)Mei a.s. Voormannen der K.A.B. werden Pauselijk onderscheiden Prins Bernhard gast bij Philips-festival De afgevaardigden wachten nog op nieuwe Onderwijs-ontwerpen SCHEVENINGER VISSERS PIKTEN HALF VERDRONKEN PILOOT OP VLUCHT IN DE NACHT ELS 5-1 "still making friends /ordt wol edkoper? t Gouden Kruis de Westerweg De Bruijn in particuliere audiëntie ontvangen Hoge Nederlandse ambtenaar in arrest RADIO Niet-gevaccineerde militairen Naar wij vernemen: ,Wij bij Philips..J Rook met Uw Uit de (gedecimeerde) Tweede Kamer Bezuinigingsmaatregelen - helaas - onvermijdelijk Lesvliegtuig in de Noordzee gestort /rDenk maar aan je moeder of aan je meisje Nog een lichtpunt voor Bolsward door E. J. Rath tSVERWACHTING deeld door het K.N.M.l. It. Geldig van Donder- tot Vrijdagavond. (WEGEND DROOG le bewolking en bijna oog weer. Matige of vrij wind tussen Noord-Oost Op enkele plaatsen llch- vorst, morgen overdag re temperaturen dan Advertentie ende berichten wijzen de wolprijzen een hoog- ebben bereikt en lang- id weer naar beneden el een bericht, dat elke iet genoegen leest. De oor het levensonderhoud oog geworden, dat het oeilijker wordt, eens iets •oor het huishouden aan en. is het prettig, dat U nu nige kosten in het bezit nen van het schitterende tafelbestek. Elk stuk van are tafelbestek is door en kvrij; een bezit, dat U ier óp uw tafel zult ge- Men ontvangt het geheel /oor de waardebonnen oorkomen op elk pakje -ï Thee van Niemeijer. us zeker dubbel genieten aeijer's pittige Paarsmerk geurige Gala-Thee en ■Thee. U drinkt de fijn- liteit Koffie en Thee en paart U gaandeweg het 5 „Safira"-tafelbestek bij Vanneer uw winkelier de Berde geschenkenlijst niet g mocht hebben, schrijft n een kaartje naar Nie- Ironingen en U ontvangt :n exemplaar. AGSV 1 2—0 iTwisk 2 8—3 it 2de Valken 1 34 rge 2—HOSV 1 0—3 -RK DVO 1 7—3 Hollandia 3 02 -WW 2 3—2 s 2—Forward 3 10 >d 1—Blokkers 1 0—2 en 1N. Niedorp 1 20 SSV 1 4—7 SVW 1 3—1 -DREO 2 na verl. 43 ijk 1—Kolp. B. 1 0—2 VZV 1 0—3 2—WGW 1 1—2 1Winkel 1 12 lis 2—Holl. T. 1 2—6 1Geelzwart 1 31 ig 1Flevo 1 51 -Con Zelo 1 41 -Waterv. 2 31 -SRC 1 0—3 2Opperdoes 1 42 iders 1St. Victor 2 43 2—RK AFC 3 1—2 -DTS 22—1 lis 2—VIOS 1 1—3 r 1Vitesse 3 32 [ia 1Berdos 1 25 2—CSV 1 0—2 n 2—USVU 2 1—2 H. VOETBAL-BEKER i A: risiaDindua 32 ipp.Forward 10 o B: ezen—HCSV 3—1 Zouaven 41 3 C: -J. Holland 13 'CZeevogels 51 3 D: mHSV 0—3 ritesse 0—0 E: aW.Waard 2—1 p F: .—Helder Helder heeft ruggetrokken. ZAP d G: Zilverm. IVV o H: -OSV 2 pvvz letitie-wedstrijd: B 2Alkm. B 6 N. Holland C: 2—3 1—0 n. d. g. 1—2 2—0 2—3 uibers- Nu moet AFC zich ■er inspannen, doch de Zee back Huibers weert zich en daarnaast laat hun u verrassende staaltjes /lenig applausje is dan ook si. Toch is in de 30e min. malty ook hem te machtig m maakt 31 voor AFC innen van Goudal blijven sportief door vechten en ijd blijft het aanzien vol- waard. Daarna scoort de 'e v. Liempt op keurige no. 4. Een fraai doelpunt, enkele malen weet Zee- het de AFC achterhoede te maken, maar alleen een is het resultaat. Voordat •heel donker wordt scoort •s 5—1 en fluit de scheids- r het einde van deze in de verstandhouding gespeelde ijd. e 2—R.K.A.F.C. 3 1—2 3de elftal, waarin enkele >n medespeelden, zag kans >tricum met 21 van Vi- 2 te winnen. Het was n prestatie. Hoorn Obdam erhugow.-Broek op L. Den Helder Anna Paulowna Schagen •erhugow.-Broek op L. :erhugow.