Eenstemmig Europa een morele kracht in de wereldpolitiek In de wondertuin van de negotie Medische faculteit start in September .a.s. SPORT VLUCHT IN DE NACHT RADIO Indonesië-gerepatrieerden ontvangen een Pauselijke gift Dmerjaponnen lantels EYERZOON Rede minister Stikker in Straatsburg Atlantisch pact niet louter militair verdrag Moderne muren van Jericho" Speciale audiëntie bij de H. Vader „Zwemmers", „ho en „demonstrateurs" Kunstfluiter won Eerste steen gelegd te Nijmegen Bestrijding runder- t.b.c. begint De Belgen mogen niet mopperen Om een vrije middag in het kort door E. J. Rath VAGINA DINSDAG 8 MEI 1951 SVERWACHTING door het KNMI geldig van Dinsdag- oensdagavond: verandering imperatuur vrii krachtige wind en Noordoost. Plaat- buien maar moreen onklarineen. Vm tiid van het jaar. Advertentie NKSTEREN sortering PAROCHIEHUIS Op de avond van het parochie- de grote zaal de ring gegeven, die in en uitstekend ge heten. Allereerst verrast met het op een pas-gevormd kin dat onder leiding van lOgstrater» op verdien- enige zangnummer- gaf. Hierna kwam oegen" voor het voet- De jongens van de spel van zeewind stuk werd zeer de rollen bleken ingestudeerd te zijn. zeer uiteenlopende rden juist getypeerd vlot spel geleverd, am mede door het en de moderne ver- ekend tot zijn récht, oonlijk was het. kap- heer S. Houtenbos iden. wij nog. dat de geheel met belang- was gevuld, elvereniging „Ons Ge in haar 48-jarig be- succesvolle uitvoe- mogen geven, kan iderom op een prachtig avond terugzien. PAUL JULIËN GROOT SUCCES [UGOWAARD. Het 'oede gedachte geweest ezamenlijke standsorga- Heerhugowaard-Zuid ka-rejziger, dr. Paul Heerhugowaard te Al was het geen huis, men was toch plaatsen rondom Heer- rd gekomen naar zaal ierg om deze bekende zien en te horen. Met dacht en stilte werd toegelicht met licht- over de Pygmeeën ge- vooral opviel was de explicatie en de-grote deze spreker. pauze zagen we enkele films over het land ge wildernis en we is volledig indenken eker zo'n grote liefde ;gen voor dat land en Hoogeveen bracht dank, welk dank- de aanwezigen werd met een langdurig ap- werd medegedeeld dat Mei a.s. pater Piet C.s.s.R.. de radiopater rubriek „Dit is Leven", ïugowaard komt. eze bekende spreker zal de nodige belangstel en en we vernamen velen bet voornemen genomen de avond van us. naar pater Piet W es- komen. Vooral de jon- len wei in grote getale zijn. We komen op het an' pater Wesseling nog ug. ONTROERENDE PLECHTIGHEID PANCRAS. Zondag omstreeks twaalf uur, het monument voor de slachtoffers bij de spoor. gang een indrukwekken- tigheid plaats. Per auto veerden familieleden en roeders uit de oorlog. Het repeleton B.S. van twaalf ppen marcheerde naar ument waar de erewacht betrokken. Een schare taanden volgde het pele- zig waren burgemeester .burg van Sint Pancras, ester Bakker van Oudorp emeester Schellinger en >te van Koedijk, meester Schellinger van noemde deze plek een rtplaats. Laat de geyal- ns een voorbeeld zijn in an God en vaderland, lgens sprak de voorzitter eling Amsterdam van de de heer Th. Kok. Laten strijd voortzetten totdat vrede herkregen is, al- spreker. werd door twee perso- het gezelschap een krans monument neergelegd oud-B.S.