„Achilles": massale oefening van gezamenlijke strijdkrachten De Verbondsraads - vergadering is een werkvergadering „De vrouw is verplicht haar man te volgen" Gemeenteraad van Velsei wendt zich tot de Minister raagt EHANCSELS „Belofte nakomen geen kinderspel" Ambonezen krijgen onderwijs Kop van Noordholland verwacht een aanval op de kust Ook oorlogsbodems onder Britse vlag Illegale grensoverschrijdingmaar Protest Hongaars Episcopaat TOTTENHAM naar Nederland Naar wij vernemen: De „Veiser affaire VAN HET K.A.B.- Vergrote arbeidsproductiviteit? Goed, maar dan van hoog tot laag Voorlichting ,De prijs komt er niet zo op aan' Zaligverklaring Pius X Kapperstarieven worden verhoogd SRW ACHTING door het KNMI te g van Dinsdagavond avond- FRAAI WEER. rerdag zonnig weer, 5 hogere temperatu- ndaag. Zwakke tot I tussen Oost en ÜiiNjl-//vL) /AriNlu PAGINA (Ingez. Med.) behanger efeesten??? OWAARD-NRD. jaar in Heerhugo- nog Oranjefeesten iden en zal de be- nog worden her- n vragen die tegen- lij ks in Noord wor- Werd andere jaren 'an te voren de kop- r gestoken en het ekend gemaakt, het laat tpt heden ech- van zich horen, aar was dit het ge- ter werden er, bui- aande comité om, sorganiseerd en ook en de Noordeinders :h jammer zijn als allen zo begeerde s in het vergeetboek tst. im van de Gidsen □-NRD. Een geheel kwam de gidsen fe- toonde belangstel- i werk, toen zij ter an hun vijf jarig be- ideravond gaven in le heer C. Ursem. lingswoord zei Kap. blü te zijn. zovele anwezig te zien. Dit moezenier en leid- iging om hun werk [sen in de afgelopen beleefd, brachten ■vorm naar voren, awerkt program gaf ;en volledig beeld en het streven der ng. Op een zeer ier wordt hier de iets goeds en iets r hun leven medege- 'ele leidsters van de uit de omtrek e presence. Het is n geslaagde avond mor de gidsen, ters nam deze avond de haar zo aan het i gidsenbeweging. 0 Doodeman die de- getrouwd. an waardering voor k door haar voor de ig gedaan, boden de jen mooi Mariabeeld ■ernemen vieren ook lit jaar hun 5 jarig t vermoedelijk deze reugdige manier zal acht. de tweede ronde OWAARD-NRD ;r op te lijken, dat )vs weer eeni woord- spreken in de race luden Kruis. 1 speelden zq hun rijd en wel tegen Ma het beginsignaal leidende scheids den de Heerhugo- eds direct een groot Iet was jammer dat lich in deze ontmoe- i volle gaven. Toen doelpunten van de aardige voorsprong ikt, trachtten zij een voetbal te geven, geheel mislukte, heeft in deze wed- >t einde gevochten, t kon Oudendijk niet dat de score door tot 30 werd op- ime kregen de toe- hetzelfde spelbeeld. kelijk hardwerkend iet elf oranjehemder» tste helft van de j het Oudendijk-veld de eerste acht minu- ust maakte de Hugo ede drie mooie doel- einde kwam met inning van de Hugo tich hiermede^ m de ie om het Gouden ;ten. proefballon student, en J. v.. D., beiden uit Bergen, Januari op de Bree- esten voor de politie Jat één van hen zon- eed. Ze wilden eens de politie daarop zou naar reden na de im te stoppen, door. ihouden was de stu- e fiets van een ooli- allen, waarbij voor e ontstond. Die zou vergoeden en de alleen proces-verbaal ior het zonder licht r de volgende dag politie uit een ander ebruikte geen pardon r vond het gedrag ,e jongens zeer onbe- eiste een boete van 10 dagen. De politie- niste met f 100.