Bernard Verhoeven schaarde zich achter de minister Omringende industriegebieden van nature afzetgebied exclusieve mbiedingen rktberichfen EEN ONDERWIJSBEGROTING Wat de reisbeurskwestie van 't Reve betreft Marshallgeld voor monumenten! Naar wij vernemen: Welke Nederlanders in Tour de France? H. D. Louwes over onze landbouw Voor de Nederlandse agrarische productie Jloiiefttaatjei en Jlo56e/3laatljei Thee kroop, waar zij niet gaan kon SVERW ACHTING »ld door het K.N.M.I. geldig van Vrijdag- Zaterdagavond. IROOG WEER afgezien van enkele nde wolkenvelden er. Vrij krachtige tot istelijke wind. Iéts ho- eraturen. (Advertentie) VRIJDAG 18 MEI 1951 PAGINA 3 uit onze iJAARSCOLLECTIE A MOUSSELINE m br., in div. mod. rdessins 2.40 per meter 3ETTE ROMAIN m. breed. In zwart, me en itblauw 4.75 per meter TOF 140 cm. breed ical fibrane. In grijs beige 6.95 per meter grijze TWEEDSTOF cm. breed. Zeer ge kt voor npantalons 11.95 per meter yff alkmaar een audiëntie ,xc. de Bisschop van zal Woensdag 23 Mei audiëntie verlenen. Rijwielclub RBRUG Men ver mede te delen, dat de aan de Stille Om- Alkmaar, die de tocht el maken, Zaterdag- half elf op het kerk- den verwacht. TSjUBILEUM VAN ROUW VAN ERP NHORN Zondag 20 enkt het hoofd van de looi de dag, dat zij voor ïaar intrede deed bij het De dag wordt begon- een H. Mis uit dank en 's middags te 2.15 officiële huldiging plaats erenigingsgebouw. Tot ging hebben alleen de an kinderen van de ooi toegang. Te 4 uur jw van Erp recipiëren renigingsgèbouw. vlag in top NHORN De bouw ichting voor Bejaarden- gestadig voortgang, er 1 H.A. grote terrein gemaakt en van ver gebouwen zijn de fun- reeds gelegd. Eén der is reeds zover gevor- de dakspanten konden >pgericht. Bij die gele- ivapperde vanaf de top rlandse driekleur. inden en verloren Gevonden: geel lasje, vulpen, rode „rte autoped, 2 gedeel- een autokaart van Ne- kinderschepje, ballpoint atlood, autoped op lucht poppenmutsje, Duitse lond (teef), springtouw, leder, 2 koperen sleu- 'rm. van auto, motor- nen, kinderbril, kinder- e, witte kip. grijs suède dames- port. ,f 1.50, vulpen, clubkaart; zwarte inh. foto-album, bil— /V Alkmaar; spring- n lederen portemon- 28; wollen dames met groen (ruit); naie inh. f 2.— en wat een medaillon; groe nte hoofddoek; zwart- rtoped met zitje; witte oude bruine damespor- inh. f 10. en wat klein- etui met vulpen en blauw met bruine :n blokfluit in rood „Santos" Aangezien het prettig aandoet te ver een speldjesdag heeft vermelden we hier resultaat van „Santos" ariumfonds van de R.K. mdsbond, dat f 101.54 acht. l-SCKARWOUDE witlof I 29—31; I B 21 -25; II B 20—23; III 615; 6600 kg. prei kg. uien 13.60—17.70; —14.70; 3200 kg. r0de 24 000 kg. gele kool kg. witte kool 5.50 adraaid 22.500 kg. gele kg. witte kool en 6600 ENHUlZEiN rode kool gele kool 6.witte 70; uien 1« IJK 15.000 kg. 1430; 3000 kg prei sg. rabarber 6.2700 2534; witlof II 20 rode kool 1520; ele ko, r 6—6.70; 16-000 506.50; doorge- kg. gele kool en 5500 kool. (Van onze parlementaire redacteur) De debatten over de Onderwijsbegroting werden gisteren wat levendiger. Bij de afdeling Kunst sneed de katholieke woord voerder, Bernard Verhoeven, een onderwerp aan, dat in de kunstenaarswereld nog al wat beroering heeft gewekt en waar aan ook een principiële kant zit. De schrijver Simon 't Reve, die deelnam aan een door het departement van O., K. en W. uitge schreven prijsvraag en op grond van de litteraire Irwaliteit van zijn werk voor een reisbeurs in aanmeridng had kunnen komen, Is deze toch geweigerd, omdat de staatssecretaris bezwaren had tegen het zedelijlce gehalte. Bernard Verhoeven stelde zich in deze volledig achter de bewindsman. de deel van de beeldende kun stenaars verkeert iai