Nieuw Wij herdenken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno TPYAS Twee K.A.B.-treinen komen vanavond in Rome aan Indonesië in zware zorgen door embargo tegen China Nederlands detachement in Korea onderscheiden Aanzienlijke meerderheid voor het plan-Schuman 9/beter/ i edities voor alkmaar, hoorn, oen helder, schagen Stoomtreinen weer in dienst Nieuw offensief Zeven doden bij overval op Java Eerste Ka jotters waren er gisteren al Sociale vrede Rubberexport vormde belangrijk deel van de Indonesische handel door president Truman bij' Seoel verwacht Gedeelte van K.V.P. tegen confiscatie viiandeüik vermoqen Spaanse staking ten einde Drie Nederlanders Rust in Panama is teruggekeerd Oud-burgemeester van Heino gedood bij verkeersongeval Grote kans op goed Pinksterweer In Assemblee van de Raad van Europa Moeilijkheden over de Saarkwestie gevonden en een verpakking en de ip de fabricage aan- sverse" Blue Band :rs" bij de leveran- >ok voor U gereed, om. S pa cat het op zijn weg vink-Jantje, die zich >st vastklemde. Maar ;n woedende stier is dier stoof met een zijn weg een aantal chuttingen plat. En iovendien een aantal een spoor van ver- ;t. Hieraan was ten- nden, want nu kon d volgen, waarlangs begeven hadden. iar kom ik terecht?" igst geen raad meer c worden, waar hij ide blind van woede e's kantoortje af.... Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 12 Mei 1951 46e Jaargang No. 12166 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4392 K 2290; ALSMAAR. Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET HOOGFEEST van Pinkste ren, de nederdaling van de Hei lige Geest over de Apostelen, is de roemvolle geboortedag van de Heilige Kerk. De dag waarop de .vernieuwing van het aanschijn der aarde" een aanvang nam. Een vernieuwing, die de ecuwen door andere gestalten poogde aan te nemers, terwijl herhaalde lijk afdoende resultaten uitble ven. De reden daarvan was een voudig en tegelijk verbluffend. Velen hebben, naar het woord van Sint Paulus, tot de Ephe- siërs, ..nooit gehoord dat de Hei lige Geest bestaat" er» christenen kunnen zich nu nog het verwijt van kardinaal Manning aantrek ken, ..dat zij heel de lange dag door leven, alsof er geen Hei lige Geest is". Maar Christus beloofde de Helper, de Heilige Geest en zond Hem. En „Hij zal u alles leren en alles in herinnering brengen, wat Ik u gezegd heb". In herinnering, de ware leer dus van Christus, de lesser» vaQ het Evangelie, van rechtvaar digheid en liefde, de wetten, waarop de maatschappelijke sa menleving moest worden her steld, zoals de Pausen dat leren in de grote encyclieken welker uitvaardiging in deze dagen her dacht wordt. Zij bevatten woorden, waarvan Pius XII. toen Hij op Pinkste ren in 1941 voor de radio de vijftig-jarige herdenking van „Rerum Novarum" vierde, zeide, dat zij hun vorm en hun leven ontlenen aan die Geest van verzoening, die in de pre diking van het eerste Pinkster feest door middel van Petrus' stem, Jerusalem doortrilde en beroerde. Het aanschijn der aar de zal moeten worden» ver nieuwd door die geest van verzoening tussen naties, vol ken en groepen en van mens tot mens. die vrede er» verdraag zaamheid aankweekt op de grondslag van de rechtvaardig heid! De Geest Gods zal in herinne ring brengen de schone zin van de Bergrede, een „urgentie program" voor alle tijden en alle volken. Dat program zal, onder de voortdurende werking van de Pinkstergeest, maatschappij er» staat, zoals ook die encyclieken van de sociale vrede dat leren, moeten doordringen van de ware christelijke geest en daarin de geestelijke en zedelijke grond slagen moeten hersteller». Als de Kerk alle eeuwen door langs oude en moderne midde len en wegen leert dat de Pink stergeest van apostolische, bran dende liefde geen vuriger be geren» kent dan het blii ver langen, allen, goeden en kwaden, te overtuigen, dat. al leen in Christus, Zijn waarheid en Zijn liefde, de waarachtige redding en het bestendig geluk kan gevonden worden voor en keling en volken, dan is dat hetzelfde als wat de grote zend brieven, welke wij nu