- of at betreft de student erman met f 50.of g over de weg uit Alkmaar, slager heeft op 26 Februari nogal vreemd met manoeuvreerd, waar- :en dat hij onder ïn- ;terke drapk was. r eiste er f 200.of jor. De politierechter r 100.of 30 dagen 60.000 VERKENNERS VIERDEN ST. JORISDAG Aan de kampvuren van de naar schatting 60.000 verkenners der Katholieke Jeugdbeweging in ons land is aan het einde van de St. Jorisdag van gisteren een bood schap voorgelezen van hoofdaal moezenier A. J. L. Verhoeven, waarin gewezen wordt op het ideaal van de beweging: meer vaardigheid om anderen beter te kunnen dienen. „Je traint je im mers niet alleen om een onder scheiding te krijgen, maar vooral om anderen iets te kunnen geven. Dit is niet zo gemakkelijk, het vergt wilskracht". Zijn plicht doen tegenover God, Kerk en land, zoals de belofte van de Katholieke verkenners luidt, „is geen kinderspel; handel er naar en schrik niet terug voor de consequenties". Men heeft een volledig onder wijsplan opgesteld voor de tijde lijk in Nederland verblijvende Ambonezen Dit onderwijs is ver deeld in drie soorten: 1. lager onderwijs voor kinderen; 2. her scholing en vakonderwijs voor de mannen; 3. eenvoudig huishoud- onderwijs voor de vrouwen. Bij het opstellen van het onder wijsplan is men er van uitgegaan dat deze Ambonezen Indonesische burgers zijn en eerlang weer naar hun vaderland zullen terugkeren. MGR.. CARDIJN TOT DE NEDERLANDSE KAJOTTERS Mgr. J. Cardijn, internationaal aalmoezenier der Katholieke Ar beidersjeugd, zal Vrijdag 27 April te Utrecht voor de Nederlandse Kajotters spreken over „Het pro bleem van de arbeidersjeugd". De bijeenkomst wordt gehouden in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, Mariaplaats te Utrecht, en begint des middags om vijf uur. MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEDOOD Gistermiddag verloor de 31- jarige motorrijder. D. Hooyberg uit Purmerend ten gevolge van een kuil in de Kanaaldijk aldaar, de macht over het stuur en botste met een snelheid van naar schat ting 60 km per uur tegen een boom. Hij was op slag dood. (Van onze speciale verslaggevers) TE VELDE, Maandagavond. De militaire leiding van de gecom bineerde oefening .Achilles" van landmacht, vloot, luchtmacht en Nationale Reserve is tot nog toe bijzonder spaarzaam geweest met het verstrekken van officiële inlichtingen. Zowel de voorbereiding- op-langere-duur van deze oefening als de inleidende phase waarin we op dit moment nog vertoeven, zijn onder het stempel „zeer ge heim" gevallen. We kunnen daar goed inkomen. De oefening is o.m. dienstbaar gemaakt aan het peilen van de paraatheid van de in lichtingendiensten, over en weer, waarvan wij gisteren de sporen van werkzaamheid reeds hebben kunnen constateren. Want liep ergens in Neder land" pal voor ons uit niet een onschuldig-uitziend man in lichte regenjas en streepjesbroek, waar onder wij een glimp van battle- dress bespeurden? Het element van de verrassing behoort sterk mee te spreken in het krijgshaftig spel dat in de komende dagen ge speeld gaat worden. Dat respecte rend geven we op dit ogenblik het volgende beeld: Het toneel van een cevecht tus sen traditioneel ..rood" en tradi tioneel ..blauw" wordt in hoofd zaak eevormd door de kon van Noord-Holland, die vanaf heden ochtend vroee1 door ..rood" in steeds nerfecter staat van verde diging is eebracht. Gistermorgen en -middag heb ben uitgebreide militaire colon nes met honderden jeeps, vracht auto's, carriers en lichte pantser wagens, een groot aantal man schappen van de vorige week Maandag voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen gekomen gerepatrieerde „rimboe-strijders" naar hun legeringsplaatsen in de kop van Noordholland gebracht. En daar stuiven nu jeeps en motorordonnances langs de we gen, en staan overal de mannen Eritrea, de vroegere Italiaanse kolonie in Afrika, zal volgens een besluit van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties als een autonome staat verenigd voorden met Ethiopië. Foto toont enige arbeidsters van de Bileni-stam in een fabriek waar knopen uit inlandse noten vervaardigd worden. In dit bedrijf vinden duizenden personen werk. t De 31-jarige Duitse vrouw I. G. Z. huwde in 1945 met een Nederlandse man, maar ver kreeg daarmede ten gevolge van de uit de oorlog voortgevloeide bepalingen nog niet automatisch de Nederlandse nationaliteit, zo dat zij niet in ons land werd toegelaten. Tenslotte overschreed zij het vorig jaar illegaal de 24 April: S. Fidelis van Sigmaringen Die man, die zijn kennis als advocaat der armen ge heel gebruikt om behoejtigen te helpen, zal in oprechte edelmoedigheid aan de Heer uiteindelijk geven het beste wat hij heeft: zijn gehele persoon. Dat doet hij, als hij op latere leeftijd wordt op genomen onder de eenvoudi ge Capucijnen. Maar nog is het niet genoeg: wint gaarne offert hij als hoogste bewijs van zijn edelmoedigheid zijn leven voor de bakering der afgedwaalden in Zwitserland. Niet voor niets koos men Fidelis tot tweede patroon van het Franciscus liefde werk. Wie iets doen wil voor' de mensen die door omstan digheden kampen met maat schappelijke moeilijkheden, moei waarlijk edelmoedig zijn. Zonder dank te ver wachten, zonder zichtbaar succes moet men onder deze mensen goed doen. De tijd van heren met hoge boorden die achter een groene tafel iets overreiken aan een min dere, is voorbij. Men redt de wereld alleen door ware edelmoedigheid. Denkt ge eraan? In Deserto grens, toen haar schoonmoeder gestorven was en haar man haar verzocht voor hem en zijn vader het huishouden te komen doen. Gisteren stond zij voor de Am sterdamse Rechtbank terecht, waar zij vertelde in October een officiële verblijfsvergunning te hebber» gekregen. In Februari werd zij opgeroe pen voor het Amsterdams Kan tongerecht, waar zij werd ver oordeeld tot 1 maand gevange nisstraf wegens illegale grens overschrijding. Op de vraag van de president of de kantonrechter haar deze straf dus had opge legd nadat haar in October een officiële verblijfsvergunning was verstrekt, antwoordde zij bevestigend. President en raads heren overlegden toen in hoe verre hier de huwelijkswet in conflict komt met de strafwet. De huwelijkswet schrijft n.l. o.a. voor: ..De vrouw is aan haren man gehoorzaamheid verschul digd. Zij is verplicht met den man samen te wonen, en hem overal te volgen waar hij dien stig oordeelt zijn verblijf te hou den". In zijn requisitoir achtte mr. B. Kist het besluit van de vrouw om naar Nederland te komen „niet bevreemdend". Dat neemt niet weg, dat zij de grens ille gaal is overschreden. Mr. Kist achtte de opgelegde straf van 1 maand te hoog en eiste in plaats daarvan f20.boete of 10 dagen. RIKA BRUINS WON 200 METER RUGSLAG Tijdens internationale zwem wedstrijden te Arnhem, waaraan ook werd deelgenomen door een Zuid-Slavische ploeg, won Rika Bruins van de G.Z. en P.O. de 200 meter rugslag in een tijd van 3.01.7 voor Tonny Hom en Jenny Welling. op wacht. Soldaten hebben we gelegerd gezien in scholen en ontspanningsgebouwen, in graan- pakhuizen en loodsen. Ze hebben elkaar met de oude strijdkreet „Merdeka Boeng" begroet