Gouden huwelijksfeest fam. J, N, van Baar-Dekker Besparing op de garderobe Wee« wij Plannen van veiling B. P. en O. vragen f 1.240.000 Huishoudelijke" vergadering De, Ondanks slecht jaar optimisme Nieuw systeem bij Kofa V.Z.V. meisjes als kamosoen aehuldiqd en lekker! Gemeenteraad Akersloot Jaarvergadering K.A.B. A.F.C.-nieuws Vraagt B. BEHANGSELS Benoemingen in het Bisdom Haarlem Marktberichten Uitvoering St. Willibrordus-stichting Middenstand moet standsbewustzijn meer tot gelding brengen Optimism eens: opt VAGINA 2 MAANDAG 23 APRIL 1951 Z.O. BEEMSTER. De Groen teveiling B.P. en O. heeft ver gadering gehouden in de Nieuwe Tuinbouw onder leiding van voor zitter Chr. v. d. Hoek. In zijn openingswoord wees de voorzitter allereerst op het vele werk dat in het afgelopen jaar was verzet door het personeel, inzonderheid door directeur van Zijp, vooral ten aanzien van het tot stand komen van de nieuwe plannen. De uitkomsten van het afgelopen jaar overziende, zeide spr., dat deze minder gunstig waren, vooral voor de koude- grond-tuinders. Doch we moeten steeds omhoog en wel bedenken dat er vroeger wel eens meer slechte jaren zijn geweest. Ook die kwamen we te boven. We hebben nu altijd nog de zeker heid van de minimumprijs, al is deze zeer laag. De omzet beliep in 1951 tot 20 April f346.000, d.i. f61.000 minder dan in 1950. Vit de gedane mededelingen bleek dat bij de nieuwbouw totaal f 873.000 wordt besteed aan de nieuwe veilinggebouwen en f 364.000 aan het koelhuis. Totaal dus bijna f 1.240.000. Een dezer dagen wordt de eerste paal ge slagen van het complex. Half Augustus zal het koelhuis klaar zijn en voor het veilingcomplex zijn 300 dagen uitgetrokken. In het jaarverslag wees secre taris Woelders op de mindere omzet in 1950, nl. f 309.879. Fruit en aardappelen waren er iets meer en augurken f 465.000 min der dan in 1949. In verband met de minder goede uitkomsten voor al van de koude grond is voor gesteld een onderzoek naar de tuinbouw in te stellen. De export was bescheiden, nl. f 191.000. Doorgedraaid zijn in 1950 385.000 kg augurken, 121.500 kg slabonen en 364.000 kg tuinbonen. Het ledental der vereniging was evenals vorig jaar 540. De balans en verlies- en winst rekening over het afgelopen jaar werden goedgekeurd. Er was een winst gemaakt van f 15.213, welke geheel aan nieuwbouw ten goede komt. Bij de vastgestelde begro- Cratis koopuur HILCKMANN Dit was Za. van 12.301.30 uur. (adv.) SLUITING TUINBOUW- WINTERCURSUS 16 cursisten ontvingen een diploma Donderdagavond was het de laatste cursusavond van de Tuin- bouwwintercursüs. Dit feit werd enigszins officieel gevierd. Tevens werd aan 16 cursisten het diploma uitgereikt. De heer J. Pielage opende deze cursus met een kort woordje en heette behalve het bestuur van de L.T.B., de organisatoren van de cursus, burgemeester Dalen- berg en wethouder J. Poel van harte welkom. Een speciaal wel komstwoord werd ook gesproken tot de rijkstuinbouwconsulent te Hoorn, de heer Krabbedam. Na een mondeling examen werd overgegaan tot het uitreiken van de diploma's, hetgeen geschiedde door de heer Krabbedam, die in een toespraak wees op het grote nut van dit diploma voor de jonge tuinders. De heer Krabbedam dankte het bestuur van de afd. De Rijp-Graft van de L.T.B. voor het organi seren van tuinbouwcursussen en zegde alle steun toe voor de toe komst. Door hem werd ook dank gebracht aan de heer Pielage voor de keurige leiding, speciaal voor het laatste gedeelte, toen de heer v. Dok wegens ziekte uit moest vallen. Ook de heer v. Dok dankte hij voor het gegeven on derwijs en hij wenste hem een spoedig algeheel herstel toe. Nadat de diploma's waren uit gereikt uitte ook de voorzitter van de afdeling van de L.T.B., de heer G. J. Visser, dankwoor den en goede wensen. In zijn toespraak wees burge meester Dalenberg ook op het grote nut van geschoolde tuinders. Hij feliciteerde de leraren met het grote succes van de cursus. Een felicitatie hield dit in, ook voor de cursisten. De heer Pielage dankte tot slot voor de tot de heer v. Dok en tot hem gesproken woorden. Hij prees zich gelukkig dat deze 6e tuinbouwcursus met zoveel succes kon worden afgesloten en dat aan alle cursisten als beloning voor, precies geteld, 368 uren studie het diploma kon worden uitge reikt. Hij dankte vervolgens ook de heer Krabbedam voor de pret tige samenwerking, de steun en raadgevingen die hij van hem mocht ontvangen. Ook werd