Verkeerscommissie geïnstalleerd ¥&D WRINGERS Brad Deze week in de bioscoop Mimosa GEOPEND Liever breken dan dempen Koninklijke onderscheidingen in stad en gewest Monty in Verkeersoplossingen mogen stedelijke schoonheid niet aantasten BADMUTSEN vanaf 69 et. Maandag 30 April ALKMAAR Buitenlands bezoek aan de kaasmarkt Onze specialiteit" BAKKER Alkmaar Kayser Nylonkousen f8.75 GERARD WORM Vraagt C. B. BEHANGSELS Marktberichten PUROL ge Hij zette r dan één h tm ■pm ■M PAGINA 2 ZATERDAG 28 APRIL 1951 ALKMAAR. Ten stadhuize werd gistermorgen door de burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wytema, de Commissie geïnstal leerd, die een onderzoek zal instellen naar het verkeersvraagstuk in deze stad. De Burgemeester hield daarbij een uitvoerige rede, waarin hij er de nadruk op legde, dat een oplossing niet alleen het verkeer in de binnenstad ten goede zal moeten komen, doch tevens het karakter van Alkmaar, als oude, typisch Hollandse stad onaangetast zal moeten laten. Indien voor het verkeer ruimte moet worden geschapen, dan geeft hij uit stedebouw kundig oogpunt de voorkeur aan breken boven dempen; want door demping zal het karakter van de binnenstad ernstig worden aangetast. Aan de uitvoerige installatie rede van de burgemeester ont lenen wij het volgende: Na een woord van dank voor de bereidwiligheid der commissie leden, om mede te werken aan het zoeken en hopenlijk het vinden van een oplossing van het verkeersvraagstuk, ging de burgemeester nader in op deze taak. Het vraagstuk, waar het om gaat, aldus spr.: de wanverhou ding tussen de afmetingen der verkeerswegen en verkeersmidde len in de oude stad, is een vraag stuk van deze tijd, waar ook an dere steden mee te maken heb ben. Dempingsplannen in het verleden. Het is geen vraagstuk van onze generatie alleen; blijkens de ar chiefstukken heeft de wens tot demping van het Verdronkenoord als gevolg daarvan ook de Mient in 1913 en 1934 de no dige deining veroorzaakt. Stadsbestuurders zijn wel eens om hun ondeskundigheid en andere tekortkomingen in het openbaar gelaakt, maar het is een compliment voor B. en W. en de raad van weleer, dat men in de laatste 50 jaar de stad niet heeft willen verminken. In 1913 stelde de toenmalige directeur van gemeentewerken voor af afwijzing van de an dere mogelijkheden, t.w. afbraak van alle panden tussen Luttik Oudorp en Fnidsen, en verbre ding van de Huigbrouwerstraat om te besluiten tot demping van het Verdronkenoord en de Mient. „Als nadeel tegen dit plan moet rapporteerde hij aan B. en W. evenwel worden genoemd het verdwijnen van een stuk stads- schoon. Het Verdronkenoord is een der meest-typische grachten welke Alkmaar nog bezit; vooral het meest Westelijk einde met de oude vismarkt geeft een oud stadsbeeld te aanschouwen, dat weinig steden kunnen aantonen, maar hiermede zijn dan ook be slist alle nadelen tegen dit plan genoemd". Dit citaat is tekenend. Men heeft in alle tijden wel beseft, dat men door stedebouw- kundige maatregelen oude schoon heid vernietigde, maar men taxeerde het anders dan wij thans zouden doen, en men sloeg het nadeel van dit vernietigen niet hoog genoeg aan om het na te laten. Het is verheugend, dat het stadsbestuur van Alkmaar bij herhaling getoond heeft zijn af wegende taak beter te vervullen dan belanghebbenden. Bij B. en W. en de commissie van publieke werken van 1913 was de zorg voor het stadssclioon in betere haden dan bij de toenmalige directeur van gemeentewerken, want zij werkten zijn voorstel vrijwel geruisloos onder tafel. De aanval op het water is in 1949 van de tegenover gestelde kant ingezet door een andere ge zaghebbende directeur, die van het marktwezen, die voorstelde het water van Voordam en Kaar- semakersracht te dempen ten be hoeve van kaas- en veemarkt. Ik wil niet zeggen, dat dit voorstel even geluidloos als het andere in 1913 onder tafel is gewerkt, want de verkeerscommissie zal zich met dit vraagstuk nog eens bezig mogen houden, zij het in groter verband; maar de afkeer tegen demping was bij het college van B. en W. van 