Bij geforceerde legeropbouw zijn moeilijkheden onvermijdelijk Geringe vorderingen gemaakt op weg naar Europese eenheid Tilburg laat zich en masse inenten tegen pokken Meyer Schwencke geneert zich over zijn nazi-tijd Nloorder alkring achting ANGSELS Nog eens: de oefening Crescendo Minister verdedigt de commandant Wittenberg Drie-divisies-plan niet in gevaar Verrassend Iers voorstel voor weerstand tegen de Sovjets Bejaard echtpaar gruwelijk vermoord Shinwell had een benauwd kwartier Thans 26 zieken Bede- en danktocht te Amsterdam N. Koreaanse aanval tevoren beraamd W.-Duitsland wordt economisch sterker ACHESON opnieuw in gevaar Zondagsevangelie Volkspolizei een compleet leger Eerste H. Communie van Bertha Hertogh Dodenherdenking op Menteng Pulu het K.N.Mfl- van Zaterdag avond. krachtige wind Oost. In het it land overwe- zoimis, in het j de dag plaat- en of onweer. entte) anger HENSTEN esland (West) arn te Blokker, dokter de Vries Tel. K 2299-251; Spanbroek, Tel. 3NHORN: Landen te Berk- 5-264. 3URNOOI MAAR Juni wordt des in het Wapen aan de Breed- rijd in E.H.B.O. door een groot van binnen en ist zal worden aar inschrijving oepen uit geheel t tournooi zelfs rakter dragen, van deze wed- Alkmaarse R.K. St. Adelbertus, 2Va jaar bestaat, «haalde onlangs wedstrijden te prijs. 1940'45 1 In de ge- t.a.v. de Stieh- decentralisatie t werk met nog ioen geschieden, ug en Burger afdeling opge- orlopig bestuur Kok. voorzitter, M. Nanne, pen- Bruin Jr.. A. W. v. Leeuwen, gen wordt bij van deze stich- ze wordt binnen erom afgehaald portrices of col- t dringende, ver- ks bedrag in te nooie doel. TE BERGEN :-huis St. Petrus ;en wordt van 5 traite gehouden le Middenstand, ■etraite voor da- 811 Mei, die :kt. Van 12—15 peciale Pinkster- n voor mannen De meisjes ht van 1518 s aan een der len zich op bii het Retraite- r.H. STILLEERDERIJ DEKT - Aan de West- nster nabij Spij- isdagmorgen een erderjj ontdekt, ie een inval deed derij in werking i de heer K. Deze d. Het distilleer- [anwezige sterke beslag genomen. :t het onderzoek •eel Zwart 13.40 16.30 13.40 16.00 16.15 Con Zelo 16.15 :igers 16.15 -VIOS 2 OS r 2 >18.30 2—EDO 5/5 19.30 Victor 2 16.50 DWO a -FSA a Zelo b 17-15 >-Con Zelo c 1615 aDVO a V a n Zelo a b D. N.-HOLLAND •an pag. 7) 12 3 0 27 9 3 1. 21 6 4 3 16 6 2 7 14 6 3 7 15 5 5 6 15 3 5 8 11 4 2 9 10 2 3 10 7 ZATfcKDAG 5 Mtl i l PAGINA i Op de Nationale Herdenkingsdag vond op de Grebbeherg, op de Militaire Begraafplaats te Rhenen, een herdenkingsplechtigheid plaats. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, legt een krans aan de voet van het nieuwe monument, dat op de Grebbeberg komt. (Van onze parlementaire redacteur) De legeropbouw, zoals wij ons die thans voorstellen, zou in normale omstandigheden tien jaar vorderen. Nu moet die op bouw echter in vier jaar voltooid zijn. Bij een dergelijk gefor ceerd tempo zijn moeilijkheden onvermijdelijk. Tegen deze ach tergrond bezag de minister van Oorlog, ir. Staf, op een gisteren gehouden persconferentie, de onvolkomenheden van de oefening „Crescendo", die naar de overtuiging van de bewindsman al te breed zijn uitgemeten. Deze oefening was opgezet als sluitstuk van de opleiding 49II en werd tevens gebruikt voor de herscholing van Indonesië-vete- ranen. Naderhand is gebleken, dat hierbij te hoog werd gegre pen. Niet juist is het echter hier uit de conclusie te trekken, dat nu ook het drie-divisie-plan in gevaar zou zijn gekomen. Het is een misverstand, aldus de minister van Oorlog, te me nen dat het beslist