Ook in Utrecht pokken Ontwerp Radio-wet weldra in de Tweede Kamer ONDERSCHEIDINGEN bij de Koninklijke Marine Katholieke Middenstanders vertrokken naar Rome Vraagt BEHANGSELS ALKMAARSE ERDEKTE abonnement irdebestelling J. Groot Aan de rechterhand van de Vader Herinenting op grote schaal zal eerste vereiste zijn Naar wij vernemen: „Radio Vrij Europa" Wijziging bouwplan over het jaar 1951 Onderwijs en arbeidspotentieel Eindelijk wat warmer Afscheidswoord van bondsvoorzitter Accountant werd overvallen Zaal-Schallenberg WOENSDAG 2 MEI 1951 PAGINA 3 1VERW ACHTING d door het K.N.M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond. •AN OPKLARINGEN ende wolkenvelden door opklaringen en jornamelijk aan het de middag kans op ipreide buien. Zwakke wind tussen Zuid en euw iets hogere tem- kdvertentie) iw behanger ijgt zwemonderricht ÏR. Dezer dagen ibtenaren van de ge- ;ie geslaagd voor het van de Koninklijke e Zwembond. De vo- heeft men met 20 tenaren de opleiding ■n voor het diploma A erlandse Bond tot Red- Drenkelingen, n de bedoeling dat het is zich de zwemkunst naken deren vierden aninginnedag 1UM. Onder leiding 'O-comité werden ruim ren in de gelegenheid waardige wijze feest ;ers hebben zich goed l met de poppenkast aassen, terwijl de trac- rijs werd gesteld. :re kinderen bezetten 3 vrijwel de gehele aan marcheerden de an de scholen naar de m daar te genieten van films „De Gelaarsde e poppenkast van Jan ie eveneens op de film ■gegeven. i-comité mag terugzien r geslaagde dag. Advertentie) APLEIN 1 Tel. 3500 SAD TeL 3701 •ad of Zomerbad- •kte geeft U het vier maanden te zwemmen AR. Maandag j.l. grote belangstelling de Jitvaart plaats van het iverschot van de heer in leven directeur van liefabrieken te Zwijn- chtige Uitvaartdienst ebreerd door de Z.Ew. ior L. Biesta O.P. met terwijl op de zijalta- Missen van Requiem lezen door de W.Eerw. Ruhe uit Haarlem en ser Pastoor Schoenma- irdrecht. Daarna werd bedolven onder grote een van de N.V. Uni- Ver. Oliefabrieken en ft, door het personeel •riek grafwaarts gedra- na de Z.Eerw. Heer esta de beaarding ver ier van de overledene talrijke autoriteiten en [angstellenden voor de overledene bewezen, nleiding van het heen- de heer Groot ontvin- in zekere zijde nog het waarderende In Memo- Groot bekleedde ver functies in het maat- leven, zoals lid van •stuur, Regent van het ziekenhuis, bestuurslid Aft-Gele Kruis, admi- van de St. Anthonius- mz. Meer dan dertig t hij deze functies ver en wijze die bewonde- ang. Zijn waardevolle verden altijd in hoge as hij alles voor ande- eenvoud, opofferings- en plichtsgevoel vorm- als een nobele figuur. voor de armen woog lat hij, na met 1 April e als directeur van de beschikking te hebben jn functie als lid van en Ziekenhuisbestuur [haven. veek ging hij naar om de administratie den. Zo ook nog vóór agen, toen hij Vrijdag en zich oververmoeid De reactie van zijn ratie, gevolgd door het /an zijn onvergetelijke, 'enote en daarna door den van zijn behuwd- ïadden van zijn sterk il te veel gevraagd- fscheid van zijn colle- hot bereiken van de irechtigde leeftijd viel ■nate zwaar, omdat de Oliefabrieken een stuk c voor hem uitmaak- DE VERHEERLIJKING VAN JESUS ZELFS voor velen van Zijn leerlingen die Hem bij Zijn onderrichting in de synagoge van Kafarnaüm gehoord hadden, was dit woord waarbij Jezus Zich het brood des geloofs en het eucharistische brood had ge noemd, hard en zü morden daar over. Maar ofschoon Jezus dit wist, nam Hij geen woord van Zijn rede over het brood des levens terug. Veeleer stelde Hij hun de vraag: „Ergert u dit? En wanneer gij nu de Mensenzoon eens ziet opstijgen naar waar Hij vroeger was?" De Verrijzenis en de Hemel vaart des Heren moeten veel nauwer met elkander in verband gebracht worden dan gewoonlijk gebeurt. Zij zijn eigenlijk als twee onafscheidelijke aspecten van een en dezelfde gebeurtenis. Het opstijgen naar de Vader of het gaan naar de Vader is niet anders dan de vervulling van Jezus' bede in het hogepriester lijk gebed waarin Hii vraagt: „Vader verheerlijk Mij bij U zelf mét die heerlijkheid die Ik bij U bezat eer de wereld was. Wij vinden deze woorden terug in het Evangelie van de Vigilie van Christus' Hemelvaart en zij betekenen dat de Mensheid van Jezus volkomen deelgenoot moet worden gemaakt aan de godde lijke glorie. Maar wij moeten daarbij ook tegelijkertijd denken aan de j woorden die Jezus op de vroege Verrijzenis-morgen sprak tot Maria Magdalena en die de Liturgie van Hemelvaartsdag gebruikt als Antifoon bil de Lol- zang van Zacharias in het och tend-Officie van de Lauden: dat zij niet mocht voortgaan met Hem aan te raken en Hem tegen te houden, want Hu was nog niet opgestegen naar de Vader, zoals Hij nü, op deze morgen van Zijn Verrijzenis, op het punt stond te doen en zoals zij aan Zijn broeders, de Apostelen en leerlingen, moest gaan zeggen. De Verrijzenis is het die de verheerlijking is van Jezus en die voor Hem de inzet betekent van een nieuwe orde van leven. De boodschap van Magdalena houdt in dat er door de Opstan ding uit de doden een geheel nieuwe situatie is ontstaan: Jezus is nu bij Zijn Vader gekomen en bevindt zich voortaan in Zijn staat van verheerlijking. De tijd van'de gemeenzame omgang en van de vroegere verhoudingen is niet teruggekeerd en zijn nu voor i goed voorbij. Voortaan zullen -het vanaf de Paas-morgen de verschijningen zijn die de open baringen van de Zaligmaker worden. Veertig dagen lang daarna is Hij dan aan de leerlingen verschenen en door veel bewij zen had Hij hun getoond dat Hij ook na Zijn lijden nog leefde. Hij had hun gesproken over het Ko ninkrijk Gods. Deze dagen tus sen Verrijzenis en Hemelvaart gingen, zo zegt Paus Leo op de 2e Zondag na Pasen in de Lezing van de Metten, niet vruchteloos voorbij, maar grote geheimen werden daarin bevestigd, grote mysteries geopenbaard. Nog wa rén de Apostelen en leerlingen beangst door de afloop op het kruis en onzeker in hun geloof aan de Verrijzenis, maar nu was hun de waarheid zo doorzichtig van duidelijkheid geworden dat niet enkel geen droefheid hen meer vervulde, maar zelfs grote vreugde, nu de Heer op de Olijf berg door een wolk definitief aan hun blikken werd onttrok ken. De Hemelvaart is het einde van deze periode dat Jezus Zich aan Zijn leerlingen toonde als komende van de Vader. Op de Olijfberg had de laatste verschij ning plaats. Voor goed_ verdween Hij uit hun ogen. Dit is de zin van het verhaal van de Hande lingen der Apostelen. Jesus de God-Mens Sindsdien, en zo lang totdat Hij aan het einde van de wereld weer terug zal komen, zal men Hem zoeken. Maar niet allen i zullen Hem vinden. Hij Zelf heeft dit aangeduid reeds toen de Hoge Raad besloten had Hem I gevangen te nemen, in het 7e hoofdstuk van het Sint Jans- I Evangelie. „Nu sprak Jezus (tot de onperpriesters en farizeën en f de dienaars die door hen waren uitgezonden): Nog korte tijd ben Ik bij u. Dan ga Ik terug naar Hem die Mij heeft gezonden. Gij I zult Mij zoeken, maar niet vin- I den. En waar Ik ben, kunt gij I niet komen." Wie Jezus wil zoeken en ook inderdaad wil vinden, behoort immers in de vereiste gesteltenis te zijn. Het is die van het geloof in Hem. Reeds bij de eucharisti sche rede te Kafarnaüm (Joan nes, 6e hoofdstuk) heeft Hij dit onderscheid tussen ongeloof en - geloof duidelijk uitgesproken: „Het is de geest die leven brengt, het vlees brengt niets daartoe bij. De woorden die Ik tot u sprak, zijn geest en leven. Maar daar zijn er sommige onder u die niet geloven. Want Jezus wist van de aanvang af wie het I waren die niet geloofden, en wie het was die Hem verraden zou. En Hij vervolgde: „Daarom heb Ik u gezegd dat niemand tot Mij kan komen tenzij het hem door Mijn Vader is gegeven." \/anaf de Hemelvaart toen Hij