1949 even sterk als bij dat van 1913. Teneinde kool en geit te sparen, is in 1939 en 1947 van de zijde van gemeente werken voorgesteld de rijwegen langs het Verdronkenoord te ver breden. Maar ook dit is een ge vaarlijke onderneming, waarvan men de slechte uitkomst kan zien o.m. in Franeker, dat zijn gracht langs het magnifieke stadhuis heeft versmald tot een soort open riool; zelfs een leek wordt ge troffen door het totale gebrek aan verhoudingen. Tempora mutantur. Spr. vindt het niet nodig er op te wijzen, hoe snel de behoeften van het verkeer, de Moloch, waaraan reeds zoveel steden schoon is geofferd, zich wijzigen. Hij herinnert er echter aan, dat in 1913 de demping van het Ver dronkenoord werd bepleit, omdat de thans verdwenen Alkmaar Packet zoveel passagiers naar Alkmaar aanvoerde, dat de paar- detram door de Langestraat uit overwegingen van rentabiliteit diende te worden doorgetrokken naar de Accijnstoren vlak bij de aanlegsteiger van de Alkmaar Packet; dat er zelfs sprake was van een electrische tram, die over het Verdronkenoord heen, over de Laat terug diende te worden geleid, omdat dan de tram een cirkelbaan zou kunnen volgen, waardoor het bedrijf veel vol maakter zou worden; dat ver breding van de Huigbrouwer straat om het verkeer te lei den via Laat en Limmerhoek radicaal werd afgewezen, omdat men het verkeer niet mocht for ceren een omweg te volgen. Nog in 1934 klaagde een be woner van het Verdronkenoord, dat de omweg Limmerhoek- Turfmarkt-Verdronkenoord door 3 auto's 2 x per dag gedurende 13 jaar hem zoveel kostte. Een jaar later adresseerden de win keliers uit de Langestraat, dat hei Verdronkenoord gedempt moest worden, om een oplossing te vinden voor de netelige par- keerkwestie in Alkmaar, en schreef „iemand die er dagelijks minstens 4 maal langs moet: „Wij leven niet meer in een tijd van stadsschoon (daar is de Oude gracht goed voor), doch in een tijd voor het verkeer en om de bewoners zoo veel mogelijk te helpen om door dezen slechten tijd te komen". Dit geluid doet denken aan het vogelaarsgekweel van het raadslid, dat in 1913 schreef: „Wat ziet men in andere plaat sen, b.v. Enkhuizen, Medem- blik, Hoorn, enz., alwaar zeer zeker meer architectonisch schoons zal zijn, dan hier, en gaan die plaatsen "vooruit? Ik weet zeker van niet, wel ziet men hunne inwoners succes sievelijk versmelten in onze gemeente. Een oude alom be kende spreekwoordenvraag is: Wat ziet men liever, een oude vrouw of een schoone jonge maagd? Het antwoord is ons allen wel bekend". Trouwens, wat i s schoonheid? Het zojuist geciteerde raadslid had van de heer Keuter gehoord, dat „er nog nooit geen schilder was geweest om iets van dat schoons op doek te brengen, wel zijn de heer Graadt van Roggen en anderen er geweest om studie daarvan te maken, doch voor zoover bekend is, is er nog nooit geen schilderij uit geboren, wel eenige prentbriefkaarten". Genoeg met deze aanhalingen uit het verleden. Zij dienden slechts om de betrekkelijkheid van 's mensen oordeel te demon streren. Verkeer in de binnenstad In een beschouwing over het rapport van de commissie voor het marktvraagstuk, waaraan en kelen uwer hebben medegewerkt, in de Toeristenkampioen van 15 Maart 1951, heeft de huidige secretaris van Heemschut zijn bezorgdheid er over geuit, dat in Alkmaar de misère zou begin nen, omdat men aarzelt 't kwaad in zijn wezen aan te tasten. „Dat wezenlijke", zo schrijft hij, „ligt niet in de breedte van de toe gangswegen, maar in de, voor onze oude stadskernen toege stane lengte en breedte der trans portauto's". Wie zo redeneert, als Ton Koot, onderschat klaarblijke lijk het gevaar, dat men door afsluiting van de binnenstad voor vrachtvervoer aan die binnen stad het (economische) leven ont neemt. De aantrekkelijkheid van Alk maar voor landgenoot èn vreem deling is, dat de stad niet is geworden een openluchtmuseum van architectonische sclioonhe- Een grote last is ook de hebbe lijkheid van diegenen, die de afstand van het behoorlijke par keerterrein op het Hofplein naar Langestraat of Laat