-Broek op L. Alkmaar DONDERDAG 17 MEI 1951 PAGINA 3 ROME (K.N.P.) Z.H. de Paus heeft ter gelegenheid van de reis der Katholieke arbeiders naar Rome verscheidene bestuursleden der Katholieke Arbeidersbeweging een hoge Pauselijke onder scheiding verleend. De heer A. C. de Bruijn, verbondsvoorzitter der K.A.B., werd benoemd tot Commandeur met plaque in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Tot Ridders in de Orde van de H. Gregorius werden benoemd de heren J. A. Middelhuis, algemeen secretaris van de K.A.B., en J. Maenen, voorzitter van de K.A.B. in het diocees Roermond. Tot Ridder in de Orde van de Heilige Silvester zijn benoemd de heren F. Keesen, vice-voorzit- ter van de K.A.B. in het diocees Haarlem uit Rotterdam; N. van Dommelen, secretaris van de Textielarbeidersbond „Sint Lam- bertus" uit Utrecht en C. G. Bek kering, algemeen secretaris van de Nederlandse katholieke Ver eniging van Handelsvertegen woordigers, Agenten en Ver zekeringsinspecteurs „Sint Chris- toffel". eveneens uit Utrecht. Alle K.A.B.-ers waren Dins dagavond bijeen in de grote zaal van het pension Salviati te Rome, toen mgr. Huurdeman, vicaris-generaal van het aarts bisdom Utrecht, de zes geridder- den de versierselen van hun on derscheiding opspelde. A. C. de Bruijn in particuliere audiëntie De Heiige Vader heeft de uit drukkelijke wens te kennen ge geven de verbondsvoorzitter van de K.A.B. de heer A. C. de Bruijn, nog eens in eens parti- euligre audiëntie te ontvangen. Deze wens zou de Heilige Vader fe kennen hebben gegeven we gens het imponerende aandeel dat de Nederlandse K.A.B. heeft gehad in de Rerum Novarum- herdenking te Rome. Bovendien zou het grote aantal Nederlan ders bii de sneciale audiëntie van Dinsdagmiddag, hun laaiend enthousiasme en hun hartelijke begroetingen eer» diepe indruk op de Heilige Vader hebben ge- TE DJAKARTA DJAKARTA (Aneta). Naar Aneta vernam, werd de heer H. Krijgsman, hoofdambtenaar van het Nederlandse Hoge Commis sariaat te Djakarta, Maandag avond door Indonesische autori teiten in arrest gesteld. Van de zijde van het Hoge Commissa riaat werd dit bevestigd, doch met de mededeling, dat de heer Krijgsman Dinsdagavond, na stappen van het Nederlandse Hoge Commissariaat bij het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, weer in vrijheid werd gesteld. PROGRAMMA VRIJDAG 18 MEI HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Cello er» piano; 11-30 Gramofoonmu ziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 „Meidoornsoorten voor de tuin", causerie; 14.15 Promenade-orkest en soliste; 15.00 Voordracht; 15.20 Strijk kwartet; 16.10 Vocaal ensemble; 16.30 Gramofoonmuziek; 16.40 Voordracht; 17.00 Verzoekpro gramma; 17.30 Friese uitzending; 17.45 Volksmelodieën; 18.00 „In dienst van het Vaderland"; 18.10 Orgelconcert; 18.30 „De Apostel der Achterhoek", causerie; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Regeringsuitzending; „Verkla ring en toelichting"; 19.35 „Een goed woord voor epr» gpede zaak"; 19..40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Marinierskapel (21.0521.25 Kanker en kanker bestrijding, causerie); 22.15 Pia- nodua; 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonheid"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon muziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding: 10.20 Gra mofoonmuziek: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Bariton en piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Orkestconcert; 32.