Bloemenklok gaat naar de Hout GRATIS ■KOPEN flILCKMANN Romantiek van de afbraak Weinig belangstelling Jubileumconcert „Gita-Mcmdo Raadsvergadering Alkmaar Wijziging van bouwverordening moest worden aangehouden Gas- en stroomprijs met I cent verhoogd 1 UUR per dag alles voor niets AGENDA Schola Publico Ledenvergadering K.V.P. Onder de jongeren wordt veel meer actie verwacht! Vraagt C. B. BEHANGSELS )e Thiery-millioenen EVA PERON geen erfgename f 13.50 PAGINA 2 VRIJDAG 20 APRIL 1951 Bij de 25 agendapunten, welke de Raad van Alkmaar gistermiddag in behandeling nam, waren er twee, die aanleiding gaven tot zeer breedvoerige discussies. De eerste ging over de plaats, welke moest worden toegebracht aan de bloemenklok van het Stationsplein, de tweede over een wijziging in de bouwverordening, inhoudende, dat onder de begane grondvloeren van gebouwen, waarin op de begane grond verblijfplaatsen voor mensen voorkomen, onder alle vertrekken een bodemafsluiting moet worden gemaakt van beton, tenminste 8 cm. dik. Na lang te aarzelen en naar andere mogelijkheden te hebben gezocht, besloot de raad toch maar, de bloemenklok te verplaatsen naar het einde van de Harddraverslaan; het andere voorstel werd aangehouden naar aanleiding van het amendement Berkhouwer, dat inhield, de voorgestelde maatregel niet over de gehele linie bindend te verklaren, doch in de bouwverordening daarbij op te nemen, dat ontheffingsmogelijkheden aanwezig zijn, indien een betonlaag niet noodzakelijk is. dement in, n.l. te bedoelen een betonlaag van 812 cm. Toen kwam de heer G. H. Hoytink (A.R.) aan het woord, die voor stelde het onderhavige geval aan te houden, om- het advies te ho ren van de Directeur van Open bare Werken, waarbij de heer C. Couwenhove zich aansloot, die nog meedeelde, dat bij de wonin gen „Rochdale deze maatregel reeds werd toegepast. De burge meester antwoordde hierop, dat, wanneer het de Raad ernst was, om te komen tot betere toestan den, hij dan ook het voorstel con form moest aanvaarden. Het gaat om de vochtigheid, welke vanuit de bodem opstijgt, en welke slechts wordt tegengehouden door een laag zuiver zand, ofwel door een betonlaag. Zuiver zand is in hefel de stad slechts sporadisch te vinden en dan nog zou een beton laag beter zijn. Mr. Berkhouwer bleef er echter aan vasthouden, dat men niet moest verplichten tot aanleg van een betonlaag, wanneer men in de gelegenheid zou zijn een zuivere zandlaag aan te brengen. Nu is het maar een kwestie, of het dikwijls kan voorkomen, dat er een zuivere zandlaag wordt aangebracht. Daarom besloot men, om nog onderzoekingen in die richting te doen, het voorstel aan te houden. Geheel tegen de zin van B. en W. die van mening waren, dat de adviezen van de Directeur voor Openbare Werken voldoende waren (op grond waar van men met dit voorstel kwam) en overigens met slechts 11 stem men voor en tien tegen. „Geen stijl Naar aanleiding van het voor stel omtrent de bloemenklok werd eerst door enkele raadsleden ge zegd, dat het toch eigenlijk geen stijl was van B. en W. de dienst voor Openbare Werken een talud voor de klok te laten aanbrengen op de Harddraverslaan, alsof men zou gaan vooruitlopen op het raadsbesluit. Dit werd door de burgemeester met kracht bestre den, want de Harddraverslaan was een der plekken in de stad, waar men het overtollige zand, afkomstig van het Stationsplein, heenbrengt. Het moet toch ergens blijven. Het had er wel de schijn van, maar in werkelijkheid was het toch niet zo. En nu de plaats. Mevr. Holz- müller wilde de plaats tegenover het Gerechtsgebouw bij het Kruit- huisje, maar zij ging later mee met het voorstel van de meerder heid van de P.v.d.A. om de klok te plaatsen bij de Molen van