Kwam de loonronde tot stand over rug van de middenstand? Duitse protestanten in verzet tegen katholieke candidaten iders op :tie Oorlogsbodems formeren een oefensmaldeel SPORT Huizengasloeg Slijkhuis als veldloopkampioen oer sprak tolitiek Koningin zal congres Vereniging Nederl. Gemeenten toespreken Vraagt BEHANGSELS >n Hollander kt in Hoorn y.p. arktberichten Waardigemaar nadrukkelijke demonstratie te Utrecht Aan één tafel Pensioenregeling Onder commando van schout bij nacht de Booy Naar wij vernemen: Raad van Europa Besprekingen K.V.P. en C.D.U. mm Gezantschap bij H. Stoei? Zuiver politieke kwestie buiten confessionele sfeer Douglas Newton overleden in het kort ERWACHTING door het KNMI te g van Dinsdagavond ivond. DHTVORST en vannacht: weinig iet op vele plaatsen zware nachtvorst. langs de VVadden- chtige, overigens ma kke wind uit Weste rn. Morgen overdag: ,ende bewolking met ms op enige regen mperaturen dan van- matige wind uit Zw ingen- dvertentie) w behanger LIJKHEDEN IN HET IGERSVERKEER precaire positie in de nvoorziening de Ne- ypoorwegen dwong tot beperkingen in het eer zijn bij de reizi- chillende verlangens gekomen, welke mis tel of gedeeltelijk, kun- bevredigd. ■rs van Koophandel te Hoorn en Zaandam, h gezamenlijk tot do iirecteur der Neder- orwegen gewend, met k zijn visie op de hui- ie en de mogelijkheden :ring te geven. Ir. Den heeft zich hiertoe' be- lard. Hij zal op 24 Mei een causerie houden, alle gemeentebesturen ns der betrokken Ka- ede vertegenwoordigers ghebbende groepen uit fsleven, zullen worden ners van Koophandel arts gelegenheid even- sen welke ir. Den Hol- kennis kunnen worden schriftelijk in te dienen. die van deze mogelijk- ïik maken, zullen even- !en uitgenodigd de be- aij te wonen. plaatselijke tuinders het de fractie geopend.. Het igsplan was de inzet :ritiek. Zoals men weet t gemeentebestuur ver- e tuinderijen onteigend, atregel werd door de e bevolking als zeer in- beschouwd. Hoewel de lee het probleem uitvoe- rak was geen van de ;e tuinders bereid zijn ■rug te nemen. De heer i, dat tijdens de expositie uitbreidingsplan niet de lorlichting was gegeven, er breedvoerig over deze werd gesproken bleek mogelijk de standpunten ir te brengen. VOOR ONTHEEMDEN TE SCHOORL ïoorl is een tehuis voor den geopend, waar vijf- j aarde personen, meest ;n Hongaren, een gastvrij s en een onbezorgde le id vinden door toedoen Doopsgezinde en de Re- ntse Broederschap, dste der ontheemden, een Litausch vrouwtje,, ver- de openingsplechtigheid. Oosters gebruik werd ood en zout het huis bm- agen. roord werd o.a. gevoerd is. A. P. van de Water, ar van de commissie van van het tehuis, de heer lamens de International Organisation en de rege- i de burgemeester van mr. C. A. J. Jochems. 10-jarige Rus sprak na- ille 15 ontheemden een ord. maarse Exportveiling WAAR, 16 April. Ex- ling. Aardappelen 7.50 witlof f 18—3D; rode kool 58.20; Savoye kool 6—17.50 ooi 76; spinazie 48/?- -27; andijvie 6576; radijs p. bos; rabarber 22—JA 913; winterpeen 5.80— vaspeen 3438; uien 2 9, j30; soepgroenten 2 lie 3—4; raapstelen 7.50— ■oudreinette 32:38. .AG, 16 April Spinazie uien 1.40—7.30; bieten prei 9—18; rode ko<ü witlof 20—40; breekpeen 0; andijvie 40—57; sla goudreinette 3646. IMENHUIZEN Uien 8.10 grove 5.20—6.70; peen gele kool 11.20—46.70» 5.50—14.50; rode kool GEDIJK 12000 uien 0; grove 8.1010; 500kic 9. 