behoeftige omstandigheden. In het bizonder beteeurde deze spreker het, dat geen subsidie werd gegeven aan het Ned. Volkstoneel en aan het Ned. Filminstituut. Door aan een prijsvraag deel te nemen, aldus de katholieke woordvoerder, onderwerpt men zich ook aan de aan te leggen maatstaven. In dit geval deed de betrokkene zulks vrijwillig en de vrijheid van de schrijver was dus on geen enkele wijze aam banden gelegd. Voorts was hij van me ning, dat de Staat ook wel de gelijk de taak had om zorg te dragen voor het behoud van de geestelijke waarden. Aan kunstuitingen, die een be langrijk deel van ons volk in zijn zedelijke opvattingen kwetsten, mocht geen rijksgeld besteed worden. Een andere bemerking van de heer Verhoeven (KVP) gold de aangekondigde bezuinigingen- Hij betreurde de bezuiniging op de orkesten en op Monumentenzorg. Monumenten, aldus die katholieke woordvoerder, kunnen geen vuist ballen en lenen zich bij uitstek voor het beruchte potlood. Ons volk moge echter beden ken, dat het hier om cultuurui tingen gaat waaraan men ook nog eeuwen na ons grote waarde zou willen hechten. De heer Willemse (P.v.d.A.), veilig. Litteraire tijdschriften zette eveneens het signaal op on- verdwijnen, toneelgezelschappen, worden ontbonden, die orkesten hebben het moeilijk en een vier- Prof. dr. C. J. Bakker, die op uitnodiging van de Neder landse regering een studie reis naar Zuid-Amerika maakt is Donderdagmorgen met een toestel van de K.L.M. naar Argentinië vertrokken, waar hij de 'ontwikkeling van de atoomenergie zal bestuderen. Prof. dr. J. C. Bakker even voor het vertrek naar Buenos Aires. 18 MEI: Tweede Pinksterquatertomperdag H. Venatius Venatius was, zo vertellen de martelaarsacten, 'n dood gewone jongen, die speelde en ravotte met zijn kornui ten en het leven bekeek van de prettige kant. Hij was altijd voor een pleziertje te vinden, als zijn godsdienst oefeningen en zijn lessen over het Evangelie er maar niet onder leden. Want dit stond bij hem op het aller eerste plan. Geen wonder, want zijn ouders waren hem hierin voorgegaan. De jon gens van tegenwoordig zijn wel enigszins anders. Ze hebben dikwijls een hekel aan de kerk; op een congre gatie zie je ze nooit en ze halen hun schouders op voor het ernstige woord van de Bisschop over de cursus achttienjarigen. Waar zit het toch in? De levensgeschie denis van Venatius leert het: het ligt aan de ouders. Die zijn te gemakkelijk ge worden. Zij willen hun kin deren wel naar het Mei maandlof sturen, maar ko men zelf nooit. Zij eisen van de kinderen eerbied voor de priesters, maar zitten zelf vol ongepaste grappen en stekelige opmerkingen over hun pastoor of kapelaan. Dan kan het toch niet goed komen. Als de ouders wa ren zoals die van Venatius, dan zag het er wel anders uit. In deserto In de avondvergadering deelde staatssecretaris Cals mede, dat van de subsidie-aanvragen voor 500 monumenten 200 tot urgen- tiegeval verklaard zijn. Daar mee is tien miPioen gemoeid. De regering blijft echter diligent en is zelfs voornemensMarshall* geld voor het herstel van monu menten te gaan gebruiken. De heer Cals was het wat de reis beurskwestie betreft geheel! eens met wat de heer Verhoeven had verklaard. Ook de televisie kwam nog even nadat het fiat van de Kamer was gekomen over de voorgaan de afdelingen in het geding. A.R. en P- v.d. A. vonden het niet consequent van de regering, eerst een tel evisiemast te laten bouwen en zich verder van de fi nanciële gevolgen niets aan te trekken. De heer Peters (KVP), meende dat de regering de ont wikkeling niet mag remmen, hoe wel 'hij ontkende, dat de televisie in een behoefte-element zou voor zien- De heer Cals zal daar van daag op antwoorden. Hoger Onderwijs. 