VLAANDEREN, het land waar een Nederlander zich thuis voelt De bollenstreek in feestgewaad Bekende Nederlanders die werden onderscheiden Levendig corso tussen fraaie bloemtapijten VLUCHT IN DE NACHT RADIO ian Zee tiever De kerken zijn er musea de musea zijn er kerken Verkiezingen in Australië België vacantieoord Die Scone Naar wij vernemen. Apostolaat ter Zee 25 jaar door E. J. Rath MAAND/\o d(J A(-"KiL Jj i PAGINA 3 WACHTING oor het K.N.M.I. lig van Maandag- lagavond. ERAN DERING 'ERATUUR bewolking met le buien. Over- en veranderlijke in de Zuidelijke and hier en daar st. Morgen over- dezelfde tempera- lag. GEN IN HET HAARLEM e Bisschop van om gezondheids ontslag verleend t. Heer G. D. van lor te Hoogkar- noemd tot pastoor L, de Weleerw. sberg; tot pastoor H. Theresia v. h. eleerw. Heer J. J. oor te Zuidermeer ïer W. A. A. Ber- aan was te Den v. G. Raad); tot ordrecht (H. Ant. opdracht om de een nieuwe pa- bereiden, de Wel- P. M. Haring; tot isterdam (H. Will, te), de Weleerw. esterbeek; tot ka- iurg (H. Martinus) er B. M. v. d. laan was te Dord- v. Padua). aat voor de deur le badgasten een al wel vast, dat aar Egmond zal irect weder inge- iag uit verhuurd, die van het vorig een konijnenberg dagen is een voor- :-museum gereed ehuisvest is op de van het raad- innenkort officiéél d. Het is ingericht [se trant en bevat waardigheden van and, zodat het voor :eker een aardige t is echter slechts i begin, want het r afzienbare tijd een naar een gro- te zien, omdat, naai is, geregeld iingen binnenko- te moeilijkheid is een ruimere gele den. mer zullen weer ies aan de gasten m. sten, die het vorig verdrukking kwa- e toch juist altijd ijn, zullen dit sei- ngewoon aantrek- [eorganiseerd wor- der maanden Juni, tus, minstens een- ;ehouden. weder wielerwed- programma, voet- o.a. tussen eerste kende motorterrein or de duinen, na- oots vuurwerk, il- IdingJemonstraties, film enz. Ook 'n rmesse d'été zal dicht bij het p veilige afstand en overal opge- irdige kerkgebou wen van de eerste jrfde neo-gotische onze gewesten is kerk te Alkmaar, lent had voor de vraagd aan Alber- die zich zeer ver voor de opdracht dviseur het kerk- jde te staan. Het erd in 1859 plech- Wilmer geconsa- de schuilkerken Amsterdam twee huiskerkje op het in 1949-1950 ge- ude trant met be- imentenzorg is ge- i het Haantje of :er op Solder, dat stichting van de skerk werd overge- e vereniging Am- laarin een museum oen er nog schuil- inrichtte. Helaas ereniging in 1950 machte de onder door deze schuil-' i en daarom werd i dit gebouwtje te katholiek Amster- r niet bij zitten en chtig protest en Iligheid om grote s te brengen, werd eer hersteld, zodat ieder kan zien op ïze voorouders het r vaderen hebben aven. hief Laurentius C. v. d. Loos, Va- erkgeschiedenis II B. Voets, Rond de chetsen over het katholiek Am- 45, 46 en 48) B.V., pr. Dtsing Zondagmorgen kwart voor twaalf iet kruispunt van •aat—Schagenstraat luto's met elkander dat de bestuurders at hadden ppge- onten der beide (Van onze reizende redacteur) Van de 400.000 buitenlanders, die in 1950 ons land bezoch ten, waren er 100.000 dat is 25 pet. van Belgische nationaliteit. Onze Benelux-partner was daarmee de grootste toeristische klant van Nederland. Onze Zuiderburen, waarvan de een korter, de ander langer in ons land verbleef, vertoefden gezamenlijk 4V* millioen dagen bij ons. Dat wil nog al wat zeggen. Wij beschikken niet over cijfers, die het bezoek van Nederlanders aan België uitdrukken; wij weten dus niet, of Nedreland op zijn beurt ook de grootste toeristische klant van België is. Voor sommige Belgische steden en toeristen centra zal dat zeker het geval zijn. Is voor onze Zuidelijke landgenoten Antwerpen of Brussel niet wat Amsterdam of Den Haag voor de Noorderlingen is? En in Chaudfontaine, het moderne toeristenoord, bezuiden Spa in