nsdwang and Dader van moordaanslag in Alkmaars logement voor de balie Centrale campagne van Comité Rode Kruis Die handdoek is witter... zen Was de verdachte in trance? 250.000 Amerikanen riepen MacArthur een welkom toe mm«PL Journaal •JG0 .ui»}"" Uitspraak op 1 Mei VS marine-eenheden in Duitsland Oplichting Speelclubzaken voor de rechter Overstromingen in Zweden Koffiesmokkel naar Oostenrijk Laatste nieuws Credietverlening aan de Middenstand Verduistering van effecten hoe speel je dat klaar? Stadion wast schoner, das beter, L {faywast Marktberichten Vacantiespreiding WOENSDAG 18 APRIL 1951 PAGINA 5 FDREDACTEUR 1 STAAT TERECHT prof. Schermerhorn dredacteur van het Use vier, de 36-j. mr. iltermann uit Amster- terecht gestaan in ho- voor het Gerechtshof •dam. ie tenlastelegging had luldig gemaakt in zijn nummer van 30 Aug. it beledigen van prof. rhorn en van hem ge- hij in Nederland de me van het Javaanse vertegenwoordigde", ichter had f 100 boete lent vroeg verdachte, zen kon, dat er in die jfde colonne had be- erdachte ontkende dat. ur-generaal vroeg be an het vonnis. 26 April a.s. EPSPERSONEN- RDERS STICHTEN EDERATIE ïene Nederlandse Or- oor het Personenver- ederlandse Katholieke het Beroepspersonen- ir de weg, de Christe- van Beroepspersonen- thans samenwerken- LN.O.P., en de Bond jfsau to verkeer in Ne- .B.N.) hebben beslo- chting Federatie van Organisaties voor mvervoer in het leven Deze Stichting heeft et behartigen van de economische belangen srnemers, die het ver- ersonen over de weg g verrichten, met be- lachtneming van de eid van ieder der in samenwerkende orga- erkenning van de gehuldigde levens- regering der „Duitse arding gepropageer- tafel", teneinde een liging van Duitsland ollang in de Sovjet- est van een goddeloos e worden opgevoed en Oost-Duitse regering i de Christelijke be- recht tot het stich- ierhouden van eigen Oost-Duitse regering e Christelijke bevol- haar te dwingen tot of ondertekenen van i, die lijnrecht indrui- lun geweten en hun ;e overtuiging, ige bevolking in de is evenals haar ge- i in West-Duitsland c voor een hereniging aderland, maar wil van een hereniging ideaal der communis- mrig verlangen gaat ioit uit naar een her land, waar evenals in vrije wereld ware ;rst van geloof en ge- dvertentie kkende lar voorkomen, en in g, dat al heel weinig ;t de aard van haar zei gedistingeerd :an ik beter zeggen: aristocratisch over s verre van ontevre- e indrukken, die ik deed; als ik dan toch 1 en aangeklampt :n, was het altijd leu- geschiedde door zo'n k schepseltje dan rouw met een onbe- srlijk. van terzij naar me te aar vingers, in hand- in bruin suède trom- trooid op haar slange- k begon plezier te iet geval. Zij echter, heel goed, vond haar halve aangenaam; ze minste onrustig en uit, verwonderlijk zichzelf, voor iemand elijk omschreven dpet even en waarschijn- van die werkjes had tk vond voor die on- laar één verklaring: aan het denken over raarop ze haar „sujet kenwant dat is. e vakterm voor de in speurhond. (Wordt vervolgd) ALKMAAR In de middag van de tweede October 1950 werd de Sb Annastraat, in een rustig gedeelte van Alkmaars binnenstad, opgeschrikt door een vechtpartij in een volksloge ment, alwaar door een zekere G. M. uit Zwolle een moordaan slag was gepleegd op een vrouw en een man, die daar sinds enkele dagen logies hadden genoten. De dader, een man van omstreeks 56 jaar, Gosse Meijer uit Zwolle, stond Dinsdagmor gen terecht voor de Alkmaarse Rechtbank, omdat hij opzettelijk getracht had, iemand van het leven te beroven. mes zien flikkeren en de bedrei gingen die verdachte nu ter zit ting ontkende, horen uitroepen. Een 53-jarige vrouw G. S.