Indonesië heeft 'n nieuw kabinet behaald Nieuwe overwinning in strijd tegen het water Afdamming van Botlek en Brielse Maas voltooid Chinezen rukken opnieuw op naar Seoel Hervatting van de export naar West-Duitsland cities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen s Nieuwe glorie voor onze Waterstaat Ontaarde vader bedreigde kinderen Kolendamp oorzaak van drama bij Druten Het wil Unie-statuut wijzigen in internationaal verdrag Irian moet spoedig Indonesisch worden Scheepsberichten Bonn verbiedt rode volksstemming Engels minister voor de grondstoffen- voorziening H. AA. de Koningin stelde sluis in werking Russen bezitten vele atoombommen Stakingskoorts golft over de wereld Moensan gevallen Kiesrecht-hervorming in Frans parlement Bedrag van 571.500 dollar vrijgekomen Drie noodscholen uitgebrand Nieuut Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; marle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; HET FEIT familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederf. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 27 April 1951 46e Jaargang No. 12154 Kantoren: HOORN. Draafsïngel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ROTTERDAM. „Toen wij klein waren had vader aan tafel altijd een Spaans rietje bij zich. Ook heeft hij mijn broer met een haak een gat in het hoofd gesla gen en eens heeft vader met een mes naar me gegooid. Het bleef toen in de deur steken". Zo ver klaarde gistermorgen voor de Rotterdamse rechtbank de tand artsassistente J. R., die getuigde tegen haar vader, de 54-jarige betonwerker A. R. Hem was ten laste gelegd zijn dochters Josina en Janna in het begin van dit jaar met zware mishandeling te hebben bedreigd. Verdachte verklaarde driftig van aard te zijn. „Ik dronk niet en droeg altijd thuis mijn ver diensten af. De kinderen stellen het erger voor dan het is". De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek. RECLAME- EN ETALAGE VERLICHTING OP 30 APRIL EN 5 MEI 's-GRAVENHAGE. Het mi nisterie van Economische Zaken deelt mede, dat op 30 April en 5 Mei a.s. lichtreclame en etalage verlichting onbeperkt znllen zijn toegestaan. DRUTEN. De dood van de zes bewoners van het St. Jozef gesticht te Boven-Leeuwen is, naar is komen vast te staan o.m. uit bloedproeven genomen door dr. Hulst, door koolmonoxyde- vergiftiging veroorzaakt. De oor zaak moet gezocht worden in de centrale verwarming waarvan de stookgelegenheid zich juist onder de slaapzaal van de slachtoffers bevond. Deze verwarming was nog niet geheel voltooid. Dat niet eerder moeilijkheden gerezen zijn, schrijft men toe aan het feit dat totnogtoe de wind vooral Weste lijk is geweest. Nu hij naar het Oosten draaide, is wellicht vrij komend gas in de kamer ge drongen Maandag a.s. viert onze Koningin haar 42ste verjaardag. Ter gelegenheid van die gebeurtenis publiceren wij deze voortreffelijke foto van Hare Majesteit. Zelden zal een opname zo goed de persoon van onze Vorstin hebben weergegeven. Hier spreekt zowel de hoge waardigheid van het Staatshoofd als de liefdevolle charme van de Moeder, de behoedster van het gelukkige gezin op Soestdijk. (Opname Willy Schurman N.F.K.) DJAKARTA (Aneta). President- Sukarno heeft Donderdag te 21.30 uur Java-tijd de samenstelling van een nieuwe Indo nesische regering bekend gemaakt. In dit kabinet, dat 20 ministers omvat, zal dr. Sukiman, president van de Masjumi als premier en de burgemeester van Djakarta Suwirjo (P.N.I.) als vice-premier optreden. Het regeringsprogramma omvat zes punten betreffende krachtige maatregelen tot het verzekeren van rust en orde, het ontwerpen