Vermogens-en successiebelasting zullen worden verhoogd Nederland zal op 4 Mei zijn doden herdenken Prins Bernhard toonde zich Nederland's beste „goodwill-ambassadeur" De winkelier moet thans bijna 'n strateeg zijn Tijdelijk voor de jaren 7957-'55 Minst-draagkrachtigen zullen ook minder zwaar getroffen worden Rotterdam vreest te veel verkeer 6 Juni Werkgevers „tussen hamer en aambeeld#/ Waardigheid, humor en biina iongensachtige vrolijkheid Militaire productie krijgt voorrang Zakengesprekken op een postkoets JloMefétaatjei en Norel vrijgesproken Nieuw zendstation voor de politie Naar wij vernemen: A 's-GRAVENHAGE. Een matige verhoging van de vermogens belasting met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een bescheiden verzwaring van de successie belasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de verervingen andere dan aan kinderen en tussen echtgenoten zijn neergelegd in twee wetsontwerpen die gisteren bij de Tweede Kamer werden ingediend. Uit de Memories van Toelich ting blijkt, dat deze maatregelen een tijdelijk karakter zullen dra gen en toepassing zullen vinden voor de (belasting) jaren 1951 tot en met 1955. De minister ver wacht, dat de opbrengst van bei de wetsontwerpen resp. f 15 en f12 millioen zal zijn. Vermogensbelasting. Het tarief van de vermogens belasting zal met 1 pro mille tot 0,6 pet worden verhoogd voor zuivere vermogens tot en met f 100.000. Voor hogere vermogens klimt de verhoging geleidelijk op tot 0,7 pet. bij een zuiver vermo gen van f 1.100.000. Vermogens daarboven worden belast met een verder onveranderlijk heffings percentage van 0,7 pet. Belastingplichtigen, op wie de tariefsverhoging uitzonderlijk zwaar zou komen te drukken, zo als ouden van dagen, invaliden, weduwen met minderjarige schoolgaande kinderen en min derjarige wezen, die voor hun levensonderhoud uitsluitend op een klein vermogen zijn aange wezen, zullen in plaats van de huidige bijzondere aftrek tot een bedrag van f7500 een aftrek van f 20.000 genieten, de grens voor het vermogen wordt daarbij ge bracht van f75.000 op f 100.000 en voor het daaruit verkregen inko men van f 2500 op f 3500 per jaar. Successiebelasting. De voorgestelde wijzigingen in de tarieven van de rechten van successie en van schenking om vatten een geringe verhoging van de aanvangspercentages en een verscherping van de bestaande progressie, die echter pas intreedt in de hogere onderdelen van de verkrijgingen. Het voorgestelde tarief voor kinderen en tussen echtgenoten loopt van 3'/2—20 pet; voor af stammelingen in tweede en ver dere graad worden de tarieven verhoogd van 522 pet tot 630 pet. en voor bloedverwanten in de rechte opgaande lijn van 10 28 pet. tot 1238 pet.; voor ver- krij gingen door broers en zusters worden de tarieven gebracht van 1836 pet. op 2045 pet; voor kinderen van broers en zusters van 2745 pet. op 3055 pet. en voor verkrijgingen door niet-ver- wanten van 36—54 pet. op 4060 pet. Het gemiddelde heffingsper centage kan echter nooit ten volle 50 pet. bedragen. Door een weduwe kan volgens de bestaande wet een totaalbe- De heer Staal, hoofdcommissa ris van uolitie in Rotterdam, heeft een verklaring afgelegd naar aanleiding van berichten dat de wedstrijd NederlandNoor wegen in het Feiienoordstadion ou Woensdag 6 Juni om zeven uur 's avonds. zou moeten wor den uitgesteld tot een Zaterdag of een Zondag. in verband met verkeersmoeilijkheden. De heer Staal zei dat de Maas brug en de tunnel de auto's niet vlot genoeg zouden kunnen ver werken, omdat