te bezwaar lijk vinden, om die te voet af te leggen en daarom i n de winkel straten de auto willen neerzetten. Zeker, men kan het parkeren in de Langestraat geheel verbieden, en ook over zulk een maatregel zal de commissie haar gedachten moeten laten gaan, maar men kan zich voorstellen, hoe de midden stand daarop zal reageren. Een tussenweg Het aan de commissie voorge legde vraagstuk van de discon gruentie tussen verkeerswegen en verkeersmiddelen is aldus de burgemeester niet het zoe ken naar een totalitair antwoord. Het is geen: öf het verkeer, óf het stadsschoon, maar het zoeken naar een oplossing waarbij het karakter van deze oude, typisch Hollandse, en springlevende han delsstad bewaard blijft. Noch de eisen van het verkeer, noch die van het stadsschoon mogen zo danig de overhand hebben, dat een van beide in de verdrukking komt. De binnenstad moet toe gankelijk blijven voor de ver keersmiddelen, maar Alkmaar moet ook Alkmaar blijven, dat terecht in de hele wereld een reputatie geniet. Doch indien hier of daar ruimte moet worden ge maakt voor het verkeer, dan is breken onvermijdelijk. Kan het breken worden vermeden, zo-el te beter. Want elk breken bete kent vernietiging van kapitaal- waarde. Maar stedebouwkundig verdient in mijn ogen breken verre de voorkeur boven dem pen, omdat dit het karakter van de stad aantasten kan en dat in de binnenstad zeker doet. Tenslotte dankt spr. de com missie nogmaals, dat zij op zich heeft willen nemen de moeilijke en ondankbaar schijnende taak van het zoeken naar vereniging van zo tegengesteld-lijkende stre vingen en voor het beantwoor den aldus van het door het ge meentebestuur van Alkmaar in haar gestelde vertrouwen. Met de wens, dat de commis sieleden in de arbeid, die hen wacht, bevrediging en in het resultaat daarvan voldoening mo gen vinden, verklaarde de bur gemeester de commissie geïnstal leerd. In de commissie hebben zit ting: de burgemeester als voor zitter; wethouder G. van Slinger land als vice-voorzitter; de raads leden P. v. d. Borden en J. Wiese; ir. L. Angenot, hoofdingenieur bij de Dienst der Stadsontwikke ling en Wederopbouw te Rotter dam; mej. ir. E. F. v. d. Ban, hoofdingenieur bij de Dienst der Zuiderzeewerken te 's-Graven- hage; C. W. Royaards, architect B.N.A. te Schoorl, als deskun digen op het gebied van stede- bouw. Voorts als deskundigen op verkeersgebied ir. J. ten Brink, hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat te Alkmaar, ir. F. van Roggen, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat te Haarlem; ir. C. Kuijsten, chef van de Ver- keersafdeling van de A.N.W.B. Als vertegenwoordigers van het bedrijfsleven J. Lakeman, voor gedragen door de K.v.K.; ir. H. Knol, directeur van Gemeente werken en J. Dreeuws, commis saris van politie. De raad ver leende destijds een crediet van f 1000.ter bestrijding van de uitgaven, door de commissie te maken. (Advertentie) Bij K. B. is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nas sau de heer J. P. Meurs, direc teur van de N.V- Handelsmaat schappij Luchtinger, Meurs en Co te Amsterdam, voorzitter van de Vereniging v. Nederlandse Meel- importeurs- zijn benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: de heer H. B. J. Vlas, leraar aan het R. K. Lyceum te Alkmaar; de heer A. T- L. Dolmans te Bakkum, ge zagvoerder ter koopvaardij; de heer E. Govers Dzn. te Alkmaar, schapenfokker, bestuurslid van organisaties op het gebied van de veeteelt; de heer C. Sieswerda te De Riip, dierenarts; P. Sijbrandij voorzitter van de Veren. „Vrien den van he+ Zuiderzeemuseum", wonende teEnkhiuzen; W. Voort huysen, leraar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord- is verleend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oran- ie Nassau: in goud aan M.N. Bur- kunk, procuratiehouder bij een verzekeringsmaatschappij te Alk maar; J. Zeeman, boekhouder le klasse bij het gemeente-slacht huis te Alkmaar; T. de Ruiter te Alkmaar, machinist stoomtractie bij de N.V. Ned. Spoorwegen; R. W. A. Muyen te Heemskerk, be- j stuurs!id van