Neem de tram!! 0NZI Wethouder Rus sneed nog eens aan de kwestie van de gymlokalen JEUGDBOND ZONDER NAAM BELEEFT VICTORIE-DAG Leesberg onderscheiden Kosten van schoolzwemmen ten laste van gemeente ALKMAAR EN OMSTREKEN Jong Alkmaar in naastenliefde's teken Berdos en Geel-Zwart deelden de punten BELLO" FEESTELIJK VERWELKOMD Raadsvergadering Heiloo De agenda langs in vogelvlucht Schoorlse middenstand vergaderde Marktoverzicht Wie uit de niet, dat hi nen. Want lige water i Heiligeloo De geschiec tastbare z< einde van c waar hij ge waar de 01 een kerkje doopput gei bed in de i Le zijn Sint Wi hier pre PAGINA 2 MAANDAG 21 MEI 1951 ALKMAAR. Dut de gedachte van de Jeugdbond Zonder Naam in de harten van honderden kin deren weerklank heeft gevonden, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de Zaterdagse radio-minuutjes, bleek ons wel Zondagmiddag, toen honderden jongens en meisjes, volgens de meest betrouwbare schattingen moeten het er wel een 2500 zijn geweest, optrokken naar de Alk- maarse Muziektuin, om daar te getuigen van hun wil, ook een steentje bij te dragen tot de ver betering van de wereld. Reeds om half twee verzamel den zich de kinderen op het Canadaplein, waar zij door hun leiders, wat betreft de Verken nerij en de Gidsenbeweging en door hun onderwijzers, in keu rige rijen werden opgesteld. Intussen werden, in tegen woordigheid van de fraters van Utrecht, de bekende Jeugdbond leiders frater Bellarminus en fra ter Bonaventura, op het plein van de Willibrordusschool, een 120 luchtballonnen, rode en groene, opgelaten door vertegen woordigers van alle klassen en scholen. Voorzien met adresla beltjes stegen de ballonnetjes op een belsignaal allen tegelijk op, hetgeen een fraai en kleurrijk gezicht was. Met het vendel der Verkenners voorop trok de lange stoet kin deren vervolgens door de stad naar de Muziektuin. De mars werd mede opgeluisterd door „St. Caecilia". Naastenliefde en praktijk In de Muziektuin, waar de kin deren op het grasperk kwamen te zitten, terwijl de belangstel lende ouderen op het terras een plaatsje hadden gezocht, sprak eerst de Eerwaarde Broeder- Overste van Huize St. Louis de kinderen toe en wees hij op de naastenliefde, die als een zon de wereld verwarmt. Zonder de naastenliefde is de wereld maar dor en kil. Pater W. Loop bracht hulde aan de organisatoren van deze jeugddag. met name aan mevr. Leeuwenkamp, die zeer veel werk had verzet om de dag te doen slagen en zelfs de spandoeken voor de optocht had weten te vervaardigen. Ook de fraters van Utrecht en de heer Dijkstra deelden met het Vendel en St. Caecilia in zijn dankbetuiging. Pater Loop vergeleek de wereld met een koningstuin, waarin kin deren waren, die alles volop had den en toch nog ruzie maakten. De verbetering van de wereld DE V.G.L.O. IN ALKMAAR IN NIEUWE BANEN ALKMAAR. Het is en blijft alti.jd nog een groot probleem op welke wijze men de verplichte leertijd voor kinderen, die niet voor hoger onderwijs in aanmer king komen, moet besluiten. De VGLO-school probeert dit op de meest vruchtbare manier te doen maar in de jaren, die achter ons liggen, is gebleken, dat men op dit terrein nog dikwijls moet zoeken en tasten. De VGLO- school te Alkmaar bestuurd door de zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort is voor de meisjes direct de weg opgegaan van huis- houdonderwijs. In de loop van de jaren is het onderricht in deze vakken aanmerkelijk uitgebreid en daar de school over goede hulpbronnen kan beschikken, heeft men daar de juiste manier gevonden om de leertijd van de meisjes te besluiten. Er wordt veel aandacht besteed aan koken, naaien en wasbehandeling, terwijl ook de vakken voor algemene ontwikkeling de meisjes binnen voeren in het dikwijls zo moeilij ke leven. We raden de ouders aan eens te komen kijken en. als ze een dochter hebben, die daar voor in aanmerking komt, kan men deze laten inschrijven Dins dag 22 Mei van 5 tot 7 uur, en Woensdag 23 en Donderdag 24 Mei van 7 tot 9 uur in het school gebouw St. Anna aan de Laat. Van buiten de stad mag men dat ook schriftelijk doen maar als ge wilt zien hoe de school werkt, kom dan zelf en overtuig u van de juiste wijze waarop de VGLO- meisjes te Alkmaar het moeiliike vraagstuk van de slotvorming heeft opgelost. Salariëring Personeel