noodzakelijk is dat in verband van een regi mentsgevechtsgroep geoefend wordt. Het gaat er slechts om dat wij goed geoefende bataljons krijgen en dat ook de staf, die met deze eenheden moet opere ren, voor zijn taak berekend is. Maar deze vaardigheid kan even goed door afzonderlijke als door gezamenlijke oefeningen verkre gen worden en hierop zal dan nu ook de nadruk worden gelegd. Of de herhalingsoefeningen lan ger zullen moeten duren is op het ogenblik niet in discussie. Ook de staatssecretaris beklem toonde, dat de oefening in batal- DADERS VAN ROOFOVERVAL TE BANDUNG GEARRESTEERD De roofoverval te Bandung, waarbij de 22-jarige Nederlander R. B. Lammerding Zondag om het leven kwam, is door de militaire politie te Bandung en de politie van Tjimahi tot klaarheid ge bracht. Vier van de vijf bij de overval betrokken bandieten wer den gearresteerd en legden een bekentenis af. Via het adres van een taxibedrijf te Tjimahi, waar de politieposten had uitgezet, kwam men successievelijk de adressen te weten van de roof moordenaars. De moordenaar van de heer Lammerding is echter nog voortvluchtig. jecorrigeerd t.a.v. club verloor de van Vesdo maar Een kalenderblad valt 5 MEI H. PI US V (1566—1572) In een tijd, dat de Kerk moest strijden tegen de ver wereldlijking van binnen uit, riep God een Heilige op de Stoel van Petrus om de geestelijke vernieuwing tot stand te brengen. En door het bevorderen van het ge bed (missaal en brevier) en het onderricht van het gelo vige volk versterkte hij het katholieke geloof in alle lan den en de vijanden van Gods Kerk moesten met verbitte ring erkennen, dat zij het moesten afleggen tegenover een Heilige. Ook nu dreigt er verwereldlijking in Gods Kerk. Wij constateren een teruglopen van het kerkbe zoek, een achteruitgang bij alle godsdienstige verenigin gen, een gebrek aan eerbied voor Kerk en priester. Maar men redt het niet door thuis ach en wee te roepen en die oude langvervlogen tijd te verheerlijken, men redt het alleen door zelf voor de volle honderd procent katho liek te zijn en als een Hei lige op zijn post te staan. Dan keert men ook de storm, evenals Pius V. Hebt ge vandaag dit plan al ge maakt? In deserto jonsverband hoofdzaak is. Als bewijs hiervoor verwees hij naar de opleiding van de Korea-vrij- willigers, die ook slechts in eigen verband werden geoefend en die nu toch uitstekend in grotere eenheden hun taak vervullen. Wat de bewering betreft, dat dc Indonesië-veteranen de schuld zou zijn gegeven, ontkende de minister van Oorlog zulks ten stelligste. Wel is gebleken, dat zij na hun ervaringen te velde soms moeite hadden om de oefening ernstig te nemen. Ook toonde de mnis- ter begrip voor de verhouding zoals die ginds tussen soldaten en kader gegroeid is. Nu moeten wij echter weer naar normale verhoudingen. Beslist teleurgesteld was de minister over de critiek in de pers op het geval „Wittenberg". Men ziet in de overste de schul dige, maar vergeet dat honder den zich misdragen hebben door burgers te molesteren. Orde en tucht zijn noodzakelijk, aldus de minister van Oorlog. Wanneer deze in ons leger zouden ont breken, kan niemand vertrouwen in ons hebben. De tweede zitting van dit jaar van het Ministercomité van de Raad van Europa is Vrijdag ge sloten. Er werden verscheidene kleine vorderingen gemaakt bij het streven naar eenheid. De ministers ontweken echter alle pogingen om de organisatie on middellijk in een instrument van grote politieke betekenis te ver anderen. Naar verluidt werden de mi nisters verrast door een voorstel van de Ierse minister van bui tenlandse zaken, Sean Mc-Bride, om een West-Europese politiek van weerstand tegen de Sovjet unie op te bouwen. Er werd geen formeel besluit genomen. De belangrijkste besluiten wa ren het toelaten van W.