Nieuw 60 milliard voor bewapening der V.S. en de vrije landen Acheson waarschuwt tegen Sovjet-tactiek Duizenden defileerden voor jarige vorstin in Soestdijk Ballon viel in zee Bende-overval op Java EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN nHd] Amerika wapent zich tot de tanden Het Legioen van Maria Truman dient defensie-begroting in Rusland heeft de wereld aan de afgrond van oorlog gebracht Bouw van een atoomduikboot Opnieuw Chinees bisschop in arrest Aanslag gepleegd in Bandoeng Vredespogingen inzake Korea op een dood spoor Kind onder trein gedood bij Borne Oranje symbool der eenheid Radiorede van minister-president Pokken in Tilburg Scheepsberichten Met mevrouw Boesman en Godfried Bomans aan boord Abonnementsprijs t 5.30 per kwartaal, t 1.77 POt mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief Pet editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; •n alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 «t. per m.m. contract belangrijke korting. Directeur: 5. f. M. Stump.1 Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 1 Mei 1951 46e Jaargang No. 12157 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ER VALLEN in de laatste tijd verschillende publicaties te me moreren, betreffende de verering van de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria, welke een punt van overweging mogen zijn °P de dag, dat de schone Mei maand begint, die bijzonder aan Haar is toegewijd. Dr. ir. Hans de Goey verhaalde in het Katholiek Cultureel Tijd schrift van Mei van het vorig jaar van zijn pelgrimage langs een aantal genade-oorden van de H. Maagd, waar zij op buiten gewone wijze verscheen: Parijs in 1830, La Salette in 1946, Lour- des in 1858, Fatima in 1917 en er waren er nog zoveel andere. En de Goey wijst er op, dat Fatima nog niet ten volle zijn geheimen heeft ontsluierd. Wij weten immers, dat een verzegel de enveloppe, die niet vóór 1960 geopend mag worden, dat deel van Maria's toespraak tot de kin deren behelst, dat wij thans nog met zouden kunnen verdragen. Maar hadden wjj al niet genoeg gehoord? Reeds meer dan hon derd jaar spreekt Maria tot de wereld, laat Zij aan de wereld zien, door welke zonden de steeds groter wordende catastrophen worden afgeroepen en predikt Zij de weg, die tot vrede en geluk Y0'\T. het gekwelde mensenkind 2?' we§ van nederigheid, onthechting, boete en barmhar tigheid. Maria spreekt tot de wereld, maar ook: Maria strijdt voor de wereld. Betekent deze openba ring van Maria „als de Vrouw die zelfhandelend optreedt om de kop van de slang te verpletteren", misschien, dat het tijdperk van Maria s Rijk is aangebroken waarin Zij volgens de H. Grignon de Montfort zal heersen, totdat tenslotte Haar Zoon zich op de I wolken zal openbaren? En toch, betekent deze boodschap van Ma ria genoeg voor ons? Tien jaar geleden^ schreef ons een geeste lijke vriend, dat Maria, vooral in het meer noordelijk deel van ons land, niet half genoeg wordt ver eerd Maar tegelijk constateerde mi, dat de dagbladen herhaalde- ij k melding moesten maken van het herstel van plaatselijke Lieve- Vrouwe-devoties, wat toch weer wel op de opbloei van de Maria- devoties wees. Een andere schrijver in het ge noemde tijdschrift betoogt, dat wij hl Nederland méér bouwen op onze katholieke verenigingen, dan,°P de weg van gebed, offer en boete, welke Maria ons ge wezen heeft Wordt er inderdaad met nog veel te weinig gedaan ?a? Ae stuwing der devotie van het Onbevlekt Hart van Maria op de eerste Zaterdag? En toch zei de H. Maagd in Fatima, dat jGod, om de zondaars te redden [de devotie tot Haar Onbevlekt -Hart m de wereld verspreid wilde zien: „dan zullen er vele zielen zijn worc'en en zaj er vrede Dertig jaar geleden werd in Hu blin het Legioen van Maria opgericht. Uit een even sober als godvruchtig en schoon begin groeide een beweging over de gehele wereld. Het greep pas be keerde negers aan en in streken, waar de christenen vervolgd werden en verbijstering en angst zich hadden meester gemaakt zo wel van priesters als van leken, rypte het idee van het Legioen, dat in korte tijd het Pinkster vuur zou ontsteken en lafheid in heldenmoed zou doen verkeren. Wij weten niet, of het zin heeft, tegenstellingen te maken, zoals wel eens meer gebeurt, tussen de juiste gebedsactie en het leven van boete en versterving, met .talloze congressen en meetings, massale bedevaarten en radio- uitzendingen, die opwekken tot enthousiasme voor de strijd van Christus maar zeker ,is, dat helaas, ook de organisatie van Maria Legioens e.d. niet steeds de verwachte uitkomst heeft gebracht. Wij geloven, dat ook zonder organisatie zegenrijke gevolgen van het Legioen verwacht kun nen worden. Tot de Legioen im mers behoren allen, die bijzonder if _Te maand van Maria de oude vertrouwde gewoonte volgen, om, "^gelijk in de kerk dat jnoodzakelijke middelpunt van ue nieuwe gemeenschap"! imaar anders thuis en zeker zo veel mogelijk met de achterge- ?ne5 thuis, de Rozenkrans en de daarbij in de Mei-maand getrouw behorende oefeningen te n veIegevallen zal het oprecht en vurig doen van die gebeden in de Mei-maand „drin gen en dwingen" om de god vruchtige gewoonte van dat ge bed - de Rozenkrans is het ge zinsgebed bij uitstek ook daar na voort te zetten. En wie zal niet, als hij of zij maar enigs- zms kan, zeker in de Mei-maand Qe H. Mis des morgens bijwonen, \P (n deze maand het gebed wt Maria, om vrede en verdraag zaamheid in de wereld en zovele andere gunsten, tot ere van Ma nia. steeds driester zouden wij joggen, het karakter van dat hemelbestormend gebed te geven, nat Maria zo verdient en dat de wereld weer zo dringend behoeft? Het Legioen van Maria behoeft met per sé een nietiwe of aparte "fganisatie te zijn. Er zijn al zo veel vormen van diverse gods dienstige verenigingen, zodat geen meuwe nodig zou zijn, indien het I instaande voldoende wordt be- i ^aar bovendien, ook zonder ,'higerlei organisatie is er het Aïioen van Maria, dat vandaag 7Jer begint op te trekken en in f,F komende maand de Moeder 'bas en Haar Goddelijke Zoon me' zal teleurstellen! WASHINGTON, 30 April (Reuter) President Truman heeft Maandag een defensiebegroting ten bedrage van 60.679.414.690 dollar bij het Congres ingediend. Deze gelden zullen gebruikt worden voor de militaire uitgaven van de Verenigde Staten zelf en voor hulp aan de met de V.S. verbonden landen bij hun bewapening. treft, zullen 18 divisies met aparte gevechts- en hulpeenheden wor den uitgerust en onderhouden. De vloot zal een actieve macht van 1.161 schepen onderhouden. Het corps mariniers zal twee-en- een-derde divisie en andere hulp eenheden omvatten. De luchtvloot zal voortgaan met de opbouw van 95 oorlogs„wings". In een begeleidend schrijven verklaarde de president, dat „de machthebbers in Rusland de we reld aan de rand van een alge mene oorlog hadden gebracht. Indien de Sovjet-Unie een alge mene oorlog wil ontketenen, moet de vrije wereld in de positie ver keren om de aanval te kunnen keren en vastbesloten en onmid dellijk een tegenaanval te doen op de zetel van de Sovjet-macht aldus Truman. Besteding der gelden De gelden zullen als volgt wor den gebruikt. Wat het leger be- FABRIEKSBRAND EN MOORDPARTIJ DJAKARTA. 