Groot nieuw hulpprogramma wordt door Amerika voorbereid Massale luchtaanval van de geallieerden Rekenkamer brengt rapport uit ever het Beheersinstituut Elf milliard dollar voor de vrije wereld Jubilerende Wegenwacht op bezoek in Soestdijk Vandaag komt te Praag de heer Louwers vrij EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] Rekenkamer opent „Beheer' s"-boek je Overbelasting van West-Europese industrie moet worden voorkomen Concreet plan bij aanval door Moskou is uitgewerkt Zuurstofapparaat sprong uit elkaar Drie minuten Besprekingen over „versoberingsacf-ie" Meer dan 300 vliegtuigen bestookten het rode vliegveld Sinoeijoe 113 motoren daverden voorbij Vanmiddag op Schiphol verwacht Beroepskeuzewerk Rijksarbeidsbureaux wordt beperkt In Spanje wordt opnieuw gestaakt Vrachtnuto reed in het Damsterdiep Kinderbijslag wordt weer verhoogd Administratie vaak gebrekkig; meerdere fraude-gevallen Vele goederen zijn „verdwenen" Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, I 1.77 per ntnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. r. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VA/V HEDEN Pag. 1 en 3 Donderdag 10 Mei 1951 46e Jaargang No. 12164 Kontoren: HOORN, Drooteingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 liftten), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag gewaarschuwd dat de pogingen der West-Europese landen om hun verdediging weer op te bouwen een dusdanige inspanning van hun industrieën vergen, dat deze „overbelast dreigen te worden". Het ministerie voegde hieraan toe, dat president Truman, waarschijnlijk eind Mei, een nieuw programma voor het verlenen van Amerikaanse hulp op militair en economisch gebied aan het buitenland ter goed keuring aan het Congress zal voorleggen. In dit document, getiteld „We derzijdse en gemeenschappelijke veiligheid voor de vrije wereld", wordt eerst een overzicht gegeven van het herstel van Europa inge volge de volgens 't plan-Marshall geboden hulp. Vervolgens wordt een nieuw programma uitgestippeld, dat voorziet in het verlenen van mili taire economische hulp door de Verenigde Staten aan landen in de gehele wereld, steun aan eco nomisch onvoldoende ontwikkelde gebieden daarbij inbegrepen, tot een totaal bedrag van bijna elf milliard dollar. Hiervan is ne gen en een half milliard dollar bestemd voor het verlenen van militaire en economische hulp aan landen, die bezig zijn met de opbouw hunner verdediging. Van dit bedrag zal ruim twee derde worden toegewezen aan West- Europese landen. Het nieuwe Amerikaanse hulp programma voorziet in: 1. Het verstrekken van in hoofdzaak Amerikaanse wapens aan de daarvoor in aanmerking komende Europese strijdkrachten. 2. Het verlenen van Ameri kaanse hulp bij de opleiding der Europese militairen en bij de vervaardiging van wapens. 3. Het verlenen van Ameri kaanse economische hulp aan de Europese landen, die hun produc tie voor een gedeelte moesten overschakelen op de vervaardi ging van goederen voor militair gebruik, om een economische ont wrichting in deze staten te voor komen. Dit zalgeschieden door het beschikbaarstellen van grond stoffen, uitrustingsstukken en an dere goederen. De bijzonderheden van de voor gestelde nieuwe Amerikaanse hulp worden nog uitgewerkt door de ministeries van Buitenlandse MET LEGE HANDEN TERUG NEW YORK (A.P.) Vijf tien Russische gedelegeerden bij de V.N. en leden van de staf zijn gisteren per „Ame rica" naar huis vertrokken. Zij moesten echter hun krat ten met ijskasten, wasmachi nes en televisie-apparaten achterlaten daar de haven arbeiders weigerden ze aan boord te brengen en er zelfs toe overgingen enige kratten die al aan boord waren weer naar de wal te brengen. De Russen moesten hun eigen bagage dragen. Zaken en landsverdediging, de leiding der E.C.A. en het Witte Huis. Het „State Department" zegt nog in zijn verklaring dat indien de West-Europese industrie door het streven van West-Europa naar herbewapening zou worden over belast, „West-Europa machteloos zou zijn bij een Sowjet-Russische aanval". President Truman heeft van daag voorts verklaard, dat een