Arbeiders en middenstanders bereid om offers te brengen Carol van Roemenië tweemaal opgevolgd door z'n zoon Michaël Aanlc van Beneiux-prohleem van eerste grootte: het waterwegen-stelsel Niets meer dan een gewoon vluchteling' Als de kinderen maar eens groot zijn" VLUCHT IN DE NACHT Verdelende rechtvaardigheid zij het richtsnoer RADIO Oplossing eist een geest van Europese samenwerking Slat en e Hoagse brief WEL MONARCHEN - GEEN TROON (VII) Waar het om gaat BloemenBach en postzegels K.A.B. herdenkingstoneel door E, J. Rath Marktber Spoorwegr in Japc \GINA 9 DINSDAG 24 APRIL 1951 (Van onze parlementaire redacteur) e levensomstandigheden van het merendeel van ons volk zijn llesbehalve ruim en niemand zal dan ook verwacht hebben, it de nieuwe lasten zonder bezwaren aanvaard zouden worden, ■es te meer waardering verdient het, dat de meest kwestbare roep, die van de arbeiders, de eersie is geweest, die de rege- ing, met begrip voor de moeilijkheden waarin ons land ver eert, tegemoet trad. Zij verklaarde zich bereid om een daling an het levenspeil met 5 te aanvaarden. Toch dreigde de sociale vrede iettemin verstoord te worden, mdat de Vakcentralen van oor- eel waren, dat de arbeiders in eite een groter offer gingen •rengen. De regering becijferde en prijsstijging van 10 het- een haar, na aftrek van de nieu we loonronde, tot een verbruiks- >ffer van 5 deed komen. De fakcentralen meenden er echter 'an te moeten uitgaan, dat de irijsstijging zeer spoedig hoger :ou zijn èn als gevolg van de loorberekening van de nieuwe oonronde èn als gevolg van de log niet tot stilstand gekomen irijsstijging op de wereldmarkt. Ten aanzien van het laatste iunt kon de tegenwerping ge- maakt worden, dat toch nog geen voorschot gegeven behoefde te worden op komende prijsstijgin gen, maar anderzijds kon moeilijk ontkend worden, dat de arbeiders bü looncorrecties achteraf altijd tekort waren gekomen. De vrees, dat de nieuwe loonronde in de prijzen*merkbaar zou worden, had m elk geval grond. Er waren op dat ogenblik nog geen maatrege len, die doorberekening onmoge lijk maakten. Njeuwe ontwikkeling De spanningen, die als gevolg van deze tegenstelling ontstonden, werden op gelukkige wijze opge vangen in de motie-Andriessen, een motie waarin de regering, zoals bekend, door de Kamer werd uitgenodigd om opnieuw met de Vakcentralen om de tafel te gaan zitten. En nu is het on getwijfeld het belangrijkste feit van de afgelopen week, dat mee gedeeld kon worden, dat dit over leg inderdaad resultaat heeft af geworpen. Regering en Stichting van de Arbeid zijn overeengeko- PROGRAMMA WOENSDAG 25 APRIL 1951 HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 „Georg Friedrich Handel", hoorspel; 12,15 Haak-In- concert; 13,00 Nieuws; 13.15 Sport 13.25 Weense muziek; 13.55 Gra mofoonmuziek; 14.15 Amuse mentsmuziek; 14.45 Voor de meis jes; 15.00 Pianorecital; 15.30 Ka mermuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Clavecimbel en viool; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Gem. koor; 18,30 Gramofoonmuziek; 18.40 Causerie; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Commentaar familiecompe titie; 20.15 „Het lam zal hen wei den", oratorium; 22.05 Reportage; 22.15 Viool en piano; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.25—24.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Or gelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek: 10.00 Schoolradio; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gra mofoonmuziek; 12,00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinb.mededelin- gen: 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd; 15.50 Piano recital; 16,00 Voor de jeugd; 16,30 Voor de zieken; 17.05 Voor de jeugd; 17.35 Instr. kwartet; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Actua liteiten; 18.35 Banjo-ensemble; 19.00 Causerie; 19,15 Instr. trio; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade-orkest en solisten; 20.55 „Hef zevende gebod", hoor spel. 22.25 Sopraan en piano. 22.45 „Alles stroomt", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.4024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonie- orkest. 17,00 Nieuws. 17,10 Lichte muziek. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gra mofoonmuziek, 19,50 Radiofeuil leton. 20.00 „La Grand' Duchesse de Geroldstein", operette. (Om 21.00 Actualiteiten. Om 21,50 Gramofoonmuziek). 22.00 Nieuws, 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma (tot 24.00). 484 M.: 12.05 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 13.10, 13.30, 14.30, 15.30, 16.00, 16.30, 17.10, 17.45 en 18.30 Gramo foonmuziek. 19,00 Lichte muziek. 19.40 Gramofoonmuziek. 19.45 Nieuws. 20.00 „Turandot", opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek, 22.45 Gramofoonmuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Gramofoonmuziek, 23.55 Nieuws. men om de ontwikkeling op de voet te volgen, met dien ver stande, dat mdien een duurzame overschrijding der verbruiksbe- perkine van 5 pet. zou plaats vin den ook een ruimere compensatie aan de orde komt, althans wan neer de economische omstandig heden niet verder verslechteren. Dit resultaat lijkt op het eer ste gezicht nogal grondig te ver schillen van de eisen, die eerder vanuit de Vakcentralen waren ge steld. Maar men moet hierbij wel in het oog houden, dat ook de omstandigheden inmiddels anders waren komen te liggen. Tegen over de vrees, dat de nieuwe loonronde in de prijzen tot uit drukking zou komen, kon de re gering nu stellen, dat zij bij het lonen- en prijzendebat maatrege len had aangekondigd, die door berekening voor grote sectoren verbieden. In hoeverre zulks in de praktijk effect zal sorteren, moet nog worden afgewacht, maar deskundigen hebben becij ferd, dat de nieuwe loonronde niet in de prijzen merkbaar zal worden, wanneer de doorbereke ning voor 75 achterwege blijft. Wat de vrees betreft, dat de grondstoffen op de wereldmarkt ook in de naaste toekomst nog in prijs zouden blijven stijgen, was de regering eveneens in een nieuwe, gunstiger positie geko men. De prijzen van wol, tin en rubber zijn de laatste weken juist gaan dalen. Ook hier geldt, dat het zeker nog te vroeg is qjn te juichen, maar anderzijds is er nu toch ook enige grond voor de hoop, dat de prijsstijging over haar hoogtepunt heen is. In elk geval staat vast, dat er een ogen blik moet komen waarop de we reldpakhuizen vol raken. In het licht van deze gewijzigde omstandigheden laat het zich be ter verstaan, dat nu ook de Vak centralen zich bereid hebben ver klaard om de nieuwe ontwikke ling eerst nog even aan te zien, een besluit, waaruit andermaal de constructieve houding van de bonafide vakbeweging ten op zichte van de huidige moeilijkhe den blijkt. Men kan daar licht o.<ver heen lopen, maar buiten onze grenzen liggen de verhou dingen dikwijls heel wat moei lijker. Een buitenlands politicus schudde verwonderd zijn hoofd toen een van onze ministers hem onlangs de jongste regerings verklaring ter lezing gaf. Hoe was het mogelijk, aldus zijn com mentaar. dat een regering zo on verbloemd de harde waarheid kon zeggen. Wel blijven wij ons afvragen waarom de regering ook al .piet tijdens het overleg over de nieu we loonronde haar voornemen heeft kenbaar gemaakt om het winstdeel van de prijzen aan ban den te leggen en ook de door berekening voor grote sectoren te verbieden. Het vertrouwen in de doeltreffendheid van de nieuwe loonronde zou er ongetwijfeld door versterkt zijn en een deel van de spanningen die men ze ker in deze tijd niet onnodig moet oproepen, had wellicht ach terwege kunnen blijven. Ook heeft het nu de schijn, dat de regering ten aanzien van de pnjsbeheersing verder gegaan is dan z;j oorspronkelijk van plan was. Grove winstbepaling. Hoe dat verder zij, op het con gres van de drie middenstands- vakcentralen, dat de afgelopen week te Utrecht gehouden werd. is in elk geval wel gebleken, dat ook de middenstand liever zou hebben gezien, dat de verscherp te maatregelen inzake de