Eis tegen dader moordaanslag zes jaar gevangenisstraf HET NIEUWE MARIA-DOGMA Kranslegging Krachtig pleidooi STILLE TOCHT voor de gevallenen ZONNEBRILLEN AGENDA Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging 'r\ Waarheiddie vanaf de eerste eeuwen berustte in de Geloofs schat van de Kerk Bloemenklok Herdenking van de bevrijding K.A.B. Alkmaar Vraagt G. B. BEHANGSELS N.V. ALKMAARSE OVERDEKTE Een abonnement Teraardebestelling J. J. Groot Aan de rechterI van de Vade PAGINA 2 WOENSDAG 2 MEI 1951 ALKMAAR Dinsdagmorgen diende voor de tweede en laat ste keer voor de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank de zaak tegen de Zwollenaar Gosse M., die terecht stond voor het plegen van een moordaanslag, waardoor het vorig najaar de St. Anna- straat werd opgeschrikt. De officier van Justitie, die na het horen van de laatste getuige, A. F., zijn requisitoir hield, eiste tegen de schuldige, die steeds ontkend had, maar tijdens het pleidooi van zijn advocaat, Mr. D. Thys in snikken uitbarstte, een ge vangenisstraf van zes jaren. „Als ik haar krijg" De getuige A. F., alias „DiKKe Bep" uit Echt, die nog in 1948 te Nijmegen in een logement ver bleet, vertelde rustig en duide lijk, hoe zij de situatie had ge zien waarin verdachte en zijn vriendin mej. O. leefden. „Bet ging niet best tussen hen", ver telde de vrouw, die een degelijke en waardige indruk maakte, en het slachtoifer heeft mij verschil lende malen verteld „dat zij ge slagen en gedreigd werd". 'ioen het haar duidelijk was geworden wat G. M.'s bedoelingen waren, heeft zij gezorgd dat de bedreigde vrouw elders werd on dergebracht. Maar Gosse M. had haar gezegd: „als ik haar krijg, steek ik haar kapot". Toevallig ontmoette de man toen enkele dagen later, op aan wijzingen van een militair op 't adres van zijn vrouw gekomen, de vrouw in een ander logement, waar hij, naar verschillende ge tuigen verklaarden, toen reeds 'n moordaanslag op mej. O. wilde plegen. Dat werd toen verijdeld. De verdachte beweerde, dat het hele verhaal verzonnen was en vertelde de president van de rechtbank, mr. A. D. van Regte- ren Altena, dat de getuigen el kaar wel brieven zouden heb ben geschreven om hem een hak te zetten. En hij beriep zich, de laatste strohalm waaraan hij zich vastklampte, op de aanwezigheid van een jodenman (die nergens te vinden was) welke verdach- te's beweringen waar zou kunnen maken.. De president, die de verdachte, trillende van zenuwen, nog een kansje wilde geven, vroeg: „Was u toen in Nijmegen ook niet in een driftbui? En wist u toen mis schien niet precies meer wat u deed?" Maar dat ontkende verdachte. Toen kwamen de rapporten over de man op tafel. Een psychiater meende met een gestoorde per soonlijkheid te doen te hebben en vroeg ter beschikkingstelling van de regering. Hij achtte deze dader niet geheel toerekenings vatbaar. Er waren ook enkele gunstige inlichtingen die verd. aanvulde door te verklaren, dat hij in de militaire dienst., ook een goede indruk had gemaakt. Andere inlichtingen waren ech ter minder gunstig. Ook op ze delijk gebied zou verd. het niet al te nauw nemen. Voorts bleek hij afkomstig uit een familie, waarvan verschillende leden lang durige gevangenisstraffen hadden ondergaan. Toen de president vroeg of verdachte van het gebeurde geen spijt had, antwoordde deze heel voorzichtig: „Er is maar Een, die dat weet." Requisitoir Mr. J. V. C. Meischke, de Offi cier van Justitie, kwam toen aan zijn, reeds veertien dagen uitge steld, requisitoir toe waarin hij voorop stelde, dat hij de getui gen alleszins betrouwbaar achtte Vanaf de gebeurtenis in 1948, plaats gevonden hebbend in het Nijmeegse logement, haalde hij de hele onverkwikkelijke geschie denis nog eens naar voren en kwam aan de hand van de ge tuigenverklaringen, tot het be wijs van poging tot moord met voorbedachte rade. Ook de be dreigingen te Leeuwarden in het logement van L. en te Amster dam bij de schoonzuster van de nieuwe vriend van mej. O. ze kere B„ geuit en zijn gedrag te Alkmaar wezen daarop. Boven dien was het mes, dat verdachte voor de aanslag in de hand hield, niet voor het schillen van fruit gebruikt, dat was bij een onder zoek in het laboratorium der jus- komen. Het staat vast dat verd. titie zonneklaar aan het licht ge- een opvliegende natuur heeft, ALKMAAR. Evenals vorige jaren zal ook diit jaar weer een „Stille Tocht" georganiseerd wor den op de avond van4 Mei a.s. De stoet zal zich opstellen op het