Oud-vaderlandse drank wordt letterlijk „onbetaalbaar Anno Santo-zender komt 23 km. buiten Rome Waarschijnlijke opbrengst „Haak ln": een millioen Bijzonder soort influenza in Amersfoort EHANGSELS ry-millioenen l PERON erfgename f 3.50 ter f 9.90 f 13.50 DE BORREL EN DE BENELUX Tweede Kamer schudde eenparig het hoofd Beschuldigden bekenden niet... Centraal campagne comité Rode Kruis BEURSOVERZICHT Paarden sprongen de piste uit Rode oppositie verwacht Kankerbestrijding kan nu overat nog krachtiger worden aangepakt Naar wij vernemen: Enige honderden schoolkinderen ziek J-o&iePzaatjei en Jlo55e/Slaa<Jija5 Drogisterij brandde totaal uit VRIJDAG 20 APRIL 1951 PAGINA 3 RWACHTING door het K..N.M.I. sldig van Vrijdag- ;rdagavnd. koude nacht overal droog weer ien daar tijdelijk polking. Plaatselijk Morgen overdag dezelfde tempera- vandaag. In het van het land aan- veranderlijke wind, matige tot vrij wind uit Oostelijke 'raagt behanger Naar aanleiding loop zijnde geruchten ■>note van de Argen- nt, mevr. Eva Peron, ■erfgename zou zijn, ïealoog der familie- leegedeeld, dat deze oor zover het be- nilievereniging Thie- onjuist zijn. erstand vindt zijn het feit, dat een fa- vr. Peron—Thierry, men, een proces te- ;e staat wil gaan be- n het bezit van de omen. Deze dame is verwant aan de Ar- ïsident. ir van de familiever- >ry heeft mevr. Pe- echter verzocht om aen doorgang te doen het resultaat gelijk dat van vorige pro- its dan wanneer de s documentatie ge- juiste aantal erfge- nd is, kan met suc- ing worden onderno- het bezit der Thiery- e komen. achtte de Franse re- iroces mevr. Peron ngrijk genoeg om ze- beste juristen in verzoeken de belan- Franse staat te ver- welijke |eugd b St. Laurentius R. De zangles kan zegens ziekte van de t doorgaan- voor collectanten R. Velen gaven >r' aan onze oproep llectant of collectrice te stellen voor de Za- ■gen) te houden „Em- llecte. Wij hebben nog ;en disponibel. Stelt eur. Er mag geen bus blijven staan. Ook zij enkele uren kunnen lijn van harte welkom- i uiterlijk Zaterdag- ilf 9 in de Besogne- ang Stadhuis). oor tuinbouwexamen GOWAARD NRD. inderwijzer van de ainbouwschool de heer iom, slaagde Woensdag zoor het examen tuin- jk A. Hij is thans be- ret geven van onder enhuizen, kassen, ver- chniek, het inrichten rplaatsen en koelhui- \dvertentie) FEL PIQUé, Voor blouses, (ap zijde >reed. In goud-terra •ose, p. m. f 3.95 he anglaise breed. Zeer chique, ren rokstof waliteit. In licht en grijs, 140 cm breed, ff lANGESÏXAAT 6» ALKMAAR te verdelen. Vorde- op de vrager doelde, hts in uiterste gevallen werving van nieuwe na de zomermaanden moed worden begon- aarmede sloot de heer de discussie, de aan- ank zeggend voor hu» i voor de prettige sfeer besprekingen waren (Van onze parlementaire redacteur) De borrel stond in de Tweede Kamervergadering van gisteren in het middelpunt van de belangstelling. Volgens de opvatting van minister Lieftinck was deze belangstelling niet geheel zuiver gericht, omdat de voorgestelde verhoging van de gedistilleerd- accijns toch slechts een onderdeel was van het op 18 Mei van het vorig jaar met België en Luxemburg gesloten verdrag inzake de unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht, waarop nu de goedkeuring van de Kamer moest worden verkregen. Naar de mening van minister Lieftinck was dit verdrag een nieuwe, belangrijke stap naar de verwezenlijking van de Economische Unie. 8,50 per liter Bedraagt het accijns nu f 320, in het overgangstarief zal dat f 475,zijn, terwijl het na 1 Jan. '53 f 