prijs beheersing in het beraad over de nieuwe loonronde waren be trokken. Dit laat zich begrijpen. Nu is het zo gelopen, dat zij haar houding ten aanzien van de nieu we loonronde heeft moeten be palen zonder te' weten dat haar een verbod van doorberekening boven het hoofd hing. Erger is intussen nog, dat zij ook naderhand niet bij de voor bereiding van deze maatregelen is gekend. Waarom toch niet? Wij kunnen ons voorstellen, dat de regering op ean bepaald moment de knoop moet doorhakken, maar alleen dan wanneer regering en betrokkenen, na rijp beraad, niet tot overeenstemming zijn kunnen komen. Wij hopen, dat de nieu we regering niet op deze weg voortgaat. De minister van Economische Zaken heeft intussen wel toe gezegd dat overleg ook achteraf nog mogelijk zal zijn, een over leg dat. gehoord de bezwaren, ze ker in vele gevallen noodzakelijk zal blijken. Ook voor niet ter za ke kundigen moet het duidelijk zijn, dat ae nieuwe aanwijzingen- voor de winstbepaling grof wer ken. Alle soorten van bedrijven worden over één kam geschoren, terwijl hun moeilijkheden en mo gelijkheden in de praktijk ver uiteenlopen. Deze omstandigheid zou nog verwaarloosd kunnen worden wanneer er binnen dit alles enige speling bleef, maar dat is in zeer veel bedrijven ze ker niet het geval. De midden stander moet zijn sociale voorzie ningen zelf betalen, hij kreeg nimmer een loonronde, zijn om zet loopt achteruit en nu mag ook de nieuwe 5 pet. weer niet doorberekend worden. Ook hier zijn grenzen. Toch heeft het middenstands congres te Utrecht niet het ka rakter van een protestvergadering gehad, waardoor duidelijk werd dat ook de middenstand begrip heeft voor de moeilijke positie, waarin het land verkeert. Wel is er aangetoond, dat evenals achter het woord lonen ook achter het woord prijzen belan gen schuil gaan, belangen, die slechts dan recht geschiedt, wan neer zij zorgvuldig afgewogen worden tegenover die van ande ren. Zo alleen kan ook bij allen de bereidheid levendig worden gehouden om gezamenlijk de las ten te dragen. (Speciale correspondentie) Ex-koning Carol van Roemenië heeft een patent Onder de monarchen die geen troon meer bezitten, is hij de enige, die tweemaal door zijn eigen zoon werd opgevolgd. Carol is een man, die de kroniekschrijvers rijkelijk voorziet van stof. Hij is geprezen en over de hekel gehaald; hij kende uren van triomf en uren van verguizing, waarschijnlijk geen van beide ten onrechte. De salons in Parijs verschafte hij aanleiding om te fluisteren over zijn privéleven. Hitiers Reichskanzlerei ie Berlijn om ie piekeren over zijn politieke manoeuvres. Carol was en bleef voor de meeste mensen een raadsel, een Odysseus in het Europa van de twintigste eeuw. „Hitier ondermijnde mijn ge zag, zoals hij uiteindelijk geheel Roemenië ondermijnd heeft. De eerste onherstelbare slag was die, waardoor wij gedwongen werden Bessarabië, onze meest vrucht bare provincie, aan Rusland af te staan. Maar iedereen weet dit en u behoeft de wereld dit heus niet meer te laten weten. Hitier werkte weer met een van zijn bekende ultimatums. Vierentwin tig uur kregen we tijd om toe te geven. Het was Juni 1940. De IJzeren Garde, een Roemeense troep die al jaren sympathiseer- e met de fascistische beginselen, kwam naar aanleiding van die gebeurtenis aan de macht. Kort daarop viel de volgende slag; een zogenaamd onpartijdige uitspraak van scheidsrechters in Wenen verplichtte ons om de helft van Transsylvanië aan dè Hongaren af te staan. Toen vond ik dat de maat vol was. Men had er al voor gezorgd, dat ik kon vertrekken. Ik reisde per trein via Joego slavië, Italië, Zwitserland en Frankrijk naar Spanje. Daar bleef ik zes maanden. Toen naar Por tugal, Cuba, Mexico en Brazilië, weer naar Portugal. Men beweert wel eens, dat ik MAASTRICHT. - Op een door de Limburgse pers georgani seerde bijeenkomst waar, onder grote belangstelling van Neder landse, Belgische en Duitse zijde het vraagstuk van de NederlandsBelgische waterwegen is toegelicht, is een