J Blinden slagen voor stenograaf H C A M D1N 1 het „dak van Europa Welke rol speelt Bevon? Amerikaanse kinderen verzamelden speelgoed i ;um R.K. Schoenmakerspatroons in Alkmaar bijeen :maar De heer C. Sieswerda benoemd tot Ridder in Orde Oranje Nassau „Er zit een toekomst in dit vak C 5WAREN coop/es 2.98 3.98 3.50 90 3.78 19.75 75 6.75 185.00 76.00 lingen. 625.- sloppen Verwant cultuurgebied Opmerkelijke onderwijsresultaten van Blindeninstituut te Grave Prachtig werk der Fraters Vijf mil Hoen stuks WOENSDAG 2 MEI 1951 "dei. Schapen etjes 120155; n 3060; gelde- vette koeien worstkoeien 1. roeien 650950; 0; biggen 2540 zeugen en zeu- 275—375. Handel JOUDE. 54000 44—46; lb 40-44 -43; III 30—42; 00 kg kroten A peen B 15.50 50; 4400 kg uien 3.70—14.60; 12000 .50—19.10; 24.000 21.000 kg witte gedraaid: 13.000 19.000 kg gele IK, 1 Mei. 750 12.60, koopmans !5 bakken poot- :stel. 1.532.70, saskia 2.853, lers 1.491.60, 1 II 33—35, B 28 l' Mei. 300 kg. 00 kg uien grove 5.50—8.90, 34500 g 17.20—21.80, II :g Witlof I 40. 44 UI 25.— Peen II 13.40— -12.80, IV 4.30— 1 Mei Eierenm.: 10—10.50; 10.000 -8.25, 1872 kie- 10 vette koeien stug; 1378 gel- 775 p. st., stug rkoeien 6501050 pinken 240375 stieren 5751450 i6 nuchtere kal- st, goed; idem ig; 178 vette var- kg. stug; mage- >5 p. st.; 834 big- 50 p. St., afl. stug, 10—155, 180—230 lammeren 58 d; 62 bokken en p. st, stug; 36 f5 p. st. stil; 12 ■325 p. st., kalm. -8 p. st. 2 Mei. 1000 •ove uien 35; 700 40; 4500 kg peen !.20; 3500 kg wit- 26—37; 10.000 kg 2000 kg. Deense jorgedraaid: 9750 650 kg witte kool t.m. br. ster 70 i -- 19.75 KL. 59.00 meter meter iAN IN 195C JRESSOIRS rvelende werk er, wij doen ;e nieuwe Lachine EN BETER! - ALKMAAR rwijl U wacht ALKMAAR Een groot aantal katholieke schoenma kerspatroons uit de kop van Noordholland is Maandag in Hotel Victory te Alkmaar bij el kaar geweest, om bedrijfs-tech- nische aangelegenheden te be spreken, alsook om zich weer eens te bezinnen op de belang- ryke waarden van een eigen katholieke organisatie en haar plaats in het sociaal-econo misch bestel. Het bestuur van de Neder landse Katholieke Bond van Schoenmakerspatroons in deze Provincie heeft daarom een eer ste Noord Holland Dag gehou den, waarvoor 326 uitnodigingen waren verzonden. Velen hebben daaraan gevolg gegeven en on getwijfeld zullenallen, die deze grote demonstratie- en voorlich tingsdag hebben bil gewoond, hoogst voldaan weer naar huis gegaan zijn, in het besef, be- langrijke en wetenswaardige dingen te hebbeni geleerd, en nieuwe bezieling voor het groot maken van de organisatie te hebben opgedaan. Des ochtends om elf uur heeft het technisch personeel van de fa. van Doorn te R'dam een hoogst interessante demonstratie gegeven met een kerncollectie machines van deze firma; men gaf uitleg van uitpoets-, aflap-, uitzet- en bijsnijmachines en lijmpersen met bestraling vol gens de nieuwste methodiek. Deze demonstraties werden ge volgd door een lijm-demonstratie door de „Saba" fabrieken, ver zorgd door de heer P. J. Ooster- baa.n. Des middags werden in aan sluiting op deze demonstraties lezingen gehouden over het ge bruik der machines in het Schoenmakersbedrijf door de hr. Heymans, en over verschillende lijmsoorten en hun behandeling door de Directeur van de „Saba" fabrieken, de heer Baruch. Door de laatste werd de Schoenmakerspatroons sterk aangeraden gebruik te maken van een perslijm, Saba 8 ge naamd, dat enkele grote voor delen heeft boven andere pers- lijm-soorten; men heeft niet meer dan acht minuten perstijd nodig eni een half uur droogtijd. In het gebruik zal deze lijm soort belangrijk goedkoper zijn, omdat men slechts met een dun laagje behoeft uit te smeren. Als rubberlijm prees hij vooral aan de Sabatex, dat zelfs voordelen biedt boven het gebruik van latex 40%. De heer Heymans betoogde, dat het schoenmakersvak een grote toekomst heeft. Er zijn niet veel grote bedrijven en de bevolkingsdichtheid neemt steeds meer toe. Ongetwijfeld zal het de kleine bedrijven, mits goed machinaal