Nieuw V.N.-linies hervonden evenwicht Geoefendheid 7 Decemberdivisie laat te wensen over Prins Bernhard in Tres Arroyos geestdriftig ontvangen Verbonden legers bezetten Indje opnieuw Geheime overeenkomst van V. S. met Tsjang Kai Sjek Prinsje haalde zijn moeder af De export naar West-Düitsland Vliegramp eist 43 doden Massa-executies in rood China nHd) Het gaot niet crescendo bij Crescendo 2'' Omsingelde troepen uit isolement bevrijd Verdere terugtocht i/7 Moensan bij Chinese vliegvelden worden eventueel gebombardeerd Kader ontstemd over rede van generaal Hasselman Wapenhulp alleen voor Formosa Botwinnik dwong Bronstein remise af Labour stelt Bevan in het ongelijk Bon 504 voor koffie Morphine-smokkel op grote schaal Minister trad af in Zuid-Korea Don Diego vertelde historie van Nederlandse boerenkolonie Cadeaux voor de Prinsesjes Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; malle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E.'f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. n" edities voor alkmaarhoornden helderschagen Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 26 April 1951 46e Jaargang No. 12153 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO (Reuter). De linie van de verbondenen in Korea, die onder het gewicht van het communistische lente-offensief werd ingedeukt, heeft Woensdag haar evenwich. herwonnen en houdt nu stand. Ondanks de zware communistische druk bleef de samenhang van het front der verbondenen bewaard, terwijl zij langzaam in Zuidelijke richting terugtrokken op tevoren gereed gemaakte stellingen. Gedurende de terugtocht bracht de achterhoede de aanvallende tegenstander zware verliezen toe. Tanks van de V.N. slaagden er Woensdagmiddag in ,de strijd macht van de verbondenen, die Dinsdag ten Zuiden van Imdjin werd ingesloten, te bereiken. Ge zamenlijk wordt thans getracht uit de omsingeling te breken. Een andere geallieerde strijd groep, voorafgegaan door tanks, deed in de Oostelijke sector een tegenaanval en heroverde Indje, dat Dinsdag bij de communisti sche opmars moest worden prijs gegeven. Dit was het eerste succes van de verbondenen na het begin van het Noordelijke offensief. In de centrale sector schenen de Noordelijke aanvallen in kracht af te nemen, maar in het Westen trokken de troepen der Verenigde Naties opnieuw in de richting van Seoel terug, na he vige aanvallen bij Moensan. Uit een officiële telling blijkt, dat de verliezen van de verbon denen licht zijn, hoewel enige waardevolle uitrusting bij de eerste Chinese doorbraak op het centrale front verloren ging. Er zijn nog geen officiële cijfers bekend van de verliezen van de tegenstander. Volgens de commu nique's van het achtste leger en de luchtmacht zou het dagelijks gemiddelde tenminste de sterkte LAKE SUCCESS. Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie bij de Verenigde Na ties heeft Woensdagavond mede gedeeld dat het buiten kijf is dat, indien de Chinese communisten „hevige luchtaanvallen" boven Korea zouden uitvoeren, him bases in China zelf door vlieg tuigen der V.N. zullen worden gebombardeerd. De woordvoerder zeide dat deze aangelegenheid te Washington door de Amerikaanse onder minister voor Buitenlandse Zaken Rusk was besproken met de di plomatieke vertegenwoordigers der veertien staten, die strijd krachten in Korea hebben. Hij ontkende evenwel dat deze ver tegenwoordigers reeds hadden ingestemd met het bombarderen der Chinese bases. jarige Prins Charles fos op de vlieghaven van Londen aanwezig om zijn moeder, Prinses Elizabeth, die van haar vacantiereis in Italië terugkeerde, te verwelkomen. van één Chinese divisie bedragen. Volgens waarnemers moet het huidige communistische offensief, evenals de voorgaande, zonder krachtige steun uit de lucht doodlopen. Te Tokio zijn kort na elkaar de 40ste en 45ste Amerikaanse divi sies infanterie aangekomen. Beide divisies zijn ingedeeld bij de Amerikaanse bezettingstroepen. Een adjudant van lt.