Geallieerde tegenstoot brengt opluchting voor Seoel De waardevermindering van het geld heeft ongekende omvang aangenomen Fokker-straaltrainer landde op z'n buik in het gras De Nederlandse vissersvloot ging spelevaren op een zonnige Noordzee Kapitein Linzel (doodgewaand) vertelt zijn frontverhaal EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] Voetbal zienalléén met pokkenbriefje Tegenmaatregelen thans te laat? Er hangt een mcrn aan de vlaggestok Scheepsberichten Parlevinker geramd Echter een nieuwe doorbraak in Oostelijk-centrale front Arabische landen dreigen met geweld Na geslaagde proefvlucht Zullen de Russen Iran bijstaan? Schoenfabrieken moeten sluiten Het Japanse vredesverdrag Johan Heesters acht zich beledigd Weer pokkenpatient overleden Enorme vuurzee in 's-Hertogenbosch Zeepprijs verhoogd Sportvliegtuig maakte noodlanding Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 pet mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) VAN HEDEN SPORTPAGINA Maandag 21 Mei 1951 46e Jaargang No. 12172 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 EERSTE VLUCHT VAN DE FOKKER S-14 Het eerste naar Ne derlands ontwerp ge bouwde straalvlieg tuig, de Fokker S-14, heeft Zaterdagavond met succes zijn eerste proefvlucht boven Schiphol volbracht. Z. K. H. Prins Bernhard, die de luchtvaart zulk een warm hart toe draagt, was tijdens de proefvlucht op Schip hol aanwezig. Foto bo ven toont de S-14 tij dens de vlucht. Op de onderste foto zien we Prins Bernhard in ge sprek met de chef in- vlieger van Fokker en piloot van de Prins, Gerben Sonderman, (in het midden) die de S-14 vloog. GENEVE (A.P.). De prijzen op de wereldmarkt hebben momenteel een dergelijk hoog peil bereikt, dat zelfs indien de prijzen van grondstoffen niet stijgen boven het peil van vandaag de wereld de inflatie letterlijk tegemoet holt. De waaidevermindering van het geld heeft over heel de wereld een dergelijke omvang aangeno men, dat het hoogst onwaar schijnlijk geacht moet worden of tegenmaatregelen, die momenteel BALTIMORE (U.S.A.) (A.P.). Politieauto's, brandspuiten en een ambulance ijlden Zaterdag middag naar een 24 meter hoge vlaggestok op „Harlem Square", waaraan op ongeveer 18 meter boven de grond, een lichaam en een verfpot bengel den. Een hele mensenmenigte stond te kijken hoe een brandweerman een ladder op klom om de man uit zijn netelige positie te bevrij den. Toen hij boven was bewoog het lichaam zich en zei: „Wat moet dat allemaal betekenen?" Toen de man, de 46-jarige Robert Triplette, weer met zijn veiligheidsgordel op de begane grond aangeland was, verklaarde hij even uitgeblazen te hebben. ,jk schilder al 20 jaar vlagge- stokken", zei hij. „Er mankeerde me niets". „Het is een hele hijs om boven te komen en ik deed het op mijn gemak. Er was niets gevaarlijks aan". Cheshire, Djakarta-Amster dam, 28 Mei te Amsterdam. Volendam, Rotterdam-Quebec 18 Mei 480 mijl ten N. van Scilly efl. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, 19 Mei van Port Said. Fairsea, Djakarta-Amsterdam, alwaar 5 Juni verwacht worden beraamd, nog op tijd zul len komen. De regeringen zijn momenteel weliswaar bezig het burgerlijke gebruik van schaarse goederen te beperken tot het strikt noodzakelijke, maar het is thans niet meer te verwachten, dat deze beperkingen iets zullen bijdragen tot het omlaag brengen van de prijzen der eerste levens behoeften. Aldus luidt de waarschuwing die de Economische Commissie der V.N. voor Europa gisteren uit gaf over de internationale prijs stijgingen en de verminderde koopkracht. Experts van de commissie ver klaarden, dat de hernieuwde eco nomische expansie in de U.S.A. en de voorraadvorming aldaar de voornaamste oorzaak waren, zo wel van de verhoogde productie in de wereld als van de zeer ern stige economische spanningen. Er zal echter nog meer geproduceerd moeten worden en zelfs indien dit gebeurt is een opheffing van de huidige moeilijkheden niet waarschijnlijk. BIOSCOOPBRAND IN JAPAN EIST 27 DODEN TOKIO (Reuter). In de op het Japanse eiland Hokkaido ge legen stad Tsjanai is Zaterdag in een bioscoop door het vlamvatten van de film brand uitgebroken. 