het extra verkeer juist de stad passeert als de ge wone spitsuren aan de gang zijn. Mocht het blijken dat het on mogelijk is de wedstrijd uit te stellen, dan zal Rotterdam ervan maken wat ervan te maken valt. De auto's uit het Noorden en 't Oosten zullen in dat geval reeds in Utrecht langs de route via Gorinchem geleid worden, zodat dit verkeer de stad in het Zuiden binnenkomt. De Rotterdamse politie zou het al een hele verlichting vinden als het aanvangsuur een half uur later kon worden gesteld. Een kalenderblad valt 27 April H. Petrus Canisius Ons land, dat door omstan digheden vele mensen heeft gevormd die de verkeerde hervorming met al hun krachten hebben gesteund, heeft daarnaast ook mensen voortgebracht, die goed ge maakt hebben, wat door hun andgenoten ten opzichte van de kerk was bedorven. Zulk een man was de Nijmeegse burgemeesterszoon Petrus Canisius, die door woord en geschrift, in de Duitse lan den en op het concilie van Trente als provinciaal van de Germaanse provincie van de orde van de opkomende Jezuiten het geloof veilig heeft gesteld. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor deze heilige, die zoveel voor ons bij God heeft goed gemaakt! Hoe moeten wij dit tonen? Door het werk onder de niet-Katholieken in de geest van Petrus Canisius voort te zetten. Hebt ge daaraan ge dacht? Waarom zxjt ge dan nog geen lid van het Willi- brordusapostolaat? Waarom steunt ge de Franciscanen niet in hun pionierswerk in Friesland door deel te ne men aan: Wy tygje op? Waarom niet meer sympa thie voor het mooie werk van de Jezuiten in Gronin gen? In deserto drag aan te haren behoeve be dongen lijfrenten van f30 per week vrij van successierecht ver kregen worden; door een half- wees f3 per week en door een waas f 5 per week. Indien meer wordt verkregen dan deze be dragen, is in beginsel de gehele verkrijging belast. Thans wordt voorgesteld van successierecht vrij te stellen: voor de weduwen een lijfrente tot een bedrag van f 2.200 per jaar, voor een minder jarige wees een lijfrente tot de 21-jarige leeftijd van f 1000 per jaar en voor een minderjarige halfwees een lijfrente tot de 21- jarige leeftijd van f 500 per jaar, een en ander met dien verstande, dat het in totaal vrijgestelde ge zinspensioen of wezenpensioen niet meer kan bedragen dan f 4000. Indien de verkrijging het vrijgestelde bedrag te boven gaat zal slechts het meerdere worden belast. Het Verbond van Prot.-Chr. werkgevers hield gisteren te Utrecht zijn jaarvergadering. Tij dens deze vergadering sprak de algemeen-voorzitter, de heer A. Borst uit Wassenaar over de hui dige economische toestand, die hij uiterst precair noemde. De situa tie van de werkgevers schetste hij als een „tussen hamer en aam beeld". Deze spreker noemde het on dernemingsinkomen een onmis baar element in de volkswelvaart, dat materieel veel meer bijdraagt tot voorziening in de behoeften van ons volk dan het arbeiders inkomen, dat grotendeels aan consumptie opgaat. De heer Borst zei te betreuren, dat het niet mogelijk is gebleken om naast het bekende manifest van de vier grote werkgeverscen- tralen en in overeenstemming daarmede, een manifest tot ons volk te richten, uitgaande van de vier christelijke maatschappelijke organisaties van arbeiders en werkgevers. 's-GRAVENHAGE. Ook dit jaar zullen op 4 Mei weer alle doden worden herdacht die voor de bevrijding van ons land ge vallen zijn. Door de Landelijke Stichting Nationale Herdenking wordt een bijeenkomst gehouden in de Ridderzaal, waarvoor velen uit het gehele land zijn uitge nodigd. De bijeenkomst zal worden ge opend door prof. mr. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Het Nederlands Kamerkoor en de acteur Johan Schmitz zullen hun medewerking verlenen, ter wijl de herdenkingsrede wordt uitgesproken door mr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commis saris van de Ver. Naties voor de vluchtelingen. Buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers zul len de bijeenkomst bijwonen, die door de P.C.J. en de Nederlandse Radio Unie wordt uitgezonden. De Ned. Spoorwegen zullen evenals vorige jaren het trein verkeer van des avonds 8 uur tot twee minuten over acht stop brengen. zetten. Van de grote transport bonden werd eveneens medewer king verkregen voor het betrach ten van twee minuten stilte. Bedrijfs Horeca heeft geadvi seerd de café's van 7 uur tot 9 uur des avonds gesloten te hou den, tenzij plaatselijke omstan digheden een andere regeling wenselijk maken. De Ned. Bios coopbond verzocht haar leden de bioscopen die avond te sluiten. In tal van gemeenten worden door de burgemeesters voor deze avond maatregelen genomen. Zo zullen in den Haag op 4 Mei na des avonds 6 uur geen voorstellingen in de schouwburgen en theaters gegeven mogen worden, terwijl muziek, zang en vermakelijkhe den dan eveneens niet worden toegestaan in het openbaar. De minister van Onderwijs heeft aan de scholen gevraagd de 4de Mei weer op waardige wijze te her denken, door in de laatste uren voor deze avond de geschiedenis van de strijd voor onze vrijheid in het algemeen, onder de aan dacht van de schooljeugd te De Centrale Propagandadienst van de K.A.B. heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een affiche ter ondersteuning van de propaganda voor de mas sale herdenkingsbijeenkomst op 26 Mei in het Feijenoord- stadion. Het ontwerp van mej. Ans van Zeijst te Utrecht hierboven gepubliceerd werd bekroond. 's-GRAVENHAGE Krachtens een beschikking van de minister van Economische Zaken treedt met ingang van vandaag een prio riteitsregeling in werking ter waarborging van de productie en tijdige aflevering van militaire goederen. Voorshands zal deze regeling die haar grondslag vindt in de Distributiewet 1939, slechts van toepassing zijn op goederen, val lende onder de Metalenbeschik- king 1947, zoals walserijproducten en non-ferro metalen. Door de instelling van deze voorrangsregeling kan het be drijfsleven worden verplicht be paalde orders ten behoeve van de militaire en burgerlijke ver dediging te aanvaarden en met voorrang uit te voeren. Onder op drachten ten behoeve van de landsverdediging worden tevens verstaan orders, welke in het ka der van het Noord-Atlantische Pact door derde landen bij het Nederlandse bedrijfsleven wórden geplaatst en waarvan de overheid kennis draagt. Loog en heet water over lichaam SNEEK. De 30-jarige Visser werkzaam bij Bomemen, lakfa brieken alhier, was bezig verf- bussen schoon te maken met loop en heet water. Hij kreeg een deel van dit mengsel, dat plotse ling omhoog kwam bruisen over het lichaam en liep daarbij vrij hevige brandwonden op. Hij 'is daarna naar het ziekenhuis ge gaan alwaar hij ter observatie is opgenomen. BUENOS AIRES. De Argentijnse president, Peron, en xijn echtgenote hebben Donderdag op het vliegveld van Buenos Aires afscheid genomen van Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Nederland. Ook Argentijnse ministers waren op het vliegveld aanwezig. heid, gecombineerd met een haast jongensachtige vrolijkheid