Vernieuwingen in de stad Wat wordt er gedaan voor de slechthorende jeugd? Wets bi] WIE RAADT DE UITSLAG Kosten c ALKMAAR EN OMSTREKEN Er wordt hord gewerkt AGENDA Schoolvoetbal GRATIS KOOPUUR HILCKMANN L.TJ.-vergadering Vraagt G. B. BEHANGSELS 1 Elinkwijk-West- Frisia 2 Alw. Forw.-De Meteoor 3 Helder-RK WA 4 Randers-HSV 5 ZAP'Watervogels DE SPELREGELS eerste prijs f 5.00 tweede prijs f 2.50 en drie prijzen van f 1.00 De „Oc !fè 1 Geen p verho PAGINA I WOENSDAG T8 APRIL 1951 ALKMAAR De rechtgeaarde Alkmaarder ziet met belangstel ling toe, welke vernieuwingen er zoal in en aan zijn stad worden aangebracht ien als hij er de tijd voor heeft, zal hij niet nalaten, een wandelingetje te maken langs de uit te voeren objecten, om te zien, hoe de werkzaamheden vor deren. Rond het station van de Neder landse Spoorwegen ziet hij voor lopig niets anders dan een chaos van zand, waarin de kinderen spelen, stapels stenen en opge broken plaveisel. Hij zal de in druk krijgen, dat het, nog niet erg opschiet, doch dat is maar schijn. Men kan niet afgaan op hetgeen men ziet, bijvoorbeeld dat de plantsoentjes voor het sta tionsgebouw zijn afgegraven, dat men bezig is voor Paviljoen „Kin heim" langs de rijweg gedeelte lijk opnieuw te bestraten en dat men in de richting van de Hel- derse Weg bezig is een nieuwe riolering aan te leggen om het hemelwater op te vangen. Met belangstelling ziet hij ver volgens toe op de bouw van 't Na- co-inlichtingenkantoor en wacht- locaal, rechts van het stationsge bouw, dat reeds onder de kap is en waarbij het hoofdzakelijk nog op het binnenwerk aankomt. Ondanks de hevige regenval, die de werkzaamheden belemmert, kan echter gezegd worden, dat er met voortvarendheid wordt ge werkt en zodanig, dat men bin nen de gestelde tijd vier maan. den na de aanbesteding ge reed is. Friese Brug Op een ander punt in de stad, namelijk bii de Friese brug, waar een nieuwe basculebrug in aan: bouw is, is meer te zien. Wij hebben enige tijd geleden uitvoe.- rig beschreven, hoe de nieuwe brug er uit zal zien. Thans is men hoofdzakelijk bezig met de aanleg van de stalen bouwkuip voor het toekomstige kelderland. hoofd aan de Zuidelijke oever. Een grote dragline staat er om de gehele dag door practisch. ontel bare aantallen kubieke meters grond weg te happen tot een diepte van 5.25 M. min N.A.P. (totale hoogte bouwkuip 9.82 m.) Over een paar weken zullen in de stalen bouwkuip de betonpa len worden geheid 33 stuks van 9.80 meter en 33 van 7.45 meter lengte), en de betonnen keldervloer worden gestort. 28 betonpalen van 12.60 m. zullen worden gebruikt voor de aanleg j van de pijler en 40 betonpalen van dezelfde lengte voor het landhoofd aan de Noordelijke oever. Tegelijkertijd wordt ge werkt aan de aanieg van do be tonnen beschoeiing aan de Noor delijke oever over een lengte van ongeveer 100 meter. Dit is noodzakelijk in verband met de gronddruk, welke hevig zal toenemen, wanneer de oprit vanaf de Omval zal worden aan gelegd. Eenzelfde oprit van on geveer 80 meter lengte aan de Handelskade vereist eenzelfde betonnen beschoeiing. Het brug dek ligt ongeveer 4.50 Meter bo ven N.A.P. Ook hier heeft de regenval wel ehige vertraging opgeleverd, doch men is nog niet op het werkprogramma achter. Volgend jaar zomer hopen de aannemers N.V. Betonbouw voor heen Fa. Kool en Wildeboer, Hoogkerk, Fa. Hettema (Overij. seli (betonvlechtwerk) en Fa. Sikkema te Groningen (heiwerk) met de bouw van de brug, waar mee men in het najaar van 1950 begon, gereed te zijn. ALKMAARSE POLITIE door Velsen verslagen ALKMAAR De voetbalwed strijd tussen de elftallen van de gemeentepolitie te Velsen en Alk maar, die Dinsdagmiddag te Alk maar werd gespeeld, is door de Velser ploeg met 51 van de Alkmaarders gewonnen. Daardoor werden de mannen uit Velsen kampioen in de eerste klasse van de Ned. Politie Sportbond. FILMS: Cinema Americain: De Grote Samenzwering, 14 jaar; Rex-theater: Or kaan der Emoties, 18 jaar; Harmonie: De Forsyte-sage volwassenen. Victoria-thea ter: Een Heer in het Ver keer, alle leeftijden. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 uur in het Rex-theater. APOTHEKERSDIENST: Na 18 uur is voor spoed gevallen geopend: Apotheek Wanna Mient, Apotheker Mej. F. Schuite- ma, Mient 13. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Rober tas Johannes, zoon van J. F. Mo- nincx en G. L. A. Witbraad, Tuin dorp weg 11: Eddy Adri, zoon van P. J. van Wonderen en C. B. de Heer, Jaap Weijandweg 24; Mar- garetha Wilhelmina Johanna, d. van J. B. Verink en W. J. Mei link, Jan Oldenburglaan 1. Ondertrouwd: Jan Meindert Kweldam, 58 jaar, en Cornelia Bakker, 43 jaar; Johannes Evers, 27 jaar en Elisabeth Roosloot, 23 jaar. Gehuwd: Cornelis Aartse Tuijn en Guurtje Nieuwland; Petrus Admiraal en Arienne Beeldman. Overleden: Daniël Willem Beijllonse, 87 jaar. ZATERDAG WEER WEDSTRIJDEN ALKMAAR. Het gehele schoolvoetbalprogramma moest door slechte weersomstandigheden een week verschoven worden. De eerste ronde vindt dus Zaterdag a.s. plaats. ALKMAARSE KAASMARKT weer in volle glorie ALKMAAR In tegenstelling tot het vorig jaar, toen de markt later begon, zal de Alkmaarse kaasmarkt nu op 20 April a.s. weer het fleurige beeld van de kaasdragers in hun witte pakken en gekleurde hoeden te zien ge ven. Hiermede wordt dan, op ve ler verzoek, het kaasmarktseizoen geopend. Het lag voorts in de be doeling op deze eerste traditione le marktdag van 1951 een gezel schap Belgische zuivelfabrikanten, afkomstig uit Brugge, op de kaas markt te ontvangen. Dit bezoek is nu een week uitgesteld. De Belgen zullen voorts, naar wij vernamen, een bezoek brengen aan de zuivelfabriek „De Prinses" te Ursem. Schaken V.V.V. II—CAISSA EINDIGDE ONBESLIST ALKMAAR Dezer dagen speelde VVV II de tweede pro motiewedstrijd tegen Cgïssa uit Hoofn, voorlopig nog met onbe sliste uitslag. In drie partijen moest worden gearbitreerd. De partijen aan het vierde en negen de bord zullen wel in het voor deel van VVV beslist worden. De partij aan het achtste bord kan wellicht remise worden verklaard. In dat geval zou de uitslag 55 worden. En dan zou WV de beste kansen hebben om te pro moveren, daar Caïssa nog moet spelen tegen VAS III. De voorlo pige uitslag luidt: VVV II—-Caïssa I R. PijningF. Hildama y, D. Appel-F. Homan Va A. TegelD. Keetbaas 01 C. Meijer Sr.W. Hart A. HaksteenJ. Hagenaars 01 GroenewoudB. Lieshout VaVa P. v. d. StruysS. Bos 10 J. MaatsM. Dijkstra H. DageletP. Langeberg J. de Waal—G. v. <1 Wolff 0—1 ALKMAAR. Wil vrezen, dat het werk van de Slecht Horende Jeuad Organisatie in ons land minder bekendheid geniet, dan het wel verdient, en daarom ge vaar loont, ook niet de waardering te krijgen, welke zii verdient. Zo wel voor degenen, voor wie de SHJO in het leven is geroenen. als voor degenen .die de slecht horendheid niet kennen, is het belangriik te weten, wat deze or ganisatie. waarin alle richtingen worden ongenomen. zoal doet. voor de eersten, om deel te heb ben aan de voordelen, welke deze vorm van verenigingsleven biedt, voor de anderen, om dit werk zoveel mogeliik te steunen, al zou het enkel en alleen ziin uit dank baarheid om een goed gehoor. Men kent de grote „Vereniging tot bevordering van de belangen der Slecht Horendén", die overal in den lande haar afdelingen heeft Acht jaar geleden is men echter begonnen, ook de slechthorende jeugd op te vangen en sindsdien tiacht men zoveel mogelijk jeugd clubs te stichten, die naast de „goedhorende" jeugdverenigingen voortbestaan, en ten opzichte van die verenigingen met een aanvul lende taak, nl. met betrekking tot de moeilijkheden waarmee de slechthorende jeugd heeft te kam pen. Daarnaast is er in de jeugd clubs ook gelegenheid tot sport en spel, al blijft in dat opzicht ook voor de slechthorende jeugd het lidmaatschap van de gewone jeugdverenigingen voorrang ge nieten. In de jeugdclubs wordt speciaal rekening gehouden met het verminderde gehoor, het ge bruik maken van groepstelefoon, liplezen, en voorts is er natuur lijk het buitenleven, excursies, wandelingen, weekends en des zomers de kampen, zeilkamp en trektocht etc. De club Alkmaar, welke mo menteel acht leden telt, heeft, om enige propaganda te maken voor dit