en uitvoeren van een nationaal welvaartsplan, het voltooien van de voorbereidingen voor algemene verkiezingen op korte termijn en het uitvaardigen van arbeids wetten. De nieuwe regering zal streven naar het omvormen van de be trekkingen tussen Indonesië en Nederland, gebaseerd op het Unie-Statuut, tot normale betrek kingen, gebaseerd op een normaal internationaal verdrag, naar het bespoedigen van de herziening der R.T.C. overeenkomsten en het nietig doen verklaren van die overeenkomsten, die duidelijk na delig zijn voor land en volk. De regering wil voorts zo spoedig mogelijk West-Irian invoegen in het grondgebied van Indonesië. Van de aftredende ministers van de Masjumi keren in het nieuwe kabinet niet terug minis ter-president Natsir en de minis ters Roek (Buitenlandse Zaken) en Sjafruddin Prawiranegara (Fi nanciën). Van de twintig minis- Asturias, Djakarta-Amster dam, passeerde 25 April Str. Soenda. Dorsetshire, Djakarta-Amster dam, 25 April voor Lissa bon. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, 25 April voor Djed- dah, Rode Zee. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Sydney, 25 April 800 mijl N.W. van Freemantle. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, passeerde 25 April Socrota. ters van de nieuwe regering maakten er zes deel uit van het demissionnaire kabinet, namelijk de ministers Leimena (Gezond heid), Wachid Hasjim (Gods dienst) en Djuanda (Verkeer) op dezelfde en Pellaupessy, Wong- sonegoro en Suroso in andere functies. Mr. Moh. Yamin is de nieuwe minister van Justitie, mr. Achmad Subardjo van Buitenl. Zaken, Mo- nonutu van Voorlichting. De Ka tholieke ir. Suwarto werd minis ter van Landbouw, Dr. Sjamsud- din minister van Sociale Zaken. De meningsverschillen in de partijraad van de Masjumi waren nog niet opgelost toen Sukarno de nieuwe ministerlijst bekend BONN De Westduitse rege ring heeft Donderdag alle bij eenkomsten ter ondersteuning van de communistische campagne voor een „volksstemming tegen de Westduitse herbewapening en voor de vrede" verboden. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Robert Lehr, maakte dit in de Bondsdag bekend. Voorts worden de strengste maatregelen teggen de uiterst rechtse „Socialistische Rijkspartij" voorgesteld. Lehr 'beschuldigde deze partij er van de nazi-ideeën te doen herleven. Hij bestempelde haar als „de beste vriend van het communisme". BELGISCHE REGERING KREEG VERTROUWENS VOTUM BRUSSEL. Met betrekking tot de affaire Socobelge heeft de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers gistermiddag met 106 stemmen tegen 89 (socialisten en liberalen) bij 1 onthouding haar vertrouwen in de regering uitgesproken. De socialistische en liberale motie, waarin werd ver klaard, dat de regering onjuist had gehandeld door zich te men gen in deze zaak, waarbij de Marshallhulp aan België werd stopgezet omdat er beslag was gelegd op in België gedeponeerde Griekse Marshallgelden, werd verworpen. maakte. De raad zou Woensdag nog hebben besloten dat dr. Su kiman zijn mandaat moest terug geven. De socialistische partij van Sjahrir neemt niet aan de rege ring deel, daar zij, evenals een aantal leden van de Masjumi de voorkeur gaf aan een nationaal zakenkabinet boven een coalitie kabinet. In politieke kringen wijst men er op, dat deelneming aan de nieuwe regering b.v. door de Katholieken afhankelijk was ge steld van de zekerheid, dat de meerderheid van de fractie der Masjumi achter dr. Sukiman staat. Daaruit leidt men af, dat dr. Su kiman van deze meerderheid ver zekerd is. LONDEN. Donderdagavond is in Londen officieel bekend