Paul Claude! en zijn werk Chinezen tonen kookkunst in Indisch restaurant Neversie Bloembollendag in Limmen Van toen er nog schuilkerken waren.... De badplaats Egmond aan Zee wordt elk jaar attractiever ALKMAAR EN OMSTREKEN Inleiding van Pater van Rijckevorsel voor de Sint Adelhertusvereniging Algemene Oranjevereniging A.F.C.-nieuws Het opruimen van oude kerkhuizen PAGINA 2 MAANDAG 30 APRIL 1951 ALKMAAR. Voor St. Adelbert" hield dezer dagen Pater 3. van Rijckevorsel S.J. een voor dracht over de Franse diplomaat- letterkundige Paul Claudel. Om zijn we.rk, dat 'n 40 tot 45 boekdelen omvat, te kunnen begrijpen, moet men zijn afkomst zijn diplomatieke loopbaan en zijn overtuiging als toegangswegen gebruiken. Claudel werd in 'n klein dorpje geboren in 1868. Na zi.jn Eerste H. Communie verloor hij zijn ge loof. Hij loopt college in Parijs en belandt in de journalistiek. Hij voelt zich niet thuis in deze we reld. Als 18-,jarige jongeman ging hij met Kerstmis de Notre Dame binnen, om inspiratie te zoeken voor zijn journalistieke arbeid- In die Kerstnacht werd hij geraakt door de genade; van Saulus werd hij Paulus. Maar vier jaar wor stelde hij tegen het menselijk op zicht vóór hij op Kerstdag 1890 zijn tweede H. Communie deed in dezelfde Notre Dame; het was In feestdag voor hem. Uit zijn werk blijkt, hoe hij het Katholicisme ziet. Hij ziet God als nabij en de aarde als de offertafel van het •menselijk lijden. Heel zijn werk is 'n uitwerking van Bijbelse ge gevens; dat is ae sleutel, die ge hanteerd moet worden, om zijn werk te begrijpen, 'n Andere trek van zijn werk is de vreugde; de vreugde van het kindschap Gods. VIERDE VERJAARDAG VAN KONINGIN ALKMAAR. De afdeling Alkmaar van de Algemene Oran jevereniging heeft Vrijdagavond in Het Gulden Vlies op uitbun dige, doch tevens kunstvolle wijze de verjaardag gevierd van H. M. Koningin Juliana. Het programma, dat werd sa mengesteld door André Carrell, en waarvan de technische leiding berustte bij de heren Ad Gene- faas en Wim Hartong van Ark heeft een stampvolle zaal getrok ken en het mag in alle oprecht heid zijn gezegd dat dit terecht is geschied. Men had een keur van Alkmaarse culturele vereni gingen uitgenodigd als medewer kenden aan het programma, van daar ook, dat men de gehele avond, en alles wat erin was, kon presenteren onder de titel „Komt en ziet wat Alkmaar biedt". Vooraf klom de voorzitter van de vereniging op het podium en hij hield een hoogstaande lofrede op het Huis van Oranje, waaraan we allen verknocht zijn. Hij schetste de bijzonder grote ver antwoordelijkheid van het Huis van Oranje, zowel in vroeger da gen als in onze tijd, bewijzende, dat die verantwoordelijkheid van nu zeker niet minder groot is dan toen, ondanks de gewijzigde Staatsvorm. En onze trouw en aanhankelijkheid jegens ons Ko ningshuis moet onze Koningin een steun wezen bij het uitoefe nen van haar taak, vrijheid en welvaart van Land en Volk te handhaven, te versterken en te verzekeren. Een driewerf „hoera" op de Koningin werd uitgeroepen, waarna allen staande twee cou pletten zongen van het Nationale Volkslied. Komt en ziet wat Alkmaar biedt". Dat Alkmaar binnen haar poorten verenigingen heeft, die belangrijk cultureel werk verrich ten en daarbij tot zeer grote pres taties in staat zijn, is gisteravond op ondubbelzinnige wijze weder om bewezen. Men heeft van be gin tot eind genoten van een wel verzorgd, hoogstaand programma. Het Vitrofoon Amusements Or kest onder leiding van de heer W. Cornelissen, begon de avond met een kort concert, dat in hoge mate een muzikaal genot inhield. Later op de avond kwam het or kest nog eens terug en dit her haalde optreden bezorgde het wederom een daverend en wel verdiend succes. Ditzelfde geldt voor het Vita Nova Accordeon Orkest, dat onder leiding staat van de heer H. Wolf, dat even eens een tweetal korte concerten ten gehore bracht. Beide orkesten waren in hun optreden in tech nisch opzicht schier feilloos en men produceerde een klankvolu me die de echte muzikale ontroe ring vermocht te wekken en ge tuigde van een volledige homo geniteit van de concerterenden onderling, een nauwgezette volg