motie aangenomen waarin Nederlanders en Belgen er bij - hun regeringen op aandringen, dat de verbindingen ScheldeRijn, Albertkanaaljulianakanaal en MaasRijn zo spoedig mogelijk in de geest van een goede Europese samenwerking zullen worden uitgevoerd. De conferentie stond onder pre sidium van prof. ir. H. Gelissen, die er op wees dat 80 pet. van de Rijnvloot met een laadvermo gen van ruim drie millioen ton in dienst is van het transitover- keer naar en van Duitsland, dat ook tweederde uitmaakt van de gehele havenbedrijvigheid van Amsterdam en Rotterdam. De be langen van het waterwegenstelsel eisen de volle en snelle aandacht van de Beneluxlanden. Oud minis ter van Waterstaat ir. M. Ch. E. Bongaerts sprak over de beteke nis in de Europese politiek van de Maas. Deze rivier, hoewel voor mas saal goederenverkeer gekanali seerd in Nederland. België en Frankrijk, kan toch niet ais door gaande verkeersader voor de mo derne grote vaart fungeren, om dat zulks on Belgisch gebied kunstmatig wordt tegengegaan on basis van de concurrentie Ant- wcrpen-Rotterdam/Amsterdam. Internationaal rivierenrecht is practisch alleen maar voor Rijn en Donau verwezenlijkt kunnen worden. In de richting van de supernationalisatia van de Maas zou een stap kunnen worden ge zet indien de Belgische haven- politiek, dank zij de Benelux iets losser van de Franse invloed zou komen te staan. Het plan- Schuman kan vrij spoedig zijn werkingssfeer uitbreiden over het internationale massatrans port, waarvan kolen en ertsen in West-Europa immers juist (naast granen bouwmaterialen en vetten de kern uitmaken. Wat Neder land en België intussen alvast zouden kunnen doen, was vol gens ir. Bongaerts het graven van kanalen van Briegden naar Maastricht en van Belfeld naar fseuss, zodat Maas en Rijn en daarmede de maehtige industrie bekkens van West-Europa met elkaar In verbinding komen. De Belgische senator Leynen sprak over de Schelde-Rijnver- binding door Limburg die even zeer de integratie van het kana- KAM PIOENSCOM PETITIE START MET P.S.V.—BLAUW WIT Zondag 29 April a.s. wordt de kampioenseompetitie ingezet met de wedstrijd P.S.V..Blauw Wit te Eindhoven, De beslissingswedstrijd D.W.S.— Wageningen wordt, zoals we reeds meldden, diezelfde middag in het Feijenoord Stadion gespeeld. Havenarbeider bekneld geraakt Een 48-jarigè havenarbeider te Rotterdam raakte gisteren in de Rijnhaven aan boord van het Ne derlandse s.s. „Arkeldijk" bekneld tussen een hijs en een ladder, Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Zuiderzieken huis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. lennet der Benelux, Frankrijk en West-Duitsland zou dienen: het aaneensluiten van het natuurlijk achterland van Seine, Schelde, Maas, Rijn, Wezer en Elbe. Die problemen lost men niet op, wanneer er alleen maar op de Rotterdams-Antwerpse havente genstellingen wordt gelet. De senator bepleitte overigens wel de billijkheid van een directe Rijn ver binding voor Antwerpen. Als meest ideale oplossing voor een Oosteliike Schelde-Riin- verbinding in afwachting van de besnrekingen over het ..Moer- diik-kanaal-orobleem" «bepleit te senator Levnen het z.g. Ca- bergkanaal. dat de industriege bieden van Belgisch en Neder landsLimburg zou tonnen be dienen. rekening houdend met de bestaande Albert- en Julianaka- nalen, Ir. H. H. de Iongh( laatstelijk Rijkshoofdinspecteur van 't Ver keer in Zuid-Nederland merkte op, dat de huidige verbinding Antwerpen,Moerdijk voor de grote vaart, met uitzondering van 't kanaal Hansweert-Wemel- dinge niet als binnenvaart, maar als zee- of kustvaart moet worden beschouwd. De ongevallenstatis tieken spreken duidelijke taal; het open vaarwater veroorzaakt vaak grote stagnatie in 't scheep vaartverkeer hij slechte weers omstandigheden. Het is dan ook volkomen redelijk dat Antwerpen een veiliger en zo mogelijk kor ter verbinding tussen Antwerpen en Moerdijk verlangt. Dit behoeft niet automatisch nadeel voor Rot terdam te betekenen: het RÜn~ verkeer is voor