Piet, tussen twee bomen. Zij waren van mening, dat de weggebrui kers, en vooral de automobilisten, zich niet van hun concentratie zouden laten afbrengen, zoals de Burgemeester met vaste overtui ging meende te mogen veronder stellen, n.l. dat een tijdsaandui ding bij een automobilist zoveel reactie teweeg zou brengen, dat daardoor een verkeersongeval zou kunnen voorkomen. Het is daar nu eenmaal een druk verkeers knooppunt. Bovendien zou het apparaat daar niet „staangezien uit aesthetisch oogpunt, vond de burgemeester. Om kort te gaan, er werden nog enkele andere plaatsen opgenoemd en het voor en tegen ervan besproken, totdat het voorstel van de P.v.d.A. in stemming werd gebracht, dat met 13 stemmen tegen en acht voor, werd verworpen, zodat het voor stel van B. en W. werd aange nomen. Voor het voorstel, dat door de heer A. Sietsma (P.v.d. A.) ter tafel werd gebracht, stem den: mevr. G. A. A. Holzmüller- Teengs (V.V.D.), en de heren: C. Torenvlied (C.P.N.), G. H. A. de Zeeuw (K.V.P.) en namens de P.v.d.A. de heren: A. Sietsma, K. Kirpensteijn, W. Klaasse Bos, C. Couwenhoven en A. Eriks. Wijziging Bouwverordening Mr. Dr. C. Berkhouwer (V.V.D.) diende bij de behandeling van dit voorstel een amendement in, de maatregel, door B. en W. voorgesteld, niet over de gehele linie bindend te verklaren, doch daarbij gelegenheid te geven tot uitzonderingen, zulks om verzwa ring van de bouwkosten te voor komen. Voor hij tot het indienen van dit amendement kwam, had hij inlichtingen ingewonnen bij twee verschillende deskundige instan ties, die verklaarden, dat de maat regel het gevolg was van in het verleden onjuist verrichte zaken; hier en daar bestaat er geen goe de afwatering, ofwel is de grond niet voldoende opgehoogd. Hij stelde dus voor, dat het afsluiten met een betonlaag ter voorkoming van vocht, dus gesteld zou moeten worden als „nadere eis" bijvoor beeld in gevallen, waar de nood zakelijke onderlaag ligt op een niveau hoger dan 60 cm N.A.P. ofwel waar een zuivere zandlaag kan worden aangebracht, waar zich geen organische stoffen in bevinden. De heer P. v. d. Borden (C.H.) wilde eveneens een zelfde beperking, omdat men niet overal in de stad last heeft van vocht. De heer J. Wiese (P.v.d.A.) en Mr. W. van Dijk (K.V.P.) al niet minder. De heer G. de Zeeuw (K V.P.) diende een sub-amen- Advertentie Nieuw raadslid. Aan het begin van de vergade ring werden de geloofsbrieven van het adspirant-raadslid, de heer W. de Boer onderzocht en in orde bevonden, zodat tot toe lating van de heer de Boer werd besloten. tot en met a.s. Woensdag Met kwistige hand, strooit HILCKMANN door het land: JAPONNEN, MANTELS, MANUFACTUREN, enz. Geopend van 96 uur „Billijk man" Langestraat 23 Alkmaar Het gratis koopuur was Donder dag van 56 uur. Het adres van de Machinefa briek Maarleveld, de N.V. Kaas handel Maatschappij Gouda, de N.V. Nederl. Machinefabriek Alk maar, de fa. G. H. A. Schot, en de Fa. D. Bosman en Zoon, alhier, houdende het verzoek, om het water in de Schephoek en de Sandersbuurt te dempen, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Eervol ontslag werd verleend aan de heer S. Marwitz, als lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Eveneens werd het verzoek van de afd. Alkmaar van de Ned. Bond van Sigarenwinkeliers, om een vrije Dinsdagmiddag, in handen gesteld van B. en W. om advies. Commissie Sociale Zaken De Raad besloot tot instelling van een Commissie voor Sociale Zaken welke zich zal bezighouden met werkzaamheden betreffende de gemeentelijke Volkscrediet- bank en Sociale Zaken in het algemeen; de wethouder van S.Z. is ambtshalve voorzitter. Tot le den werden benoemd: mevr. G. A. A. Holzmüller, en de heren C. Venneker, D. J. Woldendorp, H. Koot