Tehuis Ouden van Dagen officieel geopend Eerste openbare eindles aan L.T.B.-landbouwschool Nieuwe lagere school officieel geopend Zw a Uitsla d ALKMAAR EN OMSTREKEN Propaganda voor de handenarbeid Buurvrouwenruzie in de St. Annastraat K.A.B.I-hoekje Dader moordaanslag Alkmaar veroordeeld AGENDA Nieuwe attractie voorde zomergasten Dank zij streven van de Burgemeester Vraagt G. B. BEHANGSELS Marktberichten Zatopekwi binnen 29 "ACilNA 2 DINSDAG 15 MEI 1951 ONDERWIJSVERNIEUWING ALKMAAR. Dezer dagen werd in de Rijkskweekschool, ter gelegenheid van de tentoonstel ling van handenarbeid-producten voor onderwijskrachten en be langstellenden een bijeenkomst belegd, waarin het nut van de handenarbeid op de scholen uit een werd gezet. Nieuw leervak Na een kort begroetingswoord van de heer H. de Winter, wees de heer A. Meilink uit Amers foort op het belang van de han denarbeid en het feit, dat er voor dit nieuwe leervak steeds meer belangstelling komt. Dat is voor namelijk te danken aan de nieu we opvattingen over het onder wijs, die allerwege baan breken terwijl velen in de handenarbeid een tegenwicht zijn tegen de in dustrialisatie en mechanisatie v. vele beroepen. Men komt steeds meer tot de erkenning dat het onderwijs zich meer op de prak tijk moet richten en dat men oog dient te hebben voor de expres siemogelijkheden van de leerlin gen. De scheppingsdrang en de fantasie worden door dit vak gestimuleerd, terwijl tevens een zekere technische vaardigheid wordt verkregen. De heer D. de Leeuw, voorzit ter van de examencommissie voor de Middelbare akte handen arbeid, wees er op dat juist dit vak ,met tekenen, een grote vor mende kracht moet hebben. Het kweekt bij de jeugd de eerbied voor het ambacht aan en brengt het gevoel voor kleur en vorm op hoger peil. Voor het onderwijs in dit nieuwe vak zijn nog een groot aantal leerkrachten nodig die kunnen worden opgeleid voor de Acte M.O. handenarbeid, kort geleden door de Vereniging van Leraren in Handenarbeid inge steld. Beide voordrachten, die 't nut van de handenarbeid uitstekend belichtten, werden door een aan tal lichtbeelden verduidelijkt. STORTVLOED VAN WOORDEN ALKMAAR De muren van het statige gerechtsgebouw da verden onder de stortvloed van woorden, waarmede de vrouw L. B.M. uit de St. Annastraat, zich tijdens de zitting van de Politie rechter verdedigde. Zij moest te rechtstaan, omdat zij een van haar buurvrouwen een klap in het ge zicht had gegeven. Wat was er gebeurd? Uit de lawine van woorden, welke zij de zaal inslingerde, was op te ma ken, dat haar kinderen en die van haar buurvrouw ruzie had den gekregen: toen was de buur vrouw er aan te pas gekomen en had haar dochtertje geslagen. Dat kon zij er immers niet bij laten zitten! Zij mocht toch, als moeder zijnde, etc. etc,, toch ze ker wel haar kinderen verdedi gen? En daarom ging zij, nogal boos, on haar buurvrouw af, om haar ter verantwoording te roe pen. Eerst werd de deur voor haar neus dichtgeduwd, maar zij zette er haar voet tussen en wrong zich naar binnen. En daar begon het feest. Rake woorden vlogen over en weer, totdat de buurvrouw haar een por in de maag gaf, die zij met een klin kende oorvijg terugbetaalde. Van zelfsprekend ging het van toen af regelrecht naar de politie. De Officier van Justitie eiste een boete van f 10.- subs. 5 dgn De Politierechter vonniste con form. OVERTREDING VESTIGINGS WET ALKMAAR De Politie heeft gedurende het weekend tweemaal pen proces verbaal moeten opma ken wegenis overtreding van de Vestigingswet. Een melkhande laar had zonder de vereiste ver gunning zijn zaak uitgebreid met een kruideniersbedrijf en een kapper had zijn zaak uitgebreid met verschillende vakken van detailhandel zoals q.a. in kan toor behoeften, drogisterij -artike len etc. KORTE BERICHTEN ALKMAAR Op vele plaatsen in de stad zijn grote platen aan gebracht om de leden en ook anderen attent te maken op de grote Encycliekenherdenkmg te Rotterdam. Onze Credo Pugno club, versterkt met enkele ande ren hebben dat op zich genomen en zijn met stijfselpot en hand kar er op uitgetrokken. Wij mo gen niet nalaten hen een com pliment te maken voor het actief meewerken aan de Rotterdam actie. Voor het kader, dus de volledige besturen van alle vakafdelingen, zij medegedeeld dat op Vrijdag 25 Mei de laatste Kaderbijeenkomst zal worden gehouden, als afslui ting van het seizoen 19501951. Zorgt dat deze avond gereser veerd blijft. Nadere convocatie volgt nog. De Rottendam-reizigers