&e „(yppet" veitelt Wat deed men vroeger en nu tegen de pokken Bij de monniken van de Keizersberg B.D.D. VLUCHT IN DE NACHT RADIO Lt.-kolonel „Popski" overleden Een abdij is als een bijenkorf Enige man met-Brits-privé-legertje programma BEURSOVERZICHT Actieve en passieve immuniteit door E. J. Rath VRIJDAG 18 MEI 1951 LONDEN. De Engelse ners gedenkt de in de leeftiid v?n 54 iaar te Londen aan een hersen- gezwel overleden luitenant-ko lonel ..Ponski" als de enige sol daat in de Britse striidkrachten die officieel toestemming' had er een eigen leeer on na te houden tiidens de tweede wereldoorlog. Met dit legertie va* nog geen 200 man allen Britten one- reerde hii in Noord-Afrika en in Italië achter de linies. „Popski" werd aldus door zijn manschappen genoemd omdat zijn volle naam, Wladimir Penia- koff. hun te lang en te lastig was. Hij was een in België geboren Rus. Toen de oorlog uitbrak was hij directeur van een suikerfa briek in Egypte. Zijn hobby was echter het maken van woestijn- reizen. Hij nam dienst bij het Britse leger en speelde al gauw een leidende rol bij de woestijn troepen. Begin 1942 wist hij toe stemming te krijgen voor het vormen van een eigen kleine mobiele eenheid, die haar werk begon als vernielingstroep met drie officieren en 23 manschap pen, vier jeeps en twee vracht auto's. De mannen droegen als distinctief de letters P. p. A. (Popski's Private Army) op hun uniform. De troep overviel de vijand achter de linies in zijn fortificaties, blies zijn munitie depots op en bevrijde krijgsge vangenen. In Italië volbracht Popski's troep o.a. gewaagde verkenningsopdrachten. Eens viel Ponski de Italiaanse nlaats Chioggia bi'en met slechts vijftien man. hii wist het garnizoen van 800 Duitsers te doen geloven dat het Britse le ger achter hem aan kwam en de Duitsers aldus tst overgave te brengen. In Ravenna verloor Popski zijn linkerhand door het ontploffen van een granaat. Ten leste voer de Popski zijn troep aan bij de uiteindelijke opmars in Oosten rijk. Pluimvee- en eiermarkt Barneveld BARNEVELD. Kalme handel. Totale aanvoer ca. 43.000 stuks. In de prijzen kwam weinig ver andering. De export houdt de prijzen op peil. De jonge haantjes deden iets minder, terwijl naar jonge hennen geen vraag bestond. Prijzen: oude kippen f 25.75 per kg f 1.702.20, oude hanen f 2,50—4; oude eenden f 12.50, N.H. blauwe kuikens f 2,753.15 per kg, tamme konijnen f 2 5,50, jonge hennen f 23,50, jon ge hanen f 0,503, per kg f 1.70 —2,50, ganzen f 35,50, kalkoe nen f 22,50 per kg, wilde ko- Een aantal attributen, op een bepaalde manier gerangschikt, geven een verrassende uit beelding van een sportieve figuur, waarbij nadere toe lichting overbodig is. nijnen f 11,50, wilde duiven f 0,35—0,45. Eiermarkt. Vlugge handel. To tale aanvoer ca 1.700.000 stuks. Prijzen f 11,5012,25 per 100 st. Kiloprijs f 1,95. Nog altijd is het Zuid-Brabantse Leuven wat het vroeger onafgebroken en in zo overvloedige mate is geweest: een mid delpunt van geestelijk leven in de Nederlanden. Zijn vijl eeuwen oude katholieke Universiteit geniet een wereldvermaardheid. Maar wie Leuven zegt, dankt ook vanzelf aan de Leuvel met de adbij, die de stad domineert als een licht op de berg. dat zij als monniken zich op de eerste plaats toeleggen op de din gen van God waaronder van de viering van de goddelijke ere dienst de palm wordt toegekend. Niets wordt er in een Benedic tijner-klooster gesteld boven de liturgische dienst van God. Zo heeft de H. Patriarch Benedictus het gewild, zo is het geweest in de loop van de veertienhonderd jaren die de geschiedenis der Orde nu telt, zo