Voorstellen aan de Raad Bonte avond Commissie Vrije Tijd Kwc o vei Critiek van tuinders op de raadsfractie ALKMAAR EN OMSTREKEN Stille Omgang Alkmaar Droppings en vliegdemonstraties AGENDA Ballet-dansen Waarc Vraagt B. BEHANGSELS Ir. Den Hollander spreekt in Hoorn Jaarvergadering K.V.P. Burgemeester de Boer sprak oyer gemeentepolitiek Marktberichten Aa Pensioen algemeen FO man demo handcr/ PAGINA 2 DINSDAG 17 APRIL 1951 ALKMAAR Wanneer voor het onderwijs aan het Murmellius gymnasium of aan de Handels school ten onrechte geer» of te weinig schoolgeld is betaald, kan, zolang niet meer dan drie jaar verionen zijn sedert het einde van net schooljaar, waarop het schoolgeld betrekking heeft, het niet of te weinig betaalde wor den nagevorderd. In verband met het verzamelen van de belasting gegevens zijn nog niet alle aan slagen over de schoolgeldjaren 1945-1946 en 1946-1947 definitief geregeld. Het is daarom noodza kelijk een termijn van vijf jaren in te voeren, zoals voor alle ove rige schoolgeldregelingen ook geldt. Bovendien moet een sup- pletoire aanslag ineens worden betaald, wat in vele gevallen te bezwaarlijk zou zijn. B. en W. steller» dus tevens voor, wat de suppletoire aanslagen betreft, de regeling van vijf maandelijkse termijnen vast te stellen. Voorts zullen B. en W. de raad voorstellen, zulks op verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjes scholen, gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor de aan schaffing van schoolboeken, leer- en hulpmiddelen wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen aan de St. Anna-school. Op een vroegere raadsvergade ring is bij de behandeling van het voorstel tot aanleg van een speel terrein tussen Boezemsingel en Dijkgraafstraat gesproken over de mogelijkheid, de kosten van aanleg wellicht in de vorm van huurverhoging op de omwonen den te verhalen. Hieraan zijn echter enkele overwegende be zwaren verbonden. De wensen van omwonenden lopen op dit punt zeer uiteen, kinderen van ouders, die niet mee-betalen, zul len ook gebruik maken van het speelterrein en een volgende be woner behoeft zich niet gebonden te achten aan een door een vo- WONINCBOUW ALKMAAR. Bij raadsbesluit van 30 Sept. '49 werd aan „Goed Wonen" financiële medewerking verleend voor de bouw van 75 woning enin de Overdie, welk plan door het ontbreken van het benodigde bouwvolume niet is doorgegaan; dit was ook het geval met het plan voor de bouw van 63 woningen van „Rochdale", waartoe 1 Sept. '49 werd besloten. Beide woningbouwverenigingen hebben hun verzoek om fin. steun hiervoor ingetrokken. B. en W. stellen voor bedoelde besluiten in te trekken en aan Rochdale fin. medewerking te verlenen voor de bouw van 63 woningen. „Goed Wonen" kreeg reeds me dewerking voor de bouw van 48 woningen aan de Spieghelstraat en Coornhertkade, terwijl de aan vankelijk voor rekening van de gemeente gebouwde 47 montage woningen tussen Spieghelstraat en Catsstraat aan „Goed Wonen" werden overgedragen. Voorgesteld wordt het aan „Goed Wonen" voor de 48 wonin- fen verleende bouwvoorschot van 341.135 te verhogen tot f441.259; ook de Rijksbijdrage in de exploi tatie is aanzienlijk verhoogd. Voorts stellen B. en W. voor behouden ministeriële goed keuring aan „Rochdale" een extra crediet te verlenen van f 13.074.ten behoeve van het aanbrengen van warmwaterin stallaties in de in aanbouw zijnde 59 woningen in de Overdie. Alkmaar lid Int. Ver. van Gemeenten ALKMAAR. B. en W. stel len de Raad voor om de gemeente als lid te doen toetreden tot de Union des Villes et des pouvoirs locaux (Int. Ver. v. Gemeenten), die het internationaal contact tus sen de gemeenten poogt te bevor deren; het lidmaatschap kost f 43.50. Het ligt in de bedoeling van B. en W. in voorkomende ge vallen deel te nemen aan de door deze Vereniging georganiseerde stedecongressen. Winkels 's avonds gesloten ALKMAAR. In de raadsver gadering van 12 Oct. 1950 werd een verordening vastgesteld, op grond waarvan B. en W. ten be hoeve van een bepaald soort win kels vergunning kunnen verlenen om 's avonds open te zijn. De min. v. Econ. Zaken heeft hier bezwaren tegen gemaakt en acht de verordening niet strikt nood zakelijk. Mede op advies van de K. v. K., de Contactcommissie voor de Middenstand en V.V.V. Alcmaria stellen B. en W. de Raad voor bedoeld raadsbesluit in te trekken. WIJZIGING BOUWVERORDENING ALKMAAR ALKMAAR. B. en W. stel len de Raad voor art. 55 der bouwverordening te wijzigen als volgt: 1. Onder de begane grond vloe ren van gebouwen, waarin op de begane grond woon- en werk ruimten of andere verblijfplaatsen voor mensen voorkomen, moet onder alle vertrekken een bodem afsluiting worden gemaakt van beton, dik ten minste 8 cm, in een samenstelling van Portland- cement, zand en grint, in de ver houding van 1:2:3; en moet tus sen de onderkant van de vloer liggers of onderslagbalk en de bovenkant van de bodemafslui ting een vrije ruimte worden ge houden van ten minste 10 cm en ten hoogste 30 cm. In bijzondere gevallen kan een vrije ruimte van ten hoogste 50 cm worden toe gestaan. 