concreet plan voor een grote militaire krachtsontwikkeling en industriële mobilisatie is uitge werkt voor het geval Moskou zo roekeloos zou zijn een derde we reldoorlog te beginnen. De president sprak voor een EEN DODE TE MIERLOHOUT HELMOND. Te Mierlohout is Dinsdag in de smederij van de heer Kusturs een zuurstofappa raat uit elkaar gesprongen. De 22- jarige zoon Anton Kusturs en de 19-jarige knecht Saassen uit Geldrop werden daarbij zwaar gewond. Saassen is later aan de bekomen verwondingen overle den. In het bedrijf zelf werd grote schade aangericht. groep Amerikaanse industriëlen en wees nog eens op de noodza kelijkheid van opvoering der pro ductie voor de landsverdediging. Van de sedert vorig jaar Juni verstrekte orders voor militaire uitrusting tot een totaal bedrag van 26 milliard dollar was nog pas een klein deel uitgevoerd. In de komende 14 maanden zouden nieuwe opdrachten tot een be drag van 58 milliard doller gege ven worden. „Een der grootste moeilijkheden die moet worden overwonnen, Is de opvatting, dat men zich niet zo krachtig behoeft in te span nen, omdat het geen totale oorlog is", aldus de president. „Dit is echter een grote vergissing. Het gevaar van een Russische agressie blijft bestaan, ook al wordt de oorlog in Korea tot een goed ein de gebracht". PARIJS De plaatsvervan gers der ministers van Buiten landse Zaken te Pariis hebben Woensdag gedurende drie minu ten vergaderd. Daarna werd de vergadering tot Donderdagmid dag verdaagd. Een Westelijke woordvoerder verklaarde, dat Gromyko, die voorzitter was, vroeg of iemand het woord wilde voeren. Toen niemand iets te zeggen had, ver klaarde Gromyko. dat hij zich het recht voorbehield Donderdag te spreken en verdaagde vervol gens de vergadering. 's-GRAVENHAGE. Ten de- partemente van Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn gistermid dag besprekingen gevoerd over de „versoberingsactie" onder het Ne derlandse volk. Er werd aan deel genomen door vertegenwoordigers van de Nationale Woningraad, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, het Nederlandse Insti tuut voor Volkshuisvesting, het Kath. Instituut voor Volkshuis vesting, door de voorzitter van de Spaarraad, de voorzitter van de Vakgroep Bouwspaarkassen, de voorzitter van de Vakgroep On roerend Goed en andere deskun digen. TOKIO (A.P.). Ruim 300 geallieerde vliegtuigen hebben gisteren een zorgvuldig gecamou fleerd vliegveld bij Sindeijoe aan de Mandsjoerijse grens omge ploegd om een verwacht vijan delijk luchtoffensief te voorko men. Het was het zwaarste lucht bombardement van de oorlog. Geweldige rookkolommen, waar door de vuurgloed zichtbaar was, onttrokken een groot gedeelte van het gebied aan de monding van de rivier de Jaloe aan het oog. Terugkerende piloten heb ben verteld, dat boven 25 vier kante km een zee van rook en vlammen hing. Korting Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken bren gen een officieel bezoek aan Engeland. De Deense koning (links) met zijn gastheer Koning George van Engeland in het statierijtuig op weg naar Buckingham Palace na de aankomst in de Britse hoofdstad. In de eerste officiële berichten wordt weinig gezegd over de re sultaten van het bombardement. De vijfde luchtmacht heeft mede gedeeld, dat twee communistische vliegtuigen in de lucht bescha digd zijn. Twee anderen werden op de grond vernield en één be schadigd. De luchtaanval kwam, nadat gemeld was, dat 70 a 100 commu nistische vliegtuigen op de grond waren waargenomen. Gedurende een half uur gaven 312 straal jagers en jachtbommenwerpers, afkomstig van elke geallieerde luchtbasis op Korea, het vijan delijke vliegved de volle laag met raketten, napalmbommen, geschut en machinegeweervuur. De aan val werd uitgevoerd ondanks de aanwezigheid van grote aantallen straaljagers van Russisch type, welke aan de andere kant van de Jaloe zijn samengetrokken. Vijftig van deze straaljagers, welke gestationneerd zijn op het vliegveld Antoeng, stegen op, maar slechts 13 staken de Jaloe over om de strijd aan te binden. De luchtaanval was de belang rijkste operatie van gisteren maar aan het Oostelijke front trokken de Zuid-Koreanen verder Noord waarts en vergrootten drie brug- gehoofden over de 38ste breedte graad. In het Westen zijn Zuid- Koreanen aan beide kanten van de Han verder ten Noorden van Seoel opgerukt. De communisten trekken zich nog steeds terug om zich te her groeperen, maar het ziet er naar uit, dat een nieuw vijandelijk offensief op komst is. Inmiddels nemen de geruchten over wrijving tussen China en Rusland over de oorlogvoering toe Van hoge Amerikaanse marine officieren heeft de A.P.