hebben we het gezien op meerdere plaatsen van hedendaagse Benedictijner mon niksleven, zo is het ook in de Leuvense Keizerberg. Wij heb ben er de Hoogmis meegemaakt en er de monniken in hun zwar te mantels met de brede mouwen en de rijke plooien bezig gezien in deze verheven doening van 't werk Gods. Zij verrichten de plechtigheden met voorname statigheid en toch met soepel heid en vlot gemak dat verraadt hoe zij als van nature vertrouwd zijn met deze stijlvolle ceremo niën van de Liturgie. Aan hun manieren, gebaren en houdingen ds te merken dat deze gracieuze dingen hun liggen. Zij zingen met een beheerste en toch warme blijde bezieling die alleen maar zo kan zijn, omdat zij voortkomt van binnenuit. De plechtige vie ring van de Liturgie is de uiting bij uitstek van het Benedictijnse geestelijk leven. De arbeid van hand en hoofd is de andere pijler waar het. mon nikenleven op rust. De abdij van de Keizersberg is als een korf vol bijen. Er wordt daar hard gewerkt. De studie staat er in hoge ere en de wetenschap telt er menige beoefenaar van naam. Een goed op peil gehouden bi bliotheek is het arsenaal van het klooster. De monniken redigeren er twee belangrijke tijdschriften op liturgische en theologisch historisch gebied waarvan de ge zaghebbende betekenis allerwege erkend is. Wat zij door gebed en studie in stille beschouwing heb ben opgedaan aan geestelijke goederen, dragen zij door woord en geschrift uit naar buiten, on der de mensen. De gelukkige ver binding van contemplatie en ac tie strekt heel de kerk ten goede. Het Dag-Misboek Van de Leuvense Keizersberg is nu bijna 40 jaren geleden de stoot tot de liturgische beweging over heel de wereld uitgegaan en nog altijd wordt zij in ons Nederlandse taalgebied gedragen en gevoed door de altijd vloeien de bron van deze abdij der Bel gische Benedictijnen. Hun abt, Dom Bernard Capelle, gaat hen niet alleen voor bij de viering van de Liturgie, maar ook bij de bestudering ervan en uit de voorbeeldige samenwerking van heel deze monniken-gemeenschap komen als rijpe vrucht de wer ken voort waarvan de waarde niet hoog genoeg te schatten is. Men mene niet dat dat wij hier uit een gevoel van erkentelijk heid voor onze gulle gastheren bij wie wij enkele dagen moch ten vertoeven, op de loftrompet blazen. Hun echt Benedictijnse gastvrijheid weten wij wel op nog andere wijze te waarderen. Zij zijn onze blijvende weldoe ners vooral door het onvergelij kelijke Missaal dat zij ons in Nederlandse vertaling hebben geboden. De keus op d'it gebied is ten onzent verscheiden genoeg, maar een zo deskundige bewer king van 't Missaal als door de uitermate gespecialiseerde abt en monniken van de Keizersberg is niet te vinden. Elke vakkun dige beoordeling die de verschil lende Nederlandse uitgaven met elkander vergelijkt, zal dit graag erkennen. In het weergeven van de juiste zin der Latijnse formu les blinkt geen Missaal zo uit als Dag-Misboek van de Keizersberg. Dit is inderdaad vakwerk en nie mand is daartoe zo in staat en bevoegd als deze Leuvense mon nikengemeenschap. Ook voor de gewone, niet-ge- schoolde, maar terecht toch cri- tisch ingestelde kerkganger is dit van groot belang. Hij weet dat hij een tekst onder ogen heeft die in alle opzichten betrouwbaar is en hem bovendien aangenaam ligt door de keurige verzorging van het Nederlands. naast alle Mis-formulieren zal hij hier vinden de Vespers en Completen van alle Zon- en feestdagen, het Maria ten Hemel Staande in de met Mei-groen getooide kloostertuin, zien wij uit over de daken van huizen en gebouwen. Zelfs kerken worden klein vanuit deze