-ers van Amster- jze plechtigheid ging ver- iran een vaandelgroet van eton. a las pater Burghout een nd gedicht, door een der fers in de cel geschreven, lot werd het Onze Vader Vele ouders en familie- er gevallenen én belang en konden hun ontroe rt bedwingen, lot dankte de heer Kok e hun belangstelling toon de bevolking van deze ag voor de goede verzor- n het monument. Burgerlijke Stand TRICUM Geboren? Jo- M„ dv J- Th. v- Velzen en Dirkson; HendricUs J- M„ fanne en R- J- Hoogeland; dv H. de Kruijff en H- of; Jacobus W., zv W. J- en A. Groen. leden: Jan D. Vriesen, 75 met J. Groot, wonende te n; Adriana Swinkels, oud dv A- Swinkels en G. A- >rP. Minister Stikker heeft te Straatsburg, als voorzitter van het ministerscoimté en van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking, een toespraak gehouden tot de raad gevende vergadering te Straatsburg. Hierbij legde hij het eerste rapport van de O.E.E.S. en het jaarlijkse rapport van de raad van ministers met een boodschap van de ministeriële commissie aan de Raad van Europa over. In de conclusie van zijn rede, zeide minister Stikker, dat de tijd waarin de wereld in „waterdichte nationale hokjes" was verdeeld voorbij is. De federalisatie van Europa zal ook hechter bindingen met andere delen van de wereld tot stand brengen. De enorme uitgaven die gedaan worden voor de defensie zijn een bewijs, dat nog steeds geen goede verstandhoudingen tussen de lan den der aarde bestaan. Wij kun nen slechts met sommige landen spreken, wanneer we voldoende kracht en macht hebben. Minister Stikker zag voor eerst geen kan sen op een vermindering van de bewapening. Spr. verwachtte veel van de werkzaamheden der colle ges van de Raad van Europa. „Het feit, dat zovele landen, die talloze oorlogen tegen elkaar hebben uitgevochten, thans vreed zaam in deze zaal zitten om ge zamenlijk vraagstukken te be spreken, geeft mij het vaste ver trouwen, dat we wellicht ook suc ces zullen hebben om de geest van samenwerking uit te breiden tot die landen, die tot nu toe de morele kracht van de rede ach terstellen bij die van het brute geweld". De morele kracht van een een stemmig Europa, kan nog altijd J-"J~ overwinning behalen op degenen, die tot nu toe niet van zins waren om voor rang te geven aan de kracht van de rede boven het brute geweld. Aan de hand van voorbeelden uit de laatste tijd wees minister Stikker op het groeien van de gedachte ener Europese eenheid. Economische samenwerking Minister Stikker noemde de tariefmuren de „moderne muren van Jericho". Ook en vooral in economisch opzicht, zal Europa een hechter eenheid moeten wor den. Het plan-Schuman is een begin geweest en de uitwerking van nieuwe plannen is te ver wachten. In zijn rede prees en herdacht minister Stikker Ernest Bevin, de grote Engelse staats man die in Europa de stoot gaf aan het Marshallplan, dat voor het Westen zulk een belangrijk succes is geworden. Aan het slot van zijn rede wees de minister op de Atlanti sche samenwerking, die niet alleen van militaire aard is, maar een ruimer en grootser doel heeft, n.l. de verdere ontwikkeling van vriendschappelijke en vredelie vende betrekkingen tussen de volkeren. In dit kader noemde spr. de suggestie om waarnemers van het Amerikaanse congres en het Canadese parlement tot de vergaderingen van de assemblee toe te laten. een vredelievende VOOR PELGRIMS VAN DE KATH. MIDDENSTANDSBOND ROME (K.N.P.). Gistermor gen werden Nederlandse pelgrims van de Katholieke Garde uit Den Haag en leden van de Katholieke Nederlandse Middenstandsbond door de H. Vader in speciale audiëntie ontvangen. De pelgrims werden binnengelaten in de klei ne troonzaal, waar de H. Vader hen ontving en in de Franse taal toesprak. Na Zijn dank aan het Neder landse volk te hebben uitgespro ken voor de vele Katholieke or ganisaties, die het stichtte en tot bloei bracht, gaf de H. Vader Zijn bijzondere Zegen aan al degenen, die daar aanwezig waren en aan hun familieleden thuis in Neder land. Een voor een werden de pelgrims tot de H. Vader toegela ten om Zijn ring te kussen en