en daarna in afwachting van de din gen die komen gaan, hun stellin gen gereed gemaakt. Belangrijke verbindingsroutes zijn van prik keldraadversperringen voorzien. Oude kazematten zijn opnieuw betrokken. Luchtafweer is in stelling gebracht. Verbindings troepen hebben een uitgebreid net van radar- en telefoonposten aangelegd. In de loop van Dins dag zullen ook honderden man schappen van de Nationale Re serve de hun aangewezen linies gaan bezetten, totdat de gehele kust in staat van verdediging verkeert. Want van zee uit dreigt het gevaar voor dit door water omspoelde deel van ons land. De Marine doet dan ook op grote schaal mee en de Comman dant Zeemacht Nederland, de Schout-bij-Nacht C. W. Slot, heeft de opperste leiding van de gehele operatie. Chef-staf van deze Territoriale bevelhebber Noord-West is de luitenant-kolonel G. Dijkstra, ter- OPROEP VREDESBEWEGING WERD NIET ONDERTEKEND BOEDAPEST (KNP) De ge zamenlijke bisschoppen van Hon garije hebben in een openlijke verklaring stelling genomen tegen de beschuldigingen die de com munistische pers aan hun adres heeft gericht. Volgens berichten in de communistische pers, zou den de bisschoppen de overeen komst, die zij verleden jaar met de regering hadden gesloten, niet zijn nagekomen, omdat zij gewei gerd hebben de oproep voor de communistische Wereldvredes beweging van Berlijn te onderte kenen. De bisschoppen zeggen in hun verklaring, dat zij tezamen met alle mensen van goede wil en met alle volkeren en organisaties slechts streven naar een voorko men van een nieuwe oorlog. Zij mogen als godsdienstige leiders het godsdienstige terrein niet ver laten om zich te begeven op het gebied van een nationale of inter nationale politiek. Het is de plicht van de politici om de beginselen en de methoden voor een duur zame vrede te vinden en te ver wezenlijken. KATH. BONDSPRESIDENT IN OOSTENRIJK? Dr. H. Gleissner genoemd als candidaat WENEN. (KNP). De laatste dacren wordt als moeelijke candi daat voor Bondspresident van Oostenrijk steeds meer srenoemd de naam van Dr. Heinrich Gleiss ner. Dr. Heinrich Gleissner is ..Landeshautnmann" van Onner- Oostenriik en tevens voorzitter van de Katholieke Actie in Oos tenrijk. Het bestuur van de Katholieke Onderwijzersbond in Oostenrijk en verscheidene vertegenwoordi gers uit vele streken van het land hebben op 14 April 1.1. de volgen de verklaring afgelegd: „De Ka tholieke Onderwijzersbond van Oostenrijk begroet als grootste Oostenrijksche organisatie van onderwijzers, in „Landeshaupt- man" Dr. Heinrich Gleissner de beste candidaat voor het Bonds presidentschap van Oostenrijk. Als landsbestuurder van Opper- Oostenrijk en in zijn vele buiten- politieke werkzaamheden voor de volkswelvaart, heeft hij zich ge toond als een edel mens met be grip voor de sociale problemen, een grote liefde voor iedere Oos tenrijker, onverschillig van welke leeftijd of welk beroep, en van een grote staatmanskunde. OOK TEGEN NEDERL. ELFTAL Op 23 Mei a.s. zal in het Feijenoord Stadion te Rotterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen een Bondselftal en een sterke Eafelse tegenpartij. Za terdag 26 Mei speelt een ander bondsteam tegen dezelfde tegen stander in het Utrechts Stadion. Het voorlopig Nederlands Elf tal komt Woensdag 30 Mei in het Olympisch Stadion te Amster dam in het veld. Met het oog op de Interlandwedstrijd tegen Noorwegen op 6 Juni wordt dan een oefenwedstrijd gespeeld, eveneens tegen dezelfde Engelse tegenpartij. Naar bekend, zijn voor deze ontmoetingen nog on derhandelingen gaande met de Londense eerste divisieclub Tot tenham Hotspur, leider van de eerste divisie van de Engelse League. wijl majoor G. Kamphuis het be vel over de Vesting Holland voert. IN NIEUWEDIEP is gisteren de activiteit niet minder ge weest. Daar lag de lichte kruiser „Tromp" op de rede, geflankeerd door de fregatten „Dubois" en „Van Ewijck". Om vier uur voer de „Kortehaer" uit. Later in de middag meerde de Britse oorlogs bodem ,,Bleasdale" af aan stuur boord van de reeds eerder de haven binnengelopen Engelse torpedobootjager „Oppertune". Ook vier Britse M&-boten zijn binnengelopen. Deze cebele strijdmacht zal waar en wanneer weet niemand, maar de snanning houdt allen waakzaam, sneciaal ook aan de Oosteliike kustlijn tegen het vasteland worden ingezet, ver sterkt door Nederlandse storm- boten. Men mag verwachten, dat de mannen, die zullen pogen aan land te gaan, tot de mariniers detachementen van de amphibie- opleiding op Texel beroren. Van het Oosten uit dreigt ook ander gevaar. Want in Leeuwar den zijn vandaag eveneens reser visten binnengemarcheerd, die op en rond de vliegbasis aan een speciale oefening „Parabellum" hebben deelgenomen, een oefe ning die voor hen slechts een in leiding betekent voor hun deel nemen aan „Achilles". Zullen zij aan de Friese kust een invasievloot vormen? Zullen zij pogen de toegang via de Af sluitdijk te forceren? Misschien brengt de dag van morgen het antwoord op deze vragen. Waar schijnlijk wordt het nachtwerk. De op de vliegbasis Leeuwar den gestationneerde Gloster-Me- teors zullen zich stellig niet on betuigd laten. Zo kriiet wellicht de legenda rische striid om de Afsluitdijk in tiid van vrede een helaas bitter noodzakelijke herhaling, die onze naraatheid bewiizen moet in het afweren van die nieuwe bedrei ging. die God verhoeden moge. Dat is de grimmig-ernstige ach tergrond van het militaire ..snel" dat met groot geweld „ergens in Nederland" on het nunt staat hoven de hoofden los te barsten. Want voor de burgerluchtvaart is vanaf Dinsdagavond half negen tot Woensdagmorgen 10 uur het luchtgebied boven Texel, Vlie land, Terschelling en Ameland, het Westen van Friesland, de Noord-Oostpolder, een groot deel van het IJselmeer en de kop van Noordholland tot onveilig gebied verklaard. Van Donderdagmorgen acht tot twaalf uur, en tussen Donderdagavond kwart voor ne gen en Vrijdag twaalf uur zullen in datzelfde gebied oefeningen met „grote aantallen" militaire vliegtuigen worden gehouden. •3#- (Advertentie) CONTROVERSE STAFCHEFS— MACARTHUR Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Zaterdag me degedeeld, dat het het Congres een „analyse van de fundamentele geschillen" tussen de chefs van staven en generaal MacArthur over de strategie in het Verre Oosten zal aanbieden. Medegedeeld werd, dat de ope raties in het Verre Oosten wor den uitgevoerd in overeenstem ming met het standpunt van de chefs van staven. is een 17-jarig Hilversums meisje, dat sinds 17 Maart vermist werd, thans in Groningen teruggevon den en naar Hilversum op trans port gesteld hoorde een vulpenreparateur uit Landsmeer gisteren 4 x 50 gld. boete tegen zich eisen omdat hij zich onbevoegd als arts had uit gegeven. liggen de narcissenvelden bij Noordwijkerhout thans in volle flenr. Op 3 Mei is hier de bloe- menfietsrallye, die langs een rou te van 30 km door de velden voert heeft de Rotterdamse kantonrech ter gisteren het