Ike" op bliksem-inspectietocht in drié militaire centra Roofoverval op oude tuinder Heftige discussies over de confiscatie van vermogens der Duitse grensboeren Internationale Postzegel tentoonstelling Mr. Roolvink kruiste de degen met minister Mulderije Kauwgom kauwen was verboden Marine, huzaren en luchtdoel lieten zich van de beste zijde kennen Eisenhower vandaag naar de Koningin In 1952 in Utrecht: Maar wij vernemen Zijn huis door brand verwoest Alleen maar sociaal tot aan de grens Tppef:' vertelt 90 voetgangers zijn één handwagen Rekenkamer over het Beheersinstituut (Van onze verslaggever) De bomen van de overweg in de buurt van Ede gingen omhoog, «Mar de file auto's aan beide zijden moest wachten. Eerst kwamen de donkere motoren van de militaire politie en daarachter de auto met generaal Eisenhower aan de beurt. Razendsnel stoof de wagen weg. Gistermorgen om acht uur was de generaal bij hotel „de Witte Brug" in Den Haag in een eenvoudige Chevrolet gestapt op weg voor een inspectietocht, die zich over de kazernes in Loosdrecbt, Amersfoort en Ede uitstrekte. Geen inspectie met groot scheepse parades, geen drommen militairen en enorme uitstallin gen van materiaal. Alleen onder delen van de Nederlandse land-, zee- en luchtmacht, die de com mander-in-chief een indruk moes ten geven van de opleiding, van de vorderingen die de recruten in korte tijd hebben gemaakt en de wijze waarop de opleiding ge schiedt. Jarenlange ervaring hebben de generaal tot een fijnproever ge maakt. Hij hoeft maar weinig te zien om te weten hoe de zaken er bij staan. Met een geweldige opmerkingsgave en een enorme dosis scherpzinnigheid ziet hij in weinige minuten, waar anderen wellicht dagen voor nodig heb ben. Daarom was het geen be zwaar, dat niet bepaald de knik kebenen voor het forum werden gebracht. Eisenhower heeft dat in België, in Frankrijk, Italië en Duitsland ook meegemaakt en hij kan dus toch vergelijkingen trek ken. En een kort onderhoud met de bevelvoerende officier stelt hem reeds in staat zijn conclusies te trekken. Het bezoek was in het Marine Opleidingskamp in Loosdrecht nog het grootst opgezet. Daar stond aan de ingang een bak ma trozen als erewacht opgesteld. Er was gerekend op vijf minuten over negen, maar de generaal kwam tien minuten later. Een mooie gelegenheid om nog even een generale te houden met het bataljon matrozen en mariniers op het excercitieterrein. De man nen van de eigen muziekkapel zogen zich de longen vol lucht. Er kwam geen mars. Het werd de schlager „Hoor de muzikan ten". Waarom ook niet? Negenhonderd man, de oudste acht weken in dienst en de jong ste pas zeven dagen, stonden rij aan rij. Toen klonken uit de mond van de parade-comman dant de bevelen. Generaal Eisen- Na een inspectie van de vlieg velden Leeuwarden en Soester- berg zal generaal Eisenhower he den worden ontvangen door H. M. de Koningin op het paleis Soest- dijk. De generaal vertrekt Don derdagmorgen met een C 47 van het vliegkamp Valkenburg naar Leeuwarden. Vandaar vliegt hij naar Soesterberg, begeeft zich per auto naast Soestdijk en vertrekt tenslotte naar Schiphol. Binnenkort vertrekt de Sky- master „Edam" van de K.L.M. onder commando van J. J. Bak voor een merkwaardige reis. Het vliegtuig zal een Austin A. 4Q, assisteren bij het maken van een wereldreis en de auto over onbegaanbare gebieden en zeeën voeren. 