die en dat maakt haar zo aanvaard baar gedragen wordt door een wezenlijk gevoel voor humor", aldus de heer de Graaff. Prins Bernhard verklaarde aan een speciale verslaggever van het A.N.P., dat hij bij zijn bezoeken aan Uruguay, Argentinië en Chili bij de door hem gevoerde bespre kingen geenszins invloeden heeft kunnen bespeuren van de nu een maal verschillende staatkundige instellingen in deze drie landen. „Bij de algemene economische besprekingen, die ik heb gevoerd, spelen deze geen rol en dat be hoeft ook niet, mits men op de van werkelijk belang zijnde pun ten van elkander maar goed weet waar men staat", zo zeide de Prins. „Gezien de ontvangsten die mij in alle drie landen zijn bereid en de ongekunsteldheid, waar mede men mij als vertegenwoor diger van Nederland is tegemoet getreden, heeft dit bezoek ons land in Zuid-Amerika zeker een paar stappen vooruit gebracht", meende Prins Bernhard, die er echter op wilde wijzen dat de manier waarop de Nederlandse handel en industrie dit bezoek daadwerkelijk zullen opvolgen, voor de blijvende waarde van deze reis van wezenlijk belang is. De Prins zag Amerika als een reeds te lang door Nederland ver waarloosd werelddeel, waar zeer grote mogelijkheden liggen, die wij zo krachtig mogelijk zullen moeten uitbuiten. „Het verkrijgen van vaste voet op de Zuid-Amerikaanse markt kan voor Nederland van onschat bare waarde zijn. Gezien de Zuid- Amerikaanse mentaliteit is hier toe een voorafgaand persoonlijk contact volstrekt noodzakelijk", aldus de Prins, voor wiens parti culiere secretaris, dr. F. A. de Graaff het vast staat, dat Neder land geen betere „goodwill- ambassadeur" heeft of ooit zal krijgen. „De Prins wist, of het nu een officiële ontvangst, een lunch bij een burgemeester, of een bespre king met een president betrof, steeds onfeilbaar de juiste toon te treffen. Ik geloof dit te kunnen toeschrijven aan een merkwaar dige verbinding van een aange boren gevoel van waardigheid met een niet-ingestudeerde, doch volstrekt natuurlijke gemoedelijk- „Er was geen sprake van, dat op bepaalde uren vastgestelde besprekingen zijn gehouden waar op economische zaken werden behandeld. Tijdens het dessert van een officieel diner, onder het spelen van dansmuziek, geduren de een rit boven op een post koets of op weg naar een krans- legging werd plotseling een mi nister of president de vraag ge steld, hoe of het zat met een bepaald contract, met invoerver gunningen, mogelijkheden voor immigratie van Nederlanders enz. Dit waren niet zo maar losse vragen: ze waren tevoren in Ne derland terdege bestudeerd" Concrete resultaten? Een Nederlandse zakenman ver telde, dat hij, sinds het bezoek van Prins Bernhard, in alle Chi leense regeringskantoren drie maal zo snel binnenkomt als voordien En dat de Prins elk gesprek in het Spaans kon voeren heeft diepe indruk gemaakt. HOOFDREDACTEUR „ELSEVIER'S WEEKBLAD" MET f100.— BEBOET AMSTERDAM. Het Amster damse Gerechtshof veroordeelde gistermorgen de 36-jarige mr. G. B. J. Hiltermann, hoofdredacteur van „Elsevier's Weekblad" wegens „enkelvoudige belediging" con form de eis tot een geldboete van f 100.subsidiair tien dagen hechtenis. Hij was ervan beschuldigd, in een artikel van zijn hand, dat op 30 Augustus 1947 in genoemd blad verscheen, prof. Schermerhorn te hebben beledigd. In eerste instantie op 26 April 1948 was hij bij verstek door de Amsterdamse Politierech ter tot eenzelfde straf veroor deeld. De detailhandel is in zijn om zetten volkomen van de koop kracht afhankelijk. Daalt