2. Het bepaalde in het eerste lid is niet van toepassing, indien de beganegrondvloer van de ver- tiekken wordt samengesteld uit beton, gewapend beton of gewa pende vloerelementen. Rijwielverhuurders bedrogen ALKMAAR. Door een twee tal rijwielverhuurders is bij de politie aangifte gedaan van ver duistering van een fiets en een Solex. Beide verduisteringen wer den door dezelfde persoon ge pleegd. De verhuurders zijn er in gelopen omdat de man zich met valse papieren legitimeerde. rige gedane toezegging. B. en W. geven de raad in overweging de kosten voor het aanleggêp van het speelterrein niet op de om wonenden te verhalen. Tenslotte twee kasgeldleningen. Voorgesteld wordt aan te gaan een kasgeldlening van f800.000, door de gemeente op te nemen tegen de koers van 100%, per 1 Mei 1951, tegen een halfjaarlijks te betalen rente van 3t4 per jaar en af te lossen in dertig on geveer gelijke jaarlijkse termij nen, en een kasgeldlening van f300.000,met een looptijd van drie jaar tegen een rente van 2M per jaar. Vechtpartijtje ALKMAAR. Zaterdagavond omstreeks 9 uur ontstond er een vechtpartij in de Magdalenen- straat. Daarbij sneuvelde een ruit van de winkelier D. Toen de vechtenden door de politie naar het bureau werden overgebracht ontstond er op de Nieuwesloot wederom een worsteling teng;- volgde waarvan een tweede win kelruit sneuvelde. Zondagmorgen zijn beide kapotte ruiten door de schuldigen betaald. Verkeersongevallen ALKMAAR. Zaterdag zijn er verschillende verkeersongeval len in de stad gebeurd, 's Morgens vroeg, omstreeks 7 uur, reed een vrachtauto op de Hoeverweg, waarvan de bestuurder even niet oplette, tegen een tegenligger aan. De ene wagen reed met een snelheid van ca. 40 km, de tegen ligger die uit Egmond kwam met ruim 60 km. Beide wagens bot sten tegen elkaar en de wagen uit Egmond werd vrij ernstig be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Om streeks 9 uur kwam een wielrij der op de Koningsweg in botsing met de berijder van een Solex rijwiel omdat hij geen voorrang verleende aan deze laatste. De fiets en de Solex werden bescha digd. De schade werd onderling geregeld. Een auto werd aan gereden door de NACO-bus op het stationsplein, omdat de be stuurder van de personenauto niet goed oplette toen hij tussen twee geparkeerde bussen het plein op wilde rijden. Een en ander is nogal goed afgekomen. Ook hier werd de schade onderling gere geld. Op het kruispunt Slilc- steeg-Dorenburg reed een vracht auto tegen een personenauto om dat de vrachtauto geen voorrang verleende. Ook hier werd de schade geregeld. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor maar toch kwam er een proces verbaal uit de bus. 's Middags om 5 uur reed een motorrijder met zijn vrouw als duo-passagiere op de Oudegracht toen plotse ling uit de Zilverstraat een an dere motorrijder naderde. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De motorrijder kwam tegen de grond en zijn echtgenote werd aan de knie gewond. SCHOOLWEDSTRIJDEN 1951 Programma handbaiwedstrijden meisjes ALKMAAR Afdeling 1: 1. Gymnasium, 2. R.H.B..S., 3. M.M. S„ Bergen I, 4. U.L.O., Alkmaar I 5. U.L.O. Heiloo I, 6. U.L.O. Ber gen I, 7. Kweekschool, 8. Juliana U.L.O. Afdeling 2: 1. M.M.S. Bergen II, 2. U.L.O. Alkmaar II, 3. U.L.O. Heiloo II, 4. U.L.O. Bergen II. Alle voor-wedstrijden worden gehouden op de Overdie terreinen. Vrijdag 20 April 4.30 uur: A. ULO Juliana—RHBS B. ULO Alkmaar IULO Ber gen I. C. ULO Heiloo IGymnasium D. MMS Bergen I—Kweeksch. Emma bloem-collecte Er resten nog enkele dagen, dat Men weer collecteert Met de bekende rode bussen Alsweleer Bedenkt het wel Laat een ieder steunen Ons welbekende doel En mee de bussen vullen Met giften, klein en groot, met Centen, dubbeltjes, kwartjes, guldens, doet Ook Uw briefjes er maar