verzoek afgewe zen van „de sportfavoriet" om te ruggave van in beslaggenomèn bescheiden wordt a.s. Zaterdagmiddag de Zeemansclub van het Apostolaat ter Zee aan de de Ruyterkade officieel heropend ontvingen gisteren de ziekenhui zen in Den Haag versnaperingen, door de Egyptische gezant wegens de verjaardag van koning Faroek aangeboden Door de leden van de gemeenteraad van Velsen is een adrei aan de minister van Justitie verzonden terwijl een afschrift hiervan werd verzonden aan de overige ministers en de leden van de Staten-Generaal. Hierin wordt o.m. gezegd: In diverse landelijke bladen zijn uitvoerige onthullingen omtrent de Velsei affaire gepubliceerd. Tot op dit ogenblik hebben uit sluitend publicaties in sensatio nele vorm over deze „affaire" plaats gevonden. Deze publicaties hebben, naar Uwe Excelentie be kend zal zijn, reeds tot processen aanleiding gegeven en mede daar door bewerkstelligd dat oncontro leerbare fluistercampagnes met daarbij uitgesproken veronder stellingen en verdachtmakingen een ondragelijke atmosfeer heb ben geschapen. In bovengenoemde publicaties worden of namen van betrokkenen genoemd, of zoda nige duidelijke aanwijzingen ge geven, dat bijna elke inwoner van Velsen of de omliggende gemeen ten daardoor in staat wordt ge steld zelf zijn conclusie te trek ken. De burgemeester onzer ge meente zowel als het politiecorps van Velsen zouden, naar in de verschenen artikelen duidelijk wordt uitgesproken, bij de „Vel- ser affaire" zijn betrokken. Het behoeft geen betoog, dat deze „affaire", welke nu reeds gedu rende een aantal jaren een bron van allerlei speculaties vormt, zowel met betrekking tot de om vang der gebeurtenissen, welke zich zouden hebben afgespeeld, als met betrekking tot de rol, welke verschillende personen uit het politiecorps van Velsen, hier in hebben gespeeld, ernstige on rust veroorzaakt. Dat het vertrou wen van de burgerij in ons poli tiecorps hieronder ernstig moet lijden om niet te spreken van de ondermijnende invloeden, welke hiervan voor de onderlinge ver- De driedaagse vergadering van de Verbondsraad der K.A.B. te Utrecht werd gisteren na de rede door A. C. de Bruyn voort gezet met een korte plechtigheid. De vergadering herdacht staande een viertal aan de Verbondsraad door de dood ontvallen leden, t.w. C. J. Kuiper van het Verbondsbestuur, G. J. de Jong, hoofdbestuurder van de Grafische Bond, A. J. Loerakker, de voormalige voorzitter van de Landarbeidersbond en A. A. van der Werff, in leven hoofdbestuurder van de Katholieke Fabrieksarbeiders bond. De heer de Bruyn deelde ver volgens mede dat in de eerste helft van Juni in ongeveer 50 plaatsen van het land vergade ringen belegd zullen worden tot voorlichting over het vraagstuk van prijzen en lonen. Voorzitter deelde voorts medé, dat binnen kort behandeld zal worden het rapport van de desbetreffende commissie over de financiële posi tie van K.A.B.-instellingen. De afbouw van het rust- en vacantie- oord „Drakenburgh" vordert nu snel. 28 Juni zal „Nieuwenoord" voor de ontvangst van de eerste vacantiegangers officieel worden opengesteld. De heer de Bruyn deed verder mededelingen over de uitvaardiging van de sociale encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno op 15 Mei in Rome en op 26 Mei in het Feijenoordstadion in Rotterdam. De KAB. zal in Mei a.s. 75.000 brochures uitgeven, waarin staat aangegeven hoe de sociale positie van de Nederlandse arbeiders se dert 1891 is verbeterd. Tijdens de