Tweede Technische Hogeschool komt in Eindhoven Na ruim een jaar gevangenschap keerde de heer Louwers terug Met drie studierichtingen van vierjarige duur Eisenhower vond ons leger paraat en enthousiast Opnieuw drie pokken-patienten EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Eindhoven krijgt Technische Hogeschool Nauwe samenwerking met de industrie Accommodatie voor 400 a 500 studenten Het huis van Goethe weer opgebouwd Lunch ten paf ei ze, daarna naar Parijs Zwijgzaam, doch goed gezond Ontroerend weerzien Veevoeder drastisch in prijs verhoogd Export yan eieren naar West-Duitsland Haak-in/# kwam ver over hef- millioen Noord-Korea dient protest bit V.N. in Koningin ontmoette de schrijvers van het verzet Verwarde toestand in Panama Quarantaine in Zwolle opgeheven Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, t t.77 pet mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; t. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA/V HEDEN Pagina 1 Vrijdag 11 Mei 1951 46e Jaargang No. 12165 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Op grond van de adviezen, die werden uitgebracht, heeft de regering besloten, dat zal worden overgegaan tot het treffen van de nodige voorbereidingen voor een tweede Instituut voor Technisch Hoger Onderwijs. Hef kabinet heeft gemeend, dat de beste plaats voor vestiging Eindhoven is. Deze lang verwachte maar toch nog plotseling komende mededeling deed minister Rutten gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Onderwijs. Bij het op deze mededeling volgend orde-debat, ook voor de Kamerleden was de beslissing van de regering blijkbaar een verrassing werd op verzoek van mag. Stokman (KVP) beslist dat de "tekst van de mededeling zo spoedig mogelijk aan de Kamer zal worden voorgelegd. Over het debat, dat hierop zal moeten vol gen. zullen nog nadere medede lingen worden gedaan. Minister Rutten motiveerde de keuze van de plaats met een ver wijzing naar het karakter van Eindhoven. Daar zal, aldus de bewindsman, temidden van een sterk groeiende en zeer gediffe rentieerde industrie met labora toria en hulpmiddelen, het on derwijs aan een tweede Insti tuut alle steun kunnen krijgen, die het voor zijn eerste ontwik keling behoeft. De voorbereidin gen zullen zich voorshands niet verder uitstrekken dan tot aan de eventuele aanbesteding. Te zijner tijd zal worden be sloten of en wanneer tot de op richting van het nieuwe techni sche centrum zal worden over gegaan. Het uitstel van de nieu we beslissing zal aldus geen schadelijke vertraging meebren gen en tijd laten voor overleg inzake organisatie en inrichting. Karakter van het instituut Evenals het voor het treffen van de voorbereidingen nodig is om reeds thans te bepalen, wel ke plaats in aanmerking komt, is het ook nodig om nu het karak ter van het tweede Instituut voor Technisch Hoger Onderwijs vast te stellen. In verband hierwede deelde de minister mede. dat het aantal studierichtingen beperkt zal worden tot drie n.l. die voor werktuigbouwkunde, electro- techniek en scheikunde; dus tot die richtingen, die in de eerste plaats voor de industrialisatie van betekenis zijn. Genoemde opleidingen zullen eveneens in Delft blijven bestaan. De overige afdelingen van de Delftse Technische Hogeschool worden niet gedecentraliseerd. Het ligt in de bedoeling, voor het tweede Instituut te streven naar een nominale studieduur van vier jaar. Daarnaast zal een studiepro gram worden ontwikkeld, waar in de student beurtelings aan het instituut studeert en in de industrie werkzaam is. Dit coö peratief systeem vereist nauwe samenwerking van opleiding en industrie. Door dit systeem wor den de studenten ook in staat gesteld hun studiegeld voor een deel zelf te verdienen. In het studieprogramma zal de totale duur waarschijnlijk een jaar langer zijn dan bij een stu die, die niet door de practijk wordt onderbroken. Uiteraard kan van specialisatie binnen ge noemde studietijd geen sprake zijn. De tijd wordt evenwel vol doende geacht om een zo brede grondslag te leggen, dat de af gestudeerde ingenieur daarop in de practijk kan voortbouwen. De beperking van