Het bevrijdingsfeest gevierd door de jeugd Schermer eert gevallenen van de slag bij Ursem Succesvolle activiteit van jongeren en Stichting '40- 45 Einduitslag schoolvoetbal- wedstrijden AGENDA Opvoering van de Zondvloed weersverwachting Vraagt C. B. BEHANGSELS Vliegtuig in V.S. neergestort Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 7 MEI 1951 ALKMAAR. Evenals het vo- rie iaar stond de vierine van tie bevriidintr ook nu weer in het te ken van de ieusrd. Waren het op de vooravond van de bevriidinirs- dae. bij de diverse herdenkineen, overweeend ouderen, die acte de presence eaven. on de bevrii- dinesdas zelve was het toch voor al de ieued. die aan de feestvie- rine cachet eaf. En zo wapperden voor de twee de maal in eén week de vlaggen in een zachte oostenwind en scheen weer een wilde zon over stad en land. De scholen hadden vrij-af ert daaraan was het mede toe te schrijven, dat de verschil lende attracties, georganiseerd door de Alkmaarse Jeugdgemeen schap en de Stichting 4045 zo veel belangstelling trokken. Om negen uur in de morgen «tartten ruim 1600 jongens en meisjes, onder belangstelling van vele ouderen, waaronder wij er Verscheidene zagen die ook graag mee hadden gedaan, voor een frote wandeltocht, die hen een leine twee Uur zou bezig hou den. Toen wij rond elf uur eens een kijkje namen aan de finish van de wandeltocht, het gemeentelijk sportpark, troffen wij daar o.a. in specteur Vernooy van het L.O. en de directeur, de heer de Munkt die met de bestuursleden van de Alkmaarse Jeugdgemeenschap de honderden kinderen begroetten. Van de ongeveer 1600 deelnemers hadden velen de tocht, die onge veer vijf kwartier duurde, met succes volbracht en tegen inleve ring van de kaart met de vereiste stempels, die van de Machinefa briek Alkmaar" aan de Voor- meer en van de N.V. Hoogstra- tens conservenfabrieken aan de Fabrieksweg, kregen zij 'n fraaie herinnerings-medaille. Deze wandeltocht is als onder deel van de feestviering dan ook uitstekend geslaagd. Verkeers-..controle" De Stichting '40'45, die al ver schillende attracties had verzorgd, bleek nog meer pijlen op haar hoog te hebben waarvan de meest doeltreffende wel de actie op de grote straatwegen was. Hier wer den de autobestuurders door een vriendelijk knikkende politie agent, niet gemaand, doch ver zocht te stoppen, waarna een aan tal jongelieden overgingen tot de verkoop van een driehoekje met embleem van de Stichting, een plaquette, die voOr een kwartje op de ruiten werd geplakt. De meeste automobilisten gaven gul en vaak kwam er meer dan een kwartje te voorschijn. Een heel royale haalde zelfs f 25,voor de dag. Verder kwam er Ameri- -kaans, Engels en Frans geld in de ^bussen terecht. Van de Haagse heer, die ver ontwaardigd was over zoveel tijdsverlies en weigerde te offe ren, en mopperend op politie, Stichting en de hele gemeenschap doorreed, hebben wij gedurende de gehele dag geen tweede exem plaar aangetroffen. Het mag wel als een bijzonder heid worden vermeld, dat de po litie zich die hele lange dag heeft opgeofferd voor het sympa thieke doel, dat de Stichting zich steeds voor ogen stelt; steun te verlenen in die kringen, die door of in het verzet verliezen heb ben geleden en steun nodig heb ben. Een doel, dat een ieder toch zeker ter harte moet gaan. Poppenkast en w~"">"snelen. In de morgenuren reed de pop penkast van Jan Kalksma weder om door de stad om de jeugd te vermaken. In de Boomkampstraat Kanaalstraat, en Bergerhof, op het Dr. Schaepmanplein en Mient kwamen talrijke kinderen luis teren naar de zeldzame avonturen van Jan Klaassen. Des middags voerden de jeugdverenigingen, Katholieke Verkenners, AJC en VCJC op verschillende punten in de stad oud-Hollandse wagen spelen op, die steeds grote belang stelling zowel van jong als oud, trokken. De versierde wagens, die dus als toneel dienst deden stelden zich op het Doelenveld op, waarna ze, voorafgegaan door de Post Harmonie een korte rond gang maakten door de feestende stad, om dan op verschillende punten in de stad hun spel te brengen. De Katholieke Verken ners voerden op „De Boeren van Olen" naar het welbekende ver haal van de domme Burgemeester die tijdens het bezoek van de Koning, een kroes bier aanbqod aan zijn Heer, doch telkens zelf de handvaten vasthield, die door de dorpssmid tot driemaal toe werden aangebracht. De VCJC trad op met het stukje „Hoe de Schout zichzelf aan de schand paal bracht", waarin de schout een inwoner van de stad