bij Laat men ze niet vergeten, Loopt ze toch niet voorbij. Een speldje wordt U aangeboden door Collectrice of Collectant Ten bate van de TBC-Bestrijding En tot heil van heel het land DE OOGST VAN DE STRAAT ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 5 April tot en met 11 April 1951 en te bevra gen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 u., behalve op Zaterdag: hoofddoek,- armband, portemonnaie met inh., witte want, etui met sleutels, benzinedop, paar wanten, paar blauwe sokjes, bos sleutels, da mes handschoen, imitatie parel snoer, blauwe want, dameshand tas, bruine handschoen, blauwe kinder jas, paar glacé handschoe nen, mondstuk uitlaat (auto), pa- rapluie-faudraal, zakje met stof- knopen, sjaal, dameshandschoe nen, portemonnaie met inh., re genjas (militair), handschoen, want, handschoen, zakmes. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij gen: geldsbedrag Magdalenenstr. 5; vulpen, KI. Nieuwland 12; pa relsnoer, Lindenlaan 108; vulpen, v. Houtenkade 12; dameshorloge, Beemsterlaan 13, Bergen; gelds bedrag, Controleur, Vroom en Dreesmann; doosje met inh., Zeg- lis 8; 2 zakken met inh., Geester singel 53; padvindersriem, Ko renbloemstraat 3; portemonnaie met inh., Lindenlaan 23; kinder armband, Steijnstraat 31; rozen krans, Toussamtstraat 5; ring, Nieuwpoortslaan 34; ballpoint, Hoornsekade 5; vulpen, Tous- saintstraat 7; hefboom, Fnidsen 72; handschoenen, Stuartstraat 100; schakelarmband, Kennemer- straatw. 119; mes, Waterschapstr. 19; mes, Nicl. Beetskade 67; sjaal Kennemersingel 25; paar hand schoenen, v. Everdingestr. 4; broche, Westerweg 252; ring met sleutels, Piët, Langestraat; por temonnaie met inh., Richard Cobdenstr. 9; etui met inh., Westdijk 27; etui met schrijf- behoeften, Regulierslaan 21. ALKMAAR Zaterdagmiddag werd in Café Haring te Alkmaar de llistrictsvergaderuig gehou den van het Genootschap van de Stille Omgang Alkmaar. De voor zitter Jac. Baart sprak de be stuurders der buitengemeenten toe en bracht onder hun aandacht dat zij veel zorg moesten beste den aan de propaganda voor de Alkmaarse Stille Omgang, opdat de deelname steeds groter worde. Voorts zeide hij hun, dat zij moesten bevorderen, dat tijdens de Omgang de eerbied en de in gekeerdheid steeds intensiever worden betracht. Het getal alleen ibepaalt niet het welslagen van de Omgang. Dit zeide hij vooral met betrekking tot de jeugdige deelnemers. De Omgang wordt gehouden in de nacht van Zaterdag 19 op Zon dag 20 Mei; om 0.30 uur wordt in alle drie de kerken een kort Lof gehouden. De Omgang begint te 2.00 uur. Daarna beginnen de H. H. Missen; de Rijwielbond woont de H. Mis bij in de Paro- dhiekerk van de H. Laurentius aan 't Verdronken Oord; de Bui tengemeenten in de St- Joseph aan de Nassaulaan en de deel nemers uit Alkmaar zelf in de H. Dominicus aan de Laat. De Om gang begint bij de Grote Kerk, vandaar langs Paternosterstraat, Paardenmarkt, Koningsweg Hout- til, Langestraat, Stenenbrug, Kraanbuurt, Kapelsteeg, Laat, Payglop, Langestraat, om te ein digen bij de Grote Kerk. De hoofdintentie luidt: Dat de vermaningen van de Bisschoppen in de laatste vastenbrief in alle gezinnen mogen worden opge volgd; op de Paardenmarkt: ze gen voor de Regering; Stenenbrug voor de bekering van Indonesië en bij de Kapelkerk voor onze dwalende landgenoten. Opgave van het volledige pro gramma zal nog volgen. Secretariaat L.T.J. verplaatst ALKMAAR Het Bestuur van de afdeling Alkmaar van de L.T.J. verzocht ons mede te delen, dat het Secretariaat wegens om standigheden is verplaatst naar J. de Dood, Westdijk 11, Alk maar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Griet je dv J. Bek en Th. Antonowa; Johanna M. E. dv L. J. Piket en J. Seijts; Catharina A. A. dv H. D. Limburg en A. Blokker; Ca tharina A. M. dv L. v. d. Spek en G. M. Boom; Cornelia C. M. dv W. S. Hoebe en C. E. Th. Fuhrmann. Gehuwd: Pieter Wagemaker en Anna Hubregtsen ALKMAAR. Ter herinnering aan de voedseldronnines bii de Bevriidinr heeft de afd. Alkmaar van de Stichting 19401945. in samenwerking met de Noordhol landse Aeroclub dropuinss en 'n vlieedemonstratie georganiseerd. De bekende piloot en stadge noot de heer J. H. Blein zal op de a.s. Bevrijdingsfeestdag van 5 Mei van 3.304.15 uur in de middag, met een sportvliegtuig boven Alkmaar zijn. De twee droppings van versnaperingen en prijzen zullen plaats vinden op terreinen, die nader in het feest programma zijn