1000 peer. B. 8.80; 5000 I 32—37, II 2429; 6000Q Ie kool 24.60-39; 120000 kool 11.30—20.90; 3700U - kool 11.50—20.80. DINSDAG 17 APRIL 1951 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) Het heelt er veel van, dat de loongeschillen tussen de Regering en de arbeidersorganisaties in laatste instantie zijn uitgevochten op de rug van de middenstander, evt het klein- en middenbe drijf. En die rug is na de laatste magere jaren niet sterk meer. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de georganiseerde middenstand gisteren tenslotte gezegd heeft: „Tot hier toe en niet verder". Dat gebeurde in een vergadering, 'n demonstratie bijna, uniek in de historie van de Nederlandse middenstand. Wij schreven in deze kolommen reeds eerder over wat die schijn baar zo individualistisch inge stelde Middenstand aan samen werking weet op te brengen wan neer de nood dwingt. Welnu; de nood nijpt momenteel. Vandaar dat gistermiddag de drie midden standsbonden onder één dak en aan één tafel waren gekomen. De Middenstand heeft zich in een resolutie, waarachter zich 200.000 ondernemers en 133.000 zelfstandige ambachtslieden schaarden, uitgesproken. Vóór het regeringsstreven de prijzen laag te houden maar tegen de wijze waarop. De situatie Hoe is dan de situatie. Zoals bekend mag de bruto winstmarge van de ondernemer met 3 pet. worden verhoogd. Dat geldt voor het hele middenstandsbedrijf. Er zijn bedrijven niet veel waar die margeverhoging nog voldoende is. Er zijn er ook en zij vormen de grote meerderheid voor wie deze whtstbeperking juist de druppel is, die de maat doet over lopen. Vertegenwoordigers uit diverse branches van het bedrijf kwamen met schrikwekkende cijfers ter tafel. Bakkers, die de broodprijsver hoging van 1 cent ingelopen za gen door loonsverhoging, kolen- en gistprijsverhoging. Die hun omzet aan luxe brood en banket compensatie voor het onren dabele volksbrood zagen ver dwijnen. Textiel-detaillisten, die de groothandelsprijzen sinds 1939 tot het zesvoudige zagen oplopen, terwijl de verkoopsprijzen in be dwang moesten worden gehouden. Die hun voorraden zien inkrim pen, omdat 't geld, dat zij van de consument in handen krijgen, lang niet toereikend is zoveel nieuwe stoffen in te kopen als zij verkochten. Wist u dat zoolleer b.v. in anderhalf jaar ruim tweemaal zo duur werd, terwijl de detaillist ALGEMEEN LANDBOUW FONDS Op vragen van het Tweede Kamerlid, van de Wetering (C.H.) in verband met de uitbetaling van pensioenen door het Algemeen Landbouw Pensioenfonds hebben de ministers Lieftinck en Peters het volgende geantwoord: Het is gebleken, dat de per 1 April 1951 betaalde pensioenen voor een derde in Nederlands courant werden betaald door de levensverzekeringsmaatschappijen, terwijl de raad van toezicht van het Algemeen Landbouw Pen sioenfonds aan de aangesloten Indonesische landbouwonderne mingen een aanbeveling deed uit gaan om voorlopig zelf twee derden in Nederlands courant bij te passen en voorts, dat partijen met elkaar in nader overleg zijn getreden, teneinde te bereiken, dat de pensioengerechtigden in de verdere toekomst het door hen verwachte pensioen ten volle in Nederlands courant uitgekeerd zullen krijgen. De ministers zullen zich na be ëindiging van hun onderzoek en in afwachting van het resultaat van genoemd overleg nader be raden over de vraag, of het nodig is in dezen intermediair te ver lenen. MAN DEMONTEERDE HANDCRANAAT Zondagmorgen omstreeks tien lur heeft een 54-jarige arbeider de zolder van zijn woning aan Hoogte Kadijk te Amsterdam c\n 10.5 cm luchtdoelgranaat, die hl op deze zolder zeide te heb- béi gevonden, met een beitel be- wèkt. Het projectiel, dat hij in zijA linkerhand