150 Het Heilig Miraculeus van Alkmaar Bloed SPORT NU! 1.80 2.50 0.27 0.49 9.95 6.15 0.75 2.65 1.95 4.95 0.95 3.30 2.85 3.60 0.79 Nederlandse rundveestapel binnen 5 jaar t.b.c.-vrij JOOP GEESINK brengt leven in poppen - en hoe origineel! ot. P. C. Visser gevestigd srpsstraat 146 rERIJSELS LGBLAD W O L L E Jaarlijkse Ommegang wordt 20 Mei a.s. gehouden Weer vrijwilligers naar Korea Kopgroep ook in 2e étappe ingehaald EEN lOO-MILUOENPLAN Jonge Groninger op Corsica vermist in het kort Zal Engels-Perzisch conflict zich verder toespitsen? Er zit toekomst in Dollywood Binnenkort voor U.S.A. televisie? Vakschool voor zuivelbereiders >g steeds >NEN N.V. >roduet ÏERVICE STATION 251 - SCHAGEN '000* te Zuid-Scharwoude richt, dat zijn kantoor st ingang van 21 Mei i. zal zijn n zijn woonhuis a. d. intooruren cn tele- m no 306, blijven on- randerd. tERGEN te koop 2 ieuwgebouwde mid- enstandswoningen. ''rij te aanvaarden, h bevragen A. A. OTEMAN, Makelaar /est woud, tel. 693. Het enige R.K Dagblad rooi sse mm.prijs 15 cent. VRIIDAG 18 MEI 1951 PAGINA 7 Met de Hoofdintentie, dat de Katholieken overeenkomstig de vermaningen in de laatste Vastenbrief van de Bisschoppen, toch vooral goed voor hun gezin zullen zorgen, zal op Zondag 20 Mei a.s. wederom de Stille Omgang, ter ere van het H. Miraculeus Bloed van Alkmaar plaats vinden. Op alle Katholieken, maar op de eerste plaats op die uit onze Gewesten wordt een beroep gedaan deze Omgang mee te maken. Voor degenen, die met de geschiedenis van het Mirakel en de Reliquie van het Heilig Bloed te Alkmaar nog niet bekend zijn, laten we die hieronder in beknopte vorm volgen. Terstond na hun wonderbaar lijke redding gingen de varens gezellen naar Alkmaar om hun beloften ten uitvoer te brengen. Zij bemerkten, dat niemand in Alkmaar zich iets bewust was van een Mirakel. Zij begaven zich naar de Pastoor der Parochie, dezelfde die van het wonder ge tuige was geweest. Zij verhaalden hem alles wat zjj gezien en ge hoord hadden en de Pastoor die in de gebeurtenissen Gods Wil onderkende, toonde de schepe lingen de kostbare Reliquie, na hun alles daaromtrent te hebben verteld. Deze eenvoudige varens gezellen waren de eerste bede vaartgangers, die de Reliquie met offergaven vereerden en de eer stelingen der private verering van het H. Miraculeus Bloed. Dit was dus het begin der Ker kelijke verering. Beide gebeurtenissen werden degelijk onderzocht en de toen malige Bisschop van Utrecht heeft daarna verlof gegeven om de Reliek publiek te vereren en Op de eerste Mei, de feestdag van de H.H. Apostelen Philippus en Jacobus, van het jaar 1429, droeg de neomist de Alkmaarse Priester Folkert zijn eerste plech tige H. Mis op in de Grote Kerk van Alkmaar. Bij de nuttiging van het H. Bloed, dat met witte wijn was geconsacreerd, had hij het ongeluk drie druppelen van het H. Bloed op zijn kasuifel uit de kelk te laten neervloeien, Na de H. Mis werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld en toen bleek dat de drie gestorte druppelen de rode kleur van bloed hadden ge kregen, Het gedeelte van het kasuifel, waarop de druppelen waren gevloeid, werd uitgesne den, gewassen, gedroogd en in het vuur geworpen. Volgens een oude overlevering bleef dit ka- suifelfragment, onverbrand bo ven de vlammen zweven. De Priesters meenden over het Mira culeus feit het stilzwijgen te moeten bewaren, om de goede naam van de ongelukkige Neo mist te redden, want hij had het Sacrament van het Priesterschap