bekendgemaakt. Het is overbodig te zeggen, dat de Alkmaarse jeugd hierbij van harte welkom is. Thans worden met medewer king van de Alkmaarse Jeugd gemeenschap 11.000 formulieren huis aan huis in onze stad ver spreid. Deze formulieren hebben een tweeledige betekenis. In de eerste plaats: Iedere Alkmaarder kan de vlieghoogte schatten, waar mede het vliegtuig van 4 uur tot 4.15 op constante hoogte boven Alkmaar zal kruisen, na het af schieten van lichtkogels. De ge schatte hoogte kan op dit for mulier worden ingevuld. In deze courant zal nader worden bekend gemaakt, waar de ingevulde for mulier-stroken kunnen worden ingeleverd, tegen betaling van f 0.25 per strook. Iedere deelnemer aan deze wed strijd dingt tevens gratis mede in een loterij met vele fraaie prijzen. In de pauze van het Volksdans feest op de Paardenmarkt zal de uitslag van de Vliegwedstrijd en de gratis-loterij worden bekend gemaakt. Bewaar dus vooral de een dezer dagen aan uw woning bezorgde gratis formulieren. Gemeentepolitie doet Eerste Hulp-examen ALKMAAR. 29 ambtenaren van de Gemeentepolitie hebben dezer dagen met goed gevolg het examen voor E.H.B.O. gedaan. Zij zijn allen geslaagd. Aan- en verkoop bouwterrein ALKMAAR. B. en W. stel len de Raad voor, enkele perce len weiland ten Noorden van de Heilooërdijk, groot 8.49.90 ha., te kopen voor f 71.391.60 (f 0.84 per mZ) en deze gronden in te bren gen in het grondbedrijf. Voorts stellen zij voor aan mej. M. C. Schaap te Bergen en aan de gemeente Bergen te verkopen resp. 800 m2 en 2450 m2 bouw terrein aan de Loudelsweg, voor resp. f 2.800 en f 2.200. HET WEREN VAN SLECHTE LECTUUR ALKMAAR. Nu blijkens de arresten van de Hoge Raad van 28 Nov. 1950 de gemeentelijke wetgever geen bevoegdheid heeft de uiting van gedachten en ge voelens van een ongeoorloofd ge achte inhoud te verbieden, (hij kan de verspreiding van 'n ge drukt geschrift op de openbare straat slechts onderwerpen aan voorschriften in het belang van de openbare orde, bepaaldelijk ter beveiling van het openbaar verkeer), stellen B. en W. de raad voor, zijn besluit van 5 Nov. '48, (ter wering van geschriften, af beeldingen of voorwerpen, die aanstotelijk zijn voor de eerbaar heid, of geschikt om de zinne lijkheid van de jeugd te prikke len) in te trekken. N.a.v. de door Ged. Staten tegen dit besluit in gediende bezwaren, hadden B. en W. 30 Nov. 1950 een gewijzigd voorstel ingediend, dat zij thans terugnemen. FILMS: Cinema Americain: De Grote Samenzwering, 14 jaar; Rex-theater: Or kaan der Emoties, 18 jaar; Harmonie: De Forsyte-sage volwassenen. Victoria-thea ter: Een Heer in het Ver keer, alle leeftijden. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 uur in het Rex-theater. APOTHEKERSDIENST: Na 18 uur is voor spoed gevallen geopend: Apotheek Wanna Mient, Apotheker Mej. F. Schuite- ma, Mient 13. Propaganda-spel slecht horende jeugdorganisatie Verenigingsgebouw Heul 7.30 uur. DURE BORRELS HEILOO J. K. te Heiloo was op 6 Januari behoorlijk dronken, zodat hij door een agent van de Gemeentepolitie te Alkmaar op de bon moest worden gezet. Hij was op de fiets maakte een reeks verkeersfouten, „zigzagde" over de weg/en liep elk ogenblik ge vaar een ongeluk te krijgen of een ander er eei» te bezorgen. Op de zitting van de Politierechter te Alkmaar werd hii veroordeeld tot een boete van f50.of 25 dagen. Schoorsteenbrand HEILOO. Zaterdagochtend plm. 9.15 werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteen brand in het perceel van mevr. de wed. S. Watering. De brand weer was direct ter plaatse en wist het vuur tot de schoorsteen te beperken. De politie zorgde dat het verkeer normaal doorgang kon vinden. ALKMAAR Hetgeen wij Vrijdagavond j.L schreven over de bonte avond van de Commissie Vrije Tijd, n.L dat het een hoogstaande en genotvolle avond zou worden, werd gisteren avond ten volle bewaarheid. Het bestuur heeit het talrijke publiek doen genieten van een programma, dat gedeeltelijk door amateurs, gedeeltelijk door beroepsartlsten werd gebracht een waarvan de uitvoering de waardering kreeg, die het ver diende, waarvan het publiek dan ook telkens blijk gaf met een hartelijk en gul applaus. Voor de avond begon, werd het publiek, door de Commissie uit genodigd, toegesproken door de voorzitter, de heer Th. Milder, die uiting gaf aan zijn dankbaarheid om zo'n volle zaal (Het Gulden Vlies was tot de laatste plaatsen gevuld) maar het moest hem toch van het