. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken dr. Karl Gruber gaat 24 'April als gast van de Britse regering naar Lon den. - Het ligt in de bedoeling de kanalisering van de beneden loop van de Wezer voort te zet ten en in zes jaar te voltooien. Hitier begon er in 1934 aan. De Amerikaanse staalproductie bedroeg in Maart 9 millioen ton, meer dan ooit tevoren. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. is voor een vierdaags bezoek in Belgrado aangekomen. Een Amerikaanse Globemaster vloog van Hawaii 7600 km ver in 22 uur zonder tussenlanding naar Savan nah in Georgia. Twee maan den gev.straf elk kregen 13 jonge communisten, die in Maart Helgo land betraden. (Van onze eigen verslaggever) Dertigduizend narcissen, aaneengerijgd in bonte slingers of saamgebundeld in een smaakvol gearrangeerd bouquetje, gaven gisteren een fleurig beeld aan Nederlands luchthaven Schip hol. De passagehallen, de restaurants, de kleine trolleywagen- tjes en de grotere transportwagens, ze waren alle getooid met brede strepen van een zacht gele tint, die hier en daar onderbroken werden door wat groen. Het was Bloemenvloot dag 1951. Tientallen leerlingen van de lagere scholen in Sas- senheim hadden dagen gewerkt aan dit meters lange bloe- menlint. Ook deze kleine luchtreiziger krijgt van de K.L.M -stewardess een bouquetje narcissen als hij met z'n moeder uit Londen op Schiphol arriveert. Zoveel passagiers bevonden zich in dit toestel, dat voor de veiligheid een met slingers in voorjaars stemming getooide lorrie met narcissen werd meegenomen. Zo zal het elk jaar zijn op 12 April, de Bloemenvlootdag op Schiphol. (Van onze verslaggever). SCHIPHOL „Er zijn gister avond wat lelijke woord,en naar ons hoofd geslingerd. Het publiek scheen het maar matig te kunnen waarderen, dat we de laatste vijf minuten van de wedstrijd 'n com plete show hebben gegeven." Dat vertelde ons Donderdagmid dag pnige minuten voor het spe ciale KLM-toestel met de ploeg van Sao Paulo van Schiphol naar München vloog, de leider van de Braziliaanse equipe. En inderdaad er waren maar weinigen die het konden accepte ren, dat de donkergebruinde ath- leten de laatste minuten zulk 'n show van voetbalgoochelarijen ten beste had gegeven. De Bra ziliaanse leider wilde daarom een misverstand uit de weg ruimen. Want, zo zeide hij, in Brazilië is het de gewoonte, dat de laatste minuten van elke wedstrijd be nut worden voor het demonstre ren van allerlei handigheidjes en technisch kunnen en meestal stijgt dan het enthousiasme van de toeschouwers tot z'n hoogte punt. Overigens hadden de Brazilia nen stuk voor stuk grote bewon dering voor de moed en het uit houdingsvermogen van deze Ne derlandse spelers. We wisten niet wat we hoorden, zo zei de Bra ziliaanse chef d'equipe, toen ons verteld werd, dat dit allemaal amateurs zijn. „Het was de eers te keer, dat we tegen amateurs speelden." Vooral voor Möring hadden de Brazilianen grote be wondering, trouwens voor de ge hele ploeg, door de wijze, waar op men hen bestreden had. „Over het weer hier in Neder land zullen we maar niet pra ten," riep signor Alfredo ons op de valreep nog toe en lachend verdween hij in het vliegtuig. Al scheen de zon dan ook niet overvloedig en hoewel een gure wind het verblijf in een onbe schermde ruimte niet aangenaam maakte, toch was Schiphol ge heel in lentestemming. Het was voor de derde maal, dat de K. L. M. op deze wijze uiting wilde ge ven van haar Nederlands zijn. Nederland, het land van de bloembollen. Iedere passagier, die gisteren op Schiphol arri veerde, mocht bij het verlaten van het toestel van een grondste wardess een tuiltje narcissen in ontvangst nemen. „Flower Day, Spring 1951" stond er op het kaartje, dat bij deze attentie ver gezeld ging. Elk jaar op de 12e April zal deze traditie voortge zet worden en dat de passagiers een dergelijke vriendelijkheid waarderen, was overal in het grote gebouwencomplex van Schiphol, waar passagiers aan wezig waren, te merken. Niet alleen op Schiphol kregen de luchtreizigers lentebloemen. In elk K.L.M.