hoogte gezien. Het oude Leuven heeft in de jongste oorlog opnieuw geleden, maar weer herstelt het zich van de toegebrachte wonden. Ook in de onmiddellijke nabijheid van de abdij zijn vernietigende bom men gevallen. Doch wakend staat daar het grote beeld van Maria in de tuin: de Lieve Vrouw houdt de wacht over Leuven. Zij is als Koningin des Hemels ook de patrones van de abdij die nu een goede vijftig jaren gele den gebouwd werd op de hoogte waar eens het oude kasteel der graven stond en die naar Keizer Karei V de naam van „Keizer berg" draagt. Men klimt er heen langs een vrij steil omhoog schie tende weg en de zw.are Belgische kasseien maken de tocht voor ons die meer de lage landen van Holland gewend zijn, niet ge makkelijk. Maar wanneer men boven is gekomen, wordt alle moeite meteen vergoed door het prachtige uitzicht over de stad en de wijde omtrek met de bos sen en glooiingen van Brabant aan 'de horizon. Ook deze twin tigste eeuwse kloosterbouwers hebben herhaald wat reeds van ouds van de monniken-vader Benedictus gezegd werd dat hij de bergen liefhad. Als 'n arends nest ligt de moederabdij der Be nedictijnen op de top van de berg Cassino. Op het hoogste punt van de streek ligt de Leu vense abdij van de Keizerberg. Daar waar het geestes-leven der Nederlanden en van geheel de wereld tesamen komt, is dit klooster op de top boven de stad een nog sprekender vingerwij zing in steen naar hoger. Als vanzelf worden wij er hier aan hprinnerd dat boven de mense lijke wetenschap, hoe belangrijk en kostbaar ook, de liefde gaat die zich geheel heeft toegewijd aan de dienst van God. Zeer zinrijk is daarom dan ook de „Regina Coeli" de be schermvrouwe is van deze mon niken-abdij en als wij in de avond bij het slót van de Completen de bekende Maria-antifoon uit de Paastijd horen zingen, dringt de betekenis ervan des te dieper tot ons door. De dienst des. Heren Het leven van de Benedictijnen is, zoals wij weten, aan overwe gend beschouwende aard d.w.z. ZATERDAG 19 MEI Hilversum I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 gram.muz., 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws, 8.15 gram.muz., 9.00 voor de huisvrouw, 10.00 voor de kleuters, 10.15 gram.muz., 11.00 voor de zieken, 12.03 gram.muz., 12.30 land- en tuinb.meded., 12.33 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.20 amusementsmuziek, 14.00 gram. muz., 14.20 Engelse les, 14.40 musicerende dilettanten, 15.50 gem. koor, 16.20 „De schoonheid van het Gregoriaans", 16.50 voor de jeugd, 17.50 voetbalreportage NederlandBelgië, 19.00 nieuws, 19.15 „Dit is leven", 19.52 jour nalistiek weekoverzicht, 20.00 nieuws, 20.15 lichtbaken, 20.40 „Steek eens op, heren!" 21.00 ge varieerd progr., 22.00 amusem.- muziek, 22.30 Wij luiden de Zon dag in!, 23.00 nieuws, 23.2224.00 Concertgebouw-orkest. Hilversum II, 298 m. 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.23 gram.muz., 10.20 voor de arbei ders in de continubedrijven, 12.00 gram.muz., 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-orkest, 14.00 voor de jeugd, 14.30 Hawaiianmuziek, 15.15 gram muz., 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.30 sportpraatje, 17.30 voor de jeugd. 