Nieuw BRITSE DUIKBOOT GEZONKEN Hedenochtend om 2 uur contact na 30 uren te zijn vermist Volledig accoord over verdrag ingevolge het plan-Schuman 790 i V Onze Rechtsstaat :lame f65.~ Ramp in het Kanaal Levenstekenen opgevangen van de 75 opvarenden Minister in 't Veld kondigt een spaarcampagne aan Hedenmiddag ondertekening Geen stap bij Peking Scheepsberichten '0 cm. 4.90 55 cm. 5.90 00 cm. 6.90 ERS Co. ri Hedenochtend twee uur is 50 km. ten Zui den van het eiland Wight contact gemaakt met de Engelse duikboot „Affray", die sedert 30 uren werd vermist. Het schip ligt 60 meter onder de waterspiegel. Uit opge vangen klopsignalen bleek, dat er nog leven is aan boord van het schip Lucht voor 3 dagen Noord-Koreaanse tanks in aantocht President Carmona ernstig ziek Stikker: „Het werk is voltooid STAKING in Amsterdam? Vier woningen te Ried (F.) uitgebrand 8000 Finnen gered Russisch protest in Berlijn blazer, prima e pêche, in rood, lauw en groen, 13 jaar; 9 jaar. ■ig zomerjurkje I lastex taille. :rke Regatta uters v. b jaar. >0 cm K ringcars n meer IAAGD" l graclVn? Echte i huizer Hahaha!" i het word komen in z(f luxe ver- ;n hedijk glaasje p. Ws ga je hier mis-'hien ergens r in .merika geen ;n fgappen. Die m j(ten! Hahaha! n/'g. die weten nis werken kon?" )o/ik werken en [fcleb ik in mijn oer! Jij brandt ak je niet dik, dan praten we e Verholen mee de twee druk- gd werden dooi HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. E. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. hrtZ EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank r Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) nhd] VAN HEDEN (Pggina 1) Woensdag 18 April 1951 46e Jaargang No. 12146 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 NA DE BEVRIJDING zijn er verschillende „zaken", ook wel „affaires" genoemd, aan het licht gekomen, welke een smet wier pen, althans dreigden te werpen, op ons land als rechtsstaat. En b°t erge is, dat tot die „be-smet- ..mghebben meegedaan perso nen, van wie op de eerste plaats mede mocht worden verwacht, dat zij aan het herstellen en be waren van die rechtsstaat zouden medewerken, hetgeen hun plicht en hun roeping was. Een van deze pijnlijke zaken is de z.g. „Velser-affaire", welke nu al ruim vijf jaar in tal van kringen in ons land onrust wekt. In zeer kort bestek komt die af faire hierop neer, dat bij de po litie te Velsen een aantal hogere en lagere functionarissen werk zaam is, die, zeer zacht gezegd, in allerlei vreemde dingen de hand hebben gehad. Deze dingen ge beurden tijdens en na de bezet ting, merendeels onder de vlag van de z.g. illegaliteit. Het lijdt nu geen twijfel meer, of de din gen kunnen bij hun ware naam worden genoemd. Het gaat hier om een reeks van misdaden, veel erger dan de velen „lichte ge vallen", welke door de Bijzondere Rechtspleging en Tribunalen reeds lang zijn berecht. Het scaiint veel beweerd, te zeggen, dat echter de bedrijvers van „schurkenstreken" in de z.g. Velser-affaire nog vrij rondlo pen. Maar de uitdrukking, dat er bij de politie in Velsen minstens drie mensen rondlopen, die zich aan „schurkenstreken" hebben schuldig gemaakt, is van niemand minder dan van de vorige minis ter van Justitie, mr. Struycken! Een van de redenen, waarom deze hoogst-onverkwikkelijke en pijnlijke Velser-affaire weer is opgehaald, is juist gelegen in het feit. dat die minister deze uit drukking heeft gebruikt. Wij hebben onlangs melding gemaakt van 'een sensationele zitting van de gemeenteraad van Velsen, waarin de historie ter sprake kwam naar aanleiding van een artikel in de „Volkskrant", welke zich, met de „Telegraaf", beijvert, deze zaak door uitvoe rige publicaties „warm" te hou den. De minister van Justitie, mr. Struycken, had, naar aanleiding van de kennisname van een rap port van een commissie van onderzoek aan de burgemeester van Velsen de raad gegeven, een drietal functionarissen van de politie te Velsen, in verband met de geruchtmakende affaire, te ontslaan. Maar, hoewel de minis ter had opgemerkt, dat