werk, gisterenavond in het verenigingsgebouw aan de Heul met medewerking van enkele le den van de Club Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waarop dé leden van de grote vereniging waren uitgenodigd; zij voerde een spel op, waarin het clubleven precies werd nagebootst, zodat 2 Vt- f'i UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank deed Dinsdag morgen uitspraak in de zaken tegen J. P. P. uit Wieringerwaard die wegens mishandeling had te recht gestaan en veroordeeld werd tot een boete van f25.of 10 dagen. J. F. uit Nieuwe Niedorp, die voor was geweest voor een overtreding van de wegenver keersregeling, werd veroordeeld tot een boete van f250of 30 dagen, een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en tot ont zegging van de bevoegdheid een motorvcertuig te besturen voor de duur van zes maanden, F. S. uit IJmuiden tenslotte werd veroordeeld tot boete van f100.of 40 dagen en ontzetting uit de bevoegdheid een motor voertuig te besturen voor de tijd van een jaar. N.K.J.B. HEILOO. Na een interes sante avond, waarop gesproken werd over het probleem van de personeelsverenigingen, staat de N.K.J.B., afdeling Heiloo, weder om een niet minder interessante bijeenkomst te wachten. De heer Groothedde zal op de eerstvol gende bijeenkomst komen spre ken over het wichelroede-lopen. Hedenavond half negen in het verenigingsgebouw aan de Sta tionsweg. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ge- rardus A- zn- v. H. Hemels en A. M- G. M. Hofman. Gehuwd: Arie Kluft en Ahda M. Vergaay; Franciscus M. Smit en Maria M. de Koning. Overleden: Jan Klaver, oud 87 jr., wednr. van G- kris. RIJWIELEN ONTVREEMD ALKMAAR Gisteren is bij de politie aangifte gedaan van dief stal van drie damesrijwielen wel ke eenzaam werden aangetroffen; een onbeheerd en niet afgesloten bij een perceel in de Corfstraat, egn afgesloten in een tuin aan de Nieuwstraat en een niet afge sloten voor een café aan het Scharloo. Dammen ZIJDEWIND Uitslag com petitie van D.I.D. te Zijdewind, eerste klas: J. Plijter A. Broersen W. Schouten L. Vaik P. Broersen Blankendaal C. Wijnker J. Dekker J. Bakker De tweede N. Broersen Bakker met niet bekend 8 3 3 6 3 3 6 5 8 5 klas is kampioen, met 275 en W. 1913. No. 3 is nog daar hier nog niet 16 16 16 16 16 16 16 16 16 19—13 19—31 18—14 17—15 17—15 16—61 15—17 15—18 9—23 allen zijn uitgespeeld. Dus voort maken, jongens. In de eerste klas heeft het aan spanning niet ontbroken, wat ook aan de stand hierboven duidelijk is te zien. de aanwezigen zich een goed beeld konden vormen van het werk, dat in het belang van de slechthorende jeugd wordt ge daan. De landelijk Jeugdleider en Maatschappelijk Werker de heer J. v. d. Schaaf hield vooraf een toespraak, waarin hij een en an der verduidelijkte. Het is natuur lijk de bedoeling, de jeugdige slechthorenden uit Alkmaar en omgeving naar de Club Alkmaar te trekken. Inlichtingen worden dan ook gaarne verstrekt door de secretaresse, mej. T. Kuiper, Om val N 88, Alkmaar. DIRECTEUR V.V.V. BENOEMD BERGEN -Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Bergen deelt mede, dat tot Directeur is benoemd de heer C. J. H. van Rossum du Chattel. FEESTAVOND MIDDENSTAND BERGEN Het bestuur van de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze", organiseert op Don derdag 19 April a.s., 's avonds cm half acht, in het verenigings gebouw St. Jan een feestavond voor de leden. Opgevoerd wordt een blijspel, „De Huistyran". ter wijl voorts de directeur van het Centraal Bureau te Den Haag. de heer Jan Bakker, een korte rede zal uitspreken. Alle middenstan ders, met echtgenoten en grotere kinderen, worden op deze avond verwacht. Gevonden en verloren BERGEN, Gevonden: Cein tuur (plastic); bankbiljet; hoes van damesparaplu; geruite stof; rozenkrans; kinderarmbandje; damesportemonnaie met inhoud. Verloren: Bruin gebreide wol len das; bruine ceintuur van een mantel; blauwe tandenborstel; gebreide handschoen, kl. maat, beige met brume strepen; rood lederen portemonnaie met inh.; linker lederen dameshandschoen gevoerd; zwarte jongenspet; 'n spoorweg-identiteitskaart mili tair*; zwarte vulpen (Imperial); notitieboekjes; groen lederen da mesportemonnaie met inhoud; blauw-zwart zadeldek m. zitspons. 