Canadaplein, vanwaar zij om half acht vertrekt- Na het défilé langs het monument in de Wilhelmina- laan, zal de stoet doorlopen tot aan 't einde van de harodravers- laan, om daar te worden ontbon den. De commissie ter voorberei ding van deze tocht dringt er hij het publiek dringend op aan hier goed op te letten en niet reeds de tocht te verlaten bij het kruispunt Harddraverslaan-Julianal'n, zoals het vorige jaar gebeurde. Ook verzoekt de Commissie dringend niet aan de kant te blijven staan kijken, doch aan de tocht deel te nemen, opdat op waardige en in drukwekkende wijze allen, die hun leven in de strijd voor de herkrijging van onze vrijheid hebben gegeven, worden her dacht- Er is bij 't monument gelegen heid om bloemen af te geven. Deze worden dan door padvind- sters in ontvangst genomen en aan de voet van het monument gelegd. Om 8 uur zal twee minuten stilte in acht genomen worden. Klokslag acht uur wordt langs de route de electrische straatverlich ting aangestoken. Dit is dan het sein om stil te staan (ook voor het verkeer). Zodra het licht weer wordt uitgedraaid, zet de stoet zich tot het eindpunt voort. Men wordt verzocht van 6 uur af in de namiddag tot aan het einde der 2 minuten stilte de vlaggen halfstok te hangen. maar dat de aanslag gepleegd is uit jalouzie, kon de officier niet zien, daar hij van enige liefde tot deze vrouw van de zijde van verdachte weinig bespeurde. Het was gewoon een geval van wraak. Voor deze poging tot moord eiste de Officier, rekening hou dend met verdachte's omstandig heden en het milieu, waaruit hij afkomstig was, een gevange nisstraf van zes jaren. Pleidooi Mr. D. Thys had de niet be nijdenswaardige taak. deze zaak te verdedigen. Hij begon met lof toe te zwaaien aan politie en jus titie voor de correcte en snelle wijze van onderzoék; vooral de rechter-commissaris en de re chercheur C. Sprong van de Alk maarse Gemeentepolitie prees hij voor hun objectief en duidelijk rapport. Ook de getuigenverkla ringen bestreed mr. Thys niet, die waren objectief en eerlijk ge weest. Wat de houding van ver dachte betrof, die alles ontkende wat in zijn nadeel was, daarvan meende de advocaat zich te moe ten distancieren. Maar voorbe dachte rade meende hij toch niet in dit geval te kunnen zien. De daad was zeker niet in koelen bloede geschied en na de aanslag in Nijmegen is er een periode van goed samenleven gevolgd, waaruit niet valt op te maken, dat verdachte moordplannen zou hebben gehad. Verdachte is wel eer driftig geworden, een gevoel dat werd opgewekt, toen hij vernam, dat de vrouw, waaraan hij veel had gedaan, er met een ander vandoor was gegaan en hem verraden had. De daad moet gepleegd zijn in een toestand van opwinding, waarbij het verstand buiten werking is getreden. Het psychiatrisch onderzoek achtte mr. Thys, evenals de Off. van Justitie, niet geheel bevredigend en hij zou wel eens een tweede, gedegener rapport willen zien, maar verdachte voelt daar niets voor. De strafmaat vond hij zeer hoog. mede omdat hij meende dat de vrouw in kwestie toch ook niet geheel vrij uit ging. Mr. Thys besloot met de clementie van de rechtbank te vragen en het rapport van de psychiater in zoverre te volgen dat men tot 'n ter beschikkingstelling van de regering zou kunnen komen. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Hef sluitingsuur ALKMAAR. De commissa ris van politie maakt bekend dat op de bevrijdingsdag, 5 Mei, het sluitingsuur voor veriofs- en ver gunningslokaliteiten is vastgesteld op des nacht 2 uur. Schoorsteenbrand ALKMAAR. Gistermiddag om half vijf brak een schoor steenbrand uit in een perceel op de Geest. Het vuur bevond zich op een voor blussing ongunstige plaats, zodat de politie genood zaakt was de brandweer om assis tentie te verzoeken. Het vuur kon tenslotte worden geblust. f Advertentie) 39 59 99 1.69 enz. enz. Het echtpaar C. ThoesNaber, wonende in de Zocherstraat te Alkmaar, dat op 5 Mei maar even z'n 50-jarige bruiloft viert. Van harte proficiat! UITVOERING van de Ope rettever. Danza, Gulden Vlies, 8 uur. FEESTAVOND Christel. Oranjeveren., Wapen v. Heemskerk, 8 uur. FILMS: Rex-theater: Haar grootste offer, alle leeft. Harmonie: Tea for Two, Volwassenen; Cinema Americain: Sunset Boule vard, 18 jaar; Victoria- theater; Toontje heeft een paard getekend, alle .leeftijden. Voorstellingen: heden avond 8 uur. Morgen: 2 uur en 4.30, 7 en 9.30. APOTHEKERSD.; Vanaf hedenavond 18 u. is voor spoedgevallen geopend Apotheek „Kruisinga," Apotheker G- Kruisinga, Koorstraat 59. OPENINGSTOCHT OP HEMELVAARTSDAG ALKMAAR. Het bestuur wekt alle leden op tot deelname aan oe traditionele openingstocht naar Alkmaar. Het vertrek uit de Jachthaven te Akersloot is vast gesteld op 's ochtends 10.30 uur. Gezamenlijk wordt naar Alkmaar gevaren. De deelnemers worden verzocht zoveel mogelijk in de nabijheid van 't „admiraalschip" De Hondsbosch van de heer Boersma te blijven. Bij de Omval zal tijdelijk een ligplaats worden gezocht. Hier zal dan gezamenlijk door de Draken en Valken een kleine wedstrijd worden gezeild. Aan een en ander zal nog nadere bekendheid worden gegeven, zo dat verwacht kan worden dat vele Alkmaarders deze gelegen heid zullen gebruiken, om onder de rook van de stad, eens kennis te maken met onze zeilsport. De roeiaf deling geeft natuurlijk ook acte dé presence. De roeile den, die niet in een boot geplaatst kunnen worden, worden vanzelf sprekend vóór 10-30 uur in de Jachthaven te Akersloot ver wacht, waar zij gaarne als beman ning bij de zeiljachten opgenomen zullen worden. Alle bezitters van motor-jachten zeiljachten, kano's etc. worden verzocht hun schepen te pavoise- ren, om 't geheel een feestelijk aanzien te geven. Om ca. 1-30 zal dan de terug tocht naar Akersloot worden be gonnen, om te 3 uur aanwezig te kunnen zijn bij de officiële ope ning van de Jachthaven in Aker sloot met 't verbouwde paviljoen ,,'t Kombuis" in aanwezigheid van diverse autoriteiten. De eige naren, de h.h. G. C. en L. Laamens hebben te kennen gegeven, dat zij het zeer op prijs zullen stellen de leden van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging na afloop van „de officiële woorden" in ,,'t Kom buis" te mogen ontvangen, om al daar persoonlijk kennis te kunnen maken. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Cor nelia d. v. S. Leegwater en C. Baltus; Margaretha B. M., d. v. J. Hoogland en B. Tjeertjes; Ag nes L. M., d. v. N. Koenis en J. A. Kok. Gehuwd: Cornelis van den Berg en Annetje Kuis; Petrus N. Mole naar en Maria W. Molenaar; Max van Mastrigt en Tiny Crebas. Overleden: Elisabeth M. Smit, oud 76 jaar, wed. J. Leek; Theo doras Mul. oud 82 jaar, wednr. van A. de Jong; Cornelia Groot, oud 78 jaar, wed. van C. Hes. ALKMAAR Op de laatste der vier Zondagmorgenconlerenties, gehouden onder de titel: „Hef Katholieke antwoord op actuele vragen", sprak Mag Dr. C. Friethoff O.P. uit Amsterdam over het nieuwe dogma van Maria ten Hemel-Opneming. De hoog geleerde spreker begon met vooraf te waarschuwen tegen het maken van de fout, de ten Hemel Opneming van Maria alleen te zien als 'n historisch feit; men moet ook trachten dit historisch feit vast te stellen aan de hand van getuigenissen van wie de feiten hebben geconstateerd. Na de Hemelvaart van Chris tus vernamen de Apostelen van de hen door God gezonden En gelen, dat de Godmens, Die voor hun ogen was opgestegen ten hemel was opgenomen. Zo waren de Apostelen getui gen van de Goddelijke Openba ring. Uit geen enkel document blijkt echter, dat Maria ten Hemel is opgenomen: het staat nergens in de Biibel. Voor de reformatoren is de zaak daarmee af; voor hen is de Bijbel de enige bron van Gods open baring. Voor de Katholieken is er nog 'n tweede bron: de God delijke Overlevering; naast het geschreven is er ook nog het ge predikte woord van de Aposte len en de Kerk, waar dezelfde H. Geest garant voor is. In de eerste zes eeuwen vinden we geen vermelding van de ten Hemelopneming van Maria in de geschriften der Kerkvaders; wél echter en zelfs abundant in de geschriften vanaf de 7de eeuw. Petrus Canisius zegt, dat „dit geloof zich reeds eeuwen hand haaft en ingeworteld is in de harten; en dat naar hen, die deze waarheid ontkennen, zelfs niet met geduld geluisterd wordt; de ze lieden, die meer door ketterse dan door Katholieke geest geleid zijn, worden zelfs uitgefloten." Noch de Bijbel, noch de God delijke Overlevering bieden dus enig houvast. De Goddelijke Openbaring werd afgesloten met de dood van de laatste Apostel. De vraag rijst dan, hoe de Paus er dan toe komt de ten Hemel opneming tot dogma te verklaren. Mgr. Friethoff betoogt dan, hoe de Kerk deze waarheid van het begin af in zich droeg; zij was zich echter niet volkomen bewust van de draagwijdte van wat God haar geopenbaard had. De H. Geest heeft de Kerk zich daarvan bewust doen worden. 