voor ieder had Hij een afzonder lijk woord. Aan allen ook reikte Hij een medaille ter gedachtenis uit. MERWEDEKANAAL WORDT 72 M. BREED UTRECHT. Mementeel men bezig het Merwedekanaal, de schakel tussen Amsterdam en de boven-Rijn te verbreden. Te Maarssen wordt thans gewerkt aan de verdubbeling van de ka naalbreedte, die op 72 meter zal komen. Langs het kanaal wordt nu al een strook grond gereser veerd om de breedte zo nodig op 90 meter te brengen. EEN KALF MET VljF POTEN HOORN. Bij de veehouder C. Laan te Berkhout (N.H.) is een kalf met vijf poten geboren. Het extra-poot is op de rug ge plant en het ziet er net uit als de andere, dus compleet met hoe ven en haar. Volgens deskundi gen komt een dergelijke abnor maliteit zeer zelden voor. Het kalfje is goed gezond en het groeit voorspoedig. door de parochiegeestelijke en de sociaie werksters toegesproken die hen op weg naar hun orga nisaties en spreekuren leren ken nen. Op de eerste koempalan heeft pater Beekman een brief voor gelezen van de pastoor van s-Heerenberg in Achterhoek, die schrijft dat hij blij is een zo groot aantal gerepatrieerden onder zijn parochianen te tellen. „Zij zijn een voorbeeld voor de anderen". (Van onze verslaggever) DEN HAAG. De Paus heeft voor de gerepatrieerden uit In donesië in Nederland een bedrag overgemaakt, dat ter beschikking is gesteld aan de priesters die met de zielzorg onder deze mensen belast zijn. Ruim de helft van deze gerepatrieerden, waarvan er circa 160.000 in ons land zijn, zijn katholiek. Het is de taak van de katho lieken van Nederland deze men sen in het parochieleven in te schakelen. Dit levert vaak moei lijkheden op, daar zjj geheel an dere gewoontes hebben en ook door Nederlandse parochiegeeste lijken niet altijd begrepen wor den, zo deelde pater Victorius Beekman O.F.M. mede. Pater Beekman is met de zorg voor de Hagenaars onder deze gerepa trieerden belast. Den Haag telt reeds bijna 40.000 gerepatrieer den. De Haagse, parochies gaan nu, om het contact te leggen z.g. tropische koempalans houden, waarvan de eerste een succes is geworden. De Indische mensen worden MR. TEULINGS De minister van Binnenlandse Zaken heeft benoemd tot lid en voorzitter van de coördinatiecom missie voor de burgerlijke verde diging mr. F. G. C. J. M. Teu- lings, vice-minister-president. Bij koninklijk besluit is mr. Teulings aangewezen om evt. de minister van Algemene Zaken te vervangen. Gehuld in een met diamanten bezette bruidsjapon van wit satijn met een sleep van ongeveer 7meter lengte verlaat Narriman Sadek, echtgenote van koning Faroek van Egypte haar villa te Heliopolis. Zij wordt vergezeld door de zuster van Koning Faroek, Prinses Fawzia. Het huwelijk werd Zondag voltrokken. PROGRAMMA 8 MEI: Verschijning van de Aarts engel Michaël In de tijden, dat onze voor ouders een strijd op leven en dood tegen hun erjvijand het water voerden, verbonden zij zich bij voorkeur met de Strijder Gods, de aartsengel Michaël. Vooral in plaatsen, die voortdurend door het wa ter werden bedreigd, bewaar de men zijn beeltenis in de armelijke huizen en wanneer de storm het water opjoeg, baden de angstige bewoners met elkander: „Verdedig ons in de strijd". Van deze vroe gere verering stamt Michaels patroonschap af in Zwolle, Harlingen, Schermer, Wouds end, Westerblokker en in de pas opgerichte kerk in het polderdorp Emmeloord. Gevaarlijker dan de oude erfvijand van ons volk is de belager van de ziel. En waar kan men beter steun zoeken in deze ongelijke strijd dan bij hem, die met een vurig zwaard eens deze overweldi ger uit de hemel heeft ver dreven? Keert U daarom ook thans tot de H. Michaël met deze bede: „Verdedig ons in de strijd". In deserto WOENSDAG 9 MEI 1951 HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewij de muziek;. 