de drie betrokkenen zich hadden schul dig gemaakt aan.schurken streken", weigerde de burge meester van Velsen, de raad van de minister op te volgen! n Dat lijkt voor een gewoon" mens heel vreemd, maar het gebeurt dan toch maar. Er is nog een feit uit de laatste dagen, dat vreemd aandoet en dat aanleiding is geweest voor een nieuwe cam pagne over de „Velser-affaire" in de genoemde bladen. Ongeveer veertien dagen geleden is er een kantonrechter-plaatsvervanger benoemd te Amsterdam. De naam van deze man is en wordt her haaldelijk genoemd in verband met de gebeurtenissen van en rond de Velser-geschiedenis. De beschuldigingen, welke tegen deze man worden geuit, zijn van zeer ernstige aard. En zo zijn deze twee feiten van de allerlaatste tijd oorzaak en aanleiding, dat de weinig-frisse er weinig-verheffende zaken uit het „Velser-spiel", zoals de „Volkskrant" het noemt, weer worden opgehaald. Men kan daar verschillend over oordelen, maar het lijkt ons toe, dat het uitge sloten is, om na kennisname van deze publicaties, welke berusten op gegevens uit rapporten en be trouwbare verklaringen, op pro cessen-verbaal en dossiers e.d. zonder meer „over te gaan tot de orde van de dag". Door deze publicaties in de ge noemde dagbladen worden, met name genoemde of overduidelijk- aangeduidt personen, ook die op hoge posten zetelen, op zodanige wijze in opspraak gebracht, dat eï 7laar twee mogelijkheden zijn; of degenen, die voor de persver slagen verantwoordelijk zijn, dienen, indien hun beschuldigin gen niet op waarheid berusten, t°t de orde geroepen te worden, of, indien alles wat verteld wordt, wel waar is en het lijkt er op! dan moet de Justitie deze zaak uit de doeken doen op de wijze, welke in een rechtsstaat vereist en gebruikelijk is. Hier staat te veel op het spel. Wat er in het bijzonder op het spel staat, dat is de goede naam van onze politie en justitie, met name in het Velser-rayon. Al zou de helft maar waar zijn, van wat allemaal wordt beweerd, dan is dat al voldoende om te conclude- ren, dat bepaalde politiemannen en bepaalde functionarissen bij i "Jdstitietonmogelijk gehand haafd kunnen worden. De on kreukbaarheid en betrouwbaar heid van voorname organen van de rechtsstaat zijn hier mee ge moeid. Dus; of de publicisten worden als leugenaars aan de kaak gesteld, of de zere plekken in het bestel van onze rechtsstaat moeten worden uitgebrand, zon der aanzien des persoons en zon der heilige huisjes te sparen. Reuter seinde gisterenmiddag uit Londen, dat een duikboot van de Engelse marine waarschijnlijk in het Kanaal was gezonken. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door Engeland en het vaste land. Later op de middag werd bekend, dat het de duik boot „Affray" was. met 75 jonge recruten en de commandostaf aan boord. De „Affray" dook Maandagavond om 21.15 uur ten Zuiden van het eiland Wight voor een oefening en kwam niet meer boven. Men maakte ach in de kringen van de Britse admi raliteit ernstig ongerust en de eerste bevelen om de gezonken duikboot op te sporen werden spoedig gegeven. Het zou echter uren duren, voordat dit enig resultaat opleverde. van verdienste wegens bijzon der moedig gedrag. De recruten zijn merendeels nog geen 20 jaar. De reis was bedoeld om uit te maken, of zij geschikt zouden zijn voor de onderzeedienst. De onderzeeër is blijkbaar op de bodem vastgeraakt. Men acht het mogelijk, dat duikers op ge noemde diepte kunnen opereren. Alle schepen, die aan de reddings pogingen deelnemen, en dat zijn er 200 in getal, hebben van de admiraliteit de opdracht gekregen zich naar de plaats van het on geval te spoeden. Reddingspogingen Het reddingswerk begon met het uitsturen van vliegtuigen, die zochten langs de vermoedelijke route van de boot. Daarna werden torpedojagers uitgezonden. De eerste berichten luidden niet hoopvol. In de namiddag meldde het Duitse vrachtschip „Albert", dat olievlekken waren gezien ten noorden van Alderney, een van de eilanden in het Kanaal. Spoe dig was een vloot van tientallen schepen bij het opsporingswerk ingeschakeld, w.o. schepen van alle nationaliteiten. Aanvankelijk dacht men, dat de commandant de instructies voor het bovenko men verkeerd had begrepen. Toen de boot te lang wegbleef wist men zeker met een ongeluk te doen te hebben. De eerste ge dachte was, dat het schip op een mijn was gelopen. De bemanning Commandant van de duik boot is de luitenant ter zee eerste klasse John Blackburn. Gedurende de oorlog werd hij onderscheiden met het kruis Lucht voor drie dagen Deskundigen hebben verklaard, dat het schip waarschijnlijk lucht heeft voor drie dagen. Nadien kan een zuurstofkaars worden aangestoken en zodoende zal de bemanning nog enkele dagen in leven kunnen blijven. Iedere opvarende heeft een speciaal „lichtgevend" reddings- pak aan boord. Dit is verplicht gesteld sedert de ramp met de „Truculent", die in Januari 1950 in de mond van de Theems zonk en waarbij 64 man om het leven kwamen. Snuiverapparaat aan boord De „Affray" is uitgerust met een snuiverapparaat. De boot werd op 12 April 1945 te water gelaten en was op 2 Mei 1946 afgebouwd. Contact Eeni zustervaartuig, de „Sea Devil" maakte via supersonische weg contact met de „Affray" Later vingen de onderzeeër „Scythian" en het radarschip „Boxer" klopsignalen op. De signalen wijzen er op, zo zegt men, dat de instrumentenkamer niet onder water staat. Het is echter geen bewijs, dat andere ruimen niet volgelopen zijn. Een theorie zegt, dat de duikboot mo gelijk een ongelukkige, daling ge maakt heeft, met de neus in de modder is blijven steken en dat de tanks gesprongen zijn, waar door het vaartuig hulpeloos op de bodem moet blijven liggen. Kleine vaartuigen spoeden zich met artsen en verplegend perso neel naar de aangeduide plaats. Ook hebben zij speciale medische uitrustingen aan boord. AFP weet te melden, dat een van de overlevenden van de ..Truculent" zich aan boord van de verongelukte onderzeeër be vindt. Vpjlinfipirfsmafl DEBAT SYRIe—ISRAëL VERDAAGD De Veiligheidsraad heeft gis teravond het debat naar aanlei ding van de klachten van Syrië over een „agressie" van Israël verdaagd, totdat de stafchef van de V.N., generaal Riley, kan wor den gehoord, aldus meldt Reuter uit Lake Success. Op een bijeenkomst van de Vereniging van Ned. Gemeenten, «v - a I VlQ» TT 0+Urt1l/\1r T«0 ïflltl4 tfrtrtV Algemene Ned. Bouwarbeiders- bond te Rotterdam vertelde mi nister in 't Veld, dat hij met zijn collega van financiën had afge sproken om onder de bevolking te komen tot spaarcampagnes met een plaatselijk karakter ter be vordering van de woningbouw. Daarover zal, aldus de minis ter, binnenkort worden overlegd met de Nationale Woningraad, de Tijdens het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan het land goed van de president van Chili, Gonzalez Videla, demon streerden een aantal inwoners Prins Bernhard de cueca, een zeer spectaculaire dans, waarbij o.a. met een zakdoek boven het hoofd wordt gezwaaid. De Prins kon de verleiding niet weerstaan om deze aantrekkelijke dans, die zeer populair is, ook eens te proberen, en binnen enkele ogenblikken danste hij, luide aangemoedigd door de omstanders, met een Chïleens meisje de cueca. het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, de Stichting van de Arbeid, de voorzitter van de Spaarraad en vertegenwoor digers uit de bankwereld. Enkele suggesties Ook had de minister enkele suggesties gekregen, die hij het overdenken waard vond. Zo had men hem voorgesteld, dat wan neer alle arbeiders eens bereid zouden zijn enkele uren over te werken en de werkgevers deze verdienste met eenzelfde bedrag zouden aanvullen, er een bedrag van 30 a 40 millioen gulden bij een gebracht zou kunnen worden voor de woningbouw. Verder had men hem voorgesteld jonge men sen te laten sparen en deze zou den dan voorrang bij het toe wijzen van een woning moeten krijgen. TOKIO, 17 April (Reuter). In de afgelopen dagen hebben piloten der V.N. talrijke tanks langs Noord-Koreaanse wegen waargenomen en aangevallen, vooral ten noorden en ten zuiden van Pjongjang. In