-toestel kreeg de stewardess aan de vele zorgen, die ze al heeft, nog één toever trouwd. Op de landingsplaatsen ontvingen de uitgaande passagiers ook een bouquetje narcissen, zo dat gisteren in Londen en Brus sel, in Parijs en zelfs in Cairo of Karachi, Nederlandse narcis sen in huiskamers of op hotelka mers prijkten. Over geheel de wereld werd Nederlands voor jaarsfaam bekend gemaakt. FOUTIEVE KAARTEN VOOR HOLLAND—BELGIË De directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam deelt mede In verband met vermoedelijk in omloop zijnde foutieve entree bewijzen gedateerd 15 April 1951 wordt het publiek er op attent gemaakt, dat voor de wedstrijd HollandBelgië, Zondag a.s. in het Olympisch Stadion, uitslui tend de gebruikelijke, in kleuren druk uitgevoerde, toegangskaar' ten geldig zijn. De Duitsers Ze komen er weer bovenop. Althans West- Duitsland heeft weer z'n eigen ministerie van Buitenlandse Zaken en sindsdien is de klad er lelijk in gekomen met onze export. Op een grote landbouwwerktui gententoonstelling in Brussel viel het grote aantal Duitse machines op en op onze Jaarbeurs trekt een grote hal van West-Duitsland de aan dacht. Wie heeft de oor log eigenlijk verloren? De wereld en de xee Er is een oud Engels liedje: „We joined the navy to see the world, but what did we see? The sea". (Wij gingen bij de marine om de we reld te zien, maar wat zagen we? Altijd maar water.) De Deense scheepvaartmaatschappij Lauritzen heeft besloten, dat dit voor haar perso neel althans niet het ge val zal zijn. Aan boord van haar schepen zullen namelijk vijf of zes fiet sen worden gestation- neerd, waarmede de le den der bemanning in havenplaatsen er eens op uit kunnen gaan. Om inderdaad iets van de wereld 'te zien! Nederland en Frankrijk Het Franse Episcopaat heeft een memorandum bekend gemaakt, waarin het vraagt om subsidie voor het bijzonder onder wijs. Frankrijk is de oudste dochter van de Kerk. Maar politiek heb ben de katholieken daar allang de meerderheid niet meer. En zulke din gen moeten nu eenmaal politiek geregeld worden. In Nederland, weieens, hoezeer ook ten onrechte een protestantse natie genoemd, hebben wij, mede dank zij de kracht van de katholieke partij, in samenwerking met de christelijk-protestanten, een voorbeeldige oplos sing van de schoolstrijd bevochten. Daar hebben de socialisten aan mede gewerkt, ip ruil feitelijk voor het algemeen kies recht. In Frankrijk ech ter zijn het vooral de socialisten, die tegen de subsidie aan het katho lieke onderwijs bezwaar hebben. De „doorbraak" is daar nog weinig ge vorderd. Ze blijkt een Nederlandse hobby te zijn. In elk geval, „door braak" en zo haalt wei nig of niets uit, als het niet internationaal door werkt. Misschien kunnen de Nederlandse socialis ten hun Franse partijge noten eens een zetje in de goede richting geven? Ijs Tot de dingen, die we zouden moeten laten, nu er versoberd moet wor den, behoort ook het verorberen van snoepjes als ijs e.d. Maar nou ver telt me daar een dame voor de radio, dat het befaamde ijsje, „mits goed bereid", rijk kan zijn aan vitamine. En aangezien vitamine meer nodig is dan „lekkere dingen", die niet tot de noodzakelijke 'levensbe hoeften behoren, is het prettig weer eens te ho ren, dat er nog snoepjes zijn, die rijk zijn aan vitamine: een goed be reid ijsje zou net zo voedzaam zijn als twee grote eieren en een „plombière" net zo als een lap biefstuk van 2 ons. Dat is dan m.i. wel een lap j e, maar het is toch belangrijk. Jammer, dat het nog maar zo koud is Plaaggeesten! Volgens het verslag van drukkerij De Spaar- nestad te Haarlem moet, naar wij in De Tijd le zen, het courantenbedrijf te Amsterdam worden gereorganiseerd, in ver band met de gestegen papierprijzen. De Volks krant meldt, dat het een reorganisatie van De Tijd betreft. Waarom meldt De Tijd dat niet, en de Volkskrant wel? Plaaggeesten, meneer, plaaggeesten. Als mr. Jan Derks voorzitter wordt van een nationaal katholiek comité, staat dat in alle katholieke bladen, behalve in de