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richt; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Lichte muziek; 10.10 Gram. muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muz.; 11.15 „Het waren gewone mensen, zoals U en ik", hoorspel; Land- en tuinbouwmededelingen; 12.00 Piano a quatre mains; 12.30 12.33 Gram. muz.; 12.37 Dienst van de Stichting Alle Dag Kerk; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.20 Marinierskapel; 14.00 Bondsdag van de Vereni ging van Gereformeerde Vrou wen; 14.45 Clavecimbel en viool; 15.00 Voor de meisjes; 15.15 Jon genskoor; 15.30 Bijbelvertelling; 15.45 Jongenskoor; 15.55 Voet balwedstrijd EngelandArgen tinië; 16.40 Gramofoonmnz.; 17.00 Hoorspel voor de jeugd; 17.30 Pianoduo- 17.45 Regeringsuitzen ding: Drs. L. Coomans de Rui ter: „Rumphius, een groot na- tuurzoeker"; 18.00 Kerkkoor; 18.30 Gramofoonmuz.; 18.35 Instrumen taal septet; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.15 Voor de jon ge mensen; 19.30 Gramofoonmuz. 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Zendingsgetuigenis; 21.15 Radio Philharmonisch orkest en solisten; 22.15 Reportage; 22.25 Amusementsmuziek; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muz.; 8.00 Nieuws en weerbe richt; 8.18 „Onder ons gezegd"; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 8.23 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeonmuziek; (12.30— 12.33 Land- en tuinbouwmede delingen; 12.3312.38 Voor het platte land); 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia: 18.20 „Zoek de Zee op", causerie; 18.30 Actu aliteiten; 18.38 Dansmuziek; 19.00 De beinvloeding van de mens", causerie; 19.15 Instrumentaal trio VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Promena de orkest en solist; 21.05 „Pin ky", hoorspel; 22.00 Concertge bouw-orkest; 22.45 „De Raad van Europa te Straatsburg bijeen", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gevarieerd programma. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, Amstelveld. „Over honderd jaar zijn jullie er geen van allen meer. Misschien ik óók niet Maar dan zullen ze toch hier, op deze plaats, waar ik altijd heb staan te verko pen, een zuil voor me hebben opgericht, en daar zul je dan mijn standbeeld bovenop zien staan, met de arm uitgestrekt, zó, en een Amerikaanse kogelpen in de hand. En op een marmeren plaat op het voetstuk zul je kunnen lezen: „Opgericht door de dankbare burgers van Amsterdam, ter ere van het enige joodje, dat ons altijd christelijk heeft behandeld Iedereen gnuifde, iedereen rek te de hals en spitste de oren om toch maar geen woord te missen van het sappig stuk comedie dat Jaap Rabbi een naam die er niet om liegt bij het schei den van de markt nog eens in zijn eentje stond op te voeren. We waren op het Amstelveld in het hart van. Amsterdam, op de Maandagse markt, die giste ren een speciaal feestelijk tintje had met versterker-muziek en vlaggen, omdat er voor de derde maal het Nationaal Concours voor standwerkers werd gehouden. Burgemeester d'Ailly was het zelf komen openen en daartoe te tien uur in een kraampje op een podium geklommen, waar hij enkele herinneringen uit zijn studententijd aan de man bracht. „Van de Universiteit op weg naar huis kwam ik hier voorbij en kon dan de juridische colleges aanvullen met lessen in de theo logie, de economie, de medicijnen. Hier kon je in 2 minuten het katholieke geloof af horen kra ken, maar even later lag dan toch ook heel het Protestantisme in