18.00 nieuws, 18.30 volksmuziek, 19.00 artistieke staalkaart, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gev. progr., 21.15 Tiroler muziek, 22.25 „Onder de pannen", hoor spel, 22.45 accordeonmuziek, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek. volledig Officie van Kerstmis en de Goede Week, de Liturgie van de Sacramenten en die der Overledenen. In modern noten schrift staan afgedrukt alle ge zangen, die bij deelname aan de verschillende plechtigheden worden gezongen. Door de uit muntende inleidingen en verkla ringen, de werkelijk uiterst ge ringe verwijzingen en de zeer duidelijke letter wordt naast de vlotte hanteerbaarheid van deze uitgave wel aan alle practische verlangens van de gebruikers te gemoet gekomen. Het Dag-Misboek met uitleg, Vesperale en Rituale, samenge steld met de medewerking van de Hoogw. Abt Bernard Capelle en de monniken van de Keizers berg. blijft terecht een van de beste Nederlandse Missarjs. Aan een ieder van onze lezers kunnen wij het ten volle aanbevelen. Door de firma J. J. Romen en Zonen te Roermond wordt het in verschillende uitvoeringen be schikbaar gesteld die men in elke boekhandel gaarne zal laten zien. De keus is dan niet moeilijk en het zal er een zijn waar men blijvend genoeg van zal hebben. H. J. ONGEANIMEERDE STEMMING OP JUBILERENDE BEURS AMSTERDAM, 17 Mei. De vlaggentooi in de grote zaal van de Effectenbeurs ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Ver eniging voor de Effectenhandel stond in schrille tegenstelling tot de ongeanimeerde stemming van de markt. Men haalde'vanmiddag oude herinneringen op aan leven dige vooroorlogse omzetten en aan enorme drukte, die voorheen de Beurszaal aan het Damrak wist te kenmerken. Vandaag wilde de handel weer niet vlot ten. Opmerkelijk was de gedrukte tendenz voor Philips, zoals reeds enige dagen het geval is. Aan deelhouders gevoelen zich hij de viering van het 60-jarig bestaan van het Eindhovense concern ver waarloosd en deze teleurstelling komt in het lagere koerspeil tot uiting. AKU blijft zich handhaven, mede gesteund door de recente gebeurtenissen rondom dit con cern, zoals de- opening van de Enkalon-fabriek te Emmen. Uni lever daarentegen brokkelde iets af. Kon. Olie fluctueerde tussen 2991/4 en 297'A. In de scheep vaartsector werden aandelen KN SM ex 7 procent dividend ver handeld op 129 tot 130. Voort durend blijkt vraag te bestaan naar aandelen van Ommeren, die opmerkelijk vast lagen. Scheep vaart Unie noteerde bijna 2 pet. beter. Cultuurfondsen trokken weinig belangstelling. Certificaten Deli Maatschappij openden juist bo ven pari, maar sloten op 99V2. Amsterdam Rubber en HVA brokkelden iets af. In aandelen Deli Spoor blijft kooplust aan wezig. Locale bankaandelen moes ten twee procent prijsgeven. Ook op de Amerikaanse markt was de affaire gering. Prolongatie 314 pet VII. Mijn kleine tocht door de verkeerswetgeving loopt ten einde. Van de rijstebrijberg van 48 wetsartikelen heb ik niet zoveel van de 127 reglementsbepalingen iets meer en van de 157 mo dellen van borden, formulieren etc. uit de bijlage maar een beetje verteld. Er zullen dus voor de belangstellende lezers- weggebruikers nog vragen genoeg zijn overgebleven. Wie een antwoord wil, kan mij daarvoor alsnog porren: Opperwacht meester P. Brom, p.a. de redactie van dit blad. Ik zal dan het antwoord proberen te vinden. Het is n.l. heel erg nodig, dat we de wet zoveel mogelijk ken nen, niet in het belang van de politie maar in dat 'van de men sen zelf. In de jaren 1938/39 en 1946/47/ 48 samen zijn in ons land 4695 mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen en meer dan 30.000 zwaar gewond. Dat zijn verschrikkelijke cijfers, lezers, die omlaag moeten. Op de voortreffelijke tentoon stelling die mijn collega, commis saris Cohen van Amsterdam, laatst had laten inrichten, bleken voetgangers veelal ongelukken te krijgen door eigen onvoorzich tigheid, b.v. door het afstappen van vluchtheuvels of trottoirs zonder acht te geven op het na derend verkeer. Van