-Duits- land als gelijkgerechtigd lid (al leen de Saar is nu nog toege voegd lid zonder stemrecht) en het machtigen van de ambassa deurs om een verdrag te teke nen, dat meer rechten aan het in 1950 door alle deelnemende landen aangenomen Europese vrijheidshandvest toevoegt. Mn Stikker verklaarde, dat het comité tot geen beslissing was gekomen over een Frans voorstel voor een landbouwpool, dat nog niet door alle landen volledig was onderzocht. Mr. Stikker zei, dat hij waar schijnlijk de vergadering Maan- (Van onze correspondent) In Bruggenhout bij Dendermon- de in België heeft zich op 1 Mei een verschrikkelijk drama afge speeld, waar een bejaard echt paar en hun zoon het leven bij hebben ingeboet. Zij werden des morgens om half negen door een dichtbij wonende nicht afschuwe lijk verminkt in hun woning aan getroffen. Het betreft het echtpaar van GijseghemJoos, resp. 81 en 74 jaar oud en hun halfverlamde zoon Alex van 41 jaar. De om wonenden waarschuwden direct de politie zonder de woning waar men de zoon in de keuken had gevonden, te betreden. De beide oudjes werden door de Belgische rijkswacht met ingeslagen hoofd op hun slaapkamer aangetroffen. Vermoed wordt dat de daad ge pleegd is met een bijl. S|AH TEKENT NATIONALISATIEDECREET De Sjah van Perzië heeft Woens dagavond een decreet getekend, waarbij de Perzische olie-indus trie wordt genationaliseerd. De Engelse minister van De fensie, Shinwell, heeft Woensdag scherpe aanvallen van conserva tieve zijde te verduren gehad over de levering van goederen aan com munistisch China. Terwijl van con servatieve zijde „treed af, treed af" weerklonk, verliet de minister het Lagerhuis. De onrust was ontstaan, toen 't partijloze lid Blackburn tijdens Shinwells verslag over de door de Engelse troepen bij het jongste Chinese offensief geleden verlie zen (1.074) de vraag stelde, of Shinwell wel wist, dat Engeland staal en andere goederen naar China zond- Shinwell antwoordde, dat de re gering besloten had, de' uitvoer van strategisch materiaal naar China zoveel mogelijk te voor komen. Boven 't lawaai uit klonk Ohurchills stem: „U weet er niets van-" Een zeer merkwaardig ge bruik, dat zijn ontstaan vond in de Middeleeuwen is het „Beating the Bounds", dat om de drie jaar op Hemelvaarts dag te Londen plaats vindt. Koorknapen, begeleid door hoogwaardigheidsbekleders van de parochie „Tower Li berty", trekken naar de 31 grensstenen van het gebied, die dan door de jongens met witte stokken worden aange tikt. In vroeger dagen, toen landkaarten zeldzaam waren, werden de grenzen van een parochie eenmaal per jaar afgelopen. Het „slaan van de grensstenen" geschiedde door jongens om de herinnering zo lang mogelijk levendig te houden. (Van onze verslaggever) Men maakt zich blijkbaar elders in ons land, mede en vooral tengevolge van de opgeschroefde berichten in sommige bladen, nogal ongerust over het pokkenverschijnsel dat zich te Tilburg voordoet. Dit in tegenstelling met de bedaarde houding welke onder de Tilburgse bevolking kan worden waargenomen. Tot heden beliep het getal der genen die zich te Tilburg hebben laten inenten naar schatting 70.000. Men heeft goede verwachtingen op een verdere gunstige ontwik keling der ziektegevallen, welke in het algemeen geenszins een kwaadaardig