hart, dat hij verwachtte, dat de genodigden ook de minder groots opgezette avonden zouden willen komen bijwonen. Het be stuur werkt met ijver en enthou siasme, om het publiek waar voor zijn geld te geven en men heeft voor het volgende seizoen, deze avond gold als sluiting van het winterseizoen, nog grote plan nen. Aldus hoopt men door hoog staande culturele avonden een familieband te smeden onder hen, die, via de verenigingen St. Vin- centius, Francisca Romana en Fi- delis, die elk hun eigen vertegen woordiger hebben in het bestuur van de Commissie, elkander tel kens zullen ontmoeten. De bonte avond als zodanig is een succes geworden. Het werd geopend met enkele frisse nummers van 't Alkmaarse Mandolineorkest „De Tokkelaars" o.l.v. de heer Wim H/.anraadts; dit gezelschap weet reeds behoor lijke muzikale prestatie/, te leve ren. Het klankvolume, dat men voortbrengt is sterk, fris, zuiver van toon en de homogeniteit on der de leden van het orkest on derling is frappant, als gevolg van een grote accuratesse, als mede van een verrassende volg zaamheid ten opzichte van de di rigent. Tijdens het verdere verloop van de avond keerden „De Tokke laars" nog enige malen terug telkens met solozang van de heer Jan Schats en steeds met onver minderd succes. De keuze der muziekstukken was zodanig, dat van de leden van het orkest reeds een behoorlijke technische vaar digheid werd vereist. En omdat er geen storende feiten waren aan te wijzen, is de verdisnste van het gezelschap voor deze avond dubbel zoveel waard. Mej. Plony van 't Hoff decla meerde op bijzonder aardige wijze het bekende „Aorig Misverstand", en Aat Schot verraste het publiek tot tweemaal toe met een keurig accordeon-optreden. „The Five Fireflies", twee meis jes en drie jongens, o.l.v. Henri Gillhaus, zongen enkele malen, met guitaar- of mandolinebege leiding een aantal amusante, po pulaire Engelse en Franse songs, op een wijze, die ongetwijfeld pakte. Jan Visser vergastte het publiek op een voortreffelijke verklankte „Abschied vom Kla vier" van L. von Beethoven. Een aardig intermezzo vormde het programmapunt dat door het bestuur 2 maal I is 1 werd ge- Eigen Teelt" voor de kankerbestrijding ST. PANCRAS. De door de leden van de sportvereniging Vrone verzorgde revue „Eigen Teelt", welke ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereni ging werd opgevoerd, gaat op 23 April a.s. voor de tweede maal de wereld in. Ditmaal ten bate van de kankerbestrijding. Burgemeester Kroonenburg, evenals de beide predikanten de zer gemeente, hebben hun volle medewerking voor deze actie toe gezegd. D.I.O. Handbal BERGEN Bij de aanvang van dp wedstrijd werd D.I.O. door de aanvoerdster van Zeevogels gefe liciteerd en werd haar een bou quet bloemen aangeboden. Hierna werd het sein gegeven voor de zeer sportieve wedstrijd die DIO de zege van een 43 overwin ning bracht. Met de wind in de rug wist DIO de stand spoedig op 10 te brengen. De rust ging in met 30 voorsprong. Na de rust ging DIO tegen de wind in, maar wist desondanks toch eenmaal het vijandelijke doel te passeren, waardoor zij wederom nu met 11 gewonnen wedstrijden ongeslagen kampioen zijn. Ook het tweede liet zich van haar beste zijde zien en won met 40 van D.D.O. uit Schermer- horn. Eveneens keurig spel. Naar men ons mededeelde be staat er thans ook gelegenheid voor meisjes vanaf 14 jaar om lid te worden van D.I.O. Donder dag om 7 uur kunnen zij eerst rustig eens komen kijker» op de trainingsavond. noemd, waarbij twee verloofde paren een aantal vragen werd ge steld, om te weten te komen in hoeverre zij in hun strévingen en gedachtengang met elkander overeen kwamen. En zij verdien den er alle vier een niet te ver smaden prijs mee. Het mooiste gedeelte van 't programma werd gevormd door het optreden van Anne- marie Kühne en Marinus v. d. Nieuwenhoff in een aantal stijlvolle balletdansen, onder pianobegeleiding van Jan Visser en eenmaal van enkele leden van „De Tokkelaars". Zij voerden o.a. een Klassieke dans en een Weense Wals uit, de laatste met assistentie van 4 dames van de Balletgroep. De avond werd besloten met 't optreden van Weha's Mandoline- Kwartet, een groepje, gevormd uit de orkestleden van „De Tok kelaars'', die met zang van Jan Schats nog enkele goed uitgevoer de nummers brachten. De stem ming in de zaal was opperbest, zodat de loten, die tijdens de pauze werden verkocht, in een minimum van tijd van de hand gingen. KATH. GEZINSZORG EN GEZINSHULP HEILOO Dezer dagen hield dè Gezinszorg haar jaarvergade ring in de zaal van de heer C. Admiraal. Uit het jaarverslag stippen wij aan: Zeer groot zijn de moeilijk heden, vooral op financieel ge bied, geweest. 