30 April (Anetal. De rubberfabriek te Tiikaso. ten zuiden van Sukabumi. is, naar thans bekend is geworden, in de nacht van 25 on 26 Anril door een bende in brand gestoken en geheel in vlammen ongegaan: voorts werden enige leden van het nersoneel der onderneming vermoord. De bende, die uit zestig zwaar bewapende leden bestond, roofde eerst alle (in totaal meer dan ze ventig) woningen van het Euro pees en Indonesisch personeel en stak deze vervolgens in brand. Behalve de fabriek gingen ook alle rookhuizen in vlammen op. Tijdens de aanval was geen Euro pees personeel op de onderneming aanwezig, aangezien de employe's uit overweging van veiligheid in Sukabumi gehuisvest waren. De fabriek was eigendom van de Sociëté Culture Commerce France Neerlandaise; zij was een jaar in bedrijf, nadat zij van de grond af opnieuw was opgebouwd. De schade wordt geschat op 800.000 rupiah. Meer dan de helft van deze fondsen zullen worden gebruikt voor het aanschaffen van sche pen, tanks, vliegtuigen, artillerie, vrachtwagens, munitie en radio grafisch bestuurde projectielen. Een bedrag van 14.5 milliard dollar zal worden besteed voor de aankoop van vliegtuigen. Atoomduikboot Een bedrag van 29.5 millioen dollar is uitgetrokken voor de bouw van een atoomduikboot. Volgens deskundigen van het ministerie van defensie zou deze duikboot begin 1953 klaar kun nen zijn. Op de begroting komt ook een bedrag van 218 millioen dollar voor voor een vliegdekschip van 57.000 ton, waarop atoombom- dragende vliegtuigen kunnen landen. PEKING, 30 April (KNP). Volgens een bericht van Radio Peking is wederom een bisschop in China gearresteerd. Het be treft hier Mgr. René Boisguerin, bisschop van Suifu. Hij wordt er van beschuldigd inlichtingen te hebben verschaft aan het Franse consulaat in Tsjang Tu over de industrie in het gebied van Szets- huan. De communistische politie zou bovendien vijf revolvers bij hem hebben gevonden. Mgr. Bois guerin is 50 jaar oud en werkt reeds 23 jaar in de missie van China. DJAKARTA, 30 April. Aneta. Zaterdagavond om kwart voor twaalf is van een voorbij rijdende jeep een handgranaat geworpen naar de vestibule van hotel Savoy Homann te Bandung. De granaat ontplofte op het trottoir voor het hotel. Drie personen werden ge wond. Een ernstig gewonde moest in het Juiianaziekenhuis worden opgenomen. Communistische verenigingen in West-Berlijn verboden BERLIJN 30 April (Reuter) De Westberlijnse senaat heeft vijf communistisch-georiënteerde ver enigingen verboden, alsmede alle vergaderingen waarop propagan da wordt gemaakt voor het door de communisten .„gesteunde refe rendum tegen dë hermilitarisatie. WASHINGTON, 30 April. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een rede voor de Ame rikaanse Kamer van Koophandel gezegd, dat het de bedoeling van de Sovjet-Unie was „zowel Euro pa als Azië te veroveren in de verwachting alsdan de wereld te DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET PALEIS SOESTDIJK (Opname Willy Schurman, NFK) kunnen beheersen'De Sovjets gebruikten „satelliettroepen voor de agressie in Korea" en hielden hun eigen strijdkrachten in reserve. „Het zou de strategie der Sov jets ten goede komen, wanneer wij onze kracht op grote schaal zouden verbruiken tegen de troe pen en het grondgebied van hun satelliet". De beste manier om een eind te maken aan de strijd was vol gens Acheson: 1) vastbesloten blijven om de vijand tegemoet te treden en terug te slaan, tot dat het hem duidelijk zou zijn, dat agressie niet lonend kon zijn; 2) concrete maatregelen tegen hervatting van de agressie; 3) de vijand moest zijn poging op geven om Korea te veroveren. De „Russische aanval" in Korea had de overheersing van geheel Azië en het afleiden van de aan dacht der V.S. van Europa ten doel. Het leed geen twijfel, dat de Sovjet-Unie zich bewust werd van de mate waarin de weste lijke defensie-programma's vor derden, getuige de „toenemend scherpere toon" van Gromyko op de conferentie te Parijs. Deson danks diende het Westen voor bereid te zijn op een zenuwen oorlog en op zijn hoede te