karakter vertonen. Een onrustbarende uitbreiding blijft uit. Het aantal zich momenteel in quarantaine bevindende personen bedraagt ruim veertig. Het aan tal definitieve lijders is tot 26 toegenomen. Voor het overige gaat het openbare leven te Til burg zijn gewone gang. Alleen de te Tilburg gelegerde militairen zijn in de kazernes ge consigneerd. Voor al het in de gemeente Tilburg woonachtige reserve- en dienstplichtige personeel, hetwelk een oproep in zijn bezit heeft om op 7 Mei 1951 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen, is de opkomstdag uitge steld tot een nader te bepalen datum. Aangezien personen te Zwolle en Voorburg in contact zijn ge weest met bacillendragers te Til burg, zijn in deze steden ook quarantainemaatregelen genomen. Tienduizenden katholieken had den gisteravond gehoor gegeven aan de oproep van «leken G. P. J. van de Burg en de hoofd besturen van alle Amsterdamse katholieke organisaties. Op de binnenplaats van het Begijnhof stond onder een bal dakijn en geflankeerd door vele vaandels het Allerheiligste op een rustaltaar uitgesteld. Daar voor waren de deken, vele gees telijken en de begijnen neerge knield. Biddend en zingend defi leerden de duizenden langs het altaar. Te precies acht uur viel ook op het hof voor twee minu ten de stilte een dieper en devoter stilte dan daar altijd heerst. Het verkeer in de binnenstad dreigde door de menigte deel nemers, aanzienlijk groter dan was verwacht, enige malen te worden overbelast, en dit meer en ernstiger naarmate het Spui werd benaderd, doch de hoofd stedelijke politie heeft alle moei lijkheden op de haar eigen wijze opgelost. VASTSTELLING WERKGEBIED VAN DESTRUCTOREN De staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, hebben bepaald, de in hun gisteren in def Staatscourant gepubliceerde be schikking genoemde destructoren onder nader te stellen voorwaar den toe te laten, zomede de daar bij genoemde gebieden vast te stellen, waarbinnen zij, met uit sluiting van andere destructoren, werkzaam zullen zijn. Deze beschikking betreft de N. V. Nederlandse Thermo-Chemi- sche Fabrieken (Bergum), de N. V. Exportslachterij Udema (Gie ten), de N.V. Dierlijke Afval ver. werking (Winterswijk), de N.V. Brabantse Destructor (Son), het N.V- Destructiebedrijf Zeeland (Hansweert), de Destructie Cen trale Dordrecht (Dordrecht), Des tructiebedrijf N.V. Gekro (Over- schie) Destructor Gemeenteslacht huis Amsterdam (Amsterdam), Destructor District Purmerend (Purmerend) Vleeskeuringsdienst kring „Barsingerhorn" (Schagen) en Destructordistrict West-Fries land (Twisk). De Amerikaanse vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, War ren Austin, heeft journalisten Woensdagavond twee documenten overhandigd, die naar zijn zeggen twee Noordkoreaanse militaire orders bevatten, die aantoonden, dat Noord-Korea een tevoren be raamde aanval op Zuid-Korea had ondernomen in Juni 1950. TREINBOTSING BI) AMSTERDAM Op het emplacement Water graafsmeer bij Amsterdam is gis teravond een rangeerdeel in bot sing gekomen met een goederen trein. Enkele goederenwagens ontspoorden, waardoor enige spo ren versperd raakten. De reizi gerstreindienst ondervond geen vertraging. dagmorgen zal toespreken in zijn dubbele rol van voorzitter van de commissie en voorzitter van de executieve raad van de OEEC. De OEEC heeft gisteren haar rapport over haar werkzaamheid vrijgegeven. Dit zal door mr. Stikker aan de vergadering wor den aangeboden. Er wordt in aangehaald: het tekort aan grond stoffen en de stijgende prijzen, vraagstukken die men op Euro pese en wereldbasis onder ogen moet zien. Er wordt voor gewaarschuwd, dat de Europeanen in ieder geval besnoeiingen in hun levensstan daard moeten aanbrengen uit hoofde van de huidige herbewa pening. NOG WEL E.C.A.