duigen „Eigenlijk zou het goed zijn als iedere winkelier hier zijn loopbaan begon" zei de burge meester, „want de psychologie van de verkoop kun je nergens beter leren." En daarmee had hij deze romantische gebeurtenis in geluid. Het duurde daarna niet lang meer, of voorzitter v. Wijn gaarden van de Centrale Vereni ging voor de markt-, straat- en rivierhandel, die dit allemaal had georganiseerd, sneed zichzelf in de vinger, terwijl hij zijn waarlijk voortreffelijke zak messen met ingebouwde glassnij der stond te demonstreren. Het hinderde geenszins: die messen verkocht hij met veel verve tóch wel en voor zijn scheermesjes had hij trouwe klanten, hier zo goed als hij die heeft b.v. op de Purmerender markt en in Leeuwarden. En ook de tweede prijs in de klasse „demonstra teurs" was voor hem. Deskundig was een jury met o.a. de directeur van het Markt wezen, die van V.V.V. en een van onze collega's-journalisten rondgeschreden, punten tellend voor originaliteit, beschaafdheid en verkoopkracht. Ja, het ging er degelijk aan toe met de bekronin gen en hier maar niet zoals het, volgens een stérk verhaal, eens in Sneek op een concours moet zijn geschied, waar de hoofdprijs naar een man ging, die alleen maar doch het dan ook het luidst en vurigst „Appelen, mooie appelen" zou hebben ge roepen. In Amsterdam bloeiden siste- ren werkeliik fantasie, humor, overredingskracht en radheid van tong. aangewend voor een du- bliek van in hoofdzaak mannen. Het Amstelveld immers is een typische „mannen"markt, het „serieuze" artikel is er niet erg in trek, textiel geheel afwezig, net gehoor critisch, slagvaardig, goed lachs, de kooplieden op hun best en van heinde en verre gekomen, ieder in een eigen genre. Daar waren de „Zwemmers", die hun gehoor opbouwen in een wijde kring waarbinnen zij zelve rond wandelen, hun negotie in het midden op de grond. Daar waren ook „hoogzwem mers", die werken vanaf een ver hevenheid, zoals de oude Klein uit Haarlem deed, publiek lok kend door fluitspel als eertijds in Hameln de rattenvanger rat ten. Algemeen winnaar werd deze heer Klein in kunstfluitjes, waarmee ge iedere melodie zo schoon kunt begeleiden en de wisselbeker plus de Koggeschip - medaille voerde hij met zich. Daar waren tenslotte de stand werkers met een kraam als werk basis, en onder ben schitterde L u d w i g uit Apeldoorn, zichzelf onderscheidend als „De grootste knoeischilder van het land: het Heideknolletje, „doch nu terecht in de prijzen gevallen". Al vanaf 1934 in het vak" vertelde hij ons, uitblazend na een dag meester lijke handel „en ik sta ook graag op de planken. Daar heb ik al heel wat prijzen mee gewonnen." Straks speelt hij burgemeester van Oud-Rotterdam" bij het zil veren Maasmarkt-jubilëum en zo'n rol heeft hij ook in Oude water al eens vertolkt. Od een hoek van de markt had Piet Ham uit Maastricht overi gens heel de dae een noe dichter drom van mensen rond zich. die ademloos toezagen hoe hii uit krantennanier en blocnote-blaad jes met een machien van twee kwartjes aan de lonende band bankbiljetten en nostzeeels fa briceerde. van echte niet te on derscheiden. Het onmogelijke scheen hier mogelijk geworden: valsmunterij op grote schaal, onder het wa kend oog van de hoofdstedelijke politie zelve. De machientjes vlo gen weg Daar was ook een man die een argeloze wielrijder een kopspijker in de voorband dreef, een witte vloeistof in het ventiel goot en zo voor goed iedere lekkage zeide te hebben uitgesloten. Daar wa ren legio sigaren en scheermes jes („op het „zuigen" komt het aan: kijk hier zit staal-in"), vul pennen en potplanten, boeken, palingen, duiven, dassen. Daar was ook een man, die een bril de glazen met een „won- derstiftje" ingesmeerd en daarna opgepoetst in een jampot sloot en deze toen vol cigarettenrook blies. Was er sterker proef denk baar, om te bewijzen, dat die gla zen nu eenvoudig niet meer kón den beslaan? Ze besloegen inderdaad niet. Toch was er noe een juffrouw met een bril die aarzelde voor zo'n stiftje. „Het is heel mooi", zei ze. „maar hoe kom ik nou aan zo'n iamnotie met rook? Ik róók niet. ziet u„.