de Ardennen, ver telde men ons, dat 90 pet. der bezoekers daar uit Nederland komt. n De Belgen rangschikken ons dan ook niet onder wat men in VVV-terminologie „vreemdelin gen" noem; zij noemen ons hunne buren; en zo noemen wij op onze beurt ook onze bezoekers uit België. In België voelen, wij ons niet in den vreemde; wij horen er onze taal en de mensen zijn er hartelijk en gastvrij. De Belg is onze goede buur, die beter is dan de verre vriend. Wat voor België in het alge meen geldt, geldt in het bijzon der voor Vlaanderen met zijn vele oude kunststeden, waarvan de architectuur ons vertrouwd is als die van onze eigen oud- Hollandse steden. In Vlaanderen, in Antwerpen, Gent, Brugge, Mechelen enz. voelen wij ons thuis. Het ons stamverwante volk spreekt er onze eigen taal, zij het met dat smeuïg Vlaams ac cent, dat ons zo prettig aanoet Wij hadden maar een dag voor de zustersteden Gent en Brugge; wij hebben er onder goede leiding veel gezien en genoten; maar één dag is te kort. Men zou daar een hele week voor moeten nemen, om de schoonheid aan bouwwer ken en schilderkunst, aan stads schoon en folklore naar waarde te kunnen genieten. Boven Gent rijst. Gent kan bogen op een roem rijk historisch verleden, dat teruggaat tot de 7e eeuw. In klein bestek, in het centrum der stad. „de kuip" genoemd, staan de eeuwenoude, stoere bouwwer ken. waarin het door kleur en vorm zo schilderachtige natuur steen overheerst, als evenzovele monumenten uit een rijk verle den. Op de St. Michielsbrug staande, aanschouwt men een trctse monumentenrij, de roem var Gent; het zijn achtereenvol- PROGRAMMA beschadigd. DINSDAG 1 MEI 1951 HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Gra- mofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Pianoduo; 14.00 Ge varieerd programma; 14.53 So praan en piano. 15.15 Gramo foonmuziek; 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekelof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. K. A. H. Hidding: „Sociale rechtvaar digheid en arbeid in Indosesië". 18.00 Voor jonge mensen; 18.15 Sportpraatje; 18.24 „Dit is leven" causerie; 18.30 RVU: D. G. Rua- rus: „De structuur van de per soonlijkheid" 19.00 Nieuws; 19.15 Lof. 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Klein gemengd koor strijk orkest en orgel; 20.45 „Toen sprak de Paus", klankbeeld; 21.10 Strijkkwartet; 21.35 Utrechts Stedelijk orkest; 22.35 Gesprek met mijn zooh; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Opening van het 1 Mei-programma; 7.15 Nieuws; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Opening van het 1 Mei-program ma; 8.30 Meisjeskoor en kinder koor; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Voor de oude dag; 10.05 Morgen wijding; VARA: 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Voordracht; 11.05 Gramofoonmuziek; 11.15 Voor de jeugd; 12.00 Promenade-orkest.' 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen, 12.33 Toespraken; 13.00 Nieuws; 13.15 Instrumentaal sextet; 13.45 „De god die faalde", klankbeeld; 14.05 Pianovoordracht 14.30 „Het Gooi viert de eerste Mei"; 15.15 Thomas More, hoor spel; 16.15 Orgel en zang; 16.30 Cabaret; 17.00 Gramofoonmuziek 17.30 Jongeren Forum; 18.00 Nieuws; 18.15 Vrede, Arbeid, Recht voor Allen, Mei-declamato- Twm ;18.40 Internationale Socia listische Liederen; 19.15 Gramo foonmuziek; 19.25 Mei-program ma; 20.00 Nieuws; 20.05 Indruk ken van Schouwen-Duiveland; 20.15 1 Mei viering te Zierikzee; 21-25 „Antje pak je geweer!", hoorspel; 22.00 Radio Philharmo- nisch Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 •socialistisch nieuws in Esperan lo. 23.2024.00 Gramofoonmu ziek. gens de Sint Niklaaskerk, het rijzige Belfort (boven Gent rijsten de oude Sint Baaf; drie machtige bouwwerken, die hoog optornen in het Gentse sil houet. Wendt ge het oog naar links, dan staat