-de J., die na de aanslag binnenkwam, hoorde hoe verdachte zijn spijt over het mislukken van de aan slag niet onder stoelen of banken stak. Hij uitte daarbij het voor nemen, een volgende keer zorg vuldiger te werk te gaan en er zelfs „levenslang" voor over te hebben. Het meisje E. B., ook in het logement aanwezig, zag de klap maar dacht niet aan een mes, zij heeft wel het woord „dood" horen roepen, maar kon niet precies vertellen, wat er eigenlijk ge schreeuwd was. Ook de getuige J. B., werkster te Amsterdam en schoonzuster van de aangevallen J. B., verklaarde, dat verdachte wraakplannen koes terde. Hij zou toen graag een revolver, een „paffertje" gehad hebben. De vrouw heeft ge tracht de man te kalmeren en dacht toen niet, dat het zo'n vaart zou lopen. In een uitvoerig verhoor, dat de president van de rechtbank, Mr. A. D. van Regteren Altena, de verdachte afnam, kwam vast te staan, dat de man, die geregeld in logementen vertoeft, verschei dene malen gehuwd was geweest en sinds jaren samenleefde met een jongere vrouw van omstreeks veertig, H. O. met wie de verhou ding de laatste jaren niet bijster goed was geweest. Het contact tussen beiden was al verscheidene malen verbroken geweest, doch ongeveer acht weken voor de moordaanslag had hij de vrouw in Zwolle weer ontmoet en was met haar naar Leeuwarden geto gen. Daar heeft hij bemerkt, dat er tussen de vrouw en een zekere J. B. uit Leeuwarden een ver houding was ontstaan. Toen hij daarop, het was inmiddels eind September geworden, tot de ont dekking kwam, dat de vrouw met B. er van door was gegaan, heeft hij het plan opgevat haar achter na te gaan, waarschijnlijk om zich te wreken. Op zoek. De man is toen naar Amster dam gegaan, naar een schoonzus ter van B. waar hij ontdekte, dat het gevluchte stel niet aanwezig was. De schoonzuster van B., mej. J. B., stuurde de man, die erg zenuwachtig was, toen naar Hil versum, maar deze nam de wijk naar Alkmaar, waar hij, op zijn vraag aan iemand in de stad, waar een logement was, toevallig op dat in de St. Annastraat werd gewezen. Hij zag daar inderdaad de vrouw, die hij zocht, voor het raam zitten, stormde naar binnen met een mes in de hand en onder het roepen van: „Jij gaat er aan", stak hij de vrouw het mes in de rug. Dat het geen moordzaak is geworden is louter aan het toeval te danken. Het mes stuitte af op een been van het schouderblad, zodat geen edele delen werden geraakt. Toen B., de nieuwe vriend der vrouw, tussenbeide kwam, liep deze ook messteken aan gelaat en lichaam op en het zou de vrouw zijn geweest, die de woeste man met een paar klappen met een luiwagen tot bezinning had ge bracht. Geen voorbedachte rade? De verdachte ontkende voor de rechtbank, dat hij, zoals hem door de officier van Justitie, Mr. J. C, V. Meischke, was ten laste gelegd, de aanslag van te voren beraamd zou hebben. Hij verklaarde de vrouw achterna te zijn gereisd om wat ondergoed terug te vra gen en een doktersrekening te vereffenen. Daartegenover stond het sobere, maar eerlijke en on verdachte getuigenis van tien ge tuigen, die allen gehoord hadden, hetzij te Alkmaar voor de aan slag, hetzij elders in het land, zoals te Leeuwarden en te Nij megen, dat verdachte reeds lang het plan zou hebben gehad zich van de vrouw te ontdoen. De verdachte zelf wist zich daar niets van te herinneren. Ook de details van de aanslag stonden hem niet helder voor de geest, naar hij althans verklaarde. Hij herinnerde zich wel een mes in de hand te hebben gehad, doch dat zou hij gebruikt hebben om een peer te schillen. De vrouw verklaarde echter, dat hij het fruit altijd ongeschild op at! Vlak na zijn arrestatie heeft verdachte tegen de rechercheur C. S. verklaard, dat hij de vrouw wilde vermoorden, maar verdach te ontkende dat, het zou hem zelfs nooit gevraagd zijn! Eerder bedreigd. De tweede getuige in dit proces, dat door een groot aantal belang stellenden op de publieke tribune werd bijgewoond, het slachtoffer van de aanslag, de vrouw H. O. verklaarde