hield, ontplofte, watdoor hij zulke ernstige ver wondingen aan zijn linkerhand oplite, dat deze vermoedelijk zal moein worden geamputeerd. De mank in het Binnengasthuis ter verpl^ing opgenomen. IICRANTEN, DIE lULDEN NALATEN 84 dezer dagen gehouden vergadelng van de Kamer van Koopharvi en Fabrieken voor Haarlem In Omstreken is beslo ten een Vief te zenden aan de Minister Vn Econ. Zaken, betref lende emilatie en schuldvereffe- De %mer schrijft in deze brief, dat met grote bezorgd heid heeft tennis genomen van het steeds zfc uitbreidende euvel, dat emigraAn het land verla ten zonder 1* particuliere schul den te hobbl voldaan. Het kan niet ontken<Jworden, aldus de "iel een groot gevaar schuilt voor hl bedrijfsleven, dat immers niet V tevoren kennis kan nemen v| de namen en pirant-emigran- zijn prijzen slechts 30 pet. hoger zijn? Oplossing De middenstand is er helemaal niet vóór de prijzen zo maar los te laten. In de plaats van de 3 pet. winstmargeverhoging over het gehele bedrijf, verlangt zij een z.g. calculatieschema. Eeii schema, waarbij in procenten de bruto-winst wordt ingedeeld in belasting, onkosten en zuiver in komen en waarbij de mogelijk heid tot concurrentie ten volle open blijft ook tot voordeel van het publiek. De middenstand eist voorts een constructieve middenstandspoli- tiek, soepele belastingheffing om de liquiditeitspositie der bedrij ven niet in gevaar te brengen en verruiming van de credietrege- ling. Dat tegemoetkomendheid hier urgent is moge blijken, wanneer men zich voorstelt wat er zou gebeuren bij een plotselinge prij- zenval. Tal van bedrijven zouden met hun gedwongen duur aangeschafte voorraden blijven zitten en totaal geruïneerd zijn. Een gevaar, dat al niet denkbeel dig is, nu b.v. de wolprijzen met sprongen gaan dalen. De Middenstand zal ook drs. Luyckx wees hierop de hand in eigen boezem moeten steken. Saneren en inperken. Hij ver langt echter daarnaast de daad werkelijke bescherming van de overheid. Gasten toehoorders De bijeenkomst te Utrecht, o.m. bijgewoond door de Kamerleden v. d. Heuvel, Verkerk, Cornelis- sen en Hooy, sloot met het Wil helmus. Niet echter dan nadat de nestor, „Pa" de Groot, nog maals de bereidheid tot mede offeren had betoogd. Offeren echter niet zover, dat de Midden stand er aan ten gronde gaat. In dat geval zal de regering stuiten op verbeten engeorganiseerd verzet. adressen van di ten. Dit gevaar komen, wanneei lijke Arbeidsbur' worden toegesta; met de namen hen, die toestem., tie hebben verkri te doen leggen van Koophandel e: Nederland. worden voor- n de geweste- x zou kunnen tijdig lijsten idressen van tot emigra- ter inzage de Kamers abrieken in De foto toont een overzicht tijdens het moment, waarop schout bij nacht de Booy (zichtbaar tussen de beide kanon lopen) aan boord van de „Tromp" het commando over het oefensmaldeel aanvaardt. (Van een verslaggever) Met het strijken van de wimpel en het hijsen van diens vlag heelt schout bij nacht A. de Booij Maandagmorgen aan boord van Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" in de Parkhaven te Rotter dam het commando aanvaard over het zo iuist geformeerde oefensmaldeel van vier oorlogsbodems. Daarmede is dan voor het eerst na de oorlog wederom een trainingseenheid van de Koninklijke Marine gevormd, dat tot doel heeft zoveel mogelijk leden van het Marinepersoneel de nodige vaarroutine te leren. heeft de Maatschappij „De Schelde" de opdracht gekregen drie stoomketels te bouwen voor de Staatsmijnen; zal minister-president dr. Drees Donderdag een 30-tal Scandina- viërs