tot de schandpaal veroordeelt, die door een bijzondere samenloop van omstandigheden, hijzelf blijkt te zijn en hoe de schout zich dan aan zijn eigen veroordeling on derwerpt. De AJC tenslotte bracht het verhaal in beeld van de goocheme student, die een eenvoudige boerin bedroog, door haar te vertellen dat hij 'n tocht naar het Paradijs ging onderne men, waar hij haar overleden man zou bezoeken. De goederen die hij van haar meekreeg, om die haar man te geven, behield hij natuurlijk voor zichzelf. Alle drie idyllische voordrachten, die met élan werden gebracht, en waarnaar de kinderen met open mondjes en de ouderen met een geanimeerde glimlach hebben geluisterd. Een stukje oud-Hol landse literatuur, aantrekkelijk om haar simpele eenvoud, in de oude stad Alkmaar, en temidden van het moderne verkeer, anno 1951. De dwnnines Niet'alleen voor de jeugd, maar ook voor zeer vele ouderen wa den droppings- en vliegdemon- straties bij de Ruydaelkade en Overdie een boeiend schouwspel. Verscheidene malen scheerde de Piper-cub van de heer Blein die als passagier een der bestuurs leden van de Stichting '40—'45 meje had, over de ..droppingster reinen" die door een dozijn po- litie-agenten werden afgezet, tot dat de droppings beëindigd waren. Daarna werd het terrein vrij gegeven en kon de jeugd naar hartelust grabbelen naar de 23 kg chocolade en snoep, beschik baar gesteld door de Ringersfa- brieken, de fa. Brouwer (Hekel straat), Kok en „de Zeehond". De wedstrijd het schatten naar de vlieghoogte, vond direct daarna plaats. Toen de gekleurde linten waren uitgeworpen sloeg oud en jong aan het raden. Achteraf bleek, dat de heer Blein toen op een hoogte van 457 m. over de stad koerste. 's Avonds kwamen als geluk kige winnaars van deze wedstrijd uit de bus J. in 't Veld uit de Rochdalestraat 31, die de eerste prijs, een autoped, in de wacht sleepte. H, J. Vennik, Ramen 29, won een fototoestel, terwijl de derde prijs naar v. d. Brink, Ake leistraat, ging. De verrichtingen van de sport vlieger in zijn gele machine trok ken natuurlijk ook in de stad veel bekijks. In de namiddag waren er tal van wandelaars op de been, die af en toe met een vrolijke mars van een der muziekcorpsen wer den verrast. In de vooravond was het terrein weer aan de jeugd. Avondfeesten Op de Paardenmarkt werden de grotere jongens en meisjes bezig gehouden met volksdansen, geleid door de heer W. Lammers uit Amsterdam op de maat van vrolijke oud-Hollandse melodieën en Engelse walsen dansten een paar honderd jongelui hier de Tovercirkel, 't stokjesrapen, de Ringelrei, Gelderse blom, Engelse jagers, Klokkedans, Kruizemunt en de Klokkendans. om de meest attractieve uit het lange program te vermelden. Gaandeweg trok dit zonnige spel der jeugd meer en meer kijkers. Intussen for meerde zich op het Canadaplein een stoet van welpen, kabouters en andere kinderen voor de lam pionoptocht, die om half negen een tour door de binnenstad zou maken. Dat werd, door het uit blijven van het muziekcorps „Excelsior" dat een kwartier te laat verscheen, wel wat later. Maar een kleine tweehonderd kinderen trok toch met de licht- stoet mede. De burgemeester sloeg met de gemeentesecretaris vanaf het bor des van het stadhuis deze stoet gade. Direct daarop startte de fak keloptocht waaraan de ouderen tot 20 jaar deelnamen. Hier zorg den „St. Caecilia", die prompt op tijd was, met de Band van de Verkenners, die weer een uitste kende indruk maakte, voor de muzikale opluistering. Van twee kanten trok deze lichtstoet toen aan het slot van de mars door de stad op naar het bolwerk bij het Kruithuisje tegenover het Gerechtsgebouw hetgeen in de duisternis een fantastisch gezicht was. Intussen musiceerde op het bol werk „Soli Deo Gloria" temid den van zeven fakkeldragers met op de achtergrond de nationale vlag. Deze werd aan het eind van de avondfeesten, die honder den en nog eens honderden toe schouwers trokken, op het met schijnwerpers en Bengaals vuur verlichte bolwerk plechtig ge streken onder het spelen van het Wilhelmus. En daarmede was het eind ge komen aan de door de Alkmaar se jeugd zo blij en zonnig ge vierde Bevrijdingsdag die voor de jongeren tot in lengte van dagen het symbool dient te blijven van de wil tot opbouw en herstel van ons volk. Na afloop van de feestdag trof fen velen elkaar in de verschil lende gelegenheden in de stad, die pas later op de avond meer bezoekers trokken. Wij waren nog even in het „Gulden Vlies" waar in de