al eens eerder be dreigd te zijn geweest. Dat was in 1947 of 1948, in Nijmegen, waarbij een paar logementbewo ners tussenbeide zijn gekomen toen de man, die zeer zenuwach tig is, na een ruzie dreigde de vrouw van kant te maken. De vrouw was er verder van over tuigd, dat zij door haar vroegere minnaar achtervolgd zou worden; van de aanslag, zelve heeft zij dan ook niet zo vreemd opge keken. De nieuwe vriend van de vrouw, de man J. B., die als twee de aangevallene in dit drama be trokken was, kende zijn rivaal ook als een zeer nerveus man maar dacht toch niet, dat het zo'n vaart zou lopen. Toen hij in het Alkmaarse logement werd aan gevallen hoorde hij schreeuwen: „Jij moet ook dood". Alles ontkend. De landbouwer P. v. d. V. die in het logement was op het mo ment van de aanslag, heeft het BREMERHAVEN, 17 April (Reuter). Amerikaanse marine- kringen hebben Dinsdag medege deeld, dat de V.S. in Bremerhaven een zeemacht opbouwen als te genhanger van de marine-eenhe den van de Volkspolitie in de Oostzee. ..Vier mijnenvegers van 600 ton zijn reeds in dienst, alsmede kot ters en torpedoboten. Het zijn vroegere Duitse schepen, die op geknapt zijn en opnieuw uitge rust. Zij worden door de Ameri kaanse marine onderhouden, doch zijn voor tachtig procent door voormalige leden van de Duitse marine bemand. Marinekringen verklaarden, dat ®r Seen plannen bestaan voor een West-Duitse marine. Maar verdachte ontkende, ooit het voornemen tot een aanslag te hebben gehad. Bij het weggaan zou Meijer nog gezegd hebben, dat het niet zo goed met het gevluchte stel zou aflopen, indien hij het tegen mocht komen. Geen houden meer aan. Zeer helder waren voorts de verklaringen van de logement houder B. L. uit Leeuwarden, bij wie de verdachte en de vrouw O. meerdere malen logies hadden ge noten. Hij had de man van het verdwijnen van de vrouw op de hoogte gesteld Vrijdags voor de aanslag en merkte toen, dat de man zeer opgewonden werd. Ver dachte verklaarde toen al weer, dat hij met de vrouw wel af zou rekenen. De logementhouder heeft de man toen aan de praat gehouden, een kop koffie en een borrel geschonken en hem tot Zondag in huis kunnen houden. Toen was er geen houden meer aan. Aan de logementhouder had verdachte nog gezegd, dat hij J. B. zou tekenen voor zijn leven en daarbij snijbewegingen over het gelaat gemaakt. „Eerst pak ik haar en dan hem", waren zijn laatste woorden. De logementhouder heeft toen nog in dubio gestaan of hij de politie al of niet zou waarschu wen, het is er niet van gekomen helaas. Later zag hij tot zijn schrik het bericht van de aanslag in de krant! Nadat ook de vrouw van de logementhouder uit Leeuwarden verklaard had, dat de verdachte gezegd had niet voor zich zelf te kunnen instaan, kwam een 54- jarige schilder uit Nijmegen naar voren, die gelijk giet verdachte en de vrouw O. in een logement in de kost had gelegen. Er waren heel wat kibbelarijtjes tussen hen, verklaarde deze en hij had ook gehoord, dat verdachte tegen de vrouw zei, terwijl hij met een mes op haar af kwam: „Ik steek je kapot". Samen met de vrouw A. F., „Dikke Bep", die niet ter zitting was verschenen omdat ze de reis niet kon betalen, had hij de aangevallene O., die vluchtte, weten te behoeden voor erger door haar aftocht te dekken. De vrouw is toen vier dagen bij an deren ondergebracht. Ook „Dikke Bep" heeft toen verdachte een mes zien trekken. Nog geen eis. De officier van Justitie kon na dit verhoor echter niet aan zijn requisitoir in deze zaak komen omdat de verdediger, Mr. Thijs, er op stond dat ook de laatste getuige, mej. A. F. persoonlijk zou worden gehoord. Om ver dachte het „volle pond" te geven, werd de zaak voor het verhoor van deze gteuige verdaagd tot 1 Mei a.s. te half twaalf. EX-POLITIEK DELINQUENT GAF ZICH UIT VOOR ADVOCAAT De recherche van het hoofd bureau van