„" NIJMEGEN. Gistermiddag is op het landgoed Heyendaal te Nijmegen de eerste steen gelegd voor het eerste voorlopige gebouw van de medische faculteit der R. K. Universiteit te Nijmegen. De eerste steenlegging werd verricht door de vicaris- generaal van het aartsbisdom, mgr. D. Huurdeman, die dr. Joh. Kardinaal de Jong verving. De plechtigheid werd bijge woond door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen van het ministerie van Ondrewijs, Kunsten en We tenschappen, mr. H. J. Woltjes, leden van de Radboudstichting, curatoren der R. K. Universiteit, leden van de Universiteitsge meenschap en geestelijke, burger lijke en militaire autoriteiten uit Nijmegen. September a.s. Na de kerkelijke plechtigheid werd hte woord gevoerd door mgr. dr. R. R. Poste voorzitter van de Raad van Bestuur der St. Radboudstichting. Hij zei, dat thans de zekerheid bestaat, dat KOSTEN 100 MÏLLIOEN Binnenkort kunnen verordenin gen van de bedrijfschappen voor Zuivel en voor Vee en Vlees te gemoet worden gezien, welke be trekking hebben op de landelijke bestrijding van rundertuberculose. Per jaar zal door het Rijk uit tegenwaardefondsen van de Marshall-hulp tien millioen gul den beschikbaar worden gesteld onder voorwaarde, dat door de veehouderij landelijk eenzelfde bedrag bijeengezameld zou wor den. Hiertoe heeft men zich be reid verklaard. Indien, zoals de verwachting is, het ministeriële besluit spoedig valt, dan kan wellicht nog op 21 Mei, doch anders eerst vier we ken later, met de inning der gel den, dus met het vijfjarige be- strijdingsplan, dat 100 millioen gulden gaat kosten, begonnen worden. OVER DE VOOR-UNIE De Belgische uitvoer naar Ne derland, die van October 1948 tot September 1949 11.303 millioen Belgische francs bedroeg, steeg in het jaar na het afsluiten van de Benelux-vóórunie tot 16.489 millioen francs. De invoer in België steeg in dezelfde periode van 7.113 mil- lien tot 9.444 millioen Belgische francs. JONGEMAN FINGEERDE POKKENBESMETTING (Van onze verslaggever) DEN HAAG. De 25-jarige Hagenaar A. R. H. die bij een drogist op Rijswijk bediende is, heeft Zaterdagmiddag om een vrije middag te hebben, de ge neeskundige dienst en de medi sche wereld in Den Haag opge schrikt met een gevaarlijk ver haal. Vanuit een telefooncel bel de hij onder de naam van dr. de Groot, een gefingeerde militaire arts uit Breda, de geneeskundige dienst op en vertelde, dat er drie pokkengevallen in Breda voor kwamen en dat een dezer drie militairen contact had gehad met een Hagenaar A. R. H. (zijn eigen naam). Dit telefoontje was aanleiding tot veel getelefoneer met de hoofdinspecteur voor de Volks gezondheidsdienst en andere men sen, die in geval van pokkenge- vaar gewaarschuwd dienen te worden. De hoofdinspecteur kreeg nadat hij enige uren lang het halve land had afgebeld, argwaan en waarschuwde de recherche. Na het verhoor tot diep in de nacht heeft de jongeman bekend het verhaal verzonnen te hebben om een vrije middag te forceren. In zijn woning werd tevens een groot aantal goederen uit de dro gisterij aangetroffen, zodat de jongeman terzake van diefstal in verzekering is gesteld, waarna de kwestie van het pokkengevaar