4 millioen petities Sinds de dogmaverklaring van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria in 1854 bereikten de H. Stoel 4 millioen petities, om ook de ten Hemelopneming van Ma ria tot dogma te verheffen. Nadat theologen het voor en tegen grondig bestudeerd hadden, richtte de Paus zich tot alle dio cesane bisschoppen in de wereld met de volgende twee vragen: 1. Zijt ge van oordeel, dat de lichamelijke ten Hemelopneming van Maria als geloofspunt moet worden vastgesteld? 2. Is dat uw verlangen en dat van uw geestelijkheid en uw kudde? Van 1194 bisschoppen (94 pet.) kwam hierop een antwoord bin nen; 98 pet. beantwoordde beide vragen bevestigend; 2 pet. spra ken twijfel uit omtrent de twee de vraag, waarvan Va pet. zei: „ik weet het niet". Gefen enkel antwoord was ontkennend. Aan genomen kon dus worden dat 98 pet. van de Kerk reeds leerde en aannam dat het 'n geopenbaarde waarheid is, dat Maria ten He mel is opgenomen. De Kerk in haar geheel kan in zaken van §eloof niet dwalen. Zo kwam ook e Paus er toe, de opneming van Maria met lichaam en ziel in de de hemel tot door God geopen baard dogma te verklaren. Spr. ging dan na, waarop deze waarheid, die steeds in de ge loofsschat der Kerk berust had, steunde. De liturgische viering van dit feest is al neel oud. Door de hele geschiedenis werden de sporen van dit geloof gevonden. Zowel Ireneus in Azië, als Justinus in Rome en Tertullianus in Afrika kerkvaders in de drie delen van de in de 2e eeuw bekende wereld, leerden hetzelfde hier over; niet als iets nieuws, maar als iets, dat bekend was bij hun toehoorders. Deze eenstemmigheid is alleen te verklaren, als deze waarheid heeft behoord tot de apostolische prediking. Ireneus was 'n leer ling van de bisschop Polycarpus, die op zijn beurt een leerling was van St. Jan, aan wie Chris tus de zorg voor Zijn Moeder toevertrouwde. Maria was zo leerden de apostelen deelgenote in het Verlossingswerk van Christus, in Diens Overwinning op de Satan. Reeds in de tweede eeuw stelden de Pausen Maria voor als de Nieuwe Eva, ten nauwste met de nieuwe Adam, Christus ver bonden in de strijd tegen de hel levijand; delende ook in de meest volkomen overwinning over zonde en dood. Gelijk de glorieuze opstanding van Christus uit de dood het sluitstuk was van Zijn overwin ning, zo was ook de verheerlijk king van Maria's lichaam de be' kroning van haar aandeel in deze overwinning. Naast deze antithetische paral lel tussen Adam en Eva en Chris tus en Maria is er het Lucasver- haal, waarop de Paus zich be roept en waarin Maria de „Ge zegende" wordt genoemd; dwz. de aan geen enkele vloek onder worpene. In dit verband citeerde spr. nog Ecclesiasticus: „de roem van de man is de eer van zijn vader; de grootste schande de oneer van zijn moeder". Dit woord, toegepast op Ma ria en haar Goddelijke Zoon, leidt tot de conclusie, dat de Moeder Gods door geen enkele vlek, door geen schijn van scha duw van oneer 'n vlek mocht werpen op de onuitsprekelijke Goddelijke glorie van haar Zoon Daarom rustte op Maria geen enkele vloek, behaalde Satan op haar geen enkele overwinning. In zijn beantwoording van ver schillende vragen, betoogde mgr. Friethoff, dat Maria's dood niet geopenbaard is. Haar deelgenoot schap in Christus' lijden en Ver lossingswerk sloot haar lichame lijke dood echter niet uit. De dood was geen straf, maar maakte haar gelijkvormig aan Christus. Het was de vice-voorzitter van het comité, de heer v. d. Drift, die bij ontstentenis van dr. Jun- gerhans Pater Friethoff dank bracht voor zijn helder betoog. Hij bracht ook dank aan het gehoor voor de aandacht waar mee deze en de vorige voordrach ten waren aangehoord. ALKMAAR Sinds de bevrij ding placht een Comité ad hoe op 4 Mei op een drietal plaatsen kransen ter nagedachtenis van de gevallenen aan te brengen. Eén krans werd gelegd bij het monument in de Wilhelminalaan voor de Alkmaarse illegale wer kers, die in de strijd tegen de vijand hun leven hadden gege ven; één werd er gehecht naast de gedenksteen aan de St. Joseph kerk voor de Alkmaarders, die als legale strijders waren ge sneuveld: één tenslotte werd er gelegd bij de graven van de Ge allieerde strijders op de Algeme ne Begraafplaats om de nage dachtenis te eren van onze bond genoten, die mede voor onze be vrijding het hoogste offer hadden gebracht. Het genoemde Comité was sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van o.m. het oude Alkmaarse Bevrijdings-Comité en de Ver eniging van Oud Illegale Werkers die inmiddels beide ontbonden zijn. Daarmede moest dat Comité ook wel