's Middags had dié Kamer aan dacht gewijd aan de afdeling Hoger Onderwijs. In antwoord op een vraag van mag. Stokman (KVP) gaf minister Rutten als zijn mening, dat het inderdaad noodzakelijk is om de werkzaam heden van de Universiteiten te coördineren. Het gaat hierbij niet om besnoeiing, maar om 'n doel bewuste organisatie. Met Mag- Stokman was de be windsman het eens, dat dit doel het beste door onderling overleg bereikt kan worden. Mocht zulks onverhoopt geen resultaat hebben dan is ordening van bovenaf on vermijdelijk. Over de zelfstan digheid van de Universiteiten zei de minister, in antwoord op vra gen van Mej- Tendeloo (P-v.dA.) en Mevr. Fortanier-de Wit (wd) dat hij nader overleg zal plegen met zijn ambtgenoten van Finan ciën en Binn. Zaken. De keuring van studenten zal wettelijk geregeld worden. De heer Terpstra (a.r.) had een wij ziging van de subsidiëring van het bizonder Hoger Onderwijs be pleit, maar op dit verzoek wilde de minister niet inigaan. De behandeling van de nieuwe Hoger Onderwijswet zou hiervoor een gelegenheid bieden. Wel was de minister voornemens om en kele ondergeschikte wijzigingen aan te brengen. Over de nieuwe Hoger Onderwijswet heeft de oommissie v.d. Pot enige tijd ge leden een rapport uitgebracht en het was nu de grief van Mag- Stokman (KVP) en die daimës Ten'deloo (P.v.d.A.) en Fortainier die Wit (WD) dat dit rapport niet aan de Kamer was voorge legd, De minister bleef echter koppig volhouden, dat hij hiertoe geenszins was verplicht. ONDERSCHEIDINGEN DEN HELDER. Bij K.B. is het bronzen Kruis toegekend aan de gewezen koiporaal der mari niers oorlogsvrijwilliger H. J. Balvert, aan de kapitein der ma riniers van de K.M.R. H. J. C. Habets en posthuum aan wijlen marnier der 1ste klasse bij de K.M.R. A. C. van Beest. gaat vandaag de eerste paal in de grond voor een motorenfabriek te Rotterdam; hebben Rotterdamse haven arbeiders het klaargespeeld in 7 uur en 40 minuten van het s.s. „Malden" 10.250 ton kolen te lossen; bestond gisteren „De Vereni ging voor de Effectenhandel" te Amsterdam 75 jaar. In verhand daarmee wordt tot 2 Juni een tentoonstelling gehouden, die voor ieder gratis toegankelijk is; is gisteren een Amsterdamse kellner, beschuldigd van brand stichting in auto's, in vrijheid gesteld. Het misdrijf was wei wettig, doch niet overtuigend be wezen; bezit thans ook de Koninklijke Marechaussee een ceremonieel tenue, een blauwe uniform met witte koppel, klewang en oranje kokarde. Het werd gisteren offi cieel overgedragen; arriveerde in Nederland een gezelschap Schotten, dat zich komt oriënteren over onze wo ningbouw. De Schotten brachten een bezoek aan de Wieringermeer en woningcomplexen in Amster dam. VRIENDSCHAPS ACTIES VOOR BLINDEN Ook de leden van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis maken zich op hun wijze verdienstelijk op velerlei gebied. We zien hier een aantal jongens be zig met het ver vaardigen van dam- en schaakborden voor blinden. PELLENAERS WACHT TOT NA 10 JUNI (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal Kees Pelenaarsl, aan wie dit jaar de opdracht is gegeven een Neder landse ploeg voor de Tour de France te formeren, pas na de Ronde van Nederland een equipe samenstellen. Uitdrukkelijk werd ons mede gedeeld dat de ploeg die ons land in de Tour zal vertegenwoordi gen, een betere indruk zal wek ken, dan in de laatste jaren het geval is geweest. Jacques Godet, de organisator van de Tour stelt bijzonder veel prijs op een Nederlandse ploeg. Dit blijkt heel duidelijk uit het feit, dat hij een Nederlandse equipe de voorkeur geeft boven een Belgische B-ploeg. NIEUWE OLIEVELDEN OP SUMATRA DJAKARTA, Aneta. Naar aanleiding van berichten dat rijke olievelden op Sumatra ont dekt zouden