de fouten van bestuurders die ongelukken veroorzaken was er één op de drie het gevolg van het niet ver lenen van voorrang! De daarop volgende oorzaak: het te dicht achter elkaar rijden, veroorzaakte 9 pCt van de ongelukken. Het is een algemene wet, dat het aantal fouten bij het besturen van voertuigen toeneemt bij het groter worden van de rijsnelheid. Dat heeft de invoering van de bromfiets wel bewezen. Er waren in 1950 4 millioen fietsers in ons land en ongeveer 50.000 brom fietsen. Op iedere 200 wielrijders had er vorig jaar één een onge val, maar bij de „brommers" één op iedere 33. Er kwamen 36 berijders van bromfietsen om het leven, waar van 17 ouder dan 60 en 10 tussen 50 en 60 jaar oud. Er werden er 426 zwaar en 304 lichtgewond. Die cijfers betekenen een ernstige waarschuwing voor de brom fietsers, die veel te dikwijls hun voertuig gebruiken als een pseu- do-motorrijtuig, waarbij men vaak over het hoofd ziet, dat een bromfiets een veel geringer ac celeratievermogen heeft en in verhouding tot haar dikwijls vrij grote snelheid een te geringe remcapaciteit. Veel bromfietsers, vooral de oudere, hebben een veel te geringe verkeerservaring dan dat zij zo snel zouden mogen rij- Dat mag nu weer: op de fiets één dier begelei den, en daarmee op de weg ko men. Beter is nog het dier rechts te hou den. En pas op b.v. bij het inhalen van bespannen wagens. "Want paarden „kleven" aan elkaar en het eerste ongeluk heb ik hier al van gezien. (foto A.N.W-B.) den. Laten zij vooral toch ernst maken met de studie van de ver keersregels! Want de kinderen zijn hen in dit opzicht ver de baas, dank zij liet verkeersonderwijs, waarvoor niemand waardering genoeg kan tonen. Vóór 1930 hadden kinderen verhoudingsgewijs nog de groot ste kans op een ongeluk. Dat is nu precies omgekeerd. De K.N.A.C. heeft zo juist voorts nog uitgecijferd, dat de kans om in .gemeenten boven 100.000 inwoners een ongeluk te krijgen .ongeveer driemaal zo groot is als in gemeenten tussen 20 en 100.000 zielen en viermaal zo groot als in gemeenten met minder dan 20.000 zielen (hetgeen er in ons land 938 zijn). Maar de kans om in die klein ste dus de meeste gemeenten gedood te worden bij verkeers ongevallen, is twee en een half keer zo groot als in de grotere gemeenten. Dan is uitkijken op et platteland ook driedubbel ge boden!!! Iedere week vallen er in ons land 18 doden in het verkeer, 207 ernstig en 163 lichtgewonden. Dat is verschrikkelijk. Daar moe ten we allemaal wa,t aan doen: óók in het verkeer ons gezond ver stand gebruiken èn onze bescha ving tonen. Genoeg over deze cijfers, die ik u toch niet wilde onthouden. Ik wil nog een paar punten be lichten, speciaal voor „agrarische" weggebruikers. Geleiders van rij- en trekdieren en vee moeten de dieren voldoende in hun macht hebben. Zij, die dieren, mogen niet zonder toezicht los op de weg lopen (loslopende dieren veroorzaken jaarlijks 1.5 a 2 pCt. van de verkeersongevallen!) Bij nacht altijd een rode lantaarn links van het transport. Geen vee in de zin der wet op rijwiel- en voetpaden. Zeiseri, hooivorken e.d. mogen zonder af doende bescherming niet op een weg worden vervoerd. Eggen, ploegen, bomen e.a. werktuigen of voorwerpen die weg of werken kunnen beschadigen, mogen niet slepende worden vervoerd over verharde wegen. Ook hpefbeslag dat het wegdek kan beschadigen is verboden, behalve bij gladheid door sneeuw of ijs. Het reglement kent, behalve voor stoom- en motorwalsen, ver huis-, kermis- en circuswagens, motorcarriers, handwagens en bakfietsen ook speciale voor schriften voor landbouwmotorrij- tuigen „bestemd