tuinbouworganisa- den, maar een kerngezonde j ^.;es. R van ^en Bosch, reserve markt- en handelsstad is geble- adjudant der Rijkspolitie te Am- ven, brand- en trefpunt van heel I sterdam, wonende te Castricum het zakenleven van Hollands Noorderkwartier. Wil deze stad haar eeuwenoude functie van verzorgingscentrum van dit ge west naar behoren blijven ver vullen, dan moet zij er voor zor gen dat de in het zakencentrum gevestigde bedrijven hun aan voer behoorlijk kunnen ontvan gen èn aan het winkelende pu bliek hun waren behoorlijk kun nen etaleren. Niet het vinden van parkeer ruimte voor personenauto's kost de meeste hoofdbrekens, ook zelfs niet het regelen van het interlocale en interprovinciale verkeer al maakt dat tot ons leedwezen, en volkomen ten on rechte, gebruik van smalle stads straten als de Koorstraat en het Ritsevoort, terwijl de traverse Kennemersingel-Handelskade ter beschikking staat maar het bereikbaar houden van de zaken in het hart van de stad voor de auto's, die de aan- en afvoer van stapel- en winkelgoederen bewerkstelligen, de vrachtwagens, die laden en lossen en keren moeten in onze nauwe stad. is verleend: de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oran- ie Nassau, in zilver, aan: J. de Moor, le machinist bij het ge meente-slachthuis te Alkmaar; I. G. M. G. Lemmers, opzichter 2e (Advertentie) Ter voorkoming van mis verstand brengen wij ter kennis van onze geachte clientèle, dat ons bedrijf is van 1 tot 6 uur nam. 'S MORGENS GESLOTEN ALKMAAK. Hoewel het weer nu niet bepaald medewerkte, trok de kaasmarkt gisteren reeds tal van bezoekers; het was opval- lnd, zoveel buitenlanders als er in touringcars naar Alkmaar geko men waren. De buitenlandse reisbureaux hebben blijkbaar de Alkmaarse kaasmarkt als een van hun voor naamste excursie-doeleinden op het programma staan. Behalve diverse reisgezelschappen van an dere nationaliteit was er een groep Canadezen, directeuren van reis bureaux, die op uitnodiging van de K.L.M. een rondreis door Ne derland maken. Zij werden op de kaasmarkt rondgeleid door de he ren Scheffel en Spaanderman, voorzitter en directeur van de V-V.V. Na afloop brachten zij een hezoek aan het stadhuis, waar burgemeester Wytema het gezel schap verwelkomde, om het ver volgens iets te vertellen van de geschiedenis van het stadhuis en de betekenis van Alkmaar als toeristische attractie. Hij wees daarbij op de moeilijkheden van het stadsbestuur, om met handha ving van het stedeschoon het ver keer te dienen. Het gezelschap be zichtigde verschillende vertrekken in het stadhuis. Even te voren was er een groep Belgen op be zoek geweest, personen uit de Belgische zuivelwereld, die behal ve zuivelfabrieken te Leeuwarden en Ursem (de Prinses) de kaas markt bezochten; het was voor hen een hoogtepunt. Zij hadden ook Bodegraven, Spakenburg, Am sterdam, Volendam en Marken bezocht en gingen gisterenmiddag via de bollenstreek en Den Haag naar België terug. Mr. Leesberg verwelkomde de bezoekers uit Vlaanderen in hartelijke bewoor dingen. om ze vervolgens het een en ander van stad en stadhuis te vertellen. Beide gezelschappen werd koffie aangeboden, In Victory lunchte gisterenmid dag een cosmopolitisch gezelschap bezoekers aan Alkmaar van tal van nationaliteiten. Als de voor tekenen niet bedriegen, zal Alk maar dit seizoen veel buitenlan ders trejeken. klasse bij de Dienst van Open bare Werken te Alkmaar; P. Dammes, voorzitter-administra teur van het Burgerlijk Armbe stuur te Wijdewormer; Th- de Groot, oud-commandant van de vrijwillige brandweer te Castri cum; A. J- Robbers, boekhouder bij het kantoor van de Amster damse Bank N.V. te Alkmaar; Mej. J. C. M. Roldanus te Alk maar, employé le klasse der PTT W. de Jong te Alkmaar, machi nist bij de tramwegen der N-V. Ned. Ned. Spoorwegen; H. Mooij, meesterknecht bij het loodgie- tersbedrijf van de fa. G. van Til, te Alkmaar. is verleend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Niassau, in brons, aan: H. J. Vla ming, bode in dienst van de ge meente Oterleek; W. Kleijmeer, kleermaker bij