Sovjet-Chinezen trekken terug langs de helft van het front Truman vraagt enige milliarden voor verdere Marshallhulp Dreigende woorden aan 't adres van Engeland en de U.S.A. Ie helft*. 4 TEXAS Tweede divisie bracht zich buiten afsnijdingsgevaar Stormloop op „jongeman met eerlijke bedoelingen" Het Indonesisch parlement tegen Uno-exportembargo edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Kleine Vier zijn 't eens Haringvloot is uitaevaren nhd] Perzische olie zeer ontvlambaar Krijgskansen gekeerd in Korea Nederlanders in felste gevechten Nederlandse polder in Canada Staking bij Wilton IJzerwerker stortte twaalf meter omlaag Syrië protesteert West-Europa gaat vóór China Ook uitgaven voor militaire en technische bijstand De Perzische oliekwestie Westerse diplomaten vrezen gewelddaden r/Ga je pokkenbriefje maar halen Noorwegen verlengt de dienstplicht Brits protest te Peking Spaanse actie: wandel naar je werk Zes straaljagers neergeschoten Twee militairen overleden Deens vissersbootje op de Razende Bol Scheepsberichten f l ngsbureau van de Voedingsraad. 4 "EGELS) ■ÏE aanbiedingen zich aanbiedt VULLEN van ballpoints vanaf 30 ct. Deijman, Ceramstraat 5, Den Hel der. re kp. ong. 300 kg. stam- slab. d. z. dr. v. d. zaai. K. de Boer, Wijzend 35, Hoogkarspel. VULPENHOUDERS, alle reparatiën. Deijman, Ce- ramstraat 5, Den Helder. iar de beide heren een bestaande uit spiegel- loort. „Lieve help, ik vel", zuchtte de smid. 1 begon aan een zevende En toen dit heerschap dje Verholen mee naar ingericht, hoor", prees plezier zijn werk ver- i", lachte Andy. „Maar hier mee naar toe heb ithalen, zie je? Dat was >p, Verholen. Kruip jij 2 namaak-Verholen met aar eens goed opletten en opdracht geven een ik lach me nou al ziek, cht zullen brengen". Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mad., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum t 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—: familieberichten 20 et., resp. 30 «t. per m.m. HET FEIT Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAM HEDEN Pagina 1 Dinsdag 22 Mei 1951 46e Jaargang No. 12173 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO (A.P.). De communisten begonnen zich gisteren langs de helft van het Koreaanse centrale front terug te trek ken, nadat zij volgens geallieerde schattingen bijna 60.000 man verloren hadden bij het offensief, dat vijf dagen geleden begon. Gemeld is, dat de communisten zich terugtrekken uit de brug- gehoofden over de rivieren Pe Okhan en Hongtsjon en zich in het centrum terugtrekken op Tsjoentsjon. van luchtbombardementen en ar tillerievuur, dat van de commu nisten een bloedige tol aan men senlevens eiste. De gevaarlijke bres in de ver bonden linies aan het Oostelijke centrale front werd afgegrendeld door een briljante gevechtsma noeuvre van de Amerikaanse tweede divisie. William Barnard van Associated Press verklaarde in een telegram dat urenlang door de censuur op gehouden werd, dat de divisie naar het Oosten uitgeweken was om de bres te dichten, die ont staan was door het falen van twee Zuid-Koreaanse divisies. De zich verplaatsende divisie werd beschermd door een gordijn AMSTERDAM. Een water land van 2500 ha een polder ter grootte van de Purmer is aangekocht door een nieuwe Ne derlandse onderneming met de bedoeling deze door Nederlanders te laten droogmalen. De nieuwe gronden zullen voornamelijk aan Nederlandse boeren met Cana dese ervaring worden verhuurd. De nieuwe onderneming is de C.C.C. Canadian Commercial Corporation of the Netherlands. Zij is opgericht door de Vereenig- de Transatlantische Hypotheken (Rotterdam), die ca. 200 boerde rijen in Canada bezit, en de ban kiersfirma Heldring en Pierson (Amsterdam). Gistermorgen is een arbeids conflict uitgebroken bij de Wil- ton-Feijenoord Scheepswerven te Rotterdam. Het conflict is begon nen om een aandeel in de winst in de vorm van 24 uur extra gratificatie. De E.V.C. heeft zich achter de staking gesteld. Bij een uitgebroken staking, die niet algemeen is, zijn enige dui zenden arbeiders betrokken. Tijdens het congres