opgeheven worden. Ge lukkig verklaarde het Oranje- Comité bestaande uit de be sturen der beide Oranjevereni gingen zich bereid in het ver volg de verzorging van de krans legging op zich te nemen en de hieraan verbonden kosten te dra gen. Het Oranjecomité heeft nu be sloten in het vervolg slechts twee kransen aan te brengen: één als genoemd op -het kerkhof en één bij het monument in de Wilhel minalaan, dat het vorige jaar is onthuld- Dit is toch opgericht ter herinnering aan alle Alkmaar ders, die in de oorlog en tijdens de bezetting vielen. Het Comité oordeelt het daarom niet nodig om, nu wij ons definitieve monu ment hebben, nog op een andere plaats de nagedachtenis van ge vallen plaatsgenoten te eren- Deze kranslegging zal Vrijdag a-s. om 5 uur in de Wilhelmina laan plaatsvinden en daarna op de begraafplaats. Zij zal geschie den dioor de voorzitter van het Comité in tegenwoordigheid van de burgemeester en de leden van het Oranje-comité. Van de kranslegging op het kerkhof zal een foto gemaakt worden, die het comité wil stu ren aan de familie van hen, die hier hun laatste rustplaats von den. Die verre verwanten- bemer ken dan, dat hun geliefden in Alkmaar niet vergeten worden. De lezers worden opgewekt aan deze eenvoudige plechtigheid deel te nemen, om daardoor te tonen, dat ook zij de plaats- en bond genoten nog gedenken en om hun deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen, die hun verlies vooral in deze dagen weer zo zwaar gevoelen. KATH. REISVERENIGING ALKMAAR. De onlangs op gerichte afdeling Alkmaar c.a., van de Ned. Kath. Reisvereni- ging heeft op haar alg. vergade ring van 11 April een bestuur gekozen, waarvan de functies bij de bestuursvergadering van 16 April verdeeld zijn als volgt: geest, adviseur Conrector G. J. Groen; voorzitter A. Wohrmann; le secretaris J. L. Linsen; 2e secretaresse mej. A. Bijl; pen ningmeester J. Koelman; com missarissen: mej. M. J. Buys, P. N. Bruin, L. Houben, C. F. de Munk. De heer C. F. de Munk, Siga- renmag. Spoorzicht, Stationsplein 92, tel. 2716, verstrekt alle in lichtingen, neemt aanmeldingen voor lidmaatschap of deelneming aan reizen in ontvangst en be last zich met de verkoop van Het bestuur besloot eenstem mig om bij voldoende deelname voor 2de Pinksterdag een excur sie te organiseren door de kop van Noord-Holland. „Outl Papier" - Welkom papier ALKMAAR. Het Bestuur der Alkmaarse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose mocht een dezer dagen van „L.O.P." (Liefdewerk Oud-Papier), een gift van f200.in ontvangst ne men. Voor dit „Oud-papier" onze hartelijke dank. Voor het Bestuur betekende dit „Kas"-papier. R. K. HANDBAL D.D.O. 1— A.O.G. 2 1—3 ALKMAAR. Ondanks een paar invallers wist AOG al spoe dig de leiding te nemen en stond deze niet meer af. Vooral Rie der Kinderen was prima op dreef en wist de DDO-keeper tweemaal te passeren, terwijl ook de links half Lies Buren op een zeer goe de wedstrijd kan terugzien. AOG II, zorg voor een goede plaats op de ranglijst door ook de reste rende wedstrijden te winnen. A.s. Donderdag speelt AOG I tegen PSCK I. De wedstrijd be gint om half een. Daar AOG nog een goede kans maakt om pro motie-wedstrijden te spelen, zal deze wedstrijd gewonnen moeten worden. Het zal er dus spannen aan de Westerweg. MET PINKSTEREN KLAAR ALKMAAR. Geregeld wer ken momenteel twee arbeiders van de gemeentelijke dienst voor de Plantsoenen aan de aanleg van de Bloemenklok op het talud aan het eind van de Harddravers laan. Men is thans zover gevor derd, dat het beëindigen van deze werkzaamheden met Pink steren tegemoet kon worden ge zien. De „cijfers" van de klok krijgen thans een moderner vorm dwz. rechthoekig en niet cirkel vormig, zoals op het Stations- cijfers rode begonia's aangebracht; de „wijzerplaat" zal geheel dicht worden beplant met mesum- brianthen, 'n witbladerige vet- plant, waarin gelijk mozaikwerk, een ster wordt gelegd van een geelbladerige vetplant, nl. de ijsiveria. In het talud voor de klok zal in oud-Hollandse letters van rode begonia's het spreek woord „Beidt Uw tijd" worden aangelegd. Momenteel is men be zig de bloemperkjes aan te leg gen. Van de Harddraverslaan af gezien, zal de vermaarde Alk maarder bloemenklok in de vol le zomer een magnifieke aanblik opleveren en men zal dan onge twijfeld kunnen constateren, dat die plaats nog zo gek niet is. Overzicht programma Stichting 1940/45. VRIJDAGAVOND: Kerkdiensten in alle kerken. 7.30 Stille tocht naar Beeld Wilhelminalaan. 