en K. Kirpensteijn. Voor af kwamen de heren Venneker en Sietsma met dezelfde bezwaren, welke zij de vorige vergadering uitten, naar aanleiding waarvan de heer M. Coerts verklaarde, dat er genoeg scheiding bestond tus sen de Volkscredietbank en So ciale Zaken, doch dat een abso lute scheiding niet mocht bestaan omdat bij zaken, betreffende de gezinnen van economisch zwakke ren, Sociale Zaken moet worden ingeschakeld. Voorts besloot de raad, zulks op verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesscholen gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken, leermiddelen e.d. wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen aan de St. Annaschool. Het besluit tot wijziging van de algemene politieverordening in verband met de wering van slechte lectuur werd door de raad teruggenomen, zoals B. en W. voorstelden. Eveneens werd ingetrokken een door de raad vastgestelde verordening, op grond waarvan B. en W. ten behoeve van een bepaald soort winkels vergunning kunnen verlenen, des avonds open te zijn. Het nieuwe brandweer reglement werd vastgesteld. Voorts werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. om de ge meente als lid te doen toetreden tot de Union des Villes et des pouvoirs locaux, welke het inter nationaal contact tussen de ge meenten poogt te bevorderen. Het lidmaatschap kost f43.50. De heer Torenvlied leek een afvaardiging door de gemeente Alkmaar wel wat duur. Gezien echter de inter nationale betekenis van Alkmaar en het feit, dat, waar Nederland de leiding bezit in dit lichaam, ons land ook met een behoorlijke delegatie moet verschijnen, kon de Raad goedkeuren, dat ook van Alkmaar een afvaardiging wordt gezonden naar de Congressen, welke eens in de twee of drie jaar voorkomen. Elk Congres zal in dit opzicht beoordeeld worden met betrekking tot de vraag, of het verantwoord is een afvaardi ging te zenden. De raad keurde vervolgens Herwijnen en D. Vis de opdracht te geven tot het schilderen van een portret van H. M. de Konin gin en H. K. H. Prinses Wilhel- mina, welke portretten aan weers zijden van de schouw in de raads zaal zullen worden aangebracht. De kosten bedragen f 1500.per schilderij. B. en W. hebben zich bij de keuze van de schilders ter dege door deskundigen laten voor lichten, zodat zij er zeker van zijn een goede keuze te hebben ge daan. Woningbouw Ingetrokken werden voorts de raadsbesluiten waarbij financi ële medewerking werd verleend aan „Goed Wonen" voor de bouw van 75 woningen, en voor de bouw van 63 woningen van Rochdale". Goedgekeurd werd het aan „Goed Wonen" voor de bouw van 48 woningen verleen de bouwvoorschot van f341.135, te verhogen tot f441.259,en aan „Rochdale" een extra cre- diet te verlenen van f13.074 ten behoeve van het aanbrengen van warmwaterinstallaties in de in aanbouw zijnde 59 woningen in de Overdie. De heer Couwenhove lanceerde de gedachte de kosten voor het aanbrengen van warmwater installaties niet in de huur te verdisconteren, maar te doen geschieden door extra betaling, zulks in verband met de perso nele belasting. B. en W. stonden sympathiek tegenover dit voor stel. De kosten van aanleg van een speelterrein tussen de Boe zemsingel er» Dijkgraafstraat zul len niet op de omwonenden wor den verhaald, wegens enkele overwegende bezwaren. Het raadsbesluit daartoe, dat reeds eerder was genomen, werd inge trokken. Besloten werd tot aan- en verkoop van grond voor de bouw van R.K. Kerken zoals wii enige dagen geleden beschreven: met deze wijziging echter, dat de Stichting Fonds voor Kerken bouw in het Bisdom Haarlem met betrekking tot de bouw van een R.K. kerk in het Rembrandt- kwartier niet 66 M2 maar 15 M2 zal overdragen aan de gemeente, en