ge maakt dat Richard Stokes is be noemd tot Lord Zegelbewaarder. Hij zal verantwoordelijk zijn voor een nieuw departement, dat de grondstoffenvoorziening behan delt. Stokes was minister van Open bare Werken, in die funcite werd hij opgevolgd door George Brown. Stokes is een van Engelands rijk ste socialisten. De verantwoorde lijkheid van het nieuwe departe ment van Grondstoffen ressor teerde tot nu toe onder het mi nisterie van Bevoorrading. (Van een onzer verslaggevers) OOSTVOORNE. In hef raadhuis van Oostvoorne heeft H. M. de Koningin gistermiddag, door de ondertekening van een oorkonde, die zij later inmetselde in het monument dat staat opgericht op de plaats waar de afsluitdijk van de Brielse Maas werd gesloten, plechtig een nieuw en glorieus hoofdstuk van onze waterstaatkundige geschiedenis afgesloten. Eerder reeds had zij bij Spijkenisse de sluis in werking gesteld die brullend en kolkend het water van de Oude Maas toegang gaf tot een nieuw kanaal. Zoet water. En daar ging het om. Dr. ir. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat heeft het gisteren duidelijk uiteengezet: de schade die het zeewater jaarlijks aan agrarische belangen veroor zaakt, bedraagt vele millioenen guldens. In de droge zomer van 1947 werd zij zelfs op honderden millioenen becijferd. Waterstaat streeft naar een beperking van die schade, door zoveel mogelijk kustgaten voor het zoute zeewater te sluiten en het zoete Rijnwater zo verstandig en zuinig mogelijk te distribueren. Het grote doel is daarbij, de „zoute kustlijn tot 400 km te be korten. De Zuiderzee-afsluiting heeft al een verkorting van 340 km gebracht: hot werk dat gis teren officieel werd voltooid be tekent opnieuw 50 km winst. Tegelijk werf een zoetwater- meer gevormd en vielen in één keer talrijke "oordelen samen: de bodemcultuiop Voorne-Put- ten en Rozenburg zal veranderen: de tuinbouw krijgt groter be staanszekerheid, rietlanden wor den weidegronden, weiden bouw- NEW YORK. Het hoofd van de Amerikaanse burgerlijke ver dediging, Millard Caldwell, heeft Donderdag verklaard, dat Rus land de atoombommen en de vliegtuigen bezit, om alle grote Amerikaanse steden tegelijk aan te kunnen vallen. Hij drong er bij de Amerikaan se dagbladen op aan, zo spoedig mogelijk het publiek op de hoogte te brengen van hetgeen het moet doen bij aanvallen met atoom bommen. Vandaag zal het personeel van alle verkeersondernemingen in ge heel Italië, Milaan uitgezon derd, in staking gaan. In Enge land heeft de staking bij de wapenfabriek van Woolwich zich uitgebreid en zijn 2300 haven arbeiders in Manchester een pro teststaking tegen het maken van overuren begonnen. In Tunis staken 1350 havenarbeiders uit protest tegen het ontslag aan twee hunner. In dc Chileense pro vincie Santiago is de nood toestand afgekondigd wegens een staking bij het electriciteitsbe- drijf. In Spanje hebben de ha venarbeiders van Pasajes het werk neergelegd, terwijl 6000 tex tielarbeiders uit Manresa die Woensdag het werk weer waren begonnen, des middags opnieuw staakten. Men gelooft dat in Bil bao en San Sebastian 90 personen gedetineerd zi.jn. De „Baskische regering in ballingschap" spreekt echter van 1487 arrestaties. TOKIO. Ondanks zware ver liezen, die op de sterkte van een Chinees legercorps (30.000 man) worden geschat, hebben de com munistische troepen gisteren hun hevige aanvallen voortgezet. Na dat zij Moensan hadden bezet rukten zij verder op in de rich ting van Seoel, dat zij tot op 33 km zijn genaderd. Men gelooft niet dat de verbon den legers een ernstige poging zullen doen om de Zuidkoreaanse hoofdstad tegen