onder de loupe zal worden geno- met September a.s. de eerste stu denten voor de medische facul teit zich in Nijmegen kunnen aan melden en dat deze na drie jaar de gelegenheid krijgen om het candidaatsexamen af te leggen. Voor de toekomst kon spreker on ginte zo'n optimistisch geluid laten horen, maar, vervolgde hij, zo goed als de verwoeste Sint Stephanustoren van Nijmegen op gebouwd wordt ,zo zeker zal ook de medische faculteit aan de R.K. Universiteit voltooid worden. De eerste docenten zijn reeds be noemd en in September zullen de colleges aanvangen. Met vreugde constateerde hij, dat het Rijk 80 procent zal bijdragen in de totale bouwkosten voor de medische faculteit. Stanley Matthews, de beroem de rechtsbuiten van Blackpool moet Woensdag a.s. tegen Argen tinië verstek laten gaan. Hij heeft een knieblessure. Tom Fin ney is nu opgesteld als rechts buiten. terwijl de Huddersfield- speler Vic Metcalfe Finney's plaats als linksbuiten zal inne men. In de bijeenkomst van het Int. Olympisch Comité te Wenen is gisteren gestemd over de toe lating van Rusland tot de Ol. Spelen, i.e. de erkenning van het Russisch Olympisch Comité. 31 leden stemden vóór; 3 onthielden zich van stemming. De Russen hebben de verzekering gegeven dat zij zich aan alle bepalingen zullen houden. S.S.V. heeft gisteren in Londen, ter gelegenheid van het Festival of Britain een wedstrijd gespeeld tegen de 2e divisie-club Queens Park Rangers Bij de rust hadden de Schiedammers een 10 voorsprong, doch na de rust wisten de Engelsen de ge lijkmaker te scoren zodat het einde kwam met een 11 gelijk spel. Het Heemsteedse R.C H. verloor zijn wedstrijd tegen de 3e divisieclub Walsall met 10, een stand die reeds bij half-time was bereikt. HEDEN RODE-KRUISDAG Het Rode Kruis deelt mede, dat Dunant's geboortedag heden hier te lande zal worden herdacht over de zender Hilversum II om 20.05 uur door de minister van Buiten landse Zaken mr. D. U. Stikker, van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes en van Oorlog, ir. C. Staf. Het Jeugd Rode Kruis zal ter gelegenheid van de viering van deze internationale Rode Kruis dag in ziekenhuizen en sanatoria, vriendschapspakketjes uitreiken aan jeugdige patiënten, die door medewerkers van het Amerikaan se jeugd Rode Kruis voor dit doel zijn gemaakt. „Reinaard" is allerminst ge steld op een ontmoeting met jachthonden, want in de regel betekent dit het einde van zijn snood bestaan. Dat er echter uitzonderingen zijn, bewijst deze foto, waarop wij „Rein- tje" zien in een vredig samen zijn met zijn aartstegenstander FEUILLETON 19. „Als ik iets gedaan heb...." „U hebt niets gedaan," viel ik haar in de rede. Ik was te boos om vgel te pratep. ,,'t Leek me toch heus, of ze u opzettelijk negeerde," ging zij koppig voort. Hield zij dan nooit op? Moest zij inlichtingen inwinnen? Maakte dat deel uit van de taak, die de lange man haar had opgelegd? Goed, dan kon ze haar zin krij ger»! „Misschien begrijpt u het be ter," zei ik scherp, „als ik u ver tel, dat juffrouw Fenwick en ik verloofd zijnof ten minste waren. U hebt me mooi in de mi sère geholpen." Ik hoorde haar adem schokken, maar ze zei niets en zeker een minuut lang bleef ze zwijgen. Toen sprak ze, maar met een onderdanig en verschrikt stem metje: „O, wat spijt me dat! Ik wil nu maar liever weg. Als u zo •goed wilt zijn We ginger» de trap af naar de kleedkamer en we spraken geen van beiden een woord. Toen ik haar in haar weelde rige avondmantel hielp, kon ik haar voelen beven. Haar ogen ontweken voortdurend mijn blik en zij scheen haast te hebben om weg te komen uit het ge bouw, waarbinnen zich het drie tal