10 MEI; Octaafdag van 's Heren Hemelvaart Op de eerste bladzijde van iedere katechismus kan men lezen, dat de hemel het eind doel van 's mensen verlan gen is. In de sleur van het dagelijkse leven raakt men 't zicht op dit einddoel wel eens kwijt: de hemel is ook zo ver'. Het is daarom goed, dat de Kerk bij gelegenheid van het feest van 's Heren Hemelvaart ons allen nog eens aan dat eindpunt herin nert: ons weer eens op het hart drukt om onze dagen af te stemmen op dit doel. In dit verband stelt de kerk ons de stichter van de JezuitenIg natius van Loyola voor, die, met het uitzicht op de hemel, bij iedere daad zich de vraag stelde: „Wat baat het mij voor de eeuwigheid?" Is dit niet iets voor ons ter navol ging? In deserto hower stapte de weg naar het ex- cercitieterrein op, deed zijn lich te jekker uit, wachtte tot de eer ste maten van 't „Wien Neer- lands bloed" hadden geklonken en begon in batlle-dres en lichte pantalon aan de inspectie. Met een brede grijns op zijn gezicht zei de generaal tegen de groepscommandant „Good mor ning", maar direct daarna liet hij zijn critische blik over de man schappen glijden. Er volgde na de inspectie een défilé. En al moesten op de hoeken een paar ouderen nog gauw wat wenken geven en duchtig oppassen, dat de zaak niet uit de pas de gene raal zou passeren, het was een florieus schouwspel. De branie ragen sloegen omhoog als er maar een klein zuchtje wind kwam. Generaal Eisenhower zal met welgevallen deze „groen tjes" voorbij hebben zien trek ken. Hij was een paar uur later al weer op weg naar Amersfoort, waar de huzaren van Boreel en het Regiment Huzaren Prins Alexander een demonstratie van him kunnen gaven. Een verba zend knap staaltje voet-excerci- tie. Rechts en links uit de flank, rechtsomkeert-mars, veranderen van pas, schuins-links en schuins rechts, het leverde allemaal geen moeilijkheden op. En het peleton was toch pas korte tijd onder de is...'. wapenen. Maar aan het gezicht van de generaal was niets te zien. Zijn rapport komt later pas. Het bleef bij een „Th ank you very much". De werkplaats voor de tanks kreeg een beurt, de stormbaan moest worden genomen en de mannen lieten zich onvervaard door een gat in het dak van een Jiuisnaar beneden tuimelen met complete uitrusting en ge weer bij zich. Links en rechts knalden de schijnontpleffingen om hun oren en vlak voor de generaal spoot onverwacht een dot zand de lucht in. Maar hij vertrok geen spier. Een demonstratie met tanks dertig ton met vijf man in hun binnenste op de „Stomperd" op de Amersfoortse hei en een miniatuur-tankslag, door de ge neraal van een halfrups-voertuig gevolgd, besloten deze inspectie. „Ike" nam een asbak en een sier- kurk als geschenk mee. En weer klonken de stereotiepe vragen: „Hoe lang zijn deze mannen al in opleiding?" „Negen maanden" In de Jan Willem Friso- en de Mauritskazerne in Ede, waar zes honderd man in opleiding zijn, werd de Amerikaanse vlag gehe sen. Voor het eerst deze dag. Manschappen, voor tachtig pro cent bestaande uit ex-KNIL- officieren en -onderofficieren, de monstreerden met hun luchtaf weergeschut. Tien projectielen van vijftig pond elk in zo kort mogelijke tijd laden en ontladen; geen kleinigheid. Wat verder na men manschappen zo spel moge lijk hun plaatsen bij het geschut in en werd gewerkt met schijn werpers. En de generaal keek maar. Hij zei niets waaruit kon blijken of het in orde was of niet. En na zijn vertrek zullen wel overal de dozen met kauwgom in de cantines tevoorschijn zijn gekomen. Dat mocht voor die tijd niet verkocht worden, want „Ike" heeft een gruwelijke hekel om tegen die kauwende en malende gezichten aan te kijken. Maar goed, dat het hier geen Amerika (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In 1952 zal het honderd jaar geleden zijn dat in Nederland de eerste postzegel werd uitgegeven. In verband hier mede zal er van 28 Juni tt>t 6 Juli 1952 in de Beatrixhal en de Irenehal van de Jaarbeursgebou wen te Utrecht een grote interna tionale tentoonstelling worden ge houden, waarbij voor een waarde van enkele millioenen gulden aan postzegels