ontvangen, onder wie 8 Finnen, die thans de Volkshoge school van Bergen bezoeken; is gistermiddag het nieuwe instituut voor geschiedenis ge opend der Utrechtse Rijksuniver siteit; zijn enkele Limburgse jagers bij Swilden er in geslaagd een wild zwijn van 100 kilo neer te leggen; hebben gisteren Duitse journa listen een bezoek gebracht aan Amsterdam; is gisteren met goed gevolg het vrachtschip „Rimon" te Rotter dam te water gelaten. Het schip is bestemd voor een Palestijnse rederij en meet 4000 ton; heeft de procureur-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof een gevangenisstraf van 6 maanden geëist tegen een geschorste amb tenaar van de griffie van hel Kantongerecht te Amsterdam. De man had zich voor een bedrag van f 455.aan boetes toege- eigend; komt van 24 tot 27 April a.s. een aantal vertegenwoordigers van de visserijbedrijven uit ver schillende landen bijeen in Den Haag om de West-Éuropese vis serij te bespreken; is eervol ontslag verleend aan mr. W. van der Kamp en dr. ir. J. Schlingemann, als lid en plv. lid van de financieringscommissie voor de binnenscheepvaart; heeft de minister van Econo mische Zaken het besluit van de Amsterdamse Kamer van Koop handel goedgekeurd om een extra subsidie te verlenen van f 2500. aan de vereniging „Amsterdamse Haven" ten behoeve van de good- willreis langs de Rijn met de „van der Steng"; hebben ambtenaren van de C.C.D. in Lunteren een clandes tiene kuikenbroederij in beslag genomen. Niet minder dan 13000 eieren werden aangetroffen, die op uitkomen stonden; heeft de opsporingsdienst van de P.T.T. beslag gelegd, in samen werking met de politie, op een clandestiene zender te Vrooms- hoop. Toit op heden bestaat de een heid uit Hr. Ms- „Tromp" dat te vens als viaggeschip zal optre den, de fregatten „Dubois" en „van Ewijck." Binnenkort zal er waarschijnlijk nog de „TijgePhaai" aan worden toegevoegd, terwijl het even eens in de bedoeling ligt om de onderzeëer „Zeehond" in te de len. Nadat de Schout bij Nacht A. de Booij het commando had aanvaard hield 'hij op het achter dek van de Tromp een korte toespraak tot de aangetreden be manningen van de oorlogsbodems waarbij hij wees op de taak, die zij alleen gezamenlijk nu te doen kregen. De oefeningen, die in de komende maanden zullen wor den gehouden zijn van groot be lang voor ieder lid van de beman ning individueel doch ook voor het gezamenlijke personeel en hij hoopte, dat allen hun beste krach ten zouden geven- Oefpnen in klein verband. Het ligt in de bedoeling, dat 't smaldeel onmiddellijk gaat oefe nen in klein verband, daarna volgen grotere oefeningen in de laatste week van April, die onder commando zullen staan van de Commandant Zeemacht Neder land, Schout bij Nacht C. W. Slot en waarbij ook enkele Britse torpedobootjagers zullen worden ingedeeld. Hierna gaat het smal deel V een oefentocht maken naar de Oostzee, waar vermoede lijk een bezoek zal worden ge bracht aan Zweden en/of Dene marken, terwijl waarschijnlijk één van de fregatten een Noorse haven zal binnenlopen, om een herdenkingsplechtigheid te hou den bij de graven van Marine- vliegefs, die als leden van het 320ste squadron tijdens de oorlog boven Noors grondgebied sneu velden- Na de bezoeken zal het smal deel naar huis terugkeren, om vervolgens in het begin van Juni wederom buitengaats te gaan voor de deelname aan de oefening „Progres," die vermoedelijk in de Golf van Biscaye zal worden ge houden en onder bevel zullen staan van een Franse vlootvoogd. Bij deze oefening zullen de tor pedobootjagers