-HULP Vice-kanselier Franz Bluecher, de Westduitse minister voor het EHP, heeft Vrijdag op een pers conferentie medegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten na een onderzo'ek van de West-Duitse positie besloten hadden, dat West- Duitsland een van de weinige landen is voor welke de Marshall hulp zal moeten worden voort gezet. De Duitse positie in de Euro pese betalingsunie wordt volgens de minister met de week sterker. In alle nabuurlanden beschikt Duitsland over een actief saldo. Acheson's vijanden in het Huis van Afgevaardigden beramen een plan om zich van de Minister van Buitenlandse Zaken te ontdoen door zijn salaris na 30 Juni te houden. Zij kunnen dit doen door hun goedkeuring te onthouden aan de toewijzing voor zijn honorarium of zelfs alle fondsen voor het Ministerie tegen te houden zolang Acheson in functie is. Naar verluidt zijn verschillen de Zuidelijke democraten bereid om elke Republikeinse poging in die richting van ganser harte te steunen. Tienduizend bezoekers op Schiphol De were] dluch thaven Schiphol boekte Donderdag 10.523 bezoe kers. Bijna 1700 waren per fiets gekomen. Het aantal bezoekers op Hemelvaartsdag vorig jaar was 3472. De Russen versterken hun Oost-Duitse Volkspolitie, terwijl de zware industrie in hun zone gebruikt wondt voor de Rus sische wapenproductie, heeft een West-Duitse minister vandaag verklaard. Jakob Kaiser, minister voor Duitse Zaken*, zei in een radio rede, dat de Oost-Duitse Volks polizei gereorganiseerd en her bewapend was. Zij bestaat thans uit 34 gevechtsgroepen van elk 2400 man, die eo nodig tot divi sies samengesteld kunnen wor den. Volgens Kaiser zijn de ge vechtsgroepen in drie infanterie- bataljons, een batterij artillerie en zeven speciale compagniën verdeeld. Elke gevechtsgroep beschikt over 12 tanks, 16 kanonnen, 6 anti-tankkanonnen, luchtdoel geschut, 12 zware en 54 lichte mortieren en 54 zware machine geweren. Naar wij eerst thans vernemen heeft Bertha Hertog 1.1. Zondag 29 April, in alle eenvoud en stilte haar Eerste Heilige Communie gedaan, hiertoe voorbereid door haar onderwijzeres, de Eerwaarde Zuster Edward. Deze plechtig heid werd Zondag te Bergen op Zoom gehouden in de kapel van het klooster der Eerwaarde Zus ters aan de Boxhornstraat aldaar. Slechts de familieleden waren hierbij aanwezig. Men heeft dit feit die dag alleen in intieme familiekring gevierd. Een grote schare Nederlanders kwam Vrijdagochtend per auto, per fiets of lopend naar het ere- veld Menteng Pulu, even buiten Djakarta, voor een dodenherden king. Velen hadden bloemen bij zich voor de graven van hun in de tweede wereldoorlog gevallen familieleden en de gesneuvelden tijdens de acties. De kerk op het ereveld, waar achtereenvolgens een protestantse eredienst en een Requiem-mis werden gehouden, kon bij lange na niet alle belang stellenden bevatten. Op het ereveld werd in de middag in stilte een krans ge legd, terwijl ook op andere plaat sen in Iïidonesië herdenkingen gehouden werden. De bijzondere kantonrechter te 's-Gravenhage, mr. A. W. Vrij- berghe de Coningh, heeft zich gisteren de gehele dag bezig ge houden met de zaak tegen Arie Meyer Schwencke, die geduren de de bezetting leider was van de afdeling pers en propaganda van de staf der Nederlandse S.S. Beklaagde