zal worden geëxpo seerd. Deze tentoonstelling „Itep" (In ternationale Tentoonstelling Eeuw feest Postzegel) genaamd, zal een oppervlakte van 4 a 5 duizend vierkante meter beslaan. Geschat wordt dat er 100 showkasten no dig zullen zijn om de zegels op fa ctpllPD Z. K. H. Prins Bemhard heeft het beschermheerschap aanvaard, 't Uitvoerend comité heeft van 'n aantal philatelisten in Amerika, Canada, Zuid-Afrika, Egygpte en verschillende landen in Europa reeds de toezegging ontvangen dat zij een collectie zegels naar de „Itep" zullen zenden. heeft H. M. de Koningin aan Eva Peron, de echtgenote van de Ar gentijnse president ter gelegen heid van haar verjaardag een armband ten geschenke gege ven.... is in de Staatsmijn Maurits een 27-jarige houwer onder vallend gesteente bedolven en gedood. is een vierjarige jongen in den Haag tijdens het spelen te water geraakt en verdronken.... organiseert de Nationale Com missie tegen het alcoholisme op Tweede Pinksterdag een lande lijke demonstratie in Apeldoorn. wordt met Pinksteren in Hilver sum een Esperantisten-congres gehouden waaraan vertegenwoor digers uit zeven landen zullen deelnemen. vierden gisteren in Valkenswaard zeven echtparen tegelijk hun 40- jarige bruiloft zullen deze maand in Winssen bij Nijmegen vier gouden bruiloften worden gevierd veroordeelde de Amsterdamse politierechter gisteren een radio technicus tot een maand voor waardelijk omdat hij op morphi- ne-recepten van zijn huisarts de dosis van 10 in 15 m.gr. had ver anderd. De huisarts kon niet wor den gehoord. Hij is n.l. zelf mor phinist en wordt in een kliniek verpleegd SCHROOTGEBREK IN WALES LONDEN. Drie staalfabrie ken in West-Wales zullen bijna onmiddellijk moeten sluiten in verband met het tekort aan schroot en ruw ijzer. Er is voor speld, dat binnen enkele dagen een verbod op het gebruik van vlekvrij staal voor huishoudelijke apparaten zal worden uitgevaar digd. Onder voorzitterschap van Prinses Rajkoemari Amrit Kaur (links) minister van Gezondheid van India, wordt in het gebouw van de Volkenbond te Genève de vierde wereld- gezondheidsconferentie gehouden. Afgevaardigden van 60 landen en vertegenwoordigers van organisaties der UNO nemen aan de besprekingen deel. IJSSELMONDE. Dinsdag te gen middernacht liep de 63-jarige alleenwonende tuinder W. C. Giele in het donker de bijkeuken van zijn huis, een houten woon keet aan de Hendrik Velthoenweg te IJsselmonde, binnen, toen hij plotseling met een hard voorwerp op het achterhoofd werd geslagen. De tuinder, die niet groot van stuk maar wel potig is, keerde zich snel om en begon in het donker een worsteling met zijn aanvaller, een jongeman, die hem daarop, vermoedelijk met een fles, een tweede slag op het hoofd gaf. De tuinder wist echter tijdens het verloop van de worsteling de jongeman op de grond te werpen en onder te krijgen. Hij greep naar zijn klomp, die onder een stoel was geschoven en begon daarmee zijn aanvaller dusdanig op het gezicht te timmeren, dat deze om genade smeekte. Toen de tuinder tenslotte oprees, zag de aanvaller kans te ontsnappen. Eenmaal op veilige afstand be dreigde hij Giele echter „dat hij nog wel eens terug zou komen". Giele, die een diepe snijwond aan het voorhoofd en een buil op het achterhoofd had opgelopen nam zijn fiets en reed naar de 20 minuten verder gelegen politie post IJsselmonde, om aangifte te doen. Spoedig waren maatregelen getroffen om de overvaller nog te achterhalen, maar toen men op weg ging naar de woning zag men deze van verre al in lichter laai staan. Aan blussen viel niet meer te denken. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer kon echter de achter het huis gelegen stallen en hokken met varkens, geiten en pluimvee behouden. Van de aanvaller ontbreekt nog ieder spoor. Nuchtere kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 9 Mei. Aanvoer 285 nuchtere kalveren. Prijzen van 4050. Handel redelijk. Aan de tentoonstelling wordt voorts medewerking verleend door de P.T.T., de Nederlandse Bond van Verenigingen van Post zegelverzamelaars en de Vak groep Postzegelhandelaren. Er is goede hoop, dat het jaar lijkse congres van de „F.I.P." in 1952 in Utrecht zal worden ge houden, terwijl men in handels kringen stappen doet om de jaar lijkse bijeenkomst van de Inter nationale Federatie van Post zegelhandelaren in 1952 ook in Utrecht te doen plaats vinden, terwijl men tevens wil trachten gedurende twee dagen een inter nationale handelaarsbeurs te or ganiseren. Utrecht is o.m. gekozen omdat daar op de vroegere Rijksmunt de eerste postzegels werden ge drukt. (Van onze parlementaire redacteur) De discussies in de Tweede Kamer over de wetsontwerpen waarin wordt vooruitgelopen op de opheffing van de oorlogstoestand met Duitsland, liepen gisteren nogal hoog. Evenals de vorige dag liep het debat in hoofdzaak over het recht tot confiscatie van Duitse vermo gens en in het bijzonder van dat der Duitse grensboeren. Van rege ringszijde werd dit recht verdedigd door de minister-president, die mr. Stikker verving en de ministers van Justitie en Financiën. Men kon zeker niet zeggen dat met deze betogen het verlossende woord gesproken werd. Of Duitsland zijn gedupeerde onder danen zal schadeloosstellen is im mers nog een' open vraag en nu er geen uitzicht is op een vre desverdrag kan deze verplichting in elk geval niet worden vastge legd. Mag. Stokman (KVP), mr. Roolvink (KVP) en de heer Terpstra (AR) bleven dan ook tegenwerpingen maken, tegen werpingen, die intussen vooral ten aanzien van bepaalde onder delen vaste vorm kregen. Op de eerste plaats ging het om de bijzondere positie van de Duitse grensboeren. Minister Mul derije bezag deze aangelegenheid vooral vanuit de Nederlandse ge zichtshoek. Tegenover de Duitse boer, die door het verlies van zijn grond ophield boer te zijn, stelde hij de Nederlandse landarbeider, die nu wellicht boer kon worden. Tal van kleine Nederlandse boeren, die nauwelijks een bestaan had den, zouden als gevolg van de confiscatie een menswaardig be staan hebben gekregen. Ook deel de hij, namens minister Stikker mede, dat de Nederlandse rege ring geen mogelijkheid zag om met de Duitse regering tot een vergelijk te komen. Mr. Mulderije, die in deze Ka mer zijn debuut maakte, een vlot debuut met een persoonlijke in slag, wees er op dat over dit on derwerp dikke boeken waren ge schreven. Na lezing hiervan kon men echter met Faust uitroepen: Ik ben nog even wijs als voor heen! Naar zijn opvatting was hier sprake van „wordend recht" gegrond op bindende afspraken met de Geallieerden. Ook Frank rijk en Amerika waren tot con fiscatie overgegaan en wij be hoefden niet royaler te zijn dan de groten. Wel was ook de be windsman van Justitie van me ning, dat de eigenaren van ge- confisceerde goederen door Duits land moesten worden schadeloos gesteld, maar dat was niet onze zaak. Minister Lieftinck betoogde dat het de Geallieerden onbegrijpe lijk zou voorkomen wanneer van Nederlandse zijde een andere houding zou worden aangenomen en ook bond hij de Kamer op het hart, toch vooral rekening te houden met de belangen van de oorlogsschade-financiering. Deze regering had zich immers op het standpunt gesteld dat con fiscatie in strijd was met het Vol kenrecht. Mr. Roolvink consta teerde na deze beschouwing dat de minister slechts sociaal dacht tot aan de grens. Hij bleef de aangenomen houding betreuren en vreesde dat op deze manier veel voor de toekomst zou wor den bedorven. Het