politie te Amsterdam heeft de 42-jarige S. C. K. gear resteerd wegens oplichting. De man is een ex-politiek delinquent. Uit zijn kamptijd had hij diverse adressen overgehouden van men sen, die voor lange tijd veroor deeld waren. Hij ging de familie van deze mensen bezoeken, waar- bij hij voorgaf meester in de rech ten te zijn en daarbij zelfs af en toe een valse naam gebruikte. Zijn aanbod was te zullen zorgen dat de gevangene vrij zou komen, vermindering van straf zou krij gen of althans onder betere om standigheden zijn straftijd kon doorbrengen. In enkele gevallen had hij succes, althans in die zin, dat men hem geldsbedragen ter hand stelde. Iets voor de gevan genen doen kon hij niet. De man was het vorige jaar eveneens voor oplichting aange houden en had de straf, toen ge kregen, pas kort achter de rug. Hij is voor de Officier van Jus titie geleid. SAN FRANCISCO, 18 ApriL Hedenochtend is generaal MacArthur, na een verblijf van 14 jaar buiten Amerika, in het land teruggekeerd. De lenzen van een ware batterij televisie-, film- en fotocamera's bestookten de generaal, die met zijn vrouw en zoontje uit het vliegtuig stapte. Zijn zoon, Arthur, heeft Amerika nog nooit gezien. Vrijwel ieder raam van het twee verdiepingen hoge gebouw van het vliegveld was bezet met fotografen. Er bevonden zich ongeveer 5000 personen op het vliegveld, een kleinere menigte dan men verwacht had, aldus Reuter. Ongeveer een uur voor de aankomst maakte het bureau van burgemeester Elmer Robinson be kend, dat bijna 250.000 personen verzameld waren op het vlieg veld, langs de route naar St. Francis hotel, waar de generaal zijn intrek zal nemen, en bij het hotel zelf. Bij de erewacht bevond zich een klein Zuid-Koreaans meisje, bijna begraven onder bloemen, die zij aan mevrouw MacArthur wilde aanbieden. Zij was het dochtertje van een consulaire beambte. Op een gegeven ogenblik ver brak de menigte de afzetting en officieren en vrienden van Mac Arthur vormden een cordon om de mensen tegen te houden. Generaal MacArthur genoot De Haagse rechtbank, gepresi deerd door mr. Hilbingh Prins heeft hedenmorgen besloten de behandeling van een aantal Haag se speelclubzaken voor onbepaal de tijd aan te houden. Daarmee heeft de rechtbank een beslissing genomen, waarover juristen de eerste dagen nog niet-zullen zijn uitgepraat. t De speelclubs waar het hier om ging, waren de besloten vereni gingen „Socrates", „Mondial", „Midi-cluh", „de Kroon", „Liber- ty-club", „de Kleine Club" en „Aristo". Aan bestuursleden en exploitanten van deze clubs was tenlastegelegd, dat zij hebben deelgenomen aan een vereniging, die het plegen van een misdrijf hazardspel tot oogmerk heeft. Behalve dit feit vermeldde de tenlastelegging nog een over treding van de drankwet. De raadslieden van de ver dachten hebben enige tijd geleden een bezwaarschrift ingediend te gen deze tenlastelegging. Zij op poneerden hierin tegen ae gecom bineerde vervolging van een mis drijf (hazardspel) en een overtre ding (drankwet). De berechting van een overtreding behoort na melijk door de kantonrechter te geschieden. Bovendien werd ge steld, dat het gelegenheid geven tot hazardspel geen misdrijf doch een overtreding oplevert. De rechtbank moet in raad kamer over dit bezwaarschrift be slissen. Dit is nog niet gebeurd. zichtbaar van elk moment van de ontvangst. Elke keer dat de generaal zich naar de menigte wendde en glimlachte, ging een nieuw gejuich op. Generaal MacArthur zei: „Ik kan u niet zeggen hoe goed het is thuis te zijn. Deze ontvangst zullen wij niet vergeten". MIJNHARDTJES: Ster ke bestrijders van pij nen. STOCKHOLM, 17 April (Reu ter). Het Westelijk deel van Midden-Zweden wordt geteisterd door hevige overstromingen ten gevolge van het smelten van gro te sneeuwmassa's en zware regen val. In delen van Boraas en Vaar- namo staat het water bijna twee meter hoog. In de provincie Hal land kwamen twee personen om het leven. 