zijn voor „vredesoffensieven' Vredespogingen opgegeven? De pogingen der Verenigde Naties om het Koreaanse conflict langs politieke weg tot een op lossing te brengen zijn op een dood punt gekomen. Van het front Volgens berichten van geal lieerde vliegeniers waren Maan dag ongeveer 3000 vrachtauto's met noordelijken op weg naar het front. Dit was het grootste aantal voertuigen, dat ooit on middellijk achter de gevechts linies op het westelijke front was samengebracht. Door de sneltrein, die ca. 12.00 uur uit Almelo te Borne moet aankomen, is het 2-jarig zoontje van de familie S. te Borne giste ren gegrepen en op slag gedood. De familie S. woont in een buiten werking zijnde blokpost aan de spoorlijn. Het erf is om geven door een hek, dat echter blijkbaar open heeft gestaan. Hierdoor kon het kind de spoor baan oplopen. Reeds korte tijd nadat het défilé van de duizenden Nederlanders langs het bordes van het Paleis te Soestdijk begonnen was, was de opgang van het paleis veranderd in een kleurig tapijt van bloemen. Staande op het bordes: H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet. i// (Van onze verslaggever) In het hartje van Nederland, in Soesidijk, nabij het witte paleis, resulteerden gisterenmorgen de aanhankelijkheid en de sympa thie van het Nederlandse volk voor dë jarige vorstin. Toen het prinselijk gezin om hall elf op het bordes plaats nam klonk een geestdriftig gejuich uit de monden der duizenden die zich reeds vroeg in de morgen een plaats hadden verzekerd om dit jaar lijks terugkerende schouwspel te zien. Begeleid door het koper van het Soester en Baarnse harmonie gezelschap P.V.O. en Crescendo klonk daar een massaal Wilhel mus. Toen begon het défilé, waaraan duizenden deelnamen. Om even over half elf ver schenen Koningin Juliana en Prins Bernhard vergezeld van de prinsesjes Irene en Margriet op het bordes en tegelijkertijd wer den vijfduizend postduiven opge laten van duivenhouders uit Baarn, Soest en Utrecht. Na de bloemstukken van de gemeente besturen van Baarn en Soest volgden de bloemen van hen die uit alle lagen en standen van ons volk voortkomen en werden op de trappen neergelegd. Een zee van bloemen Een goede gedachte was het wel om het hele Nederlandse volk te betrekken in deze bloe menhulde. Nabij het bordes ston den de voetballers van Heeren veen met hun sopporters en keken hun ogen uit naar zoveel bloemen en mensen en een der gelijk enthousiasme. Doch zij waren de enigen niet die verrast opkeken toen daar uit de vier windstreken vertegenwoordigers van hun streken, van hun gilden of van hun ambachten aandacht opeisten. De Koningin droeg een tur- qoise robe en de prinsesjes waren in het lichtblauw gekleed. Prins Bernhard, die een vermoeide in druk maakte, had zijn winterjas aan en de prinsesjes Beatrix en Marijke moesten wegens een ver- OOK AAN BOORD VAN DE „GROOTE BEER"? De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid deelt ons mede, dat in Tilburg enige gevallen van pokken zijn geconstateerd. Alle maatregelen om eventuele uit breiding van de ziekte te voor komen zijn genomen. Reden voor ongerustheid bestaat er voorals nog niet. Naar wij vernemen, be treft het aantal geconstateerde gevallen thans 18. Aan boord van de „Grote Beer", op weg naar Nederland met Am bonese militairen en hun gezin nen, is onder de passagiers een ziektegeval geconstateerd, dat het vermoeden wekt, dat men even eens met een geval van pokken te doen heeft. Het schip keert terug naar Port Said, waar een uit Nederland uitgezonden tro penarts aan boord zal gaan om de opvarenden te revaccineren. koudheid binnen blijven. Zij volgden achter een der ramen het défilé. Ambonese groep Vele geschenken werden aan geboden. Onvermoeibaar dankte de Koningin voor dit alles. De