Hr. Ms. „Korte- naer" en „Marnix" aan het smal deel worden toegevoegd. Meer vaaruren. Men moet de belangrijkheid van deze formatie, die Maandag morgen in Rotterdam tot stand kwam niet uit het oog verliezen, mede met het oog op het moreel van het personeel. De laatste ja ren is immers meermalen de klacht geuit, dat de leden van de Koninklijke Marine geen of nau welijks voldoende vaaruren bij elkaar konden krijgen en voort durend op de vaste wal moesten worden afgeoefend. Mogelijkheden waren er echter te weinig, omdat Nederland niet meer beschikte over een zij 't dan minieme vloot. Nu de vloot geleidelijk aan weer enigs zins op peil gaat komen zullen er meer mogelijkheden kunnen wor den bezien en een daarvan is nu reeds in de practijk kunnen wor den omgezet. Het ligt n.l. even eens in de bedoeling, dat 'n der gelijk smaldeel bestendigd blijft en dat er zoveel mogelijk perso neel zal worden geoefend aan boord van- de schepen bij oefe ningen in Nederlandse of gealli eerde wateren. Bij de komende oefeningen zullen b.v. reeds ongeveer twe- duizend man van de Nederlandse Marine betrokken zijn en dit zal blijven voortduren, naar gelang er meer oorlogsbodems aan de vloot zullen worden toegevoegd, hetgeen waarschijnlijk over een jaar 't geval zal zijn met Hr. Ms. „De Ruijter." NEDERLANDSE VERTEGENWOORDIGERS Op grond van de hun door de Kamers verleende machtigingen hebben de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer aan gewezen als vertegenwoordigers in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, voor de zitting 1951, welke 5 Mei a.s. te Straatsburg zal worden gehou den: de heren J. van de Kieft (P.v. d.A.), prof. dr. L. J. C. Beaufort (K.V.P.), P. J. S. Serrarens (K.V.P.), Jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.), mr. J. J. R. Schmal (C.H.U.) en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.), en als plaatsvervangende verte genwoordigers de heren mr. W. Rip (A.R.), mr. J. W. A. Burger (P.v.d.A.), H. A. Korthals (VVD), G. J. N. M. Ruygers (P.v.d.A.), mej. dr. M. A. M. Klompé (KVP) en de heer J. J. Fens (KVP). De vertegenwoordigers zullen evenals vorige jaren worden ver gezeld door mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, commies griffier bij de Tweede Kamer. Op 28 en 29 April a.s. zullen enige afgevaardigden van het partijbestuur der K.V.P. en een aantal leden van de beide Kamer fracties dier partij op uitnodiging van de Christen-Democratische Unie in Duitsland te Bonn be sprekingen voeren met partij functionarissen en parlements leden, zulks als vervolg op be sprekingen, welke vorig jaar te 's-Gravenhage zijn gehouden. Van het partijbestuur zullen aan deze besprekingen deelnemen de heren Chr. Matser, ondervoor zitter en mr. J. W. van der Poel, secretaris; van de Eerste Kamer fractie de heren pater prof. dr. L. J. C. Beaufort en ir. E. H. A. Kraaijvanger; van de Tweede Kamerfractie mej. dr. M. A. M. Klompé en de heren H. M. J. Dassen, dr. ir. W. J. Droesen, J. J. Fens, M. M. A. A. Janssen en mr. E. G. M. Roolvink. Oostenrijk gaat over tot invoerstop WENEN (Reuter). De corres pondent te Wenen van de Man chester Guardian" verneemt van gezaghebbende zijde, dat Oosten rijk het verzoek van het bestuur der Europese Betalings Unie heeft ingewilligd om over te gaan tot een invoerstop. IPP Ml 1É1 .