grote uitbreiding vatbaar en een nieuw kanaal schept nieuwe relaties en nieuw verkeer. Ais schoon en nabil toekomst beeld zag snr. tenslotte een ge coördineerde concurrentie tussen Amsterdam. Rotterdam en Ant werpen on basis van kilometrische Rimvaarttarieven. uniforme ha vengelden en arbeidsvoorwaar den. Een interview met deze ex- monarch kost een verslaggever maanden van voorbereiding. Ca rol van Roemenië is vrijwel on grijpbaar. Morgen zit hij in Por tugal, overmorgen in New-York, om enkele dagen later weer te zijn ingeschreven in een Parijs hotel. Het was in Londen, dat uw verslaggever deze zwervende monarch een uur heeft kunnen afdwingen voor een audiëntie. Een interview, afgenomen in het deftige Claridge Hotel, waar een portier, die waarschijnlijk ko- ninklijker optreedt dan Carol zelf, hem ae lift wees, waar een ka merdienaar hem met gepaste ernst voorging en waar Zijne Excel lentie urdariano, ex-minister en maarschalk van het paleis, de honneurs waarnam. In een luxu euze salon, geparfumeerd door de zoete lucht van enkele manden met rozen, wacht tenslotte Carol, eens Koning der Roemenen. Hij is op en top een Hohen- zollern, groot en blond als eens zijn voorvaderen waren. Hun hoofsheid heeft Carol echter niet overgenomen; hij is veeleer ele gant en over-gècultiveerd. Wat niet wegneemt, dat er rondom hem iets hangt waardoor het ge sprek moeilijk op gang komt. Kort en krachtig. Carol houdt allerminst van plichtplegingen. „Laten we kort en krachtig zaken doen", stelt hij voor, „wat wenst ge te weten? „Zoudt ge het een en ander over Hitier....", stelt uw ver slaggever voor, doch nog vóór hij de zin heeft kunnen beëindigen, is de ex-koning hem reeds in de rede gevallen. Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse Paardenmarkt werden aangevoerd 381 paarden. De prijzen variëërden voor: luxe paarden van 900 tot 1150; werkpaarden van 700 tot 1000; oude paarden van 500 tot 800; paarden boven drie jaar van 700 tot 900; paarden beneden 3 jaar van 500 tot 800; veulens van 350 tot 550; hitten van 400 tot 700. De handel was redelijk. (Van een onzer redacteuren) Zoals bekend mag worden ge acht zal de KAB in Mei grote openiueiitinjeenKorosten te Bot terdam houden ter herdenking van de Sociale Encyclieken. Een massaal openluchtspel zal het ge heel bekronen en uitdrukking ge ven aan de wezenlijke betekenis die de Pauselijke zendbrieven voor de arbeidende stand heeft gehad. Om ook voor de plaatse lijke afdelingen 'n passende her denking te kunnen bereiken heeft de culturele dienst van de KAB aan de toneelschrijver Kees Sple- rings opdracht gegeven voor een toneelspel, dat door gevarieerde dillettantenverenigingen kan wor den gespeeld. De schrijver heeft deze opdracht kunnen uitvoeren en leverde een stuk in drie be drijven met kort voorspel af, ge titeld: „Als de kinderen maar eens groot zijn". De première hiervan ging Zon dag in „Kunsten en Wetenschap pen" te utrecht voor een aantal genodigden: KAB-vertegenwoor- digers, journalisten en regisseurs overal uit den lande. „Inter Nos" uit Oss had de eer deze première te verzorgen en uit dank voor "deze eer heeft de vereniging een alleszins aanvaar de, om niet te zeggen uitsteken de, uitvoering gegeven- Dat is voor deze dillettantenvereniging, die het beeld geeft van de door sneeverenigingen in Nederland, al een heel compliment, zowel de opdracht voor de première als de uitvoering op een dergelijk peil- Zij het dan, dat de schrijver van het stuk als regisseur van „Inter Nos" de spelers zijn gedachten in woorden volkomen heeft kunnen opleggen. „Als de kinderen maar eens groot worden" is een gelegen heidsstuk, doch niet in die zin dat het niet meer over enkele, jaren zou kunnen worden gespeeld. De tendenz ligt er niet zo dik oP. ge lukkig niet zouden wij zeggen, omdat daardoor immers de pa thetische slogans niet over het voetlicht behoren te worden ge bracht. De sehryver heeft een werkne mersgezin uit willen beelden, dat geleidelijk-aan door de sociale vooruitgang