die nog niet betaald hebben worden be leefd verzocht, zo spoedig moge lijk 'het reisgeld af te dragen. Zaterdagavond is daartoe de ge legenheid bij Haring. Voorts ook bij de Va'kafdelingspenningmees- ter. Hot vertrekuur naar Rotter dam zal nog nader bekend ge maakt worden, maar nu reeds verzoeken wij allen tijdig pre sent te zijn, want om 6 uur moe ten alle bussen de stad Rotter dam bereikt hebben- Men ver wacht ongeveer 1000 autobussen, dus er is wel wat te regelen met het verkeer. We mogen daarom niet te laat vertrekken, het zal vermoedelijk 2 uur zijn. Als laatste mededeling volgt nu nog een berichtje van het Kanun nik van Schaikfonds. Het blijkt n.l. dat alle thermometers vo) zijn. Daarom zullen de comitéle den dezer dagen beginnen met hot ophalen van de gelden. Als bij een enk-ding mng-:.i.ik de ko kèr nog niet geheel gevuld is, probeert dan, al is het op het laatste nippertje, do stand nog even hoger te krijgen. DE ENCYCUEKHERDENKING TE ALKMAAR ALKMAAR. Terwijl hon derden naar Rome gaan en in ons land op vele plaatsen grote bijeenkomsten worden georgani seerd om dank en hulde te bren gen aan de plaatsbekleder van Christus, om in hem de voor gaande Pausen te danken voor de grote weldaden, verricht door het uitvaardigen van de sociale encyclieken Rerum Novarum en. Quadragesimo Anna, zal ook in Alkmaar een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. De Raad van Overleg, voorheen Koepelcomité genaamd, nodigt alle katholieken, zeer in het bij zonder de besturen van de orga: nisaties uit op Donderdag 17 Mei deze bijeenkomst bij te wonen. Het mag een goede gedachte van de Raad van Overleg worden genoemd om als spreker niemand minder dan Prof. Dr. J. A. Ver aart uit Wassenaar te vragen. Het was reeds in 1919, nml. ter gelegenheid van het bekende Paasmanifest op het niet minder bekende Paascongres van de ka tholieke organisatie's, dat Prof. Veraart een groot aandeel had in het opstellen van de concrete punten. Toen reeds zag hii de weg van bedrijfsordening en in richting van de maatschappij in christelijke richting. Het Mani fest is opgeborgen, jarenlang vergeten, maar Prof. Veraart schreef en sprak er over. Thans na vele jaren komt er tekening in de nieuwe maat- schappijvorm, maar ook in de mentaliteit van de mensen. Wan neer thans Prof. Dr. Veraart komt spreken over: de Nieuwe mens in de Nieuwe samenleving kan het niet anders of hij zal 'n groot en aandachtig gehoor vin den. VREEMDELINGEN KWAMEN OM ONDERDAK ALKMAAR Op Eerste Pink sterdag heeft de Alkmaarse Poli tie hulp moeten verlenen aan de Gemeentepolitie van Amsterdam en Haarlem in verband met de over-bevolking van hotels en pen sions in die plaatsen. Enkele honderden vreemdelin gen, waaronder vele Belgen zi.in doorgestuurd naar Alkmaar. In samenwerking met de Rijkspolitie er» de V.V.V. in Bergen zijn deze vreemdelingen in Bergen en Schoorl ondergebracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Aagje dochter van G. P. Verhage en G. Schipper: Dirkje J. dochter van J. Klaucke en D. Smeenk; Jacob C. zoon van C. van der Maale en J. Almekinders; Petrus J. zoon v. N. Morsch en C. M. Louter. TOT 21/, JAAR ALKMAAR De 56 jarige Gosse Meijer uit Zwolle dader van een moordaanslag, op 2 Oct. van het vorig jaar in een loge ment te Alkmaar gepleegd, is door de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank veroordeeld tot 2jk jaar gevangenisstraf er« ter beschikkingstelling aan de rege ring. Hij werd schuldig verklaard aan poging tot moord, doch de rechtbank achtte hem niet geheel toerekeningsvatbaar toen hij de aanslag plgegde. De officier van justitie had 6 jaar geëist. NOG IN DE WAGEN ALKMAAR. Bij het nemen van de bocht vanaf de Friese brug naar de Kanaalkade haalde de bestuurder van een vracht auto dezer dagen wat te veel naar links uit, zodat een juist passe rende wielrijdster met 'n 2-jarig jongetje achterop, klem kwam te zitten tussen de auto en een kin derwagen .De vrouw kwam te vallen en viel op de kinderwa gen, waarvan de kap beschadigd werd. Het geval liep verder zon der ongelukken af en de schade aan de kinderwagen werd on derling geregeld. EEN BALDADIGE DRONK ALKMAAR In de nacht van Zondag op Maandag moesten twee dronken lieden naar het politiebureau gebracht worden omdat z;j zich aan baldadigheden hadden schuldig gemaakt. Wielrennen: Ale. Vietrix ALKMAAR Op tweede Pinksterdag hield Alc. Vietrix haar zesde competitierit- Deze be stond uit een recordrit voor de A en B klas van 37 km. en voor de C klas 18 km. Gezien het on gunstige weer zijn de tijden die er gemaakt zijn goed te noemen: De uitslagen zijn als volgt: A- klas 1 B. v. d. Kamer, tijd 53 min. 19 sec.; 2 J- Rol, 54 min. 21 sec.; 3 Jn. Ottebros, 55 min. 5 sec-; 4 P. v. Berkum, 58 min- 14 sec. B klas 1 J. Scholten, 55 min. 2 sec.; 2 J. Bloetjes, 55 min- 27 sec.; 3 K. Pluymers, 56 min. 44 sec.; 4 W. Ossen, 56 min. 56 sec-; 5 W. Dekker, 58 min. 10' sec. C- klas 1 J. Keuken, 26 min- 44 sec.; 2 Sn. Droog, 27 min. 43 sec-; 3. K. veldboer, 28 min- 21 sec.; 4 J- Sehuitemaker, 28 min. 35 sec. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR Vrijdag j.l. ein digde de in September begonnen onderlinge competitie. Bijwaard, die zijn goede vorm ook in deze laatste wedstrijd demonstreerde, won van Booy. Stam liet zich verrassen door de Alkmaarse jeugdkampioen M. A. Langras. Ranzijn verloor van N. Visser, maar door een slagzet won hij van A. Visser Mekken speelde 'n voorzichtige partij tegen N. Vis ser en won na schijfwinst. De uitslagen luiden: M. OudH. de Jong 11; N. RiebeekL. Verver 11; C. Bij waardP. Booy 20; G. Woonijk H. de Jong 11; M. OudN. Oud 11; N. VisserJ. Mekken 02; M. J. Langras Jr.J. Schuit 11; M. J. Langras Jr.J. Jorna 11; N. LengersJ. Witte 11; M. A. LangrasD. Stam 20; N. VisserW. Ranzijn 20; A. VisserW. Ranzijn 02. FILMS: Rex-theater: De On sterfelijke sergeant 14 jr; Harmonie; De schrik der zeven zeeën, 14 jr; Cinema Americain: Nie mand de deur uit!, 14 jr; Victoria-theater: Tarzans wonderbron, 14 jr. VOORSTELLINGEN; Heden avond 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Gemeente-Museum: De Elf Grafici. 10—12 en 2 5 uur. Kunstzaal K.C.B. Bergen Werken van H. Lugt 2.30 5.30 uur. APOTHEKEN Voor spoed gevallen is na 6 uur ge opend Apotheek Wanner Mient C 13. „BERGERHOFSPELERS" IN ACTIE Zij „haken óók in" ALKMAAR Ten bate van de kankerbestrijding zullen ook de „Bergerhofspelers" op 16 en 17 Mei a.s. „inhaken" en wel met een toneelspel in drie bedrijven „Westerman en Zoon". De opvoe ring van dit spel heeft plaats des avonds om 8 uur in het Wapen van Heemskerk. Kaarten zijn verkrijgbaar 's avonds aan de zaal en op de adressen, in de aan plakbiljetten vermeld. De burge rij wordt van harte opgewekt om door een bezoek aan een van de avonden het sympathiek doel te steunen. Het spel van de Berger hofspelers is zeker de moeite waard en de „Haak-in"-actie zal er wel bij varen. A.O G. OPGELET! ALKMAAR AOG 1 is gelijk met W a Zee 1 op de 2e plaats geëindigd. Om deel te kunnen nemen aan de Promotie- en De gradatiewedstrijden, wordt Woensdagavond, half acht, op het .Limmer voetbalveld aan de Ho- geweg (even voorbij het Maria- 'ord) de beslissingswedstrijd ge speeld tussen beide elftallen. Aangezien wij onze supporters maar vooral alle speelsters van AOG bij deze wedstrijd verwach ten, is de training van Woens dagavond verzet tot Vrijdag avond. Dezelfde tijd. Vertrektijd vanaf de Heilooërbrug uiterlijk half zeven. Het bestuur wenst de speelsters veel succes. Tracht de punten mee naar huis te nemen. SCHOORSTEENBRANDJES ALKMAAR Zaterdagavond brak in de Forestusstraat een schoorsteenbrandje uit waarbij de politie hulp moest verlenen. Het vuur wérd uit de schoor, steer» verwijderd. Op Eersts Pinksterdag brak in een perceel aan de Egelenburg- laan een brandje uit. De kachel pijp was hier zonder isolatie door de houten zoldering geleid waar door deze vlam had gevat. De politie heeft het vuur met een brandblus-apparaat gedoofd. Kolping Boys doen een gooi naar het Gouden Kruis OUDORP In het kader van de gouden kruis wedstrijd had 2e Pinasterdag een ontmoeting plaats tussen „Kolping Boys" en S.V.V. van Stompetoren. K. B. won de toss en S.V.V. begon na de aftrap terstond met dg aan val, maar K. B. wist die meteen te onderscheppen, ging zelf in het offensief er» belegerde het S.S.V. doei. Binnen vijr minuten had K. B. de score geopend en beheerste tot de rust het gehele spel. De rust ging in met 'c 40 voorsprong in het voordeel van K. B. Na de rust trachtte S.S.V. de touwtjes in handen te nemen, maar K. B. die goed op dreef was wist iedere poging af te slaan. Na een kwartier spelen wist de S.S.V. voorhoede zich los te maken, benutte deze kans en redde de eer met 'n fraai doel punt. K. B. wist nog enkele ma len door te breken en bracht de stand op 61. En zo eindigde deze van beide zijden sportief gespeelde wedstrijd, Handbal OUDORP Tweede Pinkster dag speelde de handbalclub V.Ö.O. van Oudorp een wedstrijd tegen „Meervogels" uit Aker sloot. Het was een mooie wed strijd er» de partijen waren on geveer even sterk. De uitslag was 10 voor V.B.O. jubileum Hoofdonderwijzer BERGEN. Het stukje van Vrijdag heeft wellicht de indruk gewekt dat de heer J .A. Haak man zijn 25-jarig onderwijzers jubileum zou vieren, doch aange zien hij reeds 35 jaar onderwij zer is, geldt het hier zijn zilveren jubileum als schoolhoofd. Op Vrijdag 18 Mei is om 9 uur de H. Mis. Om 1.30 u. hulde van de leerlingen in St. Jan, terwijl er van 3.305 uur receptie in de Rustende Jager is. BERGEN Het oude dorps café „Nieuwendijk" in de dorps straat is in enkele weken ti.jds geheel omgebouwd in een mo derne zaak die in tropische stijl is gehouden door fraaie wandschil deringen van Jaap de Carpen- tiër, die met exotische vogel figuren en beelden uit het oer woud een Surinaamse sfeer heeft weten te scheppen. De Su rinaamse radio-artist Max Wois- ki met zijn negerband zorgt er 's avonds voor een gezellig stuk je muziek terwijl er voor de danslustigen ook nog een parket vloer is om de bener» te strek ken. „La Cubana" zoals de nieuwe zaak heet, werd Zaterdagmiddag geopend in tegenwoordigheid van vele genodigden w.o. ge meente-secretaris de Vries, de directeur van openbare werken, de heer Blauw, verschillende Bergense schilders en de voor zitter van V.V.V. Bergen de heer Roggeveen. Naar wij vernamen zal deze week de negerzangeres Viola Jefferson, Surinaamse negro- songs tem beste geven. OP HET NIPPERTJE BERGEN. Op de laatste dag dat het verkeer vanwege de ver nieuwing van de Bergerweg over de Kogendjjk werd geleid kwam een auto van de heer B. met zeer grote snelheid uit de richting Alkmaar, terwijl een 6-jarige jongen van de fam. Bosman on oplettend de weg overstak. De jongen werd gegrepen en door de bumper een 15 meter verder de graskant ingeslingerd. Wonder wel bekwam hij slechts een hoofdwonde. De kinderen moeten weliswaar beter opletten, doch in Bergen is snelverkeer nu een maal onmogelijk. Berdos-nieuws BERGEN. Het le gaat voor de tweede ronde a.s. Woensdag voor het Gouden Kruis bij Eg- mondia spelen. De wedstrijd vangt om 7 uur in Egmond aan. Het 2e krijgt voor de tweede ronde CSV uit Bakkum op be zoek, Denkt er om, bij gelijk spel krijgen we 2 maal 7% min .ver lenging en willen we in de vol gende ronde komen moet er dus gewonnen worden. KOEDIJK De Zaterdag voor Pinksteren betekende voor geheel Koedijk, voor vele Ouden van Dagen, voor het Gemeentebestuur en vele anderen een feestdag, want toen kon het verzorgings tehuis voor de Ouden van Dagen eindelijk worden geopend. Na 11/2 Jaar van eendrachtige samenwerking op de voorberei ding van de bouw, en een ruim half jaar intensieve bouwwerk zaamheden is een tehuis tot stand gekomen, dat plaats biedt aan 30 Ouden van Dagen, die daar in alle rust, omgeven door de liefderijke verzorging en alle gezelligheid en comfort, die zij zich maar zouden wensen, hun levensavond kunnen door brengen. Zoals m«en weet, is de stichting van dit Tehuis het resultaat van het gelukkige initiatief en het rusteloos en onvermoeide stre ven van Burgemeester J. Schel- linger. Van de talloos velen, die aan de stichting van dit huis hebben meegewerkt, was hij de onmisbare promotor. Een villa gelijk Het gebouw mag er zijn! Het voormalige Postkantoor en de Boerderij van de heer K. de Geus werden in het plan opge nomen en alleen zij, die met de vroegere toestand bekewd zijn, kunnen ongeveer bevroeden met hoeveel deskundigheid men heeft moeten te werk gaan om een gebouw tot stand te bren gen, zoals het momenteel dan is. De boerderij is geheel afge broken geweest op het bouten skelet en het rieten dak na. Het Tehuis telt een grote recreatie zaal, vanwaar men eer» magni fiek uitzicht heeft op het kanaa., de daarachter liggende weilan den en de duinen in de verte. Er zijn elf tweepersoons kamers en acht een persoons kamers. Voorts een ruime keuken met bijkeu ken, een kelder met een Cen tral Verwarmingsketel, een badkamer met kuip en douche, op de zolder van de boerderi.i, waarop in de toekomst gemakke lijk nog zes kamertjes bij ge bouwd kunnen worden, voorts nog een droogkamer en dienst bodekamer. De bovenverdieping van het voorm. Postkantoor is ingericht als woonhuis van de beheerder, de heer J Bakker. Ongeacht wel ke kamer men ook heeft, op alle heeft men een prachtig uitzicht op de omgeving. Op zomerse da gen ligt het aan alle kanten open voor de zon; in de nabije toe komst zal