ingericht, goed gaan. Hij gaf aan welke machines bij een bepaald bedrijf behoren en op welke wijze men ze rendabel kan maken. De middag was begonnen met een algemene beschouwing op het Katholieke organisatieleven door de Prov. voorzitter, de heer Duquesnoi. Daarna besloot men tot instelling van een Commissie ter bevordering van het contact tussen de collega's in de Kop van Noordholland. Men zal daartoe alle nog niet georganiseerde Schoenwinkeliers en Schoenma kerspatroons aan huis bezoeken en trachten te overreden, zich bij de organisatie aan te sluiten. Voorts werd besloten tot in stelling van technische dagen, twee of drie maal per jaar, waarop demonstraties zullen plaats vinden en vaktechnische besprekingen zullen worden ge houden. om de vakbekwaamheid op te voeren. De heer Th. Borsten, Bonds- propagandist van de N.R.K.M. hield een gloedvol betoog over het Standsbewustzijn. „Weest fier op Uw vak, want het is een uitermate belangrijk vak" zo zei hij. „Treedt aan als stands- bewuste persoonlijkheden en maakt gebruik van de voorde len welke het organisatieleven U biedt." Binnen enkele dagen zal een zelfde dag eveneens te Uitgeest worden gehouden. In de fabrieken van de Zweedse Kogellager Fabriek S.K.F. te Gothenburg wordt een aantal Nederlandse arbeiders opgeleid. Wanneer de nieuwe fabriek van S.K.F. te Veenendaal gereed zal zijn, zullen deze arbeiders in het Nederlandse bedrijf te werk worden gesteld. Onder leiding van een Zweeds ingenieur worden de Nederlandse arbeiders ingewerkt. „BELLO" OP HEMELVAARTSDAG Morgen (Hemelvaartsdag) zul len de volgende trams van Alk maar naar Bergen aan Zee v.v. rijden: Vertrek Alkmaar: 10.10, 11.10, 12.27, 13.10 (tot Bergen), 14.10, 15.10 en 16.27. Vertrek Bergen aan Zee: 11.28, 12.29, 13.21, 15.28, 16.29 en 17.29. De volgende busritten ver- Vallen: Vertrek Alkmaar: 10.10, 11.10, 12.20, 13.10, 14.10, 15.10 en 16.2o! Idem vertrek Bergen naar Alk maar: 11.42, 12.42, 13.34 (Vertrek uit Bergen aan Zee om 13.21), 14.42, 15.42, 16.42 (vertrek uit Bergen aan Zee om 16.29), en 17.42 (vertrek Bergen aan Zee om 17.29). VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. We kregen Dinsdagmorgen wel een record aanbod van runderen te zien op de gewone weekmarkt. De markt was dan ook te klein. Niet alleen het aanbod was groot, er was ook veel bezoek, maar het was wel begrijpelijk, dat de handel geen vlug tempo had. Er is nog wel heel wat nodig, maar het goede groeiweer wil nog maar met komen, zodat de meesten daardoor wel gedwongen zijn, 't kalmaan te doen. Het aanbod van vette koeien was vrijwel stabiel, maar de gang Was heel kalm. Alleen de prima dieren waren prijshoudend; de andere stug en iets lagere prijs. Dit was al dito met de gelde- Koeien; de besten waren nog wel prijshoudend, maar de iets af- wijkenden gingen maar heel I 1tr°et en waren lager in prijs. y0k met het jonge vee ging het maar heel kalmpjes aan. En op de stierenmarkt waren niet alleen zeer goede slachtdieren, maar ook een aardige keuze van hokstiertjes. Voor beide soorten was de vraag niet te best. Met de nuchtere kalveren voor de slacht was het weer vrij wil- hg, maar voor de fokkers was 't minder; daar werd al heel wei- I baven de dodersprijs uitge- legd. De wolveemarkt was maar weer heel dun bezet; 't was er evengoed een stille beweging. Het 1 Js te zien dat door het geringe aanbod de prijs er nog opblijft. I -c togen heden daar weer nieuwe vreugd, lammetjes, daar was nog al liefhebberij voor. Met de bokken en geiten blijft het 'n I saaie boel. Met de vette varkens I Smg het al in de vroegte heel u''j was maar een klein I aanbod; evengoed zakten de prij- v al,heel gauw een paar centen, ar scheen maar weinig behoefte j ,zlJn- De beste vette zeugen deden aanvankelijk om de f 1.74, |?jaar zakten ook later 3 5 4 cen- l'en. in de biggen was er in de [vroegte nog al wat gang; de af- iioop was stugger. Prijzen waren IrfVdnge week. Het kleine aan- IS, ?n fokzeugen ging ook nog |?jaar kalm van de hfcnd. De paar- I >V markt was eveneens