Sovjet-Russen hebben informeel vredesbesprekingen voorgesteld Volle kracht der rode aanval beukt thans de U.N.O,-linies Drie millioen burgers werden door de roden vermoord Dertien maanden geëist tegen „saboteur" Een millioen van Philips teruo EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Onjuist uitgangspunt m Conflict in Korea en situ in Verre Oosten onderwerp Om het plan der 12 Arabische landen 55 Fransen gedood bij ontploffing Treinbotsing in V.S. eiste acht doden Slachtoffer van overval overleden Jongens vermoordden hun klasgenoot Op Formosa kwamen 1500 personen om Verbonden troepen moeten over ZUID-KOREA KLAAGT AAN Helft der kinderen uitgeroeid Eén avond per week later sluiten? Wapenemharao tegen rood China De Volksrepubliek Nederland Nieuw Abonnementsprijs f 5»30 per kwartaal, f 1.77 per annd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—: familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. -— Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 R 2240 Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 19 Mei 1951 46e Jaargang No. 12171 HET KOMT ONS juist voor, ge- lijk in de persdiscussies rondom de artikelen van prof. Duynstee over de positie van de K.V.P. werd opgemerkt, dat deze be langrijke aangelegenheid niet met de beschouwingen pro en contra in de pers mag worden afgedaan. In ónze artikelen hebben wij al opgemerkt, dat verschillende van de zaken, door F.D. aangeroerd, in de Partij-organisaties aan hangig zijn en ook andere zullen daar, in een soort ver- trouwvol beraad, en zeker ook in de Partijraad, die daar dan maar de tijd voor moet nemen, moeten worden uitgepraat èn beslist, met de uitdrukkelijke bedoeling, dat de rust dan weer in ons politieke kamp terugkeert, om daar gehandhaafd te blijven, zolang het duurt. In ieder geval moet de minderheid zich dan bij de meerderheid neer leggen! Bovendien geldt hier, als nooit tevoren, dat men al debatterende, het eens moet zijn, over het uit gangspunt. In de artikelen van F.D. in de „Maasbode" de laatste dagen rondom Pinksteren nog weer gepubliceerd, moet die overeenstemming echter wel ont breken, omdat twee uitgangspun ten van de hooggeleerde schrijver onjuist zijn, gelijk met een herinnering aan de historische feiten gemakkelijk kan wor den aangetoond. In zoverre één van die twee bedoelde punten wèl juist zou zijn, kan het be zwaarlijk een argument vóór het standpunt van F.D. opleveren! Dit eerste punt betreft de be wering van F.D., dat de fout van de hele ontwikkeling eigenlijk zit in de beslissingen uit de dagen van December 1945, toen de K.V.P. zich nadrukkelijk om vormde tot een progressieve partij. Het kan best zijn, dat de fout daar zit, al geloven wij dat nog niet zo direct. Maar het is gemakkelijk zeggen, na zes be wogen jaren, dat er in de begin dagen van die jaren principiële fouten zijn gemaakt.die kun nen nu niet meer ongedaan ge maakt worden. Ook hier geldt, dat men alles moet zien in het licht van de tijd! Maar dat ia het voornaamst©, niet. Het voornaamste is wél, w.i e voor die hervormingen in de toenmalige R.K. Staatspartij de verantwoordelijkheid droegen. Weet prof. F.D. dat dit, anders dan hij beweert, zeker niet, althans niet in de eerste plaats de arbeiders, mitsgaders de leiders van de K.A.B. geweest zijn? Maar daarover straks. De verantwoordelijke mensen van de daden van 1945 zijn vooral en in de eerste plaats de intellec tuelen, die toen (en deels nu nog) de politieke leiding hadden. Wij verwijten ze dat niet, wij stellen het