van de Internationale Automobiel Fe deratie, dat in Denemarken wordt gehouden, werd aan de deelnemers een nieuwe vin ding op het gebied van de veiligheid op de weg getoond, welke op vele plaatsen in dit land reeds in toepassing werd gebracht. Zij bestaat uit een lage, betonnen omheining. De joto toont een zestons vracht wagen, die met een snelheid van 60 KMW tegen de beton nen wegkant botst. De wagen werd onmiddellijk weer de weg opgeduwd en kon nor- waal verder rijden. De schade bleek later zo goed als niets te zijn. De Chinese verliezen De zwaarste verliezen werden toegebracht door de Amerikaanse tweede divisie, waarbij_ de Neder landse en Franse vrijwilligers zijn ingedeeld. Het hoofdkwartier van het achtste leger heeft meege deeld, dat de tweede divisie in vijf dagen tijd 37.750 man van de vijand voor haar rekening geno men heeft. Voor hun tweede voorjaars offensief hadden de communisten 125.000 man in de sector van gen. Almond in de strijd geworpen. Dit hernieuwde offensief liep dood op de geweldige vuurkracht van de geallieerde artillerie, vlieg tuigen en automatische wapens en op de prikkeldraadversperrin gen en mijnenvelden. Ondanks de regen zetten Maan dag de geallieerden de achter volging van een Chinese strijd macht ten Noorden en Noord- Westen van Seoel voort. In dit gebied was een sterke Chinese strijdmacht geconcentreerd voor de aanval op Seoel. Ten Noord-Westen van de stad rukten de geallieerden ongeveer 11 km op. Zij trachten de druk op de verbondenen, die in Oos telijke richting tegen een Noor delijke overmacht vechten, te ver lichten. DODELIJKE ONGEVALLEN TE AMSTERDAM AMSTERDAM. Een 40-jarige ijzerwerker is gistermiddag aan boord van een in aanbouw zijnd schip op de werf van de Amster damse Droogdok Mij. over een luchtslang gestruikeld en daardoor van 12 meter hoog om laag gevallen. De ongelukkige was terstond dood. Een zesjarig jongetje is in de vooravond spelende te water ge raakt en verdronken in de Sta diongracht nabij de schutsluis. In de kast van een woning aan de Achillesstraat, waarin zich een electriciteitsmeter bevindt, is een driejarig knaapje spelende in aan raking gekomen met de stroom. In het Wilhelmina Gasthuis werd de dood van het ventje gecon stateerd. NEW-YORK (A.F.P.) De Syrische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad heeft namens zijn regering schriftelijk bij de Raad geprotesteerd tegen het voortzetten door Israël van dn droogleggingswerkzaamheden in het betwiste moerassengebied van Hoeleh. Hij vestigt de aandacht van de Veiligheidsraad op „de ernstige gevolgen van een even- tuële definitieve voortzetting van deze werkzaamheden door Is raël". Het stadje Olney in Texas (Verenigde Staten) heeft ernstig te lijden gehad van een wervelstorm, die talrijke huizen en kantoorgebouwen met de grond gelijk maakte. Vele personen liepen letsel op. De foto geeft een beeld van de verwoesting. Tussen de wrakstukken van de huizen trachten de over levenden nog te redden wat er te redden valt OMAR BRADLEY: WASHINGTON (A.P.). Ge neraal Omar Bradley heeft giste ren verklaard, dat Amerika zijn militaire kracht elders zou moe ten verminderen om het program ma van Mac Arthur voor Azië ten uitvoer te leggen. Generaal Bradley zei: Er wo nen in W.-Europa ruim drie hon derd millioen mensen. De indus trie van West-Europa staat op een zeer hoog peil. Zou dit industriële vermogen gevoegd worden bij dat der Sowjet-Unie, dan zou dit een dergelijke versterking van Rus land betekenen, dat het een oor log ook buiten West-Europa zou kunnen voeren. Bovendien zijn de West-Euro peanen, indien wij ze aan onze zijde kunnen houden en hun ver dedigingsstelsel tot ontwikkeling wordt gebracht, zeer bekwame bondgenoten. M.i. bestaat een van onze beste kansen om een oorlog te vermijden en een einde te ma ken aan de huidige spanning hieruit dat wij West-Europa zo sterk maken, dat elk land ter wereld er zich wel voor zal wach ten het aan te vallen. WASHINGTON (A.P.) Truman heeft gisteren gezegd van plan te zijn binnen drie dagen het congres om iets meer dan twee milliard