middagzitting zijn in de vacatures W. J. Andriessen en J. Goebbels de heren G. A. Col- lignon en F. S. Dohmen als lid van het Verbondsbestuur gekozen. De heren P. J. S. Serrarens en J. Mertens werden herkozen. Door het aannemen van het voorstel van de Bond van Over heidspersoneel zullen de z.g. stu diedagen, zoals die voor de oorlog van tijd tot tijd zijn gehouden, wederom worden ingevoerd. De conclusies van de commissie ter bestudering van het coöperatie- vraagstuk werden aanvaard. Vol gens deze conclusies hebben de verbruikscoöperaties in het ver leden zeer verdienstelijk werk verricht wat betreft de economi sche en sociale verheffing van de arbeidersstand. Bij een verwe zenlijking van de publiekrechte lijke organisatie van het bedrijfs leven kan de coöperatie nog zeer belangrijk en vrijwel onmisbare aanvullende functies vervullen. Evenzo werden de conclusies aanvaard van de commissie werk- classificatie. Bij de bespreking van het rapport der commissie werkgelegenheid ging de vergade ring accoord met de conclusies: voor de handhaving van de werk gelegenheid en een redelijk le venspeil is het noodzakelijk, dat de betalingsbalans sluitend worde gemaakt via vergroting van de export. Om dit te verwezenlijken meent de'commissie dat verbetering en vermeerdering van de productie niet in de eerste plaats afhangt van de overwerkvergunningen, het invoeren van een meer-ploe- genstelsel of verhoging van het tariefplafond, maar in meer of minder grote mate eveneens van de inspanning van de leiding der ondernemingen. Dat de inkom sten voor het verrichten van extra prestaties thans in vele ge vallen dermate aan loonbelasting Op de laatste Huishoudbeurs, die in Amsterdam werd gehou den, had het Instituut Industriële vormgeving een stand ingericht, waarop het publiek door middel van enquêteformulieren zijn me ning kon geven over diverse ar tikelen, zoals tafelcouverts, strijk bouten, stoelen en gascomfoors. Ingevuld werden 4868 formu lieren met ruim 12.000 motive ringen. De motiveringen, die het meest naar voren treden, zijn: practische bruikbaarheid 2320 maal, vorm 2229 maal, gemak kelijk onderhoud 1920 maal, de gelijkheid 1864 maal en prijs 1270 maal. onderhevig zijn, dat een natuur lijke aansporing in het geheel niet meer aanwezig is. Een spoedige regeling, welke dit niet te onder schatten bezwaar wegneemt, wordt dringend aanbevolen. Belastingfaciliteiten dienen het sparen aantrekkelijker te maken en het is een eis van sociale en verdelende rechtvaardigheid, dat de werknemers mede aandeel ver krijgen in de mede dank zij hun extra inspaninng mogelijk gewor den investeringen. Voorts zal de sfeer op de in het kader van de openbare-wer- ken-politiek uit te voeren objec ten zoveel mogelijk gelijk moeten worden aan die van het vrije bedrijf. Gisteravond werd een aantal agendapunten, hoofdzakelijk op financieel terrein, in besloten ver gadering behandeld. Vandaag zal prof. dr. J. Tinbergen een inlei ding houden over het vraagstuk van lonen en prijzen. Mgr. J. Cardijn zal in een toespraak pro blemen van de jeugd behandelen. PLECHTIG OP 5 TRIDUUM JUNI VATICAANSTAD (KNP) De voorbereidingen voor de plechti ge Zaligverklaring van Paus Pius X zijn reeds in volle gang. Men mag verwachten, dat de Pontifi cale H. Mis, die in de Sint Pieter op de voorlezing van het decreet van Zaligverklaring volgt, voor deze buitengewone zaligverklaring van 'n Paus door 'n Kardinaal zal worden gecelebreerd ea niet, zo als gebruikelijk