-corres- pondent Jim Becker vernomen, dat de communisten begin April een enorm offensief hadden wil len ontketenen met 600.000 man. de 3.000 vliegtuigen en honder den tanks, die door Rusland voor dit doel beloofd waren, bleven echter uit. (Van onze verslaggever) UTRECHT. Gelijk een rij narcissen, zo stonden gistermorgen onder en tussen het lover van de tuin van het Koninklijk Paleis Soestdijk niet minder dan 113 motoren met zijspan en kleine onderhouds- en inspectieauto's van de Nederlandse en Belgische Wegenwacht, in keurig rechte gelederen opgesteld. Naast dat glanzend geel-zwart materiaal vormden de dienaren van het wegverkeer in hun khaki uniform met blauwe uitmonstering een buitenmodel peloton van onberispelijk voorkomen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Wegenwacht van de A.N.W.B. heeft een aantal „Gele Rijders" Woensdagmorgen een bezoek gebracht aan Paleis Soestdijk, waar zij door ZK. H. Prins Bernhard werden geïnspecteerd. Na de inspectie defileerden de mannen voor de Prins. Prins Bernhard liet zich ook de inhoud van een zijspan tonen en inspecteerde o.a. de inhoud van een E.H.B.O.-trommel (boven). 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen is de heer J. A. Louwers door de Tsjecho-Slowaakse regering in vrijheid gesteld. Hij zal vandaag tüjgen 12 uur op Schiphol aankomen. worden genomen en dat hij, na het beëindigen van zijn straftijd, uit het land zou worden gewezen. Twaalf medeverdachten van Louwers werden toen tot straffen van 3 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Op 7 Mei j.l. werd aan de Ne derlandse gezant te Praag door het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin „gevolg ge vend aan de herhaalde verzoe ken", van de Nederlandse rege ring, werd medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten hadden besloten de rest van de straf, opgelegd aan de heer Lou wers, kwijt te schelden. De heer Louwers zal vanmorgen op het vliegveld te Praag aan de Neder landse legatie worden overgege ven en onmiddellijk daarna met een Tsjechisch lijntoestel naar Nederland vertrekken. De heer Louwers stond 2, 3 en 4 Maart 1950 voor een gerechts hof te Praag terecht op beschul diging een organisatie te hebben gevormd met het doel de repu bliek Tsjecho-Slowakije te onder mijnen en economische sabotage te plegen ten gunste van vreemde mogendheden. Hij was in Tsjecho-Slowakije werkzaam als vertegenwoordiger van de A.K.U. Op 4 Maart hield de staatsaan- klager Urvalek een fel requisitoir en vroeg de doodstraf voor Lou wers. Diezelfde dag nog sprak de rechtbank het vonnis uit: 15 jaar dwangarbeid. Het hof beval tevens dat al zijn bezittingen in beslag zouden 's-GRAVENHAGE. Minister Joekes heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld dat de regering voornemens is, een commissie in het leven te roepen die advies zal uitbrengen omtrent de orga nisatie van de beroepskeuzevoor lichting. De minister is tot de conclusie gekomen, dat het gewenst is, de werkzaamheden van het Rijks arbeidsbureau op dit terrein voorshands te beperken tot het verstrekken van beroepenvoor- lichting in het algemeen en het verlenen van volledige beroeps keuzevoorlichting slechts aan hen, die voor arbeidsbemiddeling in aanmerking komen. In verband daarmede zal aan het voornemen om in 1951 vijf psychologen aan te stellen voors hands geen uitvoering worden gegeven, terwijl voorlopig even min een Beroepskeuzeraad zal worden ingesteld. De subsidieregeling voor de particuliere beroepskeuzevoorlich ting zal in nadere beschouwing worden genomen. De bijdrage aan het