voor de laatste maal zicht baar onder ons vertoefde, zullen we ons dus tevreden moeten stel- len met het geloof. Maar dit be driegt ons niet. Want de verre- zen en verheerlijkte Jezus zoe ken en vinden wii hierboven, aan de rechterkant van God de almachtige Vader, zoals wij biddend belijden. En wij weten «>k dat de' verheerlijking van a m' ons die is van ons. I 3? ledematen van Zijn mystiek I Lichaam, de Kerk. De genade I immers die Christus ons schenkt, is onuitsprekelijk, zegt St. Leo m zijn Sermoen dat wij horen in I de Metten van dit feest. Hij is, I naar de woorden van de Prefa- I be, voor de blikken der Aposte- !en ten hemel verheven om ons in Zijn goddelijk leven aandeel te verlenen. Zii. die in Christus ais de verheerlijkte Heer gelo gen en zich bereidwillig en ne derig voor Zijn genadewerkias (Van een onzer verslaggevers) De besmetting is overgebracht uit Tilburg waar deze gevreesde ziekte thans reeds een twintigtal mensen heeft getroffen. De me dische autoriteiten willen het gevaar voor uitbreiding uiter aard zo veel mogelijk tegengaan en daartoe heeft men niet alleen de betreffende patiënt, een dame uit de Van Lennepstraat en haar naaste verwanten onmiddellijk geïsoleerd, maar heeft men te vens het besluit genomen om een zo groot mogelijk aantal Utrechtenaren, die reeds gevac cineerd waren, ten spoedigste nog eens in te enten. Er is geen reden voor buiten sporige ongerustheid en zeker niet voor een paniekstemming, maar een bepaalde dreiging is er en op de uitbanning daarvan kunnen zeer velen hun hoogst- gewenste invloed uitoefenen. Naar de directeur van de ge meentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, dr. R. E. Wie- renga, ons gistermorgen mede deelde, werd het geval van pok ken eerst eergisteravond onder kend door de waarnemend in specteur der volksgezondheid te Utrecht, dr. De Groot, in wiens gezelschap zich bevond prof. Van Steenis de meest bekende pokkenspecialist in Nederland. Geconstateerd werd, dat het een weliswaar onmiskenbaar, doch niet al te ernstig geval be treft. De betrokkene moet een tiental dagen geleden in Tilburg met het pokken virus zijn be smet in een omgeving waar de ziekte reeds was uitgebroken. Dat haar geval niet eerder werd ontdekt, is volkomen begrijpe lijk. Immers, de zogenaamde in cubatietijd, de periode welke verloopt tussen besmetting en uitbreken der ziekte, bestrijkt zal het op 6 Mei a.s. 50 jaar geleden zijn, dat prof. dr. L. Itallie te Leiden, hoogleraar in de artsenijbereidkunde. te Bern promoveerde tot doctor in de natuurwetenschappen heeft een gezelschap van 53 Deense verzetslieden een bezoek gebracht aan Apeldoorn: is de burgemeester van Utrecht, Jhr. mr. J. de Ranitz met mevr. de Ranitz van plan deel te nemen aan de Avondvierdaagse van de Stichtse Gooise Wandelsportbond: werd een Amsterdamse weduwe door de rechter veroordeeld tot f 20.boete wegens het over treden van de Leerplichtwet: heeft de Commissaris in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, gisteren in Maastricht een nieuw gebouw geopend van de Raad van Arbeid: houdt de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart op 19 Mei op Schiphol de algemene ledenver gadering. De directeur van Schip hol, de heer Dellaert. zal een lezing houden over de Amster damse luchtvaart; heeft een groep Zwitsers, be staande uit 95 personen met 32 auto's, dezer dagen een bezoek gebracht aan de bollenvelden. Vandaag en morgen staan Am sterdam, Volendam en Marken op het programma; veroordeelde de Rotterdamse rechtbank gistermorgen de 49- jarige scheepskapitein van de binnenvaart, die zijn vrouw met een zaag had verwond, tot een gevangenisstraf van vier maan den met aftrek. ongeveer tien dagen. De patiënte is in een speciaal ingerichte barak van het stads- en acade misch ziekenhuis opgenomen en haar naaste omgeving (echt genoot, dochter, verloofde der dochter, zuster en vriendin) in quarantaine gesteld voor min stens twee weken. Dit is vrijwel alles wat de medische autoritei ten voor localisatie der ziekte kunnen doen. Vanzelfsprekend heeft de patiënte in de beruchte tien dagen van incubatie veel meer contacten met andere men sen gehad en juist daarom acht men het dringend noodzakelijk, dat herinenting op zo groot mogelijke schaal plaats heeft. OVERAL TE HOREN (K.NP.). Tegenover de on gebreidelde communistische pro paganda die voortdurend uit de Sovjet-Unie en veelal uit haar satellietstaten de aether wordt in gezonden, worden nu eindelijk ook in de Westerse landen meer afdoende maatregelen getroffen. Een van de meest doeltreffende middelen is de organisatie van uiterst werkzame informatiecen tra, die in staat zijn de bevolking van de landen achter het IJzeren Gordijn over de situatie in de niet-communistische landen als- alsmede over de ware bedoelin gen van de regeerders van de „volksdemocratische landen" zo nauwkeurig moglijk in te lichten. Zo is thans in de Beierse hoofd stad 'n nieuwe sterke radiozender in werking gesteld- Het station, dat de naam „Radio Vrij Europa" heeft gekregen, is met de meest geperfectionneerde technische installaties geoutil leerd en zal in de landen van Midden- en Oost Europa gemak kelijk kunnen worden gehoord. De technische experts verklaren, dat de uitzendingen van „Radio Vrij Europa" zelfs met de primi tiefste toestellen zonder moeite kunnen worden opgevangen. Het ligt in de bedoeling de berichten en beschouwingen behalve in de Duitse taal ook in het Tsjechisch, Slowaaks, Russisch, Oekraïnisch Bulgaars en Roemeens te geven. Dodelijk ongeval te Rotterdam ROTTERDAM In de ketel makerij van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is de 27- jarige timmerman D. A. Vonk uit Schiedam bekneld geraakt tussen een uitstekend deel van een rijdende kraan en een vaste ijzeren bint. De man kreeg ernstige ver wondingen aan borst en hoofd en overleed ter plaatse. Het verleden jaar vastgestelde bouwplan 1951, dat sloot op een bedrag van f 1637 millioen, is teruggebracht op een totaalcijfer van f 1337 millioen, aldus heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer medegedeeld. Een vermindering derhalve van f 260 millioen. Ondanks deze ver mindering ligt het bedrag van het gewijzigd bouwplan 1951 toch nog f 70 millioen hoger dan het bedrag, dat in 1050 in de bouw nijverheid v/erd verwerkt (f 1307 millioen). Met een vermindering van f 560 millioen tot f540 millioen heeft de post woningbouw relatief de kleinste vermindering ondergaan. De post voor weg- en waterbouw kundige werken is het sterkst verlaagd; deze is met f 115 mil lioen teruggebracht op f 232 mil lioen; dit is precies het bedrag, dat in 1950 in deze sector werd verwerkt. Onderzocht zal wor den of een verdere verlaging met circa f 50 millioen mogelijk is. Ook de nieuwe post voor ge zondheidszorg en hygiëne is nog niet definitief. VERENIGDE DIVISIE VAN HET BRITSE GEMENEBEST IN KOREA MELBOURNE. De Austra lische minister-president Menzies heeft gisteren te Melbourne mee gedeeld, dat dp troepen van het Britse gemene pest, die in Korea onder de vlag van de Verenigde Natis strijden, tot één divisie zullen worden samengevoegd. Deze divisie zal worden gevormd door de 28ste en 29ste Britse bri gades infanterie, de 25ste Cana dese brigade, het derde bataljon van het koninklijke Australische regiment, het zestiende Nieuw- Zeelandse regiment te velde en de zestigste veld-ambulance-een- heid vaq India. VERHUIZER SLOOT ZICHZELF IN DE BOEIEN Tijdens de verhuizing van een inboedel van een politie man uit Lopik bleek een der verhuizers zodanige belang stelling te hebben voor een der handboeien, dat hij er zelf het slachtoffer van werd. De jongeman, van mening dat deie boei met een sleu tel gesloten moest worden, drukte het mechaniekje in, doch kwam spoedig tot de ontdekking, dat