Amerika wenst Griekenland en iie in het Atlantisch Pact Turkiji De H. Vader spreekt Nederlands tot de K.A.B.-delegatie Bradley getuigt voor de Senaatscommissie Vijand legt vliegbases aan in Noord-Korea Prins Bernhard verdedigd De Grote Vier Bus van brug Tornado in 0„-Benga!en EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN H. Vader sprak Nederlands V.S.-ambassadeur in Londen legt een verklaring af Ministers bijeen in Augustus Procedure contra K.P.M. Scheepsberichten De herdenking van Rerum Novarum Audiëntie in de Zaal der Zegeningen Het blijft maar koud rDe Telegraaf" in ongelijk gesteld Vislossers staken in IJmuiden Mac Arthur had ongelijk ae^ort Nieuw pokkengeval in Tilburg Belgen ter aarde besteld Nieuw Abonnementsprijs t 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mad., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. pet m.fn., minimum f 2,50; in ake edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. r. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 16 Mei 1951 46e Jaargang No. 12168 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Ruim 8500 padvindsters uit het gehele land defileerden gisterochtend in een gestaag val lende regen op de Goudsberg te Lunteren voor Koningin Juliana, beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindsters Gilde, en ook Prinses Irene defileerde mede in haar eigen vendel. Tot de genodigden behoorde ook generaal-majoor Dürst Britt. Na het défilé opende de Koningin een aantal manden met postduiven, tien uit elk van de vijftien dis tricten. Elke duif had een stukje van een geheime boodschap onder haar vleugel. Zodra in ieder gewest de boodschap compleet binnen was, zou deze worden overhandigd aan de echtgenote van de Commissaris van de Konin gin. Daarna zouden overal kaarten met kruis woordraadsels worden verkocht ten bate van het bouwen van een kamphuis voor gebrek kige padvindsters, de „Blauwe Vogels". De boodschap luidt nl. „Help Blauwe Vogels hun nest bouwen. Doe mee aan het kruiswoordraadsel". Om 4 uur gistermiddag waren zo b.v. in Groningen al weer 9 vogels terug. Compleet was de boodschap toen natuurlijk nog niet, maar de zin al duidelijk aan iedereen. In Utrecht waren de duiven om 12.55 uur al weer „thuis". LONDEN, 15 Mei (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur bij het Hof van St. James heeft Dinsdag te Londen medegedeeld, dat de Verenigde Staten er op aan zullen dringen dat Grieken land en Turkye in de komende maanden als volwaardige leden zullen worden toegelaten tot het Atlantische Pact. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt aan de uit diploma tieke bron afkomstige mededeling over het Amerikaanse voorste] toegevoegd, dat de Amerikaanse regering hoopt dat het op de in Augustus a.s. te houden vergade ring van ministers der staten leden van het Noord-Atlantische Verdrag zal worden goedgekeurd. Vernomen wordt dat de Ameri kaanse regering op de in Decem ber j.l. te Brussel gehouden bij eenkomst van de Atlantische Raad reeds te kennen gaf voor standster te zijn van een volledig lidmaatschap der beide landen van het Pact Vorig verzoek verworpen De Griekse en Turkse regerin gen verzochten verleden jaar him landen toe te laten tot de organisatie van het Noord-Atlan tische Verdrag. Deze verzoeken werden in September 1950 door de op dat tijdstip te New York vergaderende Atlantische Raad RECHTBANK ACHT ZICH ONBEVOEGD De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de procedure tussen de heren Lokollo en Aponno namens Am- bon, en de K.P.M De rechtbank verklaarde zioh onbevoegd om van de zaak kennis te nemen en ook over de handelingen van een buitenlandse mogendheid. Ver voer van oorlogstuig heeft op zichzelf geen schgde veroorzaakt. Van onrechtmatige daad kan niet worden gesproken. De eisers zijn veroordeeld tot de kosten van 400 gulden van het proces. Grote Beer, 12 Mei te A'dam van Djakarta. Somersetshire, 15 Mei te Amsterdam van Djakarta. Indrapoera, R'dam-Djakarta, 14 Mei 8 uur te Genua. Cheshire, Djakarta-Amster dam, 14 Mei dwars Port Sudan, Rode Zee. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 13 Mei van Belawan. Sibajak, R'dam-Melbourne, pass. 13 Mei Gibraltar. BERTHA HERTOGH'S HUWELIJK NIETIG VERKLAARD De civiele kamer van de Bre dase Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Nederlanden tegen Bertha Hertogh en Mansoer Ada- bi, de 22-jarige onderwijzer te Singapore, aan wie Bertha Her togh door haar Maleise pleeg moeder was uitgehuwelijkt. De rechtbank verklaarde het huwe lijk nietig. (Van een K.N.P.-correspondent) VATICAANSTAD Hedenmiddag (Dinsdag) heeft Z.H. de Paus de nationale groepen van katholieke arbeiders, die hebben deel genomen aan de Rerum Novarum-herdenking te Rome, in een speciale audiëntie ontvangen. De deelnemers aan deze audiëntie hadden zich reeds in de boven de ingang der Sint Pieter gelegen Zaal der Zegeningen opgesteld, toen de H. Vader onder luid applaus op de Sedia Gestatorïa werd binnengedragen. onderhield zich lange tijd met verscheidenen der aanwezigen. Eenieder viel het op, dat de H. Vader zich bijzonder lang onder hield met Mgr. Huurdeman, Vi caris-Generaal van het Aarts bisdom Utrecht, en met de heer A. C. de Bruijn, verbondsvoor zitter van de KAB. Tijdens deze audiëntie werden aan de Paus talrijke geschenken aangeboden zoals albums schilde rijen, Zwitserse horloges en pa ramenten. Het geschenk van de Neder landse arbeiders bestond uit een zestig centimeter hoge vaas van Delfts aardewerk- Deze vaas was speciaal voor deze gelegenheid ontworpen. Op de voet stond het Pauselijk wapen. De versierde deksel werd bekroond door de Pauselijke tiaar. Nadat deze vaas was aangeboden, heeft de H. Va der dit geschenk geruime tijd met bewondering bekeken. De H- Vader begroette het eerste dc Duitse pelgrims in de Duitse taaL Daarop richtte hij zich in het Nederlands tot de Nederland se delegatie. Doch nauwelijks had hij in het Nederlands de woor den „Beminde Zonen en Doch ters" uitgesproken, of de Neder landse aanwezigen barstten en thousiast in een hartstochtelijk gejuich los en riepen „Leve de Paus!" Toen het gejuich enigs zins was bedaard, vervolgde de H. Vader Zijn toespraak in het Nederlands en zeide: „Wij smeken van harte God's overvloedige ge naden over U af." Wederom ontlokten deze woor den 'n langdurig applaus. Hierop sprak de Paus nog enkele kor te zinnen in het Frans, Engels en Spaans. De H. Vader was tijdens deze audiëntie omringd door leden van de Edelgarde en van de Zwitser se Garde. Onder de dienstdoende kamerheren bevond zich ook de Nederlander P. J. Spoorenberg, voorzitter van de algemene Kath. Werkgeversvereniging. Geschenk van de Nederlanders. Na Zijn toespraken daalde de H. Vader van Zijn troon af en (Van onze weerkundige medewerker) Het is voor velen wel een grote teleurstelling geweest, dat net weer met Pinksteren ondanks de goede verwachtingen niet wat beter was. En de weerkundigen zullen dan ook met een gevoel van wrevel naar de zware wolkenbanken hebben ge keken, waaruit nu en dan zelfs een buitje viel. Laat het voor hen een troost zijn, dat niet alleen wij, maar ook b.v. de Engelsen gedupeerd zijn, daar ook zij met Pinksteren mooi weer hadden verwacht. De schuldige aan deze ongewenste Pinksterverrassing was een storing, die van het Noorden komend over de Noordzee ons land onder de voet liep, daarbij veel bewolking en soms lichte regen veroorzakend. de temperatuur ook zeer laag was, nl. ongeveer 11 gr., had het weer wel een zeer onaangenaam karakter. Ondertussen houdt het hoog bij Ierland nog stand, maar daar het zich bijna met verplaatst, zullen we hier de eerste dagen nog niet van kunnen profiteren. Integendeel zelfs, want het ziet er naar uit dat nieuwe storingen rond dit hogedrukgebied zullen trekken, hetgeen tot gevolg heeft dat ze juist een baan over ons land nemen. Men moet dus nog op voor de tijd van het jaar koud weer en nu en dan lichte regen rekenen. De maximum tempe raturen bedroegen gisteren 11 gr. te Den Helder en De Bilt, 12 te Eelde en Twente. BUENOS-AIRES. 