herden ken, aan heel de wereld voor houden: de Kerk heeft zeggings macht over de morele kant van de sociale orde, die alleen vreed zaam en vruchtbaar kan bestaan op de grondslagen van die on veranderlijke orde, die God als Schepper en Verlosser heeft ken baar gemaakt door natuurrecht en openbaring. „Van het feit, of de gemeen schap gevormd is of niet ge vormd is in overeenstemming met de goddelijke wetten, hangt af en gaat ook uit het heil en het wee der zielen," aldus lJius XII in zijn Pinksterbood- schap van 1941. met andere woorden: het gaat er om, of de mensen die allen geroepen zijn om een nieuw leven te leiden uit de kracht van Christus' ge nade, „te midden van de aardse wisselvalligheden van hun be slaan inademen de gezonde le venslucht der waarheid eri der zedelijke deugd, of de dikwerf dodelijke ziektebacil van de dwaling en de verwording". De Pinkstergeest kwam uit het ruis van een hevige storm. Zo veel hevige stormen hebben de gezonde samenleving al beroerd, maar daaruit is de Pinkstergeest niet voortgekomen. Radicale ver nauwingen, voorkomend uit jievige stormen en diepgaande hervormingen zullen nodig zijn. maar dan moeten wij niet, als aanvankelijk de Apostelen op Vervolg op pag. 3. OP 17 JUNI GAAT FRANKRIJK TER STEMBUS PARIJS. De Franse Natio nale Vergadering heeft Zaterdag morgen om twee uur een wets ontwerp aangenomen, waarbij op 4 Juli a.s., vier maanden voor het aflopen van de wettelijke pe riode, de Nationale Vergadering zichzelf ontbindt. Het aannemen van dit wets ontwerp verzekert, dat op 17 Juni a-s. algemene verkiezingen kun nen worden gehouden. ROME (K.N.P.-A.P.)Vrijdag is de eerste groep van Neder landse Kajotters, die aan de grote Rerum Novarum-herdenking in Rome deelnemen, per touringcar in de Eeuwige Stad aan gekomen. Zaterdag zal een tweede groep, die een dag later is gestart, eveneens in touringcars arriveren, in totaal nemen 630 Kajotters uit Nederland aan deze viering deel, onder leiding van hun aalmoezenier, Pastoor van den Bergh. De meer dan duizend leden van de K.A.B., die Donderdag uit Maastricht zijn vertrokken, zijn nog onderweg. Zij worden eerst Zaterdag avond aan het station Ostiense van Rome verwacht met twee extra-treinen, waarvan de ene via Basel en Bern en de andere via Boulogne naar Rome is vertrokken. De Nederlandse arbeiders wor den namens Kardinaal de Jong vergezeld door Mgr. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aarts bisdom. Behalve de Nederlandse arbei ders, die, buiten de Italiaanse arbeiders zelve, verreweg de grootste groep vormen, nemen ook een duizendtal Katholieke arbeiders uit België, Frankrijk, Engeland en andere landen aan deze herdenking deel. De leden van de K.A.B. en de Nederlandse Kajotters zullen tezamen met de andere arbeiders deelnemen aan de Pausmis, die de H. Vader op Pinkstermorgen in de Sint Pieter zal opdragen. Radio-reportages. Zowel de K.R.O. als de N.I.R. in Brussel zullen van de plechtige Rerum Novarum-herdenking een OOK IN HET NOORDEN EN OOSTEN UTRECHT. In overeenstem ming met de toezegging van de directie dor Nederlandse Spoor wegen ,zal de dienst der stoom- reizigerstreinen, die op een aan tal baanvakken op 22 Januari j.l. wegens kolen schaarste moest worden gestaakt, hervat worden. Van 20 Mei a.s. af zullen op de volgende baanvakken de door stoom getrokken reizigerstreinen wederom gaan rijden, volgens de dienstregeling, welke de nieuwe reisgids aangeeft: GroningenRodeschool. Zuid broek—Stadskanaal, Groningen Delfzijl. Groningen-Assen (stop treinen), LeeuwardenStavoren, ZutphenWinterswijk, Amers foortZwolle (stoptreinen), HeerlenSimpelveldSchin op Geul, GoudaAlphen a, d. Rijn, AlkmaarBergen aan Zee en AlkmaarHoorn. Met deze maatregelen is te vens de beperkende bepaling, die op de omslag van het nieuwe spoorboekje staat, vervallen. ooggetuigeverslag geven. Voor de K.R.O. zal dit geschieden door Paul de Waart. De K.R.O. geeft op Eerste Pinksterdag 's avonds om kwart voor acht een reportage van de kranslegging op het graf van Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaep- man. Dinsdagavond