Koningin, de Prins en de prinses jes zwaaiden de voorbijtrekken- den toe. Het was een aangrijpend moment toen daar plotseling een groep Ambonese militairen in stramme pas voorbij het bordes trok, gebruind en sommigen grijs geworden in de tropendienst. De Koningin kwam zichtbaar onder de indruk. Feestvreugde overal Elders in het land, zoals in de hoofdstad, de residentie en alle Nederlandse dorpen en steden, is Koninginnedag, zoals vanouds, met vreugde gevierd. In Den Haag concerteerde het Residen tie-orkest, waarbij vele ministers zich onder het gehoor bevonden. In Djakarta De Hoge Commissaris in Dja karta, de heer Lamping, gaf een receptie, waar een duizend gasten van de Nederlandse kolonie aan wezig waren. Er werden heil dronken uitgebracht op H.M. de Koningin en op president Su karno. Rede minister-president De minister-president, dr. Drees heeft gisteravond in het natio nale programma een radiorede gehouden tot het Nederlandse volk. Dr. Drees roemde de Ko ningin om de woorden van be moediging en vertrouwen, die geregeld waren gesproken bij de bezoeken aan het buitenland. ..Het licht, dat de uitingen van Koningin Juliana doet schijnen in het donkerte, waarin wij in deze tijd leven, kan bijdragen tot de versterking van onze volks geest; Oranje is het symbool van de eenheid", zo zeide dr. Drees en hij wenste H.M. en het Kon. Gezin met deze dag van harte geluk. Asturias. Djakarta-Amster dam, 29 April van Colombo Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Sydney, pass. 29 April Kaap Leeuwin. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 29 April Gibraltar. Omstreeks half zes ei ster a vond zag men te Zandvoort uit Noor delijke richtine een ballon on een hoogte van on eeveer 700 meter aandrijven. Hii was tijdens de Konineinnefeesten te Bloemen- daal oneesteeen met aan boord de heer Godfried Bomans en mevrouw Boesman. Boven Zandvoort daalde hij neer tot ongeveer 70 meter, ter wijl er strooibiljetten werden uit gegooid, waarschijnlijk ten behoe ve van de „Haak-in Actie", op de ballon stond namelijk in witte letters te lezen: „Haak-in Actie". Plotseling merkte men, dat de GEEN RUZIE MAKEN Het zal Lloyds in Londen 250.000 dollar gaan kosten als de komieken Bud Abbott en Lou Costello het in de komende vijf jaar oneens met elkaar zullen worden, zo bericht hun studio. De Uni versal-International Studio deelt dan verder mee, dat de filmspelers tegen dit be drag zijn verzekerd om hun 15-jarig partnerschap met 5 jaar te continueren. Lloyds zal op grond van deze won derlijke polis uitbetalen in geval van ongeluk, contrac tuele geschillen of menings verschillen. ballon zeer snel daalde. Er steeg rook op en enkele seconden later sloeg hij met een smak twee kilometer ten zuiden van Zand voort en ongeveer 200 meter uit de kust in zee. Van alle kanten werd dadelijk getracht hulp te bieden. Een 15-tal mensen trok met touwen en planken in zee en het lukte na ongeveer 10 minuten beide drenkelingen aan de wal te brengen. Met particuliere auto's werden de drenkelingen naar twee strandtenten gebracht, waar hun eerste hulp werd ver leend. Vervolg op pag. 3. AMBONEZEN NAAR GENNEP Het honderdtal KNIL-gezinnen dat in October j.l. in het voor malige arbeiderskamp te Gennep onderdak vond zal elders op ver schillende plaatsen worden on dergebracht. Het vrij komende kamp zal worden ingericht voor de huisvesting van Ambonezen en hun gezinnen. INDONESISCHE REGERINGSVERKLARING DJAKARTA, 1 Mei (Aneta). Het Indonesische parlement zal tot 26 Mei od reces gaan: als ge volg hiervan zal de regeringsver klaring van het nieuwe Indone sische kabinet, die. naar men hoonte. nog deze week zou wor den afgelegd, niet worden uitge sproken voor eind Mei.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1