1 April 1950 werd begonnen met 1 gediplomeerde en 1 onge diplomeerde gezinsverzorgster. Op het eind van het boekjaar, 31 Dec. 1950. had de Stichting 1 gediplomeerde en 3 ongediplo- meerden in dienst. Door de gediplomeerde gezins verzorgster werden 16 gezinnen geholpen met in totaal 191 ver- zorgingsdagen. De ongediplo- meerden hielpen 25 gezinnen met 399'/, verzorgingsdag. De noodhulpen verzorgden 14 gezinnen met 5914 dag. In totaal werden gezamenlijk in het tijd perk 1 April 1950-31 Dec. 1950, 55 gezinnen geholpen met 650 dagen. Het aantal donateurs bedroeg eind December 488. Hoewel dit aantal niet onbevredigend ge noemd mag worden, zijn er toch nog te veel die het werk nog niet metterdaad steunen. Moge ieder, die zich tot nu afzijdig hield, zich alsnog als do nateur opgeven. Laat ieder zijn best doen, dit aantal uit te 'breiden, om het werk te kunnen voortzetten en uitbreiden, 'n Woord van lof werd de meisjes toegezwaaid, die onvermoeid en vol toewijding de gezinnen hebben geholpen. Met de wens, dat onder Gods zegen en steun de Stichting zich mag uitbreiden, sloot de secreta ris zijn verslag Hierna volgde het financiëel verslag. Het jaar sloot met een nadelig saldo van ruim f178. Wie helpt dat weg? Nadat nog enige kwesties o.a. collecte, toneelvoorstellingen ten bate van de Stichting, waren be handeld, sloot de Voorzitster de vergadering. GEZONDE KINDEREN ZINGEN VOOR „HET ZWAKKE KIND" HEILOO. De Jeugdkoren van de R.K. Gem. Zangvereniging „Nieuw Leven" hebben het plan opgevat haar Jaarlijkse uitvoe ring te geven voor Onze Neder landse Zwakke Kinderen; het ba tig saldo van deze uitvoering zal aan de betreffende comité's wor den afgedragen. Het aantrekkelijke programma bevat niet alleen 't optreden van de Jeugdkoren met zang- en speelliedjes enz. doch vermeldt bo vendien de opvoering van een zeer mooie operette getiteld: „Zigeunerleven" (in 3 bedrijven) Reeds thans trekken de leden van de diverse koren gewapend met toegangsbewijzen door het dorp en wij raden een ieder aan deze mooie avond die op Zondag 22 April a.s. gegeven zal worden in de toneelzaal van de St. Willi- brordusstichting, bjj te wonen. U zult 'n heerlijke avond heb ben met daarenboven het geluk kige gevoel 'n bijzonder mooi doel te hebben gesteund. In verband met de leeftijd der jeugdige artisten zal precies om half acht begonnen moeten wor den. Het Meisjeskoor „Jong Nieuw Leven" De Nagtegalen De Leeuwerikken De Kanariepietjes Voor verdere bijzonderheden, zie men de raambiljetten. NEDERLAND—BELGIË IN DE BIOSCOOP ALKMAAR Een knappe re portage van de voetbalwedstrijd Nederland België, opgenomen door Polygoon-Prpfilty, draaide gisteravond al in alle Alkmaarse bioscopen. Het is voor het eerst dat eerj dergelijk uitgebreid ver slag waarin alle doelpunten zijn opgenomen en het enthousiasme van het publiek is verwerkt, zo spoedig in de vier Alkmaarse bio scoop-theaters is opgenomen. Voetballiefhebbers zullen aan dit filmverslag veel plezier heb ben. DAT KWAM HARD AAN ALKMAAR Gistermiddag om omstreeks kwart over vier reed eer» autobus over de Sta tionsweg, komende van de Hel- derseweg in de richting van het station. De bus reed met een snelheid van ongeveer 20 km per uur. Ter hoogte van het Inlich tingenbureau van de Naco kwam plotseling van achter dat ge bouwtje een 67-jarige man uit Egmond a. d. Hoef de rijweg oversteken. De chauffeur gaf sig nalen, remde onmiddellijk, doch kon niet voorkomen dat de rech ter koplamp van de autobus de man tegen het achterhoofd raak te. Hij werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd en vandaar naar zijn woning. Hij had een wond aan zijn achterhoofd opge lopen en een flinke hersenschud ding. De koplamp van de autobus was gebroken. Ingebruikneming nieuw V.V.V.