Bijzonder Voorbereidend Onderwijs ALKMAAR. B. en W. stel len de Raad voor voor het onder wijzend personeel bij het bijzon der voorbereidend lager onder wijs toepassing te geven aan het uitkeringsbesluit 1950, het toe- lagebesluit 1951 en het Kon. Be sluit, genoemd in de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken van 5 April, zodat dit van toepassing zal zijn verklaard op het personeel bij het gewoon lager onderwijs. Afwijzend advies ALKMAAR. Door het be stuur der R.K. Meisjesscholen is voor verschillende scholen de medewerking van de Raad ge vraagd voor de aanschaffing van nieuwe schoolboeken. T.a.v. sommige dezer aanvra gen adviseren B. en W. de mede werking te weigeren, omdat door de aanschaffing dezer leermidde len de normale eisen worden overschreden. Conciërgewoningen ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor overeenkomstig de premieregeling voor de woning bouw 1950, ten behoeve van de te bouwen Handelsschool en R.L.W.-school twee conciërge woningen te bouwen (bevattende elk een woonkamer, drie slaap kamers, een douchecel en een vliering) en daartoe beschikbaar te stellen een bedrag van f31.000.—. moet juist bij de jeugd begin nen; daarom is het werk van de Jeugdbond Zonder Naam zo be langrijk. Frater Bellarminus herinnerde zijn jong gehoor aan de kinder kruistocht uit de 13de eeuw, die weliswaar mislukte, maar bewees, dat de jeugd wel voor iets goeds warm is te maken. Ook nu gaat de jeugd op kruistocht, de kruis tocht der naastenliefde, om daar door de mensheid naar de hemel te trekken. Na het zingen van het Bonds lied vermaakte de goochelaar Brinkman het jonge volkje met aardige goocheltrucs. Verder werd het programma gevormd door zang, een reportage van Slagzin nen van de Bond en een muziek- nummertje van St. Caecilia. Pater Loop sprak het slotwoord, waarna de jeugd, met een ver snapering en zwaaiend met vele vlaggetjes, huiswaarts trok. Wijziging Bouwverordening ALKMAAR. In de vergade ring van 19 April werd aange houden een voorstel tot wijziging van de Bouwverordening. Deze wijziging hield in het voorschrift van het aanbrengen van een betonnen bodemafslui- ting onder de vloeren van nieuw te bouwen huizen, zulks ter dikte van 8 cm. Door enkele raadsleden was in overweging gegeven de dikte van deze betoplaag varia bel te stellen, doch B. en W. stel len overeenkomstig het advies van de directeur van Gemeente werken voor het voorstel onver anderd te laten. Warmwaterinstailafie's ALKMAAR. Om de douche ruimte in de aan de Hooftstraat nieuw te bouwen 84 woningen te laten beantwoorden aan het doel, waarvoor zij is gedacht, stellen B. en W. voor de warmwater installatie gelijktijdig met de bouw te doen uitvoeren; de kos ten hiervan zijn f20.664, zodat de huur dezer woningen met 70 ct. per week moet worden verhoogd. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Renske dv A. Kok en R. Akkermans; Loesje dv J. Siedsma en Th. Koe man- Gehuwd: Frank de Vries en Cornelia Th. Kwast. 40 JAAR LID VAN HET ARMBESTUUR ALKMAAR. Kort na 2ijn komst naar Alkmaar, ruim 40 jaar geleden, werd mr. A. J. M. Leesberg benoemd tot lid van 't R.K. .Wees- en Armbestuur, waarvan bij enige jaren secreta ris en reeds 25 jaar sinds het overlijden van de heer Lobach voorzitter is geweest. Dit 40-ja- rig jubileum werd dqor het be stuur van het R.K. Wees- en Armbestuur aangegrepen, om mr. Leesberg voor zijn vele verdien sten voor deze instelling als mede voor het vele goede, dat hij in tal van andere functies in het Katholieke verenigingsleven, gedurende zovele jaren verricht heeft te huldigen. Wij vernamen, dat mr. Lees berg door Z. H. de Paus benoemd iverd tot Ridder in de Orde van S.t. Gregorius, welke onderschei ding de jubilaris a.s. Woensdag door de H. E. Deken zal worden overhandigd. Behalve de functie van voor zitter in het R.K. Armbestuur vervult mr. Leesberg nog tal van andere functies in het charitatie ve, sociale en maatschappelijke leven. Ruim 12 jaar is hij lid van het kerkbestuur in de St. Dominicus- parochie; hij is voorts secretaris van de Stichting O. L. Vrouw Ter Nood en voorzitter van de R.K. Ver. voor Kinderherstellings- en vacantie-oorden. Zijn voornaamste werkzaam heid ligt echter op het politieke terrein; voorheen in de R.K. Staatspartij en later in de KVP