steeds heftiger wordende gesprek golfde vervolgens gerui- men tijd op en neer. Minister Mulderije zwakte zijn straffe houding iets af. Hij ging er nu meer de nadruk op leggen, dat de practijk van de ontvijanding voldoende waarborg bood dat de grensboeren clement zouden wor den behandeld. Minister Lieftinck mengde zich ook weer in de strijd en betoogde dat teruggave in strijd zou zijn met de Parijse afspraken. Ten slotte kwam mr. Roolvink met 'n motie, waarin de Kamer als haar oordeel moest uitspreken, dat de grensboeren een mildere beoor deling dienden deelachtig te wor den. Deze motie bracht de strijd op haar hoogtepunt. Minister Mul derije bezwoer de Kamer toch te bedenken dat het om de eigen bodem ging. De minister-presi dent wees op de ontzaglijke schade, die hier door de oorlog is aangericht. In de afspraak met de Geallieerden lag de enige moge lijkheid om althans iets terug te krijgen. Nadat mr. Roolvink voor de vijfde_maal het woord had ge kregen, trok hij tenslotte zijn motie in. Hij ging er hierbij van uit, dat zij, die niets tegen Ne derland hadden ondernomen, voor ontvijanding in aanmerking zou den komen. Een ander punt dat het rechts gevoel moeilijk kon bevredigen was gelegen in de bepaling dat men na de indiening van dit H. HET is natuurlijk heel ouderwets, over voetgangers te be ginnen als je het over een verkeerswet wilt hebben. Zij vormen een soort, die naar veler mening vooral wordt geken merkt door de last die zij veroorzaakt en de onnozelheid, die zij ten toon spreidt. Dat steekt maar over en loopt op de weg; dat staat maar te kletsen en gaat niet opzij. De voetganger is de meest conservatieve deelnemer aan het verkeer: langzaam, nauwelijks in staat een motor te overschreeuwen en zich zéér eigenzinnig voortbewegend, in de overtuiging, het meest getrouw te zijn aan de natuurlijke gang van zaken. Wég dus met de voetganger? Integendeel mensen: dat hij leve! Want is dèt niet juist een van de gevolgen, die men van een goede verkeersregeling verhopen moet? Eerste doel van die rege ling is: de vrijheid van het ver keer en de veiligheid op de weg. Nu vind ik zo maar dat die voet gangers ons alleen al door hun getal een goede gelegenheid bie den er voortdurend aan te dén ken, dat die vrijheid en veilig - heid er moeten zijn voor iedereen. We leven niet in de jungle waar alleen het recht van de sterkste (lees: de meeste paardekrachten) opgeld doet. Waarachtig: voet gangers geven al wandelend door. lopend les in de grondbeginselen van de samenleving. Maar hoe belangrijk het ook is dat zij kunnen blijven wandelen: dat hangt tooK ook van henzelf af. Zij moeten zich precies als alle andere weggebruikers op een „weg" (en daar horen de trottoirs en de bermen óók bij), zó gedragen, dat de vrijheid van het verkeer (ook van nndere voetgangers) niet zonder nood zaak wordt belemmerd, noch de veiligheid in gevaar gebracht. Dit is de grondwet van ons ge hele verkeer. Het kan b v. twee maanden of 300 gulden kosten, als U met een man of wat ergens op een hoek, op een brug, of op de weg staat te kletsen. Als er een trottoir is moeten voetgangers daar gebruik van maken. Is, het er niet, dan mó gen ze, als ze helemaal aan de kant blijven, op wegen en fiets paden komen. Een goede raad is dan: loop bij donker links: dan ziet ge het verkeer aankomen. Want zelfs bij het licht van kop lampen steekt een voetganger voor het achteropkomend verkeer vrijwel niet tegen de weg af. En hii heeft géén achterlichtje De geschiedenis van 't verkeer kan men zien als het steeds ver der verdringen van de voetganger van zijn oorspronkelijk domein: sedert Adam de ganse aarde. Dat hij helemaal aan de kant moet lopen is er een veeg teken van, dat hij aan de verliezende hand