Ontspanning voor de jeugd Koelkasten PEDROLI Eei k Ongebonden niet bandeloos Sociale dag 'n fles EAU DE COLOGNE voor moeder ALTIJD BLIJTIoos Mimosa Herdenkings expositie m. meyer zoon At ALKMAAR EN OMSTREKEN Aanmelding voor het bevolkingsregister r Hifirum l_nnn/# AGENDA Zaterdag Luiiakkendag Mijn eerste Stille Omgang in Bergen Financiële perikelen zomerjaponnen mantels Jaarvergadering R. K. Middenstand „Mod van Special bij de PAGINA 2 DINSDAG 8 MEI 1951 PAGINA ALKMAAR. Dezer dagen hebben zich, op uitnodiging van de wethouder voor Jeugdzaken, de heer R. Bakker, in het Alk maarse stadhuis epn aantal inge zetenen, die geregeld met de jeugd en haar problemen in aan raking komen, zoals hoofden van scholen, de inspecteur van het L.O., vertegenwoordigers van verschillende gemeentelijke dien sten en van de politie, beraden over de ontspanning, die Alk maar als stad aan de ongroei,en- de jeugd vermag te bieden. Daarbij is allereerst komen vast te staan, dat het niet de z.g. jeugdlbaldadigheid in Alkmaar nogal losloopt. Er hebben zich wel verschillende incidentele ge vallen van ergerlijke baldadig heid voorgedaan, waarbij vooral aan de plantsoenen nogal schade is aangericht, maar verontrus tend is de toestand zeker niet. Gebrek aan speelruimte Het grootste probleem, waar mede men in Alkmaar te kam pen heeft, is het gebrek aan vol doende speelruimte. De gemeente beijvert zich weliswaar om de aanleg van speeltuinen en speel velden te steunen, maar vooral in de binnenstad ontbreekt daar de nodige grond voor, terwijl de grond aan de rand van de stad over het algemeen vrij duur is- Men moet dan tevens nog speel tuinen met vaak dure werktui gen aanleggen, dan wordt de ex ploitatie van dergelijke speeltui nen wel wat bezwaarlijk." Van de Stichting „Natuur en Jeugd" is de suggestie uitgegaan, z.g. natuurwachten onder de jeugd aan te stellen. Deze na tuurwachten zouden dan wiiks- gewijze zelf de verantwoordelijk heid voor plantsoenen en perken op zich moeten nemen. Naar verluidt werkt dit svsteem in sommige plaatsen reeds, maar de kleven o.i. toch grote bezwaren aan. Het voornaamste daarvan is. dat men de jeugd opvoedt tot verklikkerij, een ondeugd, waar aan we heus geen behoefte heh- ben. Het is trouwens een feit, dat behoorlijk aangelegde plant soenen t n perken over het alge meen de eerbied van de jeugd wel wegdragen. Deze worden, naar door de directeur van Open bare Werken werd medegedeeld zeker door de meeste jongeren beschermd. Daar waar straten en plant soenen in iet al te beste staat ver keren. worden de meeste balda digheden bedreven. Of men met de aanleg van de nodige speeltuinen, omheind en keurig ir. do soulletiec gezet, bet beoogde doel, de ieugd de nodige ontspanning te bezorgen en van de straat tp houden, wel geheel bereiken zal, is nog een vraag. De jeugd, en vooral de jongens van een iaar of tien - twaalf, wil vrij spelen, eens ergens op in kunnen hakken en moet bii het snel piet van. A tot Z gebonden zijn. Ze willen rovertje snelen, holen mak,en, kuilen graven en wat al niet meer en dan kunnen ze in een „gereglementeerde" speeltuin al weer niet terecht. Mogelijkheden Een paar stukken open land, waar niets aan verbeurd is en waar desnoods een oude auto, 'n stuk schuur en een paar bomen staan, trekt deze categorie vee} Advertentie Groot en klein U kunt ze zien bij: Langestraat 10 - Alkmaar ALKMAAR. B. en W. van Alkmaar herinneren de bevol king aan haar verplichtingen t.a.v. de bevolkingsregisters en brengen onder de aandacht, dat een ieder moet worden opgeno men in het bevolkingsregister van de gemeente waar Pij üuurzaam of voor onbepaalde tijd verblijf houdt; dat ieder die Nederland verlaat, onverwijld van de be volkingsregisters moet worden afgevoerd; dat aangifte van ver trek uit of van verhuizing binnen de gemeente mondeling of schrif telijk moet geschieden uiterlijk 5 dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland ten hoog ste vijf dagen tevoren) met vol ledige opgave van het oude en nieuwe adres; dat binnen vijf da gen de verhuiskaart moet worden ingeleverd bij het bestuur van de gemeente in welker bevolkings register de persoon moet worden opgenomen; dat een ieder die nog niet in een bevolkingsregister is opgenomen, of die ten onrechte staat ingeschreven in het register van een andere gemeente, zich binnen vijf dagen na zijn aan komst in persoon moet