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Sportberichten; 13.00 Nieuws; 13,15 Allerlei; 13.20 Metropole-orkest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Orgel spel: 15.35 Hersengymnastiek; 16.00 Lichte muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Filmprogramma; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeonorkest en solist; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianoduo; 19.15 „Beurs en Buikriem", causerie; 19.30 Vredesboodschap aan de kinderen: 19.45 Reportages; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraken; 20.15 „Holland", declamatorium met muziek; 21.00 Populaire muziek; 21.30 Aetherforum: 22.00 Buiten lands overzicht: 22.15 Viool, or gel en zang; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „Huwelijk vaij A tot Z", causerie; 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek. maakt. Deze particuliere audiën tie heeft Z.H. de Paus gisteren morgen om half elf in zijn bibliotheek verleend. De audiën tie van de heer De Bruijn vormt een nieuw bewijs van de grote sympathie van de Paus voor Nederland en voor de inspannin gen die de K.A.B. zich heeft ge troost om de Rerum Novarum- herdemking te doen slagen. Eerste gToep Kajotters reeds op de terugweg Woensdagochtend om vijf uur hebben de 246 Kajotters uit Bra bant en Limburg Rome ver laten met bestemming Genua. Zij maken hun reis in touring cars. De Kajotters uit de noorde lijke provincies van Nederland vertrekken Donderdagochtend met touringscars uit Rome. Donderdagochtend zullen ook de Nederlandse arbeiders met twee extra-treinen weer naar Nederland terugkeren. MOGEN DE DEUR NIET UIT 's GRAVENHAGE. Met ingang van gisteren 16 Mei om 13 uur zijn op bevel van de legerleiding alle militairen, die niet in het be zit zijn van een geldig pokkenbe- wijs in hun kazernes en gebou wen geconsigneerd. Dit geldt' ook voor militairen die na 12 Mei zijn gevaccineerd of gerevaccineerd. Deze maatregel is een voor zorgsmaatregel, zo vernemen wij van bevoegde zijde, en behoeft geen enkele reden van bezorgd heid te geven. wordt de Amsterdammers drin gend aangeraden zich te laten inenten tegen pokken; is „Oliebollen-Nel", een 41- jarige Nijmeegse, die Joden en illegale werkers in handen van de Duitsers zou hebben gespeeld, te Rotterdam vrijgesproken; heeft de burgemeester van Til burg de automarkt aldaar in ver band met het pokkengevaar ge sloten; kwamen gisteren zestien kelder ruimten in een nieuwe woonwijk ter beschikking van de Haagse jeugd. Dit jeugdtehuis zal elders navolging vinden; fusieerden twee Amsterdamse taxibedrijven met samen totaal 203 wagens; ontvingen gisteren de Konin gin en Prinses Wilhelmina te 't Loo een deputatie van de „Maas- treechter Staar". EINDHOVEN. Prins Bern hard is gistermiddag omstreeks één uur per vliegtuig op Wel schap bij Eindhoven gearriveerd. Hij werd ontvangen door mr. H. L. Woltersom, vice-president van de raad van commissarissen van De bouw van. de „De Ruyterschool", de nieuwe zeevaart school voor koopvaardij-officieren, welke op de Boulevard te Vlissingen verrijst, vordert gestaag. Het betonskelet is nu gereed. De foto toont het bouwwerk in zijn huidige staat, neergezet! de N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken. Van het vliegveld be gaf men zich naar het Philips Ontspanningsgebouw, waar de Prins aanzat aan een lunch. Een kleurig schouwspel, dat meer dan drie uur in beslag nam, trok in de middag en het begin van de avond langs een