Nieuw Prins Bernhard keerde behouden op Nederlandse bodem terug Parlement aanvaardt de nationalisatie Chinezen willen 1 Mei vieren inde puinhopen van Seoel Jongeman wilde in Bussum ganse familie vergiftigen Laatste troepenschepen in Nederland aangekomen Nederlands smaldeel naar de Oostzee Amerikaanse concessies ten behoeve van Vogeler rstessss:„nïtr cities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Scheuring in Franse C.P.? 't Is Oranje 't blijft Oranje Welkomstgroet in drie talen 8 Mei algemene staking in Italië De Perzische oliekwestie Nieuwe premier gekozen Veel vrienden gemaakt Scheepsberichten Jules Verstraete in studio overleden Stemming in Sleeswijk-Holstein Maar werd zélf slachtoffer Koffie en thee op bed Opzienbarende verklaring van Britse minister van Oorlog Nationalisatie „Javasche Bank" Gashouder ontploft in Missouri (V.S.) Staking in Kerkrade Amerikaans vliegtuig verongelukt Peking verordent: Abonnementsprijs f 5,30 pet kwartaal, I 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: in aNe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bankrelatie»: Noorderbank, Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Maandag 30 April 1951 4 46e Jaargang 4 No. 12156 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Z.K.H. Prins Bernhard is Zaterdagmorgen wan zijn goodwïll- reis door Zuid-Amerika, met het K.L.M.-toestel dat zijn naam draagt, op Schiphol teruggekeerd. H.M. Koningin Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. (Van onze speciale verslaggever) Met een hartelijk woord voor iedereen die hem kwam verwel komen, op de eerste plaats voor de Koningin en de drie Prinses jes Beatrix, Irene en Margriet stond Prins Bernhard Zaterdag morgen weer op SchiphoL De Znid-Amerikaanse zon had haar sporen achtergelaten op het gebruinde gezicht van de Prins, die als eerste uit de DC 6 stapte, „De Prins Bernhard", die hem via Genève en Frankfurt thuis had gebracht In de regen stond een groot gezelschap autoriteiten op hem te wachten. lessen in Soestdijk een aanvang welkom beantwoordde en zijn impressies in het kort weergaf. „Zeer gastvrij ontvangen, veel vrienden gemaakt en heel veel geleerd", was zijn eerste samen vatting na deze trip, waarvan de tastbare bewijzen vooral in de order voor Werkspoor en de ope ning van een import-crediet door de Centrale Bank van Argentinië zijn gebleken. ROME, 28 April (Reuter). De leiders van de christelijk- democratische, socialistische en communistische vakbonden van personeel in staatsdienst in Italië hebben besloten 8 Mei een alge mene staking van 24 uur uit te roepen, uit protest tegen het feit, dat de regering hun looneisen heeft verworpen. Bij deze vakbonden zijn 1.600.000 man aangesloten, onder wie spoorwegarbeiders en perso neel van alle regeringsdiensten, van de post tot ambtenaren van ministeries toe. De gezanten van Chili en Ar gentinië, die aanstonds na de Koningin in het Spaans werden toegesproken; minister Drees, ernstig als altijd; minister van den Brink met opgewekt gezicht en minister Joekes, die bij deze gelegenheid altijd een volmaakt diplomatiek gezicht heeft. Minister Drees glimlachte Merkwaardig was de invioed die aanstonds van de Prins uit ging op onze eerste minister. Reeds na enkele opgewekte woor den van de Prins zag men hoe zijn somber gezicht uit de plooi kwam. Hartelijk was ook de be groeting van de reisgenoten van het vorig jaar, die allen, uw ver slaggever incluis, begroet wer den. Een bijzonder geanimeerd kort gesprek ontwikkelde zich tussen de Prins en zijn Spaanse leraar, prof. van Dam, buiten gewoon hoogleraar in de Spaanse taal en letterkunde te Utrecht. Prof. van Dam had ons tevoren al verteld van de buitengewoon grote ijver waarmede zijn ko ninklijke leerling de Spaanse taal bestudeerd heeft. Als gewone leerling „Ik wil u wel les geven, maar dan als een gewone leerling, tegen wie ik hetzelfde lelijke ge zicht kan trekken als tegen ieder ander", had prof. van Dam des tijds geconditionneerd voordat de Willem Roys, Djakarta-Rot terdam, alwaar 3 Mei ver wacht. Dorsetshire, 29 April van Djakarta te R'dam verw. Goya, vertrekt vermoedelijk 17 Mei van Djakarta naar Rotterdam, alwaar 12 Juni verwacht. Kota Inten, verm. 10 Mei van Djakarta naar Rotterdam, aankomst ca. 16 Juni. Skaubryn, Surabaja-Rotter- dam, alwaar 6 Mei verw. Oranje, verm. 10 Mei van Djakarta naar Amsterdam, alwaar 31 Mei verw. Grote Beer, Djakarta-A'dam, alwaar 6 Mei verw. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, alwaar 16 Mei verwacht. Cheshire, vertrekt verm. 29 April van Djakarta naar Amsterdam, alwaar 30 Mei verwacht. Fairsea, verm. 8 Mei van Djakarta naar Amsterdam, alwaar aank. ca. 2 Juni. Asturias, Djakarta-A'dam, al waar 17 Mei verw. Strathaird is 26 April ver trokken van Londen naar Sydney. namen. „Dat is nu juist wat wij moe ten hebben", was het antwoord van de Prins geweest. Sindsdien is er een allerprettigst contact tussen leraar en leerling ontstaan, dat onder meer op een blijvende briefwisseling is uitgelopen tij dens deze reis, waaruit de prof. is gebleken dat de Prins het Zuid-Amerikaanse idioom reeds aardig te pakken heeft. Voor de microfoon De resultaten van deze lessen kwamen nog tot uiting, toen de Prins vlak voordat hij met de Koningin en de Prinsesjes in de hofauto stapte door drie micro foons om beurten in het Spaans, het Engels en het Nederlands het TEHERAN, 29 April (Reuter). Het Perzische parlement heeft met algemene stemmen de reso lutie van zijn oliecommissie om de Perzische olie-industrie te nationaliseren goedgekeurd. Vol gens deze resolutie zal de rege ring het beheer van alle olie installaties, waaronder die van „de voormalige Anglo-Iraanse Oliemaatschappij", overnemen. Het Perzische parlement heeft dr. Mohammed Moessadiq tot nieuwe premier gekozen. Hij volgt Hoessein Ala op, die Vrij dagavond is afgetreden. moessadiq was hoofd van de nationale-frontoppositie, die de campagne voor nationalisatie van de olie leidde. Hij was tevens leider van de oliecommissie van de Kamer, die Vrijdag besloot de nationalisatie onmiddellijk uit te voeren. PRIJZENBESCHIKKING KRUIDENIERSWAREN De vakgroep Detailhandel in Kruidenierswaren deelt mede van overheidszijde te hebben verno men, dat dé Vrijdag afgekondigde „Prijzenbeschiklrfng kleinhandels marges kruidenierswaren 1951" bedoeld is als een voorlopige regeling van de marges in het kruideniersbedrijf. 79 De nieuwe premier is met tegen 11 stemmen gekozen. Dr. Moessadiq, die al eens eer der premier is geweest, heeft in het begin van deze maand het kabinet van de vermoorde gene raal Razmara „verraders" ge noemd. Hij heeft doen uitkomen, dat zijn groep niets te maken heeft met de verboden commu nistische Toedehpartij, welke ont eigening van de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij zonder vergoe ding voorstaat. Dr. Moessadiq zou de campagne van de Toedehpartij met bezorgdheid /gadeslaan en bang zijn voor Sovjet-Russsiche infiltratie. De bekende acteur Jules Ver straete is gistermorgen tijdens een microfoon-repetitie in een der studio's in Hilversum aan een hartverlamming overleden. Hij zou meewerken aan het caba retprogramma van VVim lbo. Het gebeuren veroorzaakte grote ont steltenis in de studio. Verstraete werd in 1883 in België geboren. Tot zijn dood heeft hij de Belgische nationali teit behouden. In 1914 kwam hij naar Nederland. Hij stamt uit een bekend acteursgeslacht. Hij speelde o.m. in de films „Rubber" en „De dijk is dicht". Hij was thans verbonden aan Comedia en zou gisteravond in Utrecht optreden. Zijn rol nam Cor Hermes over. Verstraete werd gisteravond in de Utrechtse Schouwburg voor het begin van de opvoering van „Caliaula" her dacht. FLENSBURG, 30 April (Reu ter). Ongeveer 1.700.000 kie zers kozen Zondag in Sleeswijk- Holstein 12.000 gemeenteraads leden uit door meer dan 500 ver schillende groepen naar voren gebrachte candidaten. Te midder nacht toonden de voorlopige uit slagen aan, dat de sociaal-demo craten en de communisten iets meer stemmen behaalden dan verleden jaar. Voor de eerste maal sedert 1945 zullen in de gemeenteraad van Flensburg de afgevaardigden van de Duitse partij de meeste zetels bezetten. Een menigte Duitsers verza melde zich op het marktplein van Flensburg om de overwinning te vieren. Zij zongen „Deutschland ueber alles" en het volkslied van Slees wij k-Holstein. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich in een perceel aan de Hector Treubstraat te Bussum een drama afgespeeld, dat (door een toeval slechts) aan één jongeman het leven heeft ge kost. De 27-jarige K. uit Amsterdam was verloofd met een doch ter van de heer K. te Bussum. Het meisje, dat de jongeman op een kantoor in Amsterdam heeft leren kennen, had de verloving uitgemaakt. Bij herhaalde bezoeken, die de I jongeman bracht aan de woning van het meisje, had hij meer malen te kennen gegeven, dat hij de gehele familie zou vermoor den als de verloving niet weer hersteld werd. Hij ging per fiets naar Bussum en wist zich toegang tot de wo ning te verschaffen door verbre king van een ruitje, waarna hij een schoteltje klaarmaakte met zoutzuur, vermengd met cyaan, zodat zich een zeer gevaarlijk gas ontwikkelde. Onraad bemerkt De heer K. werd circa vier uur wakker doordat hij gestommel hoorde in de benedenkamer. Toen hij uit zijn bed gestapt was, zag hij een schoteltje staan, waaruit een blauwe damp sloeg. Op zijn onderzoekingstocht vond hij beneden de vroegere verloofde van zijn dochter in stervende toestand op de grond liggen. De politie en een genees heer, die onmiddellijk ter plaatse waren, stelden vast, dat de jon gen, die een fles zoutzuur en een pakie cyaan bij zich had, het schoteltje voor het echtpaar had klaar gemaakt, daarna plannen had om een tweede schoteltje Met het troepenschip „New Australia", dat gistermiddag in Amsterdam aankwam en de „Dor setshire", die in Rotterdam aan kwam, repatrieerden de laatste militairen uit Indonesië. Aan boord van de „New Australia" bevonden zich 470 leden van de Kon. Landmacht, 16 ex-KNIL- militairen en 1057 Ambonezen met KL-status. De „Dorsetshire" had 500 militairen aan boord. TOKIO, 30 April (Reuter) Generaal-majoor van Fleet, com mandant te velde van de strijdkrachten der verbondenen in Korea, heeft Zondag te Tokio verklaard, dat de Chinese commu nisten klaarblijkelijk streven naar een bezetting van Seoel en het bereiken van de rivieren Han en Poekhan op één Mei a.s., de grote feestdag der communisten. Generaal-majoor van Fleet ver volgde; „Sinds het begin van het Chinese „voorjaarsoffensief" wer den minstens zeventig duizend communisten gedood of gewond op een totaal van ongeveer drie honderd duizend man, dat voor de eerste aanvallen is ingezet. Deze 300.000 vormden de helft van de door de vijand samenge trokken eerste-linietroepen, die waren samengesteld uit vijf Chi nese legergroepen en twee Noord- Koreaanse legerkorpsen. De aanhoudende regens der af gelopen drie dagen", aldus be sloot generaal-majoor van Fleet, „waren voor ons een nadeel. Doch, speciaal wanneer 't weer beter wordt, zullen de verbonden strijdkrachten op de grond en in de lucht de gelegenheid verwel komen om het communistische leger ten noorden van de Han te vernietigen". De burgerbevolking van Seoel is geëvacueerd. Verklaring van Strachey „Zodra het Chinese offensief tot staan gebracht en het front gestabiliseerd is, zal het mijns inziens mogelijk zijn aan het conflict in Korea een eind te maken", zo verklaarde de Britse minister van oorlog, Strachey, Zondag in een openbare vergade ring te Dundee. Het Nederlandse detachement Het Nederlandse detachement op Korea is Zondagmiddag, na een mars van vier dagen, op een verzamelpunt aangekomen waar vrachtwagens gereed stonden om de manschappen naar de achter hoede te vervoeren. Het detachement had Donder dag de stellingen verlaten, die het sedert meer dan twee weken naast het Franse bataljon bezette. De Nederlanders maakten deel uit van de achterhoede, die de terugtocht van de geallieerde troepen in