de studietijd zal er ten andere toe moeten leiden, dat voor een kleine categorie de mogelijkheid wordt geopend tot een verdere verbreding van de basis, waarbij in het bijzonder is gedacht aan research-ingenieurs e.d. De opleiding hiervoor blijft echter in Delft. Onafhankelijk van deze mogelijkheid zal ook voor ingenieurs, die in het bezit zijn van het diploma van het tweede Instituut, de toelating tot promotie openstaan. Voor discri minatie van deze gediplomeerden ten opzichte van de Delftse in genieurs mag in geen enkel op zicht reden zijn. De regering, aldus de minister, houdt er rekening mee, dat het tweede Instituut voorshands ac commodatie zal ir.peten bieden aan 400 a 500 studenten voor de 3 richtingen tezamen. De regering, aldus besloot mi nister Rutten zijn uiteenzetting, heeft zich ernstig beraden alvo rens dit besluit te nemen. Zij heeft in het bijzonder in aanmer king genomen, dat het aantal studenten aan de T.H. te Delft veel te groot is. En wat de be hoefte betreft zou het zeker niet juist zijn een raming uitsluitend te baseren op het aantal ingeni eurs dat voor vervanging in aanmerking komt, vermeerderd met het aantal vacatures. In dustrialisatie is onverbrekelijk verbonden aan een expansie van wetenschappelijk kunnen. Bo vendien zal elke goede ingenieur een nieuwe behoefte aan mede werkers scheppen. Het verzadi gingspunt wordt in feite slechts bereikt, indien de technische ontwikkeling niet verder moge lijk zou zijn. FRANKFURT (A.P.). Giste ren is in tegenwoordigheid van de president van West-Duitsland, Theodor Heuss en de drie geal lieerde Hoge Commissarissen het 350 jaar oude Goethehuis her opend. Het Goethehuis was in Maart 1944 tengevolge van een geal lieerde luchtaanval tot de grond toe afgebrand. Thans is het her bouwd, precies zoals het vroeger was, met al zijn hoeken en boch ten om opnieuw een heiligdom van de internationale letterkunde te worden. De gehele herbouw is uitge voerd zoals de bouw in de mid deleeuwen moet hebben plaats gevonden. Men had daarvoor in geheel West-Duitsland geschoolde arbeiders gerecruteerd, die kon den werken met middeleeuwse gereedschapen. KONINGIN SPREEKT OP MOEDERDAG 's-GRAVENHAGE. H. M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard om Zondag 13 Mei a.s. een korte radiorede te houden ter gelegenheid van Moederdag. De toespraak zal Zondagmiddag om één uur via beide zenders worden uitgezonden als nationaal pro gramma. (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL. Prompt om elf uur gistermorgen kwam generaal Eisenhower uit Leeuwarden ge vlogen om aan zijn belofte voor een kort onderhoud met de pers te voldoen. Het onderhoud ge schiedde wederom in bliksem- tempo. Na nauwelijks tien minu ten gesproken te hebben reed de generaal per auto naar Soestdijk, waar hij, vergezeld van zijn echt genote, met H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard de lunch gebruikte om later, om half vijf, met zijn Constellation „Co lumbine" weer van Schiphol naar Parijs te vertrekken. Tijdens een dienst in de Kapel van St. George op Windsor Castle, is Koning Frederïk van Denemarken geïnstalleerd als Ridder in de Orde van de Kousenband; Engelands hoogste onderscheiding. De kleurrijke stoet onderweg naar de Kapel van St. George. Tweede van rechts Prinses Elizabeth, aan haar linkerzijde de Hertog van Edinburgh. Achter de Hertog Koning Frederik van Denemarken. De generaal heeft ditmaal bij zijn bezoek aan ons land alleen met militairen gesproken, in te genstelling tot zijn bezoek in Ja nuari, toen het contact met de regering zijn voornaamste taak was. De indruk die hij van ons Ne derlandse leger heeft gekregen was uitstekend. „Uw leger is paraat en enthousiast, dat heb ik op verschillende plaatsen kunnen vaststellen". Op enkele vragen over de ont wikkeling die in die paar maan den in ons land is opgetreden, zeide de generaal, dat hij inder daad vooruitgang had bespeurd. Hij begreep dat er nog materiële achterstand is en hij gaf ons de verzekering, dat in Atlantisch verband al het mogelijke gedaan zal w°rden om deze achterstand snel in te halen. Maar het moreel van de troepen