-gerieraal Ridgway heeft Woensdag ver klaard, dat de generaal „geen commentaar" had op verklarin gen, volgens welke hij de wens van generaal MacArthur, om de Chinese nationalisten in de strijd tegen de communisten te betrek ken, zou steunen. BONN. Naar wij van be voegde zijde vernemen zullen de uitschrijvingen voor invoer uit Nederland, op grond van het door de O.E.E.S. voor Nederland be schikbaar gestelde quotum van tien millioen dollar voor de maand April vandaag in de West- Duitse Staatscourant verschijnen. Het quotum zal voor tweederde worden besteed voor de import van agrarische producten en voor de rest voor industriële producten, in hoofdzaak textiel en electro- materiaaL SYRISCH-1SRAELISCH GESCHIL VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD LAKE SUCCESS. De perma nente vertegenwoordiger van Is raël bij de Verenigde Naties, Abba Eban, heeft Woensdag in de Veiligheidsraad Syrië er van beschuldigd, oorzaak te zijn ge weest van het geschi.l tussen beide landen ,naar aanleiding van de droogleggingswerkzaamheden door Israël in het gebied van Hoeleh. WILSON NAAR EUROPA WASHINGTON Charles Wil son, leider der Amerikaanse KEY WEST. Een viermoto rige Skymaster van de Pan- American Airways met 34 pas sagiers aan boord, en een oefen vliegtuig van de Amerikaanse marine zijn Woensdag in de buurt van Key West (Florida) met elkaar in botsing gekomen en ver volgens beiden anderhalve kilo meter verder in zee gestort. Volgens ooggetuigen kwam het marinetoestel onmiddellijk na de botsing in het vrille naar bene den. Het verkeersvliegtuig bleef nog ongeveer 50 seconden in de lucht. Zes vaartuigen van de marine en een bestuurbare ballon ver leenden hulp. Kort na het onge luk kwamen stukken wrakhout naar het oppervlak. Verschillende lijken werden reeds geborgen. Bij de ramp zijn in totaal 43 mensen om het leven gekomen. In de Westminster Abdij te Londen werd een herdenkings dienst gehouden ter nagedachtenis van Ernest Bevin. Na afloop van de plechtigheid verlaten Clement Attlee en Winston Churchill de Abdij. In het midden achter hen, mevrouw Attlee. De premier was uit het ziekenhuis gekomen, waar hij een behandeling ondergaat, om de dienst bij te wonen WASHINGTON. Minister Dean Acheson, heeft Woensdag een tot dusver geheime overeen komst tussen de V.S. en Natio nalistisch China bekend gemaakt. In een Amerikaanse nota van 30 Januari legde de regering de voorwaarden voor het gebruik van de militaire hulp aan de Chinese nationalisten neer. In dien van deze voorwaarden wordt afgeweken, zou de Amerikaanse regering de hulp stopzetten, aldus de nota. In een nota van 9 Februari heeft de nationalistische regering de voorwaarden aanvaard, waar bij zij werd verplicht het mate riaal slechts te gebruiken om haar binnenlandse veiligheid of wettelijke zelfverdediging te handhaven. Zij zou voorts veilig heidsmaatregelen nemen om te voorkomen, dat de aard van de militaire goederen, diensten en inlichtingen bekend werd en zou tenslotte Amerikaans personeel in de gelegenheid stellen, om het gebruik van de verleende goede ren na te gaan. De nota bepaalde, dat de mili taire goederen bestemd zijn voor de verdediging van Taiwan (For- HARDERWIJK. In een zomerse warmte, die de modder van de laatste weken in een dikke stoflaag heeft veranderd, zwoegen op het ogenblik op de Veluwe bijna 6000 militairen van de „7 December-divisie" aangevuld met manschappen van de tweede -divisie aan de oefening „Crescendo II",. het sluitstuk van de vierweekse herhalingsoefening, waarin de Indonesië- veteranen zijn samengevoegd tot de 13e regiments-gevechts- groep. Een vergelijking van de ge oefendheid en mentaliteit met de 44e regiments-gevechtsgroep, die de vorige maand de oefening „Crescendo I" heeft uitgevoerd, valt in het nadeel van de 13e uit. Dit is niet onverklaarbaar. De „7 December"-veteranen hebben in Indonesië de werkelijkheid meegemaakt, en in hun hart voe len zij zich nu beledigd, omdat men hen een dergelijke „tamme" oefening als „Crescendo II" heeft durven „aandoen". Minister ir. C. Staf vertelde overigens, dat de troep over het algemeen een goede indruk op hem had gemaakt. Bij het ene onderdeel gaat het soms wat be ter, dan bij het andere, maar dat ligt meestal aan de voorlichting, die de soldaten over de oefening hebben gehad en soms ook aan hun commandanten. Luit.