40-jarig kloosterjubileum OUDORP. Moeder Adriana van het klooster der Eerwaarde Zusters Ürsulinen vierde Maan dag 16 April haar veertigjarig kloosterjubileum. Des morgens droeg Kapelaan P. Brinkman in de stemmig met bloemen ver sierde kapel een H. Mis op tot intentie van de jubilaresse, waar bij het koor der Eerwaarde Zus ters op uitstekende wijze de vaste en wisselende gezangen uitvoerde. In de namiddag kwamen velen Moeder Adriana hun gelukwen sen aanbieden o.a. de directeur der Congregatie de Zeereerw. Heer J. Slijkerman en de Burge meester van Oudorp. Onder gro te belangstelling bracht Oudorps Fanfarecorps „Wilhelmina" des avonds een serenade waarbij de voorzitter, de heer Nuyens, na mens 't Corps feliciteerde. Na een dankwoord voor deze onverwach te hulde werd de muzikanten een fijne sigaar aangeboden. Later op de avond kwam ook „Sursum Corda" zijn opwachting maken en werden verschillende zangnum mers o.l.v. de heer Cas Himmel- reich op lofwaardige wijze gezon- gen.Namens de Eerw. Moeder dankte Zuster Acilla dirigent en zangers. Zegening gereedschappen en Emigratie-avond PURMEREND Zondagavond vindt in de parochiekerk de wij ding der gereedschappen plaats. De Raad van Overleg, gevormd uit de besturen van de R.K. Vrou wenbeweging, de L.T.B., de K.A. B. en de R.K. Middenstandsver., heeft de leden opgeroepen vooral Zondagavond 7 uur ter kerke te gaan, om de gereedschappen, wel ke men dagelijks gebruikt, te la ten zegenen. Voorts wordt door dezelfde Raad van Overleg op Donderdag 26 April in het Verenigingsgebouw een emigratie-avond gehouden. Er wordt een emigratiefilm vertoond en drs. J. F. van Campen van de Kath. Centrale Emigratie-Stich ting zal het woord voeren. DANK AAN O. L. VROUW VAN FATIMA Alle militairen behouden uit Indonesië terug PUftMEREND. Georganiseerd door Katholiek Thuisfront heb ben de uit Indonesië gerepatri eerde militairen van de narocliie PurmercndZ.O. Deemster, het afgelonen weekeinde bliik gege ven van hun dankbaarheid ieeens O.L.Vr. van Fatima. Wier bijzon dere bescherming steeds was in- geroenen voor een behouden terugkeer van de ioneens. O.L. Vrouw van Fatima heeft de vele gebeden, door de paro chianen gestort, verhoord, want allen keerden behouden weer. En niet alleen de katholieke jongens, want geen der honderd Purme- render jongens, die naar Indo nesië trokken, sneuvelde of werd gewond. Zaterdagavond kwamen de ge repatrieerde militairen in de pa rochiekerk bijeen, waarbij Aal moezenier P. Groenendijk hen toesprak. En Zondagmorgen werd de plechtige Hoogmis uit dank baarheid opgedragen, waarbij de militairen de voorste banken in de kerk bezetten. Deken Scham per hield de predicatie en Z.Ew. wees er op, dat O.L. Vrouw van Fatima de jongens op bijzondere wijze had beschermd. Allen keer den behouden weer aan de hui selijke haard en met trots hadden zij hun geloof behouden. De jon gens naderden allen ter H. Tafel. Na de Hoogmis kwamen zij bijeen in het R.K. Verenigings gebouw voor een gemeenschap pelijk ontbijt. Zondagavond werd een plech tig Lof gecelebreerd met rozen hoedje en Te Deum, waarna de militairen met hun vrouwen, hun ouders, familieleden en verloof den in het R.K. Verenigingsge bouw bijeen kwamen voor een feestavond. Het Cabaretgezelschap „De Nachtuiltjes" uit Amster dam, onder leiding van Theo Kenter, zorgde voor een uitste kende stemming door een pro gramma dat zeer in de smaak viel. Door Nic. van Diepen werd namens de gerepatrieerde mili tairen dank gebracht aan de Deken, de Aalmoezenier, het Thuisfront-bestuur en de paro chianen. Hij overhandigde de Deken een tekening van een te maken plaquette, welke zal wor den bevestigd in de kerk bij het beeld van O.L. Vrouw van Fatima. Tenslotte dankte Deken Scham per de jongens voor deze aardige geste, waaruit voortdurend de dankbaarheid zal blijken. Z.Eerw. dankte ook het bestuur van Kath. Thuisfront, in het bijzonder de ijverige secretaresse mej. Alie Nooy, en hij spoorde de aanwe zigen aan vooral het werk van Katholiek Thuisfront te blijven steunen. Jubileum Con-Zelo WAARLAND Onze plaatse lijke voetbalver. Con Zelo viert a.s. Zondag haar 20-jarig be- staansfeest. De dag wordt begon nen met een H. Mis om 9 uur, waaronder gezamenlijke H. Com munie. 