Maasbode. Waarom? Om dat Jan Derks in zijn vrije tijd hoofdredacteur van De Tijd is? Plaag geesten, meneer, plaag geesten! De prijzen Als minister van den Brink als de bliksem een „marge-beschikking" voor de kleinhandel uit vaardigt en tdan als een haas naar 'Parijs ver trekt, om nog wat van onze agrarische uitvoer te redden, waarvan hij Zaterdagavond terug komt, vertelt het Vrije Volk die avond al, dat er van die beschikking weer niks terecht komt. Die lui weten alles altijd beter. Intussen dalen de wolprijzen in Zuid- Amerika en in Noord- Amerika en hier ver wachten de ondernemers prijsdalingen. Er is dus wel reden om het geval even aan te zien. De winkeliers mopperen niettemin ook over de prijsbeschikkingen. Wij, Nederlanders, hebben nu eenmaal niet graag, dat een ander over ons „be schikt". Men vraagt ons nu, wanneer die wol- prijzen hier dalen. Ja, ja, stijgen gaat altijd even gemakkelijker, al is die dure wol van de overkant natuurlijk nog DE VIJFDE MEI is de dag van onze bevrijding. Straks is het zes jaar geleden. De glans van de feestvreugde is al heel wat verbleekt, We zitten niet alleen in de narigheid van een nieuwe economische neergang, maar ook nog altijd met de gevolgen van allerlei na-oorlogse verschijnselen, weinig ge schikt om het respect voor onze medemensen te vergroten. Maar niettemin zullen we de vijfde Mei blijven vieren, zo lang er op het randschrift van onze schaarse zilveren guldens staat „God zij met ons". Bij vorige gelegenheden hebben wij ons geërgerd aan de pietluttige manier, waarop de Overheid het vrij-af geven op deze „nationale feestdag" regelde. Thans kunnen wij de waarlijk vorstelijke royaliteit van de Rijks- bemiddelaars bewonderen! Er mag door de werkgevers vrij-af gegeven worden, met behoud van loon, van 1 uur des middags af, op 5 Mei 1951. Dat is waarlijk buitengewoon, temeer, als men er op let, dat die 5e Mei nu, weer, op Zaterdag valt, de dag die sinds de sociale bevlieging van 1919, wettelijk een vrije middag heeft!!! Het is te waar, om mooi te zijn niet hier. Op de goed kope zullen we dus nog langer moeten wachten. Ze zijn allemaal, de mi nister, de critici, de win kelier en de kopers, door de wol geverfd. Advertentie Een advertentie in een Haags blad: Gevraagd op een kantoor, in het centrum der stad, waar een prettige stemming heerst, een jongedame, leeftijd.... 1416 jaar, voor eenvoudige admi nistratie, geen kantoor routine vereist, maximum aanvangssalarisf 60. per maand. Als dat niet helpt, helpt niemendal. Waar moet het heen, met dergelijke jonge dames van 14 jaar, ge lokt door de prettige sfeer, zonder wat te be hoeven te kennen, die zo maar zestig' piek in de maand verdienen? Voetbal De Belgen komen weer naar ons land, om te voetballen. Het zag er eerst een beetje don ker uit. Ondanks de Be nelux wilden onze zui derburen ons fruit niet hebben en onze bloemen niet, maar de appeltjes van Oranje worden nu weer toegelaten en onze bloemetjes kunnen in België weer worden bui ten gezet. Nu echter weert België onze Ne derlandse artisten weer. Die zingen te veel de roem van de appeltjes van Oranje? In elk ge val hebben wij een ap peltje te schillen met die voetballers. Laat ze niet, zoals de Brazilia nen, de verkeerde trein nemen, want dan zou het propvolle stadion vruchteloos wachten op „even afrekenen" heren. Het Nederlands elftal is vast van plan de trein te nemen, die regelrecht naar de overwinning voert. Dan zetten wij de bloemetjes buiten en onze artisten zingen weer van de Leeuw, die niet in z'n hemdje mag staan, al zou het ook van Belgisch fabrikaat zijn, nu onze buren volop kunnen invoeren van dat textielspul. Mis Holland In Amsterdam gaat men weer Miss Holland kiezen. En die Miss kan dan mededingen naar de titel van Miss Europa, die in Italië wordt aan gewezen en Miss Europa kan weer meedoen voor de prijs van Miss Uni verse. Dat is dan de be schaving, die gered moet worden en waarvoor zo- velen in Korea heten te sneuvelen. Het is mis met Holland en ook met Europa, maar evenzeer met het Universum, zo lang