De Middelbare Meisjesschool Taartendag G. keker Ideale opleiding voor de hedendaagse jonge vrouw Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Alkmaar Zéér succesvol schoolcöncert in de Grote Kerk JANUS KUIPER; oudste zeeridder 95 jaar Tehuis voor Ouden van Dagen wordt 12 Mei geopend Thans in voormalig distributiekantoor AGENDA Moederdag Eerste tocht Kath. Reisvereniging Aanrijding te Oude Niedorp Vraagt G. B. BEHANGSELS Raadsvergadering Koedijk AL. I NA 2 DINSDAG 8 MEI 1951 S.E.T.-NIEUWS Regen werd spelbreker voor tennissers ALKMAAR. Zondag werd de regen spelbreker. Alle drie S.E.T.-teams moesten de strijd staken. Het K.N.L.T.B.-team had zijn singles gespeeld en stond met 3—1 voor. Bii de damess wist R. v. d. Riet in drie sets te winnen, 6—8, 61, 62. R. Zuurbier verloor haar' partij. Bij de dames wist R. v. d. Gij zén vechten voor de eerste set, terwijl de tweede een vlot ver loop had, 108, 63. J. Schot ten had het iets gemakkelijker, 64, 6—3. De rest van de wed strijd zal na de gewone compe titie gespeeld worden. Het eerste N.K.S.-team stond met 21 achter tegen T.C.U.B. Het 2e N.K.S.-team stond in de thuiswedstrijd tegen VelsenB met 40 voor. Met nog twee partijen te spelen was de wed strijd dus al gewonnen. Het was voor mej. C. Buren en de heer R. Rijs hun eerste officiële wedstrijd. SPOORMAN JUBILEERDE ALKMAAR. Onder zeer grote belangstelling, zowel van zijn directie als van het reizend publiek, vierde de heer van Ber- kum Maandag zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Nederlandse Spoorwegen. Namens de directie werden hem vele waarderende woorden toegesproken en ontving hij een enveloppe inhoudende een feestgeschenk. Van het Alk- maarse spoorweg-personeel was er een bloemenmand en een fraaie lederen tas, die de heer van Berkum uitstekend gebruiken kan. Doch het meest van al bleek wel uit het vele bezoek, dat de jubilaris ontving, dat hij zich als conducteur onder het reizende publiek grote populariteit heeft weten te verwerven. van Ursulinen, Dominicanessen e.d., die op dit gebied zeer veel goed werk hebben' verricht. En dat jarenlang zonder enige steun! Eerst in 1933 is er een lande lijke regeling gekomen ten aan zien van de eind-examens dezer scholen. In 1935 kwam er een Ministeriële Beschikking die deze materie nader regelde en o.a. het lesrooster in grote trekken vast legde. Het einddiploma der M. M.S. is algemeen erkend en geeft zeer vele rechten, die nog in 1948 toen deze scholen en in de Mid delbaar-Onderwijswet werden op genomen, werden uitgebreid. Niet minder! Men moet vooral niet denken, dat deze M.M.S. een mindere is vergeleken bij de beide andere onderwijs-instellingen. Het is just een vorm van onderswijs die appelleert aan het vrouwe lijke gevoel. De belangstelling van meisjes wordt nu eenmaal an ders opgewekt, dan die bij jon gens. Bij dit onderwijs speelt ALKMAAR. Indien er in Noord-Holland voldoende belang stelling bestaat, en die schijnt er inderdaad te zijn, dan zal met het begin van het nieuwe schooljaar in Alkmaar, als derde afdeling van het R.K. Lyceum, een Middelbare Meisjes school worden begonnen. Van verschillende zijden werd de wenselijkheid van de oprichting van een dergelijke school, die de jonge vrouw van vandaag een allround opleiding biedt, onderstreept. Daarbij komt, dat juist aan het Alkmaarse Lyceum een dergelijke onderwijsinrichting met succes zou kunnen worden begonnen, omdat het voor de school geen extra kosten met zich mede brengt. Voor ouders en leerkrachten, die beide helaas gisteravond in zeer geringe mate van hun be langstelling blijk gaven, heeft de Rector van het R.K. Lyceum, Drs. L. Kuppers, een uiteenzet ting gegeven over de opzet en de organisatie van deze Middelbare Meisjesschool. Hij ging daartoe terug tot de oprichting van de Lycea, in het begin onzer eeuw, toen Prof. Ca- simir in 1907 het eerste Neder landse Lyceum te Den Haag op richtte, later gevolgd door een dergelijke instelling te Amster dam. Momenteel zijn de Lycea in ons land haast niet te tellen, zo'n op gang heeft deze vorm van onder wijs gemaakt. Het voordeel van het Lyceum is, dat nu in provincie-plaatsen waar geen plaats zou zijn voor een Gymnasium en een HBS, tóch beide vormen van onderwijs kun nen worden gegeven. Daarbij komt, dat vele ouders voor hun kinderen, als ze twaalf jaar zijn, nog niet direct een studierichting kunnen kiezen. Voorlopig zal aan het Alkmaar- se Lyceum een M.M.S. begonnen worden met drie klassen, aan sluitende op de eerste twee Ly ceum-klassen. Men krijgt dan de volgende fi guur: Alle leerlingen van het Lyceum volgen de eerste en de tweede, „algemene" klassen, waar Latijn en Wiskunde hoofdvakken zijn. Dant komt de splitsing in Gymnasium, HBS en Middelbare Meisjesschool. Het Gym wordt na de vierde klas gesplitst in een alpha en een beta-richting, de HBS na de derde in een B-afde- ling tot en met de zesde klas, een A afdeling tot en met de vijfde klas en een Middelbare Meisjes school met een derde, vierde en vijfde klas. Deze onderbouw van twee klas sen is iuist zo nuttie omdat niet alleen de leerlineen in die laren hun richting kunnen kiezen, maar ook omdat de leraren inzicht kunnen kriigen in de moffeliikhe- den van de leerlingen en dien overeenkomstig na de tweede klas aan de ouders kunnen adviseren. Met dat al blijft het Gymna sium, en vooral de alpha-richting, de ideale opleiding voor dat meis je, dat verder wil studeren, de universiteit wil volgen. Het is de meest vrouwelijke studie-inrich ting, een goede vorm van de geest biedend door klassieke studie. De HBS, de school door Minis ter Thorbecke in de tweede helft der negentiende eeuw gesticht, en bedoeld als Maatschappij- en eindschool, bereidt nu ook op het universitaire onderwijs voor. Vooral de B-afdeling van deze school is minder voor meisjes geëigend. Ideale meisjesschool Voor het meisje, dat een afge ronde studie wil maken, zonder zich op de Universiteit voor te bereiden, maar een degelijke ont wikkeling vraagt om of in het gezin of in de maatschappij haar vrouwelijke talenten nuttig te kunnen besteden, is de M.M.S. wel de mooiste opleidng. Deze school, die niet veel jonger is dan de H.B.S. geeft vooral veel kunst geschiedenis, muziek en zang, op voedkunde, handwerken en zelfs ook kookkennis. In Haarlem zag de eerste MMS in 1867 het licht en het nut van deze onderwijs-instelling is al lang algemeen erkend. Het doei dezer scholen is dan ook de jonge vrouw een meer idealistische op voeding te geven. Het is echt een school met een huiselijk karakter. Dat heeft de ervaring reeds ge leerd met de talrijke kostscholen juist het gevoel een belangrijke rol. En waar er, juist in de kop van Noord Holland een dringen de behoefte is aan dit onderwijs, wordt verwacht dat vele ouders het nut van deze nieuwe school in zullen zien en hun meisjes naar Alkmaar zullen sturen. En wat de toelating betreft: Er is nu eenmaal wettelijk een toe- latings-examen vereist, maar de wettelijke voorschriften worden met de meeste soepelheid gehan teerd. Het nut van deze nieuwe on- derwjjs-inrichting, die het onder wijs in Alkmaar, dat al reeds zo veelzijdig is, eigenlijk comple teert, is moeilijk te schatten. En het mag het curatorium en het dagelijks bestuur van ons R.K. Lyceum als een grote verdienste worden aangerekend, dat het deze gewichtige stap heeft dur ven ondernemen. Hun werk moge èn door een grote belang stelling èn door goede resulta ten rijk worden gezegend. Ouders, die nadere inlichtingen over de M.M.S. wensen, kunnen die op het spreekuur van de Recor van het Lyceum,, Drs. L. Küppers bekomen. De voordelen Het einddiploma van de M.M.S. geeft o.a. recht tot toelating tot de R.K. Scholen voor Maatschap pelijk werk te Sittard, Amster dam e.a. tot het derde leerjaar der Kweekscholen, de R.K. Leer gangen te Tilburg, opleiding tot Bibliothecaresse. Het geeft voorts benoembaarheid tot informatrice der N.S. inlichtingenkailtoren, Stewardess bij de K.L.M., tele foniste der P.T.T. en voorts toe lating tot het afleggen van tal van examens die bevoegdheid verlenen tot het les geven aan andere instellingen van Middel baar Onderwijs en Nijverheids scholen. SALZBURGER MARIONET TEN-THEATER: Voorstel ling om 8 uur in Het Gulden Vlies. FILMS: Cinema Americain: Moeder is studente, 14 jaar Victoria-theater: Tokio Joe, 18 jaar; Rex-theater: Ma- bok, de wilde olifant, 14 jaar; Harmonie: Vrouwen zonder eer. ontoelaatbaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. APOTHEKERSDIENSTEN: Vanaf hedenavond zes uur zal voor spoedgevallen ge opend zijn Apotheek Har tong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Langestr. 