door hem dank gebracht aan het be stuur van de L.T.B. voor het in hèm gestelde vertrouwen. NIEUW VEILINGGEBOUW IN PURMEREND IN 1952 GEREED PURMEREND De omzet van de afslagvereniging „Beemster", Purmerend en Omstreken" te Purmerend bedroeg in dit jaar tot 20 April f 346.000 tegen f:407-000 in dezelfde periode in 1950- Dit werd medegedeeld in 'n algemene vergadering van deze afslagvereniging, waarbij tevens het nieuw te bouwen veilingcom plex ter sprake kwam. De kos ten van het gebouw zelve zullen f 873.000 bedragen, terwijl voor een te bouwen koelhuis een som van f 364.000 wordt gevergd. De eerste paal gaat Maandag 23 April de grond in. Het koelhuis zal half Augustus gereed zijn, 't veilinggebouw zelve begin 1952. ting 1951 werd het veilingpercen tage vastgesteld op 6 pet., waarbij komt 1 pet. voor de ledenreke ning. De omzet werd geraamd op f 2.000.000. Niet-leden zullen 1 pet. extra hebben te betalen. Dit geldt voor dit jaar, doch later zal deze zaak nader worden bezien. Hoewel het bestuur een voorstel had gedaan om het collectief abonnement op „Groenten en Fruit" af te schaffen, besloot de vergadering het te handhaven, ondanks de verdediging van het bestuursvoorstel o.a. door de heer v. Baarsen. Bij de rondvraag bracht de heer G. Visser ter sprake de mogelijk heid van het houden van export veilingen van aardappelen, uien enz., zulks speciaal ten behoeve van de leden uit De Rijp en om geving. Men zal daarvoor de medewerking van andere export- telers moeten hebben en deze waren helaas niet aanwezig. De heer J. Nijssen te Bever wijk, voorzitter van de Provin ciale Commissie, ter vergadering aanwezig, sprak nog enkele vrien delijke woorden aan het adres van de vereniging, waarbij Z.Ed. B.P. en O. gelukwenste met de grootse plannen om een nieuw kostbaar veilingcomplex te bou wen. Daarna volgde sluiting der vergadering. JEUGDWANDELTOCHT ALKMAAR. Voor de jeugd- wandeltocht op 5 Mei a.s. zijn de kaarten verkrijgbaar bij: L. v. Koolwijk, Corn. Evertsenplein 12; W. Veldkamp, K. v. 't Veerstraat 55; M. Breed, Baansingel 16; Th. Grooff, Eikelenbergstraat 54; C. de Vet, Asterstraat 5; M. Feykes, Hofstraat 10; G. Dilling, Fnidsen 30, (a 25 cent). Ook kunnen kaarten besteld worden, door storting van 25 cent op Gironummer 559164 ten name van de Penningmeester der Alk- maarse Jeugdgemeenschap. Ook zij die willen medewerken bij het bestrijden van de aan de feestviering verbonden onkosten, kunnen hun bijdrage storten op dit Gironummer. Alle hulp is welkom. Burgerlijke Stand ZIJFE N.H. Geboren; Chris tina Catharina Maria dv Marti- nus Janssen en Maria Johanna Schielder. Getrouwd; Jacobus J. Klaver, 23 j. bloemistarbeider en Afra Pater, 21 j. beiden te Zijpe; Si mon Jan Wilms, 23 j- landbouwer te Anna Paulowna en Neeltje Slikker, oud 24 j- te Zijpe; Jacob de Waard, 29 j. steenzetter te Zijpe en Jacomma Elizabeth Din- gelhoff, 20 j. dienstbodete Val burg. Overleden: Elizabeth Jacob'a Kriek, 44 j. echtgenote van Pau- lus Visser. Cornelis Sluis, 85 j. echtgenoot van Metje Schotvan ger; Geertje Delver, 71 j. echt genote van Cornelis Bellis. BEEMSTER April is het vijftig jaar geleden "dat het echtpaar J. N. v. Baar en N. v. BaarDekker in het huwe lijk trad. Vijftig jaar hebben zij lief en leed in de Beemster ge deeld. De Bruidegom verwierf zich vooral grote bekendheid door zijn arbeid op het gebied van de zuivel; de Polder en het geldwe- Woensdag 25 I zen. Jarenlang was hij voorzitter ALKMAAR. Er zijn veel da mes, die stoffen willen kopen, om naar eigen smaak en inzicht een ,ianon te kunnen maken en niet afhankelijk te zijn van de gang bare confcctie-maten, die heus niet iedere Hollandse vrouw af- kleden, doch worden weerhou den door de vrees, dat zij, als er eenmaal de schaar in wordt gezet, de stof zullen verknippen. Met het knippatroon is voor de handigsten onder hen dat be zwaar wel voor een groot deel ge weken, maar gezien de eisen, die vandaag de dag aan de garderobe van de vrouw gesteld worden en die ze er zelf óók graag aan stelt, moet men toch wel een pikeur met draad en naald zijn, om zelf in de nodige behoeften te kunnen voorzien. Er is naar een mogelijkheid gezocht om hen, die wel kunnen naaien, maar met knippen en het aanbrengen van een goede pas vorm nog enige moeite hebben, niet alleen de patronen te leveren, maar ook aan een goede pasvorm te helpen, waardoor het risico van de vrouw, die stof koopt, is uitge schakeld. Er is nu