voorzaal Hanna Bri- zee haar songs ten beste gaf, waarbij zij zich zelf op de vleu gel begeleidde en waar een gezel lige sfeer heerste en waar in de grote zaal de jeugd zich nog en kele uren met een dansje ver- Het Alkmaarse Bevrijdingsfeest is op een rustige prettige wijze gevierd en een woord van lof voor de perfecte organisatie en voorbereiding aan besturen van de Alkmaarse Jeugd gemeenschap en de Stichting '40'45 is hier zeker wel op zijn plaats. Niet in de laatste plaats geldt dit com pliment voor de leden van het Alkmaarse politiecorps, dat o.l.v. hoofdinspecteur J. Pijl niet alleen het verkeer de gehele dag in goede banen hield maar met na me bij de drojopipgsvelden, waar ook commissaris Dreeuws aan wezig was, en tijdens de verschil lende jeugd-optochten de stoeten begeleidde en op soepele wijze de jeugd (en waar nodig ook oude ren) binnen de perken hield. ALKMAAR Zaterdagmorgen werden op de sportterreinen aan de Overdie de laatste drie school- voetbalwedstrijden gespeeld. In af deling C zegevierde Willibrordus 2 met 20 over de BLO. In afd. B speelde Bavo 1 tegen Willibrordus 1, en hoewel de wedstrijd 't aan kijken wel waard was, konden de jongens het aan geen van beide zijden tot een doelpunt brengen, zodat de penalty's de beslissing moesten geven. De uitslag werd 43 voor de Bavoschool. In afd. A klopte de ULO 1 het tweede elftal van dezelfde school met 51. De Eerw. Broeder Alexius, voor zitter van de schoolvoetbalcom- missie, reikte na afloop van de wedstrijden de prijzen uit, in plaats van de Hoogeerw. Heer De ken J. Th. Jacobs, die plotseling verhinderd was. Hij bracht dank aan allen die een werkzaam aan deel hebben gehad bij de organisa tie en de leiding van de school- 'voetbalwedstrijden, in het bijzon der de heren onderwijzers en de scheidsrechters. Hij sprak er voorts zijn voldoening over uit, dat de wedstrijden in een zo'n sportieve geest waren verlopen. Van, de aanvang af tot het laatste einde aan toe liep alles even gesmeerd. Hij dankte ook de Alkmaarse voetbalverenigingen en de direc teur van het Gem. Sportpark voor het beschikbaar stellen van de ter reinen. Daarna reikte hij de prijzen uit aan de aanvoerders van de win nende elftallen. De uitslag daar van ziet er als volgt uit: Afd. A: 1. ULO 1 (lauwertak); 2. ULO 2 (medaille); verliezers- ronde: Heiloo 1 (med-). Afd- B: 1. St. Bavoschool (be ker); 2. Willibrordusschool 1 (me daille): verliezersronde: Lauren- tius VGLO (med.). Afd. C: 1. Willibrordusschool 2 (beker); 2. BLO (med-); verlie zersronde; Aloysiusschool 2 (med Een gelukkige omstandigheid was, dat ook het weer buitenge woon tot het welslagen van de wedstrijden had bijgedragen, zo dat de jongens nog lange tijd on getwijfeld met plezier aan de zo prettig verlopen voetbalpartijcn zullen terugdenken. Alkmaarse Schaakclub V.V.V. ALKMAAR Drie kampioenen van de" afdelingen van de NSHB moesten de strijd aanbinden voor een plaats in de eerste klasse. De eerste wedstrijd tegen VAS III werd door VVV II gewonnen. De wedstrijd tegen Caïssa I uit Hoorn eindigde onbeslist met 2%-^-4V> drie partijen moesten arbitrair worden beslist: alle drie partijen werden voor VVV gewonnen ver klaard, zodat VVV II promoveert naar de eerste klasse van de NHSB. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE OVERDEKTE ALKMAAR Dinsdagavond zal in de Alkmaarse Overdekte weer een gezellige drukte heer sen. Ditmaal niet door de komst van Hannie Termeulen of Geertje Wielema. Neen, de aandacht gaat uit naar vele Alkmaarse jongelui, die hun proeven van zwemvaar- digheid af zullen leggen voor de diploma's A, B en C. Voor dit laatste zware diploma, gaven zich zeven candidaten op. Ter afwisseling zullen de Alk maarse Reddingsbrigade en DAW enkele demonstsaties geven, ter wijl een groepje meisjes, o.l.v. mej. Cornelisse, enige nummers figuurzwemmen zullen uitvoeren. Een waterpolowedstrijd tussen een jonge ploeg van DAW en het Amsterdamse „De Dolfijn", be sluit de avond. SERENADE „ST. CAECILIA'' ALKMAAR Men verzocht ons het volgende mede te delen: Hedenavond worden alle leden precies half acht verwacht op de Paardenmarkt voor het brengen van een serenade in het St. Elisa- bethziekenhuis bij gelegenheid van een 50-jarig Professiefeest. Verlichting mede nemen. Route: Paardenmarkt, Koorstr., Ritsevoort, Straatweg, Tesselscha- destraat, Roemer Visserstraat, v. Everdingestraat en terug, Emma- straat, Zilverstraat, Ridderstraat, Laat, Boterstraat, Langestraat, Paardenmarkt. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL ALKMAAR. Wij herinneren nogmaals aan de morgenavond in de aula van het R.K. Lyceum te houden bijeenkomst, waar de rector van het Lyceum, de heer J. L. Küppers voor de belang stellende ouders zal spreken over de op te richten Middelbare Meis jesschool. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR Nog één week en de onderlinge competitie is ten einde. De Jong verstevigde zijn positie aan de kop door met schijfwinst te winnen van M. J, Langras jr.Hemels verzekerde zich vrijwel van de tweede plaats door te winnen van N. Oud. J. Schuit, die door enkele achtereen volgende nederlagen uit het eer ste tiental dreigde te geraken, herstelde zich fraai door Bakkum en Jorna te kloppen. P. Booy ver richtte de krachttoer remise te spelen tegen Riebeek. Woonijk kwam in zijn eindspel tegen Ver ver iets ongunstiger te staan door dat Verver een doorbraak kreeg naar dam, maar handig opgezette vangstellingen verzekerden hem van remise. Bijwaard zette zijn verrassende zegetocht voort door Langras Sr. te verslaan. Stam stelde teleur door zich het slachtoffer te laten worden van een slagzet, die M. A. Langras Jr. de winst opleverde. De uitslagen luiden: M. J. Langras jr.H. de Jong 0—2; M. Hemels—N. Oud 2—0; L. VerverG. Woonijk 11; J. SchuitG. Bakkum 20; P. Booy N. Riebeek 11; J. JornaJ. Schuit 02; M. J. Langras sr. C. Bijwaard 0—2; D. Klinkhamer J. Witte 2—0; D. StamM. A. Langras 02; D. KlinkhamerC. Balder 02. LAATSTE SEIZOENAVOND R.K. DANSCOMITÉ ALKMAAR. Gisterenavond werd in het Gulden Vlies de laat ste dansavond van het seizoen ge geven door het R.K. Danscomité. Er hing een uiterst gezellige sfeer. De zaal was omgetoverd van een strakke Schouwburgzaal tot een grote salon. Langs de muur stonden tafeltjes en stoelen, en hier en daar had men palmen aangebracht en verse frisse snij bloemen prijkten op de tafeltjes. De zaal was totaal uitverkocht. Wij geloven, dat de avonden van dit comité er waren er in to taal 8 de meest druk bezochte zijn onder de Alkmaarse Katho lieke Dansavonden, en dat zou geen wonder zijn, want het gaat er op alle avonden zo ongedwon gen toe en zonder enige wanklank aat men vooraf al bijna zeker is van een amusante en beschaafde avond. Men danste onder leiding van de heer Jack Smit, en met mu ziek van de Band van Wim Ligt- bart. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Tech nische Hogeschool te Delft is onze stadgenoot, de heer P. S. Dokter, geslaagd voor het candi- daatsexamen voor werktuigkun dig ingenieur. FILMS: Cinema Americain: Moeder is studente, 14 iaar Victoria-theater: Tokio Joe, 18 jaar; Rex-theater: Ma- bok, de wilde olifant, 14 jaar; Harmonie: Vrouwen zonder eer. ontoelaatbaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. APOTHEKERSDIENSTEN: Vanaf hedenavond zes uur zal voor spoedgevallen ge opend zijn Apotheek Har tong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Langestr. 1. KEES STET Men verzoekt ons opname van het volgende: Het Alkmaarse Cabaretgezel schap stelt zich voor met mede werking van de heer Kees Stet, Dinsdag 8 Mei aanvang 8 uur een voorstelling te geven in „Het Wapen van Heemskerk", Breed- straat, waarvan de opbrengst ten bate van de autotocht voor Ou den van Dagen komt. Verwacht wordt, dat zeer vtle Alkmaarders van hun belangstelling zullen doen blijken en zo de kas zullen stijven. Het Cabaretgezelschap heeft reeds zijn sporen verdiend op dit gebied en we kunnen een bezoek aan deze avond gaarne aanbevelen. Voor nadere bijzonderheden zie de raambilletten. OOGST VAN DE STRAAT ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 26 April tot en met 3 Mei 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 u„ behalve op Zaterdag. Auto-dekzeil; rood wantje; wan tje; bord leswagen; want; gym schoen; hondenhalsband; gelds bedrag; zakdoek; knipmes; sleu tel; sleutel auto; handschoen; parapluie-hoes; ring met sleu tels; handschoen; kinderbril; huissleutel; fietsensleutel; da meshandschoen; dameshandseh.; want (Noors); shawl; portemon- naie met inh.; shawl; geldsbedrag; geldsbedrag; vulpen in etui; gym schoenen; huissleutel; huissleutel; sleutel: handschoen; jongensjas; boodschappentas; portemonnaie; portemonnaie met inh.; porte monnaie met inh.; ring met sleu tels; handschoen; zadeldek; glacé handschoen; dop van een vulpen. Als gevonden bij het Bureau' van Politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrijgen. Tafelzeil, Geest -1; kaarten voor concert Tuinstraat 22; portemon naie met inh. Zaadmarkt 101; nylonkous Oudorperdijkje 8; vulpen en otlood in etui Staring straat 6; portemonnaie met inh. Stationsweg 156; touw, Stuartstr. 