heel stil. [j1" .wat de konijntjes betreft Inro °°k niet beter met de I prijzen. Een stugge boel! In midzomer, wanneer in de Noordelijke landen het daglicht niet of nauwelijks van de hemel wijkt, kost het weinig moeite, wanneer men in Noorwegen of Zweden een bergtop heeft be reikt, zich in te denken dat men zich als het ware op het dak van de wereld bevindt. Men spreekt daar over midden- en West Europa alsof het „dernede", in derdaad daarbeneden ligt. Toch zijn deze Noord-Europese streken in hun verhevenheid niet zo af gezonderd, dat zij een gebied zouden vormen waarvan de cul tuur met de onze niet verwant zou zijn. Oude relaties De „Noormannen" met hun smalle vikingschepen hebben in onze historische herinneringen evenzeer een plaats als de hoge smalle gevels met Noorse namen van de pakhuizen en opslag plaatsen in de binnenstad van oud-Amsterdam. Nederlandse toeristen trekken in steeds meer toenemend aantal naar het Zweedse land dat ons in de be narde omstandigheden van de beruchte hongerwinter hielp aan kostelijk voedsel. In Noorwegen ontmoeten wij vele Nederlandse priesters en zusters, werkzaam in parochies, scholen en ziekenhui zen. Een goed deel van onze bui tenlandse handel heeft zich naar hel Scandinavische schiereiland verlegd. Er zijn dan ook tussen ons land en Noord-Europa betrekkingen genoeg om bij ons belangstelling voor dit nauw verv nte cultuur gebied te wekken en nu de be kende Terra-bibliotheek (J. A. Boom en Zoon, Uitgevers te Meppel) door een deskundige, H. D. Baars, Directeur van het Ne derlandNoord Europa Instituut een deel liet schrijven over „Scandinavië", komt dit nieuwe boek wel aan een verlangen van zeer velen tegemoet. En al zul len niet allen de wens van de schrijver in vervulling zien gaan dat zij niet zullen rusten, eer zij deze landen ook uit zijn eigen aanschouwing hebben leren ken nen, zij zullen nu in ieder geval de gelegenheid vinden hun Ken nis omtrent Scandinavië te ver rijken door middel van dit boek dat mede door zijn goede illus traties dit Noordelijk deel van Europa voor hen ontsluit. Het is immers juist de bedoeling van deze Terra-bibliotheek waarvan dit deel reeds het achtste vormt, dat daarin de verschillende lan den en volken in de hun eigen sfeer worden beschreven. Trekt reeds het onderwerp door zich zelf, prettig en onderhoudend is ook de wijze waarop de beschrij ving geschiedt. Dorre wetenschap werd vermeden, maar het werke lijke, warme leven wordt boeiend weergegeven. Noorwegen en Zweden Bodem en klimaat zijn van na ture de eerste dingen die voor een beschouwing in aanmerking komen. Voor het langgerekte Noordland. gevormd in perioden van oud vulcanisme en verre ijs tijden, is de Nederlandse om schrijving „schier een eiland" niet. onpassend. Nagenoeg alle verkeer met de wereld eromheen vindt immers plaats over het wa ter. Scandinavië bevindt zich ge ografisch in een zekere uithoek en een bepaald isolement. Zijn bevolking draagt dan ook geheel eigen kenmerken die haar wel onderscheiden van die der om ringende landen. Welke de pro blemen en verschijnselen zijn waarvoor men zien daér ge- plaats ziet, wordt aangeduid in een tweede hoofdstuk. De verge lijking tussen Scandinavische en Nederlandse toestanden b.v. op het gebied van geboorte- en sterfte-cijfers, welstand en kin dertal, gezondheidstoestand, drei gende onderbevolking en ontvol king van agrarisch gebied, is in de hoogste mate leerzaam en in teressant. Twee volgende hoofdstukken behandelen vervolgens de econo mische en sociale structuur van Noorwegen en Zweden, ieder af zondei lijk. Beide landen komen echter weer samen in het vijfde hoofdstuk waar de plaats van Scandinavië in de wereld, met name in de internationale politiek en door handel en cultuuruitstra ling, in beschouwing wordt ge nomen. Deze middenmoot van het boek is ongetwijfeld ook wel het sterkste gedeelte van het ge hele werk en het terrein waarop de schrijver 't beste thuis is. Het bewijst ook dat de Terra-biblio theek vooral bedoelt de actuali teit, de hedendaagse