wel aan de Zuid westzijde van het bedoelde terrein: dat door de stichting van de gemeente niet wordt gekocht een strook grond (voor de bouw van scholen) van 1940 M2 maar van 2230 M2. dat de som, door het fonds aap de gemeente te betalen daardoor komt op per saldo f20.654 i. p. v. op f16.629Vervolgens be sloot de Raad aan te kopen en kele percelen weiland ten Noor den van de Heilooërdijk. groot 8.49.90 ha., voor f71.391.60. en te verkopen aan mej. M. C. Schaap te Bergen en aan de gemeente Bergen resp. 800 M2 en 2450 M2 bouwterrein aan de Loudelsweg voor resp. f2.800,en f2.200, Verhoging gas- en stroom- tarief De gas- en electriciteitstarie- ven die reeds bii raadsbesluit van 1 Maart werden verhoogd, worden met ingang van 1 April nogmaals met een cent per M3 resp K.W. verhoogd. De Com munisten mopperden een beetje, stemden tegen en motiveerden dit met te zeggen, dat de bevol king al genoeg financiële lasten heeft, dat deze verhogingen een gevolg zijn van de verhoogde kolennrijzen. maar die verhoogd moesten worden als gevolg van het wanbeleid van de Regering, die almaar geld uitgeeft voor de bewapening. De gasprijs zal nu een hogere bate van f60.000, afwerpen, de electriciteitsprijs een hogere bate van f50.000, Schoolgelden Een interessant geval ont moette de raad met het volgende voorstel van B. en W. De aan slagen voor de schoolgelden aan het Murmelliusgymnasium en de Handelsschool over de jaren '45-'46 en '46-'47 zijn nog niet definitief geregeld, omdat B. en W. moesten wgchten op de in lichtingen van de belastingen. Men wil nu echter een navor deringstermijn van vijf i.p.v. drie jaren instellen. Terwijl die ter mijn van drie jaar al verstreken is voor degenen, die sinds ge noemde tijdstippen achter zijn met betalen. B. er» W. wilden echter dit voorstel handhaven en het er op aan laten komen, wat de rechterlijke macht in dit op zicht zal kunnen gaan oordelen. De raad ging er dan maar mee accoord. Lof voor Burgemeester Tenslotte keurde de raad goed twee kasgeldleningen aan te gaan: een van f800.000,door de gemeente op te nemen tegen een koers van 100% per 1 Mei 1951 tegen een halfjaarlijks te betalen rente van 3 54 per jaar waarbij directe aflossing mogelijk is én een kasgeldlening van f300.000,met een looptijd van drie jaar tegen een rente van 254 per jaar. De heer C. Venneker zwaaide de Burgemeester lof toe voor zijn activiteit, omdat het thans voor de gemeenten zeer moeilijk is, vaste geldleningen aan te gaan. TONEEL: Meeuwen boven Sorrento, abonn.-voor- stelling door Het Vrije Toneel, Gulden Vlies 8 u. FILMS: Harmonie: De Va der van de Bruid, alle lt. Victoria-theater: Schaduw over Los Angeles, 14 jaar; Rex-theater: De yrouw mijner dromen, 18 jaar. Voorstellingen: hedenav. 8 uur. APOTHEKERSDIENST: Na 18 uur is voor spoed gevallen geopend: Apotheek Wanna iMient, Apotheker Mej. F. Schuite- ma, Mient 13. Scholieren naar de Opera ALKMAAR. Onder leiding van de muziekleraar Corn. Jonker zullen een 140 leerlingen van de H.B.S., de Kweekschool en de Berger Meisjesschool eind dezer maand een bezoek brengen aan Amsterdam om daar een Opera- uitvoering bij te wonen. Contact-avond kellners ALKMAAR. In verband met de nieuwe regeling in de Horeca bedrijven, die aan de vakbe kwaamheid der werknemers in deze branche hogere eisen stelt, heeft zich een comité gevormd dat ontwikkelings-avonden wil organiseren. Op een bijeenkomst, te houden in café Scharlewie, Waagplein, zal dit plan nader worden besproken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavnd. KOUDE NACHT Vrijwel overal droog weer met hier ien daar tijdelijk meer bewolking. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag- In het Noorden van het land aan vankelijk veranderlijke wind, overigens matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. ALKMAAR. In zijn derde en laatste lezing over de schilder kunst heeft de heer J- Jongenelen de leden van Schola Publica een en ander verteld over de moderne romantiek, die gezien moet wor den als een reactie op de abstrac te, inhoudloze kunst. ALKMAAR. In het „Wapen v. Heemskerk" vierde het mando line-orkest „Gita Mando" dirigent Roelof Wassenaar zijn 1254-jarig bestaan, en de belangstelling voor dit feest-concert was zeer groot. De eerste vijf nummers van het uitgebreide programma vormden in muzikaal opzicht wel het meest serieuze gedeelte, en het bleek dat „Gita Mando" zich voor dit jubileum-concert goed had voor bereid. Er werd gedisciplineerd en met goede nuancering muziek gemaakt. Dit was vooral het geval in Ba- lalaika-Souvernir van Joh. Kok en Flirt d'un Soir van Menichetti. De Floralia Ouverture van Mario Maciocchi had enkele ongelijkhe den maar dat kon voor een goede totaal indruk nauwelijks een be zwaar vormen- We hébben met grote waardering deze stukken horen spelen en „Gita Mando" had daarmede een welverdiend succes. Hierna werd de jubileren de vereniging gecomplimenteerd door de heer Bas Visser, namens het Ned. Verbond van Mandoline- orkesten, de heer Beek namens de federatie en de heer de Swart na mens „Vita Nova" en ook „Entre Nbus" uit Hoorn gaf blijk van be langstelling. De zingende zwervers hadden met enkele liedjes zeer veel bijval Het laatste programma-gedeelte werd verzorgd door de accordeon vereniging „Vita Nova" o.l-v. A. v. d. Wolff- Deze vereniging trad als gast op, en speelde een vier tal werken. Hiervan willen we vooral vermelden, de ouverture A-dur, van Wolki, en de Chinese Tempeltuin van Retelby, welke onder directie van de Wolff muzi kaal werden gespeeld. Ook deze vereniging ontbrak het niet aan verdiend succes. Het publiek toonde zich de gehele avond zeer enthousiast en zo is dit concert voor „Gita Mando" een groot suc ces geworden. W. Schreurs K.F.C.-FILM KEURING ALKMAAR: Rex: De vrouw mij ner dromen, 18 jaar; Cinema Americain: Haven-Marie, ontra den; Harmonie: De vader van de bruid, alle leeft.; Victoria: Schaduw over Los Angeles, 14 jaar. Deze kunstvorm is wel degelijk belangrijk geweest. Men moet die niet onmiddellijk betitelen met t woord: kolder. Het is immers waar dat kleur en lijn, de zuiver picturale elementen, een eigen •taal hebben, al wordt die niet door eenieder verstaan. Het is 'n belangrijk experiment geweest, dat tenslotte is doodgelopen, maar dat toch heeft overtuigd van de waarheid, dat kleur en vorm eigen absolute waarde bezitten. Naar aanleiding hiervan toonde de heer Jongenelen nog enkele van deze schilderijen, o.a. van Picasso, wiens vreemde schil derijen soms de beweging trach ten uit te beelden, of een opeen volging van een gevoelservaring, zoals zijn schilderij, dat hij de „Huilende vrouw" zou kunnen noemen. Als reactie op de in houdloze kunst, keerde men zich weer tot de romantiek, maar een van macaber, sinister karakter. Men kwam tot de uitbeelding van droombeelden, van bepaalde voorstellingen in het onderbewus te; beelden dus, die een bepaalde stemming teweeg brengen, bijna hoofdzakelijk door onheilspellen de kleurwerking. In wezen we derom een literaire schilderkunst, Een nieuwe romantiek, zonder sentimentaliteit, maar venijnig, de romantiek van de afbraak, de ondergang, de dreiging en de angst, de beklemming en de be nauwenis, die zonder uitzicht is zonder onderscheid tussen goec en kwaad, geheel naar de tijd geest van onze dagen, onaandoen lijk, koud, cynisch en vol ikzucht beelden van een versleten chris tendom die spreken enkel van ka- potslaan, uiteenvallen, geestelijke