een nieuwe mogelijk heid geboden aan de dames, die wel op hun kleedgeld moeten bezuinigen, maar er toch niet minder om gekleed behoeven te gaan. En dat biedt het nieuwe systeem, dat 'de Kofa Spruyt, in samenwerking met 'de "He'rbillon- knippatronenfabriek, vandaag in Alkmaar invoert. Pasklaar in huis Dit systeem werkt aldus: Men koopt de stof, die nodig is, kiest het model, dat men hebben wil en een gediplomeerde coupeuse neemt de maten en zorgt, dat de japon, de mantel of welk kleding stuk dan ook, binnen veertien dagen pasklaar, geknipt en gere gen voor u klaar ligt- De naden die gestikt kunnen worden, wor den gestikt en men heeft zelf slechts de zaak af te werken, garnering aan te brengen enz.. In de ,.Pasklaar"-afdeling zijn verschillende gediplomeerde cou peuses, in het buitenland opge leid. die de klanten helpen en de firma Herbillon, die in sa menwerking met de Kofa dit sys teem, een primeur voor Neder land overigens, in Alkmaar in voert, heeft een grote staf van personeel, die er voor kan zorgen dat honderden opdrachten per week kunnen worden uitgevoerd. Een besparing Wij hebben ons, nadat wij van de keurige coupe en de degelijke afwerking een idee hadden gekre gen door het voordragen van enige modellen eens precies laten uitrekenen wat b-v. een eenvou dige, aardige zomerjurk zou kos ten. En wij kwamen daarbij tot de ontdekking, dat de besparing zeker 40 bedroeg vergeleken bij de confectie. In de duurdere stoffen is deze besparing zelfs aanmerkelijk hoger. Wij hébben dan ook zeker de overtuiging, dat dit systeem in een behoefte voorziet, niet alleen door de enorme besparing aan geld, maar ook door de besparing aan tijd, die in vele huishoudens toch ook zeker een rol speelt. „Pas-klaar" lost inderdaad het kleding-probleem op drastische wijze voor de vrouw op. Vooral 'T VELD. Nadat VZV door een 40 overwinning op Blauwe Reigers het kampioenschap van de tweede klasse had behaald, vond de eerste huldiging plaats. Burgemeester Kalb feliciteerde VZV als voorzitter van de pas opgerichte R.K. Sportraad en bood de aanvoerster bloemen aan, de hoop uitsprekend, dat de goede geest, grondslag voor dit succes, ook in de toekomst succes mocht blijven afwerpen. De heer Dorpmans, voorzitter van het District, sprak namens de Bond een woord van felici tatie. Hij toonde aan wat een dracht en samenwerking kunnen bereiken. In 't tweede jaar van deelname reeds zo'n opmerkelijk resultaat, dat getuigt zeker van een zeer goede clubgeest. Blauwe Reigers feliciteerde hij met hun volhouden en sportieve strijd geven, waardoor een prach tige propaganda is uitgegaan voor de handbalsport. Blauwe Reigers bood door mid del van haar aanvoerster ook bloemen aan en bracht de eerste yell uit op de nieuwe kampioe nen, die door de honderden aan wezigen enthousiast werd over genomen. ook, omdat de klant geen cm- stof méér behoeft te kopen dan strikt nodig is en bovendien nog bij de afwerking van advies wordt ge diend. Ook voor jongenskledïng, on dergoed, pyama's en zelfs heren overhemden kan men op deze pasklaar-afdeling terecht. Maar de meeste belangstelling zal toch wel door de vrouw, die op een voordelige wijze haar garderobe aan wil vullen, worden opge bracht. Op een inlichtingenstand zullen speciaal opgeleide dames de eer ste veertien dagen de clientèle van de firma Spruyt en alle an dere belangstellenden de nodige inlichtingen verschaffen. Overi gens is men hier steeds bereid, de dames van dienst te zijn. (Advertentie) «OOSENDAAl HOLLAND TURNHOUT BElGIf Bouwvakarbeiders, opgelet! ALKMAAR. De vacantie- bonnencontrole zal plaats vinden op 26 April voor georganiseerden, en op 27 April voor de' overigen, van 7.309 uur in café Haring, Oudegracht, en niet 24 April, zoals .a.v. de laatste categorie in ons nummer van Donderdag werd geschreven. van de melkfabriek „Wilhelmina' een kleine fabriek door boeren opgericht zoals men die nogal vaak aantrof in de Beemster. Deze stond aan de Hobrederweg, waar thans de Bakkerij van de Firma Stevens gevestigd is. Na de fusie met de melkfabriek „De knie" gaf hij de'stóot tot oprich ting van de Coöp melkfabriek „De Tijd" aan de Rijperweg waar van hij voorzitter werd. Vooral de eerste jaren van „De Tijd" zijn zeer moeilijk geweest, maar dat is mede door de ijver en het juiste inzicht van de heer v. Baar later heel wat verbeterd. Tot zijn 70e jaar is de heer v. Baar Heemraad van het waterschap de Beemster geweest. Vele jaren had hij zit ting in de gemeenteraad voor de toenmalige Kath. Staatspartij, waarvan hij tevens vele jaren afd. voorzitter was. Ook in het Kath. verenigingsleven was hij een vooraanstaand figuur en nog steeds is hij directeur van de Coöp. boerenleenbank aan de Zuiderweg te Z.O. Beemster. Daarnaast heeft hij zitting in het Hoofdbestuur van de Bond voor Zuivelfabrieken in Noord Holland Ook op het boerenbedrijf was de heer van Baar een goed zakenman en boer. In Mei 1935 vertrok hij van zijn boerderij „Duifjeshoeve" aan de Wormerweg waarop thans de bei de zoons de Gebr. v. Baar boeren en vestigde hij zich in de Z.O. Betmster aan de Purmerender- weg. Bewondering kan men heb ben voor het vele werk dat de heer van Baar heeft verricht, maar ook zijn echtgenote moet men in de hulde betrekken, Want haar grote toewijding was zijn grote steun. De beide echtelieden de heer v. Baar is 76 en zij vrouw 74 jaar genieten nog een goede gezondheid. God moge hen deze nog lange tijd geven. FEESTAVOND K.A.B. EGMOND-BINNEN Door de afd. Egmond Binnen werd een feestavond gehouden in de zaal van de heer Th, Swart, waarbij alle leden en vfele genodigden aanwezig waren.'- Het program ma begon met èen openingswoord van de voorzitter, dé heer Blommert. Daarna werd door de Gêest. Adv. de Zeereerw. Heer Pastoor A. M. Kok de nieuwe af- delingsvlag ingezegend welke ce remonie gevolgd werd door een korte toespraak, waarin de vlag werd voorgesteld als het symbool van hetgeen in ons land leeft en waarmede straks onze afdeling als onderdeel van de vooraan staande divisie, de KAB behoren de tot ons leger in slagorde, de Kerk, zal optrekken naar Rotter dam tot viering van het 60- jarig bestaan de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo An no, welke de grote stoot hebben gegeven tot hervorming der werk nemers. Hierna werd vertoond de Ju bileumfilm van het 25-jarig be staan van de gecentraliseerde KAB, vervolgd door de hoofd film De Vijf Sullivans, welike bi,jzonder in de smaak vielen. Na een verloting ten bate van de afdelingskas werd deze mooie en goed georganiseerde feest avond met een slotwoord van de voorzitter besloten. AKERSLOOT. Dezer dagen kwam de raad onder voorzitter schap van burgemeester G. J. J. van den Heuvel in openbare zit ting bijeen. De heer P. Helder was zonder kennisgeving afwe zig. De voorzitter opende de ver gadering en herdacht het hoofd van de O. L. school, dat zo plot seling is verscheiden. Er werd één minuut stilte in acht geno men. Een verzoekschrift van Jac. Baltus Koningsweg 172, houden de het verzoek tot het verkopen of verhuren aan hem van nader omschreven grond. De voorzitter deelde mede dat B. en W. van mening zijn dat er een stukje grond in de gemeente veor de spelende jeugd beschikbaar dient te blijven. Het stukje grond in kwestie zou naar de mening van B. en W. zich er uitstekend voor lenen. Op voorstel van de voor zitter werd het in handen van B en W. gesteld voor nadere bestu dering. Het schrijven van het Prov. Bestuur van Noordholland over de herziening van de ver goeding BLO Noordholland en de wijziging verordening Nazorg BLO Noordholland werd voor kennisgeving aangenomen. Een brief van het Prov. Waterleiding Bedrijf van Noordholland over watervoorziening in de Woude werd voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van de on- derwijsvereniging van de LTB om subsidie voor de leerlingen, welke de lagere landbouwschool te Schermerhorn bezoeken on dervond bij de raad geen bezwa ren; deze werd vastgesteld op 'n bedrag van f30. Een subsidie aanvrage van de R.K. EHBO ten bedrage van f 660,werd om nader advies in handen van B. en W. gesteld. Op voorstel van B. en W. be sloot de Raad de verordening re gelende het heffen van verlofs- recht voor de verkoop van zwak alcoholische drank in het klein in de gemeente Akersloot te wij zigen als volgt i.p.v. de woorden „vijf en twintig wordt gelezen „vijf en veertig". Deze wijziging van dit besluit zal voor het eerst worden toegepast over het op 1 Mei 1951 aanvangende vergun ningsjaar. Eveneens werd op voorstel van B. en W. besloten door de Raad om de verordening regelende het heffen van het vergunningsrecht voor de ver koop van sterke drank in het klein in de gemeente Akersloot te wijzigen als volgt i.p.v. de woorden „honderd" wordt gele zen „honderd zeventig". Verder art. 4 le lid van dezelfde veror dening te wijzigen als volgt: i.p.v. de woorden „vijf en