zaamheid aan de dirigenten en gedegen studie. Bijzonder char mant was het optreden van de leden (zowel van de allerklein sten als van de ouderen) van Mevrouw G. Pranger's Ballet groep, die op zeer verdienstelijke wijze enkele dansen uitvoerde: Scherzo van Schumann, Sneeuw- dans van Meyerbeer, Koop vrouwtje, en Bloemenzang en Vlinderdans van Mevr. G. Pran ger zelf. De „The two Caballeros" had den met hun populaire Duitse, Engelse en Franse songs, waarbij zij zichzelf op de guitaar en de contra-bas begeleidden de lachers op hun hand. Niet minder was dit het geval toen een van hen, Klaas Koomen, het daarna in een muzikaal imitatienummertje nog eens op zijn eentje over-deed. Een bijzondere waardering moet men eveneens hebben voor een aantal leden van „Turnlust", dat onder leiding staat van de heer J. van Zoonen, daarbij geassis teerd door Mevr. Triest en Tom de Munk, die een volledig circus met clown, paardendressuur en verbluffend acrobatische en gym nastische toeren, zowel van da mes als heren, lieten optreden. Ru Kesselaar tenslotte kweet zich lang niet onverdienstelijk van zijn moeilijke taak als con ferencier en Tonny Willemsen zorgde voor de pianobegeleiding. De volkszang stond o.l.v. de heer Kist met aan de vleugel Mevr. Swager. Roeping Heel zijn dichterschap is een roeping, om anderen nader tot God te brengen. Op 25-jarige leeftijd werd hij vice-consul in Amerika en tot 1985 vertegen woordigt hij zijn land als diplo maat, in Amerika, Japan, China en België. Vandaar de cosmische blik en de Oosterse beeldenspraak waarvan zijn werk getuigt. Hoewel hij op de eerste plaats diplomaat was, zag hij kans een omvangrijk oeuvre te scheppen; het eerste uur van elke dag be steedde hij voor God. voor zich en zijn litterair werk. Zijn diploma tieke werkkring maakte hem los van zijn vaderland. Zo werd hij 'n geïsoleerde fi guur in de Franse letteren, 'n eik, 'n eenling, maar 'n krachtfiguur, die geen navolger was van ande ren en geen navolgers had. Aanvankelijk werd zijn beteke nis voor de Franse litteratuur niet erkend en het duurde tot 1947 voor hij lid werd van de Acade mie Frangaise. l'Annonce faite a Marie Zijn in 1912 verschenen toneel werk „l'Annonce faite a Marie" zijn beste is de uitwerking van 'n bijbels gegeven; 't is een mysteriespel, dat om zijn taal van symbolen moeilijk is te volgen. Het is niet op de eerste plaats be doeld als litterair werk, maar als bezielend tot geestelijk leven en tot het inzicht van de waarde van het offer gebracht uit liefde tot God. Ook in dit van lijden ge drenkte stuk is de vreugde het laatste woord. Met de voordracht van enkele fragmenten uit dit door het Theater Hebertöt ook in ons land gebrachte toneelstuk, fragmen ten. waarin de transparante klaar heid van Claudel's taal tot uit drukking komt, illustreerde Pater van Rijckevorsel zijn boeiende voordracht. In antwoord op een vraag van Dr. Diercks welke nlaats Claudel inneemt in het Katholiek reveil van Frankrijk, betoogde spr., dat Claudel zowel in Frankrijk als daarbuiten thans zeer in trek is en dat zijn invloed vooral op de jongeren groeiende is. Mr. Leesberg, die de spreker had ingeleid bracht hem namens het kleine gehoor dank. Het was 'n waardig slot van het seizoen. ALKMAAR. De revanche kwam met dezelfde cijfers, als waarmee wij in Alkmaar verloren toch ging het wel een weinig te tam naar onze zin en hadden wij een paar doelDunten meer ver wacht, maar het zijn toch weer twee punten, maakt dat het wordt „eind goed al goed"." Het tweede won, goed zo, en met flinke cijfers. Het derde won, eveneens keu rig, als was het hier net aan. Het vierde won ook, dat was 'n goede revanche in Warmenhuizen- He vijfde verloor, daar was een wegblijver, dat is vervelend en moet toch niet meer voorkomen. De junioren behaalden in Krom menie een keurige overwinning. En dan de adspiranten: drie overwinningen, drie maal gelijk spel en maar één maal verloren, dat was een heel mooi resulaat. Al met al toonden de AFC-elf- tallen dat er met goede wil weer veel te bereiken is en vooral de sportieve zijde is de mooiste. De P.P-C.'er ORANJEFEEST IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR Heden, (Ko ninginnedag) wordt in het Gul den Vlies een groot Oranje-bal georganiseerd, waarbij de beken de band „Teh Rhythm-Stars" de dansmuziek verzorgt. Het zal weer een van die echt ouder wets-gezellige avonden worden waarom het Gulden Vlies terecht bekend staat. In het Café Res taurant de bekende pianist Ton- nie Willemsen. PATER COLBé UIT ZIEKENHUIS ALKMAAR. De Weleerw. Pater J. Colbé O.P. heeft, naar wij vernemen, vandaag het zie kenhuis verlaten. Hij zal echter nog enige tijd rust moeten hou den. INSIDE-NIEUWS ALKMAAR. Inside I ontving Westrust I uit Haarlem en eindig de weer met 'n gelijk spel (4—4). in een wedstrijd, die zich heeft gekenmerkt door een voortduren de spanning. De beide teams wo gen volkomen tegen elkaar op. De uitslagen waren: Mej- W. Tasche—-Mevr. Raap 36; 46; Mevr- Schuurman— Mevr. Okker 6—2; 108; Mevr. H. SchuurmanOkker 75; 79; 61; TeitlerBorgerding 06; 36; Mevr. Manjoero en W. TascheMevr. Raap en Mevr. Okker 46; 61; 63; Mevr. Schuurman en Dr. DamsteBor gerding en Okker 2—6:16 Mevr. Manjoero en TeitlerHr. en Mevr. Okker 16; 64: 64; Mevr. Schuurman en Dr. DamstéMevr. Raap en Borgerding 108; 06; 06; Uitslag 4—4. Inside n speelde een uitwed strijd tegen Brederode I. Buiten het dames-enkelspel dat door Mej. R. Koppen werd gewonnen, werd geen winstpunt meer voor Inside gemaakt, zodat het een 71 over winning voor Brederode werd. Inside III ontving Go Ahead III en kon het tegen deze club niet bolwerken. De uitslag was 7—1 voor Go Ahead III. Inside IV trok naar het terrein van Werkspoor I aan de Amstel en wist een 53 overwinning uit 't vuur te slepen, dank zij prach tig spel van H. de Vries, vooral in zijn enkelspel en uitstekende partijen van de heer en mevr. Boonen. De drie verliespunten waren alle 3 sets-partijen. Uitslag 53 voor Inside IV. Het Jeugdteam van Inside, dat meespeelt in de Zaanse competi tie, won in Krommenie van Ver- blifa I met 71. DE LINTJESREGEN IN ALKMAAR ALKMAAR. Van de lintjes regen ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zijn ook in Alkmaar vescheidene weldadige druppels gevallen. Al? vertegenwoordiger van H. M. de Koningin heeft burgemeester Wytema Zaterdagmorgen al de geridderden persoonlijk en met enige toepasselijke woorden de onderscheidingen uitgereikt. Daartoe door de directie uitge nodigd, waren wij aanwezig bij de uitreiking van de bronzen me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heer P. Kamp, ruim 40 jaar stoffeer der bij Vroom en Dreesman. De heer Berendzen, directeur van V D, schonk de geridderde de draagmedaille, waarna deze door heel het personeel werd geluk gewenst. BRANDWEER DEMONSTRATIE ALKMAAR Zoals elk jaar aan de vooravond van Hemel vaartsdag zal de Alkm. Vrijw. Brandweer Woensdagavond een grote demonstratie geven op het Waagplein. Naast spuitoefeningen en 'n demonstratie met de lad derwagen, zal er 'n pushbal- wedstrijd worden „gespoten", waaraan ook het corps Oterleek, dat voor 't eerst aan deze oefe ning meedoet, zal deelnemen. Het blussen van 'n oliebrand zal de demonstratie besluiten. De commandant, de heer J. van Maarleveld zal bij deze gelegen heid, als teken zijner waardig heid de befaamde commandostaf van Oterleek dragen; naar ver luidt is uit het Brandweercorps 'n speciale „lijfgarde" gevormd om over de staf en zijn drager te waken. ONZE AGENDA ORANJEFEEST in Gulden Vlies 8 uur door de Alg. Oranjevereniging georga niseerd. FILMS: Rex-theater: Haar grootste offer, alle leeft. Harmonie: Tea for Two, Volwassenen; Cinema Americain: Sunset Boule vard, 18 jaar; Victoria- theater; Toontje heeft een paard getekend, alle leeftijden. Voorstellingen: avond 8 uur. heden- APOTHEKERSD.; Vanaf hedenavond 18 u. is voor spoedgevallen geopend Apotheek „Kruisinga," Apotheker G- Kruisinga, Koorstraat 59. Brandje ALKMAAR. Vannacht om half vier is een schoorsteenbrand je uitgebroken in een perceel aan de Westerweg. De schoorsteen was uitermate vervuild. De poli tie heeft het brandje geblust met een brandblusapparaat. Wie zag dal? ALKMAAR. Zaterdagavond werd een wielrijdster in de Lan- gestraat door een haar achterop komende personenauto aangere den