32; uitlaat (auto) Frieseweg 66; zakmes Overdieterrein; ballpoint Leeuwenbekstr. 30; shawls Wa- engmakerstr. 18; shawl Spoorstr. 93; vulpen en ballpoint Omval 104; portemonnaie met inh. St. Jozerstr, 19; handschoen, Nieuw- poortslaan 70; sleutels Schaep- manstr. 5; geldsbedrag Kr, v. El- ten weg 22; kinderschoenen Fr. Halsstraat 10; autoped Ropjeskuil 22; portemonnaie rnet inh. Pay- glop 21; handschoenen Herenweg 118 Heiloo; pbrtemönnaie met inh. Hekelstraat 7; ballpoint Akerslaan 17; armband Varne- broek 57; schroevendraaier Fre- derikslaan 17 Heiloo; handschoe nen v. Catsstragt 35 Heiloo; arm band Geest 54; autoped Nieuw - landersingel 16; portemonnaie met inh. Oudegracht 215; armband Eendrachtstr. 5; portemonnaie m. inh. Stationsstraat 24; geleden zak met inh. Kanaaldijk 29; huis sleutel Landstraat 14; portemon naie met inh. Koorstraat 5; gym schoen Westerstraat 14; gym schoen Heul 33; zakdoek Krebbe- steeg; bruin jasje Westerweg 254; kinderrokje Molenbuurt 20; por temonnaie met inh. Voormeer 16; autoped Landsraat 85; hand fietspomp Limmerhoek 5; porte monnaie met inh. Boezemsingel 61bril in etui Verdronkenoord 48. Wielrennen ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR. Zondag hield Alcmaria Victrix een klasse mentswedstrijd over 63 km voor A- en B-klas en voor de C-klas 46 km met zeven klassementen voor A en B en voor de C-klas met vijf klassementen. In d, A-klas zegevierde B. v. d. Kamer, in de B-klas M. Pronk en in de C-klas J. Keuken. De uitslagen zijn als volgt: A-klas: 1. B. v. d. Kamer, 2. J. Ottebros, 3. J. Keuken, 4. W. Nieuwland, 5. P. de Groot, 6. J Langedijk. B-klas: 1. M. Pronk, 2. J. Oude. jans, 3. P. Duin, 4. K. Pluijmers, 5. A. Israel. C-klas: 1. J. Keuken, 2. Veld- boer, 3. J. Schuitemaker, 4. J. Schol. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. AFC 1—Wst- Friezen 1 12; A.F.C, 2 Grasshoppers 2 43; AFC 3 Texel 2 0—1; AFC 4—Schoorl 2 2—1; AFC 6—Alkm, Boys 7 0—1, AFC 7Randers 3 13; Jun. WSV a—AFC a 1—5. Adspiranten; Con Zelo aAFC b 1—0; LSVV b—AFC c 0—3; AFC eVitesse b 11; St. Adel- bert bAFC g 51; Kolp. Boys b—AFC f 3—0. Dat was niet wat wij ver wachtten, een nederlaag! Het had toch wel even beter gekund, 't ging allemaal zo, ja hoe moet ik net zeggen, zo krummelig, maar wij verspeelden er geen kans mee dusNog een wedstrijd en de competitie is geëindigd, en dan naar het nieuwe seizoen. Het tweede wist twee kostbare punten te vergaren, netjes! Het derde verloor, maar het vierde deed het weer goed. Schoorl 2 ging met lege handen naar huis. Het 6e en 7e lieten het er weer bij zitten, Moest dat? Dan de junioren, weer een pluim voor de goede overwinning. De resultaten bij de adspiranten wa ren ook al niet daverend, de C's maakten een uitzondering door op keurige wijze te winnen. Goed gedaan jongens. De nieuwe trainer is zijn taak begonnen, daarom het volgende: Wil de training succes hebben, dan mjgen de spelers niet een maal overslaan, dus AFC'ers „Let op uw saeck". Het trainings schema staat in zijn geheel in de AFC'er afgedrukt, ook voor de lagere elftallen. AFC'ers succes. De PPC'er. Ergerlijk optreden ALKMAAR. Zaterdagavond liep tussen de feestende menigte in de' Langestraat een groepje D.A.W.-ers. Zingend gingen zij onder de clubparapluie voort, toen zich plotseling enkele lieden in het groepje drongen, de para- pluie beschadigden en de drager hiervan tegen de enkels schopten. Er vloeide een vechtpartij uit voort, waarbij rake klappen vie len. Voor de D.A.W.-ers was door dit voorval voor de rest van de avond de stemming bedorven. Omtrent de reden van deze aan val tast men in het duister, te meer daar de jongelui geen aan leiding gaven tot een dergelijk ergerlijk optreden. CONTACTAVOND EMIGRANTEN ALKMAAR. Door de Stich ting Practische Emigranten Voor bereiding wordt hedenavond een contactavond belegd in het Wa pen van Heemskerk De voorbe reiding voor emigratie is in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Steeds beter gaat men inzien dat een grondige voor- bereiding op de taal en levens gewoonten in het nieuwe land noodzakelijk is. Wij raden de emigranten sterk aan deze avond te bezoeken. Talrijke cursisten zijn reeds begonnen zich onder deskundige leiding voor te be reiden. Ongetwijfeld zullen zij hiervan straks de