aanmel den bij het gemeentebestuur; dat bestuurders van instellingen, ge stichten, of schepen, waarin per sonen inwonen, alsmede hotel houders, pensionhouders en ka merverhuurders uiterlijk vijf da gen na de opneming of huisves ting of na het vertrek medede ling moeten doen van de volle dige namen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling wordt opgenomen of opgenomen is geweest. Voor persoonlijke aanmelding en voor mondeling aangifte voor het be volkingsregister is het kantoor van de afd. Bevolking, Lange straat 97 op werkdagen van 9 12.30 voormiddags en van 13.30 14.30 uur (Zaterdag van 912.30) geopend. meer. Ze moeten kunnen ravotten en zich helemaal vrij weten. En dat kan aan de rand van de stad zijn, want voor een middag vrij ravotten heeft een Hollandse jongen heus wel 'n wandeling van een kwartier of een half uur over. En dan kan tóch de politie af en toe eens een oogje in het zeil houden om excessen tegen te gaan. Een oplossing, die heus nieit veel geld zou behoeven te kosten en die dan ook op de ge noemde bijeenkomst door ver schillende personen, w-o. de in- spectrice van de .kindernolitie, mei. mr. T. Stellingwerf, bepleit werd. Een tweede mogelijkheid, die wel wat duurder uit zou vallen, maar zeker effect zou sorteren, is de aanleg van een kinderboer derij- Daar leert de ieugd omgaan met dieren en wordt eerbied op gewekt voor al wat leeft. Van het geven van filmvoor stellingen zijn wii, buiten school verband, waar deze zeer nuttig zijn als aanvulling van het on derwijs. toch geen warme voor standers. Meer nut zien wii in het organiseren van wandeltoch ten, zoals die tijdens de afgelopen feestdagen zo uitstekennd zijn geslaagd en het, onder goede lei ding. scheppen van kampeermo- ge'ükheden. Met dat al willen wij het nut van goede speeltuinen niet on derschatten, daar wordt zeker goed werk mee verricht. _Maar men zii voorzichtig met de jeugd te sterk aan banden te leggen, entsoanning moet vooral geen binding worden. OP EXCURSIE NAAR AMSTERDAM ALKMAAR. De R. K. Ver eniging van Gerepatrieerde mili tairen in Alkmaar ieti Omstreken heeft Zondag met 28 man en enkele introducéas een excursie gemaakt naar de Hoofdstad, De Naco had er haar spiksplinter nieuwe reiswagen voor afgestaan. De ex-militairien bezochten het Koninklijk Instituut voor de Tro pen, daarna maakten zii 'n rond gang door de Amsterdamse grach ten. om de excursie te beëindigen met een bezoek aan Schiphol. Geheel de dag heerste er een prettige stemming onder hen, 'n- zelïde kameraadscnappelijkheid, die hen in Indonesië tezamen hield. Zoals men weet, stelt de „Djan- gan Lupa" zich ten doel, de gods dienstige, culturele en sociale be langen van de leden voor te staan Op de bijeenkomsten, meestal in hotel „Kinheim", worden nu er. dan lezingen gehouden over In donesië, door personen die jaren en jaren in de Archioel hebben doorgebracht en die daarom be langrijke en interessante dingen over land en volk van Indonesië weten te vertellen- Voorts heeft men binnen de vereniging een volleybal- en een kaartclub je opgericht, zodat de nodige variatie aanwezig is. Mocht men soms moeilijkheden ondervinden met een betrekking of in de toekomst wellicht met de herhalingsoefeningen, of ande re moeilijkheden, die het gzin van de gerepatrieerde militair betref fen, dan zal het bestuur, in over leg met de daartoe geëigende overheidsinstanties, trachten, be tere situaties te scheppen. Het bestuur, dat on 16 Januari met voortvarendheid en kracht ziin werk begon, zal al het mogelijke in het werk stellen, om de gere patrieerde militairen in hun as piraties tegemoet te komen. Een overuigend voorbeeld hiervan is alleen al het feit. dat men deze trip naar Amsterdam, enkele maanden na de oprichting, voor elkaar kon boksen. Thans telt „Diansan Lupa" 45 leden, allen uit Alkmaar, maar het zouden er minstens 170 kunnen ziin. waarbii over de randgemeenten en omge ving van Alkmaar nog niet eens gesproken wordt. Het dunkt ons. dat het voor onze teruggekeerde „jongens in Indonesië" toch zeker wel de moeite waard zal ziin. zich uitgebreid te laten inlichten over deze vereniging, die hoogst, nuttig werk verricht. De secre taris, de heer P. Kootker, Wes- terweg 37. Alkmaar, zal graag iedere cx-militajr over de vereni ging willen vertellen. Di"ngpn Luna: vergeet het niet' On Woensdag 16 Mei a.s- zal wederom een bijeenkomst