waarschijnlijk in een ander land, wel geldig, doch op ongeoorloofde en dus heiligschennende wijze ontvangen; hij had als soldaat tijdens een strijd enige vijanden gedood, en dit feit was volgens de Kerkelijke Wetten een beletsel voor het geoorloofd ontvangen van de H.H. Wijdingen. God was nu Zelf opgetreden, niet alleen om te bevestigen, dat de Allerheiligste Eucharistie waarachtig en wezenlijk is het Lichaam en Bloed van Christus, maar óók om de wetten van de H. Kerk te wreken en te leren eerbiedigen. Folkert heeft dit be grepen. Hij verliet Alkmaar voor goed, ondervond veel tegenspoed, doch vol berouw over zijn groot kwaad trad hij later in een Car- melietenklooster te Haarlem in en hij stierf als een oprecht boet vaardige, omstreeks het jaar 1455. Door een tweede wonder van reddende barmhartigheid heeft God het Mirakel geopenbaard. In de nabijheid van Vlissingen voe ren enige varensgezellen op zee, terwijl het hevig stormde. Zij baden God om uitkomst. En zie, God zond vanuit de Hemel een Engel, die hun uit Zijn Naam redding beloofde', onder voor waarde dat zij naar Alkmaar zouden gaan, waar hun de ver borgen plaats der Reliquie zou worden aangewezen. Zij zouden het Mirakel aan de Geestelijkheid en de Burgerij bekend moeten maken en zelf moesten zij het door hun offergaven gaan ver eren. TWEE CONTINGENTEN 's-GRAVENHAGE. Opnieuw zal tegen het eind van deze maand een 170-tal Korea-vrijwil- ligers uit Nederland vertrekken, in verband met de aanvulling en aflossing van het Nederlands Detachement Verenigde Naties. Dit is reeds het tweede grote aflossingsdetachement, dat wordt ingescheept. Ook per vliegtuig is onlangs een groep vrijwilligers vertrokken. Daar nog elke dag aanmeldin gen binnenkomen ligt het in het voornemen, in Juli wederom een contingent vrijwilligers naar Ko rea uit te zenden. jaarlijks op de eerste Mei in processie rottd te dragen. Het kasuifelfragment werd in een z.g. Reliek-ostensofie gezet. Ter gedachtenjs van de Boodschaj lenbeéld vervaardigd, zo, dat de Reliek in haar kastje door de Engel met beide handen vastge houden en vertoond werd en zo werd de reliek in de processie meegevoerd, Aanvankelijk bleef deze proces sie binnen de muren van het kerkgebouw, doch na 1 Mei 1501 werd ze door de stad gehouden. De Hervorming heeft de pro cessie voor een" tijdlang onmoge lijk gemaakt. In 1927 werd de aloude Meijendach in ere her steld. Door krachtige propaganda groeide het aantal deelnemers aan de Omgang in de loop der jaren gestadig. Thans komen er jaarlijks duizenden bedevaartgan gers, uit geheel Noordholland, doch ook uit de andere provincies van ons land. RONDE VAN BELGIë Tijdens de tweede étappe van de Ronde van België, van Blan- kenberge naar Charleroi (245 km), hadden de 90 renners het voordeel van een straffe Noord- Oostenwind, waardoor de snel heid vaak de vijftig kilometer per uur overschreed. Bij tussenpozen maakten zich renners uit de hoofdgroep los en bij Yperen bestond de kop reeds uit zeventien man. In het peloton zat nu niet veel beweging meer en langzamerhand groeide de voorsprong van de vluchtelingen tot bijna 6 minuten. Bij de controle te Jemappes gaven Decïn en le Clercq de strijd op. Evenals tijdens de eer ste dag het geval was begon nu de hoofdgroep een serieuze ach tervolging in te zetten onder leiding van Cerami, en bij Givry bedroeg de achterstand 4Va mm. Gedurende de laatste kilometers kwam de aaneensluiting met de kopgroep tot stand. Een vijftien tal nam deel aan de eindsprint, welke door Rosseel werd gewon nen, gevolgd door Mathys, die eergisteren eerste was. In deze étappe speelde van Est geen rol van betekenis. 