de afgelopen 24 uur werden acht tanks ver nield of beschadigd. De luchtmacht van het Verre Oosten maakte Maandag ruim negenhonderd vluchten en doodde of verwondde 250 man. Negen honderd gebouwen, honderd voer tuigen en negen sampans werden vernield of beschadigd. Op 22 plaatsen werden spoorwegen en hoofdwegen afgesneden. Een Amerikaans straalvliegtuig werd door de luchatfweer van de tegen stander neergehaald. De activi teit op de begane grond beperkte zich tot patrouilleren. LISSABON, 17 April (Reuter). De president van Portugal, Car mona, die thans 81 jaar oud is, is plotseling vrij ernstig ziek ge worden. De medici vrezen voor zijn leven. Carmona is sedert 1926 staats hoofd van Portugal, toen hij door de regering tot president werd benoemd. In 1928 werd hij voor het eerst voor deze functie geko zen en driemaal herkozen. Het laatst in 1949. Een recente foto van het Deense koningspaar met zijn drie dochters, de prinsessen Margrethe, die dezer dagen elf jaar is geworden, Benedikte, die binnenkort haar zevende verjaardag hoopt te vie ren en de 4-jarige Anna- Marie. Koning Frederik en Koningin Ingrid zul len op 8 Mei a.s. een officieel bezoek aan En geland brengen. PARIJS, 17 April (Reuter) De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg hebben Dinsdag te Parijs volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag ingevolge het plan- Schuman, dat voorziet in het onder één gemeenschappelijk be heer brengen van de steenkool- en staalindustrieën dezer zes landen. a Aan het einde van de Dinsdag gehouden besprekingen verklaar de de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker: „Wij hebben ons werk voltooid. Woensdag moeten wij nog slechts enige komma's en punten in de overeengekomen tekst invoegen". De ministers komen Woensdag ochtend om elf uur Nederlandse tijd weer bijeen. Het Saareebied Frankrijk en West-Duitsland zullen verklaringen uitwisselen, waarin is vastgelegd dat de zin sneden in het verdrag, die betrek king hebben op het Saargebied, op geen enkele wijze een perma nente erkenning inhouden van de huidige status van dit gebied, waarover in een Vredesverdrag met Duitsland moet worden be slist. Gezagsorgaan telt 9 leden Bij de aanvang der Dinsdag ochtend door de ministers gehou den vergadering bestond onenig heid over de wijze waarop de zes deelnemende landen in de contro lerende organen, waarin het ver drag voorziet, vertegenwoordigd zouden zijn en over de wijze van stemming in deze organen. Een Franse woordvoerder deelde nu mede dat overeen is gekomen dat het hoge gezagsorgaan negen leden zal tellen. Het verdrag inzake de oprich ting van een Europese kolen en staalpool zal waarschijnlijk he denmiddag worden getekend. Acht van de negen leden van het Hoge Gezagsorgaan zullen worden gekozen door de Raad van Ministers. Iedere regering zal drie candi- dfiten stellen, wat een totaal be tekent van achttien, waarvan er acht zullen worden gekozen. Ieder van de zes ministers moet stem men over iedere te kiezen per- Ni I EU WE WESTERSE VOORSTELLEN PARUS, 17 April (Reuter). De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken te Parijs van de Grote Vier heb ben hun 31ste zitting gehouden. Naar verluidt zouden de Wes telijke vertegenwoordigers een herziene ontwerp-agenda hebben ingezonden. GEDEELTE REINIGINGS- PERSONEEL BLEEF WEG Ongeveer 90 man van de Am sterdamse Stadsreiniging zijn gis termorgen niet op hun werk ver schenen. Het is voornamelijk per soneel van de straatdienst, die een totale personeelssterkte heeft van 600 man. Dit niet verschijnen houdt verband met de ook bij andere gemeentediensten voorge komen moeilijkheden over de herclassificatie (indeling in loon- groepen). soon en iedere candidaat moet met algemene stemmen worden gekozen. Een minister mag ech ter tegen niet meer dan twee candidaten van een bepaald land zijn veto uitbrengen. Voorzittersverkiezing De acht gekozen leden van het Hoge Gezagsorgaan zullen ver volgens hun voorzitter kiezen, die het aantal leden op negen brengt. Hij moet met algemene