het massieve Gra vensteen, de oude burcht van de graven van Vlaanderen voor u. Rechts, langs de Leie, die hier in de Schelde stroomt, herinneren de fraaie gevels der koopmans huizen aan de bloeiperiode van de 13e en 14e eeuw, toen de Gentse lakenweverijen een we reldvermaardheid genoten. Op het fraaie stadhuis, dat ver schillende bouwstijlen in zich verenigt, werd ons het eerste of ficiële welkom toegeroepen; zo als overal elders waar wij ont vangen werden, geschiedde dit in een sfeer van hartelijkheid, vriendschap en waardering. In de stijlvolle Pacificatiezaal, waar in 1576 de Zuid- en Noord- Nederlanders elkaar de hand reikten, sprankelden de vrolijke tonen van een klankenrijk orgel langs de oude gewelven; dit was niet bedoeld als een welkom aan de Nederlandse journalisten, maar ter opluisterng van een huwelijk, dat in deze historische ruimte juist werd gesloten. Met de lift stegen we op in het stoere Belfort, waar als een pa terfamilias de nieuwe Klokke Roelant temidden van vele andere klokken hing. De „nieuwe" Roe lant, want de oude, die in 1914 bij het luiden barstte, had zijn kloeke klank verloren; hij staat nu als een kostbaar kleinood uit het verleden in het plantsoen aan de voet van het rijzige mo nument. Vanaf de tinne hadden wij het mdrukwekkend panorama voor ons liggen van deze monu- mentenrijke stad. Musea Naast de vele historische bouw werken bezit Gent een rijkdom aan kerken en musea; wat in Vlaanderen haast synoniem is. Daar worden wij geconfronteerd met de meesterwerken van de groten onder de Vlaamse schil ders. die wij tot dusver slechts kenden van reproducties en lichtbeelden. Dit is een intense ontroering. De bekende polyptiek van de Gebr. van Eyck m de Sint Baaf is een meesterwerk van wereldvermaardheid. Maar ook van andere Vlaamse meesters, als Jeroen Bosch, Rubens, Van Dijck, Jordaens en Nederlanders als Frans Hals heeft Gent een rijke collectie. Dan zijn er nog de begijnhoven, oasen van rust in deze woelige wereld. Zoals Zoals Gent is Brugge ook 'n centrum van bloemkweke rijen. Gent hee ftzijn vijfjaarlijk se floraliën; in de Halle te Brugge werd juist een grote bloementen toonstelling gehouden ter gele- g heid van het 300-jarig bestaan van de Brugse Kon. Mij. voor Hofbouwkunde. Naast de bekende azalea's en begonia's zagen we er een kost bare collectie orchideën, in tal loze variëteiten. Laanzaam schui felden de vele duizenden langs de fraaie bloemenborders in de uitgebreide Halle. Het was druk in het overigens zo rustige Brug ge; het leefde thans van de dui zenden bezoekers uit het volk rijke land van Vlaanderen. In Brugge, de geboortestad van Gazelle, die er ook zijn standbeeld heeft, kunt ge volop genieten van stedeschoon en schilderkunst. Het was eens een der machtig ste handelssteden van Europa; doch toen de verbinding met de zee verzandde, viel het terug in stille rust. De handel verplaatste zich; maar de kunstschatten aan bouwwerken bleef ongerept, wel licht dank zij het feit, dat Brugge niet als Antwerpen tot op onze dagen een koopmansstad van we reldformaat is gebleven. Van de zeven torens staan er nog vier; in de donkere grachten „reien" zegt men in Brugge en op het beroemde Minnewater drijven de witte zwanen, waarvan de legende zegt, dat de Brugge- naren ze ten eeuwige dage moeten onderhouden, als straf voor het vermoorden van een zekere me neer, die Langhals heette. Langs die „reien" rijen zich de oude gevels en historische gebouwen. Op het Begijnhof ligt de stilte van een klooster, hangt de sfeer uit de middeleeuwen, slechts be koorlijk verstoord door bloeien de narcissen in het gras onder de hoge bomen. In de kapel zongen de begijntjes de vespers. Als u in de zomer tussen 1 Juli en 15 September in Brug ge komt, moet ge ook eens bij avond de stad doorgaan; dan is al dat stedeschoon van reien, bruggen en