dollars te verzoeken voor de E.C.A., plus aanvul lende milliarden voor economische en militaire hulp voor de geallieerden van Amerika. Senator McFarland zei, dat de indruk was, dat een groot bedrag voor de E.C.A. aanbevolen zou worden, hoewel het bedrag dat nu aangevraagd zal worden veel kleiner zal zijn dan oorspronkelijk LONDEN (A.P.). Eerste minister Clement Attlee heeft het Britse kabinet voor heden bijeengeroepen om de Iraanse olie crisis te bespreken. Engeland houdt vol, dat de nationalisatie van de Iraanse olie-industrie onwettig is omdat hiertoe door een partij besloten werd. Iran heeft Amerika gisteren meegedeeld, dat elk uitstel van de olie-nationalisatie „de gramschap van het Iraanse volk zal opwekken". Heden, op de geboortedag van de 12de profeet, zal op instigatie van Perzië's mohammedaanse lei ders een enorme openbare pro testdemonstratie tegen de Anglo- Amerikaanse petroleumpolitiek in Iran gehouden worden. Op die demonstratie zullen de Perzen „uiting geven aan hun haat tegen de inmenging, die een schending onzer onafhankelijkheid betekent". DE SITUATIE AAN DE BELGISCHE GRENS (Van onze correspondent) De Belgische maatregelen in verband met het pokkengevaar (zoals men weet mag geen enkele Brabander momenteel België bin nen zonder voorzien te zijn van een vaccinatiebewijs) hebben vooral tijdens het weekeinde bij zonder veel moeilijkheden opgele verd, zo wordt ons gemeld. Zeer velen, die voor familie bezoek enige kilometers ver de grens over wilden, moesten wor den teleurgesteld en ook chauf feurs van zwaar beladen vracht wagens werden door de douaniers teruggestuurd om hun pokken briefje. Het verkeer ondervond van de controlemaatregelen soms ernstige stagnatie. Een merkwaardige situatie ont staat nu wel aan de grens. De Belgen mogen ongestoord Brabant binnen en zonder gevaccineerd te zijn. Het familiebezoek in de grensstreek is dus nu in eenrich tingsverkeer omgetoverd. Zodoende zal het Perzisch volk doen blijken van zijn groeiende woede over de Amerikaanse en Britse obstructie tegen het Per zische besluit tot naasting van de Anglo-Irianian Oil Company. In de laatste dagen zfjn de ge moederen zo verhit geworden, dat sommige Westerse diplomaten ge welddaden vrezen. Het personeel van de Britse en Amerikaanse ambassades is ge waarschuwd, de demonstratie van vandaag, die omstreeks 16 uur voor het parlementsgebouw ge houden zal worden, niet bij te wonen. Naar verluidt heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken in middels een scherp antwoord op de verklaring van het State De partment voorbereid. Generaal Bradley heeft in zijn Maandag voor de verenigde Ame rikaanse senaatscommissies afge legde getuigenis medegedeeld dat de Verenigde Staten zich niet verplicht hebben Engeland te steunen, indien er i.v.m. het na tionalisatie-geschil, moeilijkheden in Perzië zouden ontstaan. OSLO (A.P.). Het Noorse parlement heeft gisteren unaniem een regeringsvoorstel goedgekeurd waarbij de dienstplicht uitgebreid wordt tot 12 maanden voor alle wapens. Tevens zullen alle dienstplich tigen jaarlijks voor herhalings oefeningen van 60 tot 90 dagen opgeroepen worden. De militaire dienstplicht was 9 maanden, terwijl verschillende specialisten zoals de genie, de verbindingstroepen en de lucht macht 12 maanden onder dienst waren. LONDEN, (A.P.). Een verslaggever van de B.B.C. wilde in zijn Zaterdagavond- programma een paar meisjes interviewen en plaatste daar toe in een der Londense bla den de volgende advertentie: „Keurige jongeman met eerlijke bedoelingen nodigt ondernemende meisjes uit hem Zaterdag 19 Mei om 19.15 uur op de trappen van het Kriterion-restaurant te ontmoeten. Hij is te herken nen aan rode anjer en blauw wit gestippelde shawl. Wacht woord: Hoe gaat het met Uw oom?" Om kwart over zeven wa ren 200 vrouwen, onder wie enkelen met een baby op de arm, om een plaatsje op de trap van 't restaurant aan het vechten. In de straat stonden nog drommen kakelende vrouwen op de adverteerder te wachten. Het verkeer op Picadilly Circus werd voor 'n half uur in de war gestuurd en de