de wel vaart, dan zal ook de winkelier dat in zijn omzet merken, terwijl eerst dan de concurrentie in volle hevigheid loskomt. Deze woorden sprak Dr. W. L. Groeneveld Meyer tijdens de dezer dagen ge houden jaarvergadering van de Chr. Middenstandsbond. Toen in het vorige jaar de prij zen voortdurend stegen, hebben veel zakenlieden gedacht, dat het een juiste politiek was om zo veel mogelijk goederen te kopen. Het gevolg was, dat de klachten over een tekort aan liquiditeit nog luider klonken dan tevoren. „Ik vraag mij af", zeide spreker, „of veel winkeliers niet te ver zijn gegaan met het vastleggen van hun kapitaal in goederen. Hoe moet de winkelier dan wel handelen bij zijn inkopen in deze tijd", vroeg spreker. In de eerste plaats moet hij doorlopend het oog gericht houden op zijn ren dabiliteit en dus streven naar verlaging van zijn kosten. Daar naast zal hij ernaar moeten stre ven zijn voorraad zo klein moge lijk te houden en daarnevens moet hij zich ook zoveel mogelijk beperken in het assortiment. Van A.C.! U weet natuurlijk wie A.C. is. Dat heeft niets te maken met C. A. Grote mannen worden, ook al op Engels voor beeld, met hun voor letters alleen aangeduid. U weet, dat G.K. Ches terton is en G.B. de grote Shaw enz. Welnu, A.C. dat is A. C. de Bruyn van de Kath. Arbeiders beweging. Hij heeft zijn jaarrede weer gehouden en daarin ook al over versobering e.d. gespro ken. Hij wil van Neder land een klooster, of een kerkhof maken. Geen luxe-uitgaven meer, geen autorijden op Zondag, geen dure vacantie-uit- stapjes naar het buiten land, enz. enz. Dat wordt dus de stilte van het kerkhof in Nederland. Ik zou weer zeggen, la ten we niet zo overdrij ven. Het leven moet toch nog waard zijn het te leven. En pas op, dat de stilte van het kerk hof niet weer in de een heid van het kerkhof overgaat. Dat wil A.C. natuurlijk ook niet. En dan, hoe zit dat met die dure buitenlandse rei zen? Heb ik niet ge lezen, dat er straks 1200 K.A.B.'ers naar Rome gaan????.... O ja, na tuurlijk, dat is tenslotte en bedevaart en ik vind het prachtig, daar niet van. Maar als je zelf natuurboter op je hoofd hebt, moet je niet in de zon gaan staan. Gun een ander in elk geval nog wat „margarine-pret", wat dichterbij. Feministe De kleine meid gaat een Wees-gegroetje bid den voor de bekering van de zondaars. Na af loop vraagt ze heel ern stig aan moeder: Is dit ook de zondaréssen, mam? (Ingez. door H.P.S. te G.) Avé, Fauna Het moet een grap pige dame geweest zijn, die wel eens gehoord heeft van de critiek te gen de al te volkse wijze waarop het Ave Verum van Mozart voor en door de radio b.v. populair gemaakt is. En zeker om uiting te geven aan haar wrevel om dit uit-ten- treure afdraaien van dat toch zo schone lied, stapte ze een muziek handel binnen en vroeg: Kunt u mij ook helpen aan de Avifauna van Scubert? (Ingez. door S.V. te H.) Progressief Van Heuven Goed hart, oud-hoofdredacteur van „Parool" en dus heel progressief, en nu com missaris van de inter nationale Vluchtelingen organisatie, heeft ver klaard, driemaal zoveel geld nodig te hebben als er beschikbaar is ge steld. Dacht ik het niet: progressief is duur! (Ingez. door A.v.d.B. te F.) Overigens kan er ook voor deze slachtoffers van de oorlog niet gauw te veel gedaan worden. (Red.) Offensief Het lente-offensief is begonnen op Korea, lees ik in de bladen. Wij zijn die lui daar nu een stuk voor. Na vijf weken hebben wij de lente niet meer nodig. Bij ons is het zomer-offensief be gonnen. Kijk maar naar de hete zon