15 Mei (A.P.) Het semi-officiële blad Demo- cracia verdedigde vandaag Prins Bernhard's opinie over de Ar gentijnse politiek. Democracia zinspeelde op een verklaring, die de democratische (conservatieve) partij gisteren avond heeft afgelegd, n.l. dat zij een nota aan de Nederlandse legatie heeft gezonden, waarin critiek wfordt geleverd op de Prins, omdat hij op een pers conferentie in Den Haag heeft medegedeeld, dat zeventig pro cent van de bevolking van Ar gentinië de herverkiezing van president Peron wenst. Democratia schreef, dat een dergelijke critiek ontoelaatbaar was, omdat zij een respectabel, goed man betrof, die geen enkel land zou kunner» beledigen en er niet over zou denken zich in binnenlandse aangelegenheden te mengen. BEROEP OP TRUMAN De doodvonnissen van Duitse nazi's WASHINGTON, 15 Mei (A.P.). President Truman is vandaag verzocht de zeven nazi's, die in Duitsland wegens oorlogsmisda den tot de strop veroordeeld zijn, in zijn hoedanigheid van staats hoofd te begenadigen. tl' In het kort geding, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. 3. E. Baron de Vos van Steenwijk, aanhangig heeft gemaakt tegen de uitgever van het dagblad de Telegraaf en tegen de heren J. M. Goedemans, J. J. F. Stokvis (hoofdredacteuren) en J. Luger (verantwoordelijk voor de ru briek Pasquino), heeft de presi dent van de Amsterdamse recht bank, mr. C. W. Thöne, gister morgen, uitspraak doende, de Commissaris der Koningin in het gelijk gesteld. De uitgever van het dagblad de Telegraaf en ieder der drie andere gedaagden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, geraamd op f 175.en voorts de gedaagden bevolen „zich te onthouden van enige publi catie in dat dagblad, waarin in verband met de zaak-Menten eer en goede naam van Baron de Vos van Steenwijk worden aangetast of in gevaar gebracht, door be tichting of suggestie, dat hij de goederen (bedoeld worden hier de tapijten) op onoirbare wijze zou hebben verkregen". De ge daagden werden voorts veroor deeld tot betaling van een dwang som van f25.000 aan Baron de Vos van Steenwijk voor de Stich ting 1940-1945, echter alleen wan neer zij voormeld verbod in de toekomst nogmaals zouden over treden. Gistermorgen vroeg is een sta king uitgebroken onder de IJmuidense vislossers als reactie op een voorlopige regeling van het beloningssysteem die het col lege van rijksbemiddelaars voor dit gedeelte van het visserijbe drijf ontwierp. De nieuwe rege ling is een prestatie-systeem ge worden. PARIJS, 15 Mei, (A.P.) De plaatsvervangers der Grote Vier hadden vanmiddag nauwelijks de tijd om elkaar te begroeten, voordat de bijeenkomst verdaagd werd. De hele vergadering duur de ongeveer 30 seconden. Dr. Philip Jessup van de Ver. Staten riep de aanwezigen tot de orde en stelde vast dat geen van zijn drie collega's het woord wenste, en verdaagde de confe rentie tot morgen 16 uur. Het was de 52ste bijeenkomst van de plaatsvervangers. verworpen en men besloot dat beide landen slechts zouden wor den ingeschakeld bii de plannen der Atlantische verdragsstaten om een verdedigingsstelsel voor het Middellandse Zee-gebied te ontwerpen. Sindsdien zijn de Verenigde Staten, naar verluidt, er steeds