nam hij actief deel aan het par- tijwerk; sinds 27 jaar zij het met een korte onderbreking is hij lid van de Alkmaarse ge meenteraad; van deze langdurige periode is hij reeds 15 jaar wet houder, in welke functie hij mo menteel de portefeuille van de Bedrijven voert. Als voorzitter van de St. Adel- bertusvereniging maakt mr. Lees berg ook deel uit van het bestuur van het R.K. Koepelcomité, dat meermalen gelukkige initiatieven nam, ter activering van het cul turele leven in onze stad. Ook in het maatschappelijk le ven vervult de jubilaris tal van functies; ruim een kwart eeuw is hij lid van de Raad van Toe zicht en Discipline van de Orde van Advocaten, waarvan hij, se dert het overlijden van mr. C. A. de Groot in 1949 Deken is. Hij is voorts president-commissaris van de N.V. Noorder Bank en penningmeester van de bekende 8 Octobervereniging „Alkmaar Ontzet". Zo hebben tal van organisaties vele jaren van de werkkracht en de adviezen van mr. Leesberg geprofiteerd en het is daarom niet te verwonderen, dat dit 40- jarig jubileum als lid van het R.K. Armbestuur gretig werd aangegrepen om hem de hulde te brengen, die hem voor zijn om vangrijke arbeid ten bate van de gemeenschap toekomt. Om kwart over acht zal Woens dag in de St. Dominicuskerk een plechtige H. Mis van dankbaar heid worden gecelebreerd, waar na de H. E. Deken op de pasto rie de jubilaris de genoemde Pauselijke onderscheiding zal overreiken. Des middags van 4 6 uur zal er ten huize van mr. Leesberg gelegenheid zijn de ju bilaris met deze hoge onderschei ding geluk te wensen. Bijzonder Kleuteronderwijs ALKMAAR. De rekening over 1949 van de Alkmaarse Frö belschool sluit met een batig saldo van f 103.73, in ontvangst en uitgaaf op f25.500.82; die van de R.K. Bewaarscholen op f60.811.69, met een batig saldo van f 2.850.13 en die van de Chr. Kleuterscholen in ontvangst en uitgaaf op f 17.863.42 met een nadelig slot van f 697.78. Repotit-ie „Odéon" ALKMAAR Het bestuur van „Odéon" verzoekt ons haar le den te willen mededelen, dat a.s. Dinsdagavond om 8 uur normaal weer repetitie gehouden zal wor den in de zaal van de Muziektuin. Op aller aanwezigheid wordt na tuurlijk wederom gerekend. H.V.Z., opgelet! ALKMAAR Dinsdagavond a.s. trainen in verband met de avondvierdaagse. Start om 7 uur oip het Canadaplein. Opkomst dringend gewenst. Contributie- kaart meenemen. Nieuwe leden zijn welkom. Bestuur Verkoop industrieterrein ALKMAAR. B. en W. stel len de Raad^ voor aan de Bond van op Coöp. grondslag wer kende Zuivelfabrieken in Noord- Holland te verkopen 855 m2 in dustrieterrein aan het Kwakel- pad voor f 14.— per m2; het is de bedoeling, dat op dit terrein een pakhuis gebouwd wordt. Wielrennen W.V. Alcmaria Victrix ALKMAAR. Zondag hield Alcmaria Victrix haar laatste rit van de voorjaarscompetitie. De afstand voor de A- en B-klasse bedroeg 92 km en voor de C- klaese 55 km. In de A-klasse was het weer B. v. d. Kamer, die in een mooie spriht won voor J. Ottebros en H. v. d. Sluis. Ook in de B-klasse werd het in de sprint betwist. Hier was het Koch, die als eerste over de meet ging, gevolgd door Oudejans on M. Pronk. Jn. Keuken won weer op over tuigende wijze in de C-klasse. K. Veldboer werd tweede en Schuitemaker en Droog derde en vierde. Hier volgt de uitslag: A-klasse: 1. B. v. d. Kamer; 2. J. Ottebros; 3. H. v. d. Sluis; 4. J. de Beurs. B-klasse; 1. G. Koch; 2. J. Oudejans; 3. M. Pronk; 4. J. Scholten; 5. P. Duin. C-klasse: 1. J. Keuken; 2. K. Veldboer; 3. J. Schuitemaker; 4. Sj. Droog. Het is Berdos tenssotte gelukt om een van de beide puntjes thuis te houden, precies voldoen de om niet verder in degradatie- gevaar te geraken. Daarentegen is Geel Zwart nu het slachtoffer geworden. Onmiddellijk na de aftrap gin gen beide ploegen met geestdrift en vaart aan het werk. Berdos, technisch sterker, wist dlit tempo he langst, vol te houden. Nadat aanvoerder Th. Dekker een paar schietkansen voorbij had laten gaan, wist Bleeker na taai door zetten te doelpunten. Na de thee is het allemaal Ber dos wat de klok slaat, maar ver schillende aanvallen, goed opge zet strandden in de buitenspelval. Eenmaal was de back de gas ten gunstig, en bij een doelscri- mage rolt langzaam de bal in 't lege doel maar wordt nog op het uiterste nippertje door een Geel