596,50 zou worden. Dit be tekent dat de borrel dan onge veer f 8,50 per liter zal kosten. Welke gevolgen zal deze verho ging hebben? Bij een zelfde ver bruik zou het verhoogde tarief vanzelfsprekend een belangrijk voordeel voor de Schatkist be tekenen, maar het is de grote vraag of het verbruik inderdaad hetzelfde zal blijven. De heren v.d. Heuvel (A.R.) en Lucas (KVP) waren daar geens zins zeker van. Er ligt altijd ergens een grens, aldus de heer Lucas, en ook de Minister kan niet weten of hij deze niet met dit wetsontwerp zal overschrij den. Maar het ging deze woord voerders niet enkel om geldelijke overwegingen. Zij koesterden ook de vrees, dat deze verhoging de neiging om clandestien te gaan stoken sterk in de hand zou werken. De heer v.d. Heuvel (A.R.) betoogde dat de controle hierop in de practijk uiterst moeilijk is. Een sterk argument was, dat ook het orgaan van de geheel onthouders „De Blauwe Vaan" zich tegen de voorgenomen ver hoging had gekeerd en wel om dezelfde reden. De heer v.d_ Wetering (C.H.) had voordien al laten blijken, dat hij er ook zo over dacht. Voor zijn gevoel was het verdrag een complex van maatregelen, waar bij voor en nadelen tegen elkaar moesten worden afgewogen. De heer Hofstra (P.v.cLA.) huldigde het zelfde standpunt. De heren v.d. Heuvel (A.R.), Lucas (KVP), Ritmeester (WD) en Hoogcar- spel (Com.) lieten echter bij hun oordeel de nadruk vallen op de verhoging van het gedistilleerd accijns, dat ook in het kader van het geheel toch ontegenzeglijk een zeer belangrijk onderdeel is en dat om verschillende redenen. TIJDENS PROCES IN TSJECHO-SLOWAKIJE (KNP). Het hoofdbestuur van de Tsjechoslowaakse Katho lieke Actie in ballingschap te Rome heeft langs clandestiene weg enige gegevens ontvangen over twee processen, die in Tsje- cho-Slowakije in alle stilte tegen katholieke priesters en leken zijn gevoerd. In beide gevallen waren de verantwoordelijke communis ten van mening, dat, nu geen ruchtbaarheid aan de processen zou worden gegeven, kan worden afgezien van de doeltreffende „voorbehandeling" der beschul digden. Zij kwamen echter tot de voor hen onaangename ontdekking, dat een der beschuldigden, een pries ter, die reeds twee jaar in de gevangenis had doorgebracht, niet tot een bekentenis was te bren gen. In het proces tegen enige leken herriepen verscheidenen van hen hun vroegere verklarin gen en voegden er aan toe, dat deze onder folteringen waren af geperst Een der beschuldigden eiste zelfs, dat officieel zou wor den genoteerd in het protocol, dat men hem had gedwongen zijn bekentenis van buiten te leren. GISTEREN GEÏNSTALLEERD In het gebouw van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis werd gisteravond het centraal campagnecomité 1951 voor het Ned. Rode Kruis geïnstalleerd. In dit comité hebben vertegen woordigers zitting uit de Neder landse pers, de omroep, de Bios coopbond, werkgevers- en werk nemersorganisaties, middenstands bonden, boerencorporaties, vrou wenverenigingen, sport- en stu dentenbonden. MARKT ONZEKER EN VERDEELD AMSTERDAM, 19 April. De meeste belangstelling ging van daag uit naar de staatsleningen. De staffels liepen achteruit tot 92 7/8, waarmede zij voor het eerst beneden de 93 zijn beland. De investeringscertificaten zak ten in tot 92 13/16. De nieuwste 31/3 procent lening noteerde 981/2 en behield dus het dis agio van 1 1/2 procent. Voor het eerst sinds geruime tijd was er een open hoek in grootboek 1946. Ondanks de grote bedragen die hierin uitstaan werden deze obligatiën ter beurze