's Middags zullen zowel het eerste als het tweede elftal 'n thuiswedstrijd spelen. De fees telijke vieringzal na afloop der competitie plaats vinden op een nader te bepalen datum. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Jo- han, zoon van P. Bankersen en N. Garms; Johanna Anna, d.v. N. Ridder en J. Dekker; Christina Alida Maria, d.v. Th. Schut en A. Cr. Bijwaard. Ondertrouwd: Gerardus J. Lief- ting, 32 j., wonende te Egmond- Binnen en Jozephina M. Schut, 26 jr. Gehuwd: Joannes J. Graas, 25 jr. en Josephina H. H. van Ooijen, 23 jr., wonende te Utrecht; Cor nelius Kaandorp, 27 jr. en Guur- truida M. Verduin, 27 jr. Ingekomen: Nicolaas H. Bakker van Aerdenhout naar Hogegeest 45; Tiburtius S. Tromp van 'sGra- venhage naar Julianaweg 250; Maria J. Leijen van Heiloo naar Julianaweg 203: Simon de Kroon en eehtgen. Lolkjen de Vries van Wieringen naar Buurtweg 49; Hu- bertus W. Duin van Den Helder naar Koningsweg 171 en Geer- truida Hoogerwerf van Uitgeest naar Startingerweg 104. Vertrokken: Wietse Landmeter van Starnmeer 466 naar Nibbix- woud; Gerardus J. Groot van Blokkorweg 417 naar Schagen; Aagje Wulp van Meerweg 295 n. Castricum. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Maria Chr, Agnes, dochter van N. J. Kramer en A. Bot; Marga- retha Maria, dochter van Joh. Appelman en H. Tonhauserova; Helena, dochter van J. Appelman en H. Tonhauserova; Divera Ma ria, dochter van Joh. Grootjes en Maria Molenaar. Overleden: Rudolf Kuiper, 5 jaar, zoon van J, Kuiper en Jac. van Lienen; Jacob Vroegop, 64 jaar, echtg. van Chr. Kieft. Ondertrouwd: Nicolaas Jac. Roemer, 25 jaar (Hoorn) en Afra Maria Schipper, 23 jaar. HANDBAL LIMMEN Zondag speelde Limmen I een wedstrijd tegen GVO uit Krom menie, en wist deze met overtui gende cijfers te winnen. Limmen wint de toss en GVO onderneemt de eerste aanvallen, maar deze leveren niets op. Bij een tegenaanval van Limmen krijgt de spil een kans welke on berispelijk wordt benut. Deze stand is maar kort, want na een vurig spelletje maakt de linksbui ten er spoedig 30 van- Limmen is sterk de meerdere, er wordt mooi gespeeld en hard gewerkt, met als resultaat nog 2 doelpun ten door rechtsbuiten en midvoor. Ook de midvoor van GVO weet een kans te benutten zodat de ru=t met 41 ingaat. Na de rust, als Limmen de wind tegen heeft, is de druk even goed op het GVO-doel- Limmen is nu eenmaal de meerdere, en na een flinke worp tegen de lat van de linksbuiten, weet de midvoor nog 2 maal te scoren, zodat de wedstrijd eindigt met 61. Het tweede elftal speelde nog een wedstrijd tegen DDO uit de Beemster, welke werd gewonnen met 32. Het was dus een Zondag met dubbel succes. BIJEENKOMST N.K.J.B. DE RIJP Het was voor de voorzitter van de N.K.J.B. geen prettige avohd, zo deelde hij Vrij dag mede. Het zal n.l. de laatste maal wezen dat hij een bijeen komst van de N.K.J.B. zal Igiden, dit in verband met zijn a.s. hu welijk. Hoewe] het feit op zich verheugend is, nam hij met wee moed afscheid van zijn jongens. Het officiële afscheid zal plaats hebben op de sluitingsdag van het winterseizoen welke op 6 Mei is bepaald. Het ligt in de bedoe ling. aldus voorts de heer Ver donk, dat alle leden op die dag 's morgens de H. Mis bijwonen, daarna zal gemeenschappelijk worden ontbeten in de zaal van dP heer G. Grasboer. Voor de middag staat een bezoek op het programma aan de grote N.H. Kerk op de grote Dam. het zal de moeite zeer zeker waard zijn dit prachtige kerkgebouw te bezich tigen en iets meer te vernemen van de geschiedenis van deze kerk. Voor de avond zal er weer een speciaal programma worden georganiseerd, bovendien zal Rec tor Drost thans pastoor te Schoorl, gast. zijn en de jongens toespreken; een en ander zal worden omlijst door zang van het congregatiekoor. De heer Piet Poel maakte zich tot tolk van de leden en