alleen vast tegen over beweringen van prof. F.D. als een historisch feit. Daar waren mannen bij met veel intellect èn intelligentie, maar met een volkomen gemis aan politieke ervaring. Onder hen waren er, die later minister wer den (en soms nog zijn) of andere hoge politieke functies bekleed den en bekleden. Z ij stonden misschien wel met één been in de P.v.d.A., met hun hart waren zij er, om de gevaarlijke beeld spraak nog even voort te zetten, wel met anderhalf been. Zij wa ren warempel wel een beetje de kluts kwijt, en meenden, dat er, ten koste van zoal niet alles, dan toch heel veel, zo dicht en zo nauw mogelijk met die P.v.d.A. moest worden samengewerkt, men wilde zelfs met die Partij gezamenlijk één verkiezings urgentie-program! Niet hèn, maar de oude socialistische politici was dat toen te gortig. Ook buiten de Partij, van toen en van nu, waren er ontwikkelde en in zekere zin invloedrijke katholieken, die de oplossing van alle kwalen zagen in steun en sympathie voor de P.v.d.A. Maar LONDEN (A.P,). Rusland heeft de Ver. Staten informeel voorgesteld om de besprekingen ter beëindiging van 't Koreaanse conflict en regeling van de situatie in het Verre Oosten te hervatten. Welingelichte diplomaten, die dit gisteren meedeel den, zeiden, dat de eerste reacties van Amerikaanse zijde koel Het feit echter, dat Rusland toenadering vertoont, kan echter op twee dingen wijzen, betoog den zij: 1. De eindeloze oorlog in Korea vergt teveel van het rode potentieel. 2. Ofwel de communisten oroberen Amerika, dat het vaste besluit genomen heeft om via de Verenigde Npties sancties tegen rood-China uit te vaardigen, op dit besluit te doen terugkomen. Russische vertegenwoordigers hebben te kennen gegeven, dat zii wilden deelnemen aan vredes besprekingen, indien als uit gangspunt voor deze besprekin gen zou dienen het plan voor een regeling van de toestand in het verre Oosten, dat in Janu ari 1.1. door twaalf Arabische en Aziatische landen aan de Ver enigde Naties is voorgelegd. In dit plan werd o.m. voorge steld dat de V.S., Groot-Brittan- nië, Frankrijk. rood-China, India en Egyple onverwijld zouden bijeenkomen om te spreken over een wapenstilstand in Korea en andere problemen betreffende het verre Oosten. Het voorstel werd indertijd door de Verenigde Naties ver worpen. De woordvoerders zeiden, dat de informele Russische sugges ties sinds het ontslag van gene raal Mac Arthur meerder malen zowel in New-York als Washing ton zijn gedaan. BRYN MAWB-,.,' U.S.A.) (Reu ter). Op het station van Bryn Mawr, in de Amerikaanse staat Pennsylvanië, is een binnenko mende passagierstrein op een expresse-trein, die naar Philadel phia moest vertrekken, ingere den. Acht personen zijn gedood en minstens zestig gewond, waar van acht ernstig. De locomotief van de passa gierstrein boorde zich in de ach terste wagon van de Philadelphia- expresse, welke onderste boven kwam te liggen. Een grote steek vlam werd waargenomen. Ver volgens schoot de locomotief rechtstandig omhoog, om daarna, als een verwrongen hoop metaal, op haar zijde te vallen. AMSTERDAM. De 50-jarige Amsterdamse eigenaar van een groothandel in manden, riet e.d., de heer J. Mulder, die Vrijdag avond 27 April neergeslagen en bewusteloos in zijn kantoor in de Elleboogsteeg te Amsterdam werd aangetroffen, is in het Wilhel- mina Gasthuis overleden. De re cherche heeft hem niet kunnen horen. Het onderzoek heeft nog niet tot klaarheid gebracht, wat er die avond in het kantoor is gebeurd. ARABISCHE LIGA ACHTER SYRIË DAMASCUS (Reuter). De raad van de Arabische Liga (waarbij, zeven Arabische staten zijn aangesloten) gaf Vrijdag avond eer» verklaring uit, waarin o.m. steun aan Syrië wordt toe- Vervolg op pag. 3-1 gezegd in zijn geschil met Israël. OP TROEPENSCHIP Ter SAIGON (Reuter), hoogte van de kust van Annam, een 300 km ten N.O. van Saigon, heeft zich Donderdag een ont ploffing voorgedaan aan boord van het Franse marinevaartuig „Adour", dat dient voor 't trans port van tanks. 