is. door een bis schop-kanunnik van de Sint Pie ter. Waarschijnlijk zal de cele brant Kardinaal Nicola Canali zijn die gedurende het Pontifi caat van Pius X aan het Pause lijk Staatssecretariaat was ver bonden. In de namiddag zal de H. Va der naar gewoonte in de basiliek van de Sint Pieter afdalen om het Pontificaal Lof bij te wonen en de relieken van de Nieuwe Zalige vereren. Op Dinsdag 5 Juni begint in de Sint Pieter een plechtig triduum ter ere van de Zalige Paus Pius X. Op een van de drie dagen van dit triduum zal, eveneens in de Sint Pieter, een aanbiddingsuur voor pries ters worden gehouden. Men ver wacht, dat dit triduum op de derde dag gesloten zal worden door een Pontificale H. Mis, waar bij de H. Vader van Zijn troon zal assisteren en waarbij de Kar dinalen, die in die dagen in Rome vertoeven ,als mede de leden van het Pauselijk Hof, tegenwoordig zullen zijn. houdingen in het corps zelf uit gaan, laat zich gemakkelijk ver klaren. Ondergetekenden willen ten overvloede wijzen op de mogelijk heid van het ontstaan van groots leed, dat voor sommige personen uit deze onaangename situatie] moet voortvloeien c.q. op het ver lies van prestige, dat voor het politiecorps van Velsen in zijn geheel door deze omstandigheden zal worden teweeg gebracht. .Zij menen, dat de gemeente Velsen en haar burgerij, welke in ae ach ter ons liggende oorlogsjaren I zware offers hebben moeten brengen en waar tot op dit ogen blik hard en in goede verstand houding moet worden gewerkt om de nog steeds bestaande na weeën van afbraak en vernieling te herstellen, het recht hebben dit te kunnen doen in een atmos feer, welke niet wordt vergiftigd door kwesties als de „Velser affaire". Het ,is in het licht van boven staande uiteenzetting, dat de on dergetekenden Uwe Excellentie eerbiedig, maar met klem verzoe ken, ernstige maatregelen te wil len beramen en met gebruikma king van de middelen, welke Uwe Excellentie ter beschikking staan, het geschokte vertrouwen ten aanzien van het „recht in ons land" te herstellen en door in schakeling van onze rechtspre kende colleges de „Velser affaire" te doen afwikkelen. Gisteren hield de Nederl. Ver. van Ondernemers in het Kappers- bedrijf (NEVOK) haar jaarlijkse algemene vergadering. Op deze vergadering werd het. besluit genomen, de tarieven, in verband met de verhoging van de verschillende kosten', met ten minste 20 pet. te verhogen. HET „BINNENHOF" OP DE KEUKENHOF Vele leden van de beide Ka mers der Staten-Generaal brach ten gisteren, vergezeld van hun dames, op 'uitnodiging van de stichting „De Keukenhof" een bezoek aan het landgoed van die naam, waar tulpen en narcissen en hyacinthen en primula's zich koesterden in de warme lentezon. Met de Kamers bevonden zich ook vele leden van het bureau der Tweede Kamer, de chefs der beide griffies en de bibliothecaris der Tweede Kamer onder de gasten. Honderden mensen zijn in het grote station van München ge tuige geweest van de inwij dingsplechtigheid van de „Trein van Europa". Onder de aanwezigen was de Hoge Commissaris van de Verenigde Staten John McCloy, de Mi nister van het Mashall-plan Dr. Franz Blücher en de Ne derlandse Minister van Bui tenlandse Zaken en Voorzitter van de Europese Organisatie voor Economische Samenwer king, Mr. D. U. Stikker. De foto toont Minister Stikker, links, en Dr. Blücher, die door middel van de „Europatele foon" een gesprek voert in een der wagons.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3