1. AT T, Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Joh. B. zn van S. Zomerdijk en E. Aartsen ;Suitbertus G- zn. van S. Terpstra en M. Zoon. Gehuwd: A. J. Grunt en C C G Kempen ;»A. J. G- Verhagë en B.A. Bijtjes; G. Kes en G. Moeijes i J. Korver en M. Munniksma- Overleden: A. Pot oud 73 j geh- met C. M. J. Thierens. V.V.V. Alkmaar Agente R.K. Jeugdcentrale ALKMAAR Naar wij ver nemen is de VW Alcmaria sinds kort ook agente ceworden van de R:K. Jeugdcentrale. Jongelieden die in Katholiek verband willen kamperen in onze eigen jeugd herbergen kunnen zich dus nu in Alkmaar tot de VW op 't Waag- plein wenden, waar zij alle ge wenste inlichtingen kunnen krij gen. ALKMAAR. De Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Alkmaar is van het gebouw aan de Kennemerstraatweg, dat bii lange na niet aan de eisen voldeed, naar het voormalige Distributiekantoor aan de Oude gracht verhuisd, waar licht pn lucht in ruime mate kunnen toe treden. Dit gebouw, met zijn prachtige zeventiende eeuwse voorgevel mag voor dit doel uiter mate geschikt geacht worden. Het heeft een volkomen meta morphose ondergaan: het grauwe interieur van het distributiekan toor is herschapen in fraaie, in lichte kleur gehouden vertrekken met de modernste accommodatie, maar voor het zover was, moest er heel wat weggebroken en ver timmerd worden. De Stichting stond voor het alternatief, een geheel nieuw gebouw op te trek ken of een onderkomen te zoeken in een pand, dat voor het doel geschikt gemaakt moest worden. Tenslotte werd na ampele bespre kingen besloten, het oude distri butiekantoor te verbouwen. Op de begane grond zijn de getraliede loketten, waar men eindeloos op zijn bonkaarten kon wachten, verdwenen en verder is er ook niets meer wat aan de oude toe stand herinnert- Hier bevinden zicji nu de administratie, de be stuurskamer, die vooreerst ge bruikt zal worden voor het col lectieve psvehologiscbe onderzoek van schoolkinderen. Aan het oor spronkelijke plan heeft men nog een uitbreiding gegeven.door vier testkamertjes bii te bouwen. In de ruime hall bevindt zich een open haard, particulier eigendom van de burgemeester en door hem afgestaan. Op de bovenverdieping is een onbeperkt toetreden van licht mogelijk door de grote lichtkap, Tentoonstelling Grafische kunst ALKMAAR. In het Stedelijk Museum wordt tijdens en na de Pinksterdagen een tentoonstelling gehouden, gewijd aan de grafi sche kunst. Deze expositie, die het werk van elf jongere kunste naars bevat, wordt Vrijdagavond om half negen door burgemeester Wytema geopend. HET WIT-GELE KRUIS Sprekende cijfers ALKMAAR Door de wijk zusters van het Wit-Gele Kruis zijn over 1950, 7388 bezoeken af gelegd. Ruim zevenduizend maal dus werden de zieken, aangeslo ten bij de afd. Wijkverpleging van het Wit-Gele Kruis bezocht. Wanneer wij dit eens rustig overwegen, zullen wij ongetwij feld waardering hebben voor dit zegenrijk werk. Sommige mensen mernen uit bezuiniging voor het lidmaat schap te moeten bedanken. Wij zeggen dit: „Als er ooit een zaak is, waar de particulier, de paro chiaan, zowel van hoog tot laag niet op mag gaan bezuinigen dan is het wel de zorg voor de zieken die aan huis verpleegd moeten worden. Het Wit-Gele Kruis vraagt slechts waardering en medeleven, met meer nadruk juist aan diege nen, die zelf uit ervaring niet weten, wat er op dit terrein te koop is. A.F.C.