Centraal Comité van sa menwerking inzake beroepskeuze voorlichting zal voor 1951 tot f 10.000 worden verhoogd. PAMPLONA In Pamplona (Navarra) ziin Dinsdae vierdui zend arbeiders in stakinr sreeaan uit nrotest teren een onverwach te stiieinr V3n de nrïizen voor eieren. De stakinr duurde Woens- da- voort. Een vrouw werd zwaar en drie andere personen lichter gewond, toen bii een poging om werkwil ligen bij een fabriek tegen te houden, door de politie werd ge schoten. Uit Bilbao en Logrono zijn po- litieversterkingen naar dé stad gezonden. Er is o.a. een poging gedaan om het bureau van de voedselvoorziening te bestor men. Deze feestelijke demonstratie ter gelegenheid van het eerste lustrum van onze Nederlandse Wegenwacht, had evenwel een sombere tint. Want één van de mannen, de 28-jarige P. H. W. Bomhof uit Deventer mocht dit feest niet meer beleven. Hij ver ongelukte een dezer dagen en daarom droegen de wachters gis teren alle een rouwband om de linkerarm. Uit alle delen van Nederland waren de gele rijders bij elkaar gekomen om daarna ter inspectie door Z. K. H. Prins Bernhard in een statige stoet de Paleistuin in te zwaaien. Voorop de Belgische delegatie, negen motoren en een inspectie-auto; daarachter de 104 motoren van de Nederlandse We genwacht. Om half elf kwam de Prins met forse stap de Paleis- trappen af. Hij was gekleed in een licht sportcostuum met rij broek en droeg hoge bruine laar zen. Na te zijn voorgesteld aan de hoofdinspecteur van de Neder landse Wegenwacht, de heer J. M. Mosheuvel en zich met hem te hebben onderhouden, werd de Prins een bouquet van 104 tulpen aangeboden in de kleuren geel en zwart als een geschenk aan H. M. de Koningin. Met veel belangstelling liet Z. K. H. zich vervolgens inlich ten over het werk van de Wegen wacht en bekeek hij de materia- TWEE DODEN (Van onze correspondent) APPINGEDAM. Twee per sonen verloren het leven toen gistermorgen om pl.m. 8 uur een truck met trailer beladen met stenen nabij het landgoed Eken- stein te Appingedam in het Dam sterdiep stortte. De chauffeur M. de Lange uit Groningen was samen met zijn directeur de heer W. Kapma, eveneens uit Groningen, op weg naar Groningen, toen in een bocht vermoedelijk de stuurinrichting defect raakte. Men had een be hoorlijke snelheid en de wagen kantelde om daarna in het Dam sterdiep te schieten. Voorbijgangers slaagden er aan vankelijk alleen in de chauffeur uit zijn benarde positie te redden. De levensgeesten bleken toen reeds geweken te zijn. Eerst om tien uur kon het stoffelijk over schot van de heer Kapma gebor gen worden. len in motoren en auto's. Nadat de volledige stoet in een keurige rij snorrend en zoemend had ge defileerd, vertrokken de 113 voer tuigen naar Utrecht, waar eon herdenkingsbijeenkomst werd ge houden, o.m. bijgewoond door het dagelijks bestuur van de A.N.W.B onder voorzitterschap van de heer P. F. Zimmerman en de president van de Touringclub van België de heer E. Legrand. Over en weer werden hartelijke woorden van vriendschap en samenwerking gesproken. LID INTERN. GERECHTSHOF OVERLEDEN Te 's-Gravenhage is in de leef tijd van 57 jaar overleden José Philadelpho de Barros a Azevedo, lid van het Internationaal Ge rechtshof, waarbij hij in Januari 1946 werd benoemd. Zijn ambts termijn zou in 1954 aflopen. De Nederlandse regering heeft een officiële begrafenis aangeboden. Het stoffelijk overschot van de overledene zal echter op wens van de familie in alle stilte naar Brazilië worden overgebracht. EXTRA COMPENSATIE VANAF HET DERDE KIND 's-GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verhoging van de kinderbijslag i.v.m. de geste gen kosten van levensonderhoud en de laatste loonsverhoging. De regering acht het daarbij gewenst, te rekenen van het der de kind, een extra compensatie te verstrekken van 12 a 18 cent per kind en per Week. Voorgesteld wordt thans, de kinderbijslag te brengen voor het eerste kind op f 0.46 per dag, voor het tweede kind op f 0.51 per dag, voor het derde kind op f 0.54 per dag en voor het vierde kind en de volgende kinderen op f 0.69 per kind en per dag. Voorgesteld wordt de verhoging te doen ingaan op 1 April 1951. Voorgesteld wordt voorts, wat de kinderbijslag ingevolge de Kin derbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers betreft, een overeenkomstige voorziening te treffen en de kin derbijslag voor de eerste twee kinderen te verhogen tot f 12.70 per kind en per maand, voor het derde kind tot f 13.50 en voor het vierde en volgende kinderen tot f 17.20 per kind en per maand. 