zijn, heeft de ver tegenwoordiger van de „Caltex" in Indonesië, de heer Rowley medegedeeld, dat deze liggen bij Pakan Baru (MKdden-Sumaitra) bij de Siakrivier. De concessie beruste voor de oorlog reeds bij de Caltex. Gezien de huidige toestand wat de aanleg van een pijpleiding betreft leek het hem niet mogelijk nog dit jaar de eer ste olie van de velden af te voe ren. BERGEN (N.H.).Gisteravond heeft de voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes uit Ulrum voor de Volkshogeschool Bergen gesproken over de eenwording van de Europese landbouw en de verhouding NederlandDuitsland in de Europese landbouw. De heer Louwes wees enerzijds op de tegenstelling, die tussen de Europese partners bestaat, ander zijds op de dwang, die de tijdsomstandigheden in de richting van de eenwording uitoefenen. De tegenstellingen worden ver oorzaakt door het feit, dat de landen met een lage kostprijs de éénwording toejuichen, terwijl daarentegen de landen met een hoge kostprijs huiverig voor de integratie zijn. Men zou nu wel enige jaren kunnen gaan beste den aan conferenties om de standpunten rustig tot elkaar te brengen, maar daar hebben we de tijd niet voor. Er zijn derhalve twee gevaren. Voltrekt de éénwording zich te snel, dan zal het welvaartspeil van de landbouw in sommige landen enkele jaren kunnen dalen en de bestaanszekerheid bedreigd worden. Voltrekt de éénwording zich niet snel genoeg, dan 'bestaat het gevaar, dat het collectivisme van Oost-Europa zich meester maakt van 't Wes ten. De boer moet thans derhalve een risico durven nemen. Duitsland Ziet men tegen deze geschetste achtergrond de verhouding van Nederland en Duitsland, dan moet men erkennen dat Neder land van nature voor de afzet van zijn agrarische producten aangewezen is op de geïndustria liseerde landen die het omgeven. Nederland is de producent ge worden van veredelde landbouw- PHILIPS Al is dan de eigen lijke officiële receptie ter ere van het zestigjarig Philip^-feest niet door gegaan, er was toch een officieuze receptie, die maar vijf uur duurde en waar vele geschenken zijn aangeboden. En het officiële feest is gevierd met het personeel, enige ministers en andere auto riteiten. Philips is nooit bang geweest voor een beetje risico en minister van den Brink heeft er terecht op gewezen, dat dit jubilerende grote be drijf een voorbeeld is geweest van hoe een on derneming groot kan worden. Dat was par ticulier initiatief. En van alle kanten heeft men óók gezegd, dat Phi lips ook om de men sen dacht. Hij was der halve een voorbeeld van een goede onderne mer! Ik weet niet, of men daar ooit Pauselijke encyclieken met name heeft genoemd, maar feit is, dat daar in Eind hoven de geest van die encyclieken levend is. En daar gaat het om. Een van de jongere firman ten heeft dan ook niet voor niets een hoge pau selijke onderscheiding gekregen. En meneer Otten, die daar een van de hoofdbazen is, heeft gezegd, dat allerlei men selijke uitvindingen ten goede en ten kwade ge bruikt kunnen worden. Wij zullen het ten 'goede doen, zei hij. Licht en radio e.d. hebben zich dan ook niet weinig in dienst gesteld van de geestelijke vooruitgang. Gelijk Frederik v. Eden indertijd hulde bracht aan Ford, wiens auto's grote diensten aan de geestelijke vooruitgang hebben bewezen. De ont wikkeling van een be drijf als dat van Philips is een aanwijzing, om het vertrouwen in de particuliere ondernemers nog niet te verliezen. Coöperatie Sommige bladen heb ben een beetje onnodige drukte gemaakt over het feit, dat de K.A.B. een rapport had laten uit brengen over de plaats van de coöperatie in de P.B.O. Zij hebben daar van gemaakt, dat de K. A. B. het toch blijkbaar nog niet eens was over de coöperatie - kwestie. Maar was