30 PERSONEN GEARRESTEERD WENEN, 17 April (Reuter). In verband met het op grote schaal smokkelen van koffie en Amerikaanse sigaretten van Ne derland naar Oostenrijk heeft de Weense politie Dinsdag dertig arrestaties verricht. Volgens een officiële verklaring van de politie van Dinsdagavond was de Oostenrijkse politie sinds enige maanden op de hoogte van het optreden van een wijdvertakte smokkelbende, die koffie en Amerikaanse sigaretten van Ne derland naar Duitsland en Oos tenrijk bracht. De goederen wor den in Rotterdam geladen en ver volgens tezamen met goederen, welke in Oostenrijk mogen wor den ingevoerd, over de grens ge bracht, aldus de verklaring van de politie. Dinsdagmorgen vroeg kwam de Weense politie in actie, in samen werking met agenten van de op sporingsafdeling van de belasting kantoren voor Neder-Oostenrijk en Burgenland. Volgens het politierapport hadden al ver scheidene van de dertig arrestan ten bekend. HET ONGELUK MET DE „AFFRAY" LONDEN, 18 April. Bij het aanbreken van de dag lagen Woensdag de schepen, die deel namen aan de opsporing van de vermiste Engelse onderzeeboot „Affray" rondom het gebied, waar de „Seadevil" met de boot con tact had gekregen. Zoeklichten zochten de wateroppervlakte af en van de schepen af werd naar eventueel bovengekomen drenke lingen gespeurd. De bemanning van de „Affray" is uitgerust met lichtgevende ont- snappingspakken en de duikboot heeft drie ontsnappingssluizen. Iedere man aan boord van de duikboot is in het gebruik van de pakken en de sluizen ge oefend. De opperbevelhebber van Ports mouth, admiraal sir Arthur Po wer. heeft medegedeeld dat de schepen aan de oppervlakte naar de duikboot signalen hebben ge geven, dat zij klaar waren om ontsnappende mannen op te pik ken. Om half zeven Nederlandse tijd waren echter nog geen over levenden gezien. Twee uur na daglicht was er nog geen teken van overlevenden of van de verwachte telefoon- boei (een telefoonboei kan van binnen uit een duikboot worden losgemaakt, aan de boei is een telefoonlijn verbonden, zodat ver binding tussen de boot onder water en reddingsschepen boven water mogelijk is). BORGSTELLINGSFONDS NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER Uit het verslag 1950 van het Borgstellingsfonds voor de Mid denstand in Hollands Noorder kwartier blijkt, dat de financie- ringsmoeilijkneden bij de Mid denstand nog steeds toenemen. Bij het Fonds, dat tot doel heeft het verschaffen van credieten aan levensvatbare middenstandsbedrij- ven, die niet door normaal bank- crediet in hun credietbehoefte kunnen voorzien en het verlenen van bemiddeling en/of sanering van bedrijven, die in moeilijkhe den verkeren, werden in dit jaar 163 aanvragen ingediend tegen 121 aanvragen in 't voorgaande jaar. Van deze aanvragen kon in 69 gevallen tot credietverstrekking worden overgegaan, tot een totaal bedrag van f 76.945.- (vorig jaar f31.725.terwijl in meerdere gevallen bemiddeling en/of sane rend kon worden geholpen. Jammer genoeg moest een be langrijk gedeelte der aanvragen worden afgewezen, hoofdzakelijk doordat de gemaakte winsten niet voldoende waren om de privé- uitgaven te dekken, met het ge volg, dat het bedrijfskapitaal jaar lijks inteelt. Het behoeft geen betoog, dat credietverstrekking in deze gevallen geen uitkomst kan brengen en dat het voortbestaan van het bedrijf slechts mogelijk is, indien de privé uitgaven bin nen de grenzen van de gemaakte winsten blijven. In het verslag wordt tevens een overzicht gegeven van de op 1 Juni 1950 in werking getreden „bijzondere credietregeling" voor de middenstand. Onder deze vorm kunnen credieten worden ver leend tot maximaal f 30.000. (kre dietaanvragen tot f 2000 op grond van deze regeling moeten tot het Fonds