is. Zo is het dan ook. Er is nu zelfs 'n - nieuw bord - met 't por tret van de voetganger, dat hem het verder gaan verbiedt. Zulke borden waren er al lang voor alle mogelijke voertuigen: nu ook voor hém. Goed, het is dan wel mooi dat in de zin der wet kinderwagens geen voertuigen zijn, zodat de wandelaar daar nog betrekkelijk ongemoeid mee blijft. Maar met de fiets aan de hand moet hij zich alweer aan de verkeerstekens en de -lichten van de politie houden en wordt dit geval dus met een bestuurder gelijkgesteld. In andere gevallen zijn ver keerslichten voor voetgangers niet verplicht, al is het natuurlijk erg verstandig er rekening mee te houden Het wegenverkeersreglement kent voor voetgangers echter wél een sinistere grap: te weten wan- gers begrepen. Automobilisten ook niet altijd. Misschien is het daarom tóch wel goed te beden ken, dat „de" voetganger niet eens bestaat. Het is altijd ene meneer de Jong of een juffrouw Willemse die ze overreden heb ben, of een jongetje Groot, dat zojuist nog liep te voetballen. Ik weet wel: dat mag niet op ver harde wegen: het reglement zegt dat uitdrukkelijk. Ze mogen ook niet rolschaatsen, niet tollen en Voetgangers op twee nieuwe verkeersborden: rond: Verboden voor voetgangers; driehoek: de nieuwe aanduiding bij nade ring van scholen, speelterreinen of andere plaatsen waar kinderen plegen over te steken (het op de tekening gearceerde is op de borden rood). Tekening ANWB Is er wel één voetganger zo argeloos als het kind? Toegege ven dat men ze dikwijls mijlen ver weg zou wensen als ze ineens de straat op komen hollen. „Verkeers"-op voeding door de ouders en school is bitter nodig. Maar desalniettemin: geef kinderen voorrang, ook al is het niet verplicht. (Foto ANWB) neer zij een marscolonne vormen. Deze moet door iemand van 16 jaar of ouder geleid worden, mag dan de rijbanen volgen, maar hoogstens drie personen breed en dertig langzijn. Er moet in gesloten verband worden gelopen, minstens 30 meter voor en achter andere colonnes en bij nacht (die in de zin der wet duurt van een half uur na zons-onder-, tot 'n half uur vóór zons-ópgang) met een witte lantaarn voor- en een rode achteraan. Zo'n colonne stelt de wet dan echter gelijk met een handwagen die óók niet op rijwielpaden of speciale autowegen mag komen 90 voetgangers 1 handwagen. Ik moet zeggen: een fraaie de gradatie. De voetgangers komen verder dan ook nauwelijks in het stuk voor. Wel moeten ze rijbanen en rijwielpaden haaks oversteken, voorzichtig (ge weet wel: eerst links, dan rechts kijken) en zo vlug mogelijk- Neen. de wet heeft het ogen schijnlijk niet erg op de voetgan- touwtje springen, niet met auto peds op de weg rijden en zo voort. Ouders kunnen daar niet genoeg op letten. Maar kinderen neb je niet aan een touwtje. Denkt daarom achter het stuur nooit aan „de voetgangers," maar altijd aan de de Jong's, de Willemse's en de kinderen Groot. Dan weet ge des te beter, niet met lastige be weeglijke obstakels te doen te hebben, maar met levende men sen. En daar gaat het immers om? En bovendien: jk heb er de cijfers van vijf jaar nog eens ep nagekeken. Wat bleek me? Van de 205.767 verkeersongevallen die toen in ons land waren voorge vallen, waren er 19.173 veroor zaakt door fouten van voetgan gers. Doch niet minder dan 156-471 door fouten van bestuurders van vervoermiddelen. Ik wil maar zeggen: we moeten de voetgan gers nou niet zo érg bars aan kijken....... P. BROM Opperwachtmeester der Rijkspolitie wetsontwerp geen verzoeken meer tot ontvijanding zou kunnen in dienen. Een amendement-Rool- vink had de strekking om deze mogelijkheid alsnog open te stel len tot het ogenblik waarop deze bepaling in werking zal treden. Minister en voorsteller bleken