24 schoolkinderen en drie vol wassenen kwamen om het leven. Acht personen werden gewond. De bioscoop en drie belendende gebouwen werden volkomen ver woest. ONS KOREADETACHEMENT IN DE STRIJD 's-GRAVENHAGE. Op 17 en 18 Mei heeft het Nederlands deta chement Verenigde Naties in de frontlijn contact gehad met de vijand, die zware druk uitoefende op de troepenmacht, waarbij ons detachement was ingedeeld. In deze gevechten werden vijf Nederlanders gewond. 21-JARIGE SCHIPPER GERED ROTTERDAM. Zaterdagmid dag is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Schaardijk te Rot terdam een proviandscheepje overvaren en gezonken. De schip per van het 5 ton metende bootje de 21 jarige D. J. B. van Weelen uit de Bovenstraat te IJsselmonde had even het roer in de steek moeten laten om de motor na te kijken. Het scheepje veranderde daardoor van koers en kwam dwars voor de boeg van het 800 ton metende motorschip „Eider", dat de proviandvaarder ramde. Schippers in de buurt wisten de man, die verwondingen had op gelopen, nog tijdig te redden. Opnieuw pseudo-vogelpest OOSTZAAN. Wederom is op verschillende plaatsen te Oost- zaan de gevreesde pseudo-vogel pest uitgebroken. Ook in de bui tenwijken van Nijmegen, onder Brakkenstein, is een geval van pseudovogelpest geconstateerd on der de hoenders. TOKIO (Reuter-A.P.)Een communiqué van het achtste leger meldt, dat Zuid-Koreanen ten Noord-Westen van Seoel, Amerikaanse eenheden ten Noorden en andere troepen van de Verenigde Naties ten Noord-Oosten van de stad oprukken in een krachtige tegenaanval. Chinese kolonnes, uitgeput door vier dagen zware aanvallen, zijn Zondag teruggetrokken uit de bres, die zij in de centrale sector in de geallieerde linies hadden geslagen. Volgens berichten trekken zij in Noordelijke richting terug en verbreken waar mogelijk, het contact. De Amerikaanse tweede divisie in samer werking met Franse en Nederlandse bataljons hebben de bres gedicht. Echter hebben de communisten nog steeds ongeveer 10.000 man klaar staan tegenover elk regi ment van de tweede divisie, d.w.z. 30.000 Chinezen kunnen ieder ogenblik hun aanvallen op de divisie hervatten. Elders op het front hebben de UNO-troepen zonder moeite stand kunnen houden. Ten Noorden en Noord-Oosten van Seoel voerden zij tegenaanvallen uit. Een tank colonne der geallieerden is weer doorgedrongen in de stad Oei- jongboe, ten Noorden van Seoel. Ver achter het front zijn 28 „Sabre"-straaljagers slaags ge- DAMASCUS (A.F.P.). Op de vraag, welke houding de Arabi sche staten zullen aannemen, in dien Israël zou weigeren de be sluiten van de Veiligheidsraad na te komen, heeft de Syrische mi nisterpresident verklaard, dat de Arabische regeringen zich dan gedwongen zouden zien hun be langen desnoods met geweld te verdedigen. Van officiële zijde is Zondag te Tel Aviv medegedeeld dat Israël voort zal gaan met de droogleg gingswerkzaamheden in het moe rassengebied van Hoeleh totdat de Israëlische regering zich zal beraden hebben over de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin voortgang met de werk wordt verboden. AMSTERDAM. Zaterdagavond heeft het eerste naar Neder lands ontwerp gebouwde straalvliegtuig, de Fokker S-14, met