vruchten pluk ken. Elke werkgever zal graag iemand in dienst nemen die zijn taal verstaat en met wie hij kan praten over het werk. Door deze voorbereiding zullen de klachten over Bathurst verstommen en de naam van de Nederlandse emi grant zal er alleen maar beter van worden. KAMPIOENSCHAPPEN NED. KEGELBOND ALKMAAR. Bij de gisteren te Haarlem gehouden wedstrijden om het kampioenschap van de Ned. Kegelbond werd het bonds kampioenschap heren gewonnen door Maastricht met 6158, tweede werd Haarlem met 5148 hout. Het bondskampioenschap dames was voor Rotterdam met 833 hout. De Optimisten uit Hengelo legden beslag op het clubkampioenschap met 889 hout, het vijftal van Koekoek uit Alkmaar werd vijfde met 812 hout. In de strijd om het persoonlijk kampioenschap wist de Alkmaarse kampioen, de heer A. Kollmann, de eervolle zesde plaats te bezetten met 179 hout. Kampioen werd de heer J. van der Bongaert uit Maas tricht met 199 hout. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Hen drik zv A, Smit en J. Klein; Jan R. zv P. Ket en P. Tesselaar; Ingrid M. dv H. Rijs en A. Leeuw; Maria E, dv J. Klaver en M. Kruijer, Gehuwd: Egbert Overdijk en Saapke M. F. Schagen. Ondertrouwd: Kasper J. M. Th. Bottemanne 20 j. en Sophia M. Mans 19 j. Overleden: Gerardus M. van Beek 60 j.; Anthonia Verbeek 81 jaar wed. van H. Imming; Leen- tje Honing 76 j. wde. van J. P. A. van Dieren. Victoria Theater: TOKIO JOE In het voorprogramma van deze week wordt, na het uitgebreide journaal een spookfilmpje ver toond, waarbij men zich kostelijk amuseren kan. De hoofdfilm „Tokio Joe" ver plaatst de bezoekers, zoals de titel reeds aangeeft, naar het na oorlogse Tokio. Het verhaal is vrij eenvoudig, soms een beetje on samenhangend, doch het leven in Japan, vooral dat van de onder wereld, wordt vrij scherp belicht. Naast het verhaal heeft deze film zeer veel spanning. En is de strek king aanvankelijk een weinig twijfelachtig, zo geeft het slot aan deze film toch nog iets waardigs. Cinefria Americain.: MOEDER IS STUDENTE Een luchtig geval is de film in technicolor „Moeder is Studente" die draait rondom een meisje en haar moeder, die beiden op de zelfde professor verliefd zijn ge worden. De moeder is daarbij eigenlijk tegen wil en dank in het universitaire leven verzeild ge raakt omdat zij, bij het aanvaar den van een erfenis, de verplich ting op zich heeft moeten nemen haar, bij het huwelijk gestaakte studies, voort te zetten. Dat alles geeft in het begin nogal wat moeilijkheden, vooral van de zijde der dochter, die haar plaats aan vankelijk moeilijk kan bepalen maar aan het eind van de geestige film tot het inzicht kornt dat zij haar affecties tot haar éigen leef tijdsgroep dient te beperken en haar moeder, die weduwe is, wel haar eigen weg kan laten gaan. Een aardige studenten-comedie vol met humoristische wendin gen. Offerblok gelicht BERGEN Een dezer dagen, waarschijnlijk in alle vroegte is het offerblok bij de kaarsenstan daard in de R.K. Kerk door on bevoegden gelicht. Vanuit de trappenhal die toegang geeft naar het zangkoor hebben de onverla ten kans gezien de bus uit de muur weg te breken. Het is haast onbegrijpelijk en het moet in zeer korte tijd gebeurd zijn omdat er regelmatig mensen in de kerk aanwezig zijn, wegens het 40 uren-gebed. Komisch, maar ook diep fragisch BERGEN Nadat reeds een keer motor en rijbewijs een jaar lang in beslag was genomen ter waarschuwing, kon P. A. het niet laten, thans met een auto en we derom onder invloed van sterke drank, met zeer grote snelheid naar huis te rijden. Tweemaal botste hij tegen een boom in de Breelaan doch kon weer op eigen kracht verder komen. Voorbij Gangers waarschuwden onmiddel lijk de politie. Intussen "was A, in de staatsbossen wederom met srote kracht tegen een boom ge botst en verliet de wagen die niet meer verder kon. De inmiddels aangekomen politie vond de wa gen onbeheerd en toog naar het woonhuis van A. doch keerde on verrichter zake terug. Wederom bij de auto aangekomen ontdekte zij dat de bestuurder hoog in de bomen boven de waeen zijn toe vlucht had gezocht. Hij werd on middellijk in hechtenis gesteld. Stille tocht BERGEN Voorafgegaan door de Rode-Kruis colonne, zinnebeeld van vrede en leedverzachting, ging de stille indrukwekkende stoet naar het kerkhof om de laatste eer te bewijzen aan hen die vielen. Vandaar trok men eveneens in alle stilte naar de vrijheidsboom waar de namen van de Bergenaren die in steen gegrifd staan en in