aan de Zuidzijde van het gebouw een tuin worden aangelegd. In October is men met de bouw begonnen. In November had de eerste steenlegging plaats. Het huis werd gebouwd door de fa. Klaver en Molenaar te Koedijk; het schilderwerk was van de fa. C. Visser te Koedijk; loodgieters, werk van de fa. A. Stienissen te Alkmaar; stucadoorswerk: fa. F. G. Faber te Heiloo. electrische installatie Joh. de Waal te Ber gen; opzichter de heer L. de Vries; uitvoerder de heer KI. Koning. Spontane medewerking Naast de talloos velen, die on- middettiik hij de stichting van het Tehuis betrokken waren, heeft ook de burgerij spontaan haar medewerking verleend. Voor het bedrag, dat de verlo ting. de oliebollendag. de bazar en de collecte, met medewerking van de harmonie „Aurora" op brachten werd o.a. aangekocht een radiotoestel, een electrische klok. een broodsniianparaat, een electrische koffiefilter en een aantal gemakkelijke stoelen. Opening Een gezelschap van ongeveer 70 man. was bijeen op het terras voor het Tehuis, toen de 88 j. heer K. de Geus bet lint door knipte, dat de toegang tot het gebouw versperde en als eerste het Tehuis betrad, nadat het door de Burgemeester de heer J. Schellinger was geopend met de sleutel welke hem door het vierjarige zoontje van de be heerder op eer» kussen was aan geboden. Men verenigde zich in de grote recreatiezaal, waar o.a. aanwezig waren het voltallige Collége van B. en W. van Koe dijk, Mevr. Schellinger, enkele raadsleden, de burgemeesters K. Kronenburg van St. Pancras, A. Bakker van Oudorp en J. Correl- jé van Callantsoog, de beren Hof stee en Figee van de Sociale Raad Alkmaar, de heer G. Wes- dorp, directeur van de Alkmaar se Uchtbedrijven en van de Gas- pooi Noordholland er» de Hoofd ingenieur-Directeur van de We deropbouw te Haarlem, de heer Ottevanger, en voorts de aanne mers en onderaannemers en an dere personen, die zich bijzon der verdienstelijk hebben ge maakt en verdere genodigden. Burgemeester Schellinger gaf uiting aan aller vreugde, in het bijzonder aan die van de naaste medewerkers om het tot stand komen van het Tehuis, waaraan in Koedijk zozeer behoefte be stond. Hi; bracht vooral dank aan de Gemeente-opzichter de heer L. Visser, de Raad er» in het algemeen aan allen die direct of indirect de Stichting van het Tehuis hebben helpen mogelijk maken. In dit huis, zo vervolgde de burgemeester, voelen de ouden van dagen zich veilig, zij kunnen op Koedijk blijven, het dorp, waar zij geboren en geto- g'sn zijn en dat ze hebben lief gexre^en als hun ogei», en ze ge nieten de verzorging, waarop zij, die heel hun leven gesjouwd en geploeterd hebben, recht kunnen doen gelden. Daarna werd het gebouw bezichtigd', waarna men zich verenigde agn een welvoor ziene lunch; tijdens de koffie tafel werden toespraken gehou den» door de burgemeesters van Oudorp en Callantsoog, de heren W. Butter, secretaris van de Tuinbouwvereniging „De West", C. v. d. Gragt wethouder, J. Bakker, de beheerder van het Tehuis, J. Molenaar', een der hoofdaannemers, A. Slager, gods dienstleraar te Koedijk, P, Hart, de nestor in de Koedijkse ge meenteraad, L. Visser "gmeente- opzichter, C. Reinders, namens het onderwijzend perspneel, B. C. Sloten namens de Rijkspolitie, die het Tehuis eer» grote maquet te aanbood van de oude kerk, die enige jaren geleden is ge sloopt, de heer A. Sloof, ge meentesecretaris en de wijkver pleegster Zuster Gorissep Zij allen feliciteerden het gemeente bestuur prezen het initiatief van de burgemeester, en zwaaiden elkander lof toe voor de prettige samenwerking, welke zij tijdens de werkzaamheden met elkander hadden gehad. 's Middags om drie uur kwa men ei»ise ouden van dagen, die zich reeas hadden geïnstalleerd, hun nieuwe home in bezit ne men, waarbij zij muzikaal wel kom werden geheten door de Harmonie Aurora. Tenslotte werd door het Ge meentebestuur gerecipieerd, waarbij aan het tehuis een lees tafel werd aangeboden door de Alg. Ned. Bouwvakarb. Bond af4. Koedijk, de heren L. en C. Visser, de L.A.B. afd. Koedijk, de P.v.d.A. en de Vara, afdeling Koedijk. De drukte in Bergen BERGEN. In de verwach ting dat Pinksteren mooi weer zou brengen waren er vrij veel gasten in de pensions gelogeerd. Niettegenstaande het weer op 2e Pinksterdag ongunstig was, leek 't een dag in 't seizoen. Jammer dat Pluvius juist dezer dagen zo onbarmhartig moest zijn. ERNSTIG ONGEVAL BEEMSTER Zaterdagmid dag geraakte het zoontje van de Landbouwer W. Droog aan de Jisperweg