twintig" wordt gelezen „vijf en veertijf'. De voorz. herinnerde de Raad er aan, dat deze in zijn vorige vergadering een besluit had ge nomen tot wijziging van de Bouwverordening Akersloot. Een functionaris van de Prov. Dir. van de Wederopbouw had te ken nen gegeven, dat het wenselijk is de bepaling aan te passen aan de beschikking van de Min. van Wederopbouw en Volkshuisves ting. Ofschoon van Ged. Staten nog geen antwoord op de toezen ding van de bescheiden is bin nengekomen lijkt het aldus spr. m.h.o. een spoedige afwikkeling van zaken wenselijk dat de ver andering welke door Ged. Staten zullen worden voorgesteld, kun nen worden aangebracht. Z.h.s. gaat de Raad hiermede accoord. Vervolgens betuigde de Raad adhaesie met het besluit van B. en W. om aan de heer de Winter als secretaris-penningmeester, nu de Stichting Jachthaven is op geheven, èen wachtgeld bij wijze van gratificatie ten bedra ge van f 450,te verlenen en de heer Velzeboer als havenmeester een bedrag ad f 250,toe te ken nen. EMIGRATIEVRAAGSTUK Waarland Dezer dagen kwam de afdeling Waarland van de KAB onder voorzitterschap van de heer P. Noordstrand in café Stoop in vergadering bijeen. Nadat de verschillende jaarverslagen wa ren ci edgekeurd zette de voorzit ter het standpunt van het Ver- bondsbestuur t.a.v. de derde loon- ronde uiteen. De districtsbestuur der de heer L. van Jaarsveld hield een inleiding over het actuele on derwerp .Emigratie". Spr. zei dat door gebrek aan levensruimte hier te lande, aan emigreren zeer veel aandacht wordt geschonken. In vroegere tijden ging men ook emi greren. Romeinen in ons land, de grote volksverhuizing, de Hol landers gingen naar de Indiën; toen ging het met tegenstand ge paard, nu gaat het d.m.v. con tracten, welke door de regering worden gesloten. Het emigreren echter, moet geen ontvluchting van de moeilijkheden zijn, waar mee men hier heeft te kampen. Met de emigratie, moeten wij ook geestelijk slagen, want ons eind doel blijft toch hetzelfde. Er lig gen elders vele mogelijkheden, maar ook niet minder moeilijk heden. Voor men gaat emigreren moet men eerst de taal grondig leren spreken, de gebruiken leren kennen, goed godsdienstig onder legd zijn, daar de opvoeding der kinderen geheel door de ouders moet geschieden. Enige kennis van EHBO is zeer gewenst. Spr. gaf de leden de raad om vooral bij onze Katholieke organisaties informaties te winnen. Over elk land op zich wijdde de heer van Jaarsveld niet uit, wel konden er vragen gesteld worden. Er werd dan ook gevraagd naar de sociale voorzieningen, arbeidscontracten in verschillende landen en hoe het staat met de subsidie van on ze regering ten behoeve van de gene die emigreren gaat. Tot ieders tevredenheid werden deze vragen beantwoord waarna de voorzitter de spreker hartelijk dankte voor zijn duidelijke uit eenzettingen. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende functionaris sen de heren C. Smit en J. Kóoij met algemene stemmen herkozen terwijl de heer P. Zuijdam als 5e bestuurslid werd benoemd. Op Zaterdag 26 Mei a.s. gaat onze afdeling der K.A.B. naar de Encyclieken herdenking in Rot terdam met een dertigtal leden. SCHOLENBOUW AAN DE JISPERWEG BEEMSTER. Aanvankelijk was het plan om aan de Jisper- weg een R.K. School te bouwen met voorlopig drie lokalen. Het schoolbestuur acht het echter beter om thans maar dadelijk een volledige 6-klassige school te bouwen. Met deze zienswijze kan het college van B. en W. zich wel verenigen en daarom stelt het dagelijks bestuur voor daartoe medewerking te geven. Wielrennen" ALCMARIA VICTRIX Derde voorjaarsrit ALKMAAR. Onder grote belangstelling is gisteren de derde rit der voorjaarscompetitie ge houden. Het was ditmaal een rit tegen het horloge en wel over een afstand van 18 km. In de A- klasse wist K. Slot op overtui gende wijze de erepalm in de wacht te slepen. Op de tweede plaats eindigde Jn. Pronk; B. v. d. Kamer werd derde. In de B-klasse was het G. Koch die ook deze ochtend op goede wijze de rit wist te winnen. Doch M. Pronk deed het ook niet slecht, hij werd eervolle tweede. En op de derde plaats eindigde Deken. Ook het rijden van de C-klasse houdt wat goeds in. Wederom toonde J. Keuken zich d.e snelste, voor Droog en Schuitemaker. K.A.B.