worden gehouden. Veemarkt op Dinsdag ALKMAAR. In verband met de Tweede Pinksterdag zal de Maandagse veemarkt de volgende week op Dinsdag 15 Mei worden gehouden. „OLYMPUS" GAAT DOOR ALKMAAR. Na de succes volle wedstrijden in Enkhuizen op Hemelvaartsdag, gaan we op Zondag 20 Mei weer proberen of „Olympus" nogmaals in de voor ste gelederen kan eindigen. Op het Gemeentelijk Sportpark te Heiloo zijn op deze dag de eer ste wedstrijden voor de juniorer». competitie. Programma: Meisjes A: 80 meter, ver- en hoogspringen, 4 x 80 meter esta fette. Meisjes B: 80 meter ver- en hoogspringen, 4 x 80 meter esta fette. Meisjes C: 60 meter, ver- en hoogspringen, 4 x 60 meter esta fette. Jongens A: 100 meter, 300 me ter, 1500 meter, ver. en hoog springen, kogelstoten, discus werpen 4 x 100 meter estafette. Jongens B: 80 meter, ver. en hoogspringen, kogelstoten, 4 x 80 meter estafette. Iedere deelnemer kan op twee nummers inschrijven, alsmede op de estafette. Inschrijvingen tot en met 13 Mei a.s. bij de bekende adressen. Inschrijfgeld 10 cent per nummer. De inschrijving voor Velsen op 27 Mei a.s. sluit ook deze week. Dus 20 Mei Heiloo en 27 Mei Velsen. Bij inschrijving startgeld voldoen. BESPREKING: oprichting R. K. Middelbare meisjes school, Aula Lyceum, Ble- kerskade, 8 uur. WAPEN v. HEEMSKERK. 3 uur uitvoering door Kees Stet voor Comité Ouden van Dagen. FILMS: Cinema Americain: Moeder is studente, 14 jaar Victoria-theater: Tokio Joe, 18 jaar; Rex-theater: Ma- bok, de wilde olifant, 14 jaar; Harmonie; Vrouwen zonder eer. ontoelaatbaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. APOTHEKERSDIENSTEN: Vanaf hedenavond zes uur zal voor spoedgevallen ge opend zijn Apotheek Har tong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Langestr. 1. ALKMAAR Zaterdag a.s. zal de Alkmaarse jeugd wederom haar jaarlijkse Luiiakkendag vie ren. Ervaringen in het verleden heeft de gemeente geleerd dat deze viering min of meer in orga nisatorisch verband moet geschie den. Verleden jaar is men daar mee begonnen en Het werd een groot succes. Ook de jeugd zelf heeft er danig haar plezier aan gehad en het staat wel vast, dat zij ook dit jaar weer tegemoet komt aan de wensen van het ge meentebestuur door de viering van Luiiakkendag wat meer te centraliseren. Iedereen die aan de viering van deze dag wil deelnemen zorgt ervoor, Zaterdagmorgen om kwart voor vijf aanwezig te zijn met net zoveel potjes en panne tjes als ie maar wil, om net zo veel herrie en lawaai te maken als ie maar wil. Hoe meer lawaai, boe prachtiger bet wordt als men zich maar houdt aan de aanwij zingen, die door enkele ouderen worden gegeven. Van het Cana- danlein gaan de kinderen langs enkele straten en pleinen naar het Waagplein, waar ze allen worden getracteerd op een warme bol uit het vuistje. Ze moeten zich overigens zo grappig mogeliik aankleden. De gene. die tot de beste en meest originele uitbeelding van de Lui lak komt. kriifft een prijs. De wekker rinkelt half vijf; geheel donker is het niet meer, maar de hanen kraaien nog. Slechts even het licht aan voor een kam door m'n haar en m'n dasspeldje. De blauwe Hoog ovenbus verbreekt de stilte en net op tijd verlaat ik mijn huis op weg naar de Ruïne, waar de stille omgang begint en eindigt. De tijd van vertrek breekt aan. Als er dan een der mannen op merkt, dat de klok van de Ruïne „achteruit" loopt zegt de voorzit ter: ,Kom jongens; tijd is tijd, wij gaan lopen." Hier en daar sluit zich nog iemand bij ons aan: daar was al een vader uit Bergen aan Zee met een tienjarige zoon, en zag ik van 't P. niet, die vandaag 35 jaar getrouwd is, waarvoor om 9.15 de gezongen H. Mis zal zijn? Niemand spreekt er een woord; niemand staat ons aan te staren, behalve een vogelverschrikker zonder gezicht op het zakedijkje. De natuur en het motief van deze tocht spreken tot ons. Dikke dauw bevochtigt de aarde. Op de Natteweg begint de zon ineens zichtbaar te worden in allerlei kleuren. De zon en de Eucharis tie; hoeveel vergelijkingen heb ik hierover gehoord in preken en gedichten en proza. En nu frap peerden de zonsopgang en de stille omgang mij op bijzondere wijze. Er stond een huisje leeg; ja, waarom keek ik er naar. Na het kapellaantje laten we de zo" achter ons en het kerkhof grijnst ons nog een „Momento Mori" toe, maar deze omgang me diteert voor ons: ..Ik ben de weg Ik ben de WijnstokWie in Mij