felici teerde Koos Verdonk met zijn voorgenomen huwelijk. De vijf minuten speech werd deze keer verzorgd door de voor zitter, hü wees hierin o.m. op de belangrijkheid van de komende verkiezing. Het is van groot be lang dat men bii het kiezen van nieuwe bestuursleden en in dit geval ook van een voorzitter wel overwogen te werk gaat. Een goed bestuur is een stuwende kracht voor de vereniging. Het volgende deel van de avond werd gevuld met gezel- schapspelen. MARKT PURMEREND De handel in vette koeien zet te heel goed in, vooral de beste werden weer goed gevraagd maar het aanbod hield aan, waardoor de gang iets stroever werd. De prijzen hielden zich vrij goed staande. Op de gelde markt was het aanbod minder groot en in de vroegte was het stil. Later op de dag, ontwikkelde er zich meer handel: de prijzen waren iets vas ter. Bij de verse melkkoeien ont breekt de goede kooplust nog. Ook voor het jonge vee, is nog maar weinig vraag. Met de nuch tere kalveren ging het weer vrij vlug, ook de beste fokkers waren weer goed te plaatsen. Bij de schapen was de handel kalmer, de prijzen, die steeds hoger wer den, schijnen nu toch wel tot staan fe komen- De weiders waren ook heel kalm, de geruchten vanj de iets lagere wolprijzen, en ook het koude weer beinvloedt waar schijnlijk de weiders wel. Ook bij de fokkers ging het kalm en met de vette waarvan al een heel klein aanbod komt ga&t het ook stroever. De gang in de bokken en geiten was weer stug, maar de prijzen van de vette varkens wa ren hoger. De beste liepen tot f 1.90 en de lichtere soorten en de vette zeugen om de f 1.74. Voor de fokzeugen was al heel weinig vraag. Ook op de paardenmarkt blijft het stil. CROTE VOOR AARS VEEMARKT Aanvoer 572 st. rundvee prij zen: kalfkoeien 800950; melk koeien 700—925; geldekoeien 500 825; kalf vaarzen 450600; gel- devaarzen 425575; pinkstieren 70001000; pinken 300480, han del goed- Aanvoer beduidend minder dan vorig jaar hetgeen te wijten is aan het slechte weer van de afgelopen weken. (Advertentie) Dit was Dinsdag van 121 „ST. PAULUS" BESLOOT HET TONEELSEIZOEN „Om wille van de smeer" BEEMSTER Toen Kea Cap- tyn, de zuster van de wakkere huishoudster van wijlen de heer Brokx, haar tevredenheid be kend maakte over de uitslag van het testament, zette zij daarmee ook de kroon op een voortreffe lijke en allergenoeglijkste voor stelling van „Om wille van de smeer", een blijspel van Ed. J. M. Terlingen en André Gris- houwe. Met veel vaart en kleur bracht het groepje jonge tonelisten dit kluchtig spel rond suiker-oom" Brokx, wiens familie hem om wille van de erfenis, die zij ver wacht, met zorgen omringt. Dit toneelstuk, overigens van geen literaire waarde, gaf noch tans een bonte vertoning, waar om het gezond lachen was. De spelers muntten uit in een voor treffelijk samenspel. De heer Nic. Mooy die de regie voerde, had de spelers goed in de hand. Bijzonder Corry Stroet en Arie Mooy, resp. in de rol van Kea Captyn en Brokx slaagden er in, alle mogelijkheden die hun rol bood voortreffelijk te realiseren. Alie van Diepen, Bets Ootes en Truus Bijman waren wederom goed op dreef. De heren J. Jak en Jo Boots slaagden er in een stijlvolle weergave van hun rol te geven, alhoewel we wellicht van deze laatste een rustiger ver tolking konden verwachten, het geen de uitspraak ten goede zou komen. De heer Bertus Rijper, die de moeilijke rol kreeg toege wezen van jhr. v. d. Vossen- burcht, slaagde hierin feilloos. We zien hem in een volgende uit voering weer gaarne in een der gelijke rol terug. Mej. Tiny Ruy- ter, alhoewel nog enigszins on wennig op de „planken", debu teerde niet onverdienstelijk. Kapelaan Biemans, die de avond opende, besloot deze uitvoering eveneens met welgemeende dankwoorden tot regisseur en spelers voor hetgeen met veel opoffering van vrije tijd gebracht werd en hetgeen het culturele leven in de Beemster ten goede komt. Tenslotte volgde een gezellig samenzijn, waarbij de Band „Har ten Vijf" op keurige wijze een nurtfmer muziek weggaf. NOL VAN DE BOS SPRAK VOOR DE JONGEREN BEEMSTER Op de laatste ledenbijeenkomst der L.T.J-ers werd door de Diocesaan Secreta ris der L.T J. het woord gevoerd. Er werd een schrijven van een onzer Missionarissen, Pater P. Ko nijn S.V.D. voorgelezen waarin déze de LT.J.