-ers, attentie! ALKMAAR Hedenavond om half 8 spelen onze A-adspiranten op het Westerwegterrein, waar door ze officieel kampioen van hun afdeling worden. We ver wachten natuurlijk, van AFC- zijde vooral, een grote belang stelling. Dus vanavond om half 8 aan de Westerweg. Op 3 Juni weer motorraces ALKMAAR, Op Zondag 3 Juni zullen in het Gemeentelijk Sportpark weer Motorraces wor den gehouden. Deze wedstrijden zijn de eerste voor het kampi oenschap op de lange baan waar van ook de Finales in Alkmaar verreden zullen worden. die daar is aangebracht. Verder is er een vol-automatisehe olie- stookinrichting, die de centrale verwarming op peil houdt en een verlichting met T-L.-buizen. Op de eerste verdieping treft men kamers voor psycholoog, de psy chiater, sociale werksters en kinderarts aan. Dan zijn er nog vertrekken voor de voor- en na zorg van geesteszieken, de be langrijkste dienst van de Stich ting. Een kamer voor experimen teel onderzoek van kinderen is voorzien van allerlei attributen, waar vrij mee gespeeld kan wor den- De ruime zolder tenslotte wil men t.z.t. inrichten als kin derspeelplaats. Kiest U hier uw geschenk voor Moeder Banketbakker Langestraat 39 - TeL 2485 Alkmaar Telefoonnummers Rijkspolitie HOOGWOUD Ingaande Vrij dag is het in aanbouw zijnde groepstoureau voor de Rijkspolitie en de woning van wachtmeester Zwagerman telefonisch te berei ken onder no- 254 (K 2263) en de woning van de groepscom mandant, opperwachtmeester Gul mans, onder no. 380 (K2263). ALKMAAR Ook nu weer heeft ons het schoolkoor van de Rijkskweekschool, Rijks Hogere Burgerschool en de Middelbare Meisjesschool te Bergen verrast met een uitnemend uitgevoerd en artistiek programma. De di rigenten Corn. Jonker en Nico Akkerman laten de jeugd muziek zingen waaraan door verschei dene generatie's niet veel aan dacht werd besteed en dit is wel in paedagogisch opzicht een be langrijke factor. We hoorden werken van Palestrina. Bach, Casali e.a. Opvallend bij dit con cert was wel de zuivere en goe de koorzang, beschaafd klank gehalte en uitstekend ensemble. Deze jeugdige vocalisten zouden op een zangconcours nog een niet te onderschatten concurrent zijn. Begonnen werd met twee coupletten van het „Wilhelmus" en „Geloof", door alien staande beluisterd. Boeiend werden ge zongen enkele gedeelten uit. de mis van Casali en enkele Chora- len van Bach. Uitstekend was het klank gehalte van het meisjeskoor in „Jesuh' Rex admirabilis" van Palestrina en „Vere languares" van Lotti. Goed werden gezongen enkele liederen van Valerius en „Seht er kommt" uit een orato rium van Handel. Vocaal dus een groot en verdiend succes. Mede werking werd gegeven door de organiste To Hiehle en Leo van Sambeek, viool. De organiste gaf blijken van uitgesproken muzi kaliteit, o.a. in Praeludium en fuga in G gr. terts van Joh. Seb. Bach. De violist speelde prijzens waardig een larghetto van Han del en het adagio uit het con cert in E majeur van Bach. Het andante u,it de sonate no. 10 op. 1 van Tartini lag nog min of meer boven zijn technisch ver mogen De belangstelling voor dit schoolconcert was weer buiten gewoon en honderden luisteraars hebben dit concert ten zeerste op prijs weten te stellen. Na afloop van het concert was er voor de genodigden een korte bijeenkomst in de consistorie kamer. Hier werden de uitvoe renden en de solisten door bur gemeester dr. Wijdema namens EXTRA TRAMDIENSTEN MET PINKSTEREN ALKMAAR Op Zondag 13 en Maandag 14 Mei zullen de Ned Spoorwegen op de lijn Alkmaar Bergen v.v. de volgende extra trams laten rijden: Alkmaar v. 10.10; 11.10; 12.27; 13.10; 14.10; 15.10: 17.27. Bergen 10.27; 11.27; 12.43; 13.26; 14.27; 15.27; 16-43. Bergen aan Zee 10.39; 11.39; 12.56 14.39; 15.39; 16.39. De trams naar Bergen aan Zee stoppen alleen te Koedijk, Oost- dorp, Bergen-dorp, Sparrenlaan en De Fransman. Terug: Bergen aan Zee 11.28: 12.29; 13 21 16.29; 1729. Bergen 1142; 12.42; 13.34; 14.42; 16.42. 