gelooft.Doe dit ter Mijne gedachtenis.ook deze stille omgang. KINDEREN SCHENKEN AAN KINDEREN BERGEN AAN ZEE Vandaag werden aan een 100-tal kinderen van het BIO-vacantie-oord pak ketjes uitgereikt die door de Ame rikaanse schoolkinderen zijn ge schonken. De pakketjes bevatten onder meer: speelgoederen, teken en schrijfbehoeften. De' pakketten ziin via het internationale Rode Kruis te Geneve Zwitserl. naar Nederland gezonden. Het behoeft wel geen betoog dat deze geste door de gelukkige kinderen ten zeerste or> prijs werd gesteld. VIERING NATIONALE FEESTDAG EGMOND AAN ZEE. De fees telijkheden in Egmond aan Zee namen een aanvang met een zanghulde van plm. 900 kinderen voor het Raadhuis. Mr. Spit, als voorzitter van het Oranje Comité zette voor de jeugd de betekenis van de zanghulde uiteen en wees er op, dat deze hulde gebracht werd aan de Burgemeester, als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin. Onder leiding van de heer Gorter werden een vijftal liede ren ten gehore gebracht, waarna de Burgemeester een dankwoord sprak. Hierna werden onder lei ding van de onderwijzers en on derwijzeressen van alle scholen, wedstrijden voor kinderen gehou- den. Vol enthousiasme werd er door de kinderen van 6 tot 14 jaar ge speeld. Het comité zorgde voor de tractatie en de mooie prijzen, daartoe in staat geSteld door de bijdragen van de toeschouwers. Als nieuw nummer was o.a. voor de oudste jongens het ringrijden op fietsen ingelast. Na de middag werden eerst spelen voor de grotere kinderen gehouden, gevolgd door een uit stekend geslaagde zeepkisten race in de Emmastraat. Als extra nummer werd nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de medewerkers van het comité en een veteranen elftal van Eg- mondia. Met 5—2 kreeg het co mité de kous op de kop. Een wielerwedstrijd op gewone rijwielen trok ook veel belang stelling. Inmiddels was het 8 uur geworden en nam de drukte r'~ de Voorstraat hand over hand toe. Er heerste een gezellige sfeer, vooral toen de levende stoelen dans een aanvang nam Tot slot draaide nog een paar maal het rad van avontuur, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar werden ge steld. Sluitingsuur cafe s EGMOND-BINNEN. Met in gang van 2 Mei j.l. is het slui tingsuur voor alle café's in deze gemeente als volgt geregeld. Op alle dagen (Zaterdagen en Zondagen inbegrepen) is het sluitingsuur bepaald op 11 uur. Echter in de maanden Juni, Juli en Augustus op 12 uur. Rietschouw EGMOND AAN DEN HOEF. De rietschouw in de Bovenpol- der is dit jaar bepaald op 23 Mei a.s. Belanghebbenden gelieve hiervan goede nota te nemen. R.K. STANDSORGANISATIES AKERSLOOT Zondag heb ben de Katholieke Standsorgani saties, KAB, LTB en Middenstand hun jaarlijkse Sociale Dag ge houden, die aanving met een gez. H. Mis in de Parochiekerk, tot intentie van de leden, waaronder algemene H. Communie. Des avonds om zeven uur werd een Plechtig Lof gecelebreerd, waar onder de werktuigen werden ge zegend. De Zeereerw. Pater Pe ters O.E.S.A. hield de feestpre- dicatie, waarbij hij de leden voor al voorhield, dat de H. Maagd als onze Voorspreekster en Middela res van alle Genaden zeer veel kan verkrijgen bij Haar Goddelij ke Zoon en onze machtige Be schermster is in deze tijden vol angst en onrust. Na het Lof kwam men bijeen in de zaal van de heer Verduijn. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de Zeereerw. Heer Pastoor v.d. Berg en de Zeereerw. Pater Hendrikx. De voorzitter van de KAB heette de leden met hun Dames en oudere huisgenoten van harte welkom, in het bijzonder Pater Peters, die, nadat het Kerk koor enige wijdingsvolle liederen had gezongen, de aanwezigen toe sprak. Hij wees er in het bijzonder op, dat alleen de deugd van de ware naastenliefde in staat zal zijn alle mensen tot elkander te brengen waardoor de wereld van de gees telijke ondergang gered kan wor den. MET MUZIEK DOOR HET LEVEN H.HUGOWAARD-NRD. On getwijfeld is dit gezegde voor het Oranjecomité van Heerhugo- waard doorslaggevend geweest. Om het bevrijdingsfeest op een waardige wijze te herdenken, had zij het accordeongezelschap „Con Zelo" uit Hoogwoud, voor deze gelegenheid uitgebreid met een Hawaiin-guitaar-ensemble, uitgenodigd om het feest in Noord luister bij te zetten. Tal rijke buurtbewoners hadden ge hoor gegeven aan de oproep van het comité om deze avond bij te wonen. Het gehele optreden