Zwarter corner gewerkt- Na nog wat heen en weer getrap met veel outballen, kwam het einde. De wedstrijd werd in een pri ma verstandhouding gespeeld onder een goed leidende scheids rechter. BERGEN. De Bereenaren en de gasten, flie er al ziin hebben gister on ondubbelzinnige wiize laten bliiken. dat zii blii ziin met de herintrede van ..Bello" in het seizoen-leven van Bergen. Het vertrouwde eebcl en de bekende fluit van de tram zullen we deze zomer niet missen. Bello werd feesteliik ingehaald. Een bonte menigte in zomer- dracht vulde gistermiddag het perron te Bergen, waar Bergens Harmonie feestklanken Het horen, Toen Bello met horten en stoten tot stilstand was gekomen, werd 'n groot bord aan de buffers be vestigd, waarboven de aanspo ring; Neem de tram. Voorts droeg dit bord tot op schrift: „Laat nu de stoom weer sissen; „Laat nu de bel weer slaanl „Wij kunnen je niet missen, „Wij laten je niet gaan! wg. ,.De vaste klanten van „Bello" En terwijl de harmonie Bello het welkom toeblies, Wérd een grote krans aan de locomotief bevestigd, die daarop als podium diende voor verschillende feest redenaars. Burgemeester Huygens vertolkte de gevoelens van zijn dorpelingen en gasten; gevoelens van vreugde over de terugkomst van „Bello", gevoelens van dank aan de Ned. Spoorwegen en het Min. van Waterstaat. Hij deed voorlezing van een gelukstele gram, uit het Oosten van het land ontvangen, wekte Bergenaren en gasten op van de tram gebruik te maken en hoopte, dat ..Bel lo" nooit zou verdwijnen. De voor zitter van de VVV was van me- ROME-PELGRIMS THUIS ALKMAAR. Zaterdagavond om kwart over 6 zijn de Rome pelgrims van de K.A.B. uit Alk maar en omgeving thuis geko men, na een mooie, maar ver moeiende reis. Zij werden aan het station door hun familieleden, het bestuur en de G.A., dr. F. Holthuizen, verwelkomd. Zij wa ren enthousiast en zeer voldaan over de onvergetelijke Rome- tocht. Op de Vrijdag te houden kaderbijeenkomst hopen de Alk maarse deelnemers iets van hun reis naar Rome te vertellen. H. de Jong kampioen van D.D.D. ALKMAAR. In de onder linge competitie van Damclub D.D.D. heeft H. de Jong zich de sterkste getoond. Gedurende 31 weken heeft hij de eerste plaats bezet en alle aanvallen daarop afgeslagen. Wij kunnen thans de definitieve eindstanden mede delen: Eerste tiental: 1. H. de Jong; 2. M. Hemels; 3. N. Oud; 4. M. Oud; 5. L. Verver; 6. G. Woonijk; 7. N. Riebeek: 8. J. Schuit; 9. P. Booij; 10. M. J. Langras Jr. Tweede tiental; 1. J. Mekken; 2. C. Bijwaard; 3. J. Jorna; 4. M. A. Langras; 5. N. Visser; 6. M. J. Langras Sr.; 7. D. Stam; 8. P. de Wijn; 9. G. Bakkum; 10. W. Ranzijn. Nr. 21 t.m. 26 werden; C. Bal der, T. Korn, N. Lengers, D. Klinkhamer, A. Visser en J. C. Witte. ning, dat de Ned. Spoorwegen „Bello" niet konden laten ver dwijnen, omdat de tram Alkmaar- Bergen aan Zee wellicht het mooiste traject berijdt, dat enige tram of trein in Nederland doet. Zijn spontaan „Leve Bello" werd al even enthousiast door de vele aanwezigen overgenomen. Prof. Selleger, voorzitter van het Comité tot behoud van de tram sloot zich bij de vorige sprekers aan, waarna de Stations chef van Alkmaar namens de Spoorwegen een dankwoord sprak voor de hartelijke ontvangst „Bello" bereid. Ook hij hoopte altijd van de tram gebruik te kunnen maken, want, zo zei hli, spoormannen hebben 't niet erg op een bus begrepen. Onder grote belangstelling reed de tram volgeladen naar Bergen aan Zee. Ook daar n hartelijk onthaal. De bestuursle den van Paal 33 vertegenwoor digden de inwoners van de bad plaats, die trouwens zelf ook ln grote getale op het perron ver schenen waren. De kinderen van de vacantiekolonies brachten „Bello" een vlaggengroet en de Harmonie, die ook was meege komen, speelde ook hier een feestmars, om vervolgens een rondgang door Bergen aan Zee te maken. Zo was er vreugde in Bergen om de terugkeer van „Bello" die men verloren waande. Een „beüonisch" incident Bello was er die eerste dag van zijn terugkeer alweer helemaal „in" Hoe heerlijk onder ons het Bergense trammetje zijn zaakjes weet op te knappen tot vermaak van alle vacantievlerende lieden die „Belio" zijn verknocht, bleek al dezelfde middag. Hijgend van de tocht door het prachtige duin landschap reed Bergen's trots vol vroege zomergasten om een uur of