ere tribune aan de Emmasingel te Eindhoven, waar Prins Bernhard als gast van de raad van bestuur en van commissarissen van het Philips-concern had plaats ge nomen. Dit jubileumspel was een optocht van ongeveer 6 kilometer lengte, die zo nu en dan stil hield en dan kleine voorstellingen gaf. De titel was „Wij en Philips wij bij Philips". De wind was koud en guur, maar de half verstijfde toeschou wers bleven voor het overgrote deel koppig zitten, geboeid door de vele fraaie en fantasierijke taferelen, die hen tegen een achtergrond van een hoge fa- brieksgevel werden aangeboden. De stoet eindigde met een gran dioze hulde aan de op de tribune aanwezige leiders van 't Philips- concern door groepen van het personeel in sportkleding en met behulp van een grote wagen, die de personifiëringen van de schone kunsten aandroeg. Toen de laatste wagen van de stoet was weggetrokken, flitste reeds allerwege het schitterende licht kleed aan, waarin Eindhoven zich ter gelegenheid van dit jubileum heeft gestoken. Op de Grote Markt, onder een enorme „gloei lamp", dansen reeds weer vele jonge voeten bij de tonen van een gigantisch draaiorgel, dat daar voor deze gelegenheid is (Advertentie) Waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van óver! En daarom zegt de Virginia-roker hartgrondig „King's Cross, een sigaret naar mijn hartï De milde Virginia van standing - onschadelijk voor hart en longen. - Van harte zij is meer waard dan ze kost. - (Vervolg van pag. 1) 's-GRAVENHAGE De verongelukte vlieger heeft het leven te danken aan de vier koppen tellende bemanning van de Sch 62. Johannes Pronk, de 38-jarige schipper van deze kotter, vertelde ons de toedracht van het gebeurde als volgt: „We waren van middag aan het vissen voor Noordwijk, in de buurt van boei I.M. 4. Veel geluk hadden we niet, want ons net haakte steeds vast aan wrakken. Toen ik het net liet halen, zat er een propel ler in van een (vermoedelijk) in de oorlog in zee gestort vlieg tuig. Het net was gescheurd. We stonden juist te beraadsla gen, of we een ander net zouden uitgooien, toen er van de wal af een geel vliegtuig op ons af kwam vliegen, richting Noord-West. Het vliegtuig vloog erg laag. Ik zei nog tegen de jongens: „Als die nog wat lager vliegt, raakt-ie met zijn vlerk het water". Net had ik het gezegd of daar ging-ie: het toestel maakte een bocht, de rechtervleugel raakte het water en meteen dook het vliegtuig met de staart in de hoogte de golven in, ongeveer twee mijl van ons vandaan en een paar honderd meter naast de Sch. 74, die daar aan het vissen was. Daar hadden ze zeker, doordat ze aan het eten waren, niets ge zien, want de Sch. 74 bleef rustig liggen. Gelukkig hadden wij geen enkel net uit en daarom konden we er direct op af gaan. Ik liet de jongens uitkijken naar olie vlekken, maar we zagen niks. Door de stevige golfslag en de felle zon was het ook moeilijk om iets op het water te ontdek ken. De vlieger ontdekt We hebben zeker een half uur moeten stomen, 'voordat we hem ontdekten. Hij lag met zijn zwem vest om in een grote gelige vlek. „Help, help", riep-ie steeds. Je werd er wee van. Ik gooide een hoefijzervormige boei uit met een lijn er aan. Hij greep de boei beet en wij trokken hem naar t schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwartier bezig geweest om hem aan boord te krijgen. Door het zwemvest, de boei en de golfslag konden we hem bijna niet vast pakken. Aan boord Toen we hem eiridelijk