oude gebouwen ge zet in het feeërieke kleurlicht van schijnwerpers. Het moet een sprookje zijn. „Die Scone" Zo draagt Brugge met ere de titel van „die Scone"; niet echter alleen om haar stedeschoon, maar vooral om de schoonheid, die te genieten valt in de vele musea. Het meest-beroemd is de Mem- ling-collectie in de kapittelzaal van het Sint Jans Hospitaal. Men moet de meesterwerken van deze grootmeester der Vlaamse Pri- BELCIE TOERISTEN LAND Op uitnodiging van het Commissariaat Generaal voor Toerisme, dat ressorteert onder het Belgisch Ministerie van Verkeerswezen en van de Belgische Spoorwegen maakte 'n dozijn Nederland se journalisten, w.o. een on zer redacteuren, dezer dagen een studiereis door België. De reis, die door zonnig voor jaarsweer werd begunstigd, ging vanuit Brussel naar de Vlaamse kunststeden Gent en Brugge, vervolgens door de Maasvallei via Namen naar Dinant en door de schone vallei van de Semois naar Bouillon, vanwaar de nieuwe abdij van Orval bezocht werd. Na een wonderschone tocht door de Belgische Ardennen werd de studiereis besloten met een bezoek aan de jaar beurzen van Luik en Brussel. In enkele reisbeschrijvin gen zal onze redacteur zijn indrukken, op deze interes sante reis opgedaan, voor onze lezers trachten weer te geven; zijn eindconclusie is, dat België voor velen mis schien nog slechts een land van kolenmijnen en fabrie ken een toeristenland bij uitstek is, waar zowel op het gebied van de kunst als aan landschapschoon zeer veel te genieten valt. In zijn eerste artikel vertelt onze redacteur van zijn bezoek aan de zus- ter-steden Gent en Brugge. mmmm. Monumentenrij te Gent. De volgende bekende Neder landers werden, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, onderscheiden: Mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, werd bevor derd tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw; Benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: Dr. H. N. Boon, secretaris-generaal van het Ministerie van Buitenlandse Za ken; Jhr. mr. M. W. van Weede, gezant bij de H. Stoel; Mr. Th. L. van Berckel, president van het Gerechtshof te Den Haag; Mr. A. A. L. F. van Dullemen, procu reur-generaal tij het Gerechts hof te Amsterdam; J. G. Suur- hof, lid van de Tweede Kamer; Mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland; Mr. P. A. G. Ubink, voorzitter van de Raad voor Rijkspersoneelsaange- legenheden te Amersfoort; F. Lugt, kunsthistoricus te Den Haag; generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt; Ir. A. W. van de Plassche te Voorburg, plv. direc teur-generaal van de Landbouw, directeur van de Tuinbouw; Benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau: E. Kupers te Bloemendaal, oud voorzitter van het N.V.V.; Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: Jhr. mitieven met eigen ogen aan schouwd hebben, om de herinne ring eraan nimmer te verliezen. Niet ten onrechte wordt deze collectie de kostbaarste schat van de Oud-Vlaamse Kunst genoemd. Een museum is ook de O.L. Vrouwekerk met haar doeken van Orley, Gerard David, Pour- bus en Segers. Trouwens elke kerk is er 'n museum, zoals men elk museum 'n heiligdom zou kunnen noemen. Een van le weinige scheppingen van Michel Angelo, die zich bui ten Italië bevinden, staat in een der kapellen; het is een marmeren Madonna-beeld, dat tijdens de oorlog door de Duitsers geroofd werd, doch werd teruggevonden; de Amerikanen boden er een fa belachtige som voor, doch Brugge wilde de Madonna van Michel Angelo niet missen. In het Stedelijk Museum een van de weinige moderne ge bouwen in Brugge, troffen wij een unieke collectie aan; van Jan van Eyck de bekende Madonna van Kanunnik van der Paele, een schilderij, dat boeit om zijn nog frisse kleuren en geraffineerde stofuitdrukking. Ook andere grootmeesters, als Jeroen Bosch, Hugo