de toenemende vijandelijke druk te verdedigen. Zij zijn op het Westelijk deel van het centrale front totnogtoe te ruggevallen op posities die 43 km Zuidelijker liggen dan de linies die bij het begin van het Chinese offensief werden bezet. Bij Tsjoentsjon moest de Djodjin- brug worden opgeblazen, die pas enkele weken ten koste van in gespannen arbeid door technisch personeel was hersteld. De rode troepen die ten Zuiden van de Imdjin bij Korangpori eenheden van de V.N. infanterie hebben in gesloten, ontvangen versterkin gen. De verbonden troepen, ge steund door tanks, doen ver woede pogingen om uit te breken. In de overige frontsectoren is de communistische druk afgenomen, hoewel bij Jontsjon de geallieer den opnieuw moesten terugtrek ken. Bij Hwatsjon werden Chi nese aanvallen afgeslagen land, bouwland tuingrond. De aanliggende dijken zullen geen hoog water meer behoeven te ke ren; de buitenpolders komen storm vloed vrij; de buitengronden worden boezemland en tenslotte is hier een uniek recreatiegebied geschapen. Dat zijn dan de resul taten van een werk waaraan men in 1936 begon te denken en toen vooral om Rotterdam meer scheepvaartwater te verzekeren. Gemakkelijk is het niet gegaan: niet voor niets herinnerde ir. de Bruyn van Rijkswaterstaat, die het werk leidde, aan de critieke momenten waarop soms van de nachtelijke kenteringen gebruik moest worden gemaakt om het zeegeweld te bezweren. Het is gelukt. Geen wonder dat de eilanden volop feest vierden gisteren, waarbij Rozenburg dan nog een bijzonder evenement beleefde; vanuit Buenos Aires kwam Prins Bernhard ten gemeentehuize voor dc Koningin aan de telefoon, twee uur eer hij naar ons land zou terugkeren. Het werd een triomfantelijke tocht voor onze Vorstin: tegen half elf stelde zij in Spijkenisse de inlaatsluis in werking voor het Hartelkanaal, dat in de toekomst het peil van Brielse Maas en Botlek regelen zal. In het dorp zelf bezocht zij een industrie-ten- toonstelling en zag een openlucht spel „En nuvooruit". Langs den Briel waar duizenden Haar „MORGENGROET Het mijnwerkersplaatsje Stein bij Sütard heeft een heel aparte noviteit, Daar werd een vereniging opgericht die het prijgkraaien voor. krielhaantjes be oefent. Elke Zondagmiddag zijn er wedstrijden. Iedereen die in het bezit is van een krielhaan ongeacht welk ras kan deelnemen. De naam van de vereniging zegt genoeg„Morgengroet". Het winnende haantje van de laatste wedstrijd kraaide in 20 minuten liefst 99 keer. Wie verbetert dit record? toejuichten bereikte zij Oost voorne, waar de Koningin o.m. in het Dorpshuis een speelgoed konijn voor prinses Marijke -uit zocht uit de tentoongestelde knut- selproducten van de nijvere ieugd. Op de afsluitdijk metselde Zij de oorkonde in en luisterde naar de korte rede waarmede mi mister Wemmers het belang van dit ogenblik nog eens onder streepte. Toen ging het op de gepavoiseerde ijsbreker „Chris- tiaan Brunings" naar Rozenburg waar de 96-jarige oud-sluiswach ter W. F. de Ronde, al 36 jaar gepensionneerd „Ik ben de oudste Waterstaatsman, Majesteit" aan Haar werd voorgesteld. Zij zag hier een allegorische optocht, en voerde twee mandjes aard beien mee op het veer naar Maas sluis, waar Zij o.m. van de Com missaris mr. Kesper afscheid nam. Ook Spijkenisse had zich trou wens niet onbetuigd gelaten, met tafellinnen van eigengesponnen vlas, het model van een land- bouwwagen in zilver en een rij dende muziektent voor de Prin sesjes. De eilanden hebben een „Koninginnedag" beleefd als nooit tevoren! IN DE SLAAP VAN f 3600.