halfzes het doro binnen. Boem. zei „Bello" plotseling en de reizigers, die bleven zitten waar zii zaten, bemerkten dat de locomotief er op ziin eentje van door was. Zijn hele staart en al zijn getrouwen, had hij laconiek achtergelaten. Maar hij kwam terug, even ge duldig als ziin reizigers, en de complete „Bello" tufte verder, zonder ongelukken op Alkmaar aan. Rekeningen 1948 en 1949 ALKMAAR. De rekening van de Armenraad over 1948 heeft aan ontvangsten (buiten de bijdragen van de gemeenten) f 3.499.77; uitgaven f 25.604.76. Ten laste van de aangesloten ge meenten komt f 22.104.99, waar van voor rekening van Alkmaar f 6.439.06. Rekening 1949: ontvangsten f 4.165.41; uitgaven f25.265.64; voor rekening der aangeslopen gemeenten f 22.100.23; voor Alk maar f 6.452.40. De rekening van het Burger- Weeshuis had in 1948 aan in komsten f 18.018.68; uitgaven f 10.897.60; overschot f 7.121.08; die over '49; inkomsten f 15.215.44 uitg. f 19.644.19 (waarin begre pen terugstorting van f 6.196.58 te veel genoten subsidie); tekort f 4.428.75. Ter overbrenging naar de dienst 1950 resteert nog een over schot van de jaren vóór 1950, groot f9.475.87. Dammen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR. De traditionele strijd om het damkampioenschap vari Alkmaar en omstreken zal 25 Mei a.s. in café Haring een aanvang nemen. Evenals in voor gaande jaren nemen aan deze wedstrijden de sterkste spelers deel uit Alkmaar, Heiloo en Lan- gedijk. Fr. Slot, kampioen van Alkmaar 1950 en jeugdkampioen van Noord-Holland, heeft reeds ingeschreven, evenals zijn sterke clubgenoot Th. de Haas. Van Damclub D.D.D. nemen o.a. deel H. de Jong (kampioen D.D.D. 1951), M. Hemels, N. Oud, L. Verver, G. Woonijk, de sterke hoofdklassespeler N. Kiebeek, J. Schuit, P. Booij, J. Mekken, J. Jorna, M. A. Langras (jeugd kampioen van Alkmaar), P. de Wijn, C. Bijwaard, D. Stam, M. J. Langras Sr., W. Ranzijn en J. C. Witte. De heer K. Tuinman, de sterke dammer uit Heiloo, Heeft eveneens toegezegd te zul len deelnemen. Damminnend Alk maar zal zeker niet verzuimen getuige te zijn van deze span nende wedstrijden. ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR. Wederom boek te Olympus prachtige resultaten bij de juniorenwedstrijden in Heiloo. In de 1500 m. jun. A was alles „Olympus" wat de klok sloeg. Onze 3 deelnemers op dit nummer, werden resp, 1, 2 en 3, waarbij ze de overige deelnemers ver achter zich lieten. De onderstaande uitslagen spreken voor zich! 1500 m. jun. A: 1. P. Schouten 4.35.8, 2. G. Fransen 4.39, 3. J. Borst 4.44. 100 m. jun. A: 3. A. de Nijs 12.3, 300 m. jun. A: 3. G. v. d. Schot, 80 m. jun. B:: 4. J. Le Loux. Estafette 4 x 100 m. A; 2e pl. 44 sec. 80 m. meisjes A: 2. J. Bloot- hoofd 12.2 sec. 80 m. meisjes B: 3. R. Groot 13.4 sec. Keurig Olympianen, en nu de volgende week Velsen! HEILOO De gemeenteraad van Heiloo was Vrijdagavond betrekkelijk gauw ldaar met de behandeling van de zestien punten tellende agenda. Vooraf werd echter nog gedurende een drie kwartier de kwestie van de gymnastieklokalen, waarover tijdens de vorige raadsvergadering en ook daarna zoveel te doen is geweest, opgerakeld en wel allereerst door Wethouder Rus (P.v.d.A), die de schrijver van het ingezonden stuk over deze kwestie, in het Noordhollands Dagblad van 16 Maart j.L onder de titel „De Raad van Heiloo op zijn slechtst", even van repliek wilde dienen. Het ging dus over het agendapunt van de vorige raadsvergadering: het bouwen van een. zesklassige meisjesschool met gymnastieklokaal. Het bouwen van de school kon de instemming van de raad wel verkrijgen, maar dat van het gymnastieklokaal niet. Dit werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. De tegenstemmers zagen liever de bouw van een gemeentelijk gymnastieklokaal op een centraal gelegen punt in de gemeente. Volgens de schrijver van het ingezonden stuk hadden de niet- Katholieke raadsleden hun plicht als raadsleden verzaakt, door aan de belangen van een bepaalde confessionele groep onrechtmatig schade toe te brengen. Nogmaals: Algemeen belang „Maar", zeide de heer Rus, „na dat de raad in principe besloten had haar medewerking te verle nen aan de bouw van een gymlo- caal bij de nieuw te bouwen meisjesschool, was er wel een en ander veranderd, vooral inzake de te investeren