-HOEKJE Reis naar Rotterdam ALKMAAR. De landarbei ders maken wij attent op de ver zilvering van de vacantiebonnen. Dit gaat nu weer bij voor-inleve ring op Zaterdag 28 April. Vervol gens vragen wij de aandacht van besturen en leden der vakafdelin gen voor de Rotterdam-actie. De zer dagen is bekend gemaakt dat zich reeds 45 duizend leden heb ben opgegeven voor de grote bij eenkomst in Rotterdam. Dat wil zeggen dat er nog 15.000 plaatsen ter beschikking zijn. Daaruit kunnen we afleiden dat we hard moeten voortmaken met onze op gave, want in die 45000 znij nog niet begrepen de steden Amster dam, Haarlem, Den Haag enz. Alleen Rotterdam is er in opge nomen. De grote steden zijn wat laat met hun opgave omdat het voor de besturen wat moeilijker is, via de vele parochiale krin gen, zoals in Amsterdam meer dan 20, de juiste opgave binnen ts krijgen. We zullen ons dus moeten haasten, want als eenmaal de grote steden los komen met hun opgaven zijn de 15.000 plaatsen spoedig opgedeeld. Het is niet uitgesloten dat vele laatkomers teleurgesteld moeten worden. De secretarissen ontvingen de zer dagen nog een aansporing; we willen er nog aan toevoegen: geef onmiddellijk, liefst vóór 25 April, het getal deelnemers op; wij moeten zorgen dat omliggende plaatsen ons niet voor zijn met het bestellen van autobussen. Leden van de K.A.B., ook ka- jotters en dames van de K.A.V., wij raden U dringend aan, geeft U zo spoedig mogelijk op, voor het te laat is. NIEUW PROGRAM SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Wanneer leden van Schola Publica een of andere verlangen wensen kenbaar te ma ken, in verband met het nieuwe Schola-programma, b-v- over sprekers, onderwerpen voor cur sussen en algemene avonden, ex cursies of anderzins, worden zij vriendelijk verzocht dit te doen vóór Donderdag 26 April a.s. en wel schriftelijk bij 't secretariaat Roemer Visscherstraat 1 te Alk maar. Zo mogelijk zal met verlangens der leden bij het samenstellen van het programma rekening worden gehouden. De oogst van de straat ALKMAAR. Gevonden over het tiidvak van -12 April tot en met 18 April 1951 en tg bevragen aan het. Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, ieder» werkdag van 17 tot 18 uur, behalve óp Zaterdag: rijwielsleu teltje, paar zwarte wanten, kous, bruine want, gymschoen, blauw wantje, bruine want, portemon- naie met inh., sleutel, glacé hand schoen autioruitenwisser, paar blauwe wanten, twee sleutels, ceintuur, ijzeren gewicht, kinder zitje, strik, sleutel, wandelstok; handwarmer, mouwophouders, hondenpenning, huissleutel, pijp, ring met sleutels, beige sjaal, zie- kenfondskaart, portemonnaie m. inhoud. Als gevonden bij het Bureau v. Politie aangegeven en op onder staande adressen te verkrijgen: autoped, v. Vlijt, St. Anthomus- str. 12; autoped J. Punt, St. Jozef- str. 15; glacé handschoen R. de Vries, Metiusstr. 17; br. want P. de Jong, Kanaalkade 9; por temonnaie met inh. M. Woudee, Doelenstraat 21; sjaal D. Beets, Frieseweg 98, Oudorp; herenhoed K. Kaagman, Wollenbrandstraat 11; meisjesmuts A. Eecken, Ze venhuizen 6; bril met montuur. G. J. Smit, v. Leeuwenhoekstr. 47, contactsleutel A. de Haan, Nieuwesloot 50; knot wol Kooper Westerweg 37; vulpen F. Beem ster, Lindenlaan 124; handschoen C. Coppoolse, K. Doornmankade 5; armbandje Piêrsma, Hooftstr. 11; ballpoint A. Kooij, Doelenstr. 18; kinderspringtouw, M. v. d. Borden, Kennemerstraatweg 31; damesportemonnaie met inh. van Rossum, Westerweg 77; halsket ting J. Summer, Julianastraat 6; ALKMAAR. Het tweede elf tal, danig verzwakt, moest in Duinranders de meerdere erken nen. Dat was geen lange weg naar het Gouden Kruis! 't Derde deed het beter. De junioren A gaven ze geen gelegenheid voor een revanche. De adspiranten deden het weer opperbest. Uitslagen van de bo venste plank. AFC a is kampioen met stand: 13 gesp., 26 pnt., 74—3 doelgem. Van harte gefeliciteerd met het kampioenschap. Hierbij direct een felicitatie voor onze Br. Amandus. Zo'n kampioen is wat waard voor de toekomst. AFC-ers, de zomertraining komt aan. Verzuimt geen enkele keer. In het nieuwe seizoen verwachten wij weer een serie echte AFC- prestaties. Hedenavond om 8 uur buiten gewone ledenvergadering in ons clubgebouw Beemster, Waagplein. Alleen toegankelijk op vertoon van uw uitnodiging. De PPC-er. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Wil helmina E. M. J.. d. v. C. Wil lemseri en L. Pauwels; Martha, d. v. Th. Uitvlugt en E. Th. v. d. Heyde; Tonny G., z. v. P. J. C. Schaap en V. C. Segaar; C. Schaap en V. C. Pijcke; Adri- anus, z.v. A. Hoekmeijer en J. C. Segaar; Christina H„ d. v. D. de Vries en I. H. v. d. Geest; Peter A., z. v. P: de Buijzer en G. J. van Gaaien; Margaretha M-, d. v, B. J. Stadegaard en A. Stam. Gehuwd: Willem Bekker en Carolina E. Boer; Jacob v. d. Molen en Dirkje Schrijver: Dirk ter Hofstede en Dina J. Nol. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. AANHOUDEND DROOG Licht tot half bewolkt, droog weer. Vannacht weinig wind en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen en weer iets hogere tem peraturen. (Advertentie) (Ingez. Med.) G. uw behanger Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Rec tor van St. Joan de Deo te Am sterdam, de Weleerw. heer G. J. M. Groot; tot kapelaan te Rotter dam (H. Willibrordus), de Wel eerw. heer A. P. Loerakker, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand). DE WEEK IN BEELD ALKMAAR. Polygoon-we reldnieuws begint met een „In merporiam" van Ernest Bevin, en enkele beklemmende opnamen van de vulkaan Stromboli, die thans weer werkt; voorts brengt het de toeschouwer naar de eind- besprekingen over het plan-Schru- man in Frankrijk, volgt het En gelse Prinselijke Paar bij zijn bezoek aan Italië, om daarna de watersnood in Zuid Zweden te laten zien en de- huidige situatie aan het front in Korea. Tenslotte enkele opnamen van het zoeken naar de Britse onderzeeër Affray. Het Nederlands Nieuws brengt een reportage over het bezoek van de Australische Ambassadeur aan het Groningse plaatsje Lutje- gast, het dorp waar Abel Tas man is geboren, het eerste lus trumcongres van de goochelaars in Zwolle, het bezoekj_van Prins Bernhard aan Chili en tenslotte een opwindende reeks opnamen over de voetbalwedstrijd Neder landBelgië, van de afgelopen Zondag. WARMENHUIZEN 21 April - Bieten I 10.00, II 6.20. gele kool 6.00—12.50. 1 AVENHORN, 21 April 3000 kg rode kool 16.0026.40, 1000 kg gele kool 11.30—13.30, 300 kg uien: grove 6.60—7a80, gewone 6.708.00, 50500 kg bie ten (lang) I 8.80—10.70, II 4.30 —5.80. 13300 kg witlof I 35.00— 41.00, II 30.00—37.00, III 20 00— 34.00, 25000 kg peeni II 9.70 11.70, III 9.40—12.60, IV 5.40— 7.60. HEILOO De jeugdkoren van de Zangvereniging „Nieuw Le ven" onder directie van Piet Groot, gaven in de grote zaal van de Stichting de jaarlijkse uitvoe ring ten bate van het zwakke kind. Voor deze uitvoering was zéér veel belangstelling. Een uit gebreid vocaal programma was voor deze avond samengesteld. Het groot aantal liederen afzon derlijk te bespreken zou ons wat te uitvoerig aoen zijn. We doen dus maar een keuze. In 't alge meen hebben de „kanariepietjes" de Leeuweriken en de Nachtega len de talrijke liedjes goed en zuiver gezongen. Het meisjeskoor ,,Jong Nieuw Leven" zong o.a. liederen van Brahms, Schubert oorspronkelijk voor solostem geschreven en twee bekende liederen van Abt: „Ka- ferlein" en „Feldmarschall Friih- ling". Ook deze liederen werden beschaafd gezongen en door de dirigent zéér muzikaal met kla vierbegeleidingen ondersteund. Na de pauze werd door de jeug dige zangeresjes en zangertjes op gevoerd de kinder-operette .Zi geunerleven", in drie bedrijven, muziek van A. Th. Vis. Deze aardige en eenvoudige muziek leent zich bijzonder voor het gestelde doel en men heeft dan ook met de opvoering van deze operette een goede keuze ge daan. De zang was ook hier weer goed verzorgd. De respectievelij ke rolletjes werden over 't ge heel zéér verdienstelijk gespeeld, en wat opviel, zeer vlot. Het programma vermeldde wel de rollen, maar niet de namen van spelers dit was o.i. uitstekend gezien. Zo ziet men meer het „stuk" en minder de personen en wat ook een groot voordeel is: het duiveltje van de ijdelheid kreeg geen kans. Regisseur Zonderhuis kan met voldoening op zijn werk terug zien. Decor en costumering waren prima verzorgd. Zo is deze uit voering voor de zangklassen van Groot een succes geworden. In Heiloo heeft men voor het be oefenen van de zang en ook spe ciaal van de kinderzang gelukkig veel belangstelling. Deze uitvoe ring werd door ruim 600 personen bezocht en dat is een mooi resul taat. De aanwezigen hebben met grote aandacht de uitvoering ge volgd en lieten het aan verdiend applaus lang niet ontbreken. Woensdag zal deze uitvoering speciaal voor de kinderen worden herhaald. W. SCHREURS BERGEN. Voor de R.K. Middenstandsbond, waarbij ook Egmond en Schoort aanwezig wa ren, hield de heer Bakker, be stuurder van de Bond een betoog waarin hij er op wees dat zo wei nig middenstanders de grote be langen