met zijn been tussen de koppelingsas van een tractor zodanig, dat het beentje vrijwel verbrijzeld was. De heer Jn. Kra mer was met de tractor en spuit- installatie op het bedrijf van de heer Droog bezig- De jeugd toon de hiervoor een al te grote be langstelling. De heer Kramer waarschuwde de jongens her haaldelijk, doch tevergeefs. Toen gebeurde het ongeluk. Het knaap je is onmiddellijk naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd- Het is nog niet zeker of het beentje behouden kan blij ven. Dit ongeluk moge de jeugd tot voorzichtigheid manen. V.V.V,-NIEUWS DE RIJP In een door V.V.V. gehouden vergadering werden de heren L. Visser en J. B. Sassen wederom als bestuurslid gekozen. In de plaats van de heer G. J. van Leeuwarde werd gekozen de heer M. van Tiel. Op deze ver gadering kwam de wens naar vo ren, het Rijper viswater weder om in eigen hand te nemen. Tot nu toe werd gedurende een tien tal jaren de uitgifte van visver gunningen t.b.v. de sportvissers, verzorgd door de beroepsvissers. Tevens kwam de wens naar vo ren om meer propaganda te ma ken voor de gelegenheid om de Eilandpolder per motorboot te bezichtigen. De medewerking van een zestal eigenaars van motor boten was verzekerd. In verband met een actie door de beide Jongeren-organisaties tevoerd, inzake verkorting van e duur der Rijper kermis, was men voorts van mening, dat ge tracht moet worden een meer ge ordende regeling te krijgen. Over het algemeen was men het wel eens met een verkorting van de duur der kermis. Gedacht werd deze in de tweede helft der week te houden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige Noord-Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. uw behanger SCHERMERHORN - Donder dag 10 Mei had de eerste openbare eindles plaats van de R. KT. Land bouwschool van de L.T.B. te Schermerhorn. Nadat 's morgens de vergadering van de Commis sie van Toezicht was gehouden, kwamen om ongeveer half twee bestuur, met schoolhoofd, ver schillende ouders en leerlingen en genodigden bijeen in de zaal van de heer Bontje. De heer J. van Saasse, voorzit ter van de commissie van toe zicht, opende de bijeenkomst met een enkel inleidend woord, waar in hii zijn vreugde uitsprak over het feit, dat na het kortstondig bestaan der school (sinds 2 Jan, 1950) nu reeds aan 9 leerlingen het einddiploma kon worden uit gereikt. Toen ving de eindles aan, waar in de leerlingen van de 4e klas, 9 in getal, naar genoegen van het schoolhoofd de verschillende vra gen beantwoordden. Burgemeester Driessen felici teerde eerst de jongelui met het behaalde succes, prees de dege lijkheid van het onderwijs en hoopte, dat de jongelui de ont vangen lessen tot hun groot voor deel in practijk zouden brengen.. U ziet wel, zeide spr., dat in een noodschool toch ook degelijk on derwijs kan worden gegeven. Daarna reikte de Burgemeester de diploma's aan de jongelui uit. Ih. Schroevers sprak de jongens toe en zeide het zo belangrijk te vinden in het landbouwonderwijs dat de jeugdige boeren de pro blemen leren zien in de land bouw; spr. hoopte dat zij op de ze goede grondslag verder zich zouden ontwikkelen om de pro blemen, welke aan de orde zijn, te kunnen oplossen. Z.E Rector v. d. Hoogte wees op dé boven de vakkennis uit staande godsdienstkennis en les sen in de katholieke maatschap pijleer, want als deze lessen niet ih practijk worden gebracht, dan is het leven een mislukking. Weest dus goede boeren, flinke mensen, degelijke katholieken. De godsdienstleraar, Pastoor Standemeijer, gaf de vertrekken de leerlingen dé goede raad mee, hun leerboeken niet weg te doen, maar als goede vrienden dikwijls te raadplegen, de vrije tijd altijd goed en ook nuttig te besteden en zich verder te ontwikkelen. De heer Schaper dankt voor de prettige geest, die heerste op de schooi, onder de jongelui onder ling en voor de vriendschap, die hij van de jongelui ondervond. Houdt die vriendschap onderling vast en laten wij ook met elkaar contact blijven houden. De heer P. van Langen, penningm. van de Comm. van Toezicht, wil de vriendschapsband onderling blij vend gelegd zien in een bond van oud-leerlingen, welke met de oud-leerlingen van Spanbroek zeer gemakkelijk één bond kan vormen. Als Pastoor van Leipsig van Beemster de gediplomeerden en hun ouders, bijzonder zijn paro chianen, van harte gelukgewenst HEERIIU GOWA ARD -Zuid. Vriidaemiddae woei van het Gemeentehuis en verschillende andere huizen de Ned. driekleur ten teken dat er iets biizonders eine eebeuren. Om oneeveer half vier betraden de eenodieden het nieuwe schoolgebouw wat die middag werd geonend. De burgemeester van Heerhu- gowaard de heer B. J. F. Sut- man Meijer was de eerste spre ker gevolgd door de heer Bos, Inspecteur v.h. L.O» in dit rayon. Aan het slot van zijn toespraak verzocht de heer Bos de aanwe zigen zich in de gang op te stel len en daar knipte de inspecteur onder het uitspreken van enkele toepasselijke woorden het lint door. Hierna was er gelegenheid de school te bezichtigen. De bouw der school is zeer voorspoedig gegaan, en zowel de gemeente-architect de heer E. Besteman en de aannemer de heer Cor Kooy en zijn staf heb ben eer van hun werk. Wanneer men vanaf de Lin- denlaan de school betreed, komt men eerst langs een fraai aange legd tegelpad. De school zelf is omgeven door een deskundig aangelegde beplanting. In de school gekomen hebben we dan aan onze linkerzijde een kamer voor het hoofd der school en de schoolarts. Dan zijn er 3 schoollokalen, elk lokaal heeft een aparte kleur t.w. crème, zeegroen en rose. Het zijn prachtige lokalen vol licht vanwege de grote ramen die tevens een heerlijk uitzicht geven op de landelijke omgeving. Aan de andere zijde van de lange gang heeft men kapstokken W.C's en bergplaats. Naast dé school is een fraai woonhuis ge bouwd voor het hoofd de heer S. Post voor wie het ook zeker in zijn 30-jarig ambt een grote dag was. Nadat het klokje een teken had gegeven dat de genodigden weer werden binnen verwacht en men hieraan gevolg had ge geven, voerden verschillende sprekers het woord t.w.: de heer Post .hoofd der school; de ge meente-architect, de heer Beste man; de aannemer, de heer C. Kooy; de heer A. Kooy; de oud inspecteur, de heer Feringa; de schoolarts, dokter Sikkema; de heren H. Bruin, v. Graft en de Groot, raadsleden; de heer A. Klamp en Eppinga. Tot slot sprak de Burgemeester een kort dankwoord waarna om 7 uur deze plechtigheid was beëindigd. Opgemerkt moet worden dat de school gebouwd werd door de fa. Cor Kooy uit H.H. Waard, schilderwerk fa. Dickmaat, H.H. Waard; electriciteitswerken de fa. Jacob Borst, H.H, Waard; loodgieterswerk fa. Burger, H.H. Waard; metselwerk fa. Hiltema, H.H. Waard; centrale verwar ming fa. Imming te Bergen; stoffering de fa. Glas te H.H. Waard., terwijl nog andere fir ma's hun medewerking verleen den. De uren voor de bezichtiging der school zullen nog nader wor den bekend gemaakt. heeft, en de heer Bontje, die de dank van de commissie van toe zicht had te incasseren, iedere vertrekkende leerling een doosje cigaretten had geschonken, sloot de heer van Saase onder dank zegging voor de belangstelling deze aangename bijeenkomst. De namen van de leerlingen, die het diploma behaalden, zijn: N. Boots (Beemster) met het praedicaat uitmuntend; Wim de Jong (Nieuwendam), Ad. Koeck- hoven (Ursem), Theo van der Lee (Ursem) met het praed. uit muntend, C. Rotteveel (Oudorp), Simon Nooij (Beemster), P. van Stralen, J. Terra, J. Tessel. Bii monde van Th. van der Lee werd de dank der leerlingen aan leraren en bestuur overgebracht. Tevens werd een prachtig kruis beeld aangeboden voor de nieuw te bouwen school. VERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK DE RIJP. Dinsdag vergader de onder voorzitterschap van de heer J. P. Poel, de Coöp. Boeren leenbank te De Rijp. Ongeveer 40 leden bezochten deze voor de leden belangrijke vergadering, daar de heer P. Put, waarnemend kassier en op financieel gebied zeer terzake kundig, een duide lijke uiteenzetting gaf betreffende de huidige toestand in het bank wezen. Aanleiding van deze uiteenzet ting was het financieel verslag van de heer Put, waaruit bleek dat momenteel meer spaargelden worden opgevraagd dan inge bracht. De bank komt hierdoor in moeilijkheden en zou, indien deze gang van zaken door zou gaan haar doel, niet kunnen be reiken. Naar aanleiding van de uiteen zettingen door de heer Put vroeg de heer Visser of het mogelijk was credieten te verst,rekken tbv. aankoop van landbouwmachines, dit om de bedrijven zo econo misch mogelijk te voeren. Dit al dus de heer Pit, is niet mo gelijk via de Bank, wel waar schijnlijk in het kader van de Marshall-hulp. De periodiek aftredende heren, n.l. H. v. d. Bosch, lid van het bestuur en J. Kramer, lid van de Raad van Toezicht, werden bij acclamatie herkozen. UITVOERING VAN ACHILLES EGMOND AAN ZEE De gymnastiekver. Achilles gaf de zer dagen in De Vergulde Valk onder leiding