scheeps hadden, hebben we hem achter over op het dek gelegd met een kussen onder zijn hoofd. Er kwam water en bloed uit zijn mond als je op zijn borst drukte. „Piloot, heb je nog meer mensen bij je?" vroeg ik. „Neen", zei-ie, „ik was helemaal alleen". Hij wou niet op het dek blijven. „Ik heb het zo koud, ik heb het zo koud" zei hij steeds. We hebben hem toen naar be neden gebracht, bij de kachel. Al zijn kleren hebben we van zijn lichaam gesneden en we hebben hem in dekens, lappen en kranten gewikkeld. Een van ons, Willem Korving, hield steeds een paar lappen tegen de kachel en als ze warm waren, hield hij ze tegen de benen van de piloot. Terwijl Willem zo met hem bezig was gingen wij weer naar dek om zo spoedig mogelijk naar Scheveningen terug te keren. Af en toe ging ik naar beneden om hem moed in te spreken. „Denk maar aan je moeder, jongen", zei ik, „of aan je meisje, dan kom je er wel doorheen". De kok had even voor het ongeluk gebeurde de aardappels en het brusselslof opgezet, maar dat staat er alle maal nog. We hadden twee vlag getjes in top om de aandacht van de wal te trekken. Toen we dan ook tegen zessen de haven bin nenkwamen kwam de haven meester dadelijk uit zijn kantoor. „We hebben een verongelukte piloot", schreeuwde ik. Hij be greep het direct en toen we aan de wal lagen was de geneeskun dige dienst er binnen tien minu ten. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer maakte gisteren een slechte beurt. De om een uur aangekondigde vergadering kon ook een half uur later nog geen aanvang nemen, omdat niet voldoende leden aanwe zig waren. Dr. Kortenhorst deed zo uitgebreid mogelijk voorle zing van de ingekomen stukken, in de hoop op nakomers, maar ook deze hoop ging niet in vervulling. Toen bleef niets anders over dan de maatregel uit te voeren, die het reglement in zo'n geval voorschrijft: Eerst werden de namen van de aanwezigen en vervolgens die van de afwezigen opgelezen. Eerst om half drie was de presentielijst voldoende getekend en kon de Kamer een aanvang maken met haar werkzaamheden. leerkrachten, dat aan de Middel bare Scholen werkzaam is. Zij stel de zich op het standpunt, dat het onderwijs aan meisjes het beste door vrouwelijke leerkrachten kon worden gegeven. De absentie kon voor een deel verontschuldigd worden met Straatsburg en 'n vergadering van de C.H. te Amsteivlam, maar voor een ander deel hadden blijkbaar teveel Kamerleden in de over tuiging geleefd, dat zij de behan deling van de Onderwijsbegro ting wel aan specialisten konden overlaten. Over het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs werden deze middag hoofdzakelijk detail opmerkingen gemaakt. De grote lijn ging voorlopig schuil achter nieuwe wetsontwerpen, die bin nenkort zullen worden ingediend. Wat de nieuwe wet op het M.O. betreft zal dat het geval zijn na de indiening van de nota inzake de onderwijsvernieuwing, aldus minister Rutten in antwoord op een vraag van mej. Nolte (kvp). Voorts braken verschillende afge vaardigden een lans voor de po sitie van de leraren. De minister zegde toe, dat binnenkort bespre kingen zullen worden gevoerd met de vertegenwoordigers van de organisaties. Op deze bespre kingen wiTCe hij verder niet voor uit lopen. Mej. Nolte (kvp) kreeg de toezegging, dat de jubileum gratificatie ook voor het M.O. zal gelden. Voorts werd nogal breed voerig gesproken over de Han delsavondscholen. De minister is van plan om hier een scheiding