10.30 Concert in de Grote Kerk. ZATERDAG: 7.0021.00 Aanbieding auto-pla quettes aan H.H. Auto mobilisten. 3.303.45 Dropping na het Wa genspel bij de Jan Ligthartschool. 3.454.00 Dropping na het Wa genspel bij de Vondel school. 4.004.10 Schatten van de vlieg hoogte boven de ge hele stad, als na het loslaten van enige lin ten het vliegtuig ge durende 10 minuten op constante hoogte gaat kruisen. ZOMERBAD GAAT MAANDAG OPEN ALKMAAR. Maandag a.s. zal het zomerbad voor de zwem- liefhebbers en -liefhebsters zijn poorten wederom openen. Aan alle kanten wordt het danig op geknapt, zodat het voor de bezoe kers hoogst prettig zal zijn er te vertoeven. Hier en daar wor den of zijn er nieuwe beplantin gen aangebracht en het kinder bassin is opnieuw geschilderd. Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat men, voor het zomerseizoen begint, gelegenheid heeft voor het diploma-zwemmen. Wat de zwemsters en zwemmers ook als muziek in de oren zal klinken is ,dat de prijzen voor abonnementen en leskaarten het zelfde zijn gebleven in vergelij king met het vorige jaar. Een ge combineerd abonnement Zomer- bad/Overdekte geeft de prettige zekerheid, dat men zonder afhan kelijk te zijn van het weer, iedere dag kan zwemmen. Fiets te gelde gemaakt ALKMAAR. J. R. uit Delft stond Dinsdagmorgen voor de Alkmaarse rechtbank om zich te verantwoorden voor het verduis teren van een fiets. De man was op 16 September bij de vrouw van een zekere* B. te Hoorn ge komen en had fmar een lang ver haal opgehangen waaruit zou moeten blijken, dat hij dringend een fiets nodig had. Deze zou hij 's avonds weer terugbrengen, maar dat is niet gebeurd. Hij heeft de fiets gehouden en te gelde gemaakt omdat hij geld nodig had. Uit het onderzoek was gebleken, dat de man, een 30- jarige kapper, wel wat geld aan kon en geregeld café s bezocht. Een meisje, dat hem op de goede weg had willen helpen, had hij in de steek gelaten en hij ver keerde geregeld in verkeerd ge zelschap. Om uit de voorlopige hechtenis ontslagen te worden had hij des tijds de rechters ook maar wat op de mouw gespeld, hetgeen de president van de rechtbank hem nu zeer kwalijk nam. De officier van Justitie, die in het verleden van de man weinig garantie vond voor een hoopvolle toekomst, eiste een gevangenisstraf van vier maanden. De rechtbank doet in deze zaak over veertien dagen uitspraak. WAAROM NAAR ROTTERDAM? ALKMAAR. Men verzoekt ons van KAB-zijde opname var> het volgende: Aansluitend op het artikel van het districtbestuur, willen wij nog even de betekenis nagaan van de gedachte der encycliek-herden king. Voor vele oudere georgani- seerden is dit niet zo moeilijk, zij hebben op vele bijeenkomsten dit meerdere malen gehoord- Maar voor de nieuwe en toekomstige KAB-ers, voor het lid „van na de oorlog", waarvan bij velen de so ciale gedachte nog niet het lei dend motief van hun lidmaat schap is, kan het zijn nut hebben hierop even dieper in te gaan. Welnu, het gezag der beide grote Pausen Leo XIII en Pius XI, de schrijvers van de bekende zend brieven „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno", heeft de wereld zo wakker geschud, dat niemand meer twijfelt aan de noodzakelijkheid der sociale or ganisaties. Vanaf 1891 groeide het arbeids leger slechts langzaam en in ve lerlei vormen. Meerdere malen werden de arbeiders samengeroe pen op z-g. Encycliek-meetings; daar werd 't woord gevoerd door sociale priesters en arbeiderslei ders; daar werd 'n wapenschouw gehouden, een terugblik gewor. pen op de afgelegde weg en wer- de nieuwe idealen aan de orde gesteld. Het arbeidsleger groeide en nam in getal en betekenis toe, er kwam welvaart in de werkers gezinnen. Er werden door de ar beiders instellingen opgericht, eigen ziekenfondsen, sanatoria en rusthuizen. Woningbouwvereni gingen, spaarbanken, eigen pers enz. enz. Nu, na 60 jaar „Rerum Nova rum" gaan wij ons nogmaals be zinnen, wij gaan met 60.000 man nen en vrouwen naar Rotterdam, horen wat onze leiders te zeggen hebben en zien naar het massa spel „Golfslag der Eeuwen", waaraan meer dan 1000 KAB- ers meewerken. Dit groots gebeuren, hetwelk uiteraard slechts énkele malen in ons leven voorkomt, staat nu voor de deur; wij mogen dit niet mis sen: Vele vakafdelingen geven nog een reductie op de kosten, maar het is zaak zich thans op te geven, willen wij zeker zijn van een plaats in het stadion. Bovendien zit er voor ons Alk maarders nog een bijzondere ver rassing in. daar