juist op het moment dat zij voor perceel 81 afstapte. De be stuurder had de aanrijding niet opgemerkt en reed door. Een der voorbijgangers wist een eind ver der de auto staande te houden, doch de chauffeur was niet van plan om terug te keren. De wiel rijdster werd aan het linker been gewond. Getuigen van dit ongeluk worden verzocht zich te vervoe gen aan de afdeling verkeer op het bureau van politie. ALKMAAR. In de treheel gemoderniseerde en verbouwde voormalige ..Instuif", dat nu een wat toenasseliiker naam heeft gekregen, hebben viif Chinezen in samenwerking met de heer en mevrouw Seekles een Chinees- Indisch Restaurant eeonend. waar de echte Chinese rijsttafels, Indi sche gerechten en riisttafcls. die hier in Holland ai reeds een grote bekendheid genieten, worden ge serveerd. Het restaurant bestaat uit een benedenzaal, met een gezellig zitje rond een schoorsteen in oud- Hollandse trant, een nieuw buffet en een nieuwe stoffering, waarin de fraaie Chinese lampion-lan taarns direct opvallen. De boven zaal is in twee gedeelten gehou den. een eetzaal en een grotere zaal voor partijen e.d. Het geheel maakt een keurige en verzorgde indruk en men kan wel zien, dat door. de aannemer Peperkamp en de electricien Genefaas geen moeiten gespaard zijn, om het in terieur te verbeteren, hetgeen hen dan ook zeker gelukt is. Maar het is toch voornamelijk het zeer gevarieerde menu en de rijk-voorziene spijskaart, met maaltijden in alle prijsklassen, die hier de toon aangeeft. De Chine- Kolping BoysVesdo OUDORP. Zondag speelde Kolping Boys 1 een wedstrijd te gen Vesdo 1 uit Schagerbrug- K.B. kwam goed beslagen ten ijs en zette terstond na de aftrap een krachtig offensief in. Na enkele minuten spelen werd dan ook door goed samenspel de stand op 10 voor K.B, gebracht. Vesdo dat niet ontmoedigd werd trachtte de achterstand in te halen, maar struikelde steeds op de achterhoe de van K.B. die zeer goed op dreef was. De stand werd na 20 minuten spelen vergroot door een penalty veroorzaakt door een van de backs die hands maakte. Na eni ge wanhopige pogingen van Ves do om de achterstand te verklei nen eindigde het eerste gedeelte met 30 door een fraai doelpunt van de K.B.-linksbuiten. Na de rust stelde Vesdo nog vele pogingen in 't werk om de score te verkleinen maar de schotloze voorhoede faalde door 't goed combinerende K.B.-team. K.B. wist <le stand nog op 40 te brengen en zo eindigde deze goed- gespeelde en door de scheidsrech ter uitstekend geleide wedstrijd. RUITERHUWELIJK IN STIJL OUDORP. De trouwstoet, die zich Vrijdagmiddag vanaf de Noordervaart naar het gemeente huis te Oudorp begaf, trok wel zeer de aandacht en belangstel ling. Behalve een vijftal auto's werd de stoet voorafgegaan door twaalf ruiters te paard, t.w. 7 dames en 5 heren, die o.l.v. een wachtmeester le kl. der rijkspoli tie te paard een ere-escorte vormden. Deze bijzondere atten tie vond zijn oorzaak in het feit, dat de bruid, mej. B. Koopmans, die in het huwelijk trad met de heer C. Groot, deel. uitmaakte van Schermeers Rij vereniging. Het vaandel van Schermeers rui ters werd meegevoerd en de heraut als hoornblazer ontbrak niet. Bij het Raadhuis gekomen, stelden de ruiters zich in twee gelederen keurig op en schreden Bruid en Bruidegom tussen de snuivende paaraen naar de inr gang van het gemeentehuis. Bij het verlaten van het gebouw had weer dezelfde keurige opstelling plaats. Van de zij de. van het pu bliek was voor deze ongewone gebeurtenis veel belangstelling. Jawa gekraakt SCHAGEN. Tij ens het ver blijf van de militairen te Schagen heeft een jeep met militairen een Jawa-motorrijwiel, bestuurd door de heer D. van de Stationsweg, letterlijk opgekreukt. Wonder boven wonder is de bestuurder er nog vrij schappelijk afgekomen, maar men kan hem niet kwalijk nemen, dat hij inmiddels de Staat aansprakelijk heeft gesteld voor de vernieling van zijn motor zen zijn nu eenmaal meesters in de kookkunst en wie een goed bereide rijsttafel, al of niet met diverse lekkernijen als haaien- vinnensoep, kroepoek, loempiah, bami, of hoe die gerechten ook mogen heten, op prijs stelt, kan hier, naar wij constateerden, uit