gelden door de gemeente, verband houdende met de verslechterde financiële toe stand van het Rijk. En daarom was niets logischer, dan dat de raad zich opnieuw wenste te be raden; onedele motieven kwamen hierbij niet in het geding. En, aldus handelende naar wat voor de gemeente het beste was, (een centraal locaal) toonde de raad, begrip te hebben voer het alge meen belang van de gemeente. Er zou immers toestemming verleend worden voor de bouw van één locaal en niet meer". De heer Rus betoogde verder dat het bil lijk was, hetgeen gedaan werd voor Openbaar en voor Bijzonder Lager Onderwijs, tegen elkander af te wegen. Dit was niet onbe hoorlijk. Het Openbaar Onder wijs vecht al genoeg met de rug tegen de muur.." Mocht het Gymlocaal bij de Meisjesschool gebouwd worden, is het andere locaal practisch van de baan. De scholen staan niet met lege han den: zij hebben het Bruogebouw: zij hebben het gebouw voor Kunst en Sport. Locaal in nlan Centrum Wij moeten de gemeentegel den besteden met 't hoogst denk bare nuttig effect en dit is o.m. met betrekking' tot de gymnas tiekvereniging DOVES die een centraal gelegen locaal van node heeft, met haar 410 werkende leden. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat, van de raad uitgaande, aan de gem. dienst op dracht zou worden gegeven, een ontwerp te maken voor een ge meentelijk gymnastieklocaal. te plaatsen in het plan centrum. Er volgde nog een korte discussie, over dezelfde punten, als men het in de vorige raadsvergadering ook oneens was en daarmee was deze kwestie voorlopig weer van de baan. Relangrijke discussies werden door de agendapunten niet teweeg gebracht. Het voorstel om tot toe kenning van een voorschot van 5 pet. op de jaarwedden van het gemeentepersoneel te besluiten, werd aangenomen. De Burgemees ter zal nagaan, of deze regeling ook van toepassing gebracht zal kunnen worden op de werkvrou wen. Schoolzwemmen In de vorige vergadering was besloten, schoolzwemmen in te voeren voor de vijfde en zesde klassen der lagere scholen en voor alle klassen van de ULO- school. De ouders zullen niet in de kosten bijdragen. Het blijkt onmogelijk, de beide hoogste klas sen der lagere scholen aan het schoolzwemmen te laten deelne men, zodat het met het oog op de kosten wenselijk is, dat voor de lagere scholen tot de zesde klasse te beperken. De totale kosten van het schoolzwemmen komt de ge meente te staan op f 1.900, De Raad besloot, de kosten van het schoolzwemmen ten laste van de cremeente te brenzen en voor de lagere scholen het school zwemmen te benerken tot de zes de klasse. Vervolgens werd besloten aan het R.K. Kerkbestuur van de H. Willibrordus de gevraagde medewerking te verlenen bij het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen voor de R. K. Meisjesschool voor VGrLO in ver band met de te verwachten stij ging van het aantal leerlingen, nu het VGLO geldt als streekschool. De Heer Olivier (PvdA) wilde zien ingesteld een Commissie van Toezicht, welke bevoegd zou zijn, de scholen binnen te gaan om zich omtrent de verschillende za ken op de hoogte te stellen, om dan aan de Raad daarover rap port te kunnen uitbrengen. De Burgemeester antwoordde, dat hij dit punt zou onderzoeken. Het is noodzakelijk dat de gemeente grond aankoopt voor de te zijner tijd uit te voeren uitbreiding van de openbare begraafplaats en daarom besloot de raad aan te kopen van de heer J. Groot te Alkmaar een perceel grond groot 1045 M2 voor de prijs van f 1.75 per m2. Herzieninz uitbreidinesnlan Thans wordt een herziening voorbereid van de bestaande uit breidingsplannen der gemeente, met uitzondering van de bebouw de kom en het gedeelte van plan West, noordelijk van de Zeeweg en Westelijk van het gedeelte van de Wester weg tussen de Zee weg en de Schuine Hondsbosse- laan. De Raad besloot te bepa len, dat deze herziening wordt voorbeeld, om te zorgen, dat 'n beslissing op de aangevraagde bouwplannen, uit te voeren bin nen net gebied, waarvoor de plannen gewijzigd zullen worden, wordt aangehouden totdat de her ziening is tot stand gekomen, ten einde te voorkomen, dat bouw projecten zouden verrijzen, die in het herziene plan niet thuisho ren. Het volgende besluit van de raad hield in, dat het Wijkge- bouw aan de Holleweg aan de verenigingen het „Witte