van der Goes, Rogier van der Weyden, Hans Memling, Ge rard David, Blondeel en Pourbus zijn hier met hun vermaarde wer ken vertegenwoordigd. Een aan tal van deze rijke collectie zal een onderdeel vormen van de grote tentoonstelling van Itali aanse en Vlaamse oude Meesters, die van 1 Juli tot 15 Augustus hier wordt gehouden en daarna in Venetië en Rome. van 't Heilig Bloed Brugge is ook de stad van het H. Bloed, door Graaf Diederik van Vlaanderen, die in 1150 deze kostbare relikwie van de Patri arch van Jeruzalem ontving, naar Brugge gebracht. Op elke eerste Maandag na de 2e Mei trekt de H. Bloed-processie door Brugge, een indrukwekkende manifesta tie, door duizenden uit binnen- en buitenland bijgewoond. Om de vijf jaar voeren de Brugge- naren op de Markt, in het décor van de Halletoren de Lakenhalle en de andere fraaie bouwwerken, het H. Bloedspel op, aan het slot waarvan de bronzen stemmen dar talloze klokken van Brugge zich verenigen met het koor van dui zend zangers. Over Brugge zou nog veel ja heel veel te vertellen zijn; men raakt er niet over uitgepraat, zo min als men er uitgekeken raakt. Daarom, nogmaals, men moet er heen gaan, om de schoonheid er van naar waarde te genieten. Actie der opstandelingen in Malakka Een woordvoerder van de rege ring van Malakka heeft meege deeld, dat opstandelingen deze week 12-000 rubberbomen hebben omgehakt. Hun bedoeling is vol gens de woordvoerder de econo mie van het land te ruïneren, zo dat de arbeiders zonder werk ko men. (Van onze redacteur) LEIDEN, 29 April. In de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem heeft de zon, nog ter elfder ure, een groot deel van de groene velden omgetoverd in een fraai bloemtapijt van gele en witte narcissen, hyacinthen in verschillende schakeringen van rood, blauw en geel en enkele vroege tulpen in fel scharlaken rood. Tal van velden waren nog lang niet op hun best, daar zal nog wel een week zon voor nodig zijn, maar de duizenden bezoekers, die naar de bollenstreek waren geko men voor het traditionele bloemencorso, hebben met tientallen vaak zeer kunstige bloemmozaïken langs de weg voldoende compensatie gehad voor het ontbreken van tal van bloeiende velden. Versierde dorpen De bollendorpen Hillegom, Lisse en Sassenheim hadden zich, ieder op eigen wijze, in een feestelijk bloemenkleed gestoken, gevormd door meterslange slingers in de dorpsstraten en kleurige toefen bloemen langs de trottoirs- Tussen de dorpen één grote rij bloem tapijten, moeaïken met enorme afmetingen zoals het landschap van Boldoot in Lisse, de Keuken hof-reclame naast de „Nachte gaal", Coca Cola en Hunter in Lisse en de fraaie Eiffeltoren bij Stassen's bollenbedrijf- Leo van Grieken had zelfs drie bloemta pijten gelegd en verder had de Rijkspolitie te Lisse in bloemen taal verkeersaanwijzingen gege ven- De nonnetjes van St- Ber- nardus en de kapelaans van de parochiekerk te Sassenheim waren ook al aan 't werk geweest. En daartussen rijen van kleinere bloemperken waarin vaak de kleuren van tal van vlaggen ver werkt waren. Minder druk Vanaf tien uur 's morgens had de politie, versterkt door man schappen van verschillende dis tricten, de verkeersregeling ver zorgd maar hoewel er tal van bussen en auto's uit eigen land in de middaguren door de dorpen raasden, toch was het niet zo druk als vorig jaar. De Belgen lieten verstek gaan, geschrokken door 't slechte weer; alleen de Amerika nen, in tientallen auto's gekomen flaneerden langs de versierde straten en schuilden voor de re gen in de restaurants, die goede zaken deden. Het bloemencorso, bestaande uit drie en veertig, veelal zeer origineel opgetuigde wagens, trok in de middag van Hillegom naar Bennébroek, terug naar Hillegom en vandaar naar Lisse en Sassen heim, alwaar gekeerd werd. Zo doende hadden de duizenden toe schouwers, die de regen en