om ten behoeve van het landbouwbedrijf bui ten de wegen te worden gebruikt. Deze mogpn 3 aanhangwagens trekken met een totale lengte van 22 meter (normaal mogen motor voertuigen één oplegger of één aanhangwagen trekken resp. 14 of 18 meter lang) met een hoog te van 3.5 en een breedte van 3 of 2.6 meter (B-wegen) alles met inbegrip van de lading. Bestaat die echter uit losse veldgewassen dan mogen hoogte en breedte resp. 3.8 3.5 en 3 m. bedragen. Zo'n landbouw„trein" mag 16 km. rijden (wanneer hij allemaal luchtbanden heeft en de aan hangwagens door de bestuurder van de trekker geremd kunnen worden) en anders slechts „stap voets": 6 km. per uur. En hier zal ik het dan bij laten. Als onze groentenboer maar weet, dat hij na 1 Jan. 1953 behalve zijn rode achterlicht ook nog een rode reflector moet voeren. En nu maar aan het vragen, mensen. Rijdt veilig, rijdt plezie rig. En uw Engelbewaarder moge over U waken. P. BROM Opperwachtmeester der Rijkspolitie Voor de eerste maal tijdens zijn regering heeft Koning Gustaaf V Adolf van Zweden een officieel bezoek gebracht aan Upsala. Onder meer be zichtigde hij het Instituut voor Botanisch Onderzoek. Door een microscoop bekijkt de Koning orchideeënzaad. RUIM 50 MIJNENVEGERS NAAR AMSTERDAM AMSTERDAM. Mijnenvegers van België, Denemarken, Enge-, land, Frankrijk, Nederland en Noorwegen zullen begin Juli ge zamenlijk oefenen in het vegen van mijnenvelden. De mijnenve gers opereren van Scheveningen en IJmuiden uit. Na afloop van deze oefening zullen alle mijnen vegers, 50 in totaal, op 7 Juli een weekend-bezoek aan Amsterdam brengen. De oorlogsschepen zul len in de Coenhaven ligplaats vinden. (Advertentie) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat j de huid zich kan herstellen. De over de hele wereld verspreide pokken, ook wel variola of smallpot geheten, worden veroorzaakt door een virus. Wat is een virus? Een virus is een gif- of smetstof, bestaande uit levende deeltjes, die kleiner zijn dan bacteriën. We zijn hier op het grensgebied van levende en dode stof. Het is n.L geble ken, dat het virus van een tabaksziekte uit kristallen (mineralen dus) bestaat. Bij de pokken-patient zit het pokken-virus in mond en keelholte, zodat door hoesten en niezen besmetting mogelijk is. Andere wijzen van besmetting zijn die door lijfgoed, door aanraking met pokpuisten en door vliegen. Het virus is zeer krachtig, door indroging gaat het niet dood. In China werd de inhoud van pok puisten vroeger op linnen lapjes gedroogd, men bewaarde die lap jes dan gedurende enkele jaren en bracht ze dan in de neus van de kinderen, die men onvatbaar tegen pokken wilde maken. Deze variolisatie was echter 'n paardenmiddel, soms werd het doel bereikt, soms kregen de kin deren een gemene vorm van pok ken en stierven. Dr. Jenner ont dekte reeds in de achttiende eeuw dat mensenpokken en koepokken broertje en zusje zijn. Melkmeisjes, die vaak koepok ken hadden, kregen de mensen pokken welke in "die tijd veel vuldig voorkwamen slechts in 'n lichtere vorm. Het virus van koepokken is dan ook te beschouwen als een ver zwakt virus van de mensenpok ken. Ent men de gezonde nj.ens met koepokstof, dan blijven de verschijnselen beperkt tot enkele pokpuisten, maar en hier gaat het juist om men krijgt toch immuniteit of weerstand door antistoffen tegen de mensen pokken. Men noemt dit actieve im- munisatie d.w.z. men moet er zelf iets voor doen. In dit geval wat pijn lijden met koorts en 'n klierzwelling in de oksel. Dit is principieel iets geheel anders, dan de passieve immuniteit, die men cadeau krijgt van een paard of schaap. De