en de ra- zend-snel uitbottende planten, bloemen en ge wassen. Moge ook daar in het verre Korea nu een einde komen aan dat lente-gevecht en de zomer van de vrede uit breken! Bevan, Beven De tragische dood van minister Bevin heeft een hele crisis veroorzaakt in de Britse Labour- partij. Minister Bevan maakte de poppen aan het dansen en het rom melde geweldig daar. Het werd werkelijk van Bevan beven. Nu is dat voorlopig weer bij gespijkerd. Churchill lacht in zijn vuistje en de kiezers dansen op een vulkaan, door schrik bevangen Rode brillen Die minister van La bour heeft al die tra- melant gemaakt om de brillen en gebitten, wel ke niet meer kosteloos gegeven konden worden en nu moesten worden betaald. Nu zijn ze het eens geworden op basis fifty-fifty. Die rode brillen waren toch niet kleur-echt bepaald, of ze lieten de zaken te optimistisch aanzien. En met gebitten redden de Britten het niet meer. Het is tegenwoordig de tijd, dat de mensen haar op hun tanden moeten hebben. Ook de boeten stijgen De regering heeft een nieuwe „prijsverhoging" DEZE WEEK moet ik even minister Lieftinck op de korrel nemen. Niet zozeer, omdat hij in de Tweede Kamer gezegd heeft, dat „wij water in de jenever moeten doen, omdat België water in de benzine heeft gedaan", want als dat geen beeld spraak was geweest, dan zou Z.Exc. met de Warenwet en zo in botsing komen. Maar hij heeft blijk gegeven, onze losse praatjes steeds nauwkeurig te lezen, nademaal ook hij het gebruik matig natuurlijk van alcohol aannemelijk maakt in zeker algemeen belang, omdat de gedistilleerdaccijns be langrijke inkomsten voor 's Rijks kas uitmaakkt, waarmee weer „goed" kan worden gedaan, o.a. aan sociale zaken. Zo iets hebben wij ten aanzien van diverse dingen, die niet direct nodig zijn, maar als luxe e.d. heel wat geld in het laatje brengen, ook meermalen hie,- beweerd. De excellente partij genoot van prof. Lieftinck, mr. in 't Veld, denkt er anders over, hij verwaarloost, als hij ten strijde trekt tegen luxe- uitgaven, de accijns wel een beetje heel erg. Lieftinck heeft dat weer goed gemaakt, door in de Kamer te zeggen, dat „als meneer Hoogcarspel van de C.P.N. een borreltje drinkt, hij de regering in de gelegenheid stelt, sociale politiek te voerenl Dat is natuurlijk niet alleen het geval met het borreltje van meneer Hoogcarspel, maar ook met de glaasjes van al die andere Kamerleden, en met het sigaartje van meneer Romme en met het snoepje van mevrouw Tendeloo. Waarmee weer bevestigd is de waarheid van de oude politieke waarheid: alles op zijn tijd en ieder op zijn plaats in het vooruitzicht ge steld. Zij heeft namelijk een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de maxima voor boeten bij overtredingen. Tot de factoren, die van invloed zijn op de hoogte van de door d'e rechter op te leggen geldboeten, behoort uiteraard ook het alge mene loon- en prijs niveau, zo wordt in de toelichting op het ont werp betoogd. Zou im mers de uit een stijging van dat niveau voort vloeiende relatieve waar devermindering van de munteenheid niet in de geldboeten tot uitdruk king komen, dan zou de werking van de geld straffen daardoor stellig ook gedeprecieerd wor den. Daarom wordt voor gesteld over te gaan tot verhoging der boete maxima, opdat onmid dellijk de grootste on effenheden worden ge- lijkgestreken. Dat de prijzen van de rechter c' laatste tijd toch al danig gestegen zijn, moge blijken uit bet feit, dat het gemid delde van het bedrag aan geldboete en trans actie in kantongerecht zaken