stekend terecht. Ook in tal van voorgerechten en soepen is dit restaurant gespecialiseerd. Een vergelijking met de beste zaken in Amsterdam en andere univer siteitssteden kan „Tai Ching Dyo Loo" zeker doorstaan, dat durven wij, die heus niet voor fle eerste keer de sambal oelek door de rijst hebben gemengd, met de hand op ons hart verklaren. Voor de vele uit Indonesië ge- repatrieerden en oud-militairen is deze gelegenheid op de Laat het aangewezen trefpunt. TUINDERSSCHUUR VERBRAND OUDESLUIS. Door nog on opgehelderde oorzaak brak Zon dagavond omstreeks half tien brand uit in de schuur van tuin man-hovenier G. Witte, wonende aan de Westzijde van de Grote Sloot te Oudesiuis. De brand greep zeer snel om zich heen, zodat de gehele, met golfplaten gedekte schuur, wel dra een vlammenzee was, waarin behalve alle gereedschappen ook een motor-sproeimachine en een mooi Royal Enfield motorrijwiel verloren gingen. De brandweer uit Schagerbrug onder leiding van brandmeester Mosk was zeer snel ter plaatse en hoewel van schuur of inven taris niets meer viel te redden kon toch worden voorkomen dat de brand op de belendende wo ning oversloeg. Te ruim elf uur was men de brand volkomen meester. De heer Witte is slechts matig verzekerd. LIMMEN Zaterdag heeft de Nederlandse Vereniging tot Be vordering der Wetenschappelijke Veredeling van Siergewassen (Neversie) te Limmen haar jaarlijkse Bloembollendag gehouden, welke door veel Burgemeesters en Gemeentesecretarissen uit het Noorderkwartier en bollenkwekers uit de omtrek werd bijge woond. De dag werd georganiseerd in samenwerking met de V.V.V. afdeling Limmen en met liefde en enthousiasme werd de schoonheid van de tulpen, narcissen en hyacinthen geprezen en melding gemaakt van de ijverige pogingen, welke de kwekers in de Neversie ondernemen, om hun siergewassen tot steeds impo- nerender kleur en vorm te brengen. Bestuur, genodigden, leden en verdere belangstellenden kwamen bijeen in de grote zaal van café Restaurant „Friesland", waar al len door de voorzitter de heer N. Blokker werden welkom geheten, nadat de Harmonie „Excelsior" een pittig nummertje had gebla zen. De voorzitter maake met vreugde melding van de successen van de Neversië, die o.a. zijn ge legen in het steeds toenemen van het aantal leden. De burgemeester van Limmen de heer S- H. J. Bosrna, gaf met enkele woorden de belangrijkheid van deze dag voor de gemeente aan; „kiest de Bloembollen Cul tuur voor velen in Limmen goede levensvoorwaarden", zo vervolgde de burgemeester, „zij is vooral in het voorjaar het middelpunt van de belangstelling, niet enkel voor hen, die in haar onmiddellijke na bijheid wonen, maar ook voor zeer velen uit het buitenland, voor wie een bezoek aan Limmen ze ker de moeite waard is- Waarom zou men naar Lisse en Hillegom trekken, wanneer men in Limmen van dezelfde schitterende kleuren pracht van tulpen, narcissen en hyaeinthen kan genieten, ja zelfs beter dan daar, omdat men in Limmen onder deskundige leiding de velden kan betreden-" Het is dan ook juist de bedoe ling van de Neversie. de genodig den binnen te leiden in de ver maarde „Hortus Bulborum", wel ke door de heren N. Blokker, P. Boschman (secr. Neversie) en Dr- W. E. de Mol te Amsterdam werd gesticht en waar honderden soor ten bollen worden gekweekt en veredelt, die kunnen bogen op historische waarden. In de herfst van 1949 werd nog een belang rijke en merkwaardige verzame ling tulpenbollen naar Milwaukee verscheept, een collectie, zoals nog wel nimmer in Amerika zal zijn ontvangen: 461 goedvolgroei- dé bollen van 102 verschillende variëteiten, behorende tot 6 afde lingen tulpen; er waren erbij, die in 1620, 1700, 1750 en 1760 waren gekweekt". Tenslotte riep hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe in zijn Radiouitzending KALVERDIJK. De uitzen ding van Maartje en Jan Buis man vanuit het feestende café van W. Stevens zal hedenavond plaats vinden tussen 8.45 en 9.15 uur en tussen 10 en 10.30 uur tijdens het- programma „Radio- vraagtekenreis door feestvierend Nederland" als onderdeel van het Nationaal Programma over de zenders Hilversum I en Hilver sum