had zijn grootste bewondering. „De wereld verkeert op het ogenblik in gevaar. Daar zijn wij allen van overtuigd. En daarom zal ieder land het uiterste moeten doen om zich te weer te stellen. Vooral vertrouwen en enthou siasme zijn daarbij grote wape nen. De volkeren die het meest in gevaar zijn beseffen het best, in hoeverre zij aan hun plichten moeten voldoen. Ik weet ook het best wat hun vrijheid en onze onafhankelijkheid hun waard zijn". Op een vraag of de generaal het nodig achtte, dat het levens niveau in West-Europa in het algemeen en in Nederland in het hijzonder verder verlaagd wordt, gaf hij een ontwijkend antwoord. „Uw regeringen weten zelf het beste wat zij van u kunnen eisen. Zfj zuilen daarbij niet verder gaan dan een bepaalde grens, die nog toelaatbaar is". Tot slot zeide de generaal dat hij buitengewoon getroffen was door de hartelijke ontvangst, die hem tot in het kleinste dorp en in ieder hotel, waar hij binnen trad. steeds weer was bereid. „Ik zal binnenkort nog wel eens te rugkomen". De Nederlandse za kenman A. J. houwers .is na een gevangen schap van 16 maanden in Tsjecho Slowakije Donderdag in Neder land teruggekeerd. Links: De heer Lou- wers na zijn aankomst op het vliegveld. Ge heel links zijn echtge note; rechts zijn moe ders. Rechts: De heer houwers, vergezeld van zijn echtgenote die op Schiphol aan- ivezig was om haar man te begroeten, loopt op het platvorm van het vliegveld naar de ontvangstzaal: de eerste schreden op vrije bodem. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De eerste glimlach die op het gelaat van de heer J. A. Louwers kwam bij zijn aankomst gistermiddag even na twaalf uur op Schiphol, ontstond bij de ontmoeting met zijn familie, die in zichtbare spanning de komst van het toestel van de Tsjechische Air line had afgewacht. De tweede, breder en meer spontaan, verscheen toen een der journalisten hem de vraag stelde, of hij zich goed voelde. Het besef weer in vrijheid te kunnen ademen en spreken kwam ineens sterker over deze vermoeide man, die achter het masker van een onbewogen gezicht nog alles verborg, wat wij nauwelijks raden konden. „Dat ziet wel, dat ik het goed maak" was het korte antwoord. Het werd gezegd met dezelfde toonloze en exacte stem, waar mee beklaagden in een kruisver hoor het bolwerk betreden, dat hun verdediging vereist. Over de achtergronden van het proces en de aanklacht tegen Louwers kreeg de pers niets te horen. Toch viel er wel het een en ander te no teren. Louwers zat zeer stil te midden van zijn familie, eenvou dige Brabanders, waarbij zich ook de pres. dir. van de AKU, de heer Vlodrop had gevoegd, die hem na het vluchtige interview met de pers, met zijn vrouw en zijn beide ouders meenam in zijn wagen. -,,U bent vandaag onze gast", zeide de heer Vlodrop, die aan de verklaring van Louwers niets meer toevoegde. Zeer kort vertelde deze ons, dat hij het bericht van zijn in vrijheidstelling Zaterdag had vernomen. Hij had het al eerder voelen aankomen. Op een vraag of hij goed be handeld was volgde een secon- denlange stilte. Daarna aan het adres van de Amerikaanse jour nalist, die met spanning toeluis terde:. „yes". Op een verdere vraag of men hem aan het werk had gesteld, wilde hij niet ingaan. Op een vergadering met vertegenwoor digers van verschillende ministe ries waarbij de heer Louwers ook zelf aanwezig was, had men hem Zaterdag medegedeeld dat hij volgens een bepaalde wet over de grens zou worden gezet en dat zijn straf hem werd kwijtge scholden. Wist u dat Vogeler in Hon garije was vrijgelaten? Dat heb ik eerst dezer da gen gehoord. Was u op de hoogte van het nieuws? Wij hoorden het een en an der. Kranten heb ik niet gelezen. Wanneer hebt u het laatste bericht van uw vrouw ontvan gen? Maanden geleden. Heeft u contact gehad met andere gevangenen? Ik wil niet over de gevan genen spreken. Weet u ook of uw invrij- heidsstelling in verband heeft gestaan met een meer algemene amnestie naar aanleiding van het zesjarige bevrijdingsfeest? Dat is mij onbekend. Hoe vaak mocht u naar huis schrijven? (Eigen bericht) DEN BOSCH. Door wijziging van de overheidssubsidie