steeg van f 3.50 in 1939 tot ongeveer f7.50 in 1949. Goed land De Belgische konink lijke familie heeft een groot gedeelte van haar particuliere landgoed van Rethy, dat aan de grens van de provincie Antwerpen en Limburg ligt, verkocht. Een ma kelaarsbureau in onroe rende goederen heeft van het 4500 ha grote landgoed 3500 ha ge kocht. Het grootste ge deelte van de grond zal weer aan boeren worden verkocht, maar niet meer dan ze nodig- hebben. Dit om speculaties te voorkomen. Een clau sule van de verkoopakte verplicht de boeren het land zelf tot bouwgrond te maken en het de eer ste 5 jaar niet weer te verkopen. De resterende 1000 ha zijn het persoon lijk eigendom van prins Karei, die van 1944-1950 regent van België was. Het ongeluk dat zelden alleen komt Een moeder te Jeffer- sonville, V.S., wilde haar tweejarig dochtertje, dat bij een val uit de kin derstoel haar duimpje had gebroken, naar het ziekenhuis brengen. Haar vierjarig zoontje holde naar de deur om die open te doen, maar viel door de glazen ruit. Toen de dame daarop beide kinderen de trap afdroeg brak zij haar enkel. Nu liggen zij alle drie in het ziekenhuis. Bloemen De Kamerleden zijn naar de Keukenhof in Lisse geweest. Dat lijkt me een goed teken voor de komende parlements- zittingen. Daar zal heel wat in de redevoeringen besnoeid kunnen worden. Voortaan zullen de volksvertegenwoordigers veel meer gedachtig zijn het gezegde: Zeg het met bloemen. Wie cri tiek heeft op Lieftinck, geeft een ruikertje paar debloemen, wie het met hem eens is, deponeert op de tafel van de presi dent -want men moet zich altijd tot de voor zitter richten een bouquet narcissen of tulpen. Geel, vanwege de K.V.P., de moderne liefde, rood vanwege de P.v.d.A. natuurlijk. En wie het een keer voor de oorlogsslachtoffers op wil nemen, kan vol staan met een bosje ver- geet-me-nietjes. En wie in de versobering wil berusten, legt maar een bosje speen- of steen- kruid n°er En valt er nog eens wat te praten over Uniezaken en zo, dan is een os rozen met doornen een re- kend getuigenis. Zeg het met bloemen, iui; boven dien is spreken zil—»r. en zwijgen gcud Leraar Dat staat er zo maar: Max Reimann, de com munistenleider in West- Duitsland, is afgezet en nu benoemd tot leraar aan een school voor ondergronds werk! Als of het de gewoonste zaak van de wereld is. De communisten houden er dus scholen voor onder gronds werk op na. En dan vinden nier nog mensen, dat we het communisme wel kun nen verslaan, als we de C.P.N. verbieden. En andere mensen weten niet beter te doen dan te harrewarren over allerlei ondergeschikte partiikwesties in de K.V.P., en zo meer, als of het niet overduidelijk is, dat we, over vele verschillen heen, één en ondeelbaar moeten zijn, om niet met huid én haar te worden opge geten, ondergronds of boven'"-rnds Vredesraad Ik was werkelijk van planom nou maar es voor die Nederlandse Vredesraad te tekenen. Baat 't niet, dan schaadt het niet, dacht ik. Maar ik heb verkeerd gedacht. Dat h,ebben ze me al meer gezegd, doch ik wou het niet geloven. Nu heb ik een papiertje in mijn brievenbus ge kregen, een oproep om waakzaam te zijn en te tekenen voor al die goede vredeswensen. Maar wat ziet mijn oog nu? Ik dacht, dat die communistische beweging voor de arbeiders was, maar ik lees onder dat pamfletje alleen maar namen van kunstenaars (en kunstemakers), van doctoren en professoren en hele hoge mieters en zo. Geen enkele arbei der is er bij. Wat is dat voor een verkapt kapi talistisch en deftig ge doe. Natuurlijk