Afgevaardigde Lucas trachtte het vonnis af te wenden Waar Lieftinck's mes in de begroting sneed Russisch generaalsgezin belandde in Schalkhaar Sociaal-economische Raad hield vijfde vergadering Minister moest bezwaren tegemoet komen Uitgaven stegen echter méér Streng toezicht van Ned. Bank op credietinstellingen DE BORREL EN DE BENELUX (II) Staatssecretaris Götzen vertrokken naar de West Ingewikkeld geval Morgen de eerste bollenzondag Tweemaal verdreven van huis en haard Naar wij vernemen: Zondagsevangelie Vérstrekkend wets ontwerp ingediend CENTRAAL CAMPAGNA COMITé VOOR HET NED. RODE KRUIS In het gebouw van het hoofdbestuur van 't Nederlandse Rode Kruis in Den Haag werd Donder dagavond het Cen traal Campagne Comité 1951 voor 't Ned. Rode Kruis geïnstalleerd. De installatie geschied de door de voorzit ter van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. Als voorzitter van het Comité zal optreden de heer F. Q. den Hollander, presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Rond de tafel v.l.n.r. de heren Jhr. G. M. Verspeijck, lid der directie van het Nederlandse Rode Kruis; J. G. Japikse, algemeen secretaris van het Comité; ir. F. Q. den Hollander; ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen; A. van Emden, lid der directie van het Nederlandse Rode Kruis; mr. M. M. Rooy, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten; J. W. Henny, voorzitter van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers; A. M. Banda, voorzitter van de Vereniging De Nederlandse Nieuwsbladpers; mr. A. H. van de Veen, directeur van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging; A< M. Speet, directeur van de Katholieke Radio Omroep; W. Vogt, directeur van de Algemene Vereniging Radio Omroep. Geheel rechts H. Oosterhuis, voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen; naast hem mej. mr. M. A. Teilegen, presidente van het Nederlands V rouwencomité. (Van onze parlementaire redacteur) In het verdrag tussen de Beneluxpartners tot unificatie van de accijnzen en van het waarborgrecht, waarover de Tweede Ka mer ook gisteren nog beraadslaagde, was voor de meeste woord voerders, zoals al eerder werd opgemerkt, de verhoging van het gedistilleerd accijns het gTote en moeilijke punt Bedraagt deze accijns nu nog I 320.straks zal dat i 475.zijn, om op een nader te bepalen tijdstip nog op te lopen tot f 596.50. Dit bete kent in de practijk, dat een kruik jenever dan f 8.50 zou gaan kosten. Het ging er nu in hoofdzaak om, wanneer deze letterlijk en figuurlijk dure prijs voor de ver wezenlijking van de Economische Unie zal moeten worden betaald. Op verzoek van België werd reeds afgesproken, dat zulks in elk geval niet eerder zou zijn dan 1 Januari '53, maar de heren v. d. Heuvel (AR) en Lucas (KVP) achtten ook dit uitstel van ander half jaar nog niet voldoende. Zij wilden de toezegging, dat het hoogste tarief slechts dan gehe ven zou worden wanneer ook de Economische Unie een feit zou zijn. Gisteren bleek, dat minister Lieftinck deze eis wel wat ver ging. Wel wilde hij toezeggen, dat niet tot deze verhoging zou worden overgegaan voor 't Unie verdrag op papier was tot stand gekomen, hetgeen al een hele tegemoetkoming was. De heer Lucas (KVP) is echter een vasthoudend man. Dat bleek ook nu weer. Hij wilde dan wel niet meer het volle pond, maar probeerde toch om de minister nog iets verder over de streep te halen. De bewindsman moest toezeggen, dat het hoogste tarief gekoppeld zou worden aan de goedkeuring van bedoeld bedrag, waardoor nog meer zekerheid werd verkregen. Beraad Minister Lieftinck benutte de middagpauze om de minister president en minister van den Brink naar hun mening te vra gen, maar daarna kon