II. Welk een omvangrijke voorbe reiding deze uitzending wel heeft gevraagd moge blijken uit de mededeling van een hoofdamb tenaar van de PTT, dat deze dienst ruim twee dagen heeft ge werkt aan de lijnverbinding KalverdijkHilversum en dat voor een opname van slechts 7 minuten. Overal in het land heeft men soortgelijke verbindingen tot stand moeten brengen om een ge heel uur rond te kunnen maken, zodat alleen de lijnmonteurs er al 16 dagen voor in touw zijn ge weest. Advertentie Gratis koopuur HILCKMANN Dit was Zaterdag 12 uur. (adv.) Flora-gemeente in 't bijzonder de heer G. Ritmeester, oud-burge meester van Den Helder, Dr. W. E. de Mol uit Amsterdam; en diens broer, Ir. de Mol, Hoofd v.d. Afdeling Onderwijs van het Insti tuut voor de Tropen, de Staten van het Rijks Museum en Labora torium, en het Tweede Kamerlid Mr. Roosjen, daarbij herdacht hij de heer J. Valkering, die de ver eniging door de dood is ontvallen, „Als er een geweest is, die voor zijn vak heeft geleefd, dan is het wel de heer Valkering geweest die door zijn werklust en zijn enorme kennis van de bloembol len teelt zich een grote naam heeft weten te verwerven". Daarna werd onder leiding van de heren Dr. de Mol en P. Bosch man 'n wandeling gemaakt langs de bloeiende bollenvelden, waar bij interessante gegevens over de bollen en de teelt werden verteld, welke met een korte lezing door Dr- de Mol en een bezoek aan de „Hortus Bulborum" werd beslo ten. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend zwakke en veranderlijke wind. Vannacht in de Zuidelijke lielft van het land hier en daar lichte nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft om gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan de Z. Eerw. Heer G. D. van Emmerik, pastoor te Hoogkar- spel en heeft benoemd tot pastoor te Hoogkarspel, de Weleerw. Heer A. J. Leesberg; tot pastoor te Rotterdam (H. Theresia v. h. K. Jezus) de Weleerw. Heer J. J. Eeken; tot pastoor te Zuidermeer de Weleerw. Heer W. A. A. Ber- ding, die kapelaan was te Den Haag (O. L. Vr. v. G. Raad); tot kapelaan te Dordrecht (H. Ant. v. Padua) met opdracht om de oprichting van een nieuwe pa rochie voor te bereiden, de Wel eerw. Heer W. P. M. Haring; tot kapelaan te Amsterdam (H. Will, buiten de Veste), de Weleerw. Heer H. J. Heesterbeek; tot ka pelaan te Voorburg (H. Martinus) deWeleerw. Heer B. M. v. d. Brink, die kapelaan was te Dord recht (H. Ant. v. Padua). EGMOND AAN ZEE Het badseizoen 1951 staat voor de deur en Egmond aan Zee maakt zich weer op om de badgasten een waardige ontvangst te bereiden. Het staat nu al wel vast, dat een respectabel aantal gasten deze zomer naar Egmond zal komen. Velen hebben reeds het vorige jaar direct weder inge huurd en de laatste maanden wordt er dag in dag uit verhuurd, tegen prijzen, die weinig of niet afwijken van die van het vorig jaar. Hoewel de keuze uiteraard steeds meer beperkt wordt, zal men er momenteel toch nog wel in kunnen slagen behoorlijk ge meubileerd te huren. Anders staat dit met de pensiongelegenheid. Waar Egmond aan Zee na de oorlog nog steeds geen hotels en slechts enkele pensions terug ge kregen heeft, is de capaciteit ge ring en zal men zich moeten haasten, als men er in het seizoen 1951 van pensiongelegenheid ver zekerd wil zijn. Egmond aan Zee heeft ook deze winter weer niet stil gezeten, maar er naar gestreefd de acco- modatie van de badplaats zoveel mogelijk te verbeteren en aan de eisen van de tijd aan te passen. Voorts heeft de gemeente, in het kader van het herbouwplan een stratencomplex laten aanleg gen ten zuiden van het Pomp- plein. Reeds wordt daar druk aan gebouwd, terwijl aan het Pomp- plein zelf en elders, sinds het vo rige badseizoen een 40-tal wo ningen zijn bijgebouwd, waardoor de gemeente verrijkt is met mo derne verhuurgelegenheid. Ook zullen de gasten verschillende nieuwe zaken aantreffen, café's, boekwinkel, een juwelierszaak, winkels in strandartikelen, en nieuwe pensions e.d. Voor een bijzondere attractie zorgt de directie van de speel tuin „De Egmonden". Men is nog druk bezig het paviljoen, dat er sinds enkele jaren staat, uit te breiden. Voorts komt er