alleen maar om Jan-met-de- pet te beduvelen. Kun nen wij onze eigen boon tjes niet meer doppen? Ik teken niet. Ik ver trouw dat zaakje niet, met dat hoog-kapitalis- tische adres in Amster dam, een rijk gironum mer en een dure tele foon. An mijn lijf geen polonaise! (Ingez. door Pro; »tariër te S.) Een tweede oplossing voor za ken, die met liquiditeitsmoeilijk heden te kampen hebben, is het opnemen van credieten. Men moet echter wel bedenken dat het hier gaat om bijzondere credie ten door de regering ingesteld en dat aangetoond moet worden, dat de liquiditeitsmoeilijkheden het gevolg zijn van de bijzondere tijdsomstandigheden. Meii beden ke echter: crediet is een zegen of een vloek. Iedere middenstan der zal er verder goed aan doen zorgvuldig na te gaan, waar in zijn zaak nog verliezen kunnen optreden, die door betere admi nistratie en zorgvuldig toezicht vermeden kunnen worden. Spre ker wees er met nadruk op, dat aan de algehele versobering bij ons volk ook de middenstander niet zal kunnen ontkomen. AMSTERDAM. Het Amster damse Gerechtshof heeft gister morgen het vonnis vrijspraak dat de Amsterdamse Rechtbank had uitgesproken tegen de 50- jarige auteur K. Norel, bevestigd. Hij was ervan beschuldigd in zijn boek „De tyrannie verdrijven" de Joodse Nederlanders te hebben beledigd. Het Hof achtte de uitdrukkin gen, die de schrijver in zijn boek bezigde „onbehoorlijk", maar niet bewezen, dat Norel de opzet heeft gehad beledigend te zijn. Dezer dagen is op de Varen kamp te Bilthoven het nieuwe gebouw van de politieradiozender door de Minister van Justitie, Z. Exc. Mr. H. Mulderije officieel in gebruik gesteld. De politieverbindingsdienst be schikt thans over een zevental zenders, die behalve als re servezenders ieder hun eigen taak hebben. Zij zenden hun morsetekens uit naar de radio stations van de „Commission Inter nationale de Police Criminelle", opgesteld in de Europese hoofd steden. Anderzijds zijn er de zenders voor het binnenlands verkeer, zowel voor het telegra- fienet als voor het radiotelefo- nisch uitzenden van de politiebe richten, viermaal per dag. VERHOGING KINDERBIJSLAG OVERBRUGGINGSREGELING 's-GRAVENHAGE. Minister Joekes heeft op een desbetreffen de vraag van het Eerste Kamer lid v. Lieshout (K.V.P.) geant woord, dat, in overeenstemming met de desbetreffende bepaling van de overbruggingsregeling de kinderbijslag, welke ingevolge die regeling kan worden verstrekt wordt verhoogd met terugwer king tot dezelfde datum, waarop de verhoging van de uitkeringen krachtens de Kinderbijslagwet heeft plaatsgevonden. Bij de sociale bijstandsregeling wordt eenzelfde gedragslijn ge volgd t.a.v. de gezinsledenbijslag. won de Haagse fotograaf Pim van Os met abstract footwerk de gou den medaille op de Internationale fototentoonstelling te Milaan.... won de Indonesische student S. K. Sie van de Delftse hogeschool (vliegtuigbouw) de prijsvraag van de „Stem van Amerika" voor de beste brief over het onderwerp „Welke kant van het leven in Amerika interesseert mij het meest?" zal de vicaris-generaal van het Aartsbisdom, mgr. Th. Huurde- man Maandag 7 Mei de eerste steen leggen voor het eerste voor lopige gebouw van de medische faculteit der R. K. Universiteit.. trekt Zaterdag tussen 12.45 en 17.30 een bloemencorso tussen Hillegom, Bennbroek, Lisse en Sassenheim. was de coaster ,3ornrifP van de heer de Winter uit Groningen gisteren het 4000ste schip dat dit jaar in de Rotterdamse haven aankwam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3