1. Rosseel (Belg) 6 uur 45 min. 52 sec.; 2. Mathys ,(B.)3. Cau- pain (B.); 4. van Steenkiste (B.); 5, de Mulder (B.). Onze landgenoot van Est werd 32e in 6.49.50. Rosseel en Mathys leiden in het algemeen klassement. EEN NOODSEIN IN ZIJN SCHOEN BRUSSEL (A.P.). De Bel gische majoor-vlieger van der Cruyssen gebruikte gisteren een van zijn schoenen als bom om de verkeerstoren te waarschuwen, dat zijn landingsgestel defect was. Toen hij het euvel bemerkte, schreef van der Cruyssen, die in zijn toestel geen radio had, een boodschap, stopte die in zijn schoen en liet deze boven op de verkeerstoren vallen. Enkele minuten later stonden een ambulance en verschillende brandweerwagens gereed om bij een eventueel ongeval onmiddel lijk te kunnen ingrijpen. Van der Cruyssen maakte een fraaie buik landing. Alleen de propeller van zijn toestel werd gebroken. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET FRANKRIJK De iheer Mr. A. F Fortanier, Directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Frankrijk te Parijs, zal voor be langhebbenden bij de handelsbe trekkingen met Frankrijk te spre ken zijn op Donderdag 24 Mei 1951 van 10 tot 12 en van 14.30 tot 17 uur, ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam, Beurs gebouw, Damrak 62 a te Am sterdam C- Het verdient aanbeveling, dat gegadigden van hun voornemen doen blijken aan het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam (tel. 63393, toestel 5). ZIJ STAAN ALTIJD KLAAR Langs de grote verkeers wegen heeft het Nederlandse Rode Kruis op het ogenblik 850 hulpposten ingericht. De hulpposthouders zijn vrij willigers, over het algemeen in het bezit van een diploma EHBO, die beschikken over een telefoon. Dag en nacht staan zij klaar om bij ver keersongelukken hulp te verlenen; of in ernstige ge vallen medische hulp in te roepen of ambulances te be stellen. In de hulppost zijn een Rode Kruis-verbandkist en brancards aanwezig. De ze mensen staan klaar voor u! En het Rode Kruis heeft deze posten ingericht om ook u in geval van nood te helpen. Wat doet u als het Rode Kruis uw hulp vraagt? 's-GRAVENHAGE. 450.000 runderen ofwel bijna 20 procent van onze rundveestapel is op het ogenblik besmet met rundertuber- culose. Ter bestrijding van deze kwaal, die elk jaar een directe materiële schade van vijf millioen gulden veroorzaakt, is, zoals be kend, na langdurig overleg tus sen overheid en bedrijfsleven een nationaal vijf-jaren-plan voor de bestrijding der rnndertuberculose ontworpen. Ter gelegenheid van de inwer kingtreding van dit plan is gister morgen in Den Haag een uiteen zetting gegeven over de diverse aspecten van de rundertubercu- lose-bestrijding. De heer S. L. Mansholt, minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, wees er op dat de rundveehou derij Nederlands grootste indus trie is. De totale productie heeft een waarde van 1.5 milliard gul den. De helft hiervan wordt ge ëxporteerd. De heer E. J. A. A. Quaedvlieg, directeur van de Veeartsenij kun dige Dienst, gaf een uiteenzetting over oorzaak en gevolg van de besmetting met de tuberkelbacil. Willen wij Nederland vrijmaken van rundertuberculose, dan zul len de besmette dieren geslacht moeten worden. Hiertoe zijn de volgende maat regelen ontworpen: voor elk rundveebeslag, waarop bij het laatste onderzoek op tuberculose