te maken tussen echte scholen en wat de bewindsman „bundels van cursussen" noemt. Mej. Nolte wilde de toezegging, dat dit on derscheid geen gevolgen zou heb ben voor de subsidie, maar de minister wikte zich wat dit be treft de handen niet binden. Wel verklaarde hij op verzoek van de heer Hoogcarspel (comm.) dat, hangende de nieuwe regeling, de bestaande subsidieregeling ge handhaafd zou blijven. Mej. Nol te (kvp) zal nog een opgave krij gen van het aantal vrouwelijke De heer De Loor (pvda) be treurde het uitstel van de tot standkoming van een MTS te Zwolle, de minister deed dat eveneens, maar onder de huidi ge omstandigheden moest het tempo jammer genoeg wat ver traagd worden. Wat de RK HBS fe Bolsward betreft, deelde de minister mede, dat eerst het aan tal bevoegde leerkrachten niet voldoende was om voor subsidie in aanmerking te komen. Inmid dels was dit bezwaar echter op geheven. De minister zal nagaan of de datum van ingang van de subsidie-verlenging nog vervroegd kan worden. Bij de afdeling „Nijverheids onderwijs" vroeg de heer Stapel kamp (ar) zich af, of de verde lende rechtvaardigheid wel was betracht ten aanzien van de sub sidiering van het protestant- christelijke nijverheidsonderwijs. Ook de heer De Ruiter (ch) be treurde het, dat juist verschei dene christelijke nijverheidsscho len het slachtoffer van de bezui niging zijn geworden. De heer Van Sleen (pvda) achtte het on juist, dat de hef*1 Stapelkamp (ar) alleen de aandacht had ge vestigd op de achterstand van de prot. chr. ambachtsscholen. Alle ambachtsscholen waren no dig met ->t oog op de industri alisatie. Minister Rutten merkte van zijn kant op, dat de bezui nigingen voornamelijk scholen gelden, die dit jaar toch nog niet kunnen beginnen. Er wordt naar gestreefd deze subsidies volgend jaar wel beschikbaar te stellen. Heden gaat de behandeling van de Onderwijsbegroting verder. Nuchtere kalverenmarkt Utrecht UTRECHT. - Op de Utrechtse nuchtere kalverenmarkt werden aangevoerd 341 nuchtere kalve ren. De prijzen waren van f 45 tot f 55. De handel was vlug. Woensdag is van Schiphol een toestel van de K.L.M. ver trokken met aan boord een aantal zieken die een bedevaart tocht maken naar Lourdes. Met grote zorg wordt een patiënte het vliegtuig ingedragen. FEUILLETON 26. „Bent u daar nog?" „Ja zeker", zei ik vriendelijk. „Gaat u toch weg!" „Ik denk er niet over." ,„U kunt daar toch niet blijven zitten?" „Waarom niet? Ik blijf zo no dig zitten, tot 't licht wordt, en dan wacht ik, tot u weer buiten komt. u komt niet meer van me af. Ik wil u spreken." »Bc*?iurf u niet binnen te la ten. Haar stem beefde. „Dan blijf ik buiten", ant woordde ik. ,,'k Zit hier best, een mens komt hier bij." Ik hoorde een ingehouden kreet van radeloosheid- Ik was blij, dat ik de ogen van de juffrouw niet kon zien. Dat waren de wapens, waarmee ze mij al een paar ma- len had verslagen. Wie weet, had ze er mij nu weer mee overwon nen, maar ze bleven verborgen in de duisternis achter het raam. „Maar er kan.... iemand ko men", zei ze met haperende stem. „Dan heb ik gezelschap." „Ik vraag u nog eens, gaat u alstublieft heen, meneer... me neer..." „Mansfield," vulde ik aan. „Waarom vraagt u naar de be kende weg? U wist, hoe ik heet." Weer kwam er een half inge houden uitroep. „Wist ik u naam?" fluisterde ze. „Ja zeker! Ik ben u man, weet u wel? U moest kennis met me zien te maken, als u 't zich kunt herinneren. U moet uitvissen, waar iets was, dan