immuniteit bij pokken is in dividueel verschillend van duur. Wij zien dit duidelijk in deze da gen bij revaccinatié, de een rea geert op de krabjes weer als 'n zuigeling, (d.wz. niet alleen met geschreeuw en een natte broek), doch ook een week later met primaire pokpuistjes. Andere heb ben na twee a drie dagen wat jeuk en een rood bultje op de entplaats meer niet. We noemen dit de immuniteits reactie. Ten slotte zijn er nog met een versnelde reactie d.w.z. men sen, die niet na een week, doch reeds na vijf dagen reageren met een paar puisten op de entplaats. Door de U.N.O. of World Health Organisation wordt internationaal een immuniteit van drie jaar aangenomen. Wanneer iemand pokken heeft gehad men her kend dit gemakkelijk aan het pokdalige gezicht dan heeft men immuniteit van voor het le ven gekregen. Datzelfde zien wij ook bij mazelen. Dit is ook actief verkregen immuniteit. In deze dagen lezen we o.a. op ons pokkenbriefje, dat we steeds bij ons dragen twee vreemde woorden, zo ook het woord vac cin. Een vaccin is een suspensie van verzwakte of dode ziektekie men, die in kleine meestal her haalde en vaak stijgende doses wordt ingespoten voor praeven- tie (dus uit voorzorg) of als ge neesmiddel (therapeutisch). Een vaccin Koch en Pasteur ontdekten dit heeft n.l. de eigenschap in het lichaam anti stoffen te verwekken, welke antistoffen ziektekiemen onscha delijk maken. Welke soorten antistoffen zijn er? Zonder de latijnse namen te noemen kunnen we zeggen, dat ons lichaam antistoffen kan aan maken, die bacteriën doen samen- klo,nteren, doen oplossen, doen neerslaan en doen consumeren. Een volgende keer iets meer speciaal over de variola of pokken 20 GEWONDEN UIT KOREA ONDERWEG 's GRAVENHAGE. Aan boord van htet Amerikaanse schip de „General McRae", dat op 13 Mei uit Yokohama is vertrokken be vinden zich 20 gewonden van het Nederlandse detachement in Ko rea. Wanneer de mannen hier aan zullen komen is nog niet bekend. DR. A. L. BRENNINKMEYER CURATOR KATH. ECON. HOGESCHOOL In de vacature ontstaan door de ontslagneming van ir. M. C. E. Bongaerts te 's Gravenhage, is door mgr. J. P. Huybers, bis schop van Haarlem, tot curator der R.K. Leergangen en der Ka tholieke Economische Hogeschool benoemd dr. A. L. Brennink- meyer te Amsterdam. Hoofdvlootaalmoezenier 25 jaar priester 's GRAVENHAGE. De hoofd vlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, viert deze maand zijn zilveren Priesterjubileum. Ter gelegenheid hiervan zal hij Dins dag 29 Mei om 10 uur in het R.K. Militaire Tehuis aan de van Akenstraat te den Haag 'n H. Mis opdragen, die zal worden bijge woond door deputaties van sche pen en walinrichtingen van de Koninklijke Marine. In verband met het huidige pokkerigevaar rijzen er aller wegen vragen. Vele vragen ook kwamen uit onze lezers kring ter redactie binnen. In enkele artikelen (hierbij het eerste) geven wij een deskundige beschouwing over het wezen der pokken (mensen- en koepokken), hun ontstaan en de bestrijding ervan. FEUILLETON 27. Al wat er in de kamer was, droeg de sporen van ouderdom: de boeken, de stoelen, de grote middentafel, de weinige schilde rijen, die de sombere muren ver sierden, en zelfs de gordijnen. Het leek'wel een kluizenaarswo ning. Er stond in de verste hoek van die kamer een pijporgel, een echt antiek geval, stoffig en vuil- Er lag op de vloer een cfik, zacht, oud tapijt. In een grote open haard lagen blokken, maar er was geen vuur, en hier en daar op de vloer, voor de haard en ter weerszijden, zag ik witte vlokken houtas liggen. Men zou haast zeggen: de kamer is in geen tijden gebruikt; er