zien van hun organisatie, die weinig of in het geheel geen interesse tonen, niet alleen voor de organisatie, maar ook voor de grote problemen, waarmede zij zelf te kampen hebben. Zo vaak wordt alleen maar naar de toonbank gezien en niet naar de grote problemen die er achter liggen. Ontstellend is dan ook het gebrek aan standsbewust zijn en het ontbreken van de drang naar actie. Slechts 55000 van de 100.000 middenstanders zijn in Katholiek verband geor ganiseerd; dit is een groot ver schil met de KAB, die 300.000 actieve leden telt. De middenstand moet oppassen om het staatssoci alisme geen verdere kans van in dringen te geven. Alles boort in het schip dat Middenstand heet, en als niet wordt opgelet zal dit schip zinken. Daarom moet men alle passiviteit laten varen en de grootst mogelijke activiteit ont plooien ,in vak- en standsorga nisatie. Toch zijn er ook weer licht punt zoals bij het congres in utrecht waar resoluties zijn aan genomen die van groot belang zijn in verband met het loon- en prijspeil. Van de drie richtingen die daaraan deelnamen was wel de R.K. Bond .de grootste, wat tot vreugde stemt. Veel moet worden gedaan bij ministerraad en andere hoge instanties, wat zeer veel moeite kost. Langza merhand herkrijgt de midden stand haar rechten. Hard wordt gewerkt aan een volledig juridisch- en accoun- tansbureau. Reeds waren in 1950 kosteloos 800 adviezen versterkt. Actie wordt gevoerd om de wet op de vestigingseisen op de juiste wijze te doen uitvoeren. Velen die niet bekwaam zijn een zaak te drijven worden nagenoeg on gemoeid gelaten. Zij zijn een ge vaar voor de goede middenstan der. In samenwerking met de KVP kon de noodwetregeling kin derbijslag worden bereikt. 40 pet. met een inkomen van f2400 kan hiervan gebruik maken. Ook is van zeer groot belang de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie vooral ten aanzien van de com missies Wolterson, waarvoor amendementen in de Kamer wor den ingediend voor liquidatie. Als sluiting van de avond voer de 't toneelgroepje van de jon- gerengemeenschap op sublieme wijze op „De huistyran" van Godfried Bomans. BERGEN G denkbeeldig ia nisatieleven zot meer overblijft die amper meei laten we desno zo dat de het streven va de goede voon die veel slagv verondersteld meisjes in de dioos idealisme naar het verwi levenshouding het Evangelie, uitgaande van op 21 en 22 Apr Ruim honderc' nen uit Noord- hadden aan de K.A. gehoor ge naar het retraite om actief deel besprekingen om stukken welke sprekers, Gabru Kraakman en C.s.s.R., te berd bracht in hoogst even boeiende a spraken. Rector Holthu maar, die een le over de ideeën bardi en ook Zo kingen zou volg derd het weeken Zijn spreekbeurt tor Kraakman Dit weekend het teken van Juist in deze t neergang, die verontrust. Ook stonden fin het optimisme, en men na afloop zodanig „geïnfeci dat ook de dniz die er niet gewe worden „aangesti De zm van het Hierover sprak Hij zeide, dat ei waren om pessin te zijn; de angst munisme is er o van. De mens is mische dwangp en er zijn sommi hij niet meer beh slotte dreigt het massificatie van verlies van de als zodanig, het persoonlijke fcon Door dit alles wo leven sterk bemo ons lot zijn? Get als in Oost-Euroj sterk gedachten laarschap op, da heel ander soort i de eerste christei Het lijkt een martelaarschap, i nederend karakte niet zo. Het is schap in de vol woord, sterk p wie het onderga omstandigheden persoonlijke spa: ties, angsten en we goed weten laarschap in deze laag schijnt, doel overwinning is, ii daardoor een broi geluk, een waara ing van onze waardig voor Go hoeft ons leven misme en ang zijn, behoeft de r het martelaarsch verontrusten, wa ons anders dan met God, het ee het Geluk, waara meer zal komen. Rector Kraakm de ideeën van p die over heel d< Kruistocht der om het „Tijdvak te leiden. Iri he hij de levensloop bardi en gaf dien 23 APRIL SI (ST. JC In de middel de mensen nog sfeer van stond Joris als van de helse d ere In vele ouc de tijd voor d> kon men dan c tenis vinden. B restauratie van kerk in Enkhui gedeelte van muurschildering ridder bloot. V men toen in al zijn led? Omdat ridder in de st boze niet bang In tijden, dat voor het gelo dacht men niet Maar nu wij t deze moderne vechten gedwon hebben wij ie van wie wij de nen afkijken ho< moeten aanpakk Jorrs. De verl willen leven ov oude ridderide hem reeds na; eveneens. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2