-generaal Hasselman, de chef van de generale staf, liet zich door de bataljonscommandanten zeer uitvoerig inlichten over hou ding en optreden van officieren defensieproductie, heeft Woens- en onderofficieren. Men kreeg bij dag te Washington medegedeeld - Vrijdag a.s. op uitnodiging van generaal Eisenhower, voor een week naar Europa te zullen ver trekken. Wilson zal te Parijs met de Atlantische opperbevelhebber beraadslagen. Daarna zal hij in Londen besprekingen voeren. De achttiende partij van de tweekamp BotwinnikBronstein, is in remise geëindigd. De partij was afgebroken in een voor Bron stein gunstige stelling, maar door zeer sterk spel van Botwinnik na de voortzetting werd Bronsteins aanval teruggedrongen en ten slotte werd tot remise besloten. Na 18 partijen luidt de stand in de tweekamp: 99. deze zeer zakelijke inspecties de indruk, dat hij er „de wind ge ducht onder heeft". De generaal is door de maat regel ten opzichte van twee offi cieren in het kamp „de Witten berg", de waarschuwing nageko men, die hij in het kamp Oirschot aan de verzamelde officieren heeft gericht, n'.l. dat iedere officier, die niet zou voldoen, onverbidde lijk van zijn functie zou worden ontheven. Deze toespraak in Oirschot heeft bij het kader enige ont stemming verwekt. „Gezien onze langdurige diensttijd in Indone sië hadden wij behalve bedrei gingen ook wel enige woorden van waardering verwacht nu wij wederom uit het burgerleven worden gehaald", zo zeide men. HONGKONG. Volgens me dedelingen van de communistisch- Chinese radio is Woensdag te Kanton ten overstaan van een volksvergadering voor het mau soleum van de grondvester van de Chinese republiek, Soen Jat Sen, een massaproces tegen vijanden van het nieuwe China gevoerd. In zijn pleidooi nodigde de openbare aanklager de menigte uit, de beklaagden te vernederen. Het proces eindigde met de ter dood veroordeling van talrijke contra-revolutionnairen. Een Engelsman, die juist uit China in Hongkong was aangeko men, heeft meegedeelde dat dui zenden Chinezen op openbare bij eenkomsten aan de kaak zijn ge steld en ter dood veroordeeld. Hjj schatte dat de communisten in de afgelopen zes maanden on geveer een millioen personen hadden geëxecuteerd. Volgens officiële meldingen waren in Hankou en omgeving 60.000 per sonen terechtgesteld, waaronder politieke tegenstanders van het communisme en landeigenaren, aldus deze zegsman. Van communistische zijde is Donderdag te Hongkong verno men, dat 198 personen, na de Woensdag gehouden openbare te rechtzitting, zijn terecht gesteld. De loop van het proces werd door een communistische radio-station weergegeven. In deze uitzending, die te Hongkong en in de Portu gese kolonie Macao werd opge vangen, werd slechts over twin tig terechtstellingen gesproken. Op onbewaakte overweg gedood Dinsdagavond is een driejarige jongen uit Roosendaal al spelend de onbewaakte overweg in het baanvak Roosendaal-Essen opge lopen. Het kind werd door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. Wat de geoefendheid van de 13e regiments gevechtsgroep be treft: de opleiding van deze Indo- nesië-veteranen is zeer kort 'ge weest. Wel hebben zij in Indone sië een rijke ervaring opgedaan, doch daarmee nog niet de ge oefendheid bereikt, die noodzake lijk is voor een modern leger. Van verscheidene kanten ver zekerde men het A.N.P., dat deze groep nog een tweede herhalings oefening van tenminste vier we ken nodig zal hebben om goed geoefend te zijn. „VERBODEN VOOR MILITAIREN" PUTTEN. De Koninklijke Landmacht houdt op het ogenblik met duizenden voor herhalingsoefeningen opge komen militairen op de Ve luwe de oefening „Crescendo 2". De manschappen van de rode en blauwe troepen heb ben verbaasd staan kijken toen zij op de grens van ErmeloPutten bij enkele bossen een paar borden ont dekten met het volgende opschrift: „Oefening Cres cendo. Verboden voor mili tairen. De commandant kwam, zag en las. Hij heeft vervolgens de jongens op dracht gegeven zich juist daar te nestelen.... AMERIKAANS JOURNALIST TE PRAAG VERDWENEN PRAAG. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjecho-Slowaakse regering een nota doen toekomen, waarin de verdwijning wordt gemeld van de Praagse correspondent van het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press, William Oatis. In de nota wordt verzocht zo spoedig mogelijk een onderzoek in te doen stellen naar de verhlijfplaats van Oatis, die het laatst Maan dagmiddag in zijn kantoor werd gezien. Ook zijn auto is spoor loos. Het bestuur van de Labour- nartii heeft van Bevan een uit eenzetting gehoord van de rede nen. die hem hebben bewoeen tot aftreden. Het bestuur heeft geen genoegen zenomen met deze re denen en Bevan in het ongeliik gesteld. Na een besloten vergadering heeft het bestuur een communi que uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat het de Labourregering en haar begroting vastberaden steunt. Het verzoekt alle leden van de partij hetzelfde te doen. Het bestuur, waarvan Bevan lid is. heeft na de vergadering ver gadering verklaard, dat de begro ting „eerlijk en redelijk" is „LOSSE FLODDER" KOST 26 RUITEN ERMELO. In de hitte van een gevecht tijdens de oefe ning „Crescendo 2" heeft 'n tank van de „Roden" gister middag voor het stadhuis van Ermelo een „losse flod der" afgeschoten. Door de luchtdruk sprongen 16 ruiten van het gemeentehuis en 12 ruiten van een inrichting voor zwakzinnige kinderen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan IN SEPTEMBER GAAN NEDERLANDSE TROEPEN IN DUITSLAND OEFENEN ERMELO. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, deelde gistermiddag bij zijn be zoek aan de 13e regiments gevechtsgroep op de Veluwe aan verslaggevers mede, dat thans definitief besloten is de lichting 1950 II in September voor korte tijd naar Duitsland te zenden. De militairen van deze lichting zul len deel nemen aan Britse ma noeuvres in Duistland 's-GRAVENHAGE. Bon 504 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 April 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei i951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 7 Juni 1951 ge schieden. COMPLOT OPGEROLD AMSTERDAM. De Amster damse centrale- en douane recherche hebben gistermiddag 'n bende smokkelaars in verdovende middelen onschadelijk gemaakt, er werden zes Nederlanders ge arresteerd en een partij van 600 ampullen morphine in beslag ge nomen. De morphine bleek uit Duits land afkomstig en op clandestiene wijze ons land binnengebracht. De beide recherchediensten hebben toegeslagen op het mo ment, dat men tot verkoop wilde overgaan. Enkele arrestaties wer den gedaan in een café aan het Damrak, de overige in diverse plaatsen midden van ons land. mosa) tegen een eventuele aanval. Acheson zei niet te weten, waarom de nota's geheim gehou den zijn en waarom ze nu worden vrijgegeven. De Amerikaanse onderminister van Defensie, Robert Lovett, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse missie op Formosa uiteindleijk zal bestaan uit 500 tot 600 officieren en man schappen. In het begin zal de missie, die bekend zal staan als groep voor militaire bijstand, 116 leden, on der wie 48 officieren, tellen. Het doel van de missie was, de strijd krachten van Tsjang Kai Sjek 'op te leiden, uit te rusten en advie zen te geven. De missie werd ge zonden op verzoek van de natio nalistische regering, verklaar de hij. VERANTWOORDELIJK VOOR TERECHTSTELLINGEN TAEGOE. Dr. Tsio Pioeng Ok. de Zuid-Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken- is af- zetreden. naar aanleidinz van de terechtstelling van 187 inwoners van het dorn Kotsiang. die schul dig bevonden waren aan samen werking met euerillastriiders. Premier Syngman Rhee zou Dinsdagavond dr. Tsjo, die als minister van Binnenlandse Za ken voor het optreden der Zuid- Koreaanse politie verantwoorde lijkheid is. hebben ontboden en zijn aftreden geëist. Dr. Tsjo was reeds het vorig jaar het doelwit van een storm van protesten naar aanleiding van massa-executies van burgers in het gebied van Seoel. Hij werd toen opgeroepen om voor de Com missie der V.N. voor de unificatie en wederoubouw van Korea te verschijnen. STAKINGEN IN ENGELAND BIRMINGHAM. Ongeveer 6000 arbeiders van de „Cadbury Bournville" - chocoladefabrieken zijn Woensdag in staking gegaan uit protest tegen de, na het in- bedrijfstellen van nieuwe machi nes, ingevoerde accoordlonen. Voorts hebben 89 procent van de vakarbeiders