17.42. Alkmaar 11-58; 12.58; 13.58; 14.58: 16.58; 1758. het publiek bedankt, de solisten een aandenken overhandigd en ook de dank overgebracht na mens de Stichting 1940'45, waarvoor de baten van dit con cert waren besteed. Corn. Jonker dankte de heren directeuren vande scholen voor hun daadwerkelirke steun. Nogmaals een zeer mooi en ge slaagd concert. W. SCHREURS (Door bijzondere omstandig heden kon dit verslag eerst he den worden geplaatst. Hoofdred. N.H.D.) JAARVERGADERING CLASVERZEKERING ALKMAAR De in het Gul den Vlies gehouden algemene vergadering van de Onderlinge Alkmaarse Glasverzekering van 1911 werd (buiten de bestuurs leden en de controlecommissie) bijgewoond door slechts één der deelnemers. Na de opening door de voor zitter, de heer H. Bruin Nz. wer den jaarverslag 1950 en de no tulen van de vorige alg. verga dering goedgekeurd. In zijn jaar verslag memoreerde de secretaris het veertigjarig bestaan der ver zekering- Voorts wekte hij op tot toetreding, opdat steeds meerde ren zullen kunnen profiteren van de voordelen die de A.O.G. biedt. Het devies „veiligheid, be trouwbaarheid en de laagst mo gelijke premie" zal zij getrouw blijven. De commissaris-boekhouder, de heer D. J. Woldendorp, releveer de in zijn jaarverslag o.a. dat in de veertig achter ons liggende ja ren door de A.O.G. aan glasscha de is uitgekeerd f 97.104, wat neer komt op een vernieuwing van 't totaal verzekerde bedrag. Over 1950 beliep de glasbreuk de som van f 5294.73 (ongeveer f 400 minder d^n in 1949). In 410 per celen werden ruiten vernieuwd (348 in 1949). Het totaal verze kerde bedrag steeg met f 5500 tot f 99.642, verdeeld over 579 deel nemers met 643 percelen. Het bestuursvoorstel tot vast stelling van de omslag op 90 pet. van de inlegbasis (vorig jaar 100 pet.) werd zonder stemming goed gekeurd. De omslag zaj als volgt worden aangewend: breuk 60 pet f 5543.40, onkosten 20 pet f 1847.80 reservefonds 10 pet f 261.15. Deelnemers, die vóór 1941 toe traden, betalen niet meer voor het reservefonds. Namens de controlecommissie bracht de heer Nijhfcis verslag uit. Hij deelde mede, dat bij nauw keurige controle boeken en be scheiden in orde waren bevon den, zodat de commissie advi seerde tot decharge van de heer Woldendorp voor zijn beheer. Dienovereenkomstig werd de vergadering besloten. Als bestuurslid in de vacature F. H. Rineers weid gekozen de heer A. Hildering; de heer J- S. Ruiter werd herkozen. In de va cature als lid van de controle commissie, ontstaan door de be noeming van de heer A. Hildering tot bestuurslid, werd gekozen de heer N. Kuenen. De heer C. Ven- nik werd herkozen als lid van die commissie. ALKMAAR. De voorzitter van de Katholieke Reisvereni ging schrijft ons: In aansluiting op de berichten, die in de afgelopen dagen over de Katholieke Reisvereniging verschenen en waarin het nut en de noodzakelijkheid van een af deling Alkmaar en Omstreken naar voren werden gebracht, hebben wij het genoegen bekend heid te mogen geven aan onze eerste reis, die wii met onze af deling van plan zijn te maken. Zoals wij reeds publiceerden, zijn wij voornemens op de twee de Pinksterdag een autocarreis te organiseren door de kop van Noordholland. Waarschijnlijk zullen velen zich afvragen, waarom eerst déze reis? Het antwoord luidt: „Leer, alvorens ver van huis te gaan, uw eigen gewest kennen." De kop van Noordholland biedt alles wat een liefhebber van na tuur- en stedenschoon zich kan wensen. Wij vinden in dit gewest de meest pittoreske en, van oud heidkundig oogpunt gezien, de interessantste steden, Hoorn en Enkhuizen b.v. De karakteris tiekste landschappen, met zijn onvolprezen molens, wijdse plas sen, meren, zeeën, boomgaarden, duinen, bossen en stranden. Welke provincie kan een derge lijke verscheidenheid aan schoon heid bieden? Indien de belangstelling groot genoeg is, trekken wij door het prachtige landschap van Alk maar naar Hoorn. Hier bezich tigen wij de oude stad van Jan Pieterszoon Coen. Verder door de bloeiende boomgaarden van Zwaagdijk en omgeving. Dan komt de Streek aan de beurt, waar men op de deuren nog kan zien, dat wii in een „puur" katholieke omgeving zijn aange land. Enkhuizen doemt reeds op met zijn Drommedaris en magni fieke oude koopmans- en pak huizen. Daar brengen wij een bezoek aan het Zuiderzee museum. Dan langs de bloem- zaadkwekerijen van Enkhuizen en Andijk naar Medemblik. Me- demblik, typisch stil stadje, met het mooie kasteel Radboud en de unieke boerderij van de gezus ters Schouten, welke wij bezich tigen. Dan komt de Wieringer- meer. Zal er ergens in Neder land een polder gevonden wor den, die meer belangstelling ver dient dan de Wieringermeer? Modern van aanleg, wijds en ge cultiveerd. De opbouw van deze polder, die vijf jaar geleden nog totaal verwoest was, is een schoon stuk werk. Dan naar de Afsluitdijk er» Wieringen. Daar bezichtigen wij weer een boer derij, deze is echter van geheel andere aard dan die van Medem blik. Wij rijden langs het Am- stelmeer en de Kooy naar de havens van Den Helder. De terugreis voert langs de voet van de duinen, via Callants- oog en Petten (dat door de Duit sers was afgebroken er» weer ge heel herbouwd). Groet, Schoorl, Bergen naar Alkmaar. De kop van Noordholland in één dag. Voor diegene, die echt wil ge nieten, zal deze reis een open- haring zijn. Daarom, leden en niet-leden van de Katholieke Reisvereniging, meldt u per om megaande aan bij ons inlichtin genbureau: sigarenmagazijn C. de Munk, Stationsplein hoek Snoorstraat, Alkmaar, telefoon 2716 Datum voor sluiting van de inschrijving Donderdag 10 Mei. Vertek tweede Pinksterdag 9.15 uur van het Stationsplein. Aan komst Alkmaar 6.30 uur. Onder de prijs zijn begrepen autocar, bezoeken aan diverse beziens waardigheden. koffie en thee. Lunch meenemen. Nief als getuige verschenen BERGEN. Pieter van E. die gisteren voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht stond, had niet erg beleefd gehandeld ten opzichte van de Rechterlijke Macht. Eenmaal was hij niet voor de Kantonrechter verschenen als getuige, toen hij daartoe een dag vaarding had ontvangen hij was het door drukke bezigheden totaal vergeten en hij verzuim de daarna schriftelijk zijn veront schuldigingen aan te bieden. Voor dit feit werd hij door de Kan tonrechter veroordeeld tot een boete van f 6.Van dit vonnis ging hij in hoger beroep. Toen deze zaak diende voor de Arron dissementsrechtbank was hij weer niet verschenen en zijn bericht van verhindering was binnenge komen toen de zitting al was af gelopen. Gisteren moest hij door de politie naar de Rechtbank worden gebracht, om te voorko men, dat hij het wéér vergeten zou. Hij kreeg een ernstige schrobbering van de Officier van Justitie, die nu een boete van f 15.subs. 10 dagen tegen hem eiste. Uitspraak 22 Mei a.s. De Bergerweg BERGEN Gistermiddag is de laatste auto stenen in de Berger- weg verwerkt, zodat zij na het hard worden van het beton, het geen ongeveer 4 dagen in Deslag neemt, a.s. Zaterdag in de namid dag voor alle verkeer zal worden opengesteld. Het volgend jaar wordt dan het tweede gedeelte onder handen genomen, zodat dan het euvel van verzakkingen voor goed van de baan is. Thans is men druk bezig aan de rijwielpa den, die. zeer binnenkort gereed zullen zijn- Betrouwbaarheidsrit BERGEN In het raam van de Bevrijdingsdag werd door de Oranjevereniging een betrouw baarheidsrit op rijwielen verre den, die zeer geslaagd is. 38 Jon gemannen namen hier aan deel, waarvan de prijswinnaars zijn: H. Dekker, Jn. Kroon, Jb. Schmidt, P. Dekker en J- v.d. Grjjspaarde. Emigratie BERGEN Vandaag zijn met de „Sibajak" naar Australië ver trokken, de heer C. Koopman, Stroomerlaan 15 en de heer L. Visser, laatstelijk uit Heiloo. Beiden hebben hun zelf gebouw de woning, in de vaste overtui ging ze daar te kunnen plaatsen bij de Bergenaar Leijen, meege nomen- De zaak is overgenomen door de heren Jn. de Koning en D. Duin, die er een hout- en me- taalbewerkingsbedrijf hebben ge vestigd, cq. hebben overgeplaatst. DEN HELDER Janus Kuiper, Nederlands oudste zeeridder, zal op Vrijdag 11 Mei a.s. in de woning van zijn dochter aan de van Speijkstraat te Den Helder, zijn 95ste verjaardag vieren. Al zal hij daarvan zelf heel weinig bemerken, omdat de ouder dom zijn krachten langzaam maar zeker doet verminderen. Twee jaren reeds ligt hij, de ontembare, nu gekluisterd aan het bed en als hij niet slaapt, dan is het alleen maar om even rond te kijken en tekenen van herkenning te geven aan bekenden die hem regelmatig komen opzoeken. Want er zal wel niemand in Den Helder zijn, die Janus Kui per niet zal weten te vinden, laat staan niet kent. Deze ontembare blauwe ridder, die