succes zijn eerste proefvlucht boven Schiphol volbracht. Geheel onverwachts verscheen Z.K.H. Prins Bernhard, die de luchtvaart zulk een warm hart toedraagt, en bezichtigde met grote belangstelling het nieuwe Fokkerproduct, waarover hij zijn bijzondere waardering uitsprak. Te half acht klom de chef in- vlieger van Fokker en piloot van de Prins, Gerben Sonderman, in de cockpit, taxide naar de start baan en na een korte aanloop was de S-14 los. Sonderman be schreef enkele bochten boven het veld om vervolgens weer te lan den. SCHEVENINGEN. Op een zeetje van fluweel voeren Zater dag rond het middaguur ruim 30 loggers van de Scheveningse vissersvloot uit, de masten bela den met vlaggen en de dekken met landrotten, ter ere van het begin van het haringseizoen. Deze week gaan zij in volle ernst op jacht, doch Zaterdag was het feest voor reders en bemanning en voor de enkele duizenden gas ten, die van de gelegenheid ge bruik maakten, ook eens een snufje van de romantische kant van het altijd harde vissersleven op te vangen. Nog zelden is de vlootparade van Scheveningen door zulk mooi weer begunstigd geweest. Er woei een landwind, zodat de zee zeer kalm was: slechts enkelen kregen het een ogenblikje te kwaad, toen de deining wat hevi ger werd. Maar het overgrote deel der „zeevarenden" bleef fris als een hoentje. Vele plaatselijke autoriteiten uit den Haag en Scheveningen, doch ook tal van buitenlanders, Engelsen .Amerikanen, Fransen, Zwitsers en Belgen maakten de tocht mede. Zij hebben volop ge noten van dit evenement, dat jaarlijks ook langs de wal en langs de duinen enorme belang stelling trekt De havenhoofden waren dicht bezet met belangstel lenden, die in fleurige zomerkledij getooid waren, zodat het bij het uitvaren leek of de grauwe kei hellingen beplant waren met vrolijke zomerbloemen. Ruim twee uur bleef de gepavoiseerde vloot buitengaats. Ook IJmuiden vierde vlagge tjesdag. Het nationale accent lag dit keer op deze haven, zodat er van alle kanten veel werk was gemaakt van de viering. Een lan ge stoet sportverenigingen, die in kleurige praalwagens de haring visserij als onderwerp had geko zen, muziekcorpsen en een be- vlagde stad, hebben deze Zater dag voor het vertrek van de ha ringvloot de sfeer gegeven, die bij deze traditionele feestdag gaat horen. Tc Vlaardingen baadde des avonds de vloot gepavoiseerd en wel in een zee van licht. Tijdens de reis van Prins Bern hard in Zuid-Amerika bleek, dat daar vooral in Argentinië grote belangstelling bestaat voor dit nieuwste product van de Fok kerfabrieken. Naar het A.N.P. verneemt zijn de vorige week tekeningen van de S-14 met be schrijvingen verzonden aan de luchtmachten van Uruquay, Ar gentinië en Chili. Dc tweede proefvlucht van het eerste Nederlandse straalvliegtuig de Fokker S-14, waarvoor de test piloot van de Fokkerfabriek, Ger ben Sonderman, te omstreeks kwart over negen was opgeste gen, is geëindigd in een geslaagde buiklanding op het grasveld van Schiphol. Besloten was dezelfde avond nog een tweede vlucht te maken, ditmaal van twintig minuten. We derom was de start perfect en alles ging aanvankelijk geheel naar wens. Het landingsgestel werd ingetrokken en de S-14 beleefde zijn eerste „grote vlucht". Over het gebeurde vertelde de heer Sonderman: „In de lucht bemerkte ik al, dat er iets niet in orde was met het landings gestel. We weten nog niet precies wat, maar in elk geval kon ik het niet meer uitkrijgen. Ik be sloot daarom een buiklanding te maken op het gras. De landing lukte goed en de schade is dan ook miniem. Ik denk, dat het toe stel binnen enkele dagen weer geheel hersteld zal zijn". raakt met 50 Mig. straaljagers van Russisch