ontreddering en cultuurloosheid. Aldus is nu de taal geworden van de schilder, die niet anders kan dan zo te schilderen, omdat hij vooral de tijdgeest taxeert en die ondergaat. (Advertentie) ALKMAAR. Het was met het bezoek aan de ledenvergade ring van de K.V.P.. Donderdag avond in Café Haring gehouden, ..de dood in de not", zoals de voorzitter. de heer G. A. de Zeeuw, snedig. maar terecht onmerkte. De heer De Zeeuw, die ietwat teleurgesteldd was over de geringe ODkomst od deze. mede door de bestuursver kiezing toch belangrijke verga dering. vroeg zich dan ook af of deze geringe belangstelling te wiiten was aan de wiize van du- blicatie. aan de bestuursverkie zing of aan de gebeurtenissen, die zich on de vorige vergadering hadden afresneeld. Het antwoord liet hii in het midden en staat overigens ter beantwoording aan de leden zelf. Geringe onkomst. Een vereniging met circa 1100 leden had toch wel meer verga deringbezoekers op kunnen bren gen dan de 50, die nu acte de presence gaven, meende de voor zitter. Wat de agenda der ver gadering betrof, die achtte de voorzitter, mede door de cause rie van mr. A. J. M. Leesberg over de tarieven van de Licht bedrijven, aantrekkelijk genoeg. Vooral waar dit onderwerp door de laatste twee tariefverho gingen wel in het middelpunt der belangstelling is komen te staan. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van verhindering van wethouder G. van Slinger land, die al geruime tijd ziek is. De voorzitter sprak mede na mens de vergadering de wens uit, dat de heer v. Slingerland spoe dig hersteld zou zijn en zijn werk zaamheden voor de politiek en het sociale leven zou kunnen hervatten. Verder was er nog een brief van de heer D. Goudsblom, die om persoonlijke redenen moest bedanken als bestuurslid. De heer Oortmeijer had ook 'n schrijven ingezonden, waarin hij er het bestuur op wees, niet als opvolger van de heer Goudsblom op te kunnen treden. Als laatste van de bedankjes werd het schrijven van dr. J. J. goed, aan de schilders Jan van Jungerhans voorgelezen, die door drukke werkzaamheden genood zaakt was zijn bestuursfunctie neer te leggen. De voorzitter zegde al deze scheidende functionarissen dank voor hun bemoeiingen, al waren er verschillenden onder, die de laatste tijd niet meer zo'n grote activiteit aan de dag hadden ge legd. Vooral het heengaan van de heer Goudsblom speet de voor zitter zeer. Hij was een ijverig werker en een trouw bezoeker der vergaderingen. Met nadruk wees de heer De Zeeuw er hierbij op, dat de heer Goudsblom alleen om persoonlijke redenen was heengegaan en niet om redenen van partij-politieke aard. Bestuursverkiezing. Alzo waren er drie vacatures, waarin ter vergadering moest worden voorzien. Door het be stuur waren candidaat gesteld de heren mr. A. V. M. Leesberg en A. G. Groen. Uit de leden waren als candidaten naar voren geko men de heren Martin en Nagen- gast. Bij stemming door de 54 stemgerechtigden bleken de he ren Groen, Leesberg en Martin met resp. 51, 48 en 32 stemmen uit de bus te komen. Deze geko zenen namen hun benoeming aan. Vóór de eigenlijke stemming nam de heer Berkhout het woord en gaf daarbij uiting aan ziin on tevredenheid over de eang van zaken in de afdeling over de laat ste iaren. Hii bleek het niet eens met de figuur, dat raadsleden be stuursfuncties bekleedden en meende, dat het bestuur niet vol doende activiteit had betoond. Ook de ledenwerving was naar ziin mening niet krachtig genoeg ter hand genomen. Nu het straks zal gaan om de tiende raadszetel. zou hii wel graag zien. dat er hard gewerkt werd. De voorzitter wees er in zijn antwoord op, dat de opmerkingen van deze spreker eigenlijk als mosterd na de maaltijd kwamen. Reeds in een vorige