sterker van overtuigd geraakt dat slechts een volledig deelge nootschap van Griekenland en Turkije aan de Atlantische ver dragsorganisatie de veiligheid van het oostelijk gedeelte van het Middellandse Zee-gebied zal ver zekeren. Alhoewel reeds was besloten beide landen in te schakelen bij het verdedigingsstelsel voor dit gebied, konden nog geen doel treffende practische maatregelen daartoe worden genomen, daar zich vertraging heeft voorgedaan bij het organiseren van het opper bevel over de strijdkrachten der staten-leden van het Atlantische Pact in het Middellandse Zee gebied. f 8000.- GESTOLEN Inbrekers in Den Haag hebben zich, tijdens de afwezigheid van de bewoners, meester gemaakt van een stapel bankbiljetten, ter waarde van f 8000, WASHINGTON, 15 Mei (Reu ter). Dinsdag is de voorzitter der verenigde Amerikaanse staf chefs generaal Omar Bradley, als derde getuige voor de verenigde senaatscommissie van onderzoek verschenen. Hij zei er van op de hoogte te zijn, dat enige critici ongeduldig waren over het plan der regering om een beperkte oorlog in Korea te voeren en vroegen om „de kaarten op tafel te leggen". Dit was echter van zuiver mili tair standpunt niet wenselijk, al dus Bradley. De V.S. bevonden zich niet in de beste militaire positie om dit te te doen. „Zelfs indien de volkeren de vredes-. kansen wilden verspelen door een algehele oorlog te verhaas ten." Contra Mac Arthur Bradley verklaarde, dat het programma van Mac Arthur de instelling van een blokkade van communistisch China het bombarderen van Mandsjoerijse bases en het gebruiken van Chi nese nationalistische troepen van grote militaire waarde was voor zover het de campagne in Korea betrof. Hij voegde hier echter aan toe dat de verenigde stafchefs van mening waren, dat deze voorgestelde maatregelen het risico van een wereldoorlog zouden vergroten, hetgeen niet BIJ DARMSTADT ERDING, Duitsland 15 Mei, (Ass. Press). Vanmorgen zijn vijf mensen verdronken en acht gewond, doordat een bus, waar mee Duitse vluchtelingen uit het Oosten vervoerd werden van een noodbrug in het negen meter diepe Isar kanaal stortte. De chauffeur en 20 passagiers onder wie de gewonden, wisten uit de vrijwel ondergedoken bus te ontsnappen door de ruiten te breken en naar de kant te zwem men. De bus keerde terug uit Darmstadt. onnodig genomen moest worden. Enige van deze maatregelen zou den wellicht de Verenigde Sta ten verantwoordelijk maken voor eer» uitbreiding van de oorlog, met het gelijktijdig verlies van hun meeste, zo niet alle. bond genoten. Doel V.S. strijdkrachten Het doel van de Amerikaanse strijdkrachten was te verhinde ren dat het communisme in het bezit van de arbeidskrachten, de hulpbronnen, de grondstoffen en de industriële capaciteit nodig voor eer» wereldoverheersing, kwam. Dit was in Berlijn, in Griekenland en in Korea op ver schillende manieren gelukt, aldus Bradley. NEDERLANDSE GROENTE NAAR DUITSLAND BONN, 15 Mei (Reuter). Door een lid van de Nederlandse ambassade alhier is heden mede gedeeld, dat vandaag of morgen een nieuw invoerquotum voor Nederlandse groente ter waarde van 1.1 millioen dollar of bijna 4.2 millioen gulden beschikbaar zal worden gesteld. AANTAL GENEZEN- VERKLAARDEN THANS 19 Gisteren werd te Tilburg een nieuw geval van pokken gecon stateerd. De bron ervan kon wor den opgespoord. Drie nieuwe contacten werden tengevolge hiervan in quarantaine gesteld. Inmiddels zijn heden weer zes patiënten als genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Het totaal aantal genezen ver klaarden steeg hierdoor tot 19. Van de 44 gevallen worden er thans nog 25 verpleegd. De toe stand der patiënten is onverdeeld gunstig. DE AUTORAMP BIJ ROTTERDAM BRUSSEL, 14 Mei. Onder enorme belangstelling zijn Zater