van de directeur, de heer K. Schroor, een uitvoe ring. Met gespannen aandacht heeft het publiek de werkelijk uitstekende prestaties gevolgd. De bezetting was, wat de dames leden betreft, zowel kwalitatief als kwantitatief buitengewoon; wat de heren betreft mochten de prestaties gezien worden, maar jammer is, dat Achilles slechts over zo weinig heren-leden be schikt. Van de heren mogen in het bijzonder genoemd worden de nummers hoogrek en brug en het nummer vrije oefeningen door de heer Hopman Jr. Bij de dames werd vooral bewonderd het werken op de evenwichtsbalk dat door de zaal in werkelijk ademloze spanning gevolgd werd. Luid applaus verwierf ook te recht mej. Hopman met haar nummer persoonlijke vrije oefe ningen. Maar ook het werk der dames op de brug en aan de rin gen was buitengewoon goed. Ter afwisseling dansten de da mes in Spaans costuum, waarbij de belichting jammer genoeg on voldoende was. Een zestal adspi- rantleden oogstte luide bijval met liedjes met guitaarbegeleiding. Tot slot gaven de dames een herhaling van het nummer bal spel uit de jubileumrevue, zeer gracieus en voerden zij knots oefeningen uit. Geslaagd BEEMSTER Dezer dagen slaagde onze plaatsgenote Mej. A. Bijman Jac. d. wonende aan Hobrederweg te Beemster als onderwijzeres. Zij zal voorlopig als onderwijzeres aan de O. L- Vrouwe School te West Beem ster worden aangesteld. OPPERDOES, 12 Mei. Witlof I 2526, II 59; aanvoer 2000 kg. W ARMENHUIZEN Uier» 15; grove 12; rode kool 6.8014.50; gele kool 6; witte kool 5.505.60. AVENHORN, 12 Mei. 6500 kg bieten I lang 15.1016.60, II 5.70 —6.80; 8600 kg witlof I 28—32, II 11—27, III 3—15; 2000 kg peen II 18.20, III 14.80. ALKMAAR, 15 Mei. Veemarkt. 24 vette koeien 6001000, 59 nuchtere kalveren slacht 3580, 86 varkens 1.861.92 per kg. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Mei 500 kg witlof 1 B 24, spek 69, 18000 kg gele kool 6—6.20, 26000 kg witte kool 5.505.60, doorge draaid 14500 kg gele kool en 16500 kg witte kool. De grote strijd meer is gestrec van het eerste wonderlijke w vriend en vija: er niet gewoon Wat gebeurde tekende nl. prot niet toekennen schop. Linksbac Velocitas zou ir opzettelijk een den buiten de 1 werkt. Maar d< de heer de Bru; protesten weg 1 bij zijn beslissin Trouwens uit scoorde Zwarter punt door links! bracht daarmee Verder kwam en nu wilde m strafschop, Zwarterheer Jacobs schoot, kers reeds op w ren, langs doeln fevolg van deze was duidelijk; rt er nu 4 maal ze minuut worden nieuw kwamen het veld en een gon. Het eerste slissend zijn en de gelukkige. Ni nuten in de eers pelde v. d. Wer net. Dolgelukki Drenten het ve hoop dat alsnog serschap was ger wel bij hoop blij de stemming it kamp leed onde niet. Velocitas v lucht. Officieel 21 voor Veloci wel geen veran Maar wat zijl er anders weef zijn het gehele fortuin toegelach teren precies zo van het legioen gerust op een go punten maken moeilijk en nu voorhoede in de ten er maar lief Reeds na 4 m pass van Fransei Drentse verdedig precies voor de nier, die natuur (01) en zes schonk linksbinm sliding Piet Eim< Groningse rech ongedekt. Even e en toen een ke De bekende Ts afstandloper En er zich op voort zoen» twee toppr ren. Hjj wil de in de geschieden 10.000 meter b minutengrens blij hii het beroem Gunder Hagg op n.l. 13 min. 58.2 verbeteren. NAT. TURNW BLOEME Laag was de tei voortreffelijk de dens de national den van gisteren Een bepaalde oei voorgeschreven, 2 der zijn gang kor De turnverenig: behaalde een eer: pnt. in de vrije oe een tweede mei knotsoefeningen-d derde in de baloe De sportvereniginj gendijk behaalde nmgen dames een 52 pnt. WIK-FTC kwam met een tv pnt. uit de hoep» mes. Voetbal HERMES D.1 ZILVEREN STEI Te Arnhem weri den voorgezet va Eteentournooi. In strijd won Be Qu lewijckers met 2- halve finale won 1 strafschoppen van Finale: Be Qui< J4 waardoor He het bezit van de kwam. STRENGE MA VAN MEDISCH! BOKSB! ME!e medische cor Nederlandse Boksl mt de artsen; Post Vaas, Van Voorn heeft een aantal die ter goed hoofdbestuur van voorgelegd. Deze besluiten Een bokser, het professional, die in h-o. is gegaan, die heelt verloren d( van de scheidsrecl h-o (groggy) is rn 6 weken niet b helst dus ook ni niet oefenen. Alvorens dan d- bokser weer gaat t hit de goedkeuring aische commissie. De ringarts krijg 1 j een gevecht ,de scheidsrecht u? moeten verz s^il te legger scheidsrechter aan gevolg geven. rekeni W°0rde e'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2