de betrokken sector dekte. Ondanks lange marsen in een der naargeestigste en moei lijkste gebieden van Korea was het moreel van de manschappen uitstekend. DJAKARTA 29 April (Aneta) „Nationalisatie van de Javasche Bank is geheel in overeenstem ming met de in December 1949 door het congres van de Masjumi te Djogjakarta genomen beslis singen. Als lid van de Masjumi acht ik het mijn plicht dit te ver wezenlijken", aldus deelde de nieuwe Indonesische Minister van Financiën, Jusuf Wibisono, aan Aneta mede. Hij voegde hieraan toe, dat men Nationalisatie niet mag verwarren met Indonesiatie". Het personeel behoeft niet uit sluitend uit Indonesiërs te be staan; alleen de leiding gaat over naar het Ministerie van Finan ciën. GROOT AANTAL MEISJES GEDOOD MARYVILLE MISSOURI 28 April (Reuter) Een grote gas houder is Zaterdagochtend ont ploft te Maryville in de Ameri kaanse staat Missouri. In de on middellijke nabijheid bevonden zich de slaapzalen van een meis jespensionaat. Een groot aantal meisjes kwam om het leven. Een muur werd geheel weggesla gen en er brak brand uit. De ge hele stad van 7000 inwoners schudde door de ontploffing. 50 POOLSE MIJNWERKERS LEGGEN HET WERK NEER De ongeveer 50 Poolse mijn werkers, die onderdak vinden in het gezellenhuis Berenbosch te Kerkrade, hebben klachten over de voeding aldaar aangegrepen om in staking te gaan. Sedert Maandag zijn zij niet meer op het werk (de meesten werken in de mijn Julia te Eygelshoven) verschenen. De 35 Nederlanders die eveneens in het gezellenhuis vertoeven werken normaal door. OUDEN VAN DAGEN VRAGEN voorlopige toeslag Het hoofdbestuur van de „Al gemene bond van Ouden van da gen" heeft aan de minister van Sociale Zaken een adres gezon den, waarin wordt verzocht, aan de ouden van dagen, die een uit kering genieten krachtens de noodwet-ouderdomsvoorziening, een voorlopige uitkering te ver strekken, welke later als blijven de toeslag kan gelden, in ver band met de steeds stijgende prij zen der eerste levensbehoeften. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden sprak in Amster dam de militairen namens H.M. de Koningin en de regering toe In Rotterdam spraken kapitein luitenant ter zee Baron van Boetzelaer, kol. Fèvre de Mon- tigny en generaal-majoor Baay. Nog 400 in Indonesië Slechts enkele Nederlandse militairen, ongeveer een 400, be vinden zich thans nog in Indo nesië. Met de komst van de „Dor setshire" in Nederland is een periode in de historie afgesloten. Uitvoerig releveerde generaal Baay de prestaties van de Neder landse militairen in Indonesië en herdacht hij de gevallenen, die thans rusten op de 22 erevelden. Geest voortreffelijk Aan boord hadden de militai ren het uitstekend gehad; 's mor gens kregen ze op bed koffie' en thee geserveerd, terwijl er caba ret- én filmvoorstellingen aan boord waren gegeven. De com manderende officier van de troep verklaarde, dat de reis uitste kend en naar wens was verlopen. INVENTARIS BEURSRESTAURANT in Rotterdam in beslag genomen De kantonrechter van Rotter dam heeft bij vonnis beslag gelegd om de gekele inventaris van het Beursrestaurant van de Maasstad. Een tiental kellners meenden op de directie een vordering te heb ben van f 23.000, wegens niet be taalde of achterstallige Ionen. De tegenpartij ging in hoger be roep en er kwam een uitspraak van de Hoge Raad, die het von nis bevestigde. De directie is verplicht een bedrag van f 10 000 aan proceskosten te betalen. Daar de directie hier niet aan heeft voldaan is de inventaris in be slag genomen. Wordt er niet be taald, dan volgt 7 Mei de open bare verkoping. De voorraad wij nen wordt geschat op f 75000. 