de kou getrotseerd hadden, weer ruim schoots gelegenheid het corso te bekijken. Was de deelname aan 't corso niet groter, de werkstukken waren zeker fraaier dan vorig jaar. Bijzonder mooi was de wal vis, geflankeerd door zeilschepen van de Diamond Lines die terecht de ereprijs, de blauwe bloemen- wimpel van Hillegom, behaalde. Het hert met jachttafereel van de Copex verwierf ook een ereprijs. Het dierenrijk was goed vertegen woordigd in het corso, o.a- met 'n reuzenzwaan met boot, Lohengrin, van de fa. de Vroomen Sassen heim; de rode buffel, krachtig Europa uitbeeldend; de slang van de Hillegomse brandweer; de ijs beren op schotsen van Gemeente werken Sassenheim en de koste lijke vondst van de Hillegomse belasting-ambtenaren, die de Fis cus als een reuze ijsbeer voorstel den. Lucas Bols bracht een koe in de wei; de Lissensche Kistenfa briek een boom met rupsen, vlin ders en kevers en de Oranje Lijn, Rotterdam, een boot, getrokken door een meeuw onder het motto: „Snelle vaart Welvaart". Originele vondsten waren de kip met de gouden eieren en 't reuze- varken, dat de trom sloeg. Bijzon der fraai van kleur was de blauw en gele Venetiaanse gondel van de Holl. Am. Lijn- Verder zagen we nog Padvinders rond 'n reuze paddenstoel, Tom Poes en Heer Bommel, voetbalveld met spelers van bloemen, tal van fraai ver sierde luxe-wagens en van de ge meente Hillegom onder het mot to: „Hoop der toekomst" een slak met slakkenhuis- Millioenen bloemen zijn er voor dit corso verwerkt waarbij zich de moeilijkheid voordeed, dat men slechts de beschikking had over narcissen en hyacinthen. Tulpen waren er nog te weinig om in grote getale verwerkt te kunnen worden. Met dat al is het vijfde corso weer uitstekend geslaagd en heeft dit fleurig vertoon langs talloze bloemtapijten in een met vlaggen en bloemen gesierde streek weer eens de roem van Holland's fraai ste product tot ver over onze grenzen uitgedragen. En 's avonds rond zeven uur waren de dorpsstraten weer stil als weleer. Een enkele wandelaar wat auto's en wat fietsers waren de laatsten van de duizenden, die 's middags van het bloemenfestijn hadden genoten. De Rijkspolitie denderde op haar zware motoren, met bloemen, door de kwekers aangeboden, huiswaarts, moe van een lange dag staan, maar tevre den over het werk. Want geen wanklank is er gehoord en nie mand heeft een ongeluk in de vaak zeer drukke straten opge lopen. Zondag waren er weer vele kijkers in de bollenstreek en als straks de tulpen in volle bloei staan, loont 't nog wel een tocht langs Nederlands' bloementuin te maken- WINT COALITIE LIBERALEN EN AGRARIëRS? Het ziet er naar uit, dat de coalitie van liberalen en agra riërs een meerderheid zal krij gen in het Huis van Afgevaar digden. Volgens de laatste stand heeft de regering thans 66 zetels en de arbeiderspartij 48. Over zéven zetels is nog geen zekerheid. In het oude parlement had de regering 74 zetels, de arbeiderspartij 47; wat de Senaat betreft wordt de verwachting ge uit, dat de coalitie van Menzies 31 zetels zal krijgen tegen de arbeiderspartij 29. Het eindresul taat van de verkiezingen zal waarschijnlijk pas over enkele dagen bekend zijn. Een model van de Eiffeltoren, 9 meter hoog, geheel uit hya cinthen bestaande, trok de bewondering van duizenden, die Zaterdag naar de Bollen streek waren gekomen om naar het bloemencorso te kij ken. Vijftig kubieke meter hyacinthen met een gewicht van 1500 kg werden in dit kunstig vervaardigde bouw werk verwerkt. mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Leiden; Dr. J. A. Bierens de Haan, voorzitter van de Bond Heemschut, wonende te Amsterdam; J. A. A. Engelman, letterkundige en kunstcriticus te Utrecht; W. Bruijnzeel te Zaan dam, directeur van Bruijnzeel's Fabrieken; Dr. C. J. Briejer te Wageningen, directeur van de Plantenziektenkundige