-gebouw PETTEN. Naar wij vernemen zal het door de gemeente Zijpe gebouwde nieuwe WV-gebouw met kantoor binnenkort officieel in gebruik worden genomen. In verband daarmede zullen diverse autoriteiten worder? uitgenodigd. Piano-avond van eigen werk door J. van Domselaer BERGEN Het Kunstenaars Centrum Bergen besluit de serie kunstavonden deze winter met een piano-avond van eigen werk door de te Bergen wonende en werkende componist de heer J. van Domselaer. Sedert 1914 wijdt deze componist zich uitsluitend aan compositie. In verband hier mede wil hij dit optreden gaarne beschouwd zien als een muziek avond voor een ditmaal wat grotere kring van vrienden en belangstellenden. Niettemin wordt het hierdoor mogelijk de heer van Domselaer zijn eigen werk te horen spelen, dat totdusver zelden in de open baarheid kwam. De vele belangstellenden in muziek te Bergen en omstreken zullen een aanmoediging dit con cert, dat plaats vindt op Maandag 23 April a.s. in de Rustende Ja ger te Bergen, te bezoeken, wel nauwelijks behoeven. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensagavond. NACHTVORST Vanavond en vannacht: weinig bewolking met op vele plaatsen hier en daar zware nachtvorst. Aanvankelijk langs de Wadden- kust nog krachtige, overigens ma tige tot zwakke wind uit Weste lijke richtingen. Morgen overdag: weer toenemende bewolking met later eien kans op enige regen en hogere temperaturen dan van daag. Meest matige wind uit Zui delijke richtingen. (Advertentie) G. uw behanger DE MOEILIJKHEDEN IN HET REIZIGERSVERKEER Sinds de precaire positie in de brandstoffenvoorziening de Ne derlandse Spoorwegen dwong tot drastische beperkingen in het treinenverkeer. zijn bij de reizi gers verschillende verlangens naar voren gekomenwelke mis schien geheel of gedeeltelijk, kun nen worden bevredigd. De Kamers van Koophandel te Alkmaar. Hoorn eri Zaandam, hebben zich gezamenlijk tot de president-directeur der Neder landse Spoorwegen gewend, met het verzoek zijn visie op de hui dige situatie en de mogelijkheden tot verbetering të geven. Ir: Den Hollander heeft zich hiertoe' be reid verklaard. Hij zal op 24 Mei in Hoorn een causerie houden, waarvoor alle gemeentebesturen in de rayons der betrokken Ka mers, alsmede vertegenwoordigers van belanghebbende groepen uit het bedrijfsleven, zullen worden uitgenodigd. De Kamers van Koophandel geven voorts gelegenheid even tuele wensen welke ir. Den Hol lander ter kennis kunnen worden gebracht, schriftelijk in te dienen. Degenen die van deze mogelijk heid gebruik maken, zullen even eens worden uitgenodigd de be spreking bij te wonen. CASTRICUM Tijdens de jaarvergadering van de afdeling K.V.P. werd door de tuinders scherpe critiek geleverd op het beleid van de K.V.P.-fractie in zake het uitbreidingsplan. De Voorzitter, de heer B. Lou- we hield bij de aanvang van de vergadering een korte inleiding over het werk van de K.V.P. in z'n geheel. Uit het relaas van de penningmeester bleek, dat de kas een voordelig saldo heeft van f270.—. Burgemeester de Boer van Obdam sprak uitvoerig over de gemeentepolitiek. Hij wees er op, dat het voornaamste werk van een raadslid het goedkeuren van de gemeentebegroting is. In dit verband noemde spr. vooral on derwijs, openbare orde er» volks gezondheid, welke nunten een grote verantwoordelijkheid leg gen op de schouders van het raadslid. Fractievoorzitter Berlee beant woordde vragen, die over de ge meentepolitiek werden gesteld. Mevrouw Verhoef gaf een uit eenzetting over het werk van het vormingsinstituut te Baarn. Het gehele bestuur werd bij acclamatie herkozen. De voorzit tersverkiezing geschiedde schrif telijk en had tot resultaat, dat de heer B. Louwe met ruime meer derheid werd herkozen. Tijdens de rondvraag werd SLACHTVEEMARKT ALKMAAR 16 April. 1 Paard 55 koeien, per stuk van 500 1160; eerste kwaliteit per kg van 2,602,80; overige soorten per kg 2,402,60; 2 graskalveren 290 nuchtere kalveren per stuk van 30—75; 322 varkens, vleesvarkens en spekvarkens per kg van 1,80 1,84: lichte varkens per kg van 1,74—1,80. Het aantal aangevoerde koeien was vandaag niet bepaald ruim te noemen. Als gevolg echter van de hoge noteringen enkele prima dieren gingen boven de hoogst gegeven prijs uit is de handel toch stug geweest. De nuchtere kalveren waren bij een vrij vlotte handel, even goed koper. De voor de worst bestem de dieren varieerden van 1,90 2,00 per kg; de overige kalveren van 2,002,10 per kg uitgebeend. Op de varkensmarkt viel bij de aanvang 'n afwachtende houding bij de kopers waar te nemen. La ter ontwikkelde de handel zich, bij een lagere aanvoer dan ver leden week, tot matig, met ho gere prijzen- Opgemerkt wordt, dat de hoogst gegeven notering voor de vlees- en spekvarkens slechts voor een klein aantal die ren is besteed. De handel in de zeugen, waarvoor maar weinig animo bestond, was slecht te: noe men. De