hij zelf ge vangen was. Circa 1 '/2 uur duurde deze onvrijwillige gevangenschap, tot hij werd verlost. Nadat de begrotingscommissie van de Tweede Kamer de Me morie van Antwoord had ont vangen, inzake de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, achtte men het toch wenselijk met de minister en de staatssecretaris in overleg te (Van onze weerkundige medewerker) Gelukkig maar, we hebben nu de maand April weer achter ons liggen, hetgeen ook wel niemand zal spijten. Behoudens immers enkele mooie dagen, vooral de vorige week, heeft deze maand zich toch maar slecht gehouden en was zij veel te nat en te koud. De neerslagsommen varieerden van 63 tot 94 mm, terwijl ze normaal tussen de 40 en 50 liggen. De Meimaand echter is gisteren al goed ingezet en het kwik kreeg dan ook gelegenheid om wat hoger te klimmen. Zo werd op verschillende stations 17 gr. bereikt (hetgeen overigens voor de tijd van het jaar nog niet erg hoog is), o.a. te De Bilt, Eindhoven en Beek. Eelde wist 16 gr. te halen, terwijl als gewoonlijk Den Helder zich met 14 gr. tevreden moest stellen. Op het ogenblik spelen de hogedrukgebieden wel de hoofd rollen in het weertoneel in onze omgeving, hoewel vandaag de bewolking wel zal toenemen onder invloed van een storing boven Frankrijk, die misschien zelfs in het Zuiden nog enige regen zal brengen. Daar echter in de komende dagen warmere lucht vanuit het Oosten ons land zal bereiken, is toch, al is het nog enigszins onzeker, voor Hemelvaartsdag de kans op vrij gunstig weer met een iets hogere temperatuur te verwachten. openstellen, stiigen, in afwach ting van hun lichamelijke verrij zeqis op het einde der tijden reeds nü geestelijker wijze, met hun Verlosser naar de hemel op De aarde is niet hun ware vader, land en de echte Christen voelt er zich altijd vreemd en als een pelgrim. Hoe schoon deze zicht bare wereld ook is zegt Newman, zij is toch slechts een sluier en voorhangsel. Er is een andere dan deze zichtbare wereld. Daarin leeft de verloste mens met het beste van zijn ge dachten, daarheen verlangt hii met het innigste van zijn hart Jezus laat ons niet rpeer los. Wif verlangen, wij zoeken naar Hem. Hii onttrok óns Zijn zichtbare tegenwoordigheid, maar Hij blijft in het Mysterie van de H. Eu charistie even werkelijk er» waarachtig onder ons achter. De H. Mis, in onze eigen parochie kerk. rond de offerende priester die Zijn plaats inneemt en Zijn werktuig is, verzamelt ons op dit feest van Zijn Hemelvaart en telkens weer rondom Hem. Zij is de altijd nieuwe vreugde van onze godsdienst, de nooit ophou dende bron van kracht voor ons dagelijkse leven. Niemand, geen sterveling, is zo zeer het middel punt van alles als Christus de verheerlijkte Koning van heer lijkheid. Aan Hem is alles on derworpen. Een Christus-boek Van Jezus leven, van Hem hou den, naar Hem streven en verlangen, Hem zoeken in geloof. Hem leren kennen is het voor naamste en het enig-noodzake lijke voor iedere mens. Wij zou den hier in dit verband graag willen wijzen op een prachtig boek dat de centrale betekenis van de Christus-figuur met vroomheid en wetenschap in het licht stelt. Het is het werk van de Dominicanen-pater Braun „Jezus de Godmens", versche nen bij de Uitgeverij „Helmond" te Helmond. Wij kunnen het onze lezers niet genoeg aanbeve len al zal het wel enige studie van henvereisen. Maar die in spanning is het overwaard! Het zoeken van Jezus' beeld, opdat het steeds helderder voor onze geest zou staan, wordt door dit boek meer dan beloond. Er is veel waarde te hechten aan een deskundige voorlichting bij ons zoeken van God en die wordt hier zó voortreffelijk gegeven dat het verdiepte inzicht de lezer in beschouwing aan de voeten van de Zaligmaker brengt. Het is een waar „Hemelvaarts-boek": het doet gelovig en liefdevol op zien naar onze verheerlijkte Heer en de geheel eigen vreugde en rust smaken, die