Noord-Korea vraagt aan de V.N. om een vredelievende regeling Bevin na hartaanval overleden Uitgebreid smokkelcomplot in West-Duitsland aan het licht 4 TEXAS Op basis resoluties van Warschau Luchtvoarfschool in Eelde? Grootscheepse uittocht van generaal Mac Arthur id Rede Truman Verlies voor vrije volken Strategische goederen naar Rusland Marshall-fondsen misbruikt Brits protest in Berlijn Luchtacties boven Korea e EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD\ 9 doelpunten IETS anders verdeeld TOKIO, 15 April, A.F.P., Radio-P jongjang - (Nrd.-Korea) heeft Zondag medegedeelddat de regering van Noord-Korea de Verenigde Naties heeft verzocht om een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Het verzoek is gedaan door de Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken. Amerikaanse lof voor de „Evertsen Verslagenheid in Engeland Inval in Casino Hamdorff-Laren Half millioen man op de been Scherp protest Engels Episcopaat Vrijwilligers in Mandsjoerije Ook Nederlandse firma's schuldig Scheepsberichten Groentenexport vandaag hervat er! Bier Club ia houtje, hce! >ber weet U >e belangrijk het tappen □nen. Laten es van ons 9 bi„ h BOCdSt*, biet h au'°®«i«ch6d 9 9 9 9 V» V; hoeveelheid olijfolie, iaal procédé in elk stuk iolive méér dan zeep.... mheidsmiddel! molive Zeep. Masseer linuut met het milde, almolive-schuim. Doe dag. Twee weken lang. >udige, weinig kostbare r zal Uw huid mooier en zachter worden. Uw teint stralen der en frisser. washondje, zeep, een etten, een aantal Blik- es, en nog veel meer. id je Verholen vond het ar voor schut stond en nogelijk spoed vandoor. :n hij de havenkwartie- op straat stond. „Hèhè, 5 ben ik af! Ik hoop, is ooit weerzie. En laat stad kom. Ik moet een morgen ga ik er dan op ikmans heus niet nodig. 5t op dat moment hield „Taxi, sir?" vroeg de in vloeiend Amerikaans, iffeur. Hij schakelde de razende vaart naar het ak zijn ogen uit. Jonge, Nieuw Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 pet mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—5 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad H Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN SPORTPAGINA Maandag 16 April 1951 46e Jaargang No. 12144 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 ISnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het verzoek was gebaseerd I Noordkoreaanse minister onge- op de resoluties, die in Nov. j.l. te Warschau werden aan genomen door het tweede con gres voor het behoud van de vrede, aldus meldt Radio- P jong jang. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en het secretariaat der V.N. hebben nog geen dergelijk verzoek van de Noordkoreaanse regering ontvangen. Volgens een woordvoerder der Verenigde Naties zou een eventueel vredesaanbod van de a Nu Ilr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" als Nederlandse een heid in de zcestrijdkrachten der V.N. bij Korea wordt afgelost door Hr. Ms. torpedobootjager „van Galen", heeft het Ameri kaanse departement van defensie te Washington, op verzoek van de commandant der Amerikaanse marinestrijdkrachten in het Verre Oosten een communiqué aan de pers verstrekt. Daarin wordt gezegd, dat het schip in de strijd tegen de com munistische agressie grote roem heeft geoogst. Het schip, onder commando van luitenant ter zee der le klasse D. J. van Doorninck, heeft een aandeel gehad bij het uitvoeren van de blokkade en in het bevechten van de vijand. Het communiqué prijst com mandant van Doorninck en de 240 man tellende bemanning en herinnert aan de roemruchte da den in het belang van de vrij heid der volkeren terwijl schip en bemanning een nieuw hoofd stuk hebben geschreven in de Nederlandse zeehistorie. Portretfoto van Mr. A. A. M. STRUYCKEN, die bij Konink lijk Besluit no. 6 van 13 April benoemd is tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. SCHENKING N.S. AAN STICHTING 1940-1945 De president van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft een cheque van 23.500.overhandigd aan de vertegenwoordigers van het boodfbestuur der Stichting '40 45, de heer mr. J. Milius. De heer Den Hollander merkte op. dat dit geld door de spoor wegmedewerkers bijeen is ge bracht uit de uitkering die dit personeel omstreeks de jaarwis seling heeft ontvangen. De daad werd geïnspireerd, zo zeide heer Den Hollander, door de vakorga nisaties en haar leiders, maar de bijdrage is volkomen vrijwillig geweest. De spoorweg-president verze kerd, dat het geld van ganser harte is gegeven veer twee dagen nodig hebben om langs de officiële kanalen Lake Success te bereiken. „ER KOMEN SCHEUREN IN WERELDCOMMUNISME WASHINGTON, 14 April (Reu ter). President Truman heeft op een vergadering van de demo cratische partij verklaard, dat de V.S., om aan de oorlog in Korea een einde te maken, geen accoord zullen aangaan, „dat een belo ning van agressie" zou betekenen. Hij ontkende, dat hij een politiek van toegeven zon volgen. Doel blijft om agressie tegen te gaan, aldus Truman. Zou dat niet gebeuren, dan breekt een wereldoorlog uit. Toegeeflijkheid leidt niet tot vrede aldus de president. Wanneer de V.S. zich uit Korea zouden terugtrekken, dan slaan de communisten elders toe. „Onze standvastigheid in Korea stelt de dictatuur zwaar op de proef. Er beginnen al scheuren te komen in de structuur van het interna tionale communisme". Over de republikeinse actie, die drijft op het ontslag van Mc Ar thur, zeide Truman: „Sommige mensen schijnen te denken dat het belangrijker is de volgende verkiezing te winnen, dan om een nieuwe wereldoorlog te voorko men". DE BUSDIENSTEN DER N.S. De berichten als zouden de dusdiensten op de, wegens kolen- gebrek tijdelijk gesloten baan vakken der Nederlandse Spoor wegen, definitief worden gecon tinueerd in verband met het niet rendabel zijn dezer lijnen, zijn van de zijde der Spoorwegen tegen een redacteur van het A.N.P. pertinent tegengesproken. De kolenschaarste duurt voort en de direct beschikbare kolen- voorraad bij de Nederlandse Spoorwegen is slechts voldoende voor ongeveer vijf dagen. Daar om kan de spoorwegdienst op die lijnen voorlopig nog niet her vat worden. De president der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, verklaarde tegenover de A.N.P.-redacteur, dat de bedoel de berichten werkelijk alle grond missen. „Als ik voldoende diesel- electrisch materiaal had reed ik op de bedoelde lijnen reeds mor gen weer," zo waren zijn slot woorden. Staat van beleg in Zuid-Perzië TEHERAN 14 April (AFP) De Perzische senaat heeft de af kondiging van de staat van beleg in het petroleum-gebied van Zd.- Perzië eenstemmig goedgekeurd. Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, hebben tijdens hun verblijf in Rome een bezoek gebracht aan Paus Pius XII. De H. Vader onderhield zich gedurende een half uur met Zijn vorstelijke bezoekers in Zijn particuliere bibliotheek in het Vaticaan. Prinses Eliza beth (midden) met haar echtgenoot temidden van hoogwaar digheidsbekleders van het Vaticaan. Emest Bevin, tot voor kort Brits minister van buitenlandse zaken, is Zaterdagavond om 6 uur Nederlandse tijd te zijnen huize in Londen op 70-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. Zijn vrouw was op dat moment niet thuis. De medici waarschuwden haar. Bevin's gezondheid liet de laatste tijd veel ie wensen over; hij was tweemaal geopereerd en kreeg later longontste king. Bevin had Vrijdag nog een bezoek gebracht aan Attlee, die in een Londens ziekenhuis ter observatie is opgenomen. Bevin zou begin deze week naar de Canarische eilanden zijn vertrokken voor een rustkuur. De verslagenheid in Engeland en de rest van de wereld is groot Het overlijden van Bevin zal weinig invloed hebben op de En gelse binnenlandse politiek. Het voornaamste gevolg is voor het ogenblik, dat de meerderheid van Labour in het Lagerhuis van 7 op 6 zetels is gekomen. In het Londense kiesdistrict East Wool