vergadering had het bestuur zelf erkend, dat er meer gedaan moest worden. De matheid van de leden, een landelijk verschijnsel overigens, en het gebrek aan voldoende geldmiddelen, waren echter wel de voornaamste oorzaken, meen de de voorzitter, van de gesigna leerde gebreken. Verder meende de heer de Zeeuw, dat wel was gebleken dat de raadsleden, be stuurders de trouwste vergade ring-bezoekers waren en heel wat werk verzet hadden. Het be danken van sommige leden werd door de voorzitter geweten aan het feit, dat betrokkenen geen geld voor de partij over hadden. Van andere motieven was al thans niets gebleken. De heer Leesberg, de propagan daleider, deelde in dit verband mede dat het erg moeilijk was om bv. de jongeren warm te krij gen voor een actie. De enkelen, die bereid zijn tijd en krachten aan de partij te geven, zijn zeker niet voldoende o'm alle plannen uit te voeren. Kolen voor de helft cadeau! De avond werd verder gevuld met een causerie van de wethou der voor de Lichtbedrijven, mr. A. J. M. Leesberg, die de tarie ven van het Gas- en Electrici- teitsbedrijf en de Gezinstarieven besprak. De heer Leesberg gaf eerst een verklaring van de stijging der tarieven voor gas en licht, tot twee maal in enkele maanden tijds nodig gebleken. Hij wees er daarbij op, dat de inkomsten uit de Lichtbedrijven vrijwel de eni ge zijn, waarmede de gemeente begroting sluitend is te maken. De tarieven, die tot nu toe gol den, en die altijd nog een cent lager zijn dan dé wettelijk ge oorloofde, waren het vorig jaar gebaseerd op de toen geldende kolenprijs van f 40 per ton. Voor de gasfabricatie waren ruim 14.420 ton nodig en men kon met een gemiddelde prijs van 15 ct. per m3 wel uit komoeo. De ge meente verdiende dan 37 mille aan inkomsten en nog eens 59 mille aan retributies. Aan stroom werd 870.000 kwh aangekocht van het PEN, tegen 23.5 cent verkocht, hetgeen een winst van 79 mille opleverde en nog eens 62 mille aan retributies. Maar per 1 Januari 1951 stegen de kolenprijzen met f 2 per ton zodat met een verhoging van 1 cent op het gas en 0.5 cent op electriciteit, de gemeente wel weer uit kon. Inmiddels werden de kolenprijzen in April maar liefst met f 7 per ton verhoogd. Toen moesten, wilde men de be groting kloppend maken, waarbij de som onvoorzien geheel opge soupeerd werd, de prijzen voor gas en electriciteit met 1 cent kwamen voor de Lichtbedrijven de salarisverhogingen en de stij gendc materiaalprijzen. Wat de invoering van het ge zinstarief betreft, de onkosten daarvan zouden aanvankelijk wodren bestreden uit de post on voorziene uitgaven. Maar waar deze vrijwel was komen te ver vallen door de duurdere inkoops prijzen van de grondstoffen, kon den de wethouders het voorstel met geen mogelijkheid meer steunen. Daarom moest het wor den ingetrokken. Maar de heer Leesberg zegde, het niet op te zullen geven. Het grote gezin verdient inderdaad een tegemoet koming en wanneer de financiële positie van de gemeente zulks ook maar even toelaat, zal de KVP-fractie ten dien aanzien ze ker actief worden. Voorts merkte de heer Lees berg nog op dat de genoemde ko lenprijs van f49 een prijs is, die gevormd is met subsidie van de regering op de kolen. Op de we relömarkt kost een ton kolen on geveer f 90. De regering past dus op elke ton f40 bij. Wij hebben dus nu de grondstoffen voor gas en electriciteit eigenlijk voor bi na de halve prijs. Uiterste zui nigheid bij het gebruik van deze twee energie- en verwarmings bronnen is dus zeker in deze tijd geboden. Rondvraag Bij de rondvraag liet de heer Th. Dijkstra nog enkele klachten horen aan het adres van 't Huis vestingsbureau. Hij had daar geen prettige ervaringen mede opgedaan en meende, dat de hui dige