•,:V V. Ofschoon in het zwaar geteisterde Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, het leven geleidelijk zijn normale loop her neemt, eist de oorlog nog steeds zijn tol van de burger bevolking Typische voertuigen,, waarmede men de slacht offers vervoert, zijn een helaas maar al te veel voorkomend verschijnsel in de straten der stad. (K.N.P,De beroering rond de benoeming van een Duitse gezant bij de H. Stoel blijft voortduren en wordt vooral van Protestantse zijde gaande gehouden. Het besluit van de bondskanselier Dr. Adenauer, om in antwoord op de beslissing van het Vaticaan, dat als eerste van de buitenlandse mogend heden een volwaardige diplomatieke vertegenwoordiging bij een Duitse regering bevestigde, een gezant bij de H. Stoel te benoemen, verwekte in Protestantse kringen een storm van protest tegen het feit, dat de drie candidaten, die voor deze functie in aanmerking komen, alle drie katholiek zijn. Een foto' van de 94-jarige voormalige maarschalk van Frankrijk Henri Philippe Pe- tain, die aan een longaandoe ning geleden heeft, doch thans weer geheel hersteld is. Zoals bekend is, zal het con gres van de Vereniging van Ned. Gemeenten op 6 en 7 Juni a.s. te Utrecht worden gehouden. Dit congres zal in het bijzonder ge wijd zijn aan de herdenking van de honderdjarige werking van de Gemeentewet. H.M. de Koningin heeft toege zegd, dat zij het congres niet alleen zal bezoeken, doch het ook zal toespreken. Ook de minister president zal er het woord voeren. Op de eerste dag '6 Juni zal op de gebruikelijke wijze de algemene vergadering worden ge houden, evenals de ontvangst door het gemeentebestuur, ge volgd door de gemeenschappelijke maaltijd. Herdenkingsrede prof. Scholten De tweede dag wordt geheel gewijd aan de herdenking. In de ochtendzitting zal namens de re gering het woord gevoerd worden en zal voorts een herdenkingsrede worden uitgesproken door prof mr. L. G. W. Scholten. Na de gemeenschappelijke lunch zal de zitting worden voortgezet. Naar verwacht wordt zal Hare Majes teit dan het woord tot het congres richten. Nederlandse zoutproductie is van 330.000 tot 410.000 ton opgevoerd, waarvan 30.000 ton in Boekelo en 380.000 ton in Hengelo werden gewonnen. 62 pet. ging naar het buitenland. Voorgesteld wordt 10 pet. dividend (9). Zoals het K.N.P. reeds eerder uitvoerig heeft 'gemeld, tekende de voorzitter van de „Duitse Par. tij", dr. Mühlenfels officieel pro test aan. De Katholieken hebben zich in deze kwestie afzijdig ge houden. Van Protestantse zijdé echter bleef men protesteren, zodat leidinggevende Katholieke kringen en vertegenwoordigers van Katholieke organisaties zich genoodzaakt hebben gezien een verklaring af te leggen. Aanlei ding tot deze verklaring waren vooral de uitspraken van de voorzitter van de „Bundestag", Dr. Ehler, die ambtshalve tot strikte objectiviteit verplicht is, en van Dr. Dibelius, de Evange lische bisschop van Berlijn. In genoemde verklaring van de zijde der Katholieken wordt er de aandacht op gevestigd, dat de benoeming van een gezant een zuiver politieke kwestie is en niet op het terrein van de confessionele tegenstellingen moet worden getrokken. De ver klaring keert zich ook tegen de Protestantse bewering dat een gezant bij de H. Stoel Protestant zou moeten zijn, omdat hij de belangen van het gehele volk moet vertegenwoordigen. Immers ook een Protestants gezant ver tegenwoordigt als Protestant niet het gehele Duitse volk. De ver schillende belangen kunnen nooit door een gezant worden behar tigd, die zich op strikt confessio neel standpunt zou stellen. Hij moet de vertegenwoordiger van zijn regering zijn, niet van een bepaalde volksgroep. Dit is de reden, waarom de Katholieken zich in deze kwestie afzijdig hebben gehouden. HANDBAL-UITSLAGEN Hoofdklasse dames: U.D.I.Vlugh. en Kracht 5—0 P.S.V.Concordia 81 Hoofdklasse heren: Olympia (Hengelo) Olympia (Groningen) 61 P.S.V.