55 personen wer den gedood. Op het ogenblik van de ont ploffing, de „Adour" lag toen aan de kade gemeerd,, stonden 900 soldaten aan dek. Velen werden overboord geslingerd. Direct na de eerste ontploffing brak brand uit en de toegesnelde hulpploe gen werkten temidden van ont ploffende munitie. Een Franse legerdokter, die direct aan boord was gegaan, werd door een latere ontploffing gedood. IN FRANKRIJK MELUN (bij Parijs) (Reuter). De Franse schooljongen Claude Panconi, die bekend heeft zijn zeventien jaar oude klasgenoot Alain Guyader te hebben gedood, is gisteren te Melun tot 10 jaar eenzame opsluiting veroordeeld. Bernard Petit, zoon van een hoofdinspecteur van politie, werd veroordeeld tot vijf jaar cellu laire gevangenschap wegens me deplichtigheid. Beide jongens waren 18 jaar toen zij de misdaad bedreven. De jongens, die verzot waren op Amerikaanse gangsterfilms, zou den van plan geweest zijn een „verzetsbeweging" te organiseren als het Russische leger Frankrijk zou binnenvallen. Guyader, het slachtoffer, was „ter dood ver oordeeld" omdat hij gezegd had te zullen vluchtenals de Russen zouden komen. De ouders van de beide be klaagden werden moreel verant woordelijk gesteld en veroordeeld in de kosten van het geding. DOOR OVERSTROMING TAIPEH (A.F.P.\ Bij de overstromingen op Midden-For- mosa zijn 1500 ppd n verdron ken. Verscheiden» duizènden zijn dakloos. Door de aanhoudende regens van de afgelopen vijf dagen tra den de rivieren buiten hun oevers. Honderden dorpen staan twee meter onder water. Het weg en spoorwegverkeer tussen Nrd.- en Zd.-Formosa is onderbroken. H M. de Koningin heeft Vrijdag op het Paleis te Soestdijk een aantal Syrische en Egyptische journalisten ontvangen, dat op uitnodiging van de K.L.M. in ons land vertoeft. Onder de journalisten bevond zich ook de commandant van de luchtmacht en plaatsvervangend legercommandant Syrië, kolonel S. Houbby. H.M. de Koningin temidden van Haar gasten op de trap van het Paleis. Naast de Koningin kolonel S. Houbby. VOOR TECHNISCHE HOGESCHOOL EINDHOVEI EINDHOVEN De N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindho ven heeft, ter gelegenheid van haar zestigjarige jubileum, een bedrag van een millioen gul den geschonken ter bevorde ring van de opleiding van in genieurs in Nederland, aldus verneemt het A.N.P. De N.V Philips meent dit bedrag het beste aan zijn doel te doen beantwoorden door het millioen te bestemmen voor de nieuw op te richten Technische Hoge school te Eindhoven. ENGELSE VRACHTBOOT TERUGGEZONDEN SINGAPORE (Reuter). De Engelse vrachtboot „Nancy Mol- ler" (3700 ton), die met een lading rubber op weg was naar commu nistisch China, is in de buurt van Hainan door de Engelse tor- pedobootjager „Cossack" opge vangen en naar Singapore terug gezonden. TOKIO (Reufer-A.P.)De verbonden troepen op Korea hebben zich voor een nieuwe Chinese stormaanval over vrijwel het gehele front moeten terugtrekken. Bij duizenden werden de met grote doodsverachting aanvallende communisten neer- gemaaid. Twee geallieerde divisies worden