was niets, dat gezellig aandeed of aan de zor gen van een vrouwenhand deed denken. Alles zag er verwaar loosd uit. Het meisje liep langzaam naar een grote, diepe leunstoel, die bij de tafel stond, ging er met een vermoeide beweging in zit ten en keek naar mij op. Haar zilverbrocaten mantel, achteloos neergeworpen over een leren hank voor de haard, gaf de enige fleurige toon in het sombere ge heel. Het meisje wachtte af, zag ik, tot ik iets zeggen zou; maar nu ik haar, om zo te zeggen, in mijn macht had, wist ik niet goed, hoe ik beginnen moest. Mijn gedach ten werden te zeer in beslag ge nomen door de ellende die uit haar gezicht en heel haar hou ding sprak. „Het is hoog tijd, dunkt me, dat we eens heel openhartig met elkaar praten", zei ik eindelijk. Zij maakte een werktuigelijk gebaar, dat noch instemming, noch tegenspraak inhield- „Vindt u ook niet?" drong ik aan. Zij haalde haar schouders op en gaf geen antwoord- „Misschien kan ik het beste beginnen met een paar vragen te stellenals u dat makkelij ker vindt...." „Hoe hebt u me gevonden?" viel ze plotseling uit. „Hoe hebt u me kunnen volgen?" „Dat zou een heel lang verhaal worden," antwoordde ik. „Dat zal 'ik u later wel eens vertellen, maar 't doet nu weinig ter zake. Ik -zou ten eerste graag weten: van wie is dit huis? Zij aarzelde, maar antwoordde toen: „Van mij." Ik keek onwillekeurig de muf fe bibliotheek nog eene rond. 't Had niets weg van het huis van een vrouw. „En wie bent u?" „Kunt u die vraag niet over slaan?" „Ik vind van niet, Uw voor naam is" zeker Mary?" Zij knikte. „En u achternaam- mevrouw Vinton?" „Nee!" riep ze uit, met zoveel heftigheid opeens, dat ik grote ogen opzette. „Maar u hebt toch op de recep tie in het Witte Huis beweerd..." „Er is niets van waar. Ik kon niet anders." „Maar die dames hadden be kendmakingen ontvangen!" zei ik verbaasd. „Dat is zo- Maar er is niets van waar". Een kanten zakdoekje, dat ze in haar hand had, draaide ze zenuwachtig in elkaar en ze ont week mijn blik. Ik was blijven staan, maar op dat moment trok ik een stoel naderbij en ging te genover haar zitten. „Dus uw naam is Mary Do naldson?" „Ja". „En u bent niet gehuwd?" Zij schudde langzaam haar hoofd. „Nee", zei ze zachtjes. „En woont U hier? Alleen?" „Ja, op 't ogenblik woon ik hier," antwoordde ze. Nu keek ze mij aan, uitvorsend een beetje, leek me. „Maar er is toch zeker perso neel in huis?" „Nee, geen mens." Ik bleef zwijgen. Ik moest eerst mijn verwondering te bo ven komer». Hoe was 't moge lijk, dat zo'n fijn, ik zou haast zeggen broos schepseltje, moe derziel-alleen woond.e in zo'n groot, somber, afgelegen huis, diep het land in? „Ik heet George Mansfield, zoals u weet," was mijn volgen de opmerking. „Ja, dat weet ik." „Wat weet u nog meer van me?" „Zo goed als niets", zei ze aar zelend. „Zeker alleen, wat die lange meneer u verteld heeft?" Zij beaamde dit met een knik je. „En waaraan heb ik zijn be langstelling te danken? Wat wil hij van me weten?" „Dat dat kan ik u niet ver tellen. Vraagt u er alstublieft niet naar." „Waarom niet?" „Omdat ik het toch niet durf te zeggen. Hij zou...." Zij brak de zin af met een duidelijk hoorbare ademhaling; het verwrongen zakdoekje scheurde tussen haar vingers in tweeën. „Bent u bang voor hem?" „Ja!" Het kwam baar fluiste rend over de lippen, en opeens keek zij naar de deur en hield haar hoofd opzij, alsof ze luis terde. Ik trok daar de conclusie uit, die voor de hand lag. „Verwacht u hem?" vroeg ik. „Nee, nu niet." „Staat u in zijn dienst?" „N-nee." (Wordt vervolgd.) i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5