rol en bete kenis van een land te doen uit komen en dat zij niet zozeer be oogt, het historisch verleden er van te beschrijven. Ook vanuit deze overwegend geografische en sociologische gezichtshoek wor den in het 6e hoofdstuk het gees telijk leven en de vrije tijd-beste- ding bezien voor Zweden zowel als voor Noorwegen. De Lappen Bijzondere aandacht trekt wel het laatste, zevende hoofdstuk, waarin enkele ethnologische op merkingen gemaakt worden, in het bijzonder over de Lappen, een Scandinavische bevolkings groep die in sterke afgesloten heid een geheel eigen bestaan leidt in de meest Noordelijke streken tot zelfs dicht bij de Pool. Wie over Lappen spreekt, denkt aan rendieren en onmetelijke tochten in de felste kou. Maar het zijn eigenlijk enkel de Berg- lappen die met grote kudden over lange afstanden vele hon derden kilometers in het trek- seizoen afleggen. Als vanzelf biedt zulk een nomaden-leven stof in overvloed voor allerlei romanti sche verhalen, waarvan de wer kelijke ondergrond echter heel wat minder prettig is. Maar het Lapse volk er zijn ongeveer 500 Lappen, waarvan 20.700 in (Van een onzer redacteuren) „Dezer dagen slaagden wederom 3 leerlingen uit het St. Henricus- gesticht, instituut voor mannelijke blinden, voor het examen kantoorstenograai (snelheid 130 lettergrepen per minuut). De geslaagden zijn de heren: G. Vonk. O. Lafort en Fr. Roos". Een simpel berichtje, maar voor de candidaten een fenomenale prestatie! Trouwens, niet voor de candidaten alleen, ook voor de opleiding, in dit geval dus het bl!» deninstituut St. Henricus, is een dergelijk succes een complimentje waard. Dat gaan we vandaag dan eens doen, want hoe is het veelal? Maar al te vaak worden ook in de krant met al dat wereldschokkend nieuws de kleintjes over het hoofd gezien. Daarom vandaag extra aandacht voor de blinde stenografen van Grave. Niet onder, maar naast de zienden Het R.K. Blindeninstituut Sint Henricus heeft thans al meer dan twintig blinden voor kan toorstenograaf opgeleid, velen van hen slaagden met de mooi ste punten. Al deze leerlingen slaagden voor de Nederlandse As sociatie van Handelswetenschap pen. De blinden, die hiervoor in aanmerking komen, krijgen in het instiuut een volledige kan- toor-opleidingj omvattende de vakken machineschrijven, steno grafie, Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse handelscorres pondentie; eveneens wordt er opgeleid voor het middenstands diploma. Voor deze examens zijn al heel wat blinden geslaagd en verscheidene jongens zijn al ge plaatst op diverse handelskan toren, waar ze zeer goed vol doen. Zo werken er om slechts een kleine greep te doen oud-leerlingen bij dp bureaux van de Limburgse mijnen, bii Organon, bij PhilipsDe directies zijn best tevreden, wel Vroeger zag men berichten als hierboven gesignaleerd, niet in de pers, om de eenvoudige reden, dat Grave toen nog niet voor stenograaf opleidde. In die da gen bleef de blinde van zijn in treden tot zijn overlijden in het gesticht; het was in die tijd naast de handenarbeid meer een bezig houden van de blinden. Toen kwam de grote ommekeer: waar om zou men de blinden niet pro beren klaar te maken voor de maatschappij? Voor ambacht en kantoor? Vooral dat laatste bracht nieuwe moeilijkheden, want er wordt momenteel heel wat van de kantoormensen ge vraagd. En dan, de blinde zou moeten kunnen concurreren met de normale employé. Thans is de zaak zo, dat men de blinden, die er voor geschikt zijn, op hun een en twintigste jaar zo ver heeft, dat ze hun eigen broodje kun nen verdienen. Twee schone din gen zijn hierbij bereikt: de blin de blijft niet altijd ten laste van het instituut ten tweede: de blinde krijgt een ideaal, een doel, hij is niet langer slechts een deerniswekkend wezen: res pect en achting traden in de plaats van het medelijden. Blinde met M.O.