zulke gekke dingen nog door serieuze men sen de jury bestaat uit „vooraanstaande kun stenaars!" op. touw worden gezet. Vrouw moet vrouw blijven, en geen paasvee willen worden. Afglijden In mijn lijfblad heb ik al een paar keer gelezen over de Partij van de Arbeid, die afglijdt naar de oppositie. Maar in andere opzichten glijden die lui ook af. Eerst hadden ze als parlemen tair leider een jonker. Toen werd het een burger. Straks, met September, zal het don ker worden. Van Jon ker, via (mr.) Burger tot (mr.) Donker, het ziet» er voor de partij donker uit. Ontzien Het algemene bouw- program zal moeten worden gewijzigd. De bouw van woningen zal echter „zoveel mogelijk worden ontzien", aldus deelde minister In 't Veld mede. Maar „het aantal woningen zal aan zienlijk beperkt moeten worden"!! Het niveau van 53.000 woningen per jaar zal „zo snel moge lijk naar beneden moe ten", en toch zal „de woningbouw zoveel mo gelijk ongerept blijven" Het aantal zal ech ter dalen van 53.000 op 40.000. Enfin, de minis ter kan het ook niet hel pen. We zullen hem maar een beetje „ont zien". Doorberekenen De P.T.T. is van plan om de posttarieven te gaan verhogen. Het is in overweging en ja, dan weten wij het wel. Motief is o.m. dat de nieuwe loonronde zoveel van de financiën vergt, aangezien de vorige twee ook niet doorbe rekend zijn. Maar de regering heeft aan de werkgevers gevraagd, die loonronde niet. door te berekenen. Men zou bijna van de regerings instanties een ander voorbeeld verwachten. Is meneer Neher niet verkeerd aangesloten? Niet zo somber! Wat zijn jullie toch al tijd somber in die kran ten, zeggen de mensen wel eens en het is nu eenmaal waar, dat het nieuws van de wereld vaak niet anders dan somber is. Maar wij pro beren graag om er eens een lichtstraaltje in te werpen, als dat tenmin ste ook een beetje ver- antwoocd is. Zo hebben we het vaak over bezui niging, over krapte met geld, over de moeite om eens wat extra's te doen. Want wat wordt de we reld vervelend, als we alleen maar dingen zou den kunnen doen, die noodzakelijk zijn! Welnu, lees dit nu eens: in een paar maanden tijd heeft de Ned. Chr. Radio Ver eniging meer dan een half millioen gulden bij elkaar gebracht voor de kankerbestrijding. - U kent ze, die aardige steravonden voor de ra dio, met hun actie voor Haak-in. Alle standen en alle rangen, alle richtin gen doen er aan mee, gul en graag en zo is er maar eventjes in korte tijd meer dan vijf ton bij elkaar ingehaakt. Dat is geweldig en prachtig en het bewijst, dat er duizenden mensen zijn, die in deze tijd nog wat anders weten te doen dan mathematisch uit te rekenen, of ze nog een procentje hebben te ver soberen, ja dan nee, of dat ze voor een procentje meer moeten gaan sta ken of niet. Nou, en dan zijn de mensen, die nog naar de bios kunnen, ook niet te beroerd om een ander te laten mee delen: de kerstcollecte voor het z.g. Bio-Vacan- tie-oord, voor zwakke kindertjes, heeft bijna anderhalve ton opge bracht en eerstdaags zullen we horen, dat de Paascollecte er wel niet ver van af zal zijn. Zo is er meer, dat op dit en ander gebied reden tot vreugde en stof tot overdenken geeft. Laat ons niet altijd kankeren en niet altijd zo somber zijn, al valt het alle maal dikwijls niet mee in ons wereldje van van- daag-de-dag. Kop op! Vredesapostel Op gezag van United Press vertelt „Trouw" van een Amerikaan, de negerkorporaal Jack Hil- lie, die van zijn leger deserteerde naar de com munistische troepen in O.-Duitsland. Daar werd hij met gejuich binnen gehaald, deze „vluchte ling uit het imperialis tische kamp", die eerst een goed baantje kreeg als chauffeur en daarna propagandist werd op „vredesbijeenkomsten", tegen betaling van 200 marken per keer. Toen hij echter na een paar maal mot kreeg met de impressario van dat vre- desvergadergedoe", en prompt kwam er een stoel bij te pas, die op het hoofd van de im pressario aan stukken vloog. Wat er met het hoofd gebeurde, wordt niet verteld. Jackie mag voortaan alleen maar auto's besturen. Ongekroonde vorsten Intussen was het ook feest in Sassenheim. Op initiatief van de bloembollenkwekers waren deze slingers gemaakt het was n.l. voor het eerst, dat het K.L..M.