verhandeling van var kens geschiedt met korting op het levende gewicht. door de plaatselijke tuinders het vuur op de fractie geopend. Het uitbreidingsplan was de inzet van de critiek. Zoals men weet heeft het gemeentebestuur ver schillende tuinderijen onteigend. Deze maatregel werd door de agrarische bevolking als zeer in grijpend beschouwd. Hoewel de heer Berlee het probleem uitvoe rig besprak was geen van de aanwezige tuinders bereid zijn critiek terug te nemen. De heer Res vond, dat tijdens de expositie van het uitbreidingsplan niet de juiste voorlichting was gegeven. Hoewel er breedvoerig over deze kwestie werd gesproken bleek het niet mogelijk de standpunten tot elkaar te brengen. TEHUIS VOOR ONTHEEMDEN TE SCHOORL Te Schoorl is een tehuis voor ontheemden geopend, waar vijf tien bejaarde personen, meest Russen en Hongaren, een gastvrij onderdak en een onbezorgde le vensavond vinden door toedoen van de Doopsgezinde en de Re monstrantse Broederschap. De oudste der ontheemden, een 89-jarig Litausch vrouwtje, ver richtte de openingsplechtigheid. Volgens Oosters gebruik werd eerst brood en zout het huis bin nengedragen. Het woord werd o.a. gevoerd door Ds. A. P. van de Water, voorzitter van de commissie .van bijstand van het tehuis, de heer Sark, namens de International Refugee Organisation en de rege ring en de burgemeester van Schoorl, mr. C. A. J. Jochems. Een 80-jarige Rus sprak na mens alle 15 ontheemden een dankwoord. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 16 April. Ex portveiling. Aardappelen 7.50 10.00; witlof f 1839; rode kool 14.7038.20; Savoye kool 617.50 spruitkool 76; spinazie 4876; sla 1327; andijvie 6576; radijs 1019 p. bos; rabarber 2232; bieten 913; winterpeen 5.80— 11.10; waspeen 3438; uien 29; prei 2230; soepgroenten 24; peterselie 34; raapstelen 7.50— 9.50; Goudreinette 3238. ZWAAG, 16 April. Spinazie 5576; uien 1.40—7,30; bieten 69.40; prei 918; rode kool 26—29; witlof 20—40; breekpeen 710.40; andijvie 40,57;. sla 525; goudreinette 3646. WARMENHUIZEN Uien 8.10 8.60; grove 5.206.70; peen 7.60—8.90; gele kool 11.20—16.70: witte kooi 5.5014.50: rode kool I 26.20—36.50. LANGEDIJK 12000 uien 7.7010; grove 8.1010: 500 bie ten. A 9, 1000 peer» B. 8.80; -2000 witlof. I 32—37, II 24—29: 60001) kg rode kool 24.60—39; 120000 k( gele kool 11.30—20.90; 3700» Deense kool 11.5020.80. Het heeit en de op de ru drijf. En Het is middenstc niet verde bijna, un Wij schri reeds eerdi baar zo steide Mid werking we neer de no nood nijpt dat gisterm: standsbonde aan één tai De Midde een resolu 200.000 onderne zelfstandig schaarden, regeringsstreven te houden waarop. Hoe is bekend mag van de ond« worden verh< het hele zijn bedrijv waar die voldoende is Er zqn er de grote me< deze winstl druppel is, lopen. Vertegen wo branches van met sciirikwe tafel. Bakkers, hoging van gen door loonsv en gistprijsverb omzet aan luxe compensatie dabeie volksbroo dwijnen. Text de groothandel tot het zesvoudi terwijl de verki dwang moesten Die hun voorra pen, omdat 't consument in lang niet toere nieuwe stoffen zij verkochten Wist u dat anderhalf jaar duur werd, terw Op vragen Kamerlid van in verband met pensioenen doe Landbouw Pens de ministers het volgende Het is geblek 1 April 1951 bet: voor een derde courant werden levensverzekering terwijl de raad het Algemeen sioenfonds aan Indonesische mingen een aai gaan om voc derden in Ned< te passen en v met elkaar in getreden, teneind dat de pensioen? de verdere toekon- verwachte pen: N ederlands cc zullen krijgen. De ministers eindiging van in afwachting van genoemd e raden over de \.a< is m dezen intern lenen. Zondagmorgen iur heeft een 54 de zolder van r Hoogte Kadijk e)n 10.5 cm luchtd KA. op deze zolder r gevonden met T.^kt. Het project zilA linkerhand wajdoor hij zul woreingen aan oplip, dat deze moo>n worder» ge het Bini verpiymg opgenor HGRANTÏ \ULDEN ,,_L® di dezer d vergadeW van Koophaifci en I Haarlemln Omstr ten een V.ief te Minister Econ r,!^e£mi\atie en v'ff; De lmer sc brief, dat 1 met ^d^eftlennis Jjf* SÏ!fds 7\ uitbr dat emigrain he ten zonder li, Dart den te hebbE hrief brief, dat hiel een schuilt voor hl bed immers niet v t" kan nemen v\ d< adressen van dLn ten. Dit gevaar K» komen, wanneeA, hjke Arbeidsburt worden toegestaï met de namen hen, die toestemni tie hebben verkre te doen leggen van Koophandel Nederland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2