voor 1 Mei 1951 runderen wer den aangetroffen, die bij dat onderzoek een positieve reactie bleken te hebben bij de tuber- culinatie, wordt vastgesteld bin nen hoeveel jaren het vrij moet zijn van reactiedieren. Het aan tal jaren is gebaseerd op het reactiepercentage bij dat onder zoek; lichtbesmette veebeslagen moeten binnen een jaar vrij van reactiedieren zijn, de zwaarbe- smette binnen 5 jaar. Op alle rundveebeslagen wordt geduren de 5 jaar een heffing van 25 cent per 100 kg melk gelegd ter vor ming van een fonds voor de run- dertuberculose-bestrijding, met dien verstande, dat de door de provincie opgebrachte gelden ter beschikking van die provincie blijven. Hierdoor zal het bedrijfs leven in vijf jaar 50 millioen bij eenbrengen. Als een rundveebe slag op tijd reactievrij is, kan de houder van dit rundveebeslag uit het fonds voor de rundertuber- HANDELSACOORD BELGIË-INDONESIË BRUSSEL (ANP). Een han- delsaccoord tussen Indonesië en België is in voorbereiding en de ondertekening zal niet lang meer op zich laten wachten. Indonesië zal aan België grondstoffen leve ren als rubber, tabak e.d., trewijl België producten van zijn zware industrie, als locomotieven, ma chinerieën en tevens schepen aan Indonesië zal leveren. culose-bestrijding een premie van ongeveer 150 gulden ontvangen voor de reageerders, die hij heeft laten slachten. Een en ander ge schiedt onder bepaalde voorwaar den, die nader in de provinciale plannen zijn uitgewerkt. Op de melk van niet-reactie rundvee beslagen wordt een extra heffing van 55 cent per 100 kg gelegd. Is het rundveebeslag op tijd reactievrij geworden, dan wordt een bedrag uitbetaald gelijk aan het als extra heffing ingehouden bedrag. Is het rundveebeslag niet binnen de gestelde tijd vrij, dan zal bedoelde extra heffing niet worden terugbetaald. EEN ONGEVAL WORDT GEVREESD Van onze verslaggever. GRONINGEN. Naar wij verne men wordt reeds geruime tijd de 26 jarige Walter Burmann ver- mièt,. Hij is half April wegge gaan en maakte vanuit Frankrijk een voetreis naar Corsica. De familie ontving geen énkele brief van hem en men vreesde aan vankelijk, dat hij op Corsica was gekidnapt. Een broer van de vermiste jon gen, alsmede een leraar in de Franse taal uit Groningen, zijn naar Corsica vertrokken en heb ben daar enkele dagen nasporin gen gedaan. Bij een hoge rots vond men wel de rugzak van hem, .met .alle ..papieren_ex. nog in. Men vreest thans dat hij van de rotsen is gestort. Definitief is evenwel nog nietsjjekend. ADSPIRANTEN- EN JUNIORENDAG Op 10 Juni a.s. wordt te Alk maar de adspirantendag van de afdeling Noord Holland gehou den. De Jurüorendag is op 24 Juni in Den Heidér. Onze goede eerste klassers nemen het er in deze dagen van. Buitenlandse reizen, spelen te gen buitenlandse clubs en alles wat daaraan vast zit. Afijn, u kent dat. Laat ze maar. groot gelijk! Go Ahead zit in Dene marken. Het won gister van de Odense Boltklub met 32. Mau- rits had in Lutterade Hudders- field Town op bezoek. Nee, daar win je niet zo gauw van. 03. Austria, een Oostenrijks eerste klasser was te sterk voor. het Utrechts elftal. De gasten won nen met 23. E.D.O. zit hele maal in Ierland. Bet won met 21 van Cliftonville Crusaders. Zegt u die naam morgen nog eens. En ten slotte hebben we nog het gebruikelijke vrij slechte nieuws van de c-liibs die in Enge land aan het festlval-lem zijn: II- fordWageningen 22. Newport CountyEindhoven 30. Er zou op de wedstrijden óm de grote prijs van