hij dan toch, namens de regering, ook SURINAME'S WELVAART WORDT BESPROKEN SCHIPHOL. O.m. uitgeleide gedaan door minister Peters is gisteren staatssecretaris L. Göt zen vertrokken naar Suriname, waar hem in 14 dagen een agenda van 45 punten wacht. Vandaar gaat hij naar Curagao en vervolgens naar Washington, waar financiële onderhandelingen zullen worden gevoerd over de in Suriname te bespreken plan nen, o.m. het z.g. Nickerie-polder- plan en het plan-van Bommel skin, dat de ontsluiting beoogt van het gehele Surinaamse bin nenland, o.m. door het aanleggen van een dam in de Surinaamse rivier en de aanleg van verdere waterwerken. Ook het feit, dat het in 1947 aangenomen wel vaartsplan werd opgesteld toen de Surinaamse gulden op f 1.40 stond terwijl hij nu op f2.is genoteerd, geeft spanningen, om dat het beschikbare crediet daar door practisch werd gehalveerd. ,.We zullen hij al deze plannen rekening moeten houden met de bevolkingsfactoren", aldus de heer Götzen. „Het geeft niets, met grote plannen te komen en de arbeidskrachten te moeten mis sen om ze uit te voeren". Stichting Hefschroefvliegtuigen beëindigt haar werk De „Stichting hefschroefvlieg tuigen zal haar werk wegens ge brek aan werkkapitaal moeten staken," zo deelde de voorzitter der Stichting, de heer T. van Houwelingen gistermiddag mede in een samenkomst waarop een afsluitend verdrag werd uitge bracht over de verrichtingen der Stichting. deze toezegging doen. Daarmede was de grootste moeilijkheid van de baan. In de uitvoerige rede, waarmede minister Lieftinck op de gemaakte opmerkingen ant woordde, trachtte hij aan te to nen, dat de verhoging van de gedistilleerdaccijns moeilijk na delen voor de schatkist zou kun nen afwerpen. Bij een verbruik van 300.000 hl was de opbrengst nu 96 mil- lioen. Werd bij een verhoging tot f 475.50.000 hl minder ge bruikt, dan zou de schatkist er toch altijd nog 20 millioen voor deel van hebben. Volgende week wordt gestemd. „TIJCERHAAI" IN ROTTERDAM Hr. Ms. onderzeeboot „Tijger- haai" wordt hedenochtend om 10 uur verwacht bij de onder zeediensten aan de Waalhaven te Rotterdam. De „Tijgerhaai" die een reis naar de West heeft ge maakt, werd oorspronkelijk eerst Maandagochtend terugverwacht. Op 9 Mei zal dorpje Achte- veld in de gemeente Barne- veld een zeldzaam voorko mende gebeurtenis beleven, want dan zullen twee zoons en een dochter van de fam. van de Burgwal in het hu welijk treden met twee doch ters en een zoon van de fam. van Hamersveld. Marie van Hamersveld gaat dan trou wen met Henk van de Burg wal, Eefje van Hamersveld met Evert van de Burgwal en Jan van Hamersveld met Truus van de Burgwal. Jan van Hamersveld wordt dan de zwager van zijn zusters en Truus van de Burgwal de schoonzuster van haar broers. Wanneer het mooie weer aan houdt, verwacht de Bollenstreek morgen de eerste grote Bollen-. Zondag. Tussen Haarlem en Lei den zijn thans overal uitgestrekte narcissenvelden in bloei gekomen, die worden afgewisseld door kleurrijke hyacinthenvelden; hier en daar komen ook de eerste tulpen in bloei. De „Keukenhof" te Lisse begint zich momenteel in volle pracht te ontplooien en zal morgen volop bloeien. 