worden gericht. Nadere in lichtingen omtrent deze credieten worden gaarne verstrekt ten kan tore van het Fonds, Varnebroek 1 te Alkmaar, wazr voor belang stellenden tevens nog exemplaren van het verslag verkrijgbaar zijn. ASS. ACCOUNTANT UIT DELFT GEARRESTEERD De 44-jarige assistent accoun tant W. L. Th. uit Delft, die op een accountantskantoor in Den Haag werkzaam is, heeft zich schuldig gemaakt aan de verduis tering van een zestal effecten met een nominale waarde van f 6000, ten nadele van een juwelier aan de La Reyweg in Den Haag. Deze verduistering werd voorafgegaan door een geldlening van f 5400. De assistent accoutant contro leerde voor zijn werkgever name lijk de boeken van een haring- handelaar in Scheveningen. Hij won daardoor diens vertrouwen. T. deelde enige weken geleden aan de haringhandelaar mee, dat een zijner vrienden zijn café bedrijf aan een bierbrouwerij wilde verkopen. Als hij voldoen de geld zou hebben, wilde hij zelf het cafébedrijf kopen, teneinde dat aan de brouwerij te verkopen met een behoorlijke winst. De haringhandelaar leende de assis tent accountant toen een bedrag van f 5400. Achteraf is gebleken, dat het gehele verhaal van een mogelijke koop gefantaseerd was. T. had het geld nodig om schulden te betalen om de haringhandelaar weer te stoppen is hij toen tot een verduistering van effecten gekomen. De man is in verzeker de bewaring gesteld. AARTSBISSCHOP IN CHINA GEARRESTEERD HONGKONG, 17 April (Reu ter). Volgens de officiële com munistische Chinese pers is 'op 1 April de aartsbisschop van Kai- feng (provincie Hoenan), de Ita liaan Gastano Pollio, gevangen genomen. Grondstoffen voor Joegoslavische leger WASHINGTON, 16 April (Reu ter) President Traman heeft het Congres er van verwittigd, zijn goedkeuring te hebben ge hecht aan de verstrekking van 29 millioen dollar uit regerings fondsen voor de aankoop door Joego Slavië van grondstoffen voor de strijdkrachten van dit land. Heeft Uw buurvrouw een wittere was dan U? Wees dan niet jaloers, maar ga óók op Radion over. Merk, hoeveel beter Radion het vuil uittrekt, hoe schoon en tintelend wit Uw was wordt - zonder schraalwatervlekken! „Wasmoeheid" zal U niet meer plagen, boenen en bleken is overbodig. Radion's wondere werking is niet alleen te danken aan sublieme gsondstoffen. Voor al de toepassing der modernste vindingen en ingrediënten maakt, dat Uw goed zo helder wordt, of de zon erin schittert. Breng de zon in Uw was, gebruik Radion! Laat RADION óók de gekleurde en de fijne was doen De teersie weefsels, zelfs de zachfsfe wol!, zijn veilig in Radion. De kleuren gloeien op en Uw textiel gaat langer mee, VRAAG OM KET GOEDKOPERE REUZENPAKI vandaar dat men al jaren zegt Het Nederlandsche Roode Kruis tracht te breken met het systeem van de rammelende collecte-bus. Daartoe heeft de vereniging reeds in 1947 een methode ont wikkeld, die sindsdien met steeds stijgend succes werd toegepast. Een campagnesysteem is ontwor pen, dat wordt uitgevoerd door plaatselijke comité's, die optreden naast het afdelingsbestuur. Dit plaatselijk is niet alleen een inzamelingsinstantie, zijn activiteit is vooral gericht op propaganda en voorlichting, zo deelt het hoofdbestuur van het Roode Kruis mede. Het hoofdbestuur gaat daarbij uit van de gedachte, dat het pu bliek er recht op heeft om op de hoogte te worden gesteld van de vele belangrijke taken, die het Nederlandsche Roode Kruis ver vult ten bate van lijdende en in nood verkerende mensen. Op die wijze zal het Nederlandse volk sterker beseffen, dat het Neder landsche Roode Kruis niet alleen paraat wil zijn om in geval van nood op te treden, maar vooral PURMEREND 12000 Kip eieren f1010.50; 10.000 Eenden eieren 8.50 per 100 stuks; 1400 Kievitseieren 15 cent per stuk: 751 Runderen: 212 vette koeien 22.90 per kg, handel goed, af loop iets stug; 