Zwister- land te Bern ob 27 Mei een nieuwe race-auto verschijnen. De B.R.M., made in Engeland, zes tien cyllinder, 1500 cc met com pressor. De Britse industrie werkt verbeten aan een race wagen die eindelijk weer eens 'Wat presteert. Het uitvinden van de wagen heeft al 200.000 pond sterling gekost. Nu is mede gedeeld dat ze in Bern niet zul len rijden - omdat - twee wagens nog niet klaar zijn. Misschien verschijnt de B.R.M. bü de wed strijden om de. Grote Prijs van Buropa te Reims op 1 Juli. Oost- enj^.West-Duitsland zijn op'hetolértPlik aan het on derhandelen ovër de vorming van één Duits Olympisch comité. Wordt dit niet gevormd dan mag geen enkele Duitser verschijnen op de Olympische Spelen vari 1952 in Belsinki. Gisteren heeft men drie uur gepraat, zonder tot een oplossing te komen Maar ze gaan door. Op 31 Mei in Lau sanne. De wereldkampioenschap per» tafeltennis 1952, waarvan de organisatie is opgedragen aan de federatie van India, zullen van 1 tot 10 Februari te Bombay ge houden worden. Men verwacht dat vijf en twintig landen er aan zullen deelnemen. Het bestuur van de Nederlandse Tafeltennis- bond zal de mogelijkheid van deelneming nader onder het oog zien. DB PHILIPS- FEESTEN TE EINDHOVEN EEN JUBILEUM-DAS VOOR DE PRINS De feestelijkheden ter viering van het 60- jarig bestaan der Phi lips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven werden Woensdag bij gewoond door Z.K.H. Prins Bernhard. Aan de lunch, welke in 't' ontspanningsgebouw werd aangeboden, werd aan Z.K.H. Prins Bernhard een jubileum-stropdas ge offreerd, welke de Prins zo aardig vond, dat hij haar direct omdeed. Rechts ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur der Philipsf abrieken, die de das reeds draagt (foto boven). Op de onderste foto zien we een tafereel uit het jubileumspel „Wij en Philips. voorstellende een fragment uit de geschiedenis der Nederlanden, dat door en tal van genodigden werd bijgewoond. Prins Bernhard BUITENLANDS OVERZICHT De Engelse ambassadeur in Teheran heeft gistermiddag een nota aan de Perzische regering overhandigd en hoewel de toon van deze nota de weg tot ver dere onderhandelingen niet alleen openlaat, maar ook uit een oog punt van prestige voor beide landen zeer goed mogelijk maakt blijkt uit de bewoordingen wel heel duidelijk, dat de Engelese regering deze kwestie hoog op neemt en niet voornemens is, zich bij een „fait accomp-lit" 'van de Perzische regering neer te leggen. Het verluidt, dat deze nota. in nauw overleg met de Amerikaan se regering is opgesteld en dat dit overleg op de matiging van de toon nogal invloed heeft ge had. Dat -de Engelse - regering het olieconflict met Perzië een be langrijk probleem acht. is geble ken uit het feit, dat minister Morisson zijn Pinkstervacantie op het eiland Wight Maandag heeft onderbroken om in overleg met de Amerikaanse ambassaeur de nota aan Perzië op te stellen en ook urt het bericht, volgens hetwelk 4500 parachutisten ge reed gehouden worden om naar Perzië te vertrekken teneinde daar de Engelse oliebelangen met geweld te beschermen. Ook dit wees er wel op, dat Engeland zich bij. een nationali satie zonder meer, waardoor de Engelse rechten worden geschon den, niet zou neerleggen. Intussen heeft juist het bericht over die parachutisten in Perzië veel kwaad bloed gezet. In ver schillende Perzische bladen wordt nu een heftige toon aangeslagen (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Ge kent Joop Geesink wel, of althans