's-GRAVENHAGE. In aan sluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden over de bezuini ging van 219 millioen gulden op de Rijksbegroting 1951, waartoe de regering heeft besloten, geven wij hier nog enkele details over plaatsen waar het mes van mi nister Lieftinck heeft gesneden. Ruim 1 millioen zal worden bezuinigd op de personeelsuitga ven etc. bij onze vertegenwoordi gingen in het buitenland, alsmede f 82.000 op de buitenlandse voor lichting. Op de personeelsuitga ven van de Rijkspolitie 630.000 en op die van de politie te water 175.000 gulden. Bovendien nog eens 2 millioen bij Rijks- en ge meentepolitie als gevolg van on derzoekingen van de Commissie Doelmatigheid Politie, 390.000 op de reserve der Rijkspolitie en f 315.000 op de kosten van ver zorging der bevolking van ge vangenissen en Rijkswerkinrich tingen. Het subsidie aan de N.V. Vuilafvoermaatschappij VAM die het Haagste stadsvuil met de .4711-expres" naar Drente brengt zal met f 86.500 worden vermin derd. Bij O. K. en W. gaan de subsidies op 't BLO met f 100.000 op het voorber. hoger en middel baar onderwijs met f 115.600, op het nijverheidsonderwijs met f371.000 en op het jeugdwerk met f 67.000 omlaag. f 590.000 zal worden bespaard op de kosten van hoger onderwijs en weten schap en f 200.000 op kampen en internaten. De voorlichtingskosten van de Nationale Spaarraad gaan met f 110.000 omlaag. Ruim 1.6 mill, zal worden gekort op de kosten van het wapen der Kon. Mare chaussee, bijna 2 millioen op de revisiekosten van materieel bij 't departement van Oorlog en op de materiële uitgaven van de Rijks luchtvaartdienst f 694.000. Een (Van onze correspondent) SCHALKHAAR. Hoewel Russische van geboorte, sprak mevrouw Natalya Sewastejew vloeiend Duits en daaraan hadden wij een kort maar ongewoon interview te danken, een aangrij pende, schokkende roman, dat eender is als de tragedie van de miilioenen ontheemden. Deze 70-jarige vrouw en haar 75-jarige man, alsmede haar zuster hebben na jarenlange omzwervingen in tientallen kampen, vertrouwend op Cod, de liefde van mensen ontmoet. De Sociaal-Economische Raad heeft gisterenmiddag in het g e- bouw der Eerste Kamer zijn vijfde openbare vergadering ge houden onder voorzitterschap van prof. mr. F. de Vries. Vast gesteld werd een verordening tot toekenning van een vacantie- toeslag van het personeel van het secretariaat. Deze vacantie- toeslag gaat iets verder dan de rijksregeling. De raad voor economische aan gelegenheden uit de minister raad had verzocht de vaststel ling van een verordening pensi oenen personeel aan te houden. De voorzitter zeide. dat deze regeling reeds herhaaldelijk is aangehouden en urgent is. Bo vendien achtte spr. de voorge stelde regeling in alle opzichten aanvaardbaar, zodat het dage lijks bestuur geen aanleiding vond voor te stellen deze aange legenheid aan te houden. Een voorstel van prof. Tin bergen om te voldoen aan het verzoek van de raad voor eco nomische aangelegenheden, werd verworpen met 31 tegen 3 stem men. De verordening zelf werd goedgekeurd met aantekening, dat de heer Berger sr. teger» was. De voorzitter deed ten slotte een mededeling over het nieuwe gebouw van de S.E.R. dat in aan bouw is. O.m. is door het depar tement van Wederopbouw be zwaar gemaakt tegen het schep pen van een grote vergaderzaal. Het dagelijks bestuur stelt zich echter op het standpunt, dat deze zaal moeilijk kan worden is een lnchtvaartovereenkomsi gesloten tussen Nederland en In dia, waardoor de K.L.M. in India en een Indiase maatschappij te Amsterdam kan landen; heeft het Tweede Kamerlid Schilthuis (P.v.d.A.) in schrifte lijke vragen aan de minister ge protesteerd tegen het contingen teren van de snijbloemenimport door België; onderzoeken thans directeuren van Amerikaanse militaire te huizen in Duitsland welke re creatie-mogelijkheden Nederland biedt; brengen Zwitserse handels- en scheepvaartdeskundigen in deze dagen een bezoek aan Nederland. Vandaag wordt een trip gemaakt naar de bollenvelden en de Af sluitdijk; kwam Utrecht gistermiddag enkele uren zonder stroom te zitten door kortsluiting in een hoogspanningskabel. gemist. Immers, de product- en bedrijfschappen vragen over enige tijd ook vergaderruimte. Over" eeni paar jaar zal een eigen vergaderzaal de helft van de daggn in gebruik zijn. Een toe- stemmnig tot verdere sloping is nog niet verkregen. De heer De Graaf diende hier op een motie in, welke de ur gentie van deze aangelegenheid in het licht stelt. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN INDONESIË Volgens radio Nasional Indone sië heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Moh. Roem, verklaard: „ik heb zo vaak de Indonesische buiten landse politiek, zowel tegenover het publiek als tegenover de pers uiteengezet, dat de mogelijkheid van een misverstand niet bestaat. Indonesië zal actief elke agres sie weerstaan en het Indonesische volk is na 10 jaar te hebben ge leden, eerst onder de Japanse be zetting en daarna onder de strijd voor de vrijheid, niet bereid zich voor te bereiden op oorlog aan de zijde van een of ander blok." Nu zijn zij liefderijk opgeno men in huize „Park Braband" waar zij in vredige rust van de levensavond genieten. Jochan Sewastejew had 25 jaar in het Russische leger gediend, eerst onder tsaar Alexander III en de laatste jaren voor de om wenteling in 1918 onder Nicolai II. Hij was kolonel van een ca- vallerie-brigade (dragonders) en menig veldslag heeft hij geleverd. De laatste tegen de bolsjewisten horden. Toen stortte het Tsaren rijk ineen en Sewastejew nam met zijn vrouw en haar zuster de wijk naar Polen. De vlucht moest overhaast geschieden en al hun bezittingen moesten zij achter laten. Zoals zovele Russische officie ren en adelijke personen, moesten ook onze Russen met eenvoudige arbeid in hun levensonderhoud voorzien. Hij werd incasseerder en zijn vrouw, die een bekwaam costumière was slaagde nog beter, want de Russische mode was in Warschau zeer in tel. Hiermede was de basis gelegd, voor wat later tot een flinke modezaak zou uitgroeien. Toen de Duitse legers Polen binnendrongen kon de fa milie Sewastejew een flink mode magazijn en een atelier waarop 20 meisjes werkten haar eigen dom noemen. In 1944 toen de Russische legers bij hun zegevierende opmars Warschau bereikten, moest de ge- neraals-familie opnieuw vluchten. Alles ging zo overrompelend snel in zijn werk, dat opnieuw alle have en goed moest worden ach tergelaten. Inderdaad slaagden zij er in uit handen van het Russische leger te blijven, maar deze bevrijding betekende tevens het begin van een lange ontzettende lijdens geschiedenis. Zij werden tijdens de chaos in Duitsland opgevangen en in een kamp voor ontheemden geïnter neerd. Doch de oorlog woedde hier nog in zijn volle hevigheid. Aanhoudende bombardementen leverden een voortdurend gevaar op. Dat werd de reden, dat de geïnterneerden hun vrijheid her kregen met de boodschap, dat zij zelf maar een veiliger kamp moesten zoeken. Toen begonnen de verschrikkelijke omzwervingen en hevige ontberingen. Zij trok ken van het ene kamp naar het andere en gedurende de Zes jaren dat zij uit Polen waren verdre ven, hadden zij met niet minder dan elf kampen kennis gemaakt. In die tijd werd de bejaarde ex- kolonel door een ernstige ziekte overvallen. Wegens het ontbreken van goede specialisten en medi cijnen, bleef als enige uitweg, het amputeren van een been. Nu, in de vredige rust van huize „Park Braband", kijken zij nog menigmaal terug aan de voorbije jaren, toen zij steeds maar weer werden opgejaagd, van het ene oord naar het andere. De ex-kolonel, geestelijk nog sterk en vol levenslust, werd de zer dagen door een inwoner van Schalkhaar verblijd met een radiotoestel. Een mooier geschenk had hij niet kunnen krijgen, want elke uitzending in 't Russisch vangt hij op en met enthousiasme luistert hij naar de „stem uit Amerika". Toen hij in 1918 naar Warschau vluchtte hoopte hij steeds dat de kansen zouden