elkaar niet te kunnen vinden, zo dat heden over dit amendement zal moeten worden gestemd. Dit amendement maakt waarschijn lijk een goede kans omdat het ook door de AR en WD ge steund wordt. Een ander amendement-Rool- vink had de strekking om Neder landse vrouwen, die op grond van haar vóór 10 Mei 1940 gesloten huwelijk vijandelijk onderdaan zijn, voor een generale ontvijan ding in aanmerking te doen ko men. Minister- Mulderije kantte zich ook tegen dit amendement. Naar zijn mening zou het 't sys teem van de wet op ruwe wijze doorbreken. Heden zal er ook over dit amendement worden ge stemd. Vervolg van pag, 1. genomen door het Bureau Her- stelbetalings- en recuperatiegoe deren van het Departement van Financiën. Het zal nodig zijn, dat ook in de nieuwe verhoudingen dat be heer nauwlettend wordt gadege slagen en dat het mogelijke wordt verricht om tot een zo snel en zo goed mogelijke liquidatie te komen. Bij de Centrale Vermogens- opsporingsdienst komt een post „kastekort" ad f 142.225.— voor, die betrekking heeft op fraude, gepleegd door een ambtenaar, werkzaam bij de. dienst, tussen Oct. 1946 en Juni 1947, die dit bedrag had opgenomen om daar mede z.g. „tip-gelden" te betalen en ten behoeve van de verant woording ervan valse kwitanties heeft qvergelegd. De betrokkene werd in verband hiermede ver oordeeld. De werkzaamheden van de Centrale accountantsdienst wer den zeer bemoeilijkt door de de tentie van de kassier-boekhouder. Deze voorlopige in-hechtenis- stelling geschiedde op vermoeden van frauduleuze handelingen, ge pleegd in 1948 en 1949, omtrent de omvang waarvan de Algemene Rekenkamer thans nog geen vol ledig beeld heeft. Volgens de voorlopige gegevens is het bedrag ten minste op f70.000 te stellen. Voor de Algemene Rekenkamer rees voorts de vraag, of de func tie van beheerder kon samengaan met die van rijksambtenaar. Zij deed door twee van haar ambte naren een summier onderzoek in stellen in he alfabetische kaart- register van het Beheersinstituut, waarin alle derden-beheerders voorkomen. Na korte tjjd werd een lijst samengesetld van Rijks personeel, in dat kaartregister voorkomende. Zij trof o.m. aan de namen van: 2 ministers (geen leden van het zittend kabinet), 16 hoofdambtenaren van departe menten, 69 ambtenaren van bui tendiensten, 88 ambtenaren van de belastingdienst, 8 hoogleraren, 3 leden van Hoge Colleges van Staat, 16 leden van de zittende en 4 leden van de staande magi stratuur en 15 leden van de Raad voor het Rechtsherstel. De Kamer is niet blind voor het verdienstelijke werk, dat verschil lende ambtenaren-beheerders heb ben verricht. Het gaat om de principiële vraag, of de combi natie beheerder/ambtenaar in be paalde gevallen aanvaardbaar is, bij de beantwoording waarvan vooral gelet dient te worden op het motief, dat tot de combinatie aanleiding geeft. Bij het geven van haar alge meen oordeel heeft de Kamer tenslotte getracht naar zo groot mogelijke objectiviteit. Alle sen satie en hartstocht is zoveel mo gelijk gebannen en steeds is ge tracht, de feiten te doen spreken in het verband, waarin zij pas sen, opdat een evenwichtig ge heel zou ontstaan. Het verslag hoedt er zich dan ook voor, de schuldvraag eenzij dig te stellen. Het tracht de sa menhang tussen en de solidariteit van diverse organen op dit punt in het juiste licht te stellen. In een slotbeschouwing wordt o.m. de wens uitgesproken, dat bij het nemen van beslissingen grotere voortvarendheid zal wor den betracht. Rad iovoord rachten voor a.s.studenten Hedenavond te 19.40 uur wordt over Hilversum II de eerste van een serie voordrachten uitgezon den, die bedoeld zijn als voorlich ting voor a.s. studenten en hun ouders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3