van het Tuighuis van Woolwich zich uitgesproken tegen het maken van overuren. In 13 andere bedrijven die voor de bewapening werken, hebben 15.000 arbeiders geprotesteerd te gen overuren. PRINS BERNHARD VANDAAG NAAR NEDERLAND BUENOS AIRES. Woensdag was Prins Bernhard de gast van Eva Peron op een informeel af- scheidsnoenmaal. Vandaag, Donderdag, zal de Prins naar Nederland vertrekken. BUENOS AERES. Eén dag van zijn bezoek aan Zuid-Amerika heeft Prins Bernhard vertoefd in de op 200 km van Bahia Blinca gelegen Nederlandse landbouwkolonie rond Tres Arroyos, waar hem een ontvangst is bereid die het enthousiasme zelfs van Santiago de Chili verre heeft overtroffen. Het zijn goede emigranten, deze Nederlandse boeren, die zich stukje voor stukje hun bestaan op Argentijnse bodem hebben veroverd, die de beste tradities van de Nederlandse landbouw hier óp 10.000 km van huis hebben voortgezet en hooggehouden, die zich Argentijnse burgers voelen, maar de band met het moeder land nimmer loslieten. gens holden- mee, sportvliegtuigen cirkelden boven de stoet. De avond van aankomst bracht de Prins door in het huis van de heer Verkuyl, die de Prins ver telde over de kolonie en de naar zijn mening bestaande emigratie mogelijkheden voor Nederlandse boeren. De geschiedenis van Tres Arroyos is onverbrekelijk verbon den met de naam van Don Diego, die Spaans klinkt maar waar achter een rasechte Nederlander schuilt, die in de crisisjaren aan het einde van de vorige eeuw naar dit land trok: de thans 72- jarige Dirk Zijlstra. Don Diego zelf vertelde over de kolonie de volgende dag tijdens de bijeen komst in de kerk. ,Zij hadden zich gestoken in Zondagse pakken, de witte boord enigszins onwennig onder hun ge bruinde koppen, zij waren geko men per auto, te paard en op de fiets ,maar welk vervoermiddel ze ook hadden gebruikt om naar Tres Arroyes te komen, allen wa ren bezield met hetzelfde enthou siasme. Over de Panipas ,de dorre droge troosteloze Argentijnse vlakten, was de Prins gevlogen. Vanaf Bariloche zag hij drie en een half uur niets onder zich dan vlakte, waarop leven een onmogelijkheid scheen. Op het eenvoudige vlieg veldje zette de Prins de Argen tijnse Dakota neer. Nauwelijks hadden de wielen de grond ge raakt, of honderden renden op het uitlopende toestel toe, gevaar lijk dicht bij de nog draaiende propellers. Daarna reed het gezelschap in auto's naar Tres Arroyos. Jon- Hij beschreef de overtocht in 1889, van de verstrooiing der emi granten naar alle windstreken, van putten van 40 meter die moesten worden gegraven om wa ter te krijgen, van huizen die moesten worden opgetrokken, van modder vermengd met lang taai Pampagras, van hoge kindersterf te in het begin, maar hoe dit alles gedragen kon worden door het geloof. In alle eenvoud werd des Zon dags een predicatie, uit Nederland meegebracht, gelezen en werden oude welbekende psalmen gezon gen, waarna men gesticht en ge sterkt huiswaarts keerde. Een oase in een woestijn van ellende, die hier moest worden doorge maakt, maar de grote ellende is thans geleden. Er is weliswaar geen rijkdom onder de Neder landse boeren in Tres Arroyos, maar zij hebben een behoorlijk bestaan, een eigen christelijke school, een eigen onderwijzer en een eigen coöperatie, die voor hen in- en verkoopt. Het bezoek aan de kerk was vooraf gegaan door een tocht naar de Nederlandse school „Col legio Holandes". In witte pakjes gestoken stonden de kinderen de- Nederlandse emigranten met vlaggetjes in de hand. Die kin deren willen goede burgers wor den in hun nieuwe vaderland, maar diep in hun hart blijft de vlam branden voor Nederland en Oranje. „Wees gegroet met jubel tonen" zongen ze en „Holland ze zeggen", welk lied voor hen het beeld moet oproepen van een Holland, dat zij nooit zagen. Ze hadden cadeautjes klaarge maakt voor de prinsesjes: voor Beatrix en Irene elk een rij zweep, voor Margriet een echte poncho-doek, die je over je hoofd moet aandoen en voor Marijke een Gaucho-pop. Prins Bernhard verzekerde de kinderen, dat de prinsesjes eigenhandig bedank briefjes zouden schrijven. „Alleen Marijke is nog niet zover", zei U4j.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1