in betere levensom standigheden komt. Daarbjj zijn verschillende problemen tot een zeker geheel gecomponeerd en heeft de heer Spierings kunnen bereiken dat een aanvaardbaar toneelspel kon worden afgele verd, al stijgt het stuk niet boven de gangbare spelen, die voor amateurs bespeelbaar zijn. Het is overigens ook niet de opzet van de auteur geweest, om hoger te stijgen juist omdat iedere ama teur het stuk zou moeten kun nen spelen- Een kort voorspel, aangevend de tijd rond 1890, gaat aan het geheel vooraf, 0m de toeschouwer van heden 'n klein denkbeeld te geven van de levens omstandigheden rond de eeuw wisseling. Het bezwaar dat wij alsnog te gen enkele figuren uit het stuk heben is, dat Spierings de vader en moederfiguur niet tot volledig leven heeft kunnen brengen. De vader is teveel gevuld met boe kenwijsheid en stereotype stellin gen, die zeker voor de jongeren van deze tijd niet doorslagge vend kunnen zijn- In'tegenstelling daarmede gaat de moeder in het stuk geheel verloren achter de van boekenwijsheid vervulde echtgenoot on de van problemen zuchtende kinderschare. Vooral voor de moederfiguur is dat jam mer, omdat Kees Spierings in 't voorspel de vrouw als profetes voor een betere toekomst heeft afgeschilderd. Hü had daarom de lijn moeten doortrekken ook in het gezin van het huidige werk- nemcrsgeslaeht. Want ook (mis schien juist) in onze tijd heeft de moeder en vrouw een overtui gende moed, ook in het sociale leven, weten op te brengen. Waarbij dan terzijde kan worden aangetipt dat o.i. ook de midden stander-zakenman iets te scherp is getransformeerd. Een en ander te beschouwen als zijdelingse opmerkingen, omdat de geest van het stuk er een is, die getuigt van dankbaarheid je gens het voorgeslacht dat als leeuwen in christelijke geest ge streden heeft, om onze sociale rechtvaardigheid te kunnen voor bereiden. Aan „Inter Nos" uit Oss in ieder geval ons hartgrondig com pliment voor de bijna vlekkeloze uitvoering, voorzover Dij ama teurs kan worden gesproken van vlekkeloos. Vooral de jongerenfiguren in hun puberteitsstormen waren kostelijk en vertoonden herhaal delijk spel, dat terecht aller be wondering afdwong. Mogen de plaatselijke vereni gingen in de afdelingen hetzelfde bereiken in dezelfde geest. schatten in goud en juwelen uit Roemenië heb meegesleept. Maar weet ge, dat ik bij mijn aankomst in Spanje niets anders bezat dan datgene wat ieder mens in zün koffer pleegt mee te nemen, wan neer hij op reis gaat. De buiten wereld vergeet wel eens te vlug, dat ook een verbannen koning niets meer dan een gewone vluch teling is Vorsteliike hobbies. Ex-konmg Carol gaat in geen enkel opzicht in op toespelingen, welke voorzichtig over zijn fami lie worden gemaakt. Hij heeft in de jaren van ballingschap vol doende leergeld opgegeven om te weten, dat zün tweede huwelijk niet algemeen als een idyllische romance wordt beschouwd. Is 't wonder, dat Carol tijdens het interview in Claridge Hotel lie ver niet over familiebetrekkingen spreekt? Uw verslaggever moet het ge sprek echter voortzetten, daarbij politieke en persoonlijke kwesties vermydend. De rozen, welke in de salon geurden, brachten uitkomst. „Is een liefhebber van bloemen, majesteit?" „Ja, ik dweep nu eenmaal met bloemen. In Mexico hadden we een enorm grote tuin bij onze villa. De bloemen bloeiden daar het gehele jaar door. Men kende er als het ware geen seizoenen. Ik was er mijn eigen tuinier, en speelde voor „minister van bui tenlandse zaken", terwijl mijn vrouw zich meer met „binnen landse zaken" bemoeide." „En in Portugal?" „In Portugal had ik een aardig landhuis en een verzameling hon den. Ik houd van die beesten." „En Uw andere hobbies, ma jesteit?" „Ik heb een belangrijke ver zameling postzegels. In vrijwel alle landen ben ik goed gesor teerd, maar sedert korte tijd spe cialiseer ik me in Roemeense ze gels.... Verder interesseer ik me nog al wat voor muziek; voor al Mozart en Beethoven." „U bent feitelijk een romanti cus, majesteit?" „Misschien. In