de firma H. S- Cloeck, Heren- en Kinderkle dingmagazijnen te Alkmaar; P. Kamp, behanger-stoffeerder bij Vroom en Dreesmann te Alkmaar. ONZE AGENDA ZONDAG: CONFERENTIE: Het Katho lieke antwoord op actuele vragen in 't Victory-hotel om 10.45 uur. VERGADERING R.K. Bond van Harmonie en Fanfa recorpsen in Noordhol land, Gulden Vlies 3 uur. REVUE Snip en Snap Gul den Vlies 8 uur. FILMS: Rex-theater: Haar grootste offer, alle leeft. Harmonie: Tea for Two, Volwassenen; Cinema Americain: Sunset Boule vard, 18 jaar; Victoria- theater; Toontje heeft een paard getekend, alle leeftijden. VOORSTELLINGEN: Za terdag 7 en 9-30 uur; Zon dagmiddag 2 en 4.30 uur, 's avonds 7 en 9.30 uur. DOKTERSDIENST op Zon dag: C. J. Poortvliet Eg- monderstraat 16, tel. 4282 en J. F- Nïjman, Oude gracht 283, tel. 2384. APOTHEKERSD.; Vanaf hedenavond 18 u. is voor spoedgevallen geopend Apotheek „Kruisinga," Apotheker G- Kruisinga, Koorstraat 59. HEIIOO Toneeluitvoering door 't Masker in de Au la St. Willibrordusstich ting, 8 uur. A.F.C.-NIEUWS Bergen 1—AFC 1 2.30 uur. AFC 2—W. Frisia 4 2.30 uur. A. AFC 3—SRC 2 12 uur A. VIOS 2—AFC 4 2.30 uur. AFC 5—SRC 3 2.30rJ uur (B). AFC 7Egmondia 3 12 uur (B). Jun. GVO aAFC a 2.30 uur. Adspiranten: AFC bDuinranders a 4.15 u. (B) LSVV b—AFC d 4.15 uur. AFC cVitesse b Zat. 6 uur. AFC eBerdos b 4.15 uur. A. AFC f—HSV c 4.45 uur. Zat. AFC g—St. Adelbert b 3.30 Zat. Vitesse cAFC h 4.45 uur. Zat. Meervogels cAFC i 4 uur. Zat. Totaal komen- er 15 elftallen in het veld! Als de voortekenen zich niet bedriegen, geeft het weer zijn medewerking, en gaan de spelers der diverse elftallen punten bijeengaren. Het eerste gaat naar Bergen en moet op de Kogerdijk revanche nemen voor de alhier geleden ne derlaag, spelers zorgt, dat de eindspurt, volledig is. Het tweede ontvangt W. Frisia 4. Jan en z'n mannen mogen nu wel weer de volle buit binnen halen. Het derde en vijfde ontvang SRC 2 en 3, terwijl het 7e als gastvrouwe fungeert voor Egm. 3. De man nen van het 4e tuffen naar War- menhuizen, dat wordt natuurlijk revanche hé? AFC-ers, de zomertraining gaat beginnen, en dan wordt de grond slag gelegd voor de volgende competitie, veler ogen zijn op ons gericht, gaat met volle ernst aan de gang. Uw bestuur, Uw vereni ging, ja geheel R.K. Alkmaar re kent op U, stelt hen niet teleur. Daarvoor is nu uw grootste plicht trainen, trainen en nog eens trainen. De PPC-er De meisjes van de St. Josephparochie ALKMAAR. Op Maandag 30 April, feestdag van de Heilige Catharina van Siëna, patrones voor de meisjes-congregatie, worden de meisjse verwacht in de Heilige Mis van half acht. (Advertentie) KUIPERIJ DIJK 8 TeL 4268 - K 2200 Rex: HAAR GROOTSTE OFFER Het lijkt ons niet bepaald een nieuwe film, die in Rex draait; het is een Weense film, waarin de bekende Weense actrice, Paula Wessely de rol speelt van de as sistente van een röntgenoloog, die het verhaal speelt zich af omstreeks 1900 evenals zovele pioniers van de medische weten schap het slachtoffer wordt van zijn menslievend beroep. Ook zijn assistente, Maxi, die haar beroep verkiest boven een huwelijk met een rijk man, wordt door de röntgenstralen aangetast en moet het offer van haar leven bren gen. Het eenvoudige gegeven werd jammer genoeg wat al te sentimenteel uitgewerkt en er zit niet veel vaart in de film, die overigens geschikt is voor alle leeftijden. Cinema Americain: SUNSET BOULEVARD Sunset Boulevard is een van Hollywoods grootste avenue's, waar de eertijds gevierde actrice Norma Desmond een riant, maar somber huis bewoont. Daar be landt de verslaggever Joe Gillis als hij voor zijn schuldeisers op de loop is gegaan, juist als de actrice plannen maakt om weer voor de film te gaan spelen. Joe helpt haar omdat hij geld nodig heeft terwijl hij intussen betrek kingen aanknoopt met een jonge schrijfster, Betty Sehaefer. Nor- ma, die wanhopig verliefd op hem is geworden, kan de teleur stelling, ast men voor een nieu we film niet haar zelf, maar al leen haar auto nodig heeft, moei lijk verkroppen en als dan bo vendien blijkt, dat Joe niets