alleen het vertoeven bij Hem ons temidden van dit leven kan verschaffen. Dom H. J. Scheerman O.S.B. treden, hetgeen inmiddels is ge schied. Aan het verslag van het mondelinge onderhoud ontlenen wij het volgende: De minister heeft geen motief kunnen zien in de stijging van kosten der leermiddelen, om tot een verlaging van het rapport cijfer van 7 op 6'/s over te gaan. Het verstrekken van gratis leer middelen moet beperkt blijven tot de goede en zeer goede leer lingen. De verlaging der school gelden mag ook niet over het hoofd gezien worden. De minister was eveneens van oordeel, dat het niet juist zou zijn het bedrag van de toe te kennen renteloze voorschotten en beurzen afhankelijk te stellen van het bedrag, dat jaarlijks te dien aanzien in de rijkskas têrug- vloeit. Potentieel van het volk De minister is van plan bin nenkort een nota aan de Kamer te doen toekomen over de taak van de staat hij de verhoging van het potentieel van ons volk, via het onderwijs. Daartoe zal moeten worden begonnen bij het lagere-school-kind. Over het overleg i.v.m. de sub sidieverhoging van organisaties, die zorg dragen voor de huis vesting van schipperskinderen werd gezegd, dat dit is geëindigd. De organisaties achten een steun verlening van f5.per kind te gering. De begrotingscommissie is van oordeel dat deze norm te laag is. Ontwerp-Radiowet Het advies van de Radioraad heeft het departement bereikt. Er is nog niet met zekerheid te zeggen, wanneer het ontwerp- Radiowet zal worden ingediend; het is echter binnenkort te ver wachten. Er kunnen zich nog wijzigingen in het ontwerp voor doen. BOND OUDEN VAN DAGEN BIJ STICHTING VAN DE ARBEID Een delegatie van de Bond van Ouden van Dagen heeft een bespreking gehad met het bureau van de Stichting van de Arbeid. De delegatie heeft hierbij een aantal wensen van de Bond naar voren gebracht. MINISTER MANSHOLT WEER IN FUNCTIE De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S .L. Mansholt, die enige tijd afwezig is geweest, heeft zijn ambtsbezigheden hervat. Peron over „La Prensa' President Juan Peron van Ar gentinië heeft vandaag meege deeld, dat het door de regering onteigende onafhankelijke blad „La Prensa" aan arbeidersorgani saties zal worden overgedragen. De presidten deed deze mede deling in een 1-Mei toespraak van het balkon van -het regerings-ge - bouw. Zoveel hoofden, zoveel zinnen! Doch over King's Cross, de zuivere Virginia van standing, zijn de meningen onverdeeld. Topklasse en tóch niet duur. In een tijd als deze, waarin ieder van ons weieens zijn hoofd moet breken om de eindjes aan elkaar te knopen, een hoofdzaak. EUROPESE LANDBOUW Engeland neemt deel aan besprekingen LONDEN, 30 April (A.F.P.). De Britse minister van staat, Kenneth Younger, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse regering volgende week op de uitnodiging van Frankrijk zal antwoorden, dat zij aan de besprekingen tot vorming van een Europese landbouwgemeen- schap naar het voorbeeld van het plan-Schuman zal deelnemen. Tweeprijzenstelsel voor auto's De KNIAC deelt mede, dat met ingang van heden overeenkomstig d-e strekking van de w©t op de omzetbelasting een tweeprijzen- stelsel voor auto's wordt inge voerd. Dat wil zeggen, dat reke - ning houdende met de bepalingen van genoemde wet een prijs voor niet-ondernemers en een prijs voor ondernemers is vastgesteld, waarbij die voor laatstgenoemden 2V2 procent lager ligt. 14-JARIGE JONGEN VERMIST UTRECHT De Commissaris van Politie te Hengelo (O) ver zoekt namens de moeder opspo ring en terugbrenging van de minderjarige F. G. J. Wessels, geboren te Hilversum op 3 April 1937, scholier, wonende Paulina- straat 51 te Hengelo. Signale ment; lang ongeveer 1.80 meter, ovaal gezicht, grijsblauwe ogen, opvallend afstaande oren, klein litteken op de kin, glad donker haar met scheiding links, bor stelige wenkbrauwen, grijs overhemd met los