keren. Evenzo in 1944, toen hij met zijn vrouw en haar zuster opgenomen werd in dfe chaos van miilioenen verdre venen en vluchtelingen. En nu. de stem uit Amerika, heeft op nieuw het sprankje hoop op een wonder doen herleven. Nederland heeft in samenwer king met de „Interchurch Recon struction Organisation" ook aan deze oudjes een grote weldaad, een verkwikkende levensavond gegeven. bijdrage van 7.6 millioen aan het Alg. Mijnwerkersfonds wordt overgebracht naar het Brandstof fen-Egalisatiefonds. Landbouw kort o.m. 1.2 millioen op boerenwerken, twee ton op de tuinbouw, f175.000 op akker en weidebouw, f 80.000 op het subsidie aan het Ned. Instituut voor Zuivelonderzoek en zes ton op de Centrale Controledienst. Sociale Zaken kort onder meer f 100.000 op de steun aan de pro ductie van fabrieksturf en ruim twee millioen op de Rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling. De bijdrage aan de geldmidde len van Nieuw Guinea zal met 2 millioen worden verlaagd. Er wordt drie millioen bezuinigd op onderhoud en exploitatievoorzie ningen van de Rijksgebouwen dienst en 9 millioen op de bijdra gen wegens derving van school gelden. Een zeer belangrijke post be treft de bezuinigingen tengevolge van een verhoogde efficency. De ze wordt op 25 millioen gulden geschat en heeft betrekking op de gehele staatsdienst, inclusief de Staatsbedrijven. Er wordt voorts 20 millioen minder geraamd voor de oorlogs schade aan roerende goederen, 15 millioen voor de oorlogsschade aan huisraad en 5 millioen voor de financiering van het land- bouwherstel. De uitgaven i.v.m. de mobili- satievoorzieningen gaan 2.3 mill, omlaag terwijl 2 millioen wordt bezuinigd op de verbetering van de waterstaatkundige toestand in het gebied beneden de rivieren, 1 millioen op de bruggenbouw over de grote rivieren en een half millioen op de aankoop van gronden door Staatsbosbeheer. Het Staatsbedrijf der PTT zal 14 millioen op de investeringen be perken. Uitgaven stijgen Intussen bevat een tweede nota van minister Lieftinck ook de aankondiging van verhoogde uit gaven. Deze vloeien voor een be langrijk deel (67 millioen) voort uit de laatste loonronde. De nieu we verhouding met Indonesië vraagt 76 millioen meer. Voorts zijn 21 millioen op de begroting gebracht die betrekking hebben op uitgaven over afgesloten dienstjaren, 35.5 millioen voor te laag gebleken ramingen (o.m. wachtgelden, noodvoorziening ouden van dagen en kosten van emigratie), 15 millioen voor een beperkte vacantietoeslag voor ambtenaren en 7.5 millioen voor speciale doeleinden (hulp aan Korea, uitbreiding van het prij- zenapparaat). Elders wordt een verhoging van 15 millioen geraaml o.m. voor de bouw van 200 huizen op Nieuw Guinea en meubelvoor schotten aan gerepatrieerden. In totaal wordt door dit alles het volgende beeld verkregen: het oorspronkelijke totale tekort werd berekend op f 660 millioen. De bezuinigingen ad 219 millioen en een hoger geraamde belasting opbrengst ad 361 millioen bren gen dit terug tot 80 millioen. In de militaire sector zullen echter de uitgaven 466 millioen en in de civiele sector 239 millioen stijgen, zodat het totale tekort toch op f 785 millioen komt, waarvan naar verwachting 530 tot 580 mil lioen door extra fiscale baten (o.a. door een voorlopige aanslag van 50 pet. in de vennootschaps belasting) zal worden gedekt. f 1000.— PLUS f30.000.— In de 512e Staatsloterij (5e klasse. 17e lijst) is op lot no- 5768 een prijs gevallen van f 1000 en de premie van f 30.000. 