ontstellende ontmoetingen had afgespeeld. Ik voor mij voelde niet de min ste lust meer om te blijven. Ik vertrok met vreugde. Ik had mijn bekomst van de ontmoetin gen met kennisen; wie weet, wat me nog te wachten stond als we niet heengingen? En met voldoe ning dacht ik: nu zal ik wel een gelegenheid vinden om uitleg te vragen. Ze zal mij alles moeten verklaren, van het ogenblik af, dat ik op de fluisterende steen haar gesprek met de. lange man opving. Ik hoorde haar zachtjes mom- Ïieler», toen wij naar de uitgang iepen waar de auto's moesten voorkomen; en toen ik mijn hoofd enigszins boog, kon ik een paar woorden verstaan, deze: „Ik kan het niet! Ik kan het niet!" Ik gaf de lakei, die op de drempel stond, het nummertje van onze wagen en nadat we enige minuten gewacht hadden, kwam de taxi aanrijden en stop te voor de stoep. Terwijl een be diende het portier opende, liep het meisje snel naar de wagen. Zacht zei ze een paar woprden tegen de chauffeur, die knikte en even zijn pet aanraakte. Ik hielp haar instappen, maar toen ik zelf mijn voet op de treeplank zou zetten, stak ze haar hand uit en klapte het portier voor mijn neus dicht. „Vaarwel.... en vergeef me!-" zei ze, zo ver uit het raampje gebogen, dat ik kon zien, hoe bleek ze was. Toen schoot de taxi vooruit en ik stond op de stoep van het Witte Huis. VIERDE HOOFDSTUK Ik voelde me zo verslagen en geërgerd, dat ik zelfs niet denken kon. Ik stond de verdwijnende auto na te gapen, alsof ik voor 't eerst van mijn leven zo'n voer tuig aanschouwde. Eerst toen de taxi aan het einde van de boch tige oprit was gekomen en rechtsaf zwenkte, de Executieve Avenue op, kwam er beweging in mij. Met een kreet, die ik niet kon inhouden, sprong ik van de on derste stoeptrede en schoot ik vooruit, om de vluchtelinge te achtervolgen. Ik keek niet om, dus wat de lakei van het Witte Huis voor een gezicht trok. weet ik niet; en van het groepje gas ten, die op hun auto's stonden te wachten, trok ik mij niets aan. In een dollen ren vloog ik voort over het korte stuk macadam en daarna het trottoir langs, in de richting van de Pennsylvania Avenue. Er stond langs dat trottoir een lange rij auto's te wachten, die mij het uitzicht afsneed. Maar ik'wou de verdwijnende taxi in 't oog houden, dus ik wrong me tussen twee wagens door en hol de midden op de rijweg verder. Ik zag nu het achterlichtje van de auto van mijn vervolgster een eind voor me uit, maar het spreekt vanzelf, dat die afstand hoe langer hoe groter werd; en het duurde niet lang, of ik werd me daarvan bewust. Maar al had ik geen kans. ik draafde toch door, gedreven door een wilde aandrift, om althans het kleine weinigje contact, dat er nog bestond, te handhaven zoals iemand langs een perron een verdwijnende trein naholt, al weet hij. dat hij die toch niet meer kan inhalen. De taxi minderde vaart, stak de rijweg over en zwenkte links af. Toen ik bij de hoek kwam, liep ik mi'nder hard en keek om mij heen. om te zien, of ik geen sneller vervoermiddel kon vin den dan mijn voeten, om de ver volging voort te zetten. Er wa ren mensen op straat, die naar me keken, maar ik trok me daar niets van aan. Al mijn geestver mogens waren samengetrokken op één doel. Ik stak op een drafje de avenue over, ternauwernood ont snappend aan een passerende vrachtauto.... en ik liep bijna recht tegen een motorfiets aan. De bestuurder van dat vehikel remde met kracht, om een bot sing te vermijden, gaf een schreeuw en stopte, met zijn enen voet op het plaveisel, om zijn evenwicht te bewaren. Hij droeg de uniform van een tele grambesteller. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3