zijn werk.Tussen de voorfilms in ae bioscopen ziet ge de laatste tijd meer en meer een kleurige aan kondiging: „Joop Geesink's Dol lywood presenteert...." Er ver schijnt dan in de meest romanti sche entourage een liefelijk sprookje op het doek. Twee jaar geleden dacht ge nog dat het lou ter te doen was tot vermaak van uw eigen oog en hart. Maar nu weet ge het langzamerhand: het sprookje eindigt altijd in een pak goudgele margarine of een hel der glanzende en helder spelende radio. Ge vindt dat niet storend om de eenvoudige reden dat de films van „Dollywood" een lust zijn voor uw oog. „Hoe speelt Joop Geesink het toch klaar om zijn aangeklede poppen tot zulke charmante film acteurs en -actrices te maken?" Wij hebben ons dit ook al vaak afgevraagd en gistermiddag gaf Geesink ons de gelegenheid ach ter zijn geheim fe komen. Even buiten Amsterdam, aan de weg naar Weesp staat een fabriek, die er van buiten zeer nuchter uit ziet maar van binnen eigenlijk een soort bewaarschool voor gro te mensen blijkt te zijn. Versta ons wel: ge moogt deze bewaar school alleen dan u vaste ver blijfplaats noemen als ge een ware kunstenaar bent in het te kenen of knutselen, een vakman tot en met. Joop Geesink heeft een uitgebreide staf personeel in dienst, die de kunst in de nieuw gebouwde studio's met grote lief de en vaardigheid beoefent. Maar hoe zit het nu met die poppenfilms? Wel dat gaat in 't kort zo: „Joop", - zo noemt ieder hem, zo staat het ook op de huistelefoon Joop krijgt 'n opdracht. Hij is vakman en kun stenaar genoeg om in de kortste keren met een fantastisch gege ven in de tekenkamer te komen. Daar worden de modellen ont worpen. In de kamer er naast worden ze in plastic uitgevoerd, twee dames doen niets anders dan poppekleertjes maken. Ge kunt zelf zien hoe mooi die zijn. Dan komt het ingewikkeldste: de koppen moeten in hout uitgesne den worden en wel in zoveel vormen als er op de film ver schillende standen van het ge zicht moeten zijn. En in verschei dene films zijn dat er nogal wat. Voordat nu met de filmmakerij begonnen kan worden moeten er natuurlijk entourages zijn. Ook die te maken is een kunst apart. Dan komt de verfilming zelf. Ge weet misschien dat de film afdraait met met een snel heid van 24 beelden per seconde. Voor elk beeld moet de pop een tikje anders gezet worden, of moet haar een nieuw gezicht worden aangedaan. Achter de camera's staan dames en heren met een monnikengeduld. De ca meramen doen tien dagen over een filmpje van één minuut! Dan komt er nog bij het geluid, de muziek, enfin. Het bedrijf van Joop Gee sink bestaat nu vijf jaar. Van de grond af opgewerkt. „Ik begon met niks, met schul den," zegt Joop Geesink. Maar de jonge industrie groeit en heeft toekomst. Behalve de Nederlandse in dustrie zijn Amerikaanse, Belgische en Engelse bedrij ven veeleisende en later dankbare opdrachtgevers. Een groots perspectief is bezig zich voor dit prachtige bedrijf te openen. Met Amerika onderhan delt Joop Geesink om zijn kunst in dienst te stellen van de tele visie. Hij is er van overtuigd dat het voor elkaar zal komen. Wii mogen het ook hopen voor ons deviezen-arme vaderland. Ge hoort er dan misschien nog wel. eens van. welke niet bepaald een gunstige atmosfeer vormt voor- verdere onderhandelingen. Wel heeft de Engelse regering verklaard dat dit parachutisten- bericht" onjuist was, maar minis ter Morisson voegde daaraan on middellijk toe, dat de Engelse re gering niet zou dulden, dat En gelse