zorgde hij voor de rest. U bent uw opdracht toch niet vergeten?" Er drong een scherpe kreet van ontsteltenis door het raam, ge volgd door een geluid, dat op een zucht leek, en 'n korte stilte Toen sprak ze weer, hortend en bevend: „Hoe weet u dat? Hoe hebt u dat-.. Ik... ik..." Als u me binnen laat, zal ik u vertellen, hoe ik 't weet." „Ik durf niet!" „Ik kan niet zeggen, dat u erg trouw bent met de afspraak met dien lange meneer", zei ik. „Daar... daar ben ik juist zo bang om!" Nu klonk er door haar woor den heen een geluid, dat op een snik leek. „Dan zou ik u raden, me bin nen te laten." Hierna bleef het weer stil en ik hoorde haar het raam lang zaam dichtschuiven. De houding van de jongedame leek me raadselachtiger dan ooit. Ik kon er geen touw meer aan vastknopen. Brak zij opnieuw de onderhandelingen af? Dacht ze, dat ik wel weg zou gaan, als ze zich niet meer liet zien of horen? Dan kende ze me niet; eerst zou ze antwoorden op mijn vragen. Ik nam mijn vorige plaatsje maar weer in en nauwelijks zat ik met mijn rug tegen de pilaar, of ik hoorde achter me het klik ken van een slot en het geram mel van een ketting. Ik stond op en keerde me om. De deur ging langzaam open en ik zag in de vestibule licht bran den. „Als u in geen geval wilt gaan, komt u dan maar", fluisterde- ze. „Maar vlug, astublieft!" Ik stapte de drempel over; zij deed de grote deur achter me dicht, draaide het slot nog eens om en maakte de ketting weer vast. Toen zij klaar was, bleef ik haar aan staan kijken. Zij leunde met haar rug tegen de muur van de vestibule, naast de deur, met haar ene hand aan haar keel. De zilveren avondmantel droeg zij niet meer; ik had dus dezelfde slanke figuur in zachte,- witte stof voor me als in t Witte Huis. Maar nu was haar gestalten gebogen, ze zag er moe en verdrietig uit. En haar ogen! Er sprak een na meloze schrik uit. Mijn boosheid werd er door verslagen. Zo'n zelfde uitdrukking had ik eens gezien in de ogen van een bang hert, en zelfs toen, al had ik een dier voor, was mijn medelijden zo groot geweest, dat ik de jacht niet kon voortzetten. „Je" hoeft nergens bang voor te zijn, Mary", zei ik vriendelijk. „Ik zal je niets doen. Ik ben al leen razend nieuwsgierig en ik wou graag eens flink met je pra ten. Als vrienden." VIJFDE HOOFDSTUK Het was een hoge, wit gepleis terde hal, waar we in stonden. Er brandde slechts een klein lampje aan de muur, maar ik zag een helder licht schiinen door een spleet tussen twee zware gordijnen, die voor een deur hingen blijkbaar de deur van de zitkamer in de rechtervleugel. Ik liep er heen, hield een der gordijnen open en noodde haar met een gebaar, binnen te treden. Het scheen haar moeite te kos ten, zich te bewegen. Zij kwam langzaam van haar plaats en ging me met gebogen hoofd voor, de kamer in. Het was een zeer groot vertrek. Het nam ruim de helft der lengte van de rechtervleugel in beslag en was meer dan tien meter diep. Het was niet de huiskamer, zo als ik verondersteld had, maar de bibliotheek; en dan inderdaad een bibliotheek niet een heren kamer met een boekenrekje, zo als men die wel eens met zo'n weidsen naam bestempelt. Alle beschikbar® muurruimte ging tot op een zekere hoogte van twee meter van de vloer achter boe kenplanken schuil. Hoeveel dui zenden boeken daar wel stonden, kon ik zo gauw niet schatten, maar 't waren er heel veel, want alle planken stonden vol. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3