Mexico heb ik nog een discotheek met duizenden platen. Heus niet uitsluitend van romantische componisten. Ik vraag me wel eens af, of er fei telijk muziek kan bestaan die slecht is.... misschien in het po pulaire genre en toch...." „Houdt U van Bach majesteit''" „Mijn hemel, ja; ik vind hem geniaal, maar meeslepen doet zijn muziek mij nu eenmaal niet." Weer is het stil in de salon van Claridge Hotel. Ex-koning Carol kijkt ongeduldig. Hij heeft ken nelijk niets meer te vertellen. Uw verslaggever beseft dat ook vóór dit ogenblik van stilte deze ver bannen monarch practisch niets anders gedaan heeft dan al spre kende niets zeggen. Carol heeft zichzelf gepantserd tegen de bui tenwereld en één enkel uurtje in Claridge Hotel is zeker piet voldoende om dat pantser te doorbreken. Zijne Excellentie minister Ur dariano verschijnt op de drem pel. „Majesteit, het is tijd voor de volgende audiëntie," Enkele minuten later staat de man die de gewezen koning der Roemenen wilde interviewen, weer buiten. De doordringende geur van rozen is practisch het enige, dat hü meeneemt. FEUILLETON 8- Ik was haar zo gewillig moge lijk tegemoet gekomen bii de vervulling van het eerste deel van haar opdracht, waarmee zij lelijk in haar maag scheen te zitten. Dat ik wist, hoe ze mij gevolgd was, begreep ze natuur lijk, maar hoogst waarschijnlijk vermoedde ze in 't geheel niet, dat ik de instructies had afge luisterd, waarnaar zij handelde, Terwijl wij op een taxi ston den te wachten, kwam er een ommekeer in mijn ideeën over vrouwelijke detectives. Naast me had ik een dame, aan wier goede afkomst en beschaving ik niet kon twijfelen en die had een werkje onder handen, beoefende een vak, waarvan ik nooit een hoge dunk had gehad. Misschien moest ik daaruit opmaken, dat het een zaak van groot belang was. waartoe zij haar dieraten leende.... maar dan begreep ik er helemaal niets meer van. Bij welke zaak van groot belang was ik dan betrokken? Ik wist van niets. Wat wist ik, wat die lange man graag weten wou? Ik was er benieuwd naar, hoe deze agente van hem te werk zop gaan om het tweede deel van haar opdracht te vervullen. Haast scheen ze niet te hebben. Ze vroeg mij niets, knoopte geen gesprek aan. Ik had haar aan vankelijk beschouwd als een nieuwelinge in het vak, een di lettante, Nu kwam ik tot 'n an dere conclusie. Zij mocht dan een nieuwelinge of een dilettante ziin. ze was in ieder geval ver bazend handig een meesteres in de kunst van veinzerij. Terwijl wij met een taxi de stad in reden, sprak zij mgar éénmaal over onze langdurige speurtocht doer het Kapitool, „Had u me gezien, in 't Kapi tool?" vroeg ze. Ik dacht: ze probeert te weten te komen, in hoeverre ik op de hoogte ben van haar opdracht, „Even denken..., ja, ik ge loof dat we elkaar tweemaal ge passeerd zün," antwoordde ik op een toon van onverschilligheid. Zij zal wel begrepen hébben, dat ik slechts een klein deeltje van de waarheid vortelde; maar ik geloof, dat mijn antwoord haar een zekere opluchting gaf. 't Was haar althans een bewijs, dat ik niet van zins was ovér het gebeurde te spreken. Zij kwam op dat onderwerp niet terug en ik praatte er niet over door.; ik vond dat zij haar eigen methode maar moest volgen. Als ze een methode had, was 'r er een van uitvoerige camou flage. Streefde ze naar haar doel, dan koos ze een heel voorzichtige omweg, We praatten over alles, behalve over het éne. dat ons beider geesten vervulde. Haar gesprek was levendig en soepel, en ze bezat een fijn gevoel voor humor; smaak voor nonsens vooral. Maar toch gaf zjj blijk van een geest die niets hols of oppervlakkigs had. Als ze ernstig was, vond ijc haar nog interessanter dan de keren, dat zii zich overgaf aan vrolijkheid. Ik zag graag die peinzende, bijna dromerige uit drukking van haar gezicht, waar. bü ze met haar grote bruine ogen verstrooid scheen» te staren naar iets, dat ze niet scheen te zien. Zij kon zichzelf uit die mo menten van nadenkendheid wak ker schudden met een korte be weging