-ers om daadwerke lijke steun vroeg voor zijn missie gebied in Indonesië, in de vorm van degelijk landbouwgereedschap welke steun van harte gegeven zal worden. Hierna sprak Aalmoezenier Biemans een kort woordje tot de aanwezigen en vestigde de aan dacht der leden op de a-s. „Kruis dagen" welke dit jaar vallen op 30 April en 1 en 2 Mei. Spreker riep allen op, juist in deze tijd spontaan gehoor te geven aan de wens der Kerk, Gods Zegen af te smeken voor de vruchten der aar de. Alle L.T.J.-ers zullen in die dagen niet verzuimen om de H. Mis bij te wonen. Hierna kwam de spreker van deze avond aan het woord de Heer Arn. van de Bos. Daar men van de zijde van het bestuur geen bepaald onderwerp gevraagd had sprak de Heer v. d. Bos over de verschillende mogelijkheden in L.T.J. verband. Het bestuderen der Encyclieken „Rerum Nova- rum" en „Quadragesimo Anno" is niet alleen zaak voor de arbeider, aldus spreker, maar is ook bij zonder tot ons gericht. Aan de hand van een schrijven van Aal moezenier Brans waarin talrijke vragen zijn opgesteld betreffende deze Pauselijke geschriften zullen de leden thans deze teksten gaan bestuderen. Spreker ging vervol gens in on de verschillende pro blemen der Katholieke Actie waaraan een L.T.J.-er nimmer vreemd mag zijn. De hulp welke geboden kan worden zijn van velerlei aard en spreker gaf dan tal van voorbeelden, welke met veel interesse werden beluisterd. Ook z.g, „exploratie-tochten" zijn in de Beemster nog nimmer ge houden en het nut werd er dan ook nog tot deze vergadering niet Ingezien. Geheel anders werd heit toen de Heer van de Bos verschil lende resultaten van deze tochten bekend maakte. Thans zullen ook de L.T.J-ers van de Beemster in het komend seizoen een derge lijke tocht organiseren, waarvoor spreker zijn daadwerkelijke steun heeft toegezegd. Emigratie-pro blemen, financiële afdrachten aav het Hoofdbestuur enz. enz- kwamen nog ter sprake welke vragen alle tot volle tevreden heid der aanwezigen werden be antwoord- GEEN LEZING NOORD-SCHARWOUDE. De aangekondigde lezing van Pater v. Beek over Australië en Nieuw-Zeeland, die in de Burg zou worden gehouden, kan he denavond wegens ziekte van de spreker niet doorgaan. Niet-pensioengerechtigden van land- en zeemacht krijgen toeslag op uitkering In het Staatsblad van heden is opgenomen een Kon. Besluit tot verhoging van de uitkeringen aan niet-pensioengerechtigden van land- en zeemacht met een toe slag van f 50.te rekenen van 1 Januari 1950. Indien in enig geval een bijzondere toeslag wordt ontvangen, bestaat slechts aanspraak op de toeslag voor zo ver en voor zoveel deze meer bedraagt dan de bijzondere toe slag. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: MEER BEWOLKING! Half tot zwaar bewolkt en on de meeste nlaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zuideliike richtingen. Vannacht nlaatseliik lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Advertentie uw behanger DE REDE VAN IR. DEN HOLLANDER Ter aanvulling van ons bericht van gisteren over de rede van Ir. Den Hollander op 24 Mei te Hoorn wijzen wij nog op het vol gende: er is tot April gelegen heid tot het schriftelijk stellen van vragen en het maken van bemerkingen over het spoor- en busverkeer in Noord Holland bo ven het IJ. De brieven moeten worden verstuurd aan de secre tarissen van de Kamers v. Koop handel in Alkmaar en Hoorn. Ir. Den Hollander zal na een korte inleiding uitvoerig op al deze vragen etc. ingaan. Onderwerpen die men ter sprake kan brengen zijn o.a. de tarieven, de frequentie van de treinen- en bussenloop, wensen omtrent de halte-plaat sen, aansluitingen van treinen en bussen, kortom alle problemen waarvoor een oplossing of een verbetering nodig wordt geacht. Het is nog niet bekend in welke zaal deze belangrijke bijeenkomst zal worden gehouden, doch men zal begin Mei hierover een be slissing nemen. EEN ORIGINELE COLLECTE Op de bevrijdingsdag, 5 Mei