- gebouw zo feestelijk versierd was en hiervoor was de school jeugd ingeschakeld. Natuurlijk in wedstrijdvorm. De jongen of het meisje, die het vlugst, het han digst, maar vooral het mooist slingers maakten, zouden wor den uitgeroepen tot Narcissenko- ning, resp. koningin. De elfjarige Nellie de Bruin en Adrie Luyk, van dezelfde leef tijd en alle twee leerlingen van de „Visserschool, stonden in het middelpunt van de belangstel ling. Zij waren de door de jury ongekroonde vorsten. VAN RAALTE VERVANGT SARIS De rechtsbuiten Lemberechts van B.C. Mechelen, die in het Belgische elftal voor Amsterdam gekozen was en Woensdag bij de training de indruk maakte dat hij zou kunnen spelen, alhoewel hij zeker niet in zijn beste vorm was, heeft thans bekend gemaakt, dat hij zich terugtrekt, omdat hij zijn conditie onvoldoende oordeelt. De keuzecommissie van de Bel gische voetbalbond heeft in ver band thans bepaald d'at van Ges tel van Lyra de plaats van Lem berechts zal innemen. Van Kaalte reserve. Naar wij vernemen is Saris als reserve doelverdediger voor de wedstrijd NederlandBelgië ver vangen door van Raalte (Blauw Wit). Saris had last van een knie blessure, waardoor hij Woensdag avond ook niet in het Nederlands B-elftal kon spelen. De K.C. achtte het beter om de RW-er ook voor Zondag te ver vangen, al is de blessure zo goed als genezen. Naar de directie van het Olym pisch Stadion te Amsterdam. d,e heer D. Bessem, ons mededeelt en zoals we Woensdag zelf kon den constateren, bevindt het veld zich in een prima conditie. Maan dagmiddag j.l., toen de situatie hopeloos dreigde te worden door de vele regens, kon de Stadion directie toevallig een nieuwe pomp kopen en deze blijkt enor me hoeveelheden water uit de draineersloot te halen. Bovendien werd het veld vóór de wedstrijd tegen de Brazilianen iets gerold en het gras werd niet al te kort geschoren. Alsof dat nog niet genoeg was, hielp het weer op het laatste nip pertje mee, want gisteren scheen bijna de gehele dag de zon en stond er een vrij krachtige wind. Vanmorgen is men begonnen met het veld zo kort mogelijk te scheren en te walsen. Mochten er geen nieuwe depressies komen, die veel regen veroorzaken, dan zal het veld Zondagmiddag voor de wedstrijd NederlandBelgië in een uitstekende staat verkeren. EUROPESE TITEL 71/2 In Huelva in Spanje is het tour nooi om het kampioenschap van Europa 71/2 aangevangen, waar aan meedoen Vingerhoedt en van Hassel (België), Ossorio en Do mingo (Spanje), van de Pol (Ne derland), Ohassereau (Frankrijk) en Semrad (Oostenrijk). Piet van de Pol was goed op dreef tegen Ohassereau, die geen voet aan de grond kreeg. De Rot terdammer maakte de partij in 14 beurten uit met een hoogste serie van 167, gescoord in zijn bekende accurate, maar aller minst van bravour gespeelde stijl. Vingerhoedt versloeg van Has sel in 23 beurten: 300268. De Schaakclub „Max Euwe" is nu definitief kampioen van Ne derland. „Utrecht" heeft het pro test tegen de arbitraire beslissing van de uitslag van twee partijen ingetrokken. De paardensport jubileert. De landelijke ruiters steken dit niet onder stoelen en banken, want ze houden op 22 en 23 Mei een estafette door Nederland. Vanaf Texel, de Dollard en vanuit Zeeuws-Vlaanderen wordt de tocht begonnen. Eindpunt is Paleis Soestdijk, waar een oor konde aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden. De Argentijnse Voetbalbond heeft bevestigd, dat de nationale sloeg op 9 Mei te Wembley tegen Sngeland en 13 Mei te Dublin tegen Eire speelt. Hiervoor was eerst een toezegging van de En gelsen nodig, om ook in Argen tinië te komen spelen. Do derde wedstrijd tussen een Nederlandse en een Vietnamese tafeltennisploeg is door de bui tenlanders met 23 verloren. Du Buy verloor en won, Pelser verloor tweemaal, terwijl de Ne derlanders 't dubbelspel op hun naam brachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3