op vee koeken zijn de prijzen met ingang van Donderdag 10 Mei met circa tien gulden per honderd kilo verhoogd. Ondanks deze drasti sche verhoging moet door de overheid, gezien de huidige we reldmarktprijzen, nog omstreeks drie a vier gulden per honderd kilo subsidie worden verleend om de veekoeken tegen de nieuwe richtprijzen ter beschikking te kunnen stellen. Dit betekent een prijsverhoging van de koeken van dertig tot veertig procent. Var kensvoer, paardenvoer en och- tendvoer zal hierdoor met circa f 1.50 per honderd kilo worden verhoogd. Volgens de Tsjechische wet iedere zes weken eenmaal. Is u over Brabant komen vliegen? Ik heb zelfs geen ti.id gehad daar aandacht aan te schenken, zo druk hadden wij het in 't toe stel. Wie reisde er met u mee? Onze handelsattaché, de heer Westerhof. Daarna volgde nog de vraag over de gezondheidstoestand, die de gememoreerde glimlach tot gevolg had, waarna de heer Lou wers opstond en ons verzocht hem geen vragen meer te stellen. Hij meende dat dit niet het mo ment was om op de zaak dieper in te gaan. De auto van de heer Vlodrop stond klaar op hét platform. Er waren enkele vertegenwoordi gers van het ministerie van Bui- VOOR 11 MILLIOEN GULDEN IN JUNI FRANKFORT. De West- Duitse autoriteiten hebben de eer ste toewijzingen bekend gemaakt voor de gecontingenteerde sector van het invoerprogramma voor Juni a.s. Hierbij is o.m. bepaald, dat het ministerie van Voedsel voorziening zal kunnen beschik ken over een bedrag van 2,9 millioen dollar (ruim elf millioen gulden) voor de invoer van verse eieren uit Nederland, bestemd voor voorraadvorming. Op de gecontingenteerde sector van het programma voor Juni is voor Nederland in totaal 12 mil lioen dollar uitgetrokken. Daarbij komt nog het aandeel in het ma ximum voor Juni der geliberali seerde invoeren. U NU 11.179.000 BIJEEN VOOR KANKERBESTRIJDING HILVERSUM. De N.C.R.V. „Haak in" actie voor de'kanker bestrijding heeft gisteravond het enorme totaal van f 1.179.000 be reikt. De metaalbewerkers, wier avond het gisteren was, brachten in totaal 140.000 gulden bijeen, maar naast dit en andere grote bedragen die het totaal zo deden stijgen, stond ook de rijksdaalder van een echtpaar van 83 jaar, dat twintig weken had moeten sparen om het zover te brengen. De ambtenaren van het depar tement van Justitie zijn tot f 10.400 gekomen. Volgende week komt de aanbieding van bedra gen Vrijdagavond voor de micro foon, maar het totaal blijft van dan af een verrassing tot 24 Mei, wanneer in het Concertgebouw de actie wordt besloten. De vaste medewerkers van de N.C.R.V. hebben Johan Bodegraven, de mon die de actie tot zulk een succes maakte, gisteravond een radiotoestel aangeboden. Zijn se cretaresse kreeg een schemerlamp. tenlandse Zaken om hem te ont vangen en uitgeleide te doen. Ontroerend weerzien Op het moment waarop haar zoon uit het vliegtuig was ge stapt werd de ontroering moeder Louwers te machtig. Zij zakte bewusteloos in elkaar, doch werd door omstaande familieleden op gevangen en spoedig weer op de been geholpen. De eerste felicitaties die volg den golden dan ook alleen moe der Louwers. Bijna had men de kleine dap pere figuur van de jonge vrouw vergeten die even later in stille ontroering haar man in de armen sloot. Bij het onderhoud met de pers dat in een aparte zaal plaats had zat mevrouw Louwers be heerst en rustig vlak naast haar manNauwelijks kon men op haar gezicht de spanning lezen die zij te verwerken had gehad. IN ZUID-KOREA TRAD DE VICE-PRESIDENT AF De vice-president van Zuid- Korea Lee Sji Jong is afgetreden „uit protest tegen corruptie in de Zuid-Koreaanse regering". Noord- Korea heeft bij de V.N. gepro testeerd „tegen het gebruik van bacteriologische wapens door Amerikaanse troepen in Korea". Het protest verzocht de arresta tie van MacArthur, Ridgway en alle andere verantwoordelijke be velhebbers. O.m. zouden er pok ken zijn uigtebroken in een ge bied, dat even tevoren door de Amerikanen was geëvacueerd. In Oost-Korea trok een pa trouille Indje binnen, terwijl bij Seoel de communisten zich ver der terugtrokken. Honderd ton bommen werden losgelaten boven het vliegveld van Hamhoeng aan de Oostkust. De resultaten van het bombardement van Sinoeijoe schijnen overigens gisteren zeer beoerkt te zijn geweest. Een Amerikaans gevechtsvlieg tuig is in Zuid-Japan op een huis gestort waardoor elf personen om het leven kwamen. 