vierhonderd mensenlevens uit de woeste zee ën van Razende Bol, Pannekoek, efi hoe die verraderlijke gronden rond Nieuwediep en Texel nog OPNIEUW BERECHT ALKMAAR. Op 11 Juni van het vorige jaar reed de Amster damse vertegenwoordiger B. J, J. W. met een vrachtwagen met aanhangwagen op de Prov. Weg te Oude Niedorp. Tijdens het rij den was een der houten van de koppeling, waarmee de aanhang wagen was bevestigd, losgetrild. Daardoor kwam het dat de aan hangwagen onder het rijden schuinrechts achter de vracht wagen aanreed. Op een gegeven moment werd een zeventigjarige voetganger door de aanhangwa gen gegrepen en tegen de grond gesmakt, waardoor hij ernstig lichamelijk letsel bekwam, zodat hij enige tijd in het ziekenhuis moest doorbrengen. De koppeling tussen vrachtwa gen en aanhangwagen was, voor W. wegreed door een smid aan gebracht, doch deze had het niet nodig geoordeeld de moer aan ae bout te zekeren, hetgeen W. niet had gecontroleerd, in de veron derstelling, dat hij op het werk van de smid kan vertrouwen. W. en de eigenaar en mede eigenaar van de vrachtauto, C. M. en K. S., autobandenhandelaren te Alkmaar moesten gisteren voor de Meervoudige Kamer te Alk maar verschijnen om daarvan re kenschap af te leggen. De Officier van Justitie was van mening, dat de chauffeur zich eerst van de deugdelijkheid van de koppeling had moeten overtuigen alvorens weg te rijden. Hij stelde tevens de heren M. en S. voor het onge luk verantwoordelijk. Hij eiste voor dit feit tegen beide laatsten een boete van f 15.en tegen W. een boete van f 10.De raadsman van de drie verd. Mr. Leesberg Jr., ging dieper in op de technische zijde van deze kwestie, betoogde dat noch chauf feur noch eigenaar en mede-eige naar voor het losraken van de koppeling verantwoordelijk moes ten worden gesteld. De Officier van Justitie kon deze zienswijze echter niet delen en bleef bij zijn eis persisteren. Tevens was M. en S. nog ten laste gelegd dat de handrem van de vrachtwagen niet deugde, waarvoor de Officier van Justitie in totaal een boete van f 10. eiste. Er stond echter in de dagvaar ding niets over de snelheid ver meld, waarop Mr. Leesberg de Officier van Justitie attent maak te, die zich gewonnen gaf en dit gedeelte van de eis introk. Uit spraak over veertien dagen. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Alma A. dv A. J. Hebing en D. Dekker; Anna C- dv P. Dekker en G. C. Borst; Wilhelmina C. dv S. J. Ligthart en C. C. Koortens; Alie G- dv. C. N. E. Schoen en C. de Graaf; Comelis N. W. M. dv C- Tol en M. C. Komen. Ondertrouwd: Dirk Struijf, 31 j- en Anna Rademaker 22 j.; Jo hannes C. Jongejan 26 j. en Dieu- wertje Rijs 24 j-; Willem Roos 29 j. te Venhuizen en Jannetje van Eeten, 29 j. Getrouwd: Simon de Vet 23 j. te Harenkarspel en Elisabeth Ha vik, 19 j.; Cornelis van der Vlies 27 j. te Den Helder en Aaltje Snip, 22 j.; Rudolf P. Altena, 26 j. te Bloemendaal en Anna M. J- Johannes, 26 j. Simon J. Wilms, 23 j- te Winkel en Cornelia E. Vries, 25 j.; Jacob de Waard 29 j- en Jacomina E. Dingelihoff 20 j- wonende te Valburg. Overleden: Marjjtje de Groot, 80 j. weduwe van Gerrit Bakker; Pieter Zeeman, 70 j. echtgenoot van Neeltje Spaans; Cornelis Bel lis, 72 j. weduwnaar van Geertje Delver. meer mogen heten, heeft weten te redden, zal nu de leeftijd der zeer sterken hebben bereikt. En toch zal hijzelf nog weinig af weten van de zee, die hij in ja ren niet meer heeft kunnen be luisteren vanaf zijn vertrouwd plekje op de Dijk. Oud-Den Helder bestaat sinds lang niet meer, hij heeft het voor eigen ogen bijna door vijande lijke handen zien afbreken en hij heeft daarmede een brok geschie denis uit het vissers- en red dingsleven van de stoere zeehel den zien verdwijnen. Nu is daar voor in de plaats gekomen het Dorus Rijkershofje en dat heeft Janus Kuiper toch een keertje kunnen zien. Nu slijt hij zijn laatste dagen in de woning aan de van Speijk straat en zal in zijn onderbewust zijn nog wel eens moeten denken aan al die woeste en wilde ge vechten met de gevaarlijke grond zeeën, toen hij m 1882, 16 man haalde van de Strathmore en in 1886, 26 