dag te Haren bij Brussel de zes slachtoffers van het autobuson geval te Rotterdam ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot der slachtoffers was Vrijdag door een Nederlandse auto naar Haren overgebracht. Men had de stoffe lijke overblijfselen opgebaard. Talrijke afgevaardigden van muziekverenigingen waren naar Haren gekomen om een laatste groet te brengen aan hun onge lukkige collega's van de Getry- kring. Terwijl afgevaardigden van het gemeentebestuur, de stad Brussel, het militair hospitaal, het plaatselijke Rode Kruis en talloze particulieren langs de lijk baren defileerden, werden in groten getale bloemstukken en kransen neergelegd. Te 11 uur vond in de St. Elisa- bethkerk te Haren de plechtige uitvaartdienst plaats, waarna on der klaroengeschal van de har monie de „Getrykring" de droeve stoet grafwaarts toog. Aan de groeve werd o.a. gesproken door de burgemeester van Haren. Een van de overlevenden bleek, nadat hij tot bewustzijn was gekomen, op de dag van het ongeval van zijn spaarduiten, groot 28000 fr., te zijn beroofd. DEBARKATIE „SOMERSETSHIRE" 550 Ambonese militairen met hun gezinnen, zijn gisteren met de „Somersetshire" in Amster dam aangekomen. Zij werden namens H.M. de Koningin toe gesproken door generaal Buur man van Vreeden. Tijdens de reis werden drie baby's geboren. In totaal kwamen 270 kinderen mee. TOKIO, 15 Mei (Reuter). Reeds eerder is gemeld dat de communisten blijkbaar bezig zijn voorbereidingen te treffen om ook aan hun zijde vliegtuigen in de strijd te werpen, die dan hun bases in Noord-Korea en niet in Mandsjoerije zouden moeten heb ben, om geallieerde vergeldings- aanvallen op het laatstgenoemd gebied te voorkomen. Een hoge functionaris van het hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft Dinsdagavond hiorover me degedeeld dat de Chinese commu nisten, ondanks aanhoudende ver woestende luchtaanvallen der ver bondenen, onverdroten voortgaan met het aanleggen van een keten van vliegbases in Noord-Korea, zich uitstrekkend van Oost- tot Aan het défilé van het Nederlands Padvindsters Gilde, ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, nam ook Prinses Irene, temidden van haar zuster-padvindsters, deel. Westkust, waarvan althans straal jagers zouden kunnen opstijgen. De officier deelde mede, dat de communisten in de Noord-Kore- aanse hoofdstad Pjongjang de bouwvallen van gebombardeerde gebouwen langs de hoofdweg hebben weggeruimd en er een ge ïmproviseerd .doch zeer goed bruikbaar vliegveld hebben aan gelegd. De officier gaf toe, dat lucht- aan vallen der communisten bo ven Korea aanzienlijke schade zouden kunnen aanrichten. Ver duisteringsmaatregelen zijn slechts van kracht voor een strook gebied ten zuiden van het front van en kele kilometers diep. Bij de huidige situatie is niet voorzien in het verspreid opere ren van troepen en voertuigen der verbondenen, daar het nog niet nodig is geweest. 200 PERSONEN GEDOOD OF GEWOND DACCA (Oost-Pakistan), 15 Mei (Reuter). Volgens te Dac ca ontvangen berichten heeft Zaterdag een tornado over het district Faridpoer in Oost-Ben galen gewoed. Tweehonderd per sonen werden gedood of gewond. Er werd aanzienlijke schade aan gericht. TWEE KINDEREN GEDOOD BIJ ONGEVALLEN Op één dag zijn te Wanroy in Noord-Brabant twee ongevallen geschied die evenveel levens van kinderen hebben geëist. Een tweejarig jongetje liep te gen een auto en werd op slag ge dood en een vijfjarig knaapj dat een hoop oud papier had aan gestoken liep dermate brandwon den op dat t na naar het zieken huis te zijn overgebracht over leed. Tijdens de rit naar het ziekenhuis had de chauffeur van de auto nog een aanrijding, doch deze liep gelukkig goed af.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1