nauwelijks verhandeld. Vandaag werd de hoek opengemaakt en deelden de grootboekobligatiën in de al gemene tendenz. Hetgeen be tekende, dat zij enige fracties prijsgaven. Ook de dollarlenin gen konden zich slechts met moeite handhaven en noteerden merendeels een fractie lager. De aandelenmarkt had een iets vriendelijker aspect, hoewel het koersverloop verdeeld was. Toch bleek in het verdere ver loop, dat de vastere stemming, die aanvankelijk viel waar te nemen, niet ten volle gehand haafd kon blijven, zodat tegen slot weer een reactie intrad. Koninklijke verhief zich kort na opening weer boven de 300. om tegen het sluiter» van de markt tot 229 1/ in te zakken. .Bepaald vast lagen Unilevers, dit papier noteerde 5 procent hoger. A.K.U. wist niet boven de 170 uit te komen en noteerde 1691/2. Ook voor cultures was de ten denz een kleinigheid beter, maar de affaire was niet noemens waard. Ook de scheepvaartmarkt lag vrijwel verlaten, waarbij de koersen evenwel zich iets boven het vorige niveau verhieven. De Amerikanen lieten een onver anderd agio-percentage van 9 procent zien. Aandelen explo ratie werden ook thans weer in °Pen hoek verhandeld en wel ya" ,83 tot 85. De markt sloot be trekkelijk rustig, maar onzeker. De Minister komt vandaag aan het woord. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Nieuw Guinea: ss Biliton (10 Mei); Suriname: ms Bonaire (9 Mei); Australië: Via Engeland (21 April); Canada: s.s. Prins Maurits (21 April); ss Veendam (25 April). EN DE KOOI VIEL OM 's-GRAVENHAGE. Het Cir cus Mullens heeft Dinsdagavond zijn eerste voorstelling gegeven in Den Haag. Deze voorstelling heeft een nogal rumoerig verloop gehad. Zo viel bij het opbouwen van de kooi, waarin de panters hun kunsten zouden verrichten, een deel van het hekwerk temidden van het publiek. Gelukkig werd niemand gewond. De panters had den evenwel geen zin om hun kunstjes te vertonen en begon nen een onderling gevecht, waar aan de temmer met veel moeite een einde maakte. Ook de paarden waren niet op dreef en in plaats van zich tot de piste te bepalen, sprongen zij temidden van het publiek, hetgeen zoals begrijpelijk nogal conster natie veroorzaakte. De voorstelling was pas om half één geëindigd, maar velen verlieten voor de afloop de tent. In opdracht van de gemeente Roosendaal heeft de Amster damse beeldhouwer H. Weze- laar een monument vervaar digd ter ere van de gevallenen in deze gemeente. Het beeld, dat vervaardigd is van Vau- rion (Franse kalksteen), is een knielende figuur en stelt voor „de Bevrijding" en zal een plaats krijgen in het Burge meester Coenenpark. De nieuwe kortegolfzender voor Radio Vaticana, die de Katho lieken van Nederland aan de H. Vader hebben geschonken bij Diens gouden priesterfeest en die op 16 April op het station van Vaticaanstad is gearriveerd, zal worden geïnstalleerd in het nieu we radiostation van de Vaticaanse Radio. De nieuwe gebouwen zul len gelegen zijn te Ponte Gale- ria, 23 km ten Noorden van Rome aan de oude Romeinse heirweg Cassia. De Vaticaanse autoriteiten heb ben het besluit genomen de Vati caanse Radio buiten Rome op te richten, daar er in het gebied van Vaticaanstad, dat centraal in de stad Rome is gelegen, te veel storingen optreden om bij de radio-uitzendingen goede resul taten te verkrijgen. Een tweede oorzaak van de storingen bij deze peri uitzendingen is gelegen in de omstandigheid, dat het huidige radiostation van Vaticaanstad in de onmiddellijke nabijheid van de koepel van de St. Pieter is gelegen, die met koperen