gaf onomwonden toe dat hij gedurende de oorlog „fout" was geweest en hij aan de Kaag, waar hij toentertijd woonde, ongetwijfeld door zijn „onbehoorlijk optreden en laak bare handelingen" vele bewoners heeft geërgerd. Hiervoor bood hij dan ook ter zitting zijn veront schuldigingen aan. Hij bestreed echter veel dingen waarvan hij in de tenlastelegging werd be ticht en verschillende malen zei hij van mening te zijn dat de getuigen, die in zijn zaak waren gehoord, zich hadden laten mis leiden, of niet betrouwbaar wa ren. Aan rassendiscriminatie had hij zich, aldus zijn verklaring, nim mer schuldig gemaakt, en om trent het ten laste gelegde ver raad van de burgemeester van Warmond, zeide hij, dat de bur gemeester zelf eerst een bevel tot arrestatie tegen hem had uit gevaardigd, maar hij, hiervan de lucht gekregen hebbende, zijn Duitse relaties had ingeschakeld en de burgemeester werd ge schorst. „Ik heb echter nooit iemand in moeilijkheden willen brengen en ik meen dat ik u wel een be hoorlijke lijst van mensen heb weten over te leggen, die hier omtrent kunnen getuigen", aldus de beklaagde. „En hoe is nu uw houding ten opzichte van het verleden", wilde mr. van Vrijberghe de Coningh weten. „Want het moet toch wel gezegd worden, dat een van de beroerdste namen uit de oorlog de naam Meyer Schwencke" was". „Het is mij allemaal heel vreemd", antwoordde M.S. „Ik kan u zeggen dat ik mij zelf geneer over mijn houding. Ik ben zelf volledig verantwoorde lijk voor hetgeen ik gedaan heb, ik heb die weg zelf gekozen, maar ik kan u verzekeren dat ik die weg nooit meer gaan zal!" De zitting werd geschorst tot 17 Mei. ZONDAG NA HEMELVAART Erg lang duurde het niet, voor die woorden van Jezus: „Men zal u buiten de synagogen slui ten, het uur komt zelfs, dat iemand, die u het leven ont neemt, zal menen een dienst te bewijzen aan God", waarheid werden. Van degenen, die toen naar de Meester luisterden, stierven er tien een gewelddadige dood. 't Treft ons niet meer zo. Het zijn martelaren, ze zijn heilig. Ze zijn binnen. Maar als wij een ogenblik zakelijk nadenken, is het verbijsterend. De groei, de uitbreiding van de Kerk, scheen af te hangen van de leden, van een groepje mensen met aan het hoofd elf ongeletterde mannen, meest vissers. Die Apostelen waren door de Meester onderricht en opgevoed. Zij kenden Christus' leer en le ven, en hoewel zij het fijne er van niet door hadden op 's Heren Hemelvaart informeer den ze nog of het Pinksterfeest de tijd was, waarop hij voor Is raël het koninkrijk zou herstel len zij wisten in ieder geval het meeste van Christus en de Kerk. Van hen hing het tenslotte af. Maar moet het voor die jonge gemeente niet wat men noemt verpletterend nieuws geweest zijn, toen bekend werd: Jacobus is van de tempel gegooid en met een knots doodgeslagen? Barto- lomeus is levend gevild. Paulus onthoofd. Petrus, de Paus, ook gekruisigd. En zo van alle apos telen? We kunnen de Heer lo ven om hun geloofsmoed, maar natuurlijk, zuiver menselijk ge zien, past maar één woord: cata- strophaal. Voor de eerste Christenen wa ren er nagenoeg geen lichtpun ten. Hun stichter stierf als een misdadiger aan het Kruis na een officiële veroordeling door het Romeinse gezag, de Joden haat ten zijn volgelingen, de heidenen verachtten ze en beschouwden ze als staatsgevaarlijk en majesteits- schenners. Hun aanhangers wa ren slaven en armen. Wat voor een kans maakte de Kerk? Nauwelijks groeit ze of haar leider, de bisschop van Rome, wordt gekruisigd. Zijn op volger wordt onthoofd, voor