stemmen gekozen worden. Alle zes delegaties hopen, dat Engeland zo spoedig mogelijk zal deelnemen aan de kolen- en staalpool en, indien het niet vol ledig lid van het boven-nationaal gezagsorgaan wordt, hiermee toch nauw zal samenwerken. NIEUW DELHI, 17 April (AFP) De woordvoerder van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag de uit New York afkomstige berichten, volgens welke India opnieuw een beroep op de regering van Peking ten gunste van een vreedzame rege ling van het conflict op Korea zou hebben gedaan na het ont slag van generaal Mc Arthur, ca tegorisch tegengesproken. (Van onze correspondent) In een blok van zes arbeiders woningen te Ried is gisterochtend ruim half vijf brand ontstaan, waardoor vier van deze woningen een prooi der vlammen werden. Onmiddellijk nadat de brand ont dekt was, begonnen de klokken te luiden. De dorpsbrandweer, die spoedig ter plaatse was, kon alleen het vuur niet meester worden en riep de brandweer van Franeker te hulp, maar ook deze kon niet voorkomen, dat van vier van de zes woningen niets kon worden gered. Het blok huizen staat achter het gebouw van de Z.P.C. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de schoorsteen van de woning bewoond door de familie A. Draaisma, die laat in de nacht van een bruiloft was thuis ge komen. In nachtgewaad moesten man en vrouw de woning ver laten. Een gelukkige omstandig heid was, dat een brandmuur de woningen van de wed. Miedema en het echtpaar van der Veer van de brandende percelen scheidde. In laatstgenoemde woningen wa ren geen mensen aanwezig, ter wijl het andere perceel onbe woond was. Van de inboedels kon helaas niets worden gered. Het blok woningen behoort in eigen dom aan de heren F. Saakstra, G. Boonstra en K. Hofstra te Franeker. Naar verluidde woedde in 1887 een brand in ditzelfde blok. BIJ OVERSTROMINGSRAMP HELSINKI, 17 April (Reuter). Eigenaars van pleizierjachten hebben in de West-Finse haven Porl achtduizend ingezetenen ge red, die tengevolge van zeer he vige overstromingen, veroorzaakt door gesmolten sneeuwmassa's en zware voorjaarsregens, van de buitenwereld waren afgesneden. De redders vingen per radio uitgezonden noodseinen op. Zij wisten van koude rillende vrou wen en kinderen door de ramen der bovenste verdiepingen van voor de rest door het water om geven woningen te redden. BERLIJN, 17 April (Reuter). De vertegenwoordiger te Berlijn van de Russische controlecommis sie over Duitsland heeft een pro test ingediend bij de Amerikaanse bevelhebber van de Amerikaanse zone van Berlijn. In de protestnota wordt stelling genomen tegen een beweerde in menging door de West-Berlijnse politie in het spoorwegverkeer van de stad. De bezwaren zijn hoofdzakelijk gericht tegen de politiemaatregelen, om politieke pamfletten met communistische leuzen uit de stations te verwij deren. De Westelijke geallieerden hebben het protest van de hand gewezen, op grond van de ver klaring, dat de Russen geen zeg gingsmacht hebben over de Wes telijke zones. SENATOR WIL PEKING OORLOG VERKLAREN WASHINGTON, 17 April (Reu ter). De republikeinse senator Harry Cain heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat hij een motie zal indienen bij het Con gres om aan Peking-China de oorlog te verklaren. Enige van zjjn partijgenoten hebben hem afgeraden dit te doen. Cain vol hardt echter bij zijn plan. Sibajak (rep.), Djakarta-Rot terdam, 17 April bij Kaap St. Vincent, 21 April te Rotterdam verwacht. Madoera, Djakarta-Amster dam, passeerde 17 April Beachyhead, heden te IJmuiden verwacht. Pali, Surabaja-Amsterdam, 17 April te Colombo. New Australia, Surabaja- Amsterdam, passeerde 16 April Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt, A'dam-Sydney, 16 April 240 mijl Z.O. Guardafui. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, 17 April van Port Said. Grote Beer, Djakarta-A'dam, 16 April 420 mijl W. Pulu Nias. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 16 April 225 mijl O. Dondrahead.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1