's-GRAVENHAGE. Gisteren is verschenen een uitvoerig verslag van de Algemene Rekenkamer inzake het vermogens beheer, na de bevrijding gevoerd door het Nederlandse Beheers instituut. Dit was noodzakelijk geworden omdat de Rekenkamer tegen de verantwoording van het Beheersinstituut bezwaren had, daar er geen waarborg was dat alles verantwoord is, wat verantwoord moest worden. Een verantwoording van de ver mogens ontbreekt ook nu nog, zegt de Rekenkamer. conflicten meldt, dat 35 pet. der klachten verdwenen roerend goed betrof. In het algemeen vinden deze klachten hun verklaring in de wijze, waarop de inbeslagne ming destijds werd uitgevoerd. Doch ook later werden door de bijkantoren niet altijd de voor schriften in acht genomen. Er is te laat en soms nog oponvol doende wijze geïnventariseerd; Dit laatste heeft de afhandeling van klachten in een aantal geval len ernstig bemoeilijkt. De opslag van de goederen was soms slecht verzorgd. Van een reeds opgehe ven bijkantoor wordt vermeld, dat daar ook na de inventarisatie veel goederen zijn verdwenen. Het Rijk heeft van Jan. 1947 t.m. Augustus 1950 onroerende goederen, behorende tot verschil lende vermogens, overgenomen. De koopsom dezer goederen (in totaal f 2.493.287,35 werden tot dusver nog niet aan het beheers instituut voldaan. De Kamer laat niet na er de aandacht op te vestigen, dat uitgaven tot een be drag van bijna 2millioen gul den ten onrechte zo lang buiten Aan het verslag ontlenen wij dat het verlenen van goedkeuring aan zulk een gebrekkige verant woording niet behoort tot de be voegdheid van de Rekenkamer. Alleen de wetgevende macht kan dit doen. Er zal dan ook binnen kort zulk een wetsvoordracht door de regering worden inge diend. Het verslag behandelt o.m. een aantal fraudegevallen bij bijkan toren. Zo werden bij een kantoor enige fraude-gevallen gesigna leerd. Onder meer van oplichting door een handelaar bij de leve ring van bureaubenodigdheden, waardoor het Beheersinstituut voor ruim f 12.000.was bena deeld. Dit geval is in handen van de Justitie gesteld. Het laatste bericht hieromtrent was van Ja nuari 1948. De betrokkene zat toen in voorarrest. Veelvuldig is geklaagd over de handelingen met roerende goederen. Een commissie-beheers- de begrotingsboekhouding blijven. De Stichting Nederlands Kunst bezit, die eveneens wordt behan deld blijkt niet zozeer beheer te hebben gevoerd ten behoeve van het Beheersinstituut, doch veeleer te zijn opgetreden als een soort aequisitiedienst voor openbare kunstverzamelingen. De Reken kamer meent dat er weinig aan leiding bestaat, het Beheersinsti tuut te belasten met de kosten van dit werk, welke meer dan f 100.000.hebben bedragen. Volgens de accountantsrappor ten bevond zich de administratie in slechte toestand. Dit geldt niet alleen de financiële administratie, waarbij gewezen werd op onvol doende bewijsstukken en gemis van een overzicht der aangegane verplichtingen, maar ook de ad ministratie van de kunstvoorwer pen zelf, die onvolledig bleek te zijn en niet in overeenstemming was met de inhoud van de depots. Voorts wordt er melding van gemaakt ,dat de accountantsdienst bij het opnemen van de kasgelden op het bestaan van een z.g. zwar te kas is gestuit, welke volgens de verklaring van een der ambte naren van de Stichting was ge vormd, doordat men bedragen niet of slechts gedeeltelijk ver antwoordde. Uit die kas werden volgens dc accountantsdienst uitgaven bestre den, welke niet door de Reken kamer zouden kunnen worden goedgekeurd. Hoewel de Stichting Kunstbezit nog niet werd opgeheven, is toch haar beheer op 1 Juli 1950 over- (Vervolg op pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1