de strijd hun leven lieten, te eren. De koor. vereniging Bergen voerde een drietal zeer toepasselijke liederen uit. Prijsuitreiking etalagewedstrijd BERGEN. H. L. Baron Taets van Amerongen opende als voor zitter van het Öranjecomité prompt om half tien de priisuit- reikingsbijeenkomst in het Wapen van Bergen. Hij heette alle nagenoeg 90 op gekomen prijswinnaars welkom en ging pieteen al daadwerkelijk tot de uitreiking van de prachtige en aanlokkelijke collectie priizen over, terwijl de heer A. A. Tros telkens op gracieuze wijze de prijs aan de winnaar overhandig de. De aangeboden prijzen (door de Bergense winkeliers-midden standers geschonken) vonden al gemene waardering. medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond- VRIJ KOUD. Half tot zwaar bewolkt met in de Noordwestelijke helft van net land hier en daar en m de Zuid- Oostelijke helft van het land op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, tussen Noordoost en Noord, Vrl.1 koud voor de tijd van het laar. (Advertentie) uw behanger SCHERMER Op de herden kingsdag 4 Mei hebben de deelne mers aan de stille tocht van het monument te Stompetoren naar de boerderij „Houtlust" aan de Zuidervaart, zich enige ogenblik ken bezonnen op de offers die in de dagen van wereldoorlog II voor de bevrijding van ons land zijn gebracht, en in het bijzonder heb ben zij zich herinnerd de ontzet tende nacht van 10 op II October 1944, in de geschiedenis van de verzetsbeweging in deze streek bekend om de slag van Ursem en de laffe moordaanslagen van land- wachters en Duitsers, op „Hout- lust" gepleegd, die in totaal aan acht kostbare, merendeels nog jon ge levens een einde hebben ge maakt. Met gevoelens van trots en dankbaarheid lazen en herlazen wij de in marmer gebeitelde na men op het monument bij de N.H. Kerk: Gerard. Veldman, die sneu velde op de Brug te Ursem, welke sindsdien naar hem is genoemd, Piet de Boer en diens vader Dirk de Boer, Johan de Jong, Piet Wa genaar, Jan Walter en Floor Nie- le, die verraderlijk zijn omge bracht op de boerderij „Hout- lust" en al die andere bekende namen: Piet Koning, Johan de Reus, Siem Spierenburg, Jacob Wagenaar, Rein Witteveen en Frans v.d. Zeyden, die alle voor altijd in ieders herinnering zullen voortleven, personifiërend hun daden van vaderlandsliefde en opofferingsgezindheid die de over levenden van de oorlog hebben voort te zetten om de Vrijheid mede door hun levens betaald, te behouden. Na de Stille Tocht werd in de Ned. Herv. Kerk een herden kingsdienst gehouden; Ds F. Ke- ja sprak daarbij een kort wij dingswoord ter nagedachtenis aan de Helden van het Verzet. Bevrijdingsdag. .Op de avond van de vijfde Mei kwamen velen in de zaal van „Het Wapen van de Schermer", onder wie de Burgemeester en de Zeereerwaarde Heer Pastoor C. Kloes bijeen om, de Nationale Bevrijdingsdag te vieren. Door verschillende mensen uit geheel Schermer werd onder regie van Frans 't Hoen uit Amsterdam, 'n bijzonder boeiende voorstelling gegeven van de „Zondvloed", 'n toneelstuk dat speelt in het Zee land van 19401945, toen grote stukken vruchtbaar land werden ge-inundeerd uit vrees voor de dreigende invasie. Dit amateurgezelschap heeft, ondanks het gebrek aan routine, een behoorlijke artistieke presta tie geleverd- Met groeiende aandacht hebben de aanwezigen de gebeurtenissen gevolgd, die zich afspeelden op 'n Zeeuwse boerderij een oude kop pige hereboer verzet zich met alle kracht tegen een vaderlands lievende ingenieur, (die maatre gelen heeft genomen om de ge varen van de invasie zo klein mogelijk tehouden), daartoe ge dreven door gebrek aan vertrou wen- Daarbij komt nog, dat zijn enige dochter de ingenieur lief heeft. Er ontstaan allerlei con flicten, die echter, naarmate de boer zijn vertrouwen terugkrijgt omdat hij vele goede dmgen van hen ondervindt, geleidelijk aan n bevredigende oplossing krijgen. Vooraf sprak Ds- Keja als voor zitter van de Schermer Gemeen schap, die de avond organiseerde, een welkomstwoord uit, waarna door allen „Wij willen Holland houden" gezongen werd onder guitaarbegeleiding van Mej. Coby Schreier. Na afloop van het to neelspel dankte Pastoor Kloes het gezelschap voor zijn aangrijpend spel, dankte in 't bijzonder mevr. Schoonakker de regisseur de souf- fleuse en de scretaresse Mevr. de Boer, die zich bijzonder voor het welslagen van de avond hadden ingezet en haalde tenslotte de goede elementen uit het spel naar voren om die toe te passen op de gedragslijn, die allen moeten vol gen (en waarmee men tevens 't doel nastreeft, dat de Schermer Gemeenschap zich heeft gesteld) n.l. om te vechten voor het be houd van de Vrijheid door na te komen, wat ieder voor zich als zijn plicht erkend heeft in het besef, dat niet alleen het weder- kriigen van de Vrijheid offers kost, maar evenzeer ae strijd, om haar te behouden. 