-Engels En hoe staan de zaken nu? Wel, dank zij enkele bijzondere hulpmiddelen worden er te Grave jaarlijks mensen afgele verd, die zich best thuisvoelen op de kantoren en voor hun ziende collega's heus niet op zij behoeven te gaan. De fraters van Noorwegen" en ruim* 7ÖÖ0~in Zwe- Grave krijgen vaak ongevraagd den blijkt een zekere natuurlij ke kracht te bezitten, voldoende om aan de velerlei moeilijkheden van het harde bestaan het hoofd te kunnen bieden. Hun middelen van bestaan zijn landbouw en veeteelt, jacht en visserij. Hun materiële cultuur heef*- in de loop der eeuwen slechts weinig verandering on dergaan omdat zij als nomaden met de aanwinsten der moderne beschaving weinig of niets weten te beginnen. Zij zijn echter zeer goed vertrouwd met de ski's die bij hen in verscheidene typen voorkomen. In religieus opzicht zijn zij Evangelisch-Luthers, maar de natuurlijke inslag van bijgeloof die.zich uit in allerlei praktijken, is nog onmiskenbaar groot. Merkwaardig is dit kleine volk der Lappen zeker. Binnen de gemeenschap der Scandinavische volkeren handhaven zij zich in hun eigen cultuur en dragen zo bij tot het volledige beeld van de bevolking in Scandinavië. Dit beeld vinden wij in dit lezens waardige deel van de Terra-bi bliotheek getekend, interessant en pakkend genoeg om een abon nement op deze reeks goedge slaagde werken ook aan onze lezers oprecht aan te bevelen. H. J. DE RIJP Een deputatie, be staande uit verschillende be kende figuren uit de gemeenite, vrienden van de heer C. Sies werda, rustend veearts te De Rijp, met aan het hoofd burge meester J. Dalenberg, heeft ten huize van de heer Sieswerda. op officiële wijze medegedeeld dat hij bij gelegenheid van de ver jaardag van H.M. Koningin Ju liana was onderscheiden met de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In een zeer hartelijke toe spraak prees burgemeester Da lenberg de heer Sieswerda, die geen flauw vermoeden had dat deze eer hem te beurt zou val len, voor zijn buitengewoon vele diensten die hij aan allen waar mee hij in zjjn verdienstelijk leven heeft samengewerkt, heeft bewezen. In de 40 jaren die de heer Sieswerda als veearts te De Rijp heeft gewerkt heeft h;j vele vrienden gemaakt. Er is echter veel meer waardoor de heer Sieswerda zich, we mogen wel zeggen als de meest achtens waardige burger van De Rijp heeft doen kennen. 25 Jaar was hij hoofd van de keuringsdienst, NOORD-HOLLANDS ELFTAL SAMENGESTELD Voor de voorronde van 't Na tionale Moormanbekertournooi speelt Zondag a.s. 't Noordhol lands Elftal tegen 't afdelings elftal van Amsterdam. De Noord hollandse ploeg is als volgt sa mengesteld: doel Berkhout (R.K. E.D.O.); achter: De Graaf (Vesdo) en Koot (Vios); midden: v. Wees (W.G.W.), C. Zwart (Alkmaar) en v. Amersfoort (W.G.W.); voor: Wijnker (V.Z.V.), Bouma (Flevo), Heystek (Uitgeest), Neijenhuis de vele mensen die gesneuveld (R.C.Z.) en Holst (Wiron), zijn voor onze bevrijding in 1945. HERDENKINGSAVOND HEERHUGOWAARD. Even als voorgaande jaren, sinds het onvergetelijk jaar der bevrijding van ons land van de tyrannie der Duitse overweldiging, zal het comité „Nationale Herdenkings avond Oorlogsgevallenen" in on ze gemeente bij de graven ,van de in het le oorlogsjaar 1944 ge sneuvelde piloten van de Royal Air Forces op de gemeentelijke begraafplaats te Veenhuizen een herdenking houden. In de R. K. Kerk te 't Kruis vindt in de vroege morgen een rouwdienst plaats. Wij wekken de inwoners van de Waard op om, zoals in veel plaatsen gebeurt, op 4 Mei tegen 6 uur 's avonds de Nederlandse vlag halfstok te hijsen ten teken van rouw en dankbaarheid jegens gedurende een reeks van jaren 'is hij voorzitter van de afdeling De Rijp ,van „Het Witte Kruis", tijdens de bezetting was hij hoofd van de plaatselijke ver zetsbeweging, hij vervulde en doet dit nog, velé functies op so ciaal en maatschappelijk gebied, als zodanig heeft hij de achting veroverd van alle ingezetenen van iedere rang. stand of rich ting Wij geloven wel dat wij uit naam van alle ingezetenen van De Rijp spreken als wij de heer Sieswerda hartelijk geluk wen sen met deze grote en mooie onderscheiding, die voor zover bekend nog geen Rijper te beurt viel, en hem nog