a.s. zullen alle auto's op de toegangs wegen van Alkmaar, Haarlem, Purmerend, den Helder en bij de ponten Hembrug en Velsen door collectanten van de Stichting '40 '45 worden aangehouden en voor zien van een bijzondere pla quette. De automobilisten zal dan om een bijdrage voor de Stichting gevraagd worden. De plaquette, die op de voor ruit van de auto's zal worden be vestigd, is identiek aan die welke op de bevrijdingsdag in 1945 aan de automobilisten werd verleend. Deze geldinzamelingsactie die in navolging van Denemarken voor het eerst in Nederland wordt uitgevoerd, beschouwt de Stich ting als een proef. Als zij slaagt, zal de actie volgend jaar in ge heel Nederland in deze vorm ter hand worden genomen. Nadat wij uit Amsterdam teruggekomen waren en het relaas over de wedstrijd hadden geschreven, hebben we alle prijsvraag-oplos singen doorgesnuffeld. Ja, we zouden de man (of de vrouw), die een 5 en een 4 achter Nederland-België had staan, Maandag al in de krant willen zetten op de pagina van het interland-verslag, maar helaas.... niemand die deze cijfers in zijn of haar hoofd had gehad. Nederland-België is een volkomen gesloten boek gebleken Wel konden wij met genoegen constateren dat het vertrouwen in onze Oranjemannen hersteld was. Zeker 65 pet. had Nederland de beste kansen gegeven, zij het dan met een klein verschil in aantal doelpunten. Van de vijf prijswinnaars hadden er vier geraden dat Nederland met 32 zou winnen, een uitslag die trouwens nogal veel voorkeur genoot. Vier inzenders brachten het tot 5 punten, dus 50 pet. van het totaal aantal te behalen punten. No. 5 kreeg vier punten; hij was de gelukkige uit een hele stapel „vieren". Bent U er bij? 1. S. Bruin Gz., Slootgaard C 65, Harenkarspel. 2. C. J. Bakker, Breedstraat 6, Medemblik. 3. P. Beerepoot, Hoep 139, Schagen. 4. G. de Jong, Rijksstraatweg, Heiloo. 5. N. Schol, Korte Landstraat 9, Alkmaar. Zo niet, probeert U het nog eens: UITSLAG NIET INVULLEN Naam Adres Woonplaats {Hier afknippen) i. 2. Achter de namen van de clubs de CIJFERS piaatsen, waar mede volgens Uw mening de wdestrijd zal worden beslist. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als briel worden verzonden. De enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven „VOETBAL PRIJSVRAAG"; daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst ot gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: 5 Ï9W I: M Bij de Tweede E van de kinderb teits-, ouderdoms Toelichting ontle 1 Januari j.L in aantal belasting effect in de parti van de huren zi De van dit eoir tingmaatregelen verlaging van de ting en de loon echter onvoldoenc de verzwaring var die door hun I voor de verlaging belasting verschul In verband h wenselijk, dat al gen ingevolge de wet van het vier 4 cents per dag w< De kosten, waa hoging van de k neerkomen, kunn raamd op 3 a 3 y Deze kosten kunr streden uit de op] bijdragegedeelte i ingevolge de K zodat verhoging hiervoor niet nod Gezien het verb is gelegd tussen c ingevolge de Kind die ingevolge de wet voor invali doms- en wezenr* een overeenkomst „VAN Gi LOST OP 2 „EVERTSE 2 Juni in Den Hc Woensdag 18 A] torpedobootjager der bevel van ka t. zee A. M. Valker kong verwacht. O April zal het schi] onderdeel van de ten der Verenigde Verre Oosten over torpedobootjager ke bodem op 24 reis naar Nederlan den. Van 4 tot 7 I Evertsen zich te C ligt het in het vc ger te bezoeken. O] t schip te Den He PROEFVERLI IN DEN I Buisverlichting Op een zestal plaatsen aan de Le dervoort te 's-Grai een proefverlichtin met zg. T.L.-buizen ten overspannen de breedte. Deze verlic een proefneming, gaan of de verlichi buizen over een effectiever (bijv. bi en economischer is. Deze proefnemi overigens weinig n te Alkmaar b.v. is verlichting al gerui bruik. CONGRES ESPERANTIST Preek in Esj rtPfu ."Nederlands! (Kath. Nederl. Espei zal Zondag 22 Apri] gres houden in hc in den Bosch. Tijde mis zal een preek ra2,to worden gehou Tijdens het congi Plannen worden be deelneming aan he: nationale Congres, c Munchen zal wordei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2