Dienst; Dr. F. Ph. A. Tellegen te Laag- Soeren, gemeente Rheden, hoofd leider van het Vormingscentrum voor Katholieke Actie in Neder land; Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau; J. de Vries, voorzitter van de Kon. Ned. Zwembond, wonende te Amster dam; Ir. H. F. Hopster, vice-voor- zitter van de Kon. Ned. Voetbal bond, wonende te Nijmegen; M. R. Teijssen, oud-redacteur-secre- taris van „Het Katholieke School blad", wonende te Nijmegen; Paul de Waart, radio-verslagge ver bij de K.R.O., wonende te Amsterdam; Th. F. de Groot, wonende te Amsterdam, voor zitter van de Ned. R.K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vak genoten „St. Antonius v. Padua"; Mr. F. Vorstman te Haarlem. heeft de minister van Water staat en Verkeer, de heer H. H. Wemmers, het voorzitterschap aanvaard van het ere-comité der derde internationale Inchtvaart- show Ypenburg; heeft de gemeenteraad van Den Haag het besluit genomen, dat Scheveningen weer een houten plankier zal krijgen; wordt op 21 Mei het viif-en- twintig-jarig bestaansfeest gevierd van de Paters Augustijnen te Venlo; heeft de politie van Rotterdam een glazenwasser en een winkel bediende aangehouden, die bij een tandarts voor een bedrag van f 1700.aan goud, postzegels en een radiotoestel hebben gestolen; zal op aandringen van Monu mentenzorg de Jacobstoren in Den Haag worden gerestaureerd. De Haagse gemeenteraad heeft reeds een besluit hiertoe Zater dag genomen; heeft een groep studenten van het Europa-college te Brugge een bezoek gebracht aan Rotterdam; is mr. F. M. Westerouen van Meeteren, advocaat te Den Haag, benoemd tot raadsheer-plaatsver vanger in het Gerechtshof van Den Haag; is Zaterdagmiddag in de ruime veilinghallen van Sittard de 4de Handels-, Industrie- en Land- bouwbeurs de „Zuiderpoort" ge opend; is binnenkort een nlan te ver wachten voor een systematische bestrijding van de runder-t.b.c.; is de 50-jarige eigenaar van een groothandel, J. M„ in zijn kan toor bewusteloos aangetroffen. De man heeft daar uren gelegen. De politie stelt een onderzoek in. MINISTER IR. STAF BEZOEKT SMALDEEL De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, zal morgen te Rotterdam een bezoek bren gen aan het smaldeel V, bestaan de uit de kruiser Tromp, de fre gatten Van Ewijck en Dubois en de onderzeeboot Tijgerhaai. ZEEMANSCLUB IN AMSTERDAM OFFICIEEL GEOPEND Amsterdams burgemeester, mr. Am. J. d'Ailly, heeft Zaterdag middag officieel de verbouwde zeemansclub van de stichting „Apostolaat ter Zee" aan de de Ruyterkade 102 officieel geopend. In zijn begroeting van de auto riteiten en belangstellenden bracht aalmoezenier Haanen in herinnering, dat de stichting „Apostolaat ter Zee" 25 jaar be staat, dat de belangstelling en waardering voor de zeelieden, die reeds eeuwenlang zoveel bij dragen tot de welvaart van het land, eerst zo laat werd getoond, doch dat de schade nu voortva rend wordt ingehaald. Zondagmorgen heeft de deken van de hoofdstad, Mgr. G. P. J. van den Burg, het nieuwe tehuis op plechtige wijze ingewijd. FEUILLETON 13. „Nee, dat hoeft nietals u het niet erg vindt Ze wou niet, dat ik de kaar ten zag. Het zou me niet luk ken, op die manier haar naam te weten te komen. „Ik vind het helemaal niet erg," antwoordde ik. Maar ik dacht: het is verre van gebrui kelijk. dat een dame aan de deur invitaties laat zien, en niet haar geleider. Wij draaiden van de Execu tieve Avenue de doorrit in, die naar de oostelijke portiek van het Witte Huis leidt, en een lakei kwam ons de deur open doen. Zij overhandigde aan een bediende de invitatiekaarten, zo, dat ik er geen oog op kon slaan. Toen hielp ik haar bij het uit trekken van haar avondmantel, die ik aan een andere bediende toevertrouwde. Toen ik haar zo zag staan, kaarsrecht en slank in haar ele gante, witte japon, kostte het mij moeite, een uitroep van be wondering in te houden. Ik wist niet wie zij was, en op dat mo ment interesseerde het mij ook niet. Ik besefte maar één ding; dat zij een van de mooiste, een der meest bekoorlijke vrouwen was, die ik ooit bij een plechtig heid op het Witte Huis had aan schouwd. Ik was er trots op, dat ik in haar gezelschap mocht ver schijnen. Ik geloof, dat zij de betekenis begreep van de blik, die ik tiaar toewierp; zij bloosde lichtelijk, maar ontstemd leek ze mii in het geheel niet. „Er zijn nog niet veel men sen". zei ik, terwijl we de trap beklommen naar de hoofdver dieping. Ziï antwoordde slechts met een beweging van haar hoofd. Wij gingen de Oostelijke Salon binnen. Daar werd de juistheid van mijn opmerking, bevestigd: wij behoorden blijkbaar tot de eerste bezoekers. Ik zag haar het vertrek rond kijken met een blik van verwachting ik had bijna gezegd: van vrees; keek zij misschien of de lange man er was? Het was zeer duidelijk, dat mijn gezellin de algemene aan dacht trok der aanwezigen, die ai vrij talrijk waren. Want 'al had ik gezegd: ,niet veel men sen", en al was dat ook zo, die uitlating was natuurlijk betrek kelijk bedoeld. Dames, die aan het praten waren met haar cava liers, bleven plotseling staan, als wij passeerden, keerden zich om en keken haar na. De heren huldigden haar met blikken van onverholen goedkeuring en waardering. Zij scheen van dat alles niets te bemerken, maar mii ontging geen enkele bijzon derheid. Ik voelde me er door gevleid. Maar toch kon ik een zeker onrustig gevoel niet van me afzetten. Ik kende veel men sen in Washington; het was meer dan waarschijnlijk, dat ik hier kennissen zou 'ontmoe ten. En als er begonnen werd met voorstellen, hoe moest ik daar dan mee aan? Ik kende haar naam niet eens. „Nu we toch vroeg zijn," zei ik, „kunnen we misschien beter nog even naar buiten gaan! Het is zacht weer." „Ja, uitstekend," stemde zij toe. We liepen de Blauwe Kamer door en kwamen op het bordes. Wij zagen neer op het uitge strekte grasveld, waarop hier en daar bomen stonden, groen van jong gebladerte. Er hingen a.an en tussen die bomen gekleurde lichten, en een witte bundel uit een grote schijnwerper was op de fontein gericht, zodat de waterstralen schitterden alsof er diamanten gesproeid werden Dit park, door zoveel schoons aan- lokkelij.k, gingen wij in. Zij liet haar hand luchtig op mijn arm rusten. „Zoudt u me nu hiet eens ver tellen, wat u van me verwacht?" vroeg ik plotseling. „Wat moet ik doen." „Doen". „Ja! U begrijpt toch wel, dat ik niet goed raad weet met me zelf? Waar moet ik voor door gaan." „Nu, u bent mijn cavalier!" zei ze luchtig, en ze keek mij met een glimlachje aan. „Vindt u dat niet voldoende?" „Ik vind het niet alleen vol doende, ik vind het een groot compliment," antwoordde ik. „Maar dat neemt niet weg." „Wat is de gewone taak van een heer die een dame begeleidt naar een receptie?" viel ze mij glimlachend in de rede. „Moet dat van mij leren?" „Ik zou zeggen, in dit geval wel juffrouw. Het was de eerste keer, dat ik de wens te kennen gaf, haar naam te weten te komen. Zij had die moeten noemen om de stippeltjes achter het woord „juffrouw" in te vullen. Maar zij praatte er omheen, alsof zij de wenk niet begrepen had. „U schijnt nog niet veel er varing in de omgang te bezit ten," plaagde zij, terwijl we over het uitgestrekte grasveld liepen, in de richting van de fontein. „Maar als u van mij uw plichten wilt lerenHet is de taak van mijn cavalier, met me te converseren, mjj aangenaam beziig te houden en me een por tie ijs te brengen, of iets te drin ken als ik er behoefte aan heb. Vervolgens moet hii af en toe met mij dansen, zorgen dat ik geen muurbloempje word. Hjj moet zich op alle mogelijke ma nieren verdienstelijk maken, boodschapjes voor me doen.... (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3