359 geldekoeien f500700 per stuk, matig; 141 melkkoeien f6251025 per stuk. stug; 16 stieren f6501300 per stuk matig: 23 graskalveren f240 350 per stuk, stil; 1203 nuch tere kalveren v, d, sl. f3080 p. stuk, goed; idem fokk. f65—-125 per stuk, goed; 140 vette varkens v. d. slacht f1.74—1.90 per kg., vlug: 823 magere varkens, f30— 58; 1826; biggen f26-52 per stuk, stug; 257 schapen (weiderii) f 110140 per stuk, kalm; (fok kerij) f170200 per stuk, matig: 51 lammeren; 34 bokken en gei ten f1050 p. st„ stug; 34 paar den f650875 per stuk, stil; 20 fokzeugen f200—325 per stuk, stug. 3313 totaal aantal dieren; 300 konijnen fl12 per stuk. GROOTEBROEK, 17 April. 2500 kg Witte kool 6,10—6,70; 500 kg witlof A n 32—36; B 26; B II 15—19; 1000 kg uien grof 7; groot 7,70. AVENHORN, 17 April. 1500 kg witte kool dene 910,80; 5000 kg rode kool 23,4040,20*; 3500 kg gele kool 15,10—19,10; 12500 kg uien grove 6,508,30; gewone 6,508,20; 52500 kg bieten 1 lang 10,80—12,40; II 7,70—9,60; rond 13,50; 13400 kg. witlof I 34—43; II 28—40; III 20—35; 30400 kg peen II 8.70—10,50; III 10,20— 11,70; IV 8—8,70. WARMENHUIZEN, 18 April uien 7.808.10; grove 4.40—4.90; "peen II 89.—; bieten I 10.— bieten II 5.30; gele kool 7-40 14.70; rode kool 22.70—34.—. LANGEDIJK. 12.000 kg uien f 6.508.00; grove f 5.407; 1200 kg witlof I 30—32, II 23—24; 200 kg rabarber f 15.2500 kg rode kool f 2729.40; 3000 kg gele kool f 10.10—17.50. Veiling Noordscharwoude 1800 kg. witlof I 37—38; I B 34— 35; II 30—35; III 31—34: stek 23 28; 2000 kg. peen B 980; C 10-60; 3000 kg. kroten A 10.20 10.60; B 6-30; 20.000 kg. uien 6.30 7.80; grote 6.707.80; drielin gen 2.302.80; 52-000 rode kool 22.30—34.70; 45.000 gele kool 8.50 —17.90- 20.000 witte kool 630— 12.Doorgedraaid 2000 kg. wit te kool. ook om nood te voorkomen als zulks mogelijk zou zijn. Landelijk comité. Thans is ook een landelijk co mité gevormd, dat de plaatselijke acties zoveel mogelijk zal stimu leren. Dit centraal campagne comité zal werken onder voorzit terschap van ir. F. Q. den Hollan der. president-directeur der Ne derlandse Spoorwegen. In het comité hebben voorts tal van vooraanstaande Neder landers uit het politieke, maat schappelijke en sociale leven zit ting. Het comité wordt op 19 April in het hoofdkantoor te Den Haag geïnstalleerd. INSPUITING TEGEN MOND- EN KLAUWZEER Om te voorkomen dat, zo gauw het vee de weide ingaat, mond en klauwzeer weer opvlamt waartoe grote kans bestaat raadt de Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Holland aan, het vee zo spoedig mogelijk te laten inspuiten, om daarmede de weide- periode te overbruggen. ST. DEUS DEDIT VERGADERDE SLOOTDORP. In Hotel ?,Lely" te Slootdorp vergaderde „St. Deus Dedit". De opkomst was best. Het eerste ingekomen stuk werd gevormd door de publicatie „Bijslag lonen en salarissen". Hierover ontstond een uitvoerige discussie. De heer P. Kuilboer achtte het onbillijk, dat voor werkkrachten van 18 jaar en jonger geen loonsverhoging is in gevoerd. Ook vond spr, de ver hoging onvoldoende en hij ver zocht daarom genoemde klach ten ter kennis te brengen aan 't H.B. De veigadering nam dit voorste] aan. In zake de van kracht wording van de regeling voor de agrari sche bedrijven werd een schrij ven voorgelezen Men uitte zijn ontevredenheid over het te laat verschijnen van de vastgestelde tarieven. Het H.B. heeft zegels uitgegeven ter financiering van de bouwkos ten van een kapel bij het vacan- tieoord van de KAB „Draken- burgh". Met algemene stemmen werd tot bode benoemd de heer A. Brattinga in plaats van S. Brat- tinga, die in militaire dienst is opgeroepen. Veel belangstelling bleek er te bestaan voor de reis naar Rot terdam, waar een grote manifesta tie zal worden gehouden ter ge legenheid van de herdenking der sociale encyclieken „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno", Reeds