Kruis" en het Wit-Gele Kruis, afdelingen Heiloo zal worden verhuurd voor 10 iaar met het recht van weder - inhuur, voor f 470,per jaar, welke huurprijs na afloop van iedere termijn van tien jaar nader kan worden herzien. In vogelvlucht de agenda langs. Voor het jaar 1950 werden voor onderstaande scholen de volgende vergoedingen vastgesteld R.K. Jongensschool f 7279.89: RK Meisjesschool f 7417,37: Christe lijke School f 1551.56; R.K. Meis jesschool VGLO f 1941,66: aan de onderscheiden schoolbesturen zullen worden uitbetaald de vol gende verschillen tussen de ver goedingen en genoten voorschot ten: R.K. Jongensschool f 170.21; R.K. Meisjesschool f 157,12: R.K. Meisjesschool VGLO f 1003,66; Christelijk School f 261,87. De bedragen van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor 1950 werden vastgesteld als volgt: R.K. Jongensschool f Q378.35: Christelijke School f 1882.57: R.K. Meisjesschool VG LO f 2442,08. De Stichting „Woningcomplex voor Bejaarden" heeft de ge meente een lening gevraagd van f 4000,ter dekking van de kosten van de inrichting van een keuken van het verzorgingsge bouw met bijbehorende attribu ten etc. behorende bij het in aan bouw zijnde complex van 23 wo ningen voor bejaarden. De Raad besloot dit te doen tegen een koers van 100 pet. en een rente van 3 pet. De Stichting zal het bedrag aflossen in tien jaarlijkse annuïteiten vervallende op 31 December van elk jaar. voor het eerst op 31 December '52. Voorts besloot men op te dragen aan A. Schram aannemer te Bever wijk het uitvoeren van riolerings werken in het uitbreidingsplan Oost voor de aanneemsom van f 14.200,Het laatste besluit gold het verlenen aan de Vereni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Heiloo van een voorschot op de vergoeding van de wedde van de tijdelijk aange stelde vakonderwijzeres voor het vak nuttige handwerken. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. OVERDAG HOGERE TEMPERATUREN DE BILT. 21 Mei Aanvan kelijk opklaringen en weinig wind, later weer toenemende bewolking met kans op enige regen en matige wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht koeler dan de afgelo pen pacht, morgen overdag hogerë temperaturen dan vandaag. K.A.B. feestavond ALKMAAR. Voor de derdè feestavond, heden 21 Mei, zijn voor de leden nog kaarten ver krijgbaar aan de zaai a 35 cent p.p. SCHOORL Dezer dagen ver gaderde de R.K. Middenstands- vereniging afd. Schooii in Café Slij kermain- Na een woord van welkom bracht de voorzitter de beer J. Beukers, ln herinnering het aftreden van de penning meester B. Haring. Spr. schetste de buitengewoon grote verdien sten van de heer Haring en bood hem een stoffelijk blijk van waardering aan. 'Tevens komt de voorzitter terug op een besluit van de vorige vergadering, welk besluit werd genomen na een onnauwkeurige kennisname van een circulaire. Het betreft de bij drage voor het Jubileumfonds van de N.R.K.M., dat beoogt een fonds te vormen ter versterking van de economische weerbaar heid en niet het stichten van 'n nieuw gebouw. De Verwarring was ontstaan doordat er in de bewuste circulaire symbolisch sprake was van een „nieuw huis". De voorzitter wil voor deze mis vatting gaarne zij Verontschuldi ging aanbieden, Bondapropagandist J. Th- Bor sten brak een lans voor het San tosfonds en voor het dr. van Beurdenfonds. Na enkele misvat tingen omtrent de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen uit de weg te hebben geruimd, propa geerde spr. het juibileumfonds van de N.R.K.M. om te komen tot versterking van de economi sche weerbaarheid van de leden zelf. Laat de afd. Schoorl thans haar gave offeren voor hulp aan standgenoten, die in moeilijke omstandigheden verkeren. Naar aanleiding van het gseprokene werd besloten uit de kas f 25.