dat niet een beetje een stok zoeken om een hond te slaan? De coöperatie - op - zich is natuurlijk, evenals voor elk redelijk den kend mens, ook voor de K.A.B. afgedaan. Maar de plaats van de coöpe ratie in de P.B.O. is een ander geval, een nieuwe zaak, en dat de K.A.B., evenals andere groepen, daarover rapporteert, lijkt ons niet kwalijk te nemen. Tenzij in verband met de hond en de stok. Hondenbaan Van honden gespro ken, in de Eerste Kamer is daar een en ander over gezegd bij de behande ling van de begroting van Financiën. Mr. de Wilde, die ook met dat bijltje gehakt heeft, noemde het baantje van minister Lieftinck een hondenbaan, net als de zgn. „hondenwacht" op zee, van middernacht tot vier uur. Dat verraadt een juist begrip, zei mi nister Lieftinck, van de duistere gangen, welke een minister van Finan ciën onder de na-oorlog- se omstandigheden be treden moest en, zei hij er bij„voor de tocht, waaraan hij blootstaat"! Progressief! Een vreemd en ver schrikkelijk misbruikt modewoord van na de oorlog. Het zegt niets, vond mr. de Wilde ook nog in de Eerste Kamer. En hij toonde dit als volgt aan: Een man, die in het water springt om zich te verdrinken, is progressief, want hij wil zijn dood verhaasten, en zijn broer, die hem er uit haalt, is conservatief, want die wil hem be houden. De vis in de politiek Meneer v. d. Kieft heeft het verteld voorde Vara, dus waarom zou het niet waar zijn: in Straatsburg, waar de Raad van Europa verga dert, met niet zo dave rend veel succes, zat men met de moeilijkheid data vast te stellen, om dat men nog niet wist, wanneer de verkiezin gen in Frankrijk zouden worden gehouden. Dat zou eerst op 10 Juni zijn, maar een Fransman had aan meneér v. d. Kieft verteld, dat dit wel niet het geval zou we zen, want op 10 Juni was het in Frankrijk de GENERAAL EISENHOWER lacht maar. In allerlei toonaar den staat het in de kranten: Ike lachte gul, Ike glimlachte, Ike was in een goed humeur. Dat is gelukkig voor een man, die zoveel verantwoordelijkheid draagt en zijn voor-land niet laat versomberen door wat er met Mac Arthur is gebeurd En we lezen tegelijk van hoge defensie-uitgaven, van hogere belastingen, hier en in andere landen. Van nieuwe offers voor de jongemannen, die de zwaarste persoonlijke last voor ons allen moeten dragen. Maar Ike houdt zijn goed humeur. Hij krijgt rode, uitgerekend rode tulpen, alsof er nooit gebroken geweertjes hebben bestaan en de lieftallige meisjes uit de „Keukenhof" van Lisse zeggen, heel handig en diplo matiek, dat ze de tulp, die „Generaal Eisenhower" heet, de mooiste vinden. En Ike lachte maar. Maar Ikke niet, zucht de belastingbetaler eerste dag van het vis- seizoen! En inderdaad, de verkiezingen worden op 17 Juni gehouden! Dat de vis iets met de politiek te maken heeft, wisten we trouwens al lang. Wie heeft er nooit gehoord van vissen in troebel water? Symbool? Het paard van Win ston Churchill heeft het in een beroemde race van het paard van de Koning gewonnen. Niet aUeen lopen politici meestal harder dan ko ningen, maar binnen kort zijn er weer ver kiezingen in Engeland! Voorteken??? Eersto Kamer Het is niet tegen te spreken dat de Eerste Kamer na de oorlog be halve een verdemocra- tisering, ook een verjon gingskuur heeft onder gaan. Vroeger was dit 'n ere-college van bejaarde en bedaagde mannen, voorbehouden aan ge slachten, die thuis wa ren op de gestoelten der ere. Dat is allemaal ver anderd. Nu prof. mr. Kranenburg aftreedt als voorzitter, zal er, naar gemeld wordt, een Jonk man op de presidentsze tel komen. Dat bevestigt de vernieuwing! Nieuwe drank? Op het feest van Phi lips schonk men een glas inloodraam. Vroe ger schonk men bij zul ke gelegenheden port of sherry of