kwart over zeven geeft de K.R.O. een reportage van de bijeenkomst der Nederlandse en buitenlandse arbeiders bij het graf van Paus Leo XIII en het monument van de arbeid, en des avonds om kwart voor elf van de plechtige bijeenkomst der arbei ders, waarbij Dr. A. A. Olierook pr. de herdenkingsrede zal hou den. Na deze bijeenkomst volgt de gezamenlijke opmars van de arbeiders der verschillende lan den naar het St. Pietersplein. Radio Vatieana zal op Eerste Pinksterdag, de Pausmis uitzen den, die door meer dan 35.000 arbeiders, leden van de Katho lieke Actie in Italië en andere Europese landen zal worden bij gewoond. De uitzending begint om 8.45 uur Ned. tijd, wanneer de Paus de St. Pieter betreedt. De golflengten zijn 50.26, 21.10 en 19.84 meter. Tot en met de vol gende week Woens dag zullen de fa brieken van Philips te Eindhoven geslo ten zijn. Dan im mers is het groot feest in de lichtstad en zullen 25.000 werknemers met gezinnen het dia manten jubileum van het bedrijf vie ren. Deze luchtop name toont het complex „Strijp" met o.a. de radio- en televisieappara- tenfabrieken, de glasfabrieken, de röntgen-, phïlite-, papier- en golfcar- tonfabrieken en een gedeelte van het natuurkundig labo ratorium. ANP-Luchtopname. LONDEN. Zoals wij gisteren meldden heeft sir Hartley Shaw- cross gisteren bekend gemaakt dat dit jaar geen rubber meer via Malakka en Borneo naar rood China zal worden uitgevoerd. Ook de Austra',<jé-e regering zal bin nenkort ■d®-»««stóT' 'drastische be perkingen van kracht verklaren voor de uitvoer van goederen waarvan de mogelijkheid bestaat dat zij uiteindelijk China berei ken. In Djakarta was men door de ontwikkeling in Londen zeer verrast. Indonesië levert totnog toe slechts een minimale hoeveel heid rubber rechtstreeks naar Korea (Reuter) Aan het Nederlandse bataljon in Korea is Vrijdag de onderscheiding toegekend van vermelding door pre sident Truman wegens ,,het op uitmuntende wijze vervullen van zijn dienst, waarbij buitengewone heldhaftigheid aan de dag is gelegd". Prinses Ragnhild, de oudste van de drie kinderen van Kroonprins CHaf en Kroon prinses Martha van Noorwe gen, die binnenkort haar 21e verjaardag hoopt te vieren. De opname is gemaakt op „Skaugum", de residentie van het Kroonprinselijk Paar. De onderscheiding is verleend n.a.v. het aandeel van het Neder landse bataljon in de gevechten te Hoengsong en Wondjoe, die van twaalf tot vijftien Februari j.l. zijn geleverd. Het bataljon heeft geholpen het medio Fe bruari door de Chinese commu nisten in de centrale frontsector ingezette offensief tot staan te brengen. De Nederlandse militai ren leden zware verliezen, doch zij hebben, ondanks aanvallen door twee divisies der communis ten, stand gehouden. Zoals bekend, is de comman dant van het Nederlandse batal jon, wijlen luitenant-kolonel R. den Ouden, tijdens de gevechten TOKIO. Aan het Oost- Koreaanse front ziin de verbon den legers Vriidar viif kilometers oneerukt. In het Westen groeven zii zich in om de stoot van een verwacht communistisch offen sief te kunnen onvaneen De communisten vormen vier omvangrijke zakken voor een mo gelijke aanval op Seoel. Zij sche nen zich in een boog ten Noorden en Noord-Oosten van de oude hoofdstad te concentreren. Voorposten der verbonden troe pen wachten de vijand in span ning af in met zandzakken ver sterkte stellingen, die voorzien zijn van boobytraps en prikkel draadversperringen. De communisten vuurden 100 mortiergranaten af op een tank der verbonden legers -die Tsjoen- tsjon, 70 km. ten Noord-Oosten van Seoel, wilde binnenrijden. Vijf dagen lang hebben de V N. patrouilles deze stad zonder te genstand kunnen betreden.. Ver in het Noorden werd druk met walmende vuurpotten ge werkt. Daar worden vermoedelijk troepen verplaatst onder dekking van rooksluiers. bij Hoengsong gesneuveld, toen Chinese communisten, gekleed in Amerikaanse uniformen, door de geallieerde linies waren geslipt en de Nederlandse commandopost aanvielen, welke aanval uitein delijk is afgeslagen. AMENDEMENT-ROOI, VINK WERD AANGENOMEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren het wetsontwerp, dat vooruit loopt op de beëindiging van de oorlogstoestand met Duitsland, met 63 tegen 11 stemmen aan vaard. Tegen de communisten en de heren Groen, Peters, v. d. Zanden, v. d. Heuvel, v. d. Wey- den en Andriessen (K.V.P.) De tegenstemmers van de K.V.P.