van „Con Zelo" is in zeer goede aar de gevallen. Des Morgens en des middags werden er in de zaal van de heer P. Bleeker films vertoond voor de schoolgaande en de schoolvrije jeugd. Het bevrijdingsfeest is door de buurtbewoners van Noord' op waardige wijze herdacht. Geslaagd ALKMAAR Zondag werden in Den Haag de examens afge nomen voor zwemonderwijzer. Van de cursisten van de heer Van der Grient, directeur van De Overdekte te Alkmaar, slaagden mej. J. Torreman, de heer Ad Boxem, beiden te Alkmaar en de heer D. Schermer, de zwemmer, die destijds een poging heeft ge daan het Kanaal over te zwem men. De overige vier Alkmaarse can- didaten kregen voor één vak een her-examen. Motorrijder slipte ALKMAAR. Hedenmrogen is op de Helderseweg een motor rijder. die zich in de richting van Den Helder begaf,, geslipt over de rails van de Bergense tram die de Helderseweg krui sen. Hij kwam te vallen en liep een vrij ernstige hoofdwonde op. Enkele wielrijders brachten hem naar het slachthuis, waar hii verbonden werd. Daarna is hij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Het motorijwiel werd licht beschadigd. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Bram, z. v. A. Vroegop en M. Paap; Dientje, d. v. F. Wolf en J. C. Duiveman; Joannes J„ z. v. A. A. Niekus en J, K. Damsté: Dirk z. v. H. C. J. Scheffel en J. But ter: Catharina M., d. v. Th. J. Veldman en C. Way. Overleden: Dirk Ruiterman, 79 jaar. R.K. A.B.C.-DRIVE ALKMAAR Uitslag onder linge drive 1 Mei '51. Groep A: 1 VinkDusseldorp; 2 de RieVink; 3 en 4 Laas Buisink; 4 en 3 Lambalkv. Mierlo; 5 v. GijzenTaanman; 6 KeysperVeldman; 7 Kohier de Wit; 8 familie Koel; Groep B: 1 VinkBoom; 2 Veen Bijl; 3 iMoerelStavenuiter; 4 Schmeddesv.d. Lubbe; 5 Ris Bruin; 6 BoomYpma; 7 Familie Noort; 8 Familie de Wit. VIERING BEVRIJDINGSDAG Ronde van Warmenhuizen WARMENHUIZEN. Ter viering van de Nationale Bevrijdingsdag is te Warmenhuizen des middags de Ronde van Warmenhuizen verreden. 15 Jeugdige knapen na men er aan deel. De prijswinnaars van deze uiterst amusant ver lopen fiets ronde waren: 1. Math. Pronk; 2. Fr. Roozen- daal, 3. A. de Groot. I)e gemiddelde uursnelheid be droeg 36 km per uur. De uitslag van de loopronde ziet er als volgt uit: Eerste groep: 1. W. Ligthart, 2. W. Buiten, 3. W. Mekken. Tweede groep: 1. C. Speets; 2. P. Tesselaar; 3. W. Groot. Derde groep: 1. Lou Groot, 2. Jn. Roozendaal, 3. Jn. Pronk Hzn. De heer Machielse reikte de prijzen, o.a. beschikbaar gesteld door de Middenstand, uit. Des avond werd in de zaal van de heer Slikker, door de Toneel vereniging VOP onder regie van de heer J. van Baar een voorstel ling gegeven van het toneelspel. „Het bonte Leven" van A. Boen, waarmee de vereniging veel suc ces oogstte. Gevonden en verloren WARMENHUIZEN. Gevonden: paarlemoeren ketting. Verloren: voetbalkoffertje met inhoud; kindermuts. Inlichtingen bij de politie. HERMAN LUGT BERGEN Gedurende de Pinksterweek zal in de middag uren een herdenkingstentoonstel ling van werken van wijlen Her man Lugt te zien zijn in de Kunst zaal van de Rustende Jager te Bergen. Zoals bekend, was een dergelijke tentoonstelling geor ganiseerd in Arti te Amsterdam, welke veel belangstelling trok. Het Kunstenaars Centrum Ber gen zag zich voor de vraag ge plaatst of niettemin een expositie te Bergen diende te worden ge houden, zoals eenzelfde vraag zich voordoet ten aanzien van een ten toonstelling van mevrouw Charley Toorop. De vragen zijn zonder aarzeling positief beantwoord: tal lozen uit Schoort en Bergen zul len er immers prijs op stellen in de vertrouwde kuststreek, waar Lugt van 1924 af gewoond en ge werkt heeft, zijn schilderijen en tekeningen te kunnen gaan zien. Herman Lugt overleed op 29 Maart 1950 op bijna 70-jarige leeftijd. Voor zijn vestiging te Schoorl verbleef hij veel in het buitenland en van zijn vruchtbaar verblijf aldaar vindt men tal van herinneringen in zijn werk. Het stemt tot grote voldoening dat de burgemeester van Schoorl zich bereid heeft verklaard deze tentoonstelling op Zaterdag 12 Mei om 4 uur te openen. Mogen velen uit Schoorl en Bergen in de eer ste plaats, deze belangrijke ten toonstelling bezoeken. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Linda J. dv J. F. Tielman en A. Poelwijk; Elisabeth M. J, dv J. J. Burgering en A. M J. van Haasteren; Ma rijke, dv D. Zwakman en G. de Leeuw. Ondertrouwd: 'J. v. d. Velden en M. Bijl; E. Meulman en P. G. van den Berg; W. C. Zandbergen en C. Visser Gehuwd: J. C. Boot en C. Dek ker; T. J. Nanne en M. J. Bijl; J. M. Kweldam en C. Bakker. Overleden: Pieter Jonker, Guurtje Slot, e. v. Jan Smit. KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING HEILOO Op Woensdag 16 Mei a.s. zal de Kath. Vrouwen' beweging van Heiloo een propa- gandaavond houden voor haar leden in de zaal van de St. Wil- librordusstichting, des avonds om 8 uur. Opgevoerd zal worden het blijspel „liefde in een ijskast" door het toneelgezelschap St. Pan- cratius uit Castricum. De leden hebben vrije toegang. De avond is ook bedoeld voor niet-leden, dames zowel als he ren. Herdenking gevallenen EGMOND AAN ZEE. Vrijdag om kwart voor acht verzamelden talrijke ingezetenen, waaronder vele schoolkinderen zich voor de stille tocht naar het Monument. Onder klokgelui schreed de stoet naar de begraafplaats. Nadat allen om het monument opge steld waren, zwegen de klokken, ten teken dat, de twee minuten stilte waren ingetreden. Hierna werd namens de ge meente een bloemenhulde ge bracht, gevolgd door een bloe menhulde door de kinderen. Vervolgens werden nog bloemen op het graf van de hier begraven Engelse vliegenier gelegd. Kerkcafé in andere handen EGMOND-BINNEN. Het be kende kerkcafé, gedurende acht en vijftig jaren in handen van de familie van der Molen, is thans overgegaan in eigendom van de heer S. van Schager» uit de Beemster. De laatste eigenaar, de heer C. van der Molen heeft niet mihder dan acht en twintig jaren op correcte en goede wijze zijn zaak behartigd. Ongetwijfeld zal het zeer velen spijten, dat Coen de zaak gaat verlaten. Dat oude Rinnegommer café zonder Coen het is ook haast niet denk baar. Wij wensen hem vanaf deze plaats het allerbeste. Handbalclub St. Adalbert EGMOND-BINNEN Naar ons van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, zal de trai ning voortaan gehouden worden op Dinsdagavond om half acht voor de Senioren en Junioren en dus niet meer op Donderdag avond. Tevens zal deze week een aanvang genomen worden met de training van de meisjes van 12 tot 15 jaar, welke zich voor het ad- spirantenelftal hebben opgegeven en wel hedenavond om 6 uur op het voetbalveld, waarbij tevens de contributie kan worden afge dragen. Laten de adspiranten er dan ook voor zorgen om van het begin af aan trouw de training te bezoeken, welke zo zeer nood zakelijk is. Oudste inwoonster llpendam wordt 95 jaar PURMEREND. De oudste inwoonster van de gemeente ll pendam, de wed. P. Schaap-Groen beter bekend als opoe Schaap uit den Up, zal op Dinsdag 8 Mei haar 95e verjaardag vieren. GEMEENTERAAD GRAFT DE RIJP In de raadsverga dering deelde burgemeester Da- lenberg mede, dat de gemeente in de komende drie jaren 5 wo ningen mag bouwen, waarvan 2 in 1951. Daarbij komt nog een woning voor een gerepatrieerd gezin. Alles zal daarbij afhangen van de financiën. Zo had ook een gebrek aan geld B. en W. genoopt een eerder genomen be sluit, waarbij oprichting en in standhouding van een landbouw- cursus c.q. school nodig geoor deeld werd, voor intrekking voor te dragen. Eveneens werd een verzoek van de Nederlandse On derwijzersvereniging afd. Beem ster om een regeling vast te stel len een uitkering te geven aan nagelaten betrekkingen van een onderwijskracht afgewezen ter wijl de verstrating van het ge deelte West-Graftdijk om dezelf de redenen moet wachten. Het voorstel van B. en W. in zake de onderwijzersvereniging werd na discussie met 6 st. tegen 1 aangenomen. Een ander voor stel van deze vereniging om een verordening vast te stellen waar bij aan onderwijskrachten een vergoeding wordt gegeven in de verhuiskosten, was een beter lot beschoren De raad kon zich ver enigen met een vergoeding, de vergoeding komt te vervallen wanneer de onderwijzer binnen de tijd van twee jaar de ge meente verlaat. Voor een ambtenaar ter secre tarie ging de raad accoord met een salarisregeling van f1500 1700. Het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot de bouw van een landbouwschool werd aangenomen. De bouw hiervan zou de gemeente onmogelijk kun. nen bekostigen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Matige tot vrii krachtige wind tussen Noord en Noordoost. Plaat- seliik enkele buien maar morren ook versnreide onklarineen. Vrii koud voor de tiid van het iaar. (Advertentie) Voor PINKSTEREN enorme sortering CHRISTEN-MIDDENSTAND NIET SLECHTS IN NAAM NRD.