22 DODEN Een zesmotorige B 36 is in de staat Nieuw Mexico (V.S.) in een verblindende zandstorm neerge stort. 22 leden van de bemanning werden gedood, terwijl 2 inzitten den er met verwondingen afkwa men. Het toestel wilde landen; een vleugel raakte de grond en er volgde een ontploffing. Een steekvlam van 30 meter schoot de lucht in. VQETBAL- VIER-BONDEN-TOURNOOI BERGEN. In het kader van het 4-bonden-töurnooi speelden op het BSV-terrein een combi natie Noord-Holland en een com binatie Amsterdam. Na de aftrap laat het Amsterdamse team al dadelijk zijn overwicht gelden en toch in de 4e minuut, na enig gewirwar voor het doel, neemt Noord-Holland de leiding. Keeper Zuurburg, die overigens de ge hele wedstrijd uitmuntend keepte, had hierbij het nakijken, 10. In de 10e minuut kreeg Amster dam een opgelegde kans; een schot op 2 meter afstand van het doel, naast. Pas in de 31ste minuut stompte keeper Berkhout een keihard schot omhoog tegen de binnenkant van de lat, 11. Het was gaan regenen, zo'n regentje waarbij de boeren la chen, maar het veld werd glad en had wel eens een ongeval ten gevolge. Verschillende malen moest deze zeer sportieve en fair gespeelde wedstrijd onderbroken worden, Na de rust, waarbij de ploegen elkaar niet veel toegaven, werd de stand in de 14e minuut 12. Er waren veel corners, die slecht werden benut evenals de strafschoppen. De Amsterdammers staan veel buitenspel en de Noordhollanders gooien vaak foutief in. De Amsterdammers gaven echter een buitengewoon mooi kopwerk te zien. Jammer, dat hierdoor Bogaard ongelukkig en ernstig kwam te vallen, acht minuten voor het einde; hij werd van het veld weggedragen. In de laatste minuut van het spel ver hoogden de Amsterdammers de score tot 1—3. Athletiek: D.O.V.E.S.-RESULTATEN IN ENKHUIZEN HEILOO Het athletiekbaan- seizoen is Hemelvaart geopend met wedstrijden te Enkhuizen. Ook DOVES was met een ploeg present, waarvan verschillende jongelui de vuurdoop ondergin gen. De resultaten waren: Meisjes B: 80 m I Bos 4e pr. Jongens B: 80 m P. de Jong 4e pd„ F. Klijnsma 6e pr.; 60 m B. Bosman 2e pr., P. de Jong 4e pr., F. Klijnsma 5e pr.; Verspringen H. v.d. Pol 4e pr. Meisjes A: Verspr., A. Couwen- hoven 2e pr.; Kogelstoten A. Cou- wenhoven le pr. Jongens A: Hoogspr. C. Meijer le prijs; Dames: 100 m kl. C, G. Poelman 4e pr.; Heren; 100 m Klasse D, E. Kayser 6e pr.; 800 m kl. D, C. Klooster boer 6e pr. Goede prestaties verrichtten voorts Wim v.d. Pol, die le in zijn serie 100 m werd, maar in de halve finale net niet voor de fina le geklasseerd werd, Cees Pool die 3e werd in zijn serie 800 m D; en de dames estafette ploeg, die in haar serie op de relay (200 100 80 60 m) ruimschoots eerste werd, maar door te geringe te genstand, iets te lange tijd maak te, om voor de prijzen in aan merking te komen. Op 20 Mei krijgt de jeugd gele genheid haar kunnen te tonen. Deze wedstrijd wordt te Heiloo op het Gem. sportterrein gehou den en is de eerste wedstrijd uit een serie van drie, die tezamen de Jeugdcompetitie voor Noord- Holland vormen. Alle junioren (jongens en meis jes) C-B en A, dit is van 12 t/m 19 jaar kunnen hieraan meedoen. ALKMAAR 7 Mei 65 vette koeien 5001175; 227 nucht. kal veren v.d. slacht 3085; 311 var kens 1.841.90 p. kg. Nrd. SCHARWOUDE 7 Mei: 2700 kg witlof I 37—39; Ib 32—37; II 33; lib 31; III 19—30; stek 7- 25; 420 kg rabarber 10; 500 kg uiten 9.10; 550 kg peen B 10.20; 1500 kg prei 8; 6500 kg gele kool 6; 14.000 kg witte kool 5.50; door gedraaid: 64.00 kg gele kool; 13.500 kc witte kool; 1500 kg prei. AVENHORN 5 Mei Gele kool 6—6.10 1000 kg; 1500 kg uien grove 8.708.90; gew. 8.90 9.20; 44.700 kg bieten I lang 18.70—19.90; II 9.60—11.60; 18.300 kg Witlof I 41—46; II 36—45; III 20—32; 8000 kg Peen II 20.60—22; ITI 8.40—11.20; IV 4—4.40. LANGEDIJK, 7 Mei. 1200 kg peen C 4.10, 1300 kg rabarber 11.30—13.40, 600 kg witlof I 35.00 —36.00, II 27.00—31.00, 4000 kg rode kool 25.00. 6500 kg gele kool 6.007.20, 4700 kg deernse witte 5.50, Doorgedraaid: 1200 kg peen, 3000 kg gele kool en '4700 kg witte kolo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2