een bij gebouw, waar men dioramas van zee, strand en duinen kan be wonderen, collecties schelpen, kreeften, krabben enz., een mui- zenstad, een volière met allerlei soorten vogels, een konijnenberg e.d. Juis; dezer dagen is een voor lopig gemeente-museum gereed gekomen, dat gehuisvest is op de bovenverdieping van het raad huis. Het zal binnenkort officiëel worden geopend. Het is ingericht in oud-Egmondse trant en bevat tal van wetenswaardigheden van dorp, zee en strand, zodat het voor de badgasten zeker een aardige attractie is. Het is echter slechts een bescheiden begin, want het zal binnen zeer afzienbare tijd wei nodig blijken naar een gro tere ruimte uit te zien, omdat, nu het er eenmaal is, geregeld nieuwe inzendingen binnenko men. Een grote moeilijkheid is echter hiervoor een ruimere gele genheid te vinden. Ook deze zomer zullen weer tal van' attracties aan de gasten worden geboden. De strandfeesten, die het vorig jaar wat in de verdrukking kwa men, hoewel ze toch juist altijd zeer in trek zijn, zullen dit sei zoen op buitengewoon aantrek kelijke wijze georganiseerd wor den en in elk der maanden Juni, Juli en Augustus, minstens een maal worden gehouden. Voorts staan weder wielerwed strijden op hét programma, voet balwedstrijden, o.a. tussen eerste fclassers, de bekende motorterrein wedstrijden door de duinen, na tuurlijs: een groots vuurwerk, il luminatie, reddingdemenstraties, cabaret, toneel, film enz. Ook 'n bescheiden kermesse d'été zal niet ontbreken, dicht bij het strand, maar op veilige afstand van het dorp! Na bijna twee eeuwen, in 1795 bij de overwinning van de Pa triotten, werd aan de katholieken verlof gegeven om hun schuil kerken te verlaten en zij kregen de vrijheid om hun eigen bede huizen te bouwen. Het zou echter nog een tijd duren, voordat de katholieken daartoe overgingen. Men was allang tevreden, wan neer men het versleten kerkhuis met geld van de regering kon verbeteren en uitbouwen. Met trots tekent pastoor Mens van de Matthiasstatie te Alkmaar, als secre'aris van de commissie van beheer van kerkelijke goederen aan, dat men in 1808 van de Weleerwaarde Heer Allard Pierson, predikant bij de hervormde gemeente binnen Alkmaar, wonende aldaar op de Mient bij de platte stenen brug een huis met tuin in de Jacobsstraat had kun nen kopen om het schuilkerkje uit te breiden! De tijden waren wel veranderd, dat zelfs een predikant een huis l»n verkopen voor het uitoefenen van de katholieke eredienst! Men was te vreden. Waterstaatstiil Alleen m verschillende dorpen maakte men plannen voor het inrichten van een waardig kerk gebouw. Doch men wist niet meer, hoe men dat moest doen. Onder de plakkaten had men er nooit aan gedacht om een eigen kerk te bouwen. Slechts de her innering was de katholieken bij gebleven, dat voor de hervor ming hunne vaderen in hunne vrije uren meegebouwd hadden aan de machtige gotische en ro- maanse godshuizen, die nu nog de trots uitmaken van vele plaat sen, zoals Enkhuizen, Groningen, Workum, Alkmaar, Zwolle en zo vele anderen. De katholieken kenden deze manier van kerk- bouwen niet meer. Met behulp van timmermansbazen en amb tenaren van waterstaat bouw den zij volgens vaste plannen op verschillende dorpen kerken, die door haar witgepleisterde muren en eigenaardige zolde ringen meer geleken op concert zalen dan op God gewijde tem pels. Deze kerkjes, die van geen betekenis zijn voor de kunst, werden door latere geslachten waterstaatkerkjes genoemd. Nog enkele van deze gebouwen treft men aan in onze gewesten, zoals de Petrus en Paulus in Den Hel der, de kerkjes van Blokker, van Rinnegom en anderen. Het financieel beheer De grote moeilijkheid, die de katholieken het uittreden uit hun schuilkerken belette, was 't gebrekkige financiële beheer van de kerkgoederen. In Alkmaar b.v. waren er acht kerkmeesters aangesteld om de zaken van de Matthiasstatie te regelen en uit de notulen van het bestuur, die in het parochie-archief van de St. Laurentius te Alkmaar wor den bewaard, blijkt dat men geen goed overzicht had over de ver schillende inkomsten en uitga ven. Op enkele dorpen was alles nog in handen van de