om haar geeft, schiet ze de jongeman in haar tuin neer. Bij haar arres tatie waant zij zich nog eenmaal de koningin van het witte doek, als de camera's der verslaggevers op haar worden gericht. Èn dat is dan het tragische einde van een knap gemaakte film, die een eer lijk beeld geeft van de toestanden in het door velen paradijselijk ge waande filmland dat heus zo'n wonderland niet is. De sombere sfeer, waarin de vroegere film- FINALE 7 TOT 11 Persoonlijk kampioenschap ALKMAAR Zoals reeds ge zegd, voerden de jongeren op dit tournooi verreweg de boventoon. Hun spel is een klasse op zich. Noemen wij het sublieme spel van de heer J- Kramer, met zijn 100 carr. en de jonge Ligthart met zijn serie van 72! De uitslagen van de wedstrijden van Vrijdag luiden: •J c. Lichthart 225 Boendermak. 97 19 19 68 20 11.84 5.10 J. G. Burger Lenting 133 225 19 19 39 58 7.00 11.84 J. W. Lichthart Watertor 225 104 17 17 66 22 1323 6.11 J. B. Lichthart Wijkhuizen 225 91 18 18 72 25 12.50 5.05 J. J. Kramer Burger 225 149 24 24 42 48 9.37 6-20 G. C. Lenfink Boenderm. 225 189 29 29 29 32 7.75 6.51 P. c. Schouten Boenderm. 225 224 33 33 40 43 6.81 6.78 J. w. Kramer Watertor 225 106 20 20 78 27 11.25 5.30 J. B. Burger Wijkhuizen 225 168 17 17 58 61 13.23 9.88 J. G- Kramer Lenting 225 109 14 14 100 44 16.07 7.78 Zondagavond worden de wed - diva ieeft, gebonden aan de but ler, haar eerste man! en omringd door veel, aat schijn blijkt te zijn, is uitstekend getroffen. Een boeiende fum, waarin het Holly wood van vandaag een boekje open doet over het verleden. Gloria Swanson en Erich von Stroheim m twee beklemmendc rollen, die men niet snel vergeet. Victoria Theater: TOONTjE HEEFT EEN PAARD GETEKEND Toontje bezorgd zijn vader, een kinderarts en zijn moeder, een psychiater nogal eens reden tot onenigheid door zijn lust tot te kenen. Een paard getekend op de muur van de spreekkamer van zijn vader doet de maat overlo pen. De dokter wil Toontje een flink pak slaag geven, doch zijn moe der verbiedt dat. Er volgt een hevige woordenwisseling en de vrouw keert naar haar moeder terug. Alles dreigt spaak te lopen zelfs 't huwelijk van haar zuster, maar na tal van vrolijke verwik kelingen komt alles op zijn poot jes terecht. Toontje zal zijn pak slaag krijgen, niet van zijn vader, maar van zijn moeder. 't Is een aardige, vlotte come- die, welke evenals 'n toneelstuk, wei belangstelling zal trekken. Het voorprogramma was even eens goed verzorgd. Harmonie Theater: TEA FOR TWO Tea for two is een film zó luchtig van inhoud en kleding, dat een voorbehoud voor volwas senen hier wel op zijn plaats is. Het verhaal, dat overigens vrij onschuldig is, belicht de finan ciële moeilijkheden van een ge zelschap artisten dat bezig is aan een nieuwe revue. Er moet een nieuwe geldschieter gevonden worden om de schuldeisers, die reeds eerder geld leenden, op een afstand te houden. Vermakelijke situaties ontstaan hierdoor na tuurlijk ook. Verder is de film een en al dans en show, en er wordt zelfs zoveel „amerikaans gedanst" dat men aan het einde toch wel even duizelt. strijden voortgezet. Gratis koopuur HILCKMANN Dit was Vrijd. v. 9.30-10.30 (Ad.) (adv.) Feest in Wapen van Heemskerk ALKMAAR Ter gelegenheid van Koninginnedag en tevens op de Nationale Feestdag, is er op 30 April en -5 Mei 's avonds in het Wapen van Heemskerk een groot feesthal dat opgeluisterd wordt door prettige dansmuziek. KERKCONCERT QP KONINGINNEDAG ALKMAAR Men verzoekt om opname van het volgende: Aan het concert, dat Maandag te 8 uur onder auspiciën van het Oranje Comité in de Grote Kerk gehouden zal worden, zullen acht zangkoren medewerken- Is de be reidheid van de verschillende koren, om aan dit concert mede werking te verlenen op zichzelf reeds verheugend het uit te voe ren programma belooft een ge notvolle avond. De organist, de heer B. v.d- Veen opent het con cert met de March Triomphale voor orgel- Vervolgens zullen werken van verschillende grote componisten worden uitgevoerd, als Cesar Frank, Haydn, Bern, Zweers, Jan Nieland, Ph- Loots, e.a. De