maaksel. In een ge vecht dat 20 minuten duurde zijn drie Migs vernield, een waar schijnlijk vernield en vijf bescha digd, zonder dat de Amerikanen verliezen leden. Nieuwe bedreiging Eenheden van ten minste drie communistische divisies stormden Zondagavond op de rechterflank van de Amerikaanse tweede di visie in Zuidelijke richting. Zij vormen een ernstige nieuwe bedreiging voor die geteisterde, maar niet verslagen eenheid. Naar verluidt stromen de roden door een bres in de linies der ver bonden legers tussen Hangye en Poengnam op het Oostelijke cen trale front, waar de Zuid-Korea nen waren teruggetrokken. Het nieuws van de nieuwe be dreiging van de tweede divisie kwam slechts enkele uren nadat een hooggeplaatste officier van het achtste leger verklaard had, dat de situatie aan het Oostelijke centrale front verbeterde en een andere officier gezegd had, dat de divisie niet langer in moeilijk heden verkeerde. TEGEN ENGELAND TEHERAN (A.P.-A.FP.) Aan de Iraanse regering is door Enge land een tweede nota aangeboden. In de nota wordt gezegd, dat de Britse regering nog altijd hoopt, dat het olieprobleem kan worden opgelost door onderhandelingen. Engeland is niet van plan zijn concessies los te laten en over weegt een klacht bij het Interna tionale Gerechtshof. De nota is koel ontvangen. Naar verluidt, zou de Iraanse regering niet afwijzend staan tegenover Russische hulp om haar aanspra ken kracht bij te zetten. Russische troepen zouden reeds aan de Perzische Noordgrens worden ge concentreerd. NIJMEGEN. Naar wij van welingelichte zijde vernemen en zoals wij reeds schreven, zullen drie schoenfabrieken te Nijme gen, namelijk Robinson, Welle en Co. en Nimco, in verband met de crisis in de productie van de schoenen met ingang van heden de productie inkorten met 40 pro cent. Als in de toekomst, wat de berekening van de winstmarge betreft, geen gunstige wending komt, zullen de fabrieken over veertien dagen sluiten. Van de directie van de Swift vernamen wij, dat de fabriek welke 511 employé's telt, op Za terdag 26 Mei haar poorten zal sluiten. MET OF ZONDER RUSLAND WASHINGTON (AF.P.-A.P.). De Verenigde Staten hebben Za terdag het Russische voorstel tot het houden van een vierlanden- conferentie tussen de Verenigde Staten, Engeland, de Sowjet-Unie en Pcaing-Chinj te> voorberei ding van een vredesverdrag met Japan officieel van de hand ge wezen. De nota, waarin de Ver. Staten hebben geantwoord op de Rus sische nota van zeven Mei j.l. in zake het Japanse vredesverdrag, omvat 3500 woorden. Met een mengeling van scherpe aanvallen en fluwelen beleefdheid, verwerpt zij de door Rusland gedane voor stellen, doch dringt er op aan, dat Rusland zal deelnemen aan de voltooiing van het ontwerp vre desverdrag, als door Amerika voorgestaan. AMSTERDAM. De Neder landse acteur, filmspeler en zan ger Johan Heesters, heeft van Wenen uit, waar hij thans weer verblijft, telefonisch opdracht ge geven gerechtelijke maatregelen te treffen tegen de dagbladen De Tijd en De Volkskrant. Johan Heesters acht zich bele digd door recensies, die Zaterdag j.l. in deze bladen zijn verschenen over de verleden jaar in Duits land vervaardigde film, die deze week onder de titel „Huwelijks nacht in het Paradijs" in het City-theater te Amsterdam wordt vertoond. In deze recensies wordt n.l. niet alleen de film afgekeurd, doch wordt tevens critiek uitge oefend op Johan Heesters zelf in verband met diens werkzaamhe den in Duitsland tijdens het be wind van Hitier. TILBURG. Ook Zondag breidde het aantal gevallen van pokken zich niet uit. Deze stil stand duurt nu reeds vijf dagen. Wel overleed Zaterdagmorgen een der in het ziekenhuis verpleegde patiënten, wiens toestand sinds kort was verergerd. Naar wij van de zijde van de G.G.D. te 's-Hertogenbosch ver namen, heeft zich Zaterdagavond laat ook te Eindhoven een geval van pokken geopenbaard. 