veie jaren wel verdiende rust, te samen met zijn echtgenote, toewensen. Hollandia T. 1Hugo Boys 1 TUITJENHORN. Op Hemel vaartsdag vindt 's middags om half 3 de herhaling plaats van de wedstrijd die onlangs werd afge broken wegens beenbreuk van de keeper. KONINGINNEDAG HEERHUGOW AARD-ZUID. De Koninginnedag is in Heer- hugowaard-Zuid op waardige wijze gevierd. Des morgens om 11 uur kwamen de twee fanfare corpsen met hun beschikbare le den een aubade brengen bij het gemeentehuis. Op de stoep van het raadhuis waren burgemeester en wethouders aanwezig om het Wilhelmus en enkele pittige mar sen te aanhoren. De voorzitter van Hou en Trou, de heer F. v. d. Linden, sprak enkele woorden, waarna alle mu zikanten in de raadzaal werden genodigd. Des middags werden kinder spelen gehouden. Om twéé uur marcheerden ongeveer 600 kin deren onder de tonen der muziek naar het gemeentelijk sportter rein. De organisatie was perfect. Allereerst werden spelen gedaan waarna de poppenkast werd ver toond. Deze vertoning was prima, hetgeen men wel kon merken aan het meeleven der kinderen. Na elk bedrijf werden de kin deren getracteerd. de beste getuigschriften van hun vroegere pupillen. Zo schreef een groot-industrieel dat zijn blinde stenograaf een voorbeeld was voor de anderen. En hebt u dat van die oud-leerling ge hoord, werkzaam bij de firma Organon te Oss? Déze heer, P. van Gestel, slaagde vorig jaar zelfs voor M.O. Engels! Wilt u nog meer bewijzen voor de goe de opleiding van de fraters te Grave? U weet. dat de snelheid van een kantoorstenograaf 130 lettergrepen per minuut is: maar wist u dat een van de blinde leerlingen van Sint Henricus slaagde voor het examen secre taris-stenograaf: snelheid 165 lettergrepen? Wel eens in een der blin- den-instituten var Grave geweest? Moet u vast eens doen! Natuurlijk, u wordt er geconfronteerd met een stukje van het wereldleed, maar ook met de lief de! Gelukkig voor Neder land en gelukkig voor de blinden dat er religieuzen zijn. die het bestaan met <rrote liefde en eindeloos ge duld de kleine blinden van Sint Henricus op te leiden tot kantoorstenograaf. Van prikpen tot schrijf, machine en dictaphoon van hulpeloos ir'msje tot een in vele opzichten vol waardig lid van onze maat schappij. een bewijs, dat de onderwijs resultaten van het Graafse insti tuut ook in de practijk hun waarde behouder» tevens een be wijs voor de kundigheid waar mee de opleiding geschiedt en daarom ware het zaak dat deze opleiding alom in den lande de nodige bekendheid verwierf, vooral met het oog op de plaat sing van de leerlingen Breng eens een zonnetje Daarom dus dit stukje in de krant. En de industriëlen of de personeclchefs onder onze lezers zouden wij willen aanraden: Ga eens naar Grave, ga eens praten met de fraters en kijken naar de wijze waarop daar onderwijs ge geven wordt. Ga eens zien of ge een bovenste-beste blinde steno graaf gebruiken kunt. ga eens kijken of ge de zorg voor de fraters wat verlichten kunt maar vooral ga eens proberen of ge wellicht uw schoonste dag van uw leven kunt beleven, door een blinde een ideaal, een doel te geven, door een mens geluk kig te maken BUITENLANDS OVERZICHT Speelgoed, dat in het kader van de zgn. „Tide of Toys"-actie van de Amerikaanse Bond van Oudstrijders is ingezameld, heeft vreugde gebracht in het leven van jongens en meisjes in alle delen van de wereld, met inbegrip van landen achter het ijzeren gordijn, aldus verklaarde onlangs Earle Cocke Jr., die aan het hoofd van deze Amerikaanse Bond staat. John J. McCloy, de Amerikaan se Hoge Commissaris in Duits land en andere hoge autoriteiten. Hij heeft ook een bezoek ge bracht aan het front in Korea. Tijdens een persconferentie, welke hij na zijn terugkeer in de Verenigde Staten heeft gehou den, zeide hij dat de UNO-strijd- krachten in Korea zich „op schit terende wijze van hun taak kwij ten" en dat zij er ongetwijfeld in geslaagd waren .het Chinese communistische leger zware sla ger» toe te brengen" Hij heeft daarop laten volgen, dat de