belangen in het gedrang kwamen of Engelse particulie ren benadeeld werden. .Niet ten onrechte concludeert daaruit de Perzische pers,' dat Engeland dus wil onderhandelen met een stok achter de deur en zij predikten dan ook de heilige Oorlog tegen Engeland. „Of het zover zal komen, dat ieder Engelsman als een vijandi ge ongelovige in Perzië behandeld zal worden," zo schrijft het blad -Shaded, -dat de-spreekbuis is varr de nieuwe minister-president, „zal geheel afhangen van de ver dere houding, welke Engeland in de onderhandelingen zal aan nemen." Of de gistermiddag overhan digde nota voldoende olie op de ze golven heeft geworpen zal moeten worden afgewacht, maar nog steeds komen de Perzische bladen met berichten over de parachutisten, die geconsigneerd in de kazernes liggen en elk ogenblik naar Perzië kunnen worden gezonden, teneinde in de oliegebieden te worden neergela ten- Dat deze verscherpte ontwik keling van de gebeurtenissen in tussen koren op de Russische mo len is, behoeft geen nader betoog Gevaarlijker is in dit verband, dat de kortzichtige Perzische na tionalisten momenteel in hun af keer tegen Engeland steun zoe ken bij de Communistische Tuhed Partij en zelfs dreigen met een heropleving van 't oude verbond van 1933, met Rusland gesloten, waarbij Moskou toen steun aan Perzië beloofde, wanneer het door een andere mogendheid zou wor den bedreigd- Nu is natuprlijk van een En gelse bedreiging geen sprake. Londen wil alleen maar de En gelse rechten geëerbiedigd zien en geen genoegen nemen met 'n eenzijdige opzegging van plech tig gesloten overeenkomsten. Ma-ar het is duidelijk, dat wan neer de Perzische regering, die thans een willoos werktuig is geword-en van de nationalistische groot-gronidibezitters, hulp en bescherming bij Rusland tegen Engeland zou zoeken, deze gaar ne zal worden verleend. Van belang is intussen, dat de Perzische nabuurlanden Teheran waarschuwen de zaak niet op de spits te drijven en oog te blijven hebben voor de grote belangen in het MiddenOosten, welke Engeland nopen, zijn rechten in Perzië niet prijs te geven. En vooral waarschuwen zij Perzië, niet in de kaart te spelen van Rusland, omdat dit niet al leen voor Perzië. maar voor het gehele MiddenOosten noodlottig zou worden- Het is intussen de vraag of de UIT DE TIJDSCHRIFTEN Katholiek Bouwblad Met de torens in ons land gaat het de laatste jaren niet de goe de kant op. De nieuwe kerken, die er hier en daar kunnen wor den gebouwd, krijgen, om overi gens begrijpelijke bezuinigings maatregelen, vrijwel geen torens meer. Dat is om verschillende redenen jammer. Want een fraaie toren, de bekroning van het kerkgebouw, is niet alleen een sieraad voor de kerk. maar ook voor de plaats en zelfs voor een gehele landstreek. Het Mei-nummer van het Ka tholiek Bouwblad, dat wij bij deze nog eens gaarne onder de belangstelling van onze lezers brengen geeft, naar aanleiding van een mooie reportage over de St. Martinus-toren in Weert, een boeiende beschouwing over de functie van de toren in het stads beeld. Met tal van goede foto's verlucht is dit torennummer van het K. B. weer een zeer interes sant exemplaar. fel-opgezweepte Perzische natio nalisten voor deze nuchtere waar schuwingen nog gevoelig zullen blijken. Intussen heeft de verscherping van de moeilijkheden in Perzië Engeland er reeds toe bewo-gen, onmiddellijk zijn fiat te geven aan het Amerikaanse plan om Turkije en Griekenland in het Atlantisch Pact op te nemen, om zich in