man kon redden van de „Bramble Tye". Ook zal hem de meest-roejnruchte redding van de mannen van de „Renown" in 1887 nog wel eens door het ge heugen spelen, toen hij met zijn stiefvader Dorus Rijkers, 23 man kon redden die deels bevroren in het want hingen en de bijna ze kere zeemansdood afwaohtten. Zijn stiefvader maakte er twee tochten heen en Janus volgde nadien nogmaals met twee toch ten. Misschien zal hij nog wel eens nadromen over ai zijn par ticuliere zwerftochten met zijn vlet naar de gronden om er wat te redden en wat te sjouwen, als er tenminste wat te sjouwen viel. Voor de rest heeft hij, zoals bijna al de blauwe ridders langs Neer- lands kusten de bittere armoede gekend van het nauwelijks geld verdienen en het zo van de ene dag in de andere leven, zoals God het misschien voor zeelui heeft voorbestemd- Hoe dan ook, Janus Kuiper, de Prins der blauwe ridders, heeft nu de leeftijd der sterken bereikt waarover de aartsvaders reeds hebben geschreven en gesproken. Een leeftijd, waarop alle roem en glorie verstild op de drempel van een ander leven. Maar toch zal het een dag zijn waarop menigeen nog wel eens zal denkien aan deze en vele zee helden, die Nederland heeft kun nen voortbrengen en die Nederland als zovelen van zijn dappere en flinke zonen eigenlijk te laat heeft leren k,ennen en heeft leren hoogachten. Niet al leen met zilveren, gouden me- daljes en onderscheidingen, maar ook met Jiet nodige, om het le ven te kunnen behouden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. IETS HOGERE TEMPERATUUR Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien .Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere tempera turen. (Advertentie) uw behanger Carillon in Edam zwijgt PURMEREND. Het carillon van de historische speeltoren te Edam is tot zwijgen gebracht. Vele onderdelen zijn versleten en dienen te worden vernieuwd. Met de herstelwerkzaamheden, die op zich zelf enkele maanden zullen vorderen, zal eerst kunnen wor den begonnen, wanneer Gedepu teerde Staten een post daarvoor op de gemeentebegroting hebben goedgekeurd. KOEDIJK - Maandagavond kwam de raa d der gemeente Koedijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Schellinger. Inge komen een schrijven, dat beslis sing inzake uitbreidingsplan Hoornseweg verdaagd was. Beslo ten werd een kasgeldlening in rekening-courant aan te gaan tot een maximum van f 100 000. Aan het daarvoor in aanmerking ko mende personeel zal 5 toeslag op de salarissen worden uitge keerd. Aan het verzoek van Ged- Staten om de verordening tot heffing van het vergunningsrecht te wijzigen in verband met de wijziging van de Drankwet voor nieuw bedrijf en hotelvergunnin gen zal worden voldaan. De raad besloot tot aankoon van een perceel grond te Koediik Zuid, t.o. café Forrer. voor de som van f 4000.Het zal ge bruikt worden als speelterrein voor de jeugd, om daarmee te voorkomen, dat de kinderen het verkeer in gevaar brengen. De voorzitter deelde mee, dat het in het voornemen ligt de verordening betreffende het par keren aan de Kanaaldijk te wij zigen met dien verstande, dat de andere zijde dan die tot dusver gebruikelijk was, zal worden aangewezen om te parkeren zulks in verband met de veiligheid op de weg. Verder besloot de raad een wacht- of parkeerverbod in te stellen voor het gedeelte in de nabijheid van de uitgang „Oost- wijk". Weth. Riekwel zou echter de lengte van het parkeerverbod zo klein mogelijk willen maken met het oog op de bewoners, die hun producten moeten laden. De heer Hart wilde de maximum snelheid gebracht zien op 15 K.M. De burgemeester zal een onder zoek instellen in hoeverre iets gedaan kan worden. Tot slót deelde de voorzitter mede, dat op 12 Mei as. het tehuis voor ouden van dagen officieel zal worden geopend. Om 11 uur zal met het doorknippen van een lint de toegang worden opengesteld. Om 15 uur worden de ouden van dagen, die hun intrek in het huis zullen nemen en in de gemeente Koedijk wonen, opgehaald en in het huis gebracht, van 16.30 tot 18 uur wordt een receptie gehou den.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2