pastoor, die, zoals de kerkelijke overheid moest bekennen, men heel moei lijk narekenen kon. In het begin van de 19e eeuw stuurde de vice- superior Antonucci er op aan „om voor de kerken van de dor pen en verscheidene steden mij ner zending kerkbesturen aan te stellen, welke volgens de wet ten der R.C. Kerk georganiseerd zijn en bijgevolg staan onder het opzigt van den Vice-superior, die op denzelven zijnen invloed uitoefent door zijne aartspries ters als deszelfs gedelegeerden". Maar hij moest bekennen, dat het moeilijk was om met deze besturen samen te werken. Fonds kerkenbouw Want de vice-superior wilde, dat de verschillende staties, vooral in Noord Holland, die er nogal goed bijzaten, de nood lijdende kerken in Friesland en Drente zouden helpen en daaróm schreef hij naar de Alkmaarse aartspriester „dat het beter ware, wanneer zich eene kerk in Fries land in buitengewonen nood be vindt, dat deze bijzondere be hoeften alsdan bij circulaire van den vice-superior aan de gelo vigen bekend gemaakt en dat dan een collecte tot dat einde worde voorgeschreven". Maar de kerkbesturen wilden er nog niet veel van weten. Zfj voelden niets voor een fonds voor kerkenbouw en toen Antonucci in 1835 met een reglement voor kerkbestu ren voor de dag kwam, waardoor de leiding van de missie meer toezicht kreeg op de financiële manipulaties van de kerkbestu ren, was Leiden in last. De boe ren in Friesland en West Fries land meenden dat zij in hun macht over de kerkelijke goede ren al te zeer beperkt werden en toen ook de regering niet al te enthousiast bleek te zijn voor deze nieuwe maatregelen, legden ook de meeste heren kerkmees ters deze besluiten rustig naast zich neer. Het is een van de meest kloeke daden van de la tere bisschoppen om, ondanks de oppositie een reglement voor de kerkbesturen verplichtend te stellen, waardoor ook van over heidswege op de verschillende parochies een beroep kon ge daan worden om in verschillende noden van het bisdom daadwer kelijk te helpen. Een nieuwe tiid Toen vooral het beheer van de kerken door de bisschoppen goed geregeld was, kwam er een de finitief einde aan alle schuil kerk j es. In de tweede helft van de 19e eeuw, toen de katholie ke emancipatie ook mannen had voortgebracht, die naar oude trant kerken konden bouwen, werden de schuilkerken overal opge ruimd en waardige kerkgebou wen gesticht. Een van de eerste en meest gedurfde neo-gotische godshuizen in onze gewesten is de Laurentiuskerk te Alkmaar. Pastoor Van Gent had voor de bouw advies gevraagd aan Alber- dingh THym, die zich zeer ver eerd gevoelde voor de opdracht om als kunstadviseur het kerk bestuur ter zijde te staan. Het kerkgebouw werd in 1859 plech tig door Mgr. Wilmer geconsa creerd. Van de schuilkerken bleven er te Amsterdam twee bewaard: het huiskerkje op het begijnhof, dat in 1949-1950 ge heel naar de oude trant met be hulp van monumentenzorg is ge restaureerd en het Haantje of Onse Lieve Heer op Solder, dat in 1883 bij de stichting van de nieuwe Nicolaaskerk werd overge dragen aan de vereniging Am- stelkring, die daarin een museum over dé tijd, toen er nog schuil kerken waren, inrichtte. Helaas bleek deze vereniging in 1950 niet meer bij machte de onder houdskosten voor deze schuil-' kerk te dragen en daarom werd er besloten om dit gebouwtje te sluiten. Maar katholiek Amster dam liet het er niet bij zitten en door haar machtig protest en haar bereidwilligheid om grote financiële offers te brengen, werd dit museum weer hersteld, zodat thans nog een ieder kan zien op welke wijze onze voorouders het erfdeel hunner vaderen hebben moeten handhaven. (Parochiearchief Laurentius Alkmaar; J. C. v. d. Loos, Va derlandse Kerkgeschiedenis H blz. 190 vlg; B. Voets, Rond de H. Stede, Schetsen over het verleden van katholiek Am sterdam, no 45, 46 en 48) B.V., pr. Botsing ALKMAAR. Zondagmorgen om ongeveer kwart voor twaalf kwamen op het kruispunt van der WoudenstraatSchagenstraat twee personenauto's met elkander in botsing, omdat de bestuurders elkander te laat hadden opge merkt. De fronten der beide auto's werden beschadigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2