dirigenten G. Pranger, J. Willems en Joep Schreurs zullen o-a. de uitvoering van enige ei gen bewerkingen leiden. De avond wordt besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Ongetwijfeld zullen zeer velen Maandagavond naar de Grote Kerk gaan, om de prestaties van •de Alkmaarse koren te beluiste ren. Teneinde iedereen in de ge legenheid te stellen het concert bii te wonen, is de toegangsprijs zeer laag gesteld. Entreebewijzen zijn verkrijgbaar aan de voorver koopadressen en indien nog voor radig 's avonds aan de kerk. Biljarten. R.K. Harmonie „St. Caecilia ALKMAAR. Maandag a.s, 30 April, verjaardag van H.M. de Koningin, vertrekken mi om half acht van de Paardenmarkt naar het Hofplein, alwaar de Alkmaarse muziekverenigingen een concert aanbieden aan de burgerij van Alkmaar. Dezeifde muziek medenemen als op de L.T.J.-avond. De ver lichting en uniformen ziin na tuurlijk in orde. Zaterdag 5 Mei, Bevrijdings dag, half negen vertrek van de Paardenmarkt voor serenade dm gelegenheid van een 50-jarig huwelijk, waarna fakkeloptocht om kwart over negen. Voor ver lichting enz. zie boven. Alleen marsmuziek medenemen. Oud-directeur Jurgensfabrieken overleden ALKMAAR. Dezer dagen over leed in Alkmaar in de ouderdom van 65 jaar de heer J. J. os Groot, ridder in de Orde van St. Gregorius. De heer de Groot was administrateur bii de Margarine- Unie directeur van de Verenigde Margarine-fabrieken. De uitvaart vindt plaats Maan dag 30 April om 9 uur m de St. Dominicuskerk, de begrafenis om 11 uur op het R.K. kerkhof St. Barbara. Advertentie Nieuwe zomerkleuren IN DE HOUTTIL WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond.. IJSHEILIGEN-WEER De Bilt. 28 Aoril. Enkele regen- of hagelbuien en versnreide opklaringen. Matige wind. hoofdzakelijk tussen Noord en Noord- West. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als VandUag. Advertentie uw behanger HET JOURNAAL Het buitenlands filmnieuws van Polygoon geeft de grandioze intocht van Mac Arthur in New York en zijn rede voor het Con gres. Voorts reportages van de oor log in Korea, de Jaarbeurs te Milaan, de Uitvaart van Bevin, het festival in Cannes en de voet balwedstrijd Zwitserland Duits land, waarbij Duitsland met 32 won. Het Binnenlands nieuws van Polygoon doet ons kennis maken met de dominé, die zijn eigen kerkje maakte; met de mode show in het Kurhaus te Scheve- ningen en met de Delftse studen ten als baby-sitters. Ook van het vlotbrengen van de Seh. 183 be vat het journaal een reportage. Bollentocht H.V.Z. ALKMAAR. Het bestuur van de wandelsportvereniging H.V.Z. verzoekt ons mede te delen, dat de Bollentocht zal worden gehouden op Zondag morgen. De deelnemers vertrek ken per fiets vanaf „Truitje" om half tien naar Uitgeest.Vandaar gaat de tocht per trein naar Haarlem. Zij die de hele tocht naar Haarlem per trein willen maken, dienen met de trein van 10.40 uur uit Alkmaar te ver trekken. Aan de start kunnen zich nog nieuwe deelnemers aan de Bollentocht opgeven. DODELIJK GEVAL VAN CASVERSTIKKING ALKMAAR. In enkele onzer edities konden wij gisteren nog melden, dat zich in Alkmaar een ernstig geval van gasverstikking met dodelijke afloop heeft voor gedaan. Het ongeval deed zich voor in het Splinterhof, waar gisterenmorgen een melkboer een sterke gaslucht waarnam rond de woning van de weduwe K.T., waarvan men geen taal of teken hoorde. Ijlings gewaarschuwde buren ontdekten in de slaapka mer van de vrouw het ontzielde lichaam. De gaskraan in de keu ken stond open en het gas vulde, ondanks een raam dat openstond, de woning. Dr. Jb. Maats heeft met behulp van een zuurstof-apparaat nog getracht te levensgeesten van de vrouw op te wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken. Het stoffelijk overschot werd in de loop van de morgen naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. Naar de A.C. nog wist te berichten, zou de vrouw binnen kort haar vijf en zeventigste verjaardag vieren. Ophalen vuilnis ALKMAAR. De bewoners van de Maandagse wijk (Bergerhof, Nieuw Rochdale, Bergerweg- kwartier) worden