boord, licht blauwe slipover, grijs geblokte kousen, grijze plusfours en lichtbruine schoener». Hij verliet op 30 April omstreeks veertien uur de ouderlijke woning en is daarin tot op heden niet terug gekeerd. Hij heeft een rijwiel meegenomen. Een ongeluk wordt gevreesd. Van Roosendaal uit vertrok gisterochtend een groep van hon derddertig leden van de Ned. Kath. Middenstandsbond naar Rome, om onder leiding van enkele leden van het bondsbe- stuur in Rome de uitvaardiging van de encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno te gaan herdenken. In Rome zal de afvaardiging van het Belgisch Christen Mid- denstandsverbond en van de Ita liaanse Kath. Ambachtsorganisatie zich bij de Nederlandse afvaar diging voegen. In een gezamen lijke audiëntie worden deze groe pen door Z.H. de Paus ontvan gen. Op het station te Roosen daal deed de voorzitter van de N.R.K.M., de heer Koops uit Venlo, de Nederlandse groep uit geleide. In een kort afscheids woord legde hij er de nadruk op, dat in Nederland de katholieke Duitse verstekeling te Rotterdam ROTTERDAM Aan boord van het Zweedse s.s. „Flora", dat gisteravond te Rotterdam arri veerde, bevond zich een verste keling, de 22-jarige Duitse me canicien Peter Roesberg uit Bonn. De man, die in Algiers op het schip was gekomen, had in het vreemdelingenlegioen gediend en was toen ontslagen. Hii is op het hoofdbureau van politie opgeslo ten. Bij K.B. is benoemd tot ridder vierde klasse in de Militaire Wil lemsorde de korporaal der mari niers G. N. Hakkenberg, wegens het zich in de strijd onderschei den hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw als commandant van een detache ment van de veiligheidsdienst van de mariniersbrigade van September 1947 tot Mei 1949 in Oost-Java. De bronzen leeuw werd toege kend aan de luitenant-kolonel der mariniers W. A. van Heuven, wegens het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvollé MONTGOMERY IN ROME ROME, 1 Mei. (Reuter). De plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Noord-Atlantische strijdkrachten, veldmaarschalk Lord Montgomery is Dinsdag per vliegtuig uit Parijs te Rome aan gekomen. Hij zal een vierdaagse inspectiereis maken en besprekin gen met Italiaanse ministers heb ben. Zijn aankomst was zo geheim gehouden, dat de communisten niet konden reageren. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (offici euze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). In verband met de door het bedrijfschap getroffen maatregelen was de tarwemarkt zeer flauw. Kopers zowel als ver kopers namen een afwachtende houding aan. Tarwe op vochtcon- ditie f 24,50f 24.75 genoteerd. In de overige granen ging even eens zeer weinig om tot aan merkelijk lagere prijzen, speciaal voor gerst. Zomergerst f 40f 41.50. Haver f 37—f 40, Rogge f 36—f 36.50. Over het algemeen was het beursbezoek door het verzetten van de marktdag belangrijk min der dan gewoonlijk. Daardoor was ook de handel in peulvruchten zeer stil op vrijwel onveranderde noteringen. daden als commandant van het vijfde infanteriebataljon van de mariniersbrigade in Oost-Java. Eveneens het bronzen kruis aan de tamboer der eerste klasse H. H. Vergouw wegens zijn moedig optreden tegen de vijand in het tijdvak van 10 tot 14 Mei 1940 te Rotterdam. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw schout bij nacht P. Rouwenhorst, tot voor kort inspecteur van het onderwijs bij de zeemacht. BRANDKAST BLEEK EEN BOEKENKAST TE ZIJN Omstreeks elf uur eergister avond zijn twee mannen, die een zakdoek voor neus en mond had den gebonden, binnengedrongen in het kantoor van accountant H. te 's-IIertogenbosch. De accoun tant, die juist zijn werkzaamhe den voor die dag beëindigde en op het punt stond zijn kantoor te verlaten, zag zich plotseling geplaatst voor de indringers, die via de voordeur, die niet op slot bleek, waren binnengekomen. De