politie moest er aan te pas komen. De radioman, Brian Johnson kwam behoedzaam door een achteringang van het restau rant en stond paf. „Ijk. verwachtte er niet meer dan een paar", zei Johnson. De B.B.C. vond de hele ver toning onwaardig en heeft nu voortaan het adverteren voor dergelijke programma-stunts verboden. onder ogen werd gezien, toen machtiging werd gegeven voor het Marshall plan. Het grootste deel van de over blijvende gelden zal besteed wor den voor militaire hulp aan de Westelijke en andere geallieer den (met een kleiner bedrag voor technische hulp). Rayburn, noch de leider van de senaat Ernest W. McFarland (de mocraat uit Arizona) wilden het totale bedrag dat Truman zal aanvragen opgeven. Maar zij zeiden, dat het bedrag „iets meer dan 2 milliard dollar zou bedragen". Er zijn berichten geweest, dat het gehele voorstel ongeveer 9 milliard dollar zou omvatten. De Senaat heeft een wet op de toewijzingen met een amende ment, waardoor alle Amerikaan se hulp aan landen die strategi sche goederen naar communisti sche landen zenden afgesneden wordt, aangenomen en naar Het Witte Huis gezonden. LONDEN (AFP). Het Fo reign Office heeft medegedeeld, dat de Britse zaakgelastigde te Peking bij het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken geprote steerd heeft tegen de „willekeu rige arrestatie van Britse, Cana dese, Australische en Amerikaan se staatsburgers". MADRID (Reuter). Volgens officieel niet bevestigde berichten heeft de Spaanse regering Maan dag een twaalftal personen gear resteerd, die trachtten voor Dins dag in Madrid een wandel-naar- je-werk" demonstratie te organi- seren. Kettingbrieven, van linkse zo wel als van rechtse groeperingen afkomstig, doen al drie weken in de Spaanse hoofdstad de ronde. Zij dringen aan op een „zwijgend protest" zonder demonstraties. Al len zouden stipt op tijd op hun werk moeten zijn, aldus deze brieven, maar niemand moet ge bruik maken van openbare ver voermiddelen, behalve ouderen en zieken. HET SLOPEN VAN MOLENS 's-GRAVENHAGE. Door het ih werking treden van de tijde lijke wet monumentenzorg is voor het slopen van een molen thans geen voorafgaande toestemming van de rijkscommissie voor de monumentenzorg meer vereist. In afwachting van een wettelijke voorziening kan het slopen van molens bij Provinciale verorde ning worden geregeld. TOKIO (A.P.). De 26-jarige kapitein James Jabara, die ook heeft deelgenomen aan de strijd in Europa tijdens de laatste oor log, heeft meer straaljagers neer geschoten dan wie ook. Gisteren haalde hij er twee neer, waar door zijn totaal voor de oorlog op Korea zes werd. De Amerikanen noemen iemand die vijf straaljagers heeft neer geschoten een „ace". GRIEKENLAND EN TURKIJE IN ATLANTISCH PACT? LONDEN (Reuter). De Ame rikaanse voorzitter van de Raad van Afgevaardigden van het Noord-Atlantisch verdrag, Charles Spofford, heeft Maandag de Raad verzocht de mogelijkheid, om Griekenland en Turkije tot het volledig lidmaatschap van het verdrag toe te laten ,te overwe gen. HERSENONTSTEKING NA POKKEN-VACCINATIE 's-GRAVENHAGE. In het militair hospitaal aan de Spring weg te Utrecht, is naar ons door de Legervoorlichtingsdienst beves tigd wordt, de negentienjarige militair G. de Boer aan encepha litis (hersenontsteking) overleden. Hij was onlangs ingeënt tegen pokken. De B. woonde in Steenwijk en lag te Haarlem in garnizoen. Ook enige dagen geleden is een militair aan hersenontsteking overleden. Deze is gisteren in Ze venaar met militaire eer begra ven. PARIJS (Reuter). De plaat: vervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken van de vier grote mogendheden hebben Maandag te Parijs met hun besprekingen een belangrijk resultaat geboekt door het eens te worden over het plaatsen van de Duitse demilitari- satie op de agenda voor een mi nistersconferentie. Het Sowj et-Russische voorstel is aangenomen, volgens hetwelk de Duitse demilitarisatie twee maal op de agenda zal voorko men: eenmaal in de inleiding en vervolgens ergens na het punt, dat gaat over vermindering van bewapening. Volgens de Engelse plaatsver