platen is bedekt. Vooral met het oog op een vrije, onbelemmerde uitzending, ligt het in de bedoeling van de Vaticaanse autoriteiten exterri torialiteit voor de nieuwe gebou wen aan de Italiaanse regering aan te vragen. Twee jaren geleden, bij het rechttrekken van een gedeelte van de grenslijn van het Pause lijke gebied in Castelgandolfo, waarbij enige vierkante meters grond in ruil voor een ander even groot gebied exterritoriaal moest worden verklaard, hebben de communisten, in en buiten het parlement, een felle oppositie ge voerd onder de leuze: „Uitver koop van nationaal gebied door de clericale regering van de Gas- ~"5" HILVERSUM. Als op 21 Mei a.s. in het Concertgebouw te Am sterdam de grote sluitingsavond zal worden gehouden van de „Haak-In"-actie, zal het resultaat van deze actie vermoedelijk een millioen gulden bedragen. En geen cent van de gelden, die zijn en nog worden bijeengebracht, zal voor onkosten worden afge trokken. De programmaleider der N.C. R.V., de heer Gerard Hoek, noem de de actie een oase in een mate rialistische tijd. De Haak-In-actie is geworden tot een nationale in zameling, waarbij de zes ton in middels ruimschoots zijn over schreden. De heer Hoek had re den om aan te nemen „het niet onmogelijk te achten, dat het millioen zou worden bereikt". Onder de nog lopende acties is er b.v. een, die de ton zal be naderen. Op 24 Mei zal de N.C.R.V. het totaal-bedrag aan burgemeester d'Ailly voorzitter van het Ko ningin Wilhelminafonds over handigen. Met de gelden zal om te be ginnen twee gram radium wor den aangekocht, die voldoende zijn om het gehele land te voor zien. Daardoor zal het mogelijk zijn patiënten, die tot nu toe niet konden worden geholpen, te trachten te genezen. Twee gram radium vertegenwoordigen, door de verpakking in platina en gou den naalden, een waarde van om streeks f 250.000. Thans is het mogelijk over het gehele land centra en subcentra in te richten voor de behandeling van patiën ten, voor studie van de kanker bestrijding en voor de opleiding van de zo noodzakelijke deskun digen. Deze centra zullen worden ge vestigd bij de universiteiten van Groningen, Utrecht, Leiden, Nij megen (zodra er een medische afdeling is) en Amsterdam. Voorts zullen er, dank zij Haak ln, gelden beschikbaar zijn om de outillage van het Rotterdams Radio-Therapeutisch Instituut verder uit te breiden. Dit alles zal drie ton kosten. Voor de aan schaffing van de zo noodzakelijke bestralingsinstrumenten zal even- OEFENING „OMBRELLE" EIND MEI Zoals bekend, zal eind Mei boven West-Europa een drie daagse geallieerde luchtmacht oefening worden gehouden. Een heden van de Belgische, Neder landse, Engelse en Amerikaanse luchtmacht zullen er aan deel nemen. eens een bedrag van 2 tot 21/» ton worden beschikbaar gesteld. Mocht de Haak-In-actie nog meer opbrengen en dat zou men slechts toejuichen dan zou eventueel een ton ter beschik king kunnen komen van het zo nuttige researchwerk, waarvoor de „Koninklijke" verleden jaar een half millioen schonk. Voorts moet binnenkort een hoogvoltage radio-apparaat worden aange schaft, dat niet minder dan een half millioen zal vergen. Door de „Haak-in actie" is thans reeds ruim 7 ton bijeen ge bracht. werd burgemeester Oud van Rotterdam gisteren in de gemeen teraad gehuldigd wegens ziin ko peren burgemeestersjubileum; komt Vrijdag a.s. de Sibajak met 950 repatriërende Neder landse burgers te Rotterdam aan; bedroeg de fruitaanvoer op de Zuid-Limburgse veilingen in de afgelopen herfst en winter 80 millioen kg, met een waarde van 10 millioen gulden; heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. Blom. een condoleancebezoek afgelegd bü de Portugese gezant, in ver band met het overlijden van pre sident Carmona; kwamen gistermiddag met een vliegend fort vijf hoofdbestuurs leden van de Amerikaanse Civi Air Patrol op Schiphol aan; brengt de commissaris der V.N voor het Vluchtelingenwezen, de Nederlander van Heuven Goed hart, eind April een bezoek aan West-Duitsland; De kuntschilder-glazenier J. Vaessen te Vught legt de laatste hand aan het gebrandschilderd raam, dat het gezamen lijk personeel van Nederlands oudste sigarenfabriek Spa- nera" te Amersfoort aan zijn directie zal aanbieden ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het bedrijf op 5 Mei a.s. en het gouden jubileum van de directeur, de heer C. M. Bertram. In Amersfoort lijden op het ogenblik enige honderden kin deren aan een ogenschijnlijk HOLLAND—BELGIË De glorieuze voetbal wedstrijd Nederland-Bel- gië is al van alle kanten bekeken, maar ik heb er onze parlementaire re dacteur nog niet over ge hoord. Die had er eigen lijk ook moeten zijn, want hij hoort overal te wezen, waar een groot deel van het kabinet is. Minister Drees was weer geheel en al opgemon terd en hij hoefde niet met een nederlaag in zijn nogal lastige maag te zit ten. Excellentie Joekes zag met welgevallen dat de toss werd verricht door een Joekes-gulden, al beweerde prof. Lief tinck, dat het een dollar was, zodat hij al plan had de fiscale recherche er op uit te sturen om te on derzoeken, hoe dat ding hier kwam. En na de wedstrijd moet Karei Lotsy tot minister Al- bregts hebben gezegd: hier ziet u nou de resul taten van een goed-opge- zette training voor ver hoogde productiviteit! Minister Stikker was er niet. Die had het te druk met de O.E.E.S. Dat is geen voetbalclub, maar het heelt soms meer van een Dokspartij. Hij zou hier hebben kunnen zien, dat Nederland toch nog heus wel een volwaardig medestander is in de Be- nelux-samenwerking en dat geld-alleen niet ge lukkig maakt. Onze jon gens hebben het goed ge daan en bij onze Zuider buren een stukje „good will" aangekweekt, dat misschien dan wel geen diplomatieke waarde heeft, maar wel opbou wend is in de samenwer king van de twee volke ren. En ik geloof, dat het daar toch tenslotte om moet gaan, ook in de po litiek! Hef nut Mijn vriend Evert Ver meer heeft in de rode korrel-bril onthuld, wat nu eigenlijk toch wel 't nut geweest is van de zo twijfelachtige interpella- tie-Nederhorst over de lonen en prijzen in de Tweede Kamer, op 5 April. Dat is nu veertien dagen geleden en nog altijd zijn er hopen men sen, die dat nut in die twee weken nog niet hebben ingezien. Want Evert vertelde, dat er vele brieven over die in terpellatie zijn binnenge komen! Nou, en toen kwam de onthulling: dat nut bleek uit een citaat van de liberale Nw. Rott, Crt.; die prees als resul taat de aanneming van de motie-Andriessen(i) om de consumptiebeper king niet verder te doen gaan dan vijf procent en verder de afwijzing door de meerderheid van de Tweede Kamer van het socialistische verlangen tot een gedetailleerde prijsregeling. Nou en toen kwam de aap uit de mouw bij Vermeer: als er straks verkiezingen zijn, zullen degenen, die van die afwijzing de dupe zijn. de rekening wel pre senteren. Helemaal niet aardig van de rode kor rel, om bij al die prijs verhogingen en versobe ringen nou ook nog met een rekening aan te ko men. Maar wel nuttig, om te weten, dat het bij de P.v.d.A. blijkbaar meer om