ons muziekcorps „St, Caecilia" waardig is gekeurd zijn medewerking te verlenen- Muziek door 4 KAB-corpsen. Massazang, Massaspel en sprekers de eersten uit den lande, zullen ons op deze 26e Mei een nooit te vergeten schouwspel doen bele ven. Daarom nog een laatste op roep: Sluit U bjj ons aan, geeft U nog heden bij Uw vakafdeling op. De kosten zijn f 4voor reisgeld die pér bus gaan en 50 cent voor programma en insigne. De Maasstad roept, U gaat toch mee? Met het leger van de KAB!! WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. NU EN DAN OPKLARINGEN Overdrijvende wolkenvelden afgewisseld door opklaringen en morgen voornamelijk aan het einde van de middag kans op enkele verspreide buien. Zwakke tot /r.ntige wind tussen Zuid en Oost. Opnieuw iets hogere tem peraturen. (Advertentie) uw behanger Politie krijgt zwemonderricht ALKMAAR. Dezer dagen zijn 30 ambtenaren van de ge meentepolitie geslaagd voor het diploma B. van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. De vo rige week heeft men met 20 politie-ambtenaren de opleiding aangevangen voor het diploma A van de Nederlandse Bond tot Red ding van Drenkelingen. Het ligt in de bedoeling dat het gehele corps zich de zwemkunst eigen zal maken Kinderen vierden Koninginnedag CASTRICUM. Onder leiding van het UNO-comité werden ruim 2000 kinderen in de gelegenheid gesteld op waardige wijze feest te vieren. De kleuters hebben zich goed geamuseerd met de poppenkast van Jan Klaassen, terwijl de trac- tatie op prijs werd gesteld. De grotere kinderen bezetten de bioscoop vrijwel de gehele dag. Af en aan marcheerden de kinderen ,van de scholen naar de bioscoop, om daar te genieten van de aardige films „De Gelaarsde Kat" en de poppenkast van Jan Klaassen, die eveneens op de film werd weergegeven. Het UNO-comité mag terugzien op een zeer geslaagde dag. Advertentie CANADAPLEIN I TeL 3500 ZOMERBAD TeL 3701 Zomerbad of Zomerbad- Overdekte geeft U bet recht vier maanden te zwemmen ALKMAAR. Maandag j.l. had onder grote belangstelling de plechtige Uitvaart plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. J. Groot, in leven directeur van de Ver. Oliefabrieken te Zwijn- drecht. De plechtige Uitvaartdienst werd gecelebreerd door de Z.Ew. Heer Pastoor L. Biesta O.P. met assistentie, terwijl op de zijalta ren H.H. Missen van Requiem werden gelezen door de W.Eerw. Kapelaan Ruhe uit Haarlem en de Z.E. Heer Pastoor Schoenma ker uit Dordrecht. Daarna werd de baar, bedolven onder grote bloemstukken van de N.V. Uni lever, de Ver. Olief abrieken en Calvé, Delft, door het personeel van de fabriek grafwaarts gedra gen, waarna de Z.Eerw. Heer Pastoor Biesta de beaarding ver richtte. Een broer van de overledene dankte de talrijke autoriteiten en andere belangstellenden voor de eer aan de overledene bewezen. Naar aanleiding van het heen gaan van de heer Groot ontvin gen wij van zekere zijde nog het volgende waarderende In Memo- riam: „De heer Groot bekleedde ver schillende functies in het maat schappelijk leven, zoals lid van het Armbestuur, Regent van het St. Jacobsziekenhuis, bestuurslid van het Wit-Gele Kruis, admi nistrateur van de St. Anthonius- spaarkas enz. Meer dan dertig jaren heeft hij deze functies ver vuld op een wjjze die bewonde ring afdwong. Zijn waardevolle adviezen werden altijd in hoge mate gewaardeerd. Streng voor zichzelf was hij alles voor ande ren. Zijn eenvoud, opofferings gezindheid en plichtsgevoel vorm den hem als een nobele figuur- Zijn liefde voor de armen woog zo zwaar dat hij, na met 1 April zijn functie als directeur van de V.O.F. ter beschikking te hebben gesteld, zijn functie als lid van het Arm- en Ziekenhuisbestuur bleef handhaven. Iedere week ging hij naar I Dordrecht om de administratie bjj te houden. Zo ook nog vóór veertien dagen, toen hij Vrijdag thuiskwam en zich oververmoeio gevoelde. De reactie van zijn I zware operatie, gevolgd door het verliezen van zijn onvergetelijke, lieve echtgenote en daarna door het overlijden van zijn behuwd- moeder, hadden van zijn sterk zenuwgestel te veel gevraagd- Ook het afscheid van zijn colle ga's bij hot bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd viel hem uitermate zwaar, omdat de Verenigde Oliefabrieken qen stuk levenswerk voor hem uitmaak ten." DE VERHEERLIJKINC VAN JESUS ZELFS voor velen va: leerlingen die Hem l onderrichting in de sj van Kafarnaüm gehoord 1 was dit woord waarbij Jez het brood des geloofs eucharistische brood h: noemd, hard en zij morde: over. Maar ofschoon Jezi wist, nam Hij geen woor Zjjn rede over het broo levens terug. Veeleer stel hun de vraag: „Ergert u wanneer gij nu de Mens eens ziet opstijgen naar w: vroeger was?" De Verrijzenis en de 1 vaart des Heren moeter nauwer met elkander in v gebracht worden dan gew gebeurt. Zij zijn eigenli, twee onafscheidelijke as van een en dezelfde gebei Het opstijgen naar de of het gaan naar de Vader anders dan de vervullin; I Jezus' bede in het hogep: I lijk gebed waarin Hii 1 „Vader, verheerlijk Mij zelf met die heerlijkheid bij U bezat eer de wereld Wii vinden deze woorden in'het Evangelie van de van Christus' Hemelvaart betekenen dat de Menshe: Jezus volkomen deelgenoot worden gemaakt aan de lijke glorie. Maar wij moeten daarbi tegelijkertijd denken I woorden die Jezus op de Verrijzenis-morgen sprak i Maria Magdalena en di Liturgie van Hemelvaa gebruikt als Antifoon bii d zang van Zacharias in het tend-Officie van de Laude I zij niet mocht voortgaan Hem aan te raken en Hem te houden, want Hij was niet opgestegen naar de zoals Hij nil, op deze n van Zijn Verrijzenis, op he stond te doen en zoals zij Zijn broeders, de Apostele leerlingen, moest gaan zegg De Verrijzenis is het dj verheerlijking is van Jezu die voor Hem de inzet bel van een nieuwe orde van De boodschap van Magc houdt in dat er door de O] ding uit de doden een i nieuwe situatie is ontstaan: is nu bij Zijn Vader gekom bevindt zich voortaan in staat van verheerlijking. D van 'de gemeenzame omgan van de vroegere verhoudin; niet teruggekeerd en zijn nu goed voorbij. Voortaan -het vanaf de Paas-morger verschijningen zijn die de baringen van de Zaligr wordgn. Weertig dagen lang daarn V Hij dan aan de leerl verschenen en door veel t zen had Hij hun getoond d; ook na Zijn lijden nog leefdi had hun gesproken over he ninkrijk Gods. Deze dagen sen Verrijzenis en Hemel gingen, zo zegt Paus Leo c 2e Zondag na Pasen in de I van dq Metten, niet vruch K voorbij, maar grote geh< werden daarin bevestigd, ff mysteries geopenbaard. Not ren de Apostelen en leerl V beangst door de afloop op K kruis en onzeker in hun f aan de Verrijzenis, maar nu S hun de waarheid zo doorz: S van duidelijkheid gewordei niet enkel geen droefheid meer vervulde, maar zelfs vreugde, nu de Heer op de berg door een wolk defi aan hun blikken werd ont ken. De Hemelvaart is het van deze periode dat Jezus aan Zijn leerlingen toonde komende van de Vader. Oi Olijfberg had de laatste ver: ning plaats. Voor goed verd g Hij uit hun ogen. Dit is de van het verhaal van de H; lingen der Apostelen. Jezus de God-I Sindsdien, en zo lang totda aan het einde van de w weer terug zal komen, zal Hem zoeken. Maar niet zullen Hem vinden. Hij heeft dit aangeduid reeds de Hoge Raad besloten had gevangen te nemen, in hei hoofdstuk van het Sint Evangelie. „Nu sprak Jezus de opperpriesters en farizeë de dienaars die door hen w uitgezonden): Nog korte tijd Ik bij u. Dan ga Ik terug Hem die Mij heeft gezonden zult Mij zoeken, maar niet den. En waar Ik ben. kunt niet komen." Wie Jezus wil zoeken en inderdaad wil vinden, bel immers in de vereiste gestel i te zijn. Het is die van het g in Hem. Reeds bij de eucha sche rede te Kafarnaüm (J nes, 6e hoofdstuk) heeft Hij onderscheid tussen ongeloof geloof duidelijk uitgesprc „Het is de geest die 1 brengt, het vlees brengt daartoe bij. De woorden die tot u sprak, zijn geest "en 1< Maar daar zijn er sommige o u die niet geloven. Want J wist van de aanvang af wie waren die niet geloofden, en het was die Hem verraden En Hij vervolgde: „Daarom Ik u gezegd dat niemand tot kan komen tenzij het hem Mijn Vader is gegeven." \Aanaf de Hemelvaart toen T voor de laatste maal z baar onder ons vertoefde, zi *e ons dus tevreden moeten len met het geloof. Maar dit driegt ons niet. Want de v< zen en verheerlijkte Jezus ken en vinden wij hierbc aan de rechterkant van Goi almachtige Vader, zoals biddend belijden. En wij w ddk dat de verheerlijking ■Hem, ons hoofd, die is van de ledematen van Zijn my: Lichaam, de Kerk. De gei immers die Christus ons sche is onuitsprekelijk, zegt St. id zijn Sermoen dat wij hore de Metten van dit feest. Hi naar de woorden van de Pi «e, voor de blikken der Ap< ïen tdri hemel verheven om in Zijn goddelijk leven aar: ie verlenen. Zib die in Chr: ais de verheerlijkte Heer i ^en en zich bereidwillig en derig voor Zijn genadewer f V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2