4de Zondag na Pasen: UW DROEFHEID VERKEERT IN VREUGDE „Droefheid heeft uw hart ver vuld omdat Ik zei, dat Ik heenga." We kunnen het ons indenken; zelfs wij kunnen eer» zekere treu righeid ondervinden als we be denken dat eens op aarde Gods Zoon rondging, en wij waren er niet bijdat ergens ter wereld een mens leefde zo nauw verbonden met de Allerheiligste Drieëen- heid, dat Hij zichzelf Gods Zoon mocht noemen en het werkelijk was, terwijl wij dit alleen maar kunner» lezen, maar niet konden meemaken. Een beetje benijden we de mensen van toen. en we begrijpen niet hoe ze Hem hebben kunnen weerstaan. Hem doden zelfs. Daarom nemen we onge merkt Jezus' woorden met een 'n korreltje zout: „Uw droefheid in vreugde verkeren!", want wie kan ons de heerlijke, weldadige nabijheid van die Mens vergoe den? Maar nergens in 't Evangelie, in de Handelingen, de Brieven van St. Paulus en de Geschiedenis der Kerk horen we een klank van neerslachtigheid om het weg-zijn van de goddelijke Meester. Inte gendeel „superabondo gaudio", „ik vloei over van vreugde", schrijft Sint Paulus, „ik vloei over van vreugde zelfs te midden van mijn beproevingen".... Waarom dan ons verdriet? Om dat we de realiteit van de H. Geest niet aankunnen. De H. Geest vergoedt ons volledig, meer dam volledig, de afwezig heid van de Tweede Persoon die mens werd. Met onze Moeder de H. Kerk gaan we ons voorbereiden op Pinksteren. In haar waardering staat Pinksteren gelijk met Pa sen. Pinksteren is de bekroning van alle feesten. Op Kerstmis kwam een engel over de wereld zijn vredesboodschap zingen en meedelen dat de Verlosser ge boren was. Toen begon het wonder, dat schjjnbaar eindigde met Goede Vrijdag. Maar Goe de Vrijdag was maar een halte, een tussenstation, 't Was de noodzakelijke ondergang, 't ster ven van cfe goddelijke graankor rel om vrucht te kunnen dra gen. Wat Onze Heer vertelde over de .gist, die door 't meel gekneed werd, opdat het tot een prachtig, smakelijk brood kon worden gebakken, slaat ook op Hem zelf. 't Deeg verliest zijn bestaan, sterft af, maar doet daardoor het deeg rijzen en smakelijk worden. Zo moest Jezus sterven en heengaan om Zijn Geest de mogelijkheid te "even de mensheid te maken tot een schoon, goed brood, aange naam aan den Vader. Kerstmis werd verkondigd door eer» engel. God gebruikt mensen om de komst van Zijn Geest te melden Ook mensen doodden Gods Zoon maar men sen ook mochten de wereld in- bazuinen dat Pinksteren begon nen was, dat de Geest was neer gedaald, de krachtige, onsterfe lijke Kerk-Geest. de Geest waar van Onze Heer in het Evangelie zegt: „wanneer Hij komt. zal Hij de wereld overtuigen, dat zij ongelijk heeft wat betreft zonde, gerechtigheid en veroordeling". Christus ging heer»; de Geest, Zijn Geest bleef. En wij leven in Zijn Geest, van Zijn H. Geest. Sinds Pinksteren trekken de Apostelen de straat op. geven de martelaren hun leven, zijn Pau sen en Kardinalen onbreekbaar, beleven ontelbare echtgenoten als Christusmensen hun huwelijk, leven jongelui kuis en ongerept, offeren priesters religieuzen en talloze leken het eigenste dat zii bezitten, allen gedreven door Ziin Geest, de Geest der Kerk. Pinksteren is eeuwie: Pink stervuur zal nooit doven: Pink sterfeest blijft ons bezielen, ons, de Katholieke Gemeenschap. On der ons zal heiligheid nooit ont breken: altijd zullen er mannen en vrouwen zijn. die het zwaar ste aandurven, zelfs de stille dood in een strafgevangenis, om dat Pinksterfeest ons bezielen bliift. Werkelijk' ..Uw droefheid is in vreugde verk°erd". P. C. de Haas O.E.M. PER AUTO EN VLIEGTUIG DE WERELD ROND Een auto en een vlieg tuig zullen binnenkort in combinatie 'n merk waardige reis om de wereld gaan maken, die dertig dagen zal duren. De auto is een vierper- soons Austin en 't vlieg tuig is de Skymaster „Edam" van de K.L.M. Gedurende de tocht, die door Engeland, Frank rijk, Zwitserland, Italië, Libanon, Syrië, Trans- jordanië, Irak, India, de Verenigde Staten en Canada gaat, staan auto en vliegtuig radiogra fisch met elkaar in ver binding door middel van het PYE-elecommunicatiesysteem. De tocht zal zeer zwaar zijn, daar behalve de vier chauffeurs ook een zeer uitgebreide uitrusting moet worden meege nomen en de tocht door zeer moeilijke gebieden gaat. De wagen, waarmee de tocht ivordt gemaakt, met zijn vier chauffeurs; v.l.n.r. Ralph Sleigh, George Coate, Ronald Jeavons en Alan Hess. 