die rekening, dan om de prijsregelin gen te doen was!.... Daarom. „Wilkes, Wilkes, waar om ging je heen zingt de radio nog altijd in het liedje van de ver loren voetbalsterren, dat zijn actualiteit verloren heeft, sinds de 54 van 1.1. Zondag! Waarom Faas heen ging? Nou, dat stond nog eens duidelijk in de krant: hij vraagt 360.000 gulden voor een nieuw contract! Hij heeft het nog wel niét, maar er staat al een andere club klaar, om hem over te nemen. De tijd is voorbij dat er alleen maar dan seressen waren met „gouden" benen! De voetballers hebben ze ook. Vier cent meer De Beurs heeft er nog niet op gereageerd, maar het wetsontwerp tot ver hoging van de kinderbij slag vanaf het vierde kind is ingediend. Voor ieder kind boven het 3e vier cent per dag meer. Hoe kan het er af. Wed den, dat als dat zaakje straks in de Kamer komt van zekere zijde als te gen-argument gezwaaid wordt met de berichten over huisvaders die zo maar hun gehele kinder bijslag vergokten in de voetbalpools (spreek uit poels), niet te verwarren met mgr. dr. Poels z.g.). Nu zijn die pools volgens niemand" minder dan Lotsy niet poelen van verderf? Een heerlijke kluif dus voor degenen, die tegen kinderbijslagen in het bijzonder en ge zinspolitiek in het alge meen zijn. Natuurlijk is het fout, wat die huisva ders doen, maar omdat MINISTER VAN DEN BRINK schijnt warempel gelijk te krijgen: hij heeft altijd gezegd, dat we met de prijzen- regelingen voorzichtig moeten zijn. Er kan immers een tijd komen, dat de prijzen van de grondstoffen op de internationale markt dalen. En stel je nu voor, dat we een prijsstop gaan instellen. Dat moet dan toch op een bepaald tijdstip, op een zogezegde „peildatum". En stel je nu voor, dat die peildatum genomen wordt op een moment, dat de prijzen „tot staan" komen op een bepaald gestegen niveau, en daarna flink dalen? Dan zitten we met die prijsstop op dat hoge peil. Dit schijnt helemaal niet denkbeeldig te zijn. Want volgens de laatste berichten hebben de prijzen van wol, katoen, tin, rubber e.d. een daling ondergaan van 20 tot 30 procent! En nu weet ik wel, dat de doorwerking van de prijsdalingen in het algemeen langzamer pleegt te gaan dan de doorwerking van de prijsstijgingen, maar er schijnt toch licht achter de wolken te schijnen. Ik lees nog wel van stijgende prijsindex van de groothandel, maar wie laat zich daar nu nog door terneerdrukken, gelet op het feit, dat die gegevens lopen tot 1 Maart, terwijl we nu al half April voorbij zijn, met zulke actuele optimistische berichten! er een paar zjjn die zich zo misdragen behoeven honderdduizenden nog niet te lijden. Verder zijn er grote dieven en kleine maar de grote vindt men niet in de eerste plaats onder de minimumlijders met de kinderbijslag. En het feit. dat in veel ge vallen huismoeders de kinderbijslag moeten ge bruiken, om per drie maanden de bakker, de slager en de melkboer te betalen, is op zich een aanklacht tegen de on volkomenheid van de ac- er en hoe laat en waar brand uitbreekt! Maar wat die aangekondigde invasie van oplichters en inbrekers betreft, er zit toch ook wel een goede kant aan. Wanneer een zo goed-georganiseerde beweging van vakmen sen ons land de eer van haar klandizie gunt, dan is dat toch wei een be wijs, dat er in ons land nog wel wat te halen is. Tot nog toe wist alleen het departement van Fi nanciën dat. En een la tere editie van de bla- tuele gezinspolitiekden bracht een lijst met de volledige namen Welkom, vreemdeling! Daar heb je het nou: op alle mogelijke manie ren