vooruitzichten voor de beëindi ging van de strijd in Korea gun stig waren, mits voldoende troe pen werden gezonden om het werk te voltooien. Cocke is juist teruggekeerd van eer. bezat-K aan 32 landen. Hij heeft gedurende deze reis ruim 60.000 km afgelegd en o.a. besprekingen gevoerd met ge neraal Douglas MacArthur. Paus Pius XII. President Quirino van de Philippijnse Republiek, met Tsjang Kai Shek, de leider van de nationale regering van China, generaal Dwight D. Eisenhower, de opperbevelhebber van de Ge allieerde Strijdmacht in Europa. De deining in Engelse Socialis tische kringen ontstaan door het nog al ietwat sensationele aftre den van de heer Bevan als Mi nister van Volksgezondheid, is nog altijd niet tot bedaren geko men en ook de problemen door dat aftreden accuut geworden, hebben hun oplossing nog aller minst bereikt. In het Engelse La gerhuis heeft de leider van de oppositie Cchurchill gisteravond een der meest voornaamste pun ten aan de orde gesteld nl. of het mogelijk is dat bij de huidige ver houdingen het enorme bewape ningsprogramma economisch en sociaal kan worden uitgevoerd en of de regering, toen zij dit aan de orde stelde en daarvoor zelfs haar sociaal program be snoeide, niet te veel hooi op haar vork genomen heeft. Zoals men weet heeft Bevan en ook zijn vriend en strijdgenoot Minister Wilson, de laatste dagen voor de Engelse kiezers verkla ringen afgelegd, waaruit de con clusie moest worden getrokken, dat het opgenomen bewapenings plan veel te zwaar voor Engeland is, omdat het niet eens de grond stoffen bezit of uit de Ver. Sta ten krijgt om dit program uit te voeren. Daartegenover staat dat de andere Ministers eveneens dezer dagen het kiezerspad op zijn gegaan om te betogen dat déze voorstelling van zaken van Bevan en Wilson veel te pessimis tisch is en dat het program wel degelijk kan en moet worden uit gevoerd. Churchill wilde daarvan nu gisteravond wel eens precies ha ring of kuit hebben. Maar het antwoord dat hij zou krijgen lag natuurlijk voor de hand. Blijkbaar speculeerde de oude politieke rot er op, dat hij met grote scherpte en duidelijkheid dit probleem aan de orde te stel len, Bevan uit zijn tent zou lok ken, om zijn afwijkende mening geargumenteerd tegenover de re gering uiteen te zetten. Maar van de andere kant zo kon hij toch ook weten, dat de kans, dat de linkse oppositie hem deze dienst zou bewijzen momenteel niet erg groot is. Nog Zaterdagmiddag verklaar de Bevan voor zijn kiezers dat hij heel zijn leven de conservatie ven bestreden had en er niet aan dacht hen nu op enigerlei wijze de helpende hand te bieden, om de Labourregering ten val te brengen. De slechtste Labour regering, zo riep Bevan uit, is nog altijd honderd maal beter dan de beste conservatieve. Maar uit hetgeen tot nu toe rond dit aftreden van Bevan openbaar geworden is en Chur chill wees daar gisteravond te recht op, gaat het momenteel in Engeland om heel iets anders dan om kunstgebitten en gratis bril len, maar om de alles-beheersen- de vraag of de veiligheid van het land verzekerd is. En niet hele maal ongelijk had de conserva tieve leider, toen hij de zwijgen de Bevan verweet, dat dit alles beheersende nationale belang hem blijkbaar minder zwaar woog, dan het politieke partij belang, waardoor hij bleef zwij gen. Nadat hij eerst door zijn re devoeringen het land in onrust had gebracht. Maar toen van de regeringstafel gisteravond de juistheid van Be van's beweringen werd ontkend, bleef deze zwijgen en maakte in elk geval daardoor niet bepaald een sterke indruk. Zijn positie in het land en de partij heeft hij daarmee niet ver sterkt, want eigenlijk is hij, voor al na het debat van gisteren in een zeker kledingstuk komen te staan, al zal hij dit dan motiveren met de stelling, dat hij dit ten slotte liever deed, dan Churchill in de gelegenheid te stellen om Attlee te wippen en zelf het be wind over te nemen. Daarom zou misschien wel eens niet uitgesloten kunnen zijn dat het aanvaarden van deze rol het prestige van Bevan bij zijn