vanger, Davies, moeten nog slechts twee punten geregeld wor den: de volgorde der agendapun ten en de Sowjet-Russische eis, dat het Noord-Atlantisch verdrag op de agenda wordt geplaatst. (Van onze verslaggever) DEN HELDER. Gisteravond is een Deens vissersscheepje, dat op weg was naar IJmuiden, om daar zijn lading te lossen, op de Razende Bol gestoten. Het scheep je trachtte om tijd te winnen om Haaksgronden heen te gaan doch liep vast. De situatie van het schip is niet gevaarlijk, daar de zee nog vrij rustig is. Assistentie van de ,,Dorus Rijkers" werd geweigerd. De bemanning bleef aan boord en zou vandaag trachten op eigen kracht los te komen. 's GRAVENHAGE. Het ha ringseizoen 1951 is in de afgelo pen nacht begonnen. Om tien minuten voor één hedenmorgen stak de Sch 342 als eerste zijn neus om de bocht om door de bui tenhaven de Noordzee op te gaan. Enkele ogenblikken later volgde de Sch 3, weer even later de Sch 50, dan de ^ch 263 met de red dingboot 'hur" als een jonge speelse hond opzij en voorbij brommend. Met liorte tussenpo zen volgde de ene na de andere logger. De loggers hadden alle lichten aan, een feestelijke verlichting. Op de kaden van de binnenha vens, langs de buitenhaven, op de boulevard, overal een dikke menigte. Auto's bij tientallen, bijna alle provincie letters van Nederland waren vertegenwoor digd, ook buitenlandse auto's ont braken niet bij dit schouwspel. De binnenhavens boden een fleurig aanzicht, overal pinkelden de lampen aan boord der voor de uitreis klaar liggende boten. Hun lichtpunten werden duizendvou dig weerspiegeld door het door vertrekkende loggers in beweging gebracht wateroppervlak Holr aist^rP" «epm "io'iWP nftl'lrpn TILBURG. Gisteren was het de zesde achtereen-volgende dag, dat in Tilburg geen nieuw geval van pokken werd geconstateerd. Vijf genezen patiënten werden uit het ziekenhuis ontslagen. Er wor den thans nog 19 personen ver pleegd. Het aantal zich nog in quarantaine bevindende personen bedraagt thans 38. 2'/=-JARIG VAN MEISJE VIEL BALCON ROTTERDAM. De 2lh jarige Maria A. T. Meeuwsen uit de Vlinderstraat te Rotterdam viel gistermiddag aldaar van het bal- con van de tweede etage. Met zware verwondingen werd het meisje naar het Bergwegzieken huis vervoerd, waar zij bij aan komst bleek te zijn overleden. DJAKARTA (A.P.). In het Indonesische parlement openbaar de zich gisteren krachtig verzet tegen het verbod der V.N. om voor de oorlogvoering belangrijke zendingen naar Peking-China te sturen. De minister van Buiten landse Zaken dr. A. Soebardjo heeft de vorige week gezegd, dat zijn regering zich bij een maat regel der V.N. zou neerleggen, maar hij eiste, dat het Westen begrip zou tonen voor de moei lijke economische toestand van Indonesië. Toen gisteren het parlement na een reces van verscheidene weken bijeenkwam, was het onmiddellijk duidelijk, dat de regering-Soeki- man zich geplaatst zal zien tegen krachtig verzet tegen het em bargo. De meerderheid van de parle mentsleden schijnt het embargo als een „kwestie van principes" te willen aanvaarden, maar zij wijzen er met heftigheid op, dat de maatregel funest voor het eco nomisch leven zal zijn daar de uitvoer van rubber, indien de olie buiten beschouwing gelaten wordt het land aan ongeveer 50 pet. van zijn buitenlandse deviezen helpt. Vele leden zijn bovendien van mening, dat het verbod in plaats van het communisme te bestrij den dit zal aanmoedigen. Zij vre zen, dat dalende rubberprijzen tal van inheemse rubberplanters en vele arbeiders op de grote rub berplantages werkloos zou ma ken. Dit zou de onveiligheid hier nog kunnen vergroten. Politieke waarnemers zijn van mening, dat het verzet tegen het embargo grotendeels zou verdwij nen, indien de V.S. bereid zouden zijn de garantie te geven, dat de rubberprijzen op een redelijk niveau blijven. Kota Inten, 21 te Djakarta. Oranje, Djakarta-A'dam pass. 20 Perim. Sibajak, R'dam-Melbourne 19 uit Suez. Cheshire, Djakarta-A'dam, pass. 19 Kreta. Volendam, R'dam-Quebec, 20 780 mijl O.N.O. Kp. Race.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1