maken vrij reclame voor ons land. Welkom vreemdeling! Grote affi ches, dikke subsidies aan de VVV's enz. En nou vertellen de kranten, dat ons land een gezelschap van wel veertig vreem delingen te wachten heeft, voornamelijk Hon garen, die het op de goedgelovigheid van onze hotelhouders, onze win keliers, vooral in juwe len en bont, gemunt zou den hebben. Nou vind ik dat er voor krantenmen sen weinig aardigheid aan is, om van te voren ingelicht te worden over dergeliike komende sen saties. We krijgen toch al zoveel communiqué's, zo als dat heet en alle ini tiatief wordt on die ma nier gedood. Straks zal de politie ons nog van te voren vertellen, dat de verdere doopceel van de dames en heren, die naar ons land onderweg zijn. Wel, het enige wat er nu nog aan ontbreekt is de arrestatie! Radio-humor Dat is een aardige ru briek van de K.R.O.: Moeders wil is wet. De ze week was het bar grappig. Je kunt dan wensen laten doen aan moeders, al dan niet ja rig of oud of zoveel jaar getrouwd (wie vraagt er naar Paatje?) en de moe ders zelf kunnen hun kinderen in sanatoria of in het verre buitenland haar wensen doen toe komen. Deze week was het weer zo: een groet van een dochter in Cana da, van een zoon in In donesië, van een missio naris ergens ver weg. En toen kwam het: een schoon lied. Van een meisje, dat zong, dat ze eindelijk weer eens iets van d'r liet horen, maar dat men zich er niet te veel van voor moest stel len. Ze wilde niks meer met je te maken hebben, het was helemaal uit! Prettig, zulke wensen aan een jarige moeder en dan die missionaris! In het lied kwam ook voor, dat „ik heb gisteren ken nis gemaakt met een an der van de overkant Over smaak valt niet te twisten Ze leren het nooit! De Rekenkamer heeft weer een boekje openge daan over rare zaken. In Hilversum is een Politie school. De Inspecteurs opleiding daar kostte in twee jaar tijd f 160.000!! „De gedachte aan corrup tie ten aanzien van een politieschool! doemt vanzelf op", lezen wij. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft over het verslag van de Rekenkamer ge rapporteerd. De kosten zouden aanvankelijk 7500 gulden bedragen, maar dat werd later55 mille en toen nog eens een kleine veertig mille daar bovenop. O.a. was er een afrastering nodig, zeker om te voorkomen, dat de a.s. inspecteurtjes zou den weglopen.Hoe is het mogelijk, dat derge lijke dingen in ons land nog gebeuren. En wat 'n Ijixe-inspecteurs zullen dat zijn. Bepaald nieuwe objecten voor de weelde belasting. Slangen Je zou zo zeggen, gelet op wat er de laatste tijd uit Amerika over het gangsterdom, corruptie e.d. fraais wordt bericht, dat men zich daar meer druk maakt over het ja gen op en vangen van echte slangen, dan op 't ongedierte, dat de rust en de veiligheid van de samenleving daar ver stoort. In 24 Amerikaan se staten wordt elk jaar slangenjacht gehouden en ditmaal heeft dat 2000 slangen opgeleverd. Ze brengen als regel 50 dol larcent per pond op. Heeft u wel eens een pondje slang verorberd? Dat doen ze in Amerika wel en het is, wordt be weerd, een ware delica tesse! Niet om er giftig van te worden en ook niet om moderne Eva's te ver leiden.... Verder gaat dat spul naar dierentui nen en ook wordt het gebruikt voor medische doeleinden. Smakelijk eten! En de andere „slan gen" gaan met hun werk veelal rustig door! Menslievendheid beloond! Een Amsterdammer had zich ontfermd over een Tsjechisch meisje, dat zou trouwen met zijn vriend. Het meisje raak te zoek en de vriend trouwde met een ander. Vier dagen later kwam het meisje uit Tsjechië bij haar a.s. „man" in Amsterdam aanbellen. Toen ontfermde de vriend van de vriend zich over het meisje en ver- leende haar onderdak. Dat had al veertien da gen geduurd, toen de vreemdelingenpolitie kwam opdagen met een proces-verbaal, wegens niet-aangeven van deze buitenlandse logee. De vriend kreeg 20 gulden boete, omdat hjj zo mens lievend gehandeld had. Tenminste, in de krant staat, dat „de Officier v. Justitie vond, dat ver dachte gehandeld had uit menslievendheid". Nu zou je denken, dat er dus geen straf zou worden opgelegd, maar vanwege de menslievendheid vroeg de Officier beves tiging van het vonnis van de kantonrechter en dat bedroeg 75 gulden boete! Nou, de rechtbank maakte er tenminste nog 20 gulden van. Ook al vanwege de menslie vendheid, maar twee tientjes, dat gaat nog; men rekent d'uitslag niet maar telle het doel alleen. En het zal wel een aardig meisje ge weest zijn. vreemdsoortige ziekte. Enige we ken geleden openbaarde zich deze ziekte het eerst op een lagere school te Amersfoort, waar zowel kinderen als onderwijzers er de dupe van werden. Het aantal ab senten op deze school steeg ten gevolge van deze ziekte zelfs tot meer dan honderd. De verschijnselen zijn koorts, onpasselijkheid, hoofdpijn, stijf heid in de benen en ook wel in de nek en schoudergewrichten. In veel gevallen gaat de ziekte gepaard met niezen en licht ont stoken ogen. De directeur van de genees kundige dienst, de heer dr. W. J. van der Hooft, achtte het raad zaam prof. dr. J. D. Verlinde uit Leiden van de ziekteverschijnse len op de hoogte te stellen. Het onderzoek leverde een geruststel lend resultaat op. Uit het bloed onderzoek trok men nl. de con clusie, dat er sprake is van in- fluenza-virus. De verschijnselen zijn echter van andere aard dan bij de z.g. griep. De ziekte is nog al besmettelijk en krijgt een kind het in een gezin, dan zijn snel daarop ook de andere familie leden aangetast. Na een koorts periode knapt de patiënt wat op, om dan opnieuw goed ziek te worden. Het verloop van de ziekte duurt ongeveer tien dagen. Ge lukkig deden zich tot nu toe geen complicaties voor en naar men zegt is het hoogtepunt van de epidemie al bereikt. FELLE VUURZEE IN DEN HAAG In de drogisterij „Hobbema" in de Hobbemastraat te Den Haag is gistermiddag, vermoedelijk door een brandende gaskachel, een felle binnenbrand ontstaan. De drogisterij is nagenoeg geheel uitgebrand. De boven de drogis terij gelegen woning liep aan zienlijke waterschade op, evenals het achter de drogisterij gelegen magazijn. De brand werd ontdekt door de heer J. J. Gerritsen, portier bij de Groente- en Fruitmarkt te Den Haag, die vertelde: „Ik heb de mensen gewaarschuwd, die boven de drogisterij woonden, een dame van een jaar of zestig en een meisje van zeventien. Het oude mens wou eerst haar spul len bij elkaar zoeken, maar ik zei: Mens, als je nog langer wacht stik je in de rook". Ondertussen waren de ruiten van de drogisterij door de hitte gesprongen en de brandweer, die met groot materiaal was uitge rukt drie motorspuiten en een materieelwagen zag zich te genover een ware vuurzee ge plaatst. In de winkel sprong met droge knallen de ene fles na de andere uit elkaar. Krachtige wa terstralen spoten stapels bran dend verband uiteen en potten van de planken. Na een half uui blussen was de hrand vrijwel bedwongen. Het duurde echter nog geruime tijd voordat alle schroeiende en rokende hoeken van de drogisterij gezuiverd wa ren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3