meer dan honderd perso nen uit de Wieringermeer hebben zich opgegeven. De kosten be dragen f 4.50, entree en program ma inbegrepen. In de rondvraag werd opge merkt, dat sommige werkgevers misbruik maken van de diensten van inwonende arbeiders, nl. door 't opleggen van de verplichting, om ook Zaterdagsmiddags te 1 werken, hoewel het aantal werk uren in de week is volgemaakt. Wel stellen sommige werkgevers hiertegenover een zelfbedachte regeling, waarbij werknemers van buiten de gemeente eerder ver trekken. De vergadering was van oordeel, dat een willekeurige regeling van de hand moet wor den gewezen en dat beide par tijen zich behoren te houden aan de vastgestelde regeling in de C.A.O. Tot slot gaf secretaris Terpstra een korle verhelderende uiteen zetting over de vacantieregeling bij het Staatsbosbeheer. ACTIE 1950 HAD SUCCES ALKMAAR. Het Centraal Werkcomité Vacantie, dat de laatste jaren een intensieve actie voert om te komen tot een meer gespreide vacantie, waardoor o.a. voorkomen wordt, dat in de zes traditionele vacantieweken, eind Juli en Augustus heel Nederland tussen de wielen zit, heeft van vele instellingen een goede mede werking ondervonden. Daardoor kon reeds medio Juli van het vorig jaar 25 pet. van de leerlingen der lagere scholen met vacantie gaan, een week later ging de tweede ploeg, groot 35 pet. en de rest, 40 pet. ging eind Juli met vacantie. Dat maak te het mogelijk, dat de vacanties in de bouwvakken, vroeger steê- vast in de eerste week van Aug., over drie weken konden worden verdeeld, een voorbeeld, dat door een groot deel van de industrie werd opgevolgd. Deze regeling gaf bij de Spoorwegen een min der plotselinge stijging van het reizigersvervoer te zien en bij de Horeca-bedrijven een normaler verloop t.a.v. logeergasten. Het Centraal Werkcomité Va cantie vertrouwt er op, dat men ook dit jaar aan de vacantiesprei ding mede zal werken door de drukke vacantieweken over te laten aan hen, die moeilijk ver anderen kunnen, omdat ze b.v. schoolgaande kinderen hebben. Het verdient aanbeveling om, zo dat enigszins mogelijk is, va cantie te nemen vóór medio Juli of na Augustus. Op verzoek van het Curagaose Museum zal in Juni a.s. te Wil lemstad een tentoonstelling wor den gehouden van vijftien schil derijen van Prinses Wilhelmina. Begin Juli gaan de schilderijen voor 1 maand naar Paramaribo. Te Amsterdam is opgericht de Stichting Contact Centrum Ne derlandse Musici (C.C.N.M.) ten einde, onder bescherming en met steun van het Nederlands im presariaat, de ruim 80 jonge musici, die dit impresariaat onder zijn hoede heeft, m staat te stel len zelf hun belangen te behar tigen. De C.C.N.M. tracht werkverrui ming voor jonge prominente mu- siei te verkrijgen, voorts morele en financiële steun van overheid er particulieren. Ook internationale uitwisseling wil de stichting nastreven. Begin Juni zal daartoe in Den Haag 'n bijeenkomst van jonge musici uit Frankrijk, Engeland, Duitsland België, Zwitserland en Nederland worden belegd. Op 20 April hoopt de oud-di recteur van het Koninklijk Con servatorium te Den Haag de heer Sem Dresden zijn 70e verjaardag te vieren. Sem Dresden werd te Amster dam geboren, waar hij bij Ber nard Zweers studeerde. In Ber lijn zette hij zijn studies voort. Terug in Nederland, werd hij muziekdirecteur te Tiel, kort daarop leraar aan het Conserva torium te Amsterdam. In 1924 werd mij directeur van deze in stelling. In 1914 stichtte hij de Madri gaalvereniging, 'n A Capella Koor van tien solozangeressen en zan gers, dat ook in het buitenland bekend is geworden. Van Dres den's hand verscheen „Het Mu ziekleven in Nederland sinds 1880" Met S. van Milligen bewerkte hij de tweede en derde druk van van Milligens „De ontwikkelings gang der muziek".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5