met overrompeling bedreigd. Naar verluidt bevindt een Amerikaanse divisie zich in grote moeilijkheden aan het centrale front, waar de com munisten op twee punten nabij Tsjoentsjon zijn doorgebroken. In de prikkeldraadversperrin gen voor de geallieerde stellingen hangen de lijken van duizenden gesneuvelde Chinezen. Maar de NEW YORK (K.N.P.) De regering van Zuid-Korea is voorne mens een aanklacht van massamoord bij de Verenigde Naties in te dienen tegen de regering van Noord-Korea, die in overleg met Rusland en communistisch China bezig is aan de systema tische uitvoering van 'n vooropgezet plan om de Zuid-Koreaanse bevolking uit te moorden. Deze verklaring werd gegeven door de Zuid-Koreaan, kolonel B. C. Limb, op een persconferentie van de Verenigde Naties. Kolonel Limb verklaarde, dat de Zuid-Koreaanse regering de overtuiging heeft, dat de com munisten inderdaad de bedoeling hebben het Zuid-Koreaanse volk uit te roeier». Hun eerste aanval is volgens plan gericht op de religieuze groepen, vooral katho lieken en protestanten; zii be roven het volk van hun gods dienstige leiders om het zo in communistisch vaarwater te krij gen. „Ook de burgerlijke leiders en zij, die behoren tot de intellec tuele klasse zoals onderwijzers. GENERALE REPETITIE VOOR MUZIEKCORPS Ter gelegenheid van het „Festival of Britain" zal bin nenkort in Earl's Court een concours voor militaire mu ziekcorpsen gehou den worden. Op de foto zien we leer lingen van de Kon. Militaire Muziek school te Twicken ham in ceremonieel tenue tijdens de generale repetitie. doktoren, advocaten, kunste naars van technische en natuur wetenschappen worden het eerst uitgemoord." „Hun tweede aanval is ge richt tegen de vrouwen als „draagsters van de toekomstige generatie" en tegen de kinderen als „de garanties van het voort bestaan ener natie". Vrouwen en kinderen onder vuur Kolonel Limb staafde zijn be weringen met concrete gegevens. Het aantal doden onder de bur gers, los van de oorlogvoering, schatte hij op twee a drie mil lioen. Zwangere vrouwen wor den op gruwzame wijze ver moord. Kinderen worden in mas sa afgeslacht. Jongens van tien jaar worden in een uniform ge stoken en in de vuurlinie ge jaagd, wat een zekere dood be tekent. Vijftig tot zestig procent van alle Zuid-Koreaanse kinde ren zijn reeds omgekomen. In iedere stad staat de notabelen als zij niet hebben kunnen vluchten, een zekere dood te washten. Kolonel Limb zeide, dat zeker honderd Koreaanse priesters van de Katholieke Kerk werden ver moord en dat dit aantal zeker veel groter zal blijken, wanneer het mogelijk zal zijn verdere onderzoekingen te doen. WINKELSLUITINGSWET In het ontwerp-Winkelslui- tingswet had de minister voor gesteld het aan de gemeenten over te laten zonder hogere goedkeuring een later sluitings tijdstip te bepalen dan 18 uur. De commissie der Tweede Ka mer achtte deze voorgestelde be voegdheid echter te ver gaan. Blijkens de thans uitgekomen Memorie van Antwoord is de minister thans bereid de aan vankelijk voorgestelde bevoegd heid der gemeentebesturen te latera vervallen, behoudens ten aanzien van één avond in de week. infanteristen trokken over hun eigen doden heen om de geal lieerde stellingen te bereiken. De communisten hebben in 3 dagen tijds meer dan 32 km terreinwinst geboekt. Bovendien hebben zij de verbonden troepen gedwongen hun laatste steunpunt in Noord-Korea prijs te geven. De geallieerden hebben zich aan de oostkust en over een af stand van 80 km aan het centrale front teruggetrokken. In het