van haar schouders, als ze merkte, dat ik haar zat te be studeren, en gewoonlijk volgde er een vraagje van weinig be lang. over het eerste het beste onderwerp, dat haar te binnen schoot. Ze vroeg me een keer, of ik advocaat was. Nadat ik ontken nend geantwoord had bleef ze weer een poosje stil. Ook ik dacht na; de lange man wist blijkbaar, wie ik was. Dus wist hü ook, dat ik geen rechtsgeleerd beroep uitoefende, Maar hij had haar daaromtrent niet ingelicht. „Als u advies nodig hebt, kan ik alleen maar spreken als leek", verbrak ik de stilte. „Hebt u verstand van testa menten?" vroeg ze opeens. „Geen sikkepitje. Ik heb er nooit een gemaakt en ik heb nog nooit van een testament ge profiteerd ook. Hoe zo? Dacht u erover, uw testament te ma ken?" Zü vond dit een grappig idee en zij lachte; maar nadere uitleg gaf ze niet. Weer klonk haar lach mü aangenaam in de oren. Het was een zachte welluidende lach,, als een kalmerend muzi kaal accoord; een lach, die pre cies overeenkwam met haar prettige stem. Het hindert me, als een vrouw scherp lacht. Haar lach was week en glad en stre lend, Al wist ik, dat zii een rol speelde, toch had zij één eigen schap, die echt moést z(in. Die overtuiging drong zich geleide lijk sterker aan me op. Zii was een echte dame, door geboorte en opvoeding en ontwikkeling. Maar juist daarom vond ik het zo raadselachtig, dat zij een der gelijk avontuur had ondernomen, als ik het zo noemen mag; dat zii werk verrichtte, dat een voorname dame nimmer op zich zou nemen; of het moest ziin onder zeer buitengewone om standigheden, waarvan ik me geen voorstelling kon maken. En dan die lange meneer! Als ik naar dat slanke charmante, voorname meisje naast me keek, vond ik: zo iemand hoort in het geheel niet bij haar. (Wordt vervolgd) DYON. Maar wanm van ongevei perfect zich er zijn ham een aanloop de vorm var Overigens traject als moge dat hebben, m manieren r zichtige dee durend op horloge. Er mobilisten m< die ervan diep in te moyenne van nog speculatie delijk een het rijschema altijd mogeli ken de tijd," om te eten feld moet in de derde sterkst vertegi Het gevolg vele reeksen minder over Haag—Brussel staan was. De kopgroep Den Haag, ,en bevond zich bij het dorpj 35 KM voor sloten spoorwe lang ononth maakte. „De ploegen VossenJ. c. Peugeot en j P. van Steyen BWM, waren bomen doorgei neergingen. Z: kele lichte aanrijc derd, onderweg avonturen beleeft was opperbest, tige weer. De Engelsen OBDAM 23 rode kool 21 se witte 6.70; 22.000 kg kro' B 4.40—6.20; 3 11.20—12.10; C lof I 35—39; II IV 20—26. Alkmaarse Aardappelen 11 rode kool 24—3 12.50; spinazie Andüvie 52 rabarber 1728 winterpeen 6.60 prei 8—17; soej peterselie 25; TEXEL den 4 koeien f gen f 30—f 45 kalveren f 35—f 55 .WARMENHUIZEï Uien 5.106; grove lingen 2; bieten gele kool 610 6.30; rode kool BEEMSTER, April Witlof 2541; savoye kool 10; spinazie —18; andijvie 47 1435; rode biet bieten 2530; 14; Jonathan LANGEDIJKER TRALE 24 April 6507.10; grove kg bieten A 6.70- peen C 4.20—5.60 I 33—39; II 27— de kool 12—28.20 kool "6.50—11.90; se witte 5.5010 Doorgedraaid: 20C 2500 kg witte koi ND-SCHARWOUE 2000 kg witlof I —39.00, II 32.00— —33.00. III 28.00 29.00, 7500 kg 11.10. C 10.50— kroten A 8.80—9. 1000Ö kg uien 6 6.80—7.00, driel. rode kool 11.90— gele kool 6.00—12 wiite kool 5.60— Doorgedraaid: 4800 en 2000 kg witte Gasfabriek he< van f39, LANGEDIJK. schappelyke gasfabi gedijk eg Sint Pane tekort van ƒ39.551 medegedeeld tijde: adering van de eheer. In dit be pen een retributie die aan de gemeente moest worden, die ij s ""uegesiort Het tekort is veri de onvoordelige ex aat dfe vijf kam er- moest worden, en gasopbrengst, door kwaliteit van de kc y^Ps ten gevolge cokesopbrenpst gerin Vier-vijfde gedeeH nadelig saldo komt ning van Langediik de gedeelte voor Sir 70 DODE TOKIO. 24 April Dinsdag is brand uil ®?A electrische tre eindstation te Jokoha dane7rnte berichten J °a",70..Personen ge< wond zjjn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4