champagne. „Onaanvaardbaar" De schoenwinkeliers vinden de vastgestelde winstmarges „onaan vaardbaar". Daar is geen bezwaar tegen. Niemand belet ze, met minder ge noegen te nemen. Parodie De kleine vier van de grote vier zijn te Parijs al weken bezig, om een agenda vast te stellen voor een bijeenkomst van de groten. Er komt niets van terecht. Men verga dert dikwijls maar een paar minuten per dag. En soms wordt er dan ook nog niets gezegd. Het stilzwijgen is dan ook het meest welspre kend. Dat komt allemaal van die Franse afgevaar digde, die Parodie heet. De man kan het mis schien niet helpen, maar een parodie is het. Klinkklare voor de gek- houderij Verstoorde rust Het wordt de bevol king van Ayot St. Law rence, de sterfplaats van Bernard Shaw, te bar. Het eens zo vredige ge hucht met zijn 600 jaar oude taveerne en 500 jaar oud postkantoortje had reeds tijdens Shaw's le ven zijn ongereptheid verloren, waarop de ne gentig bewoners heel niet gesteld waren. Ve len van hen waren he lemaal niet zo gesteld op Shaw, wiens toneel stukken qua moreel en religieus gehalte de toets van hun critiek niet kon den doorstaan. Hun hoop dat na Shaw's dood de rust in Ayot zou terug keren, bleek ij del, ten gevolge van Shaw's wils beschikking, waarbij zijn huis werd vermaakt aan de „National Trust". De toeloop is sindsdien gro ter geworden dan ooit tevoren: op sommige Zondagen slenteren er een vijfhonderd mensen in het gehuchtje rond. Als verweer hebben de Ayot-ers in wijde om trek de wegwijzers, die naar Ayot verwijzen, verwijderd. Dertig bor den zijn verdwenen. „Hel stille licht" We geloven niet, dat het in de geschiedenis dikwijls zal zijn voorge komen, dat het Z. H. de Paus heeft behaagd, aan een schrijver het onder werp van een roman te noemen. Dit merkwaar dige geval heeft zich een tijd geleden voorgedaan, toen Paus Pius XII in een particuliere audiën tie de Engelse auteur Louis de Wohl, een bij zonder begaafd schrijver, verzocht een roman te schrijven over het zo be langwekkende leven van Thomas van Acquino. Toen het boek onlangs klaar was, heeft de schrijver in een tweede particuliere audiëntie de hoge lof van Zijne Hei ligheid ontvangen voor het boek, dat ontstaan was en dat thans onder de titel „Het stille licht" ook in ons land is ver schenen. Prettig! In een gesprek, dat Sjahrir, bekend uit de tijd van de overeenkomst van Linggadjati, later vertegenwoordiger van Indonesië bij de Verenig de Naties, onlangs in Djakarta had met een Amerikaans journalist, zei hij, dat een van de redenen, waarom Indo nesië in Lake Success zoveel succes kon beha len, was dat „Nederland enige van zijn domste en arrogantste mannen had gezonden, om te on derhandelen. Zij praat ten maar en de Indone siërs luisterden en zwe gen, de Nederlanders re deneerden zich dood".. Wij, op onze beurt, kun nen ons dood generen Maar Sjahrir heeft het toch nog al hoog in zijn bol. Hij neemt ook tegenover zijn bazen in Djakarta geen blad voor de mond. Behalve de Nederlandse diplomaten te Lake Success, krijgen ook Soekarno c.s. klaar blijkelijk een veeg uit de pan. Hij deelt de re publikeinse politiek ten aanzien van Nieuw Gui nea niet. Wij hebben, zo zegt hij, geen nieuw land nodig, maar orde op de zaken in ons land. En aan mannen, die een ho ge toon aanslaan, heb ben wij geen behoefte. Of Sjahrir toen ook aan zichzelf heeft gedacht, staat er niet bij. Lichfende cijfers In 1891 begon de Phi lips fabriek met een ka pitaal van f 75.000. Er werkten toen 25 arbei ders en arbeidsters in dit bedrijf, dat zich uit strekte over 400 m2. In 1951 bedraagt het be drijfskapitaal f 145 mil- lioen. Er werken nu 80.000 hoofd- en hand arbeiders, verdeeld over de in Nederland en het buitenland gevestigde ondernemingen. De