's-GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen, hetwelk enerzijds beoogt waarborgen te scheppen voor een coördinatie van het overheidsbeleid en dat van het bankwezen in verband met alge meen-economische omstandighe den, b.v. teneinde te komen tot een nivellering van het conjunc tuurverloop, en anderzijds het handhaven en waarborgen van de liquiditeit en de solvabiliteit der credietinstellingen in het be lang derzelver crediteuren. Het toezicht dat in het ontwerp nader wordt geregeld blijft be perkt tot handelsbanken, land- bouwcredietbanken, algemene spaarbanken en commissionnairs in effecten, i Alle onder toezicht komende credietinstellingen zullen worden ingeschreven in een register door of in opdracht van de Neder- j landse Bank, die op de aldus ge registreerde credietinstellingen toezicht houdt. Bij K.B. kan ech ter het toezicht ten dele worden opgedragen aan de beide Centrale Boerenleenbanken voor de land- bouwcredietbanken, de Neder landse Spaarbankbond voor de algemene spaarbanken en de Ver eniging voor de Effectenhandel voor de commissionnairs. De han delsbanken en de Centrale Boe renleenbanken zullen in ieder geval onder rechtstreeks toezicht i van de Nederlandse Bank blijven, die de bevoegdheid krijgt alge mene voorschriften voor de be drijfsvoering der geregistreerde credietinstellingen te geven, die enerzijds een kwantitatieve be heersing van het crediet-volume der banken kunnen meebrengen, doch anderzijds in ernstige om standigheden ook het verlenen van bepaalde soorten van crediet of van credieten die een bepaal de omvang te boven gaan kunnen verbieden of beperken. Geregistreerde credietinstellin gen zullen zonder toestemming van de Ned. Bank geen wijziging mogen brengen in de grootte van haar maatschappelijk kapitaal, niet duurzaam deel mogen nemen in andere credietinstellingen en niet mogen overgaan tot fusie of financiële reorganisatie. Zij moeten een balans met winst- en verliesrekening over leggen en periodieke staten no pens haar bedrijf. De Ned. Bank zal credietin stellingen adviezen kunnen geven om t.a.v. bepaalde punten van gedragslijn te veranderen. Indien de credietinstelling dit niet bin nen een bepaalde termijn opvolgt of geen bevredigend antwoord geeft kan de Ned. Bank overgaan tot publicatie van het advies. Bij K.B. kunnen regelen wor den gesteld ter bescherming van de naam „spaarbank" of van het woorddeel „spaar". Teneinde ook derden inzichten te geven in de ontwikkeling van het Nederlandse bankwezen en van het beleid dat door de Ned. Bank met betrekking tot het toe zicht wordt gevoerd, is bepaald, dat de voornaamste gegevens, die voorkomen in de door de Bank ingediende stukken en staten, in de Staatscourant zullen worden gepubliceerd. Om de Ned. Bank in staat te stellen bij eventuele moeilijk heden van een credietinstelling ten bate van de crediteuren vroegtijdig in te grijpen, wordt de Faillissementswet zodanig ge wijzigd, dat de Ned. Bank, wan neer zjj de overtuiging heeft ge kregen, dat een geregistreerde credietinstelling met het betalen van haar opeisbare schulden niet zal kunnen voortgaan, voor deze credietinstellingen surséance van betaling zal kunnen aanvragen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3