-SCHARWOUDE De R.K. Middenstandsvereniging afd Langedijk hield haar jaarverga dering in de Burg. Voorzitter R. Kuin spoorde de leden aan om actief te zijn als organisatiemensen. De cursus in Welsprekendheid en Nederlandse taal welke de afgelopen winter werd gehouden mag goed ge slaagd heten. De Middenstandsbedevaart naar Heiloo wordt gehouden op Dins dag 5 Juni a.s. De Hoogmis is om half elf. Op Dinsdag 22 Mei zal de Cen trale Raadsvergadering worden gehouden. De voorstellen voor deze vergadering werden voorge lezen. De secretaris, de heer J. Kraakman, maakte in zijn jaar verslag propaganda voor het Chr, Jansen-fonds en Santos en ver zocht de leden om de jaarlijkse bijdrage te verdubbelen. "De Geestelijk Adviseur. Kap. Hermes, wees er op dat er bij de na-oorlogse mens 'n gebrek aan rechtvaardigheidsbesef valt waar te nemen. Het verschil tussen het mijn eni dijn is vaak zoek. Dit euvel wordt ook waargenomen bij de zakenmensen. De Christen- zakenman moet zich echter niet laten drijven door deze moderne mentaliteit. Door 'n christelijke levenswandel moet hij een voor beeld zijn voor de mensen. De propagandist, de heer Bor sten, sprak een woordje over Santos, over de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en over het jubilerende fonds van de N.R.K.M. „Hebben diverse middenstanders iets aan de kin derbijslag?" Gebleken is dat er vele middenstanders zijn die minder inkomen hebben dan ge steld voor de toekenning van de kinderbijslag. Het jubilerende fonds moet slagen; spr. vroeg alle aanwezigen om bun bijdrage te storten. Spr. spoorde voorts aan tot het houder» van eontact-avonden waar het nuttige met het aange name kan worden verenigd. Het financieel verslag gaf aan, dat de ontvangsten 510.80 had den bedragen en de uitgaven 522.30 zodat er een nadelig sal do was van 11.50. Aan de beide cursussen welke de afgelopen winter werden gehouden moest de vereniging 168.55 betalen, hetgeen een grote aderlating was. Bij de bestuursverkiezing wer den de beide aftredende be stuursleden, de heren R. Kuin en Ide Nijman, herkozen. In de plaats van de heer Jb. Put, die bedankte, werd gekozen de heer Jac. Boots. Geen Landbouwhuishoudschool in Graft PURMEREND. - De raad van de gemeente Graft heeft het van 28 December 1948 daterende be sluit tot stichting van een land bouwhuishoudschool ingetrokken, daar de verwachte beschikbare gebouwen zijn afgekeurd door Gedebuteerde Staten. Men wilde ook niet overgaan tot het verzoe ken om vergunning voor de bouw van een geheel hieuw pand. Burgerlijke Stond HARENKARSPEL Gehuwd: Wilhelmus Admiraal 28 j. en Alida Broersen 28 j. UITVOERING PAROCHIEHUIS WAARLAND. Op de avond van de opening van het parochie huis, werd in de grote zaal de eerste uitvoering gegeven, die in alle opzichten uitstekend ge slaagd mag heten. Allereerst werden wij verrast met, het op treden van een pas-gevormd kin derkoortje, dat onder leiding van de heer Hoogstraten op verdien stelijke wijze enige zangnummer tjes ten beste gaf. Hierna kwam „Ons Genoegen" voor het voet licht met „De jongens van de koopvaardij", spel van zeewind en liefde. Dit stuk werd zeer goed gespeeld; de rollen bleken uitstekend ingestudeerd te zijn. De vele en zeer uiteenlopende karakters werden juist getypeerd en er werd vlot spel geleverd. Het stuk kwam mede door het mooie decor en de moderne ver lichting uitstekend tot zijn récht. Zoals gewoonlijk was bet, kap- werk bij de heer S, Houtenbos in goede handen. Vermelden wij nog. dat de grote zaal geheel met belang stellenden was gevuld. De toneelvereniging „Ons Ge noegen", die in haar 48-jarig be staan talloze succesvolle uitvoe ringen heeft mogen gever», kan ook nu wederom op een prachtig geslaagde avond terugzien. DR. PAUL JULIËN HAD GROOT SUCCES HEERHUGOWAARD. Het is een goede gedachte geweest van de gezamenlijke standsorga nisaties in Heerhugowaard-Zuid om de Afrika-rejziger, dr. Paul Julier», in Heerhugowaard te laten komen. Al wag het geen uitverkocht huis, men was toch van vele plaatsen rondom Heer hugowaard gekomen naar zaal Heiligenberg oim deze bekende spreker te zien er» te horen. Met grote aandacht en stilte werd het verhaal, toegelicht met licht beelden over de Pygmeeën ge volgd.. Wat vooral opviel was de duidelijke explicatie en, de-grote kennis van deze spreker. Na