's-GRAVENHAGE. H. M. de Koningin ontmoette gisteravond in het Haagse Gemeentemuseum 15 dichters en schrijvers van het verzet tijdens een herdenkings avond, waar M. Nijhoff, Rie Cra mer, Theun de Vries, Fedde Schu- rer, Jan H. de Groot, Anthonie Doner, Jan Engelman, Gé Kamp huis, Kitty de Josselin de Jong, Yge Foppema en Ed Hoornik voordroegen uit eigen werk. In de pauze werden zij aan H. M. voorgesteld tijdens een ontmoe ting van ongedwongen, schier huiselijk karakter. TWEE PRESIDENTEN Panama had gistermorgen twee presidënten n.l. Arnulfio Arias die door de Nationale Vergade ring was afgezet maar nog steun genoot van de politie, en Aleibia- des Arosemana die door de Na tionale Vergadering als Arias' opvolger was benoemd, en er Woensdagnacht de eed op de grondwet aflegde. Nadat hij ook voor het Hoogee-- f Ho ped had afgelegd gaf het hoofd van de politie zijn tegenstand op. Gis termiddag is Arias na een hevig gevecht bij zijn paleis gearres teerd. „LAAT MAAR ZITTEN?" In Maart van dit jaar be taalde in een restaurant in Den Haag een heer zijn consumptie met een biljet van f 1000. De ober die het wat druk had dacht dat hij een tientje of 25 gulden kreeg en gaf van dit bedrag terug. Toen hij des avonds met zijn baas afrekende vond hij het briefje van dui zend en snelde daarmee naar de politie om te vertellen wat hem overkomen was. Hoewel iedereen vermoedde dat er de vólgende dag wel iemand zou komen om te vertellen dat hij was opge licht, is er tot op heden wonder boven wonder nog niemand verschenen. TILBURG. Twee nieuwe ge vallen van pokken werden giste ren te Tilburg geconstateerd. Beide gevallen houden geen on derling verband en de betrokken personen bevonden zich niet in quarantaine. De ziekteverschijnse len werden door de behandelende huisarts in een zeer vroeg sta dium ontdekt, zodat het besmet tingsgevaar tot een minimum be perkt blijft. Tengevolge van deze nieuwe gevallen werden 6 perso nen in quarantaine gesteld. Vast staat, dat beide nieuwe gevallen contact hebben gehad het pokkenpatiëriten. Het aantal Tilburgse pokkenpatiënten steeg hierdoor tot 38. Met ingang van vandaag mogen de militairen, die in de twee Tilburgse kazernes geconsigneerd waren, zich weer in de stad begeven voor zover zij immuun zijn. Het verbod om zich naar buiten Tilburg gelegen plaatsen te begeven, blijft van kracht. Ook in den Bosch is een geval van pokken geconstateerd bij de knecht van een wasserij uit Vught die geregeld de was ging ophalen uit Tilburg. De man is in een der Tilburgse ziekenhuizen opgenomen. In den Bosch is men gistermiddag op acht plaatsen met de herinenting begonnen. De verkeerspolitie maakte de bevolking met luid sprekers bekend dat gelegenheid daartoe bestond. De in totaal 7 personen tellende Zwolse families die sedert vorige week Dinsdag in quarantaine in de barakken van Zandhove wer den gehouden, daar een Tilbrugse pokkenpatiënt tijdens het weck end van 20 op 30 April bij hen had gelogeerd, hebben gisteren hun bewegingsvrijheid herkregen daar het incubatietijdvak was verstreken, zonder dat zich pok ken bij hen hadden voorgedaan. De Thomas a Kempisharmonie bracht gisteravond een muzikale hulde bij een familie die haar volle medewerking bij de contact personen had verleend. De animo der Zwollenaren om zich te laten inenten is overigens slechts gering gebleken. Nog geen 5000 hunner maakte gebruik van de gelegenheid daartoe, die van daag voor het laatst wordt gege ven. De Hoofdinspectie der Volks gezondheid heeft het in verband met de pokkengevallen in Tilburg raadzaam geacht, enige wijzigin gen aan te brengen in het feest programma bij gelegenheid van het jubileum van Philips, hoewel de gemeente Eindhoven niet is besmet. Zo zal de officiële recep tie die Dinsdag zou worden ge houden, komen te vervallen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1