het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee zo sterk mo gelijk te maken, -tot grote ver ontrusting van Frankrijk, d-at in dieize opname 'n vertraging vreest van het bewapeningsplan van W. Europa, een vrees welke zeker niet helemaal denkbeeldig is. Want al werkt de Amerikaanse oorlogsindustrie reeds op volle oorlogscapaciteit, deze is nog steeds niet in staat om West- Europa in 't zo gewenste tempo van de nodige wapens te voor zien, temeer waar ook Korea, ge zien de offensieven van de Chi nezen. een grote afnemer blijft. Nu aan Griekenland en Tur - kije ook weer in een spoed-tempo grote hoeveelheden wapens te leveren, doet -Frankrijk vrezen, dat West-Europa veel te lang weerloos zal blijven. Daar komt voor Frankrijk nog het onaange name gevoel bij, dat het altijd de Middellandse Zee als een Frans domein beschouwde. Opname van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact, met steun van Engeland en Amerika betekent 'n verzwakking van de Franse he- genomie aldaar. Vandaar dan ook dat Frankrijk allerminst te s-preken is over de haast, waarop Londen en Was hington met Athene en Ankara hier tot een accoord kwamen. De verhoogde spanning aan de Perzische Golf maakte hier ech ter een spoedig accoord wel wen selijk. Zowel voor Teheran als Moskou zal de .uitbreiding van het bondgenootschap met Grie kenland en Turkije een ernstige waarschuwing zijn. GESLAAGDE CURSISTEN Op 16 Mei j.l. is te Alkmaar het eerste eindexaipen van de Vak school voor Zuivelbereiders af gelegd, waarin opgenomen zijn de diverse cursussen op het ge bied vgn melkcontröle en zuivel bereiding!, eertijds gegeven door het Ri.jkszuivelconsulentschaip voor Noord-Holland en de Bond van op coöp- grondslag werkende Zuivelfabrieken. Dit jaar werden 4 cursussen beëindigd n.l. cursus sen voor centrifugist, botermaker, chef-melkinriahting en stal- en voederadjviseur- Het eindexamen omvatte een schriftelijk gedeelte, een practisch gedeelte (voor wat betreft de 2 Laatste cursussen) en ten mo'deling gedeelte; dit laat ste werd afgenomen ten over staan van de regelings-commissie van de Vakschool, in tegenwoor digheid van verschillende deskun digen uit hét bedrijfsleven in on ze provincie. Voor het centrifugisten-exa- men waren 7 candidaten; door 6 ervan werd aan bet examen deel genomen; 2 ervan werden afge wezen, terwijl de volgende 4 per sonen het diploma verkregen: A. de Jong, Oudendijk; C. Rui ter, Westwoud: C. Kaandorp, Hei- loo; H. Sok, Wognurn. Voor het examen botermaker waren eveneens 7 candidaten; 2 ervan hebben zich teruggetrok ken, 1 ervan is afgewezen terwijl de volgende 4 personen het diplo ma verkregen: M. Berkhout, Ur- sem; G. A. Humberts, Berkhout; T. B. Greijdanus, De Rijp; M. Leusink, Kiundert (NB). Voor het examen stal- en voe der adviseur waren 20 candida ten, waarvan er 6 werden afge wezen. Aan 9 candidaten werd het diploma ter hand gesteld en aan 5 werd het diploma in uit zicht gesteld zodra zij deze zo mer het melk-diploma behalen. De namen van de 14 geslaagden van deze cursus zijn de volgende: W. C- Beerepoot, Beverwijk: S. Broers. Wognum; J. Buis, Cal- lantsoog: L. J. v. d. Geest, Alk maar; J. Kikkert, Den Burg (Texel): C. S. Knijn, Monniken dam, C- S. Kroon, Monnikendam: O. A. Kroon, Monnikendam: S. C. Kroon, Monnikendam: P. J. Ko nerdraad, Diemen: P. ,T. Meerkerk Broek in Waterland; J. W. de Leeuw. Petten; J- Ros. 't Zand; P. J. Schouten, Koedijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7