's-HERTOGENBOSCH. Za terdagmiddag is doqr tot nu toe onbekende oorzaak brand ont staan in een van de hallen van de Chr. Tuindersvelling te Den Bosch. Hij kon gelukkig ook tot deze ene opslagplaats beperkt worden. Het vuur vond echter zulk een gemakkelijke prooi in de 30.000 aardbeienmandjes, zak ken en apder emballagegoed, die in de hal waren opgeslagen, dat deze in minder dan geen tijd één laaiende, brullende hel werd, die tot op 30 meter nog niet te be naderen was. De hal is tenslotte dan ook geheel afgebrand. 's-GRAVENHAGE. De Ne derlandse zeepfabrieken zien zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van 21 Mei te verhogen. Verschil lende chemicaliën zijn in de laat ste tijd in prijs gestegen. Voorts heeft het bedrijfschap voor mar garine, vetten en oliën tweemaal de heffingen op oliën, vetten en vetzuren verhoogd. AMSTERDAM. Zondagmid dag omstreeks vijf uur heeft een eenmotorig tweepersoons Deens sportvliegtuig wegens benzine gebrek in de grote IJ polder nabij Amsterdam een noodlanding ge maakt. De inzittenden werden niet gewond. Van het vliegtuig werden het landingsgestel en de propeller beschadigd, zodat het niet meer kon opstijgen. LYNEHAM (Wiltshire (Reuter ANP). De 32-jarige Neder landse kapitein J. Linzel, die aanvankelijk als gesneuveld bij de gevechten te Hoengsong, in Korea, welke 12 Febr. j.l. wer den geleverd was opgegeven en die in een Nederlandse krant zijn eigen overlijdensbericht las, is, vergezeld van zes eveneens gewonde Belgische militairen en een Luxemburger, per vliegtuig te Lyneham, in het Engelse Graafschap Wiltshire aangeko men. Kapitein Linzel, eeh inwo ner van Wassenaar, werd in knie en schouder gewond, hij bevond zich vanaf het middel in het gips en hij werd op een draag baar vervoerd. In een onderhoud, dat een correspondent van Reuter op verzoek van het A.N.P. met kapitein Linzel heeft gehad, deelde hij het volgende mede: „De aanstormende Chinezen leken wel een lawine, wij kon den ze niet tegen houden. Ik werd gewond en ik had ongeveer drie kwartier op de grond gelegen, toen de Chinese communisten in een massale aanval onze stelling binnen drongen. Een andere Nederland se militair, die ernstig gewond op de grond lag, riep om hulp. Ik zag hoe Chinese soldaten hem de bajonet door de maag staken en hem door het hoofd schoten. Ik besloot mij dood te houden. Een Chinese soldaat kwam naar mij toe, lichtte mijn hoofd bij het haar op, opende mijn oog leden en schopte mij, dit alles om te zien of ik werkelijk dood was. Vervolgens gebruikten zij mijn lichaam als dekking voor het afschieten van een machine geweer. Ik werd later gevonden door een Nederlandse patrouille, die mij vervoerde op de deur van een huis". Kapitein Linzel wist in 1941, tezamen met zeven andere offi cieren in een klein motorbootje naar Engeland te ontkomen. Hij werd ingedeeld bij de z.g. „Com mando -troepen" en hij nam deel aan de landingen door val schermtroepen te Arnhem en Nijmegen. In 1946 werd hij tot „Lid van het Gemenebest" („M.B.E.") benoemd. PER KATTEN- WAGEN DOOR LONDEN Een merkwaardig voertuigje kon men dezer dagen door de Londense straten zien rijden: een klein, lang wagentje, getrokken door een flinke git zwarte kat. Doch ook de berijder van het „Katten-span"een dwerg van slechts 75 cm hoogte trok veel bekijks. Het manneke, dat met een groep an dere dwergen in een theater in Middlesex optreedt, is de 57 jaar oude Henry Behrens uit Brazilië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1