—Blauw Wit 9—4 H.G.V. Olympia Groningen) 67 GOUDEN JUBILEUM K.N.A.U. WORDT SOBER GEVIERD De jubileumviering van de K.N.A.Ü., die 28 Mei vijftig jaar bestaat, zal een sober karakter hebben. Het volgende programma is ontworpen: Op Zaterdag 26 Mei receptie van het bestuur der K.N.A.U. in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam, waarbij o.a. een ge schenk namens alle leden van de bond aan het bestuur zal worden aangeboden. Zondag 3 Juni internationale jubileumwedstrijden in het Am sterdamse Stadion met o.a. esta fettes voor de veteranen. Na afloop van de jubileum wedstrijden tijdens welke de in de oorlog gevallen leden zul len worden herdacht zal in het stadion een reünie plaats vinden van de huidige K.N.A.U.- generatie met een groot aantal rejinisten, dames en heren, die twintig en dertig jaar geleden grote lauweren hebben geoogst. Post voor de New Australia Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „New Australia" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet heden in Neder land ter post worden bezrogd. Behalve de gebruikelijke ge gevens dient het adres de ver melding te bevatten: aan boord van het troepensehip „New Australia" op thuisreis naar Ne derland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Beroep op traditie Het beroep van de Protestan ten op de traditie wordt in de verklaring ook onjuist genoemd. Het Duitse Rijk kan zich in deze niet op een traditie beroepen. Van 1871 tot 1918 hadden alleen het nu niet meer bestaande Prui sen en Beieren een gezant bji de H. Stoel. Het kan niet in de be doeling liggen in de huidige de mocratische staat een Pruisische traditie over te nemen. Pruisen heeft altijd een Protestant als gezant benoemd, doch dit was geen principiële stellingneming, daar Bismarck in 1872 reeds overwoog Kardinaal Prins Ho- henilohe-Schillingsfürst, de broer van de latere Rijkskanselier, als MEDEWERKER K.N.P. 16 APRIL Naar het KNP verneemt is te Londen plotseling overleden de bekende Katholieke journalist Douglas Newton. Na de eerste wereldoorlog was Dou glas Newton een van de meest ge vierde correspondenten van de Daily Chronicle en New York Times. Nadien wijdde hij zich meer aan het schrijven van no vellen en zeer bijzonder aan het bekend maken van het Katholie ke leven van Engeland in binnen landse en buitenlandse bladen. Als zodanig werkte Douglas New ton de laatste jaren ook zeer nauw samen met het Katholiek Nederlands Persbureau. gezant bij de H. Stoel te benoe men. Sinds 1919 zijn er slechts twee gezanten geweest en die maken geen traditie uit. Tegenover de feitelijke Pruisische traditie staat dat Beieren, het tweede Bundesland, steeds een Katholiek als gezant bij de H. Stoel heeft benoemd. De Katholieken hebben steeds op het standpunt gestaan, dat de benoeming van een gezant, zelfs bij hetVaticaan, geen confessio nele aangelegenheid is. De hou ding echter, die de Protestanten nu aannemen, gesteund door de nolitieke partijen „Freie Deutsche Partei" en „Deutsche Partei", hebben hen er toe gebracht de nadrukkelijke wens uit te spre ken, dat een Katholiek wordt be noemd. Na 66 zetten is de veertiende partij in de schaak-tweekamp tussen Botwinnik en Bronstein in remise geëindigd. Stand: 7%6Ve voor Botwinnik. In de draverijen op Duindigt van Zondag jl. won My Darling de internationale draverij om de Brunhild prijs in de goede km tijd van 1.26. Junoschka (P. J. Hey- nen) werd tweede, Morning Staj: (Geersen) derde. W. 2-10, pl. 2.10, 1.20, 1.40, 1.60 koppel 7.50 cov. 8.90. Tijdens het internationaal con cours hippique te Nice bezette de Nederlandse equipe in een af- valspringcompetitie de tweede plaats, achter Spanje. De Britse en Europese kampi oen middengewicht Randolph Turpin behaalde in de tweede ronde een k.o.