-fractie motiveerden hun stem niet, maar wij nemen aan, dat zij geen voldoende rechts grond aanwezig achtten voor de confiscatie van vijandelijk vermo gen, een confiscatie, die met deze wet wordt afgesloten, hetgeen echtpr tevens een oordeel over de confiscatie als zodanig inhoudt. Het amendement-Roolvink (K.V. P.), waarover de vorige dag de stemmen hadden gestaakt en waardoor het mogelijk wordt ge maakt om tot de inwerking tre ding van de desbetreffende bepa ling nog verzoeken om ontvijan- ding in te dienen, werd nu met 39 tegen 35 stemmen aangenomen Tegen P.v.d.A.. C.H.. Communis ten en de heer Gerbrandv. Dit amendement is een belangrijke verbetering van het wetsontwerp. De oorspronkelijke regeling kon het rechtsgevoel niet bevredigen omdat het de mogelijkheid tot ontvi.ianding, zonder voorkennis van de betrokkenen, abrupt af sloot. China. De Indonesische rubber gaat voor de helft in ruwe staat te Singapore ter markt, waar zij voor herexport werd bewerkt en vooral naar China gezonden. Rubber is het voornaamste ex portproduct van Indonesië en de prijsdaling, die de laatste dagen reeds te Singapore ontstond, heeft een gevaarlijke invloed op de In donesische handel. Sluiten van de Chinese markt betekent, dat de Verenigde Staten en Engeland de enige grote kopers blijven en in staat zullen zijn lage prijzen af te dwingen, hetgeen het gehele Indonesische economische leven dreigt te verstoren. In politieke en economische Indonesische kringen had men Vrijdagochtend de indruk, dat het niet waarschijnlijk is, dat Indo nesië het voorbeeld van Engeland zal volgen en de verkoop van rubber naar China zal verbieden. De Indonesische minister van Economische Zaken, Sujono Ha- dinoto, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Soebardjo. zul len vandaag met economische deskundigen besprekingen voeren over deze „delicate kwestie", die wordt beschouwd als een beproe ving van de zelfstandigheidspoli- tiek, die tot dusver alleen politiek geïnterpreteerd werd, doch nim mer te staan kwam voor econo mische realiteiten. Volgens A. P. heeft de Indonesische Minister van Buitenlandse Zaken enkele dagen geleden aan de pers meegedeeld: Wij zullen zelfs aan de duivel rubber leveren, als we daarvoor de goederen kunnen krijgen, die we nodig hebben. PAMPLONA Alle 4000 arbei ders te Pamplona, die staakten uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud, ziin Vrij dagmiddag weer aan het werk gegaan. Men meent te weten, dat onge veer honderd personen, die na botsingen met de politie in hech tenis waren genomen, zullen wor den vrijgelaten. DJAKARTA. Drie Neder landse employé's, twee politie mannen en twee vrouwen van politiemannen zijn Vrijdagavond vermoord door een twee tot drie honderd man sterke goedbewa pende bende in politie- en leger uniformen. Öe Nederlanders waren ais ge woonlijk tegen het vallen van de avond van hun eigen onderne ming in het Soekaboemische, naar een nabijgelegen onderneming gegaan om daar te overnachten, aangezien laatstgenoemde onder neming een politiewacht heeft van twintig man. Bij een aanval van de bende verweerde de poli tiewacht zich hardnekkig, doch moest voor de overmacht zwich ten, nadat twee politiemannen en twee vrouwen gedood waren en een politieman zwaar gewond was. Daarna sommeerden de bendeleden de Nederlanders naar buiten te komen, waar zij wer den neergeschoten. Toen politie- hulp kwam opdagen uit Soeka- boemi, verdween de bende met ruim tien geweren. De namen van de Nederlanders zijn: B. Tim merman, C. A. de Voogd en F. Meeter. I« Panama keerde Vrijdag de normale toestand terug. De nieu we president, Alcibiades Aroseme- na verkaarde, dat in 1952 vrije verkiezingen zullen worden ge houden. De verliezen tengevolge van de jongste ongeregeldheden