vol gelingen eerder weer wat zou verhogen dan verzwakken al is tot nu toe niet bepaald bewezen, dat de handige redenaar Bevan in zijn eigen partij veel aanhan gers heeft. Er is zelfs dezer dagen beweerd, dat hij het weinig pres tige, dat hij bezit door zijn aan val op de partijleiding belangrijk heeft verminderd, maar daar staat tegenover, dat de Schotse arbeiders zich de vorige week toch maar in meerderheid voor de rebel Bevan hebben uitgespro ken. Daarbij mag ook niet ver geten worden, dat het reeds lang rommelde in de linkervleugel van de partij, maar mannen als Cripps en Bevin, die in de krin gen van de arbeiders een zeer groot vertrouwen genoten werk ten als krammen om de dreigen de barsten bijeen te houden maar Cripps is van .het politieke to neel verdwenen en Bevin is dood. En de derde kram Bevan is nu openlijk naar de rebellen over gelopen. Dat betekent dus een zeer krachtige versterking van de oppositie, waarbij ook reke ning moet worden gehouden met het feit, dat Bevan steeds door Bevin en Cripps in toom gehou den werd, terwijl hij nu geen enkele rem meer heeft. Al bleef Bevan gisteravond zijn oude politiek van aanhanke lijkheid aan de regering trouw en moest daarom Churchill weer eens opnieuw in het zand bijten, de dreiging voor Attlee is daar mee niet opgeheven. Integendeel zij is sterker dan ooit omdat Labour nu ook bedreigd wordt van binnen uit. En dit moet van daag of morgen tot een uitbar sting komen, want Bevan kan onmogelijk lang de rol van Janus met twee aangezichten spelen. (Na het schrijven van dit arti kel werd inderdaad bekend, wals hierboven verondersteld, dat de motie van de conservatieven werd verworpen en wel met 305 stem men tegen en 292 voor). Tijdens de dit jaar georgani seerde speelgoedcampagpe heeft de Amerikaanse Bond van Oud strijders vijf millioen stuks nieuw speelgoed in totaal on geveer 450 ton ingezameld, voor de verdeling onder kinde ren in het buitenland. Het speel goed, dat dikwijls vergezeld ging van een persoonlijk briefje van de gever of geefster, is door Amerikaanse jongens en meisjes afgestaan uit de geschenken, welke zij met Kerstmis hebben gekregen. Een gedeelte is door de Bond van Oudstrijders uit eigen middelen gekocht. Cocke wees er op. dat toen het speelgoed in Berlijn en Wenen verdeeld werd jongens en meis jes van achter het iizeren gordijn opdoken, om de goede gaven m ontvangst te nemen, dat geen onderscheid was gemaakt en dat de kinderen uit de Oostelijke zones even goed bedeeld werden als die uit de Westelijke zones. Marktbericht TEXEL. Aangevoerd werden 6 koeien 650850; 34 biggen 30 45; 57 nuchtere kalveren 3555. HOE EG MON D A. D. HOEF KONINGINNEDAG VIERDE Kinderfeesten ten openluchtconcert EGMOND a. d. HOEF. Aller- wege wapperden vlaggen, een gulle oranje-zon en overal in oranje gestoken kinderen, die blij optrokken naar de zaal van J. den Houdijker, waar zij door het oranje-comité werden onthaald op een paar aardige kinderfilm pjes,waarvan de keuze bijzonder viel te waarderen. Daarbij wer den zij getracteerd op limonade, koek en chocolade. Onnodig te zeggen dat de kinderen zich best amuseerden en blij en voldaan huiswaarts keerden. Tijdens de pauze gaf burgemeester M. Niele blijk van belangstelling. Tegen het vallen van de avond hield Lamoraal een muzikale rondgang, waarna een openlucht concert volgde op de open ruimte Herenweekhoek Julianaweg. Voor de aanvang hield burge meester M. Niele een toespraak, waarin hij wees op de betekenis van Koninginnedag. Aan het slot van zijn rede dankte hij Lamoraal voor de verleende medewerking aan de feestviering, terwijl hij prees de vooruitstrevendheid van het fanfarecorps, waarvan getuig de de uitbreiding van het corps tamboers (met dieptetrommen) en vooral het feit, dat niet minder dan 4 leden van Lamoraal het genoegen smaakten onlangs het a.b.c.-muziek-diploma te behalen. Speciaal aangelegde electrische verlichting bescheen het feestter rein, waar oud en jong naar to« was gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7