fa brieken te Eindhoven alleen beslaan al een op pervlakte van 1.250.000 m2. In 25 landen worden Philips producten gefa briceerd. In hr/t Natuur kundig Laboratorium werken 172 academici. Onder de werknemers te Eindhoven, thans 26.000 in getal, is in de afge lopen zestig jaar nog nooit een staking uitge broken. De Philips' pen sioenfondsen beschikken over een kapitaal van f 125.000.000, welk be drag onafhankelijk van het bedrijfskapitaal be heerd wordt. Het bedrijf te Eindhoven heeft de beschikking over 6000 eigen woningen. producten en van fijne tuinbouw producten. In tijden van voor spoed en van een normale econo mische ontwikkeling verzorgde dit land een groot deel van de omringende markten. Door de politieke en economische ontwik keling van de laatste tientallen jaren is de natuurlijke functie van ons land geremd. De vraag dringt zich echter op, of men hier de natuur geen geweld aan doet. Door de oorlogsomstandigheden is de Duitse landbouw gedwongen tot een productie die minder ge schikt is voor de landbouwgrond en minder geschikt is voor de Duitse boer. Met name geldt dit voor de tuinbouw. Indien de één wording van West-Europa ooit tot stand zal komen, zal het no dig zijn, dat de landbouw van beide landen de taak vervult die hem als het ware door de natuur en door de historisch gegroeide verhoudingen is opgelegd. De Duitse landbouw zal moeten be seffen, dat slechts dan welvaart kan ontstaan, indien koopkracht wordt geschapen. Als Duitsland Nederland wenst te zien als een afzet voor zijn industriële producten, zal het zichzelf moeten zien als een af zetgebied voor de Nederlandse agrarische producten. De Duitse landbouw moet het besef hebben dat hij aangewezen is op de koop kracht van zijn industriële bevol king en dat hij dus om wille van zijn eigen welvaart agrarische producten uit Nederland moet toelaten. AMSTERDAM. Voorafgaan de aan de gebruikelijke theevei ling werd gistermorgen in „De Brakke Grond" een liefdad'ig- heidstheeveiling gehouden ten bate van „Parkherstellingsoor den", waarbij burgemeester d'Aiilly als veilingmeester op trad. Het Thee-Advies-Bureau had 6 kisten beschikbaar gesteld, totaal 612 halve kg., die ingezet werden op f 1500.Na een kor te inleiding van de burgemeester bleek op de veiling, die op „Ame rikaanse wijze" gehouden werd de stemming „willig". Met bie dingen van f 10 tot f 40 werd tenslotte een prijs bereikt van f 4.410.vopr welk bedrag de laatste bieder eigenaar van de 6 kisten werd. Het bleken de „Pak- huismeesteren van de thee" te zijn. „Thee kruipt waar zij niet gaan kan", zei toen burgemeester d'Ailly. Jeugdweek: „soberheid en zelfbeheersing" "s GRAVENHAGE. Zoals be kend zullen de gezamenlijke or ganisaties, verenigd in de Neder landse Jeugdgemeenschap, van 1926 Mei a.s. een jeugdweek houden onder het motto: „deze tijd vraagt: Soberheid en Zelfbe heersing". Minister-president dr. W. Drees zal deze Jeugweek Zaterdag a.s. 1 te 20.05 uur openen met een radiotoespraak over de zender Hilversum 1. AFSCHAFFING INVOERRECHT OP KRANTENPAPIER? 's GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. verneemt is in de maan delijkse vergadering van de raad voor Douane-aangelegenheden van de Benelux, die Woensdag in den Haag is gehouden, van Belgische zijde de kwestie van het afschaf fen der invoerrechten op kran tenpapier ter sprake gebracht. Deze kwestie is thans in studie. JEEP VAN ONDERNEMING BESCHOTEN DJAKARTA, Aneta. Uit Ban dung wordt vernomen, dat op de onderneming Vada in het gebied van Tjiandjur (West Java) een jeep van deze onderneming in een hinderlaag werd beschoten; drie inzittenden werden gewond, onder wie de Nederlanders Ver- wer en Van Ooy.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3