wich, waar hij in 1950 met een meerderheid van 12.370 stemmen voor Labour was gekozen, zal een tussentijdse stemming nodig zijn. Na zijn aftreden als minister van buitenlandse zaken werd hjj Lord Zegelbewaarder een functie die hem geen bijzondere invloed in enig departement gaf. In Enge land heerste na het bericht grote verslagenheid bij vriend en vijand. Nederlands commentaar Dr. Drees heeft Zaterdagavond tegenover het A.N.P. verklaard, n.a.v. het overlijden van Bevin, dat hij de dood van de Britse staatsman beschouwde als een groot verlies voor de wereld. „Ik heb steeds de grootste bewonde ring gehad voor zijn werk", aldns dr. Drees. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde het tragisch ge beuren een „schok voor het ge hele Nederlandse volk". Uitspraak van Truman „Hij was een trouw dienaar van zijn land en een moedig verde Zoals bekend is worden reeds geruime tijd door de Rijkslucht vaartdienst onderhandelingen ge voerd over de vestiging van de onder hem ressorterende Rijks luchtvaartschool. Deze school voor opleiding van piloten voor de burgerluchtvaart is thans ondergebracht op het vliegveld Tpenburg (theorie en eerste vlieglessen) en Gilze Rijen (ge vorderden). Deze gesplitste op leiding heeft vele bezwaren. Om daaraan tegemoet te komen en ook de eventueel uit het bui tenland komende leerlingen beter te kunnen huisvesten is aanvan kelijk getracht de R.L.S. op het vliegveld Welschap te vestigen. Men zal zich herinneren dat deze pogingen zijn gestrand. Daarna is het overleg over deze zaak voortgezet. Wij hebben ons tot het Minis terie van Verkeer en Waterstaat gewend, dat ons geen enkele de finitieve mededeling kon doen. Men bracht ons van die zijde de langdurige besprekingen in herin nering. Wel menen wij te mogen aan nemen dat de gedachten thans wederom uitgaan naar de vesti ging van de R.L.S. op het vlieg veld Eelde. Daarvan is al eerder sprake geweest. Het is dus niet onmogelijk dat 't vliegveld Eelde de toekomstige bakermat zal wor den van een opleidingsschool voor vliegers van de burgerluchtvaart, welke school haar gelijke in Europa niet heeft. Mocht op Eelde inderdaad de keuze vallen, dan zal dit vlieg veld daarmede meteen uitwijk- haven van Schiphol worden. s Onder leiding van de substi tuut-officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, is een inval gedaan in de speelzaal, gevestigd in het Casino van Hotel Hamdorff te Laren, dat geëxploiteerd wordt door een Belgische combinatie. Twee speeltafels en een bedrag van f 11.000 werden, naar wij van de zijde der politie vernamen, in beslag genomen. De croupiers en naar schatting dertig personen werden gearres teerd en naar het politiebureau overgebracht. Zij zijn naar Am sterdam op transport gesteld. De procureur-generaal mr. van Dullemen, had enkele malen de gang van zaken in deze speelzaal in ogenschouw genomen en acht te thans termen aanwezig om in te grijpen. diger van de menselijke rechten", zo was de reactie van Truman op het overlijdensbericht. En Dean Acheson noemde Bevin „een groot Engelsman en een strijder voor de vrijheid van alle mensen". Britse stemmen Attlee verklaarde, dat het land een groot staatsman had verloren en het commentaar van Churchill luidde: „een moedig man is van ons weggegaan. Hij neemt een plaats in onder de grote minis ters van buitenlandse zaken van ons land". De opvolger van Be vin, Herbert Morrison, schetste hem als een man met enorme gaven. Koninklijke deelneming In een boodschap van rouw beklag aan mevrouw Bevin zeide Koning George, dat het Britse volk Bevin met dankbaarheid en waardering zou gedenken. Nehroe, de eerste minister van India, verklaarde in een bood schap aan zijn Britse ambtgenoot Attlee, dat het gehele gemenebest Bevin's „kracht, integriteit en begrip" zou missen. Het overlijden van Bevin heeft een diepe indruk achtergelaten bij de V.N. en in 't bijzonder in Frankrijk en Italië. De V.N. be treuren het verlies van een groot