verzocht, de uniforme vuilnisemmers op Maandag 30 April a.s. tijdig bui ten te zetten. Op Donderdag 3 Mei a.s. (He melvaartsdag) zal geen vuilnis worden opgehaald. Men wordt ook verzocht op deze dag geen vuilnisemmers buiten te zetten. KLAVERJAS-TOURNOOI ALKMAAR. Voor de twee de maal hebben de klaverjas- clubs De Doormars en 't Klaver tje de krachten gemeten. Stond na de eerste ontmoeting 't Kla vertje voor, in de tweede heeft De Doormars revanche genomen en wist met 404 punten voor sprong beslag te leggen op de eerste prijs. Bij de prijsuitreiking dankte de heer J. Zalm allen voor de sportieve en prettige deelname en wees er op, dat wanneer straks de competitie verwezen lijkt wordt en er zo gespeeld wordt als op deze avonden, het doe) geslaagd genoemd kan wor den. De totale uitslag is; 1. De Doormars a 44872 punten en 21 marsen; 2. 't Klavertje a 44468 punten en 24 marsen; 3. 't Klavertje b 40139 punten en 17 marsen; 4. De Doormars b 39685 punten en 14 marsen. De marsenprjjs was voor 't Klavertje a. HEILOO 27 April Witlof 10 —25; Spinazie 4046; rabarber 1428; prei 1318; wortelen 70 74; kropsla 918. ALKMAAR 27 April Aard appelen 7.50; witlof 1636; bloem kool 4064; rode kool 10.5024; savoyekool 67; spinazie 4669; sla 716; andijvie 3370; radijs 1319; rabarber 426; bieten 4 7; winterpeen 4.308.10; uien 23.50; prei 814; soepgroenten 25.50; peterselie 48; raapste- len7.50—8.50; St. Rémy 42. ND.-SCHARWOUDE. 28 April. 3100 kg witlof I 32.00—33.00, IB 29.00—31.00, II 29.00—30.00, IIB 28.00—29.00, III 21.00, stek 9.00—19.00. 5600 kg kroten A 8.60 —10.30, B 4.00—4.60, 8200 kg peen B 9.20—11.80. C 6.90—10.50, 11000 kg uien 3806.00, grote 3.90—4.50, driel. 2.70. 25000 kg rode kool 11.80—22.30. 35000 kg gele kool 6.00—6.70, 11000 kg witte kool 5.50. Doorgedraaid 18000 kg gele en 8000 kg witte kool. PURMEREND, 27 April. Witlof 17.00—33.00, rode kool 20.0029.00, savoye kool 11.00 12.00, witte kool 5.50, spinazie 60.00—76.00, sla 5.00—15.00. an dijvie 44.0064.00, radijs 9.00— 11.00, rabarber 14,00—26.00, rode bieten 4.006.00. winterpeen 5.00. prei 8.0012.00, goudreinet- te 28.00—49.00, jonathan 24.00 66.00. present van ongeland 40.00 62.00, zoete winterkroon 30.00 —52.00. WARMENHUIZEN. 28 April. Uien 2.90—3.30. erove 2.00— 2.20. bieten A 6.40—7.00, B 5.70, rode kool 10.70—17.10, gele kool 6.00. De Ir. Hupkes tweede spoor gebracht. Het gebruik te kun Ir. Hupkesbruc bestaande ove ningen en link. NEW YORK. - vierde en laats generaal Omar Chefs der Ame oefent in dit ge Britse veldmaar bevelvoering in Generaal Bradl schrijving van he sers in 1944 onder von Rundstedt, i ingezette offensie stand der geallie het derde Ameril der generaal Get het Zuiden uit in Bastogne aanviel, schalk Montgome vanuit het Noor- offensief moeten vooravond van de derde Amerikaan Montgomery Patt boodschap, waarii deelde dat hij de tegelijkertijd had ten, zou uitstelle front had „gezuii „Dit zuiveren dagen. Toen mery aan", aldi vervolgt: „Toen h bezworen was wi afgeschilderd als George, wiens te grijpen de Amer voor een grote ne hoed. Op 7 Jan. 1944 persconferentie, tactiek uiteen ze: noemde „een van ste en ingewikkel welke ik ooit het „Ik was", ver Bradley, „niet mi dat mijn staf ov dende verklaring, op 9 Jan. d.a.v. doen publiceren, Montgomery met gen gestichte o doen". Generaal Brad verder nog mede schalk Montgor meer dan een en gade heeft ingez< Een kalenderb !8 APRIL: H. Paulus van Een boetepr tijd tot tijd kar De gelovigen h maal graag et die het durft te het helpt all bitter weinig. 1 een kerk na woord van een Zondagsheiliging leeg onder het gelie? Willen d< meer? Ach, ie zal Eerlijk ook boezem moeter bekennen, dat alleen het hem moet zelf echt om zijn gelovig krijgen. Op de vereiste voor d kant heeft voor van vandaag het Kruis gewe: 18e eeuw door te spreken ove Zijn Kruis. Hij vigen echter ge plicht om voor te bidden, opdar overvloed van heden God niet verliezen en na predikt te heb1 verloren gaan. thans vergeten? ure weinig aan ters! mm

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2