de pauze zagen we énkele zeer mooie films over het land der eeuwige wildernis en we kunnen ons volledig indekken hoe de spreker zo'n grote liefde heeft gekregen voor dat land en zijn bevolking. Kapelaan Hoogoveen bracht de spreker dank, welk dank woord door de aanwezigen werd aangevuld met een langdurig ap plaus. Verder werd medegedeeld dat Vrijdag 25 Mei a.s. pater Piet Wesseling C.s.s.R., de radiopater van de rubriek „Dit is Leven", in Heerhugowaard komt. Oök deze bekende spreker zal wel weer de nodige belangstel ling trekken en we vernamen reeds dat velen het voornemen hebben genomen de avond van 25 Mei a.s. naar pater Piet Wes seling te komen. Vooral de jon geren. zullen wei in grote getale aanwezig zijn. We komen op het bezoek van pater Wesseling" nog nader terug. EEN ONTROERENDE PLECHTIGHEID SINT PANCRAS. Zondag middag omstreeks twaalf uur, had bü het monument voor de gevallen slachtoffers bij de spoor wegovergang een indrukwekken de plechtigheid plaats. Per auto bus arriveerden familieleden en verzetsbroeders uit de oorlog. Het Oranje-erepeleton B.S. van twaalf manschappen marcheerde naar het monument waar de erewacht werd betrokken. Een schare naastlbestaanden volgde het pele- ton. Aanwezig waren burgemeester Kroonenburg van Sint Pancras, burgemeester Bakker van Oudorp en burgemeester Schellinger ei» echtgenote van Koedijk. Burgemeester Schellinger van Koedijk noemde deze plek een bedevaartplaats. Laat de geval lenen ons een voorbeeld zijn in trouw aan God en vaderland. Vervolgens sprak, de voorzitter der afdeling Amsterdam van de oud-B.S., de heer Th. Kok. Laten wij de strijd voortzetten totdat de volle vrede herkregen is. al dus deze spreker. Hierna werd door twee perso nen uit het gezelschap eer» krans bij het monument neergelegd van de oud-B.S.-ers van Amster dam. Deze plechtigheid ging ver gezeld van een vaandglgroet van het peleton. Hierna las pater Burghout een ontroerend gedicht, door een der slachtoffers in de cel geschreven. Tot slot werd het Onze Vader gebeden. Vele ouders en familie leden der gevallenen én belang stellenden konden hun ontroe ring niet bedwingen. Tot slot dankte de heer Kok allèn die hun belangstelling toon den en de bevolking van deze omgeving voor de goede verzor ging van het monument. Burgerlijke Stond CASTRICUM Geboren? Jo hanna M„ dv J. Th. v. Velzen en G. M. Dirkson; HendricUs J. M„ zv J. Nanne en R. J- Hoogeland; Redi M-, dv H. de Kruijff en H- de Groot; Jacobus W„ zv W. J- Tromp en A. Groen. Overleden; Jan D. Vriesen, 75 j„ geh. met J. Groot, wonende te Haarlem; Adriana Swinkels, oud 1 week, dv A- Swinkels en G. A- I Kaandorp. Minister ministerse mische sa gevende rapport va van minist aan de Raa In de co: zeide minisl waarin de nationale voorbij is. Europa zal met andere tot stand b: De enorm worden voo bewijs, dat verstandhou den der aai nen slechts spreken, w, kracht en m Stikker zag sen op een bewapening van de weri ges van de „Het feit die talloze hebben uitg zaam in de zamenlijk spreken, ge< trouwen, da ces zullen van samenw tot die lande morele kraci terstellen bij geweld". De morele stemmig Eur een vredelic VOOR PEI KATH. MID ROME (K gen werden van de Katho Haag en ledei Nederlandse door de H audiëntie onti werden binne ne troonzaal, hen ontving toesprak. Na Zijn da landse volk tc ken voor de ganisaties, die bloei bracht, g bijzondere Zeg die daar aanw hun familieled land. Een vo< pelgrims tot di ten om Zijn voor ieder hac lijk woord. Aa Hij een medai uit. MERWE WORDT UTRECHT, men bezig het schakel tussen boven-Rijn t( Maarssen wore aan de verdub naalbreedte, di komen. Langs nu al een strc veerd om de b 90 meter te br EEN KALF M HOORN. C. Laan te B een kalf met v Het extra-poot plant en het z de andere, dus ven en haar. gen komt een maliteit zeer z kalfje is goed groeit voorspoei 8 MEI: Verschijning engel Micha In de tijden ouders een st: dood tegen hi water voerdei zich bij voo Strijder Gods Michaël. Voo die voortdurè ter werden be de men zijn armelijke huh de storm het baden de ang met elkander: in de strijd", gere verering patroonschap Harlingen, Scl end, WesterbU pas opgericht polderdorp Em Gevaarlijker erfvijand van belager van d( kan men bete in deze ongel bij hem, die r zwaard eens d ger uit de he: dreven? Keert thans tot de I deze bede: „V de strijd".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2