-zege op de Ameri kaan Billy Brown. De bedoeling was, dat er 10 ronden zou worden gebokst. De tenniskampioenschappen van Italië leverden titels op voor Do- ris Hart (dames-enkelspel) Drob- ny-Savitt (heren dubbel) en Shirley Fry en Ampon (gemengd dubbel). In de Engelse League verloren de leiders van de eerste en twee de divisie Tottenham en Preston beide hun wedstrijden. Chelsea verloor eveneens en bezet nu de laatste plaats. Opvallende resultaten hebben Noordelijke veldlopers de laatste weken geboekt. Roffel, Huizenga, V/eert, Walstra en anderen brach ten elkaar op hoger plan, maar dat dit alles zou resulteren in een veldloopkampioenschap had niemand kunnen verwachten. Slijkhuis was in het Groninger Stadspark favoriet en toen deze Trekvogelsman na 4'/s km nog alleen met Weert aan de kop lag, was het pleit, naar men meende, beslecht. Het wachten was alleen nog maar op de eindsprint van de favoriet. Maar die eindsprint kwam niet. Huizenga kwam aan de kop en bleef aan de leiding en zowaar ging ook Weert Slijk huis nog voorbij. Voordien had zich heel wat af gespeeld. Cracks als Jonkers uit Blerick en Bobeldijk van M.F.C. Meaemblik hadden 15 minuten lang het zware werk gedaan, daarbij gadegeslagen door Slijk huis, Weert, Huizenga en de Gro ninger favoriet Evert Roffel. Dat wreekte zich, want toen het er in de laatste kilometers op aan kwam, moesten zowel de steeple chase-kampioen Jonkers, als Rof fel en Bobeldijk lossen. Het ver dere verloop van de strijd om de zozeer begeerde titel is bekend en zo werden de laatste honder den meters voor de alleen op kop gaande Hans Huizenga een triomphtocht. Willy Weert kon hem niet meer bereiken, maar deze was op zijn beurt weer vei lig voor de rrret Slijkhuis duel lerende Bobeldijk, waarbij de Hagenaar aan het langste eind trok. De uitslag luidde: 1. Hans Huizenga, Vitesse, Leeuwarden, 17 min. 10.5 sec.; 2. W. Weert, Nurmi, Groningen, 17 min. 21.5 sec.; 3. W. Slijkhuis, Trekvo gels, Den Haag, 17 min. 27.3 sec.; 4. Bobeldijk, M.F.C., Me- demblik, 17 min. 28.2 sec.; 5. E. Roffel, Nurmi, Groningen, 17 min. 32.1 sec.; 6. B. Jonkers, Blerick. Verenigingskampioen van Ne derland werden Vitesse en Nurmi beiden met 14 punten, gevolgd door Blerick met 17 punten. Juniores Fel was de strijd bij de junio res, die over 2 km om het club kampioenschap van Nederland vochten. Ook hier was het een Vitesse-athleet, Hunia, die een eerste viool speelde, maar ten slotte bleek toch een clubgenoot van Wim Slijkhuis, de junior van der Wijden uit Den Haag, bedui dend sterker dan de noordelijke jeugdkampioen. Jammer was het, dat door een valpartij reeds na enkele honderden meters enige sterke lopers, onder wie Schut van H.S., werden uitgeschakeld. 1. en juniorenkampioen van Nederland H. van der Wijden, Trekvogels, Den Haag, 7 min. 42.5 sec.; 2. C. Hunia, Vitesse, Leeuwarden, 7 min. 53.35 sec.; 3. J. Klomp, W.V.V.G., Weesp, 8 min. 4.2 sec.; 4. B. de Vos. A.V. '45, Drachten, 8 min. 9.9 sec.; 5. A. Walstra, Vitesse; 6. W. Mulder, Ritola, Zuidlaren. Bij de juniores werd Vitesse clubkampioen, zodat het voor de Leeuwarders dus wel een heel goede dag was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3