— BEROOFD Toen de veehouder van E. uit de Maatschappijwijk te Ómmen, op weg naar huis was, werd hij zo door slaap overmand, dat hij besloot om bij het bos te Witharen een klein tukje te gaan doen Hij strekte zijn vermoeid.e ledematen en was al spoedig in het land der dromen. Des te rauwer was de werkelijk heid, want toen hij ontwaak te kwam hij tot de ontdek king dat zijn portefeuille, inhoudende ongeveer f 3600 intussen Van eigenaar ver wisseld was. Een kostbaar tukje. PARIJS. Naar gisteren be kend werd won Queuille's rege ring Woensdagnacht vier ver trouwensvotums over voorstellen, om besprekingen over verschil lende wetten uit te stellen tot na de begrotingsstemming. Gisteren is in de Nationale Vergadering het radicaal-socialistische kiesvoorstel voor een meerder heidsstelsel met twee stemronden met 347 tegen 258 verworpen. Vannacht zou 't voorstel Queuille een meerderheidsstelsel met één stemronde en lijstverbinding in stemming komen. Men ver wacht dat de regering het ver trouwensvotum zal verbinden aan een aanvaarding van dit voorstel met de absolute meerderheid van 311 stemmen. 's-GRAVENHAGE Dc export naar West-Duitsland van bepaal de agrarische producten is thans weer krachtens afkondiging In de Duitse Staatscourant mogelijk ge worden, doordat de hiervoor be nodigde deviezen aan Duitse importeurs beschikbaar zullen worden gesteld. Hervat kunnen worden de uit voer van gezouten haring tot een bedrag van 100.000 dollar, boom kwekerijproducten 50.000 dollar, stekken en kasplanten 25.000 dol lar, snijbloemen 100.000 dollar, cacaoboter en cacaopoeder 140.000 dollar, gepelde rijst 140.000 dol lar en magen en darmen 16.500 dollar, in totaal dus voor een be drag van 571.000 dollar. Afgezien van het op 16 April j.l. vrijge komen bedrag van 1 millioen dollar voor verse groenten, uien en fruit, dat als anticipatie werd bedoeld, maakt deze 571.000 dol lar een eerst vrijgekomen gedeel te uit van het bedrag van 10.080.000 dollar, dat door de be middelingscommissie van de Or ganisatie voor Europese Econo mische Samenwerking te Parijs bestemd werd voor de invoer in West-Duitsland van Nederlandse producten in de maand April 1951. Verwacht wordt, dat dezer da gen de resterende bedragen voor andere producten belangrijke Nederlandse uitvoerartikelen als groenten, eieren en kaas in de Duitse Staatscourant worden bekend egmaakt. zullen Gezien de reeds gevorderde tijd, zal de besteding van de aanvan kelijk voor de maand April be doelde invoerquota voor verreweg het grootste deel in de maand Mei komen te vallen. ROTTERDAM. Gisterochtend brak brand uit in een drietal in- eenlopende in aanbouw zijnde noodscholen aan de Dordtsche straatweg te Rotterdam. Arbei ders bemerkten plotseling, dat een pot mastiek vlam had gevat. Met zand werd getracht het vuur te blussen, doch het baatte niet. De vlammen sloegen reeds spoedig over op het houtwerk van de scholen, die al tot het dak waren opgebouwd. Enige in de gebouwen aanwezige zuurstof- cylinders ontploften; niemand kreeg letsel. De brand breidde zich snel uit maar de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, was het vuur na ruim een half uur mees ter en toen kon het nablussen beginr.-n. De gebouwen brandden geheel uit. De omvang van de schade is nog niet bekend. H. M. Koningin Juliana heeft Donderdag een werkbezoek gebracht aan Voorne-Putten en Rozenburg, teneinde zich op de hoogte te stellen van de arbeid rond de Brielse Maas. Op de plaats waar de dijk gesloten werd metselde zij een oorkonde in het gedenkteken. Naast H. M. de Koningin de Minister van Verkeer en Waterstaat, H. H. Wemmers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1