staatsman. Zijn toewijding voor het ideaal en de doeleinden van de V.N. gaf hem de achting van allen", aldus in Lake Success. De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schumann, betitelde Bevin als een „warm voorstander van internationale vriendschap". De Italiaanse pre mier de Gasperi noemde Bevin „een goed en edel mens". Woensdag zal in Londen een herdenkingsdienst worden gehou den. (Zie levensbeschrijving pag. 6) TOKIO, 15 April (Reuter). Generaal Douglas Mc Arthur is Maandagmorgen plaatselijke tijd tegen half acht per vliegtuig van Tokio naar de V.S. vertrokken. De zestien kilometer lange weg van de Amerikaanse ambassade naar het vliegveld was door vijf duizend man van leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Staten en tienduizend man Japanse po litie afgezet. Naar schatting waren een 500.000 Japanners op de been. Velen hadden reeds voor midder nacht een plaats langs de weg ingenomen. Speciale bus-, tram- en treindiensten waren ingesteld om de mensenmenigte te vervoe ren. Op houten en kartonnen bor den waren afscheidsgroeten te lezen. De generaal was vergezeld van zijn vrouw en zijn zoontje. Saluutschoten Bij zijn aankomst op het vlieg veld speelden de muziekkorpsen van leger en luchtmacht de gene- raalsmars, terwijl de saluutscho ten van negentien kanonnen weerklonken. Mc Arthur werd hier door het voltallige Japanse kabinet en talrijke diplomaten en hoge officieren van vijftien lan den opgewacht. Herhaaldelijk klonk applaus van de toeschou wers. Bleek Nadat de generaal de erewacht van tweehonderd man had ge- De Engelse bisschoppen hebben een scherp protest laten horen tegen de voorstellen, die de ko ninklijke commissie voor beyol- kingsvraagstukken, om de gezins grootte te beperken, heeft opge steld. Het rapport van de com missie getuigt, volgens de bis schoppen, van een verregaande staatsinmenging, hetgeen de H. Vader sterk heeft veroordeeld. Hier worden de natuurlijke rech ten aangerand van de mens. Volgens berichten uit Tokio zou zich in Mandsjoerije een „in ternationaal vrijwilligersleger" bevinden, bestaande uit militai ren uit Rusland, Korea, Mongo lië, Japan, Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Het hoofd kwartier zou gevestigd zijn in Moekden. Chinezen en hoge Rus sische officieren zouden deel van de staf uitmaken. De infanterie van het leger zou ongeveer 30.000 man bedragen. BERLIJN, 15 April (Reuter). Geallieerde ambtenaren heb ben Zaterdag in Berlijn bekend gemaakt, dat Britse en Ame rikaanse ambtenaren klaar staan om een groot internationaal complot op te rollen, dat strategische goederen via Oost- Duitsland aan Sovjet-Rusland levert. smokkelhandel in Europa wordt genoemd. Vrees bij industriëlen De directies van de grote staal bedrijven in het Ruhrgebied heb ben hun mensen al naar West- Berlijn gezonden om te trachten een openlijk schandaal te voor komen, zo wordt van geallieerde zijde te Berlijn verklaard. Aan vooraanstaande personen in de industrie en aan leden van de Berlijnse Senaat was verzocht te trachten de zaak in de doofpot te stoppen. Vele van de West-Duitse firma's begonnen thans pas in te zien, dat hun zendingen niet in de Sovjet-zóne bleven. De toegestane export van staal naar Oost-Duitsland is bij ver drag vastgestelde op 300.000 ton maar Britse functionarissen te Berlijn zeggen, dat de jaarlijkse export gestegen is tot ongeveer 1.200.000 ton. Het complot v zou een kapitaal hebben van 240 millioen gulden en geleid worden door een Oos tenrijker, Johann Haselbruger die regelmatig tussen Oostenrijk, Oost-Berlijn en Zwitserland heen en weer reist. Bekende firma's uit West-Ber- lijn, West-Duitsland, Zwitserland, Nederland, België, Oosten rijk en de Sovjet-zóne zouden, volgens documenten die in han den zijn van de geallieerde auto riteiten, bij deze sluikhandel be trokken zijn. Fondsen Marshallplan Van vele West-Duitse firma's wordt vermoed, dat zij fondsen van het plan-Marshall hebben ge bruikt