de beesten geworpen, doodgeslagen of tot de mijnen veroordeeld. Men is geneigd te denken: .Maar hun innerlijke levens kracht, hun eenheid, was groot en sterk. Laten we ook dit niet overdrijven: Petrus strafte Ana nias en Saffira, Paulus moest een parochie v verwijten, dat er erge zonden gebeurden, zodat men maatregelen nam (1 Cor. 5). Joden-christenen qn heiden christenen maakten voortdurend ruzie (Hand.), onder de gelovi gen bestonden verkeerde menin gen, waartegen Paulus telkens weer schreef: velen vielen af. Alles bijeengenomen is het nuchter bekeken een wonder, dat de Kerk er door heen kwam, dat voor elke Paus-martelaar een nieuwe leider gekozen werd, dat de leer dezelfde bleef, dat niets de groei van het zaad, door Christus aan de aarde toever trouwd, kon tegenhouden. Werkelijk een wonderbare groeikracht school in het plantje, die kleine Kerk-gemeenschap van 'n 120 man (Hand. 15). Stormen ginger er over heen, bladeren en stelen werden afge rukt, denk slechts even aan 't Oosters schisma, 't Westers schis ma, Mohammed, Hervorming, Anglicanisme, Modernisme, Si- calisme en Liberalisme. De Kerk hield het uit, de plant werd tot een forse boom. De Pinksterkerk groeide tot Wereld- Van de 2200 millioen aardbe woners zijn er nu 'n 332 millioen katholiek, ongeveer een zevende. En toch is ook nu niemand in hoera-stemming. Allerwegen hoort men van af val, van naam- en sleurkatholi- cisme. Ergens stond te lezen dat van het enorme aantal katholie ken maar een derde zijn geloof beleeft. Kan het anders? Zo'n oude boom moet tenslotte ten gronde gaan. Ze draagt uit, ze heeft haar tijd gehad. Glorievol heeft de Kerk haar taak in het ver leden vervuld. Het Westen dankt haar zijn cultuur. Moge haar ge dachtenis gezegend blijven. Zo spreekt de „mens" en luidt de doodsklok voor de eeuwen oude. Maar wij gaan op naar Pink steren. Wij bereiden ons weer voor. De katholiek laat zich door pessimisme niet beïnvloeden. Wat ook de tekenen zijn, hoe gevaarlijk voor familie en leven het lidmaat zijn van die oude Kerk is: boven het loeien van de stormen uit, klinkt een meta len stem: „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen". De kerk-geest, die de kleine gemeenschap door menselijke en duivelse rampen heen hielp, blijft de ziel van de boom. Men kan er takken afhakken ,zij kan kaal en beroofd in de winterkou staan, afsterven zal ze niet. Als de blaren vallen, zijn de knoppen in de oksels reeds te zien. De boom zal leven en de aarde overschaduwen. Kerkvor sten zullen verdwijnen in gevan genis en kamp. Geniale figuren zullen vallen. De Paus zelf kan men gevangen nemen en krui sigen als Sint Pieter: Eén zal immer blijven en door Hem zal de Kerk leven. O geest, die waakzaam zijt en sterk, Hoed het schip van Christus' Kerk, stuur het tot aan 't zalig ende, tot der tijden loop zich wende van dees' onbestendigheid in Uw stralend' eeuwigheid. P. C. DE HAAS O.F.M. De Commissie van Ministers van Buitenlandse Zaken van Europa heeft, na stemming, West-Duitsland in de Raad op genomen. De stemming vond plaats in het Hoofdkwartier van de Raad te Parijs, in het „Huis van Europa", aan het begin van de eerste zitting. Bondskanselier Adenauer in gesprek met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld Indonesië: m.s. Willem Ruys, (23 Mei); Nieuw-Guinea: s.s. Billiton, (10 Mei); Antillen: m.s. Helena (10 Mei); Canada: s.s. Nieuw-Amsterdam (5 Mei): en s.s. American Defen der (9 Mei); Australië: m.s. Sibajak (7 Mei).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3