mannen, wier leeftijd door de heer H. tussen 25 en 30 jaar wordt geschat, gelastten de ac countant de brandkast te openen, terwijl zij een vuurwapen of een voorwerp daarop gelijkend, drei gend op hun slachtoffer hielden gericht. Het meubel, dat door de overvallers voor een brandkast was aangezien, bleek echter een boekenkast. Zij eisten daarop geld en stelden zich tevreden met de inhoud van H's porte feuille, die op dat moment f 11. inhield. Onder dreiging van hun vuurwapen geboden zij H. in een kast te gaan staan en niet bin nen 10 minuten alarm te slaan. Onder leiding van de commis saris van politie werd onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat tot nu toe nog zon der resultaat is gebleven. middenstanders de boodschap van de sociale encyclieken hebben verstaan en een katholieke mid denstandsorganisatie hebben op gebouwd, welke de katholieke sociale leer in het maatschappe lijk leven tracht te verwezenlij ken. Ook in dit opzicht, aldus de heer Koops, heeft de Nederlandse Katholieke Middenstandsbewe ging pionierswerk verricht en een voorbeeld gesteld voor andere landen. De heer Koops sprak de hoop uit, dat deze internationale middenstandspelgrimage mede de stoot mocht geven voor katho lieke organisatie van de midden stand in andere landen. J. W. F. WERUMEUS BUNINC ZESTIG JAAR De dichter-schrijver Johan Wil lem Frederik Werumeus Buning, wordt op 4 Mei zestig jaar. Te zijner ere verschijnt 'n boekwerk onder de titel „Zevenentwintig stokpaarden" van de heer J- W. F. Werumeus Buning, zijnde een aantal tierelantijnen, onenigheden gedichten, reportagiën, verhalen en wissewasjes over wat hij in dit leven min of meer oprecht heeft liefgehad en beschreven." Anton van Duinkerken heeft voor dit verjaarsboek een blij - hartig voorwoord geschreven. VRAGEN AAN DE MINISTER Het Eerste Kamerlid Schoonen- berg (CPN) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister van Jus titie kennis genomen van de mededeling in het dagblad „De Telegraaf" van Donderdag 26 April 1951, luidende: „Er zijn kranten, die weten wie Schallen- berg vermoord heeft. Doch offi cieel heet het nog altijd zelf moord?" 2. Is de minister bereid, on middellijk opdracht te geven, dat „De Telegraaf" aan de justitie bekend maakt, welke kranten het zijn, die weten, wie Schal- lenberg heeft vermoord? 3. Is de minister verder be reid, opdracht te geven, dat de dan bekend geworden kranten aan de justitie de naam of de namen van de moordenaar(s) van Schallenberg mededelen, geheel in overeenstemming met de be doeling van artikel 136 van het Wetboek van Strafrecht, dat hij, die op de hoogte is van een mis daad, zich mede schuldig maakt, indien hij nalaat aangifte te doen? Een kalenderblad valt 2 MEI St. ATHANASIUS Derde biddag voor het gewas De katholieken beschou wen hun kerken niet alleen als heilige plaatsen, waar zij ver van het gewoel der wereld hunne harten voor God kunnen uitstorten, maar zij zien daar ook in wonin gen van God zelf. Zij heb ben dan ook veel voor hun kerken over en velen, voor al een vijftig jaar terug, stelden er een eer in, dat hun naam door een schen king blijvend aan de kerk verbonden werd. Met grote liefde brachten zij ook of fers voor de voornaamste kerk van het bisdom, de ka thedraal van St. Bavo, die op 2 Mei 1898 door Mgr. Bottemanne werd geconsa creerd. De oorlog heeft aan deze liefde van het gelovige volk voor hun kerken een gevoelige slag toegebracht. Waarom heeft het vijfjaren plan van Haarlems Bisschop nog niet aan de verwachtin gen beantwoord? Waarom wacht men vooral in Drente en Groningen tevergeefs op nieuwe kerken? Is onze hooggeroemde edelmoedig heid dan verdwenen? Maak vandaag op de wijdingsdag van Haarlems kathedraal het vaste besluit om teza men met onze bisschoppen de verhevèn taak op ons te nemen om kerken te bou wen. In deserto

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3