handelwijze in strijd was met het Katholieke beginsel over het eigendomsrecht. De heer L. van Jaarsveld bleek niet geheel zonder critiek op het beleidvan het bestuur. In grote trekken sloot hij zich aan bfj de heer Berkhout, al deed hij dat met andere bewoordingen en sprak hij zijn vertrouwen in het aangevulde bestuur gaarne uit, De heer Zuurbier zag gaarne meer activiteit onder de jongeren en de heer Redeker verwachtte wel succes van huisbezoek. In zijn antwoord merkte de heer de Zeeuw op, dat de klach ten over de huisvesting beduidend minder zijn geworden. De wo ningdistributie is echter de meest moeilijke materie die er is. Waar dering had hii voor het werk varï de heer v. Slingerland in deze zaken. Wat de kwestie van het eigen domsrecht betrof meende de voorzitter niet, dat gezien de hui dige woningnood, de overheid 't Advertentie uw behanger Naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten dat de echtgenote van de Argen tijnse president, mevr. Eva Peron, een Thiery-erfgename zou zijn, heeft de genealoog der familie vereniging meegedeeld, dat deze geruchten, voor zover het be stuur der familievereniging Thie- ry bekend,, onjuist zijn. Het misverstand vindt zijn oorsprong in het feit, dat een fa milielid, mevr. Peron—Thierry, uit de Ardennen, een proces te gen de Franse staat wil gaan be ginnen om in het bezit van de erfenis te komen. Deze dame is echter niet verwant aan de Ar gentijnse president. Het bestuur van de familiever eniging Thiery heeft mevr. Pe ronThierry echter verzocht om het proces geen doorgang te doen vinden, daar het resultaat gelijk zal zijn aan dat van vorige pro cessen. Slechts dan wanneer de genealogische documentatie ge reed en het juiste aantal erfge namen bekend is, kan met suc ces een poging worden onderno men om in het bezit der Thiery- millioenen te komen. Overigens achtte de Franse re gering dit proces mevr. Peron Thierry belangrijk genoeg om ze ven van de beste juristen in Frankrijk te verzoeken de belan gen van de Franse staat te ver dedigen. Vrouwelijke Jeugd Zangclub St. Laurentius ALKMAAR. De zangles kan vanavond, wegens ziekte van de dirigent, niet doorgaan. Oproep voor collectanten ALKMAAR. Velen gaven reeds gehoor aan onze oproep zich als collectant of collectrice beschikbaar te stellen voor de Za terdag (morgen) te houden „Em- mabloem-collecte. Wij hebben nog enkele bussen disponibel. Stelt ons niet teleur. Er mag geen bus ongebruikt blijven staan. Ook zij die slechts enkele uren kunnen collecteren zijn van harte welkom. Meldt U dan uiterlijk Zaterdag morgen half 9 in de Besogne kamer (ingang Stadhuis). Geslaagd voor tuinbouwexamen HEERHUGOWAARD NRD. De hoofdonderwijzer van de Land- en Tuinbouwschool de heer C. J. Overtoom, slaagde Woensdag in Utrecht voor het examen tuin bouwtechniek A. Hij is thans be voegd tot het geven van onder wijs in warenhuizen, kassen, ver warmingstechniek, het inrichten van bewaarplaatsen en koelhui zen. Advertentie WIT WAFEL PIQUé, 90 cm. breed. Voor blouses, per. meter f B.50 LAMPEKAP ZIJDE 90 cm breed. In goud-terra en oud-rose, p. m. f3.95 BRODERIE ANGLAISE 90 cm. breed. Zeer chique, per meter f 9.90 KAMGAREN ROKSTOF Prima kwaliteit. In licht en donker grijs, 140 cm breed, per meter A L K M A A worden verhoogd. Daarnaast reclit niet zou hebben de wo ningruimte te verdelen. Vorde ring, waarop de vrager doelde, wordt slechts in uiterste gevallen toegepast. Met de werving van nieuwe leden zal na de zomermaanden met frisse moed worden begon nen. En daarmede sloot de heer de Zeeuw de discussie, de aan wezigen dank zeggend voor hun opkomst en voor de prettige sfeer waarin de besprekingen waren gehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2