bedroe gen 12 doden, en 90 gewonden, waarvan de meeste ernstig. ROERMOND Gistermiddag omstreeks kwart over vier is op de Venlose weg te Roermond de 68-jarige heer A. van Sonsbeeck, oud-burgeitneester van Heino (Ov.) door een vrachtauto aan gereden op slag gedood. De heer van Sonsbeeck wilde oversteken en bevond zich reeds op de rijweg, toen hij de nade rende auto opmerkte. Hji schijnt toen even geaarzeld te hebben, deed eerst enige stappen terug, om vervolgens weer de weg op te lopen. De bestuurder van de vrachtauto, die met geringe snel heid reed kon toen een aanrij ding niet meer voorkomen. De heer van Sonsbeeck was tot in de oorlog burgemeester van Heino. De laatste jaren woonde hij in Roermond bij zijn dochter, baronesse van Lamsweerde-van Sonsbeeck. (Van onze weerkundige medewerker) Gedurende enige dagen bevinden we ons nu al onder invloed van een hogedrukgebied met als gevolg zonnig weer maar met een nog vrij lage temperatuur. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat het hoog zich uitstrekt van de Azoren over Schotland naar Scandinavië, hetgeen dus betekent, dat wij aan de Oostzijde van het hoog liggen waardoor de wind ook uit N.O. richting waait. In Oost-Europa is het beeld deze keer wel wat anders. En hier verstoort een depressie die van de Sahara via Hongarije naar West-Rusland is getrokken het beeld, terwijl zich boven Noord-Afrika alweer een nieuwe storing voordoet. Ook voor de kust van Noord-Noorwegen is nog een depressie gelegen die nu het hoog in het Noorden afbrokkelt. Het zal interessant zijn te weten hoe het Pinksterweer zal zijn. De vooruitzichten hiervoor zijn bepaald gunstig te noemen, daar het hoog boven Engeland nog stand houdt. Voor morgen moet dan ook nog op hetzelfde weertype als de afgelopen dagen gerekend worden. Hoewel voor de Tweede Pinksterdag de verwachting uiteraard wat onzekerder is, mag men toch met enig voorbehoud eveneens op goed weer rekenen, al zal de temperatuur niet erg hoog zijn voor de tijd van het jaar. De tuinders waarschuwen we nog dat deze keer de IJsheiligen hun naam eer aandoen, daar 's nachts inderdaad de kans op lichte vorst groot is. STRAATSBURG De te Straatsburg vergaderende raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft xich Vrijdag in overweldigende meerderheid uitgesproken voor een xo spoedig mogelijke bekrachtiging van het plan-Schuman door de xes betrokken West-Europese staten. landen, een advies voor de ge dragslijn te geven". Gisterochtend leidde overigens de Saarkwestie tot moeilijkheden in Straatsburg. De democratische partij van de Saar, die voor terug keer van het gebied bij Duitsland ijvert, had op een persconferen tie een demonstratie dezer partij aangekondigd, die j.l. Zondag in Saarbrücken zou worden gehou den. Deze was door de Saar-rege- ring verboden. In verband daar mede had de partij bij de Raad van Europa geprotesteerd, omdat zij in het verbod een schending zag van de conventie der mensen rechten. Een persconferentie, waarop de partij het protest wilde herhalen, is niet doorgegaan, doordat haar vertegenwoordigers geen vergunning hebben gekre gen het Saargebied te verlaten. Leider der partij is de indus trieel Richard Leeker. Het ge bouw, waar de persconferentie was aangekondigd, werd door de politie bewaakt. Alleen de Duitse sociaal-demo cratische afgevaardigden stemden tegen. De afgevaardigden van de Engelse Labourpartij onthielden zich van stemming, „omdat het onbeschaamd zou zijn voor niet bij het plan-Schuman aangesloten Tezelfdertijd richtte de Duitse socialist Roth in de Assemblee heftige aanvallen op de Franse Saarpolitiek, waarbij hij zich zo danig opwond, dat hij in onmacht viel. De vergadering moest wor den geschorst. Achttien leden van de Assem blee hebben een voorstel gedaan, de regeringen van de Raad van Europa, de V.S. en Canada drin gend te verzoeken om te verkla ren. dat men zich gemeenschap pelijk zal verzetten tegen „elke verdere uitbreiding van het ge bied van Sowjet-Russische over heersing in Europa".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1