— beschikbaar te stellen, terwijl de leden werden aangespoord ook persooniijk hun bijdrage te leve ren. Het is de bedoeling, dat elk lid drie gulden bijdraagt. Ver schillende leden waren reeds be reid dit bedrag te schenken en het bestuur zal gaarne, ook va» de niet-aanwezigen, dit bedrag ter verzending widen aanvaar den. Met de andere standsorgani- saties zal contact worden opge nomen voor een gezamenlijke encycMekhcrd'etl'k i ng. In zijn „geestelijk kwartiertje" bespreekt de geestelijk adviseur pastoor Drost hierna enkele pun ten uit de sociale encyclieken. Bij de rondvraag werd uitvoe rig gesproken over het nieuwe uitbreidingsplan voor de gemeen te Schoorl, dat momenteel ter inzage ligt. Er zijn verschillende pjjnten, die meer dan gewone aandacht verdienen en in dit verband zal het bestuur van de K.V.P. er op worden gewezen te dezer zake paraat te zijn- Boven dien werd er op aangedrongen, diat alle belangstellenden zich van dit plan op de hoogte zullen gaan stellen. BUREAU GEMEENTEWERKEN OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN SCHOORL. Zaterdagmiddag werd het geheel verbouwde bu reau Gemeentewerken officieel in gebruik genomen, waarbij te genwoordig waren burgemeester en wethouders, de raadsleden, de gemeente-opzichter de heer I. C. Tak en zijn assistent C. J. v. d. Hoek, de gemeentesecretaris de heer W. K. Belonje en het vol tallige gemeentepersoneel, bene vens de aannemer de heer IJ. Kroonenburg en zijn echtgenote. Het voormalige gebouw, dat oorspronkelijk was ingericht ten behoeve van de Luchtbescher mingsdienst, heeft een radicale verandering ondergaan. Het be stond uit een scherfvrije schuil plaats, waar de alarmeringsdienst was ondergebracht, een brand weer garage en een tweetal ka mertjes, waar de brandweer en de E.H.B.O. waren gehuisvest. De verbouwing geschiedde naar een ontwerp van de architect J. H. Roggeveen en werd uitgevoerd door de heer IJ. .Kroonenburg uit Heiloo. Het bestaande gebouw werd aan de ene zijde iets uitge breid, terwijl aan de andere zijde de dienstwoning voor de ge meente-opzichter is gebouwd. Bovendien is nu de kap over het gehele gebouw getrokken. Aan de straatzijde is het bureau van de opzichter gevestigd, terwijl het kantoor, hiervan gescheiden door een gang, thans aan de achterzijde is gelegen. De garage bestaat nu uit twee afdelingen, die door een muur van elkaar gescheiden zijn en ieder' een eigen ingang hebben, wat met het oog op de nieuw aan te schaffen brandweerauto van groot belang is. Op de nu ontstane verdieping is het hart van het bedrijf geves tigd, nl. de tekenkamer, terwijl daar verder een zeer grote berg ruimte is ontstaan. Alle luxe moest om belangrijke redenen achterwege worden gelaten, doch men kan niet anders constateren, dan dat door deze verbouwing een sober doch uiterst doelmatig gebouw is ontstaan, waarmee de ontwerper zowel als de bouwer eer hebben ingelegd. alkmaar 21 Mei 52 vette koeien 6001250; 171 nuchtere kalveren 35—85; 277 varkens 1,84 1,90 per kg. N.-SCHARWOUDE. 240 kg witlof IB 29.00, IIB 25.00, III 15.00, stek 0.07. 4000 kg prei 8.00, 13000 kg witte kool 5.50, 800 kg peen B 8.50 C 1.10. Doorgedraaid 10000 kg witte kool en 3800 kg prei. Men zegt, dat de op het terrein va: doen ontspringei voorzien? Of wa bunrt? Het is ze< onderzoek, wat bewoonde en ste St. Willibrord mensen uit deze 1 gewezen naar M gelijk, dat hij de de Mariadevotie (Rinxputte) hee: het is niet te be papieren over C Nood ontbreken Er zijn gezaghe die beweren, dat 1000 geen sprak bijzondere Mari; er geen verband den tussen Wil] oude bedevaartsj wordt door and Er wordt ook r het oog op de vei vaarten die uit Holland naar Ker ken de naam va in 1288 verander vaertwic (Bevervs plaats aan te du naar Heiloo, mai dit te ver gezoc alleen met zekei dat Heiloo als zeer oud is maa we nog niet. De ou Op het terrein een kleine genac wat in de volk: werd ,,'t capel vs ter noot". De Al cus G. Boomkam; bijzondere gege1 geeft in zijn vei Alkmaer met hae in handschrift in gemeente-archief schetstekening. T het ontzet van liek en Spaansge der werd vereenz door fanatieke het kapelletje i woest. Marialiefd Ofschoon de wat te beduusd men aan hen het dom ontnomen 1 wisten wat zij m de placcaten var 1590 over de be nog niet over He ging men spoedi] houden van bi baljuw van Ker in het geheel niet deze superstitiën zijn aandringen de muurresten c Staten geheel Strenge straffen vooruitzicht geste gelovige boeren, c toch hun gang deze maatregelen loop naar O. L. 1 niet stuiten. Het een oud bedevai de afbeelding vai drukt te Amsterd; de Wit, getuigt: „Hier siet ghy noch van c I By Runcxput c wert overs De kleine bedei op de grens van gelegen. Toen d zenden pelgrim, afstand een grot kapel steeds in c vaart per dag n<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2