om de goederen, voor ex port naar het Oosten, te vervaar digen. Een onderzoekingseommissie van de Amerikaanse Senaat in Washington heeft mensen in Duitsland aan het werk om een rapport op te stellen. Senator Kenneth Hansen en een ambte naar van het ministerie van bui tenlandse zaken, Lewis Lind, zijn in West-Duitsland bezig een over zicht op te stellen van de werk zaamheden van wat de grootste Langs 3 routes Het vervoer geschiedde langs drie routes: 1. rechtstreeks per spoor door de Sovjet-zóne; 2. door Nederland en dan over zee naar de Baltische landen, en 3. van West-Duitsland via Oostenrijk naar Oost-Duitsland. De afvoer van staal naar Oost- Duitsland en vandaar verder, brengt mede, dat de West-Duitse industrie de Britse en Ameri kaanse orders niet tijdig kan uit voeren en dat wij, aldus een Britse woordvoerder, op onze eigen markt verslagen worden door het land, waartegen we ons bewapenen. De Amerikaanse hoge commis sie voor Duitsland heeft Zaterdag gewezen op de mogelijkheid van stopzetting van de Marshallhulp aan firma's, die zich met sluik handel bezig houden. inspecteerd, begaf hij zich met zijn echtgenote door een met tou wen afgezet gangpad naar het vliegtuig. Hier nam zijn opvolger, luitenant-generaal Ridgway, af scheid van hem. Bleek en met strakke lippen ging Mc Arthur het vliegtuig binnen. BERLIJN, 15 April (Reuter). Generaal-majoor Bourne, de En gelse commandant van Berlijn, heeft Zaterdag een protest ge stuurd naar de Sovjet-Russische vertegenwoordiger van de Ber lijnse controlecommissie, Dengin. In het protest wordt een ver klaring gevraagd van drie inci denten, die Donderdag en Vrij dag plaats vonden en inbreuk zouden hebben gemaakt op de Britse rechten in Berlijn. Geallieerde vliegtuigen bleven Zaterdag hevige aanvallen uit voeren op aanvoer- en bevoor radingscentra der communisten. Twee ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van Pjongjang gele gen vliegvelden werden aange vallen in het kader van lucht acties, die ten doel hebben de communisten te beletten gebruik te maken van Noord-Koreaanse vliegterreinen die dichter bij de frontlinie zijn gelegen dan de luchtbases in Mandsjoerije. Vliegtuigen van de groep „Verre Oosten" der Amerikaanse lucht macht hebben Vrijdag ruim dui zend aanvalsvluchten uitgevoerd, waarbij ongeveer driehonderd vrachtauto's zijn vernietigd en circa 200 man communistische troepen werden gedood of ge wond. Willem Ruys: Djakarta-Rot terdam, 13 April van Singa pore; 3 Mei verwacht. Somersetshire (rep.): Dja karta-Amsterdam, -pass. 14 April Siberut-eiland; 12 Mei verwacht. New Australia (rep.): Dja karta-Amsterdam, 13 April Minihoy-eiland; 29 April verwacht. Grote Beer: Djakarta-A'dam; aankomst verm. 5 Mei. Castel Bianco: Djakarta-Rot terdam; 21 April verwacht. Sibajak: Djakarta-Rotterdam; 21 April verwacht. De Nederlandse groentenexport naar Duitsland mag met ingang van vandaag worden hervat. Op hedenmorgen mocht voor deze export dus voor het eerst geveild worden. De export zal in de eerste plaats sla en voorts spinazie, kom kommers, uien en bewaarkool uit Noord-Holland omvatten. Fruit is bij deze uitvoer niet toegelaten. Van Nederlandse zijde is de bepaling gemaakt, dat uitsluitend sla boven 15 kilogram per 100 krop mag worden geëxporteerd. Dit houdt verband met de wens om het thans beschikbare mil lioen dollar voor deze uitvoer zo veel mogelijk te spreiden. 8*. ÓJP" Tengevolge van de storm liep het Zweedse tankschip Oljaren van ruim 8000 ton op de rotsen van de Pentland Skerries tussen Orkney en het Schotse vasteland. Het schip, dat op weg was van Curagao naar Stockholm werd in 1947 gebouwd. 24 leden der bemanning werden door de reddingboot van Longhope, die meer dan 13 uren in de nabijheid van de Ol jaren verbleef, aan boord genomen. De overige 16 leden vertoefden nog op het tankschip op het moment, dat deze foto gemaakt werd van een vliegtuig uit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1