westen zijn rode speer punten tot op 16 km van Seoel doorgestoten. Er wordt gestreden aan de oostelijke en noordelijke toe gangswegen tot de stad. De Chinese communisten zet ten alles op alles om de door hen in de oostelijke frontsector, ten zuiden van Indje, geslagen bres te verwijden; zij werpen daartoe nieuwe réserves in de strijd. De communisten ondernemen hier, ondanks het moorddadige vuur der geallieerde artillerie, bij dui zenden tegelijk zelfmoordaanval- len. Het opperbevel van de ver bonden troepen heeft meege deeld, dat de communisten 1.141.000 man troepen op Korea hebben of beschikbaar in Mand- sjoerije. Verliezen Naar vandaag officieel is be kend gemaakt, hebben de com munisten tussen 30 April en 7 Mei 11.216 man verloren. In totaal verloren de commu nisten tot 7 Mei 904.788 man, van wie 539.702 Noord-Koreanen en 365.086 Chinezen. Het aantal krijgsgevangenen bedroeg 147.301. DOOR ASSEMBLEE DER VJN. AANVAARD NEW-YORK (A.P.). De as semblee van de Verenigde Naties heeft gisteren met 47 tegen 0 stemmen het voorstel aangeno men om een wapen-embargo te gen communistisch China uit te vaardigen. De meeste landen buiten de communistische invloedssfeer had den de verscheping van strate gische goederen naar communis tisch China reeds verboden, doch de ontwerpers van de onder havige resolutie hopen dat het thans genomen besluit tot gevolg zal hebben, dat eventuele lekken zullen worden gedicht. 's-GRAVENHAGE Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage ver scheen gisteren de 20-jarige J. W. T. uit Delft, die bij zijn twee vrienden met wie hij een „communistisch complot" had opge richt, bekend stond onder de naam „Ruba Gorkim". Het driemanschap had „de communistische volksrepubliek Neder land" gesticht, een republiek waarvan alleen zij drieën deel uit maakten. De vergaderingen van het drie manschap werden gehouden in een zelfgemaakt hol. Om dit hol weer comfortabel te maken stal J. W. T. van een autokerkhof een dekzeil en waskusseras. In dit hol werden de sabotagedaden beraamd die de „Communis tische Republiek Nederland" zou uitvoeren. Op de spoorbaan nabij Leidschendam werden basalt blokken en werd later een ijze ren hekwerk neergelegd, met het oogmerk het spoorwegverkeer te belemmeren. Deze sabotage daden bracht gelukkig geen groot onheil te weeg. Telefoon draden werden voorts doorge sneden en het plegen van inbra ken stond eveneens op hun pro gramma. De drie knapen werden echter in de kraag gegrepen en voor de officier van justitie ge leid. Door de rechtbank te 's Gra- venhage werd J. W. T. voor het „gevaar veroorzaken voor ver keer over de spoorweg" veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering. Voor de diefstal op het auto kerkhof veroordeelde de recht bank hem nog tot twee maanden gevangenisstraf en eveneens ter beschikkingstelling van de rege ring. T. was de enige van het „driemanschap" die hoger beroep had aangetekend. T„ die an-alphabeet is, zeide zelf eigenlijk niet te weten waar om hij deze sabotagedaden had gepleegd De procureur-generaal mr Zaayer noemde de feitera echter zeer ernstig. Hij vroeg bevesti ging van het vonnis inzake de diefstal op het autokerkhof, doch een verhoging van de gevange nisstraf tot zeven maanden voor het in gevaar brengen van het spoorwegverkeer. Oranje, Djakarta-A'dam, 17 Mei 100 mijl N. van Mini- koy. Fairsea (troep.), Semarang- A'dam, 17 Mei 200 mij) W van l'/a Graadskanaal. Sibajak, R'dam-Melbourne, 18 Mei te Port Said.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1