11 DODEN FORT WAYNE (Indiana) 28 April (Reuter) Zaterdagavond is een Amerikaans verkeersvlieg tuig van de dienst Cleveland Chicago tijdens een storm in de omgeving van Fort Wayne (In diana) in de lucht ontploft. Elf personen kwamen om het leven. Volgens functionarissen waren de slachtoffers acht passagiers en de uit drie leden bestaande be manning. Even voordat het ongeluk plaats vond, had het toestel gemeld, dat het in Oostelijke richting zwenkte met het oog op een hevig onweer. Men vond de wrakstukken op drie kilometer afstand van het vliegveld van Fort Wayne. op de slaapkamer van de drie dochters te plaatsen, doch dat hij. voor hij zover was, zelf reeds veel giftige dampen moet heb- bij ingeademd. Even nadat de jongeman in de benedenkamer gevonden werd, overleed hij. In opdracht van de Neder landse regering heeft de kunstschilder H. Rol te Noor den (Z.H.) een portret van H.M. de Koningin in statie gewaad geschilderd. Dit por tret is bestemd om te worden geplaatst in de ambtswoning van de Hoge Commissaris van de Republiek Indonesië te Djakarta. Het geschilderd por tret, dat een afmeting heeft van 1.56 x 2.34 meter, zal een dezer dagen naar Indonesië worden gezonden. Het smaldeel 5, onder bevel van schout bij nacht A. de Booij, en bestaande uit de lichte kruiser „Tromp", de fregatten „Dubois" en „van Ewijck", en de onderzee boten „Zeehond" en „Zwaardvis" zal van 5 tot 25 Mei een reis maken naar de Oostzee. Gedurende deze reis zal in onderling verband intensief wor den geoefend. In de nacht van 4 op 5 Mei zullen de „Tromp" en de beide onderzeeboten uit Rotterdam ver trekken, de beide fregatten ver trekken terzelfder tijd uit Den Helder. Op 9 Mei worden de beide fregatten en de beide onderzee boten te Kopenhagen verwacht, terwijl de „Tromp" doorstoomt naar Stockholm, waar de kruiser op 11 Mei zal aankomen. Op 15 Mei verlaten de schepen Kopenhagen. De daaropvolgende dag vertrekt de „Tromp" uit BOEDAPEST, 28 April (Reu ter). De Hongaarse regering heeft Zaterdag medegedeeld, dat de V.S. vijf concessies hebben gedaan ter verkrijging van de vrijlating van de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler. Deze zijn: 1. De V.S. zullen het verbod op het reizen van Amerikaanse burgers naar Hongarije opheffen. 2. De Hongaarse consulaten te New York en Cleveland, die werden gesloten toen Vogeler werd gearresteerd, zullen worden heropend. 3. Teruggave van Hongaarse eigendommen in de Amerikaanse zóne van Duitsland (behalve de kroon van de H. Stephanus, al dus Amerikaanse commentaar). 4. Een Hongaarse commissie mag naar West-Duitsland gaan om het bijeenbrengen en vervoer van deze eigendommen te rege len. 5. Op Hongaars verzoek zijn de uitzendingen van de „Stem van Amerika" op de golflengte van Muenchen stopgezet, daar Hongaarse stations daarvan hin der ondervonden. De Amerikaanse gezant te Boedapest heeft bevestigd, dat de Hongaarse verklaring juist is. Stockholm. Het smaldeel verenigt zich in de Oostzee, waarna een serie oefeningen volgt. Het is mogelijk, dat ook Deense een heden aan deze oefening zullen meedoen. De „Dubois" zal zich op weg begeven naar Farsund (Noorwe gen) met aan boord vier graf stenen, welke de Nederlands» Oorlogsgravenstichting aan deze bodem meegaf. Zij zijn bestemd voor de graven van officier-vlie ger tweede klasse J. D. Dolman, sergeant vliegtuigtelegrafist K. v. Tongeren, korporaal-vlieger H. W. Lijn en marinier tweede klasse RIJSSEL, 29 April (Reuter). De eerste stappen tot de vorming van een dissidente Franse com munistische partij zijn vandaag gedaan op een bijeenkomst te Lourches in het Noord-Franse steenkoolgebied. Charles Lemoine, een mijnwer ker en oud-lid van het centrale comité van de communistische jeugdbeweging, sprak de verga dering toe, waarin verklaard werd, dat binnenkort een mani fest zou worden gepubliceerd. INBESLAGNEMING EIGENDOMMEN BRITSE MAATSCHAPPIJ HONGKONG, 29 April (AFP). De minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepu bliek, Tsjoe en Lai, heeft de in beslagneming verordend van alle eigendommen van de „Asiatic Petroleum Company" op Chinees gebied, zo meldt Radio Peking. De Asiatic Petroleum Company is een Britse maatschappij. Tsjoe en Lai verklaarde, dat dc maat regel was genomen ten behoeve van „onze nationale veiligheid en in het algemeen belang".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1