Wat deed men vroeger en nu tegen de pokken? Brussel wil de Economische Unie en liefst zo snel mogelijk A.R.K.A, congresseert te Haarlem mm I i De vrede wordt bedreigd in het Verre Oosten VLUCHT IN DE NACHT RADIO Bezoldiging niet rechtvaardig De prognose der ziekte is thans veel gunstiger geworden GEEN ENKEL VRAAGSTUK IS ONOPLOSBAA Wie moet er nog wat regen hebben? BEURSOVERZICHT door E. J. Rath HAARLEM Gisteren en van daag wordt in Haarlem het jaar lijks congres van de R.K. Ambte- narenvereniging (ARKA) gehou den. Vertegenwoordigers van alle afdelingen uit het land zijn gis teren in groten getale bijeenge komen in hotel de Leeuwerik ter behandeling van een uitvoerige agenda. De bisschop van Haarlem, Mr. J. P. Huibers, woonde de bijeenkomst van gisteren gedeel telijk bij. Het congres werd geopend met een rede van de algemeen voor zitter, de heer B. J. M. van Elk, gemeentesecretaris van Eindho ven, die de leden herdacht, die in het afgelopen jaar zijn over leden. Hij gaf een uitvoerig over zicht van de groei der organisatie. In Maart j.l. telde de Arka 14.000 leden. De heer van Elk betreurde het echter dat nog steeds weinig hogere ambtenaren zich hebben aangesloten. De voorzitter besprak hierna het actieprogramma, dat door het hoofdbestuur is samengesteld en sprak daarbij onder meer over een afdoende bezoldigingsrege ling. Hij zei deze niet rechtvaar dig te kunnen noemen zolang de ambtenaren op redelijke wijze in hun onderhoud kunnen voorzien. Spreker bepleitte het instellen van een behoorlijke studietoelage, de invoering van de progressieve kinderbijslag, de afschaffing van de huidige gemeenteklassificatie. De heer van Elk behandelde vervolgens „de noodzaak van een verdergaande verbetering van de pensioenwet 1922 en de spoedige invoering van een ziektekosten regeling Hij toonde zich voor stander van een vacantie-toeslag KLEINHANDELSMARGES VOOR SCHOENEN NOG NIET AANVAARDBAAR 's-GRAVENHAGE. De vak groep detailhandel in schoenen deelt ons mede dat haar aan het A.N.P. gedane mededeling be treffende de door haar aanvaard baar geachte marge van 26 pet. voor heren- en 23 pet. voor da messchoeisel op een misverstand berust Van het begin van de bespre kingen met het directoraat-gene raal van de prijzen af hebben de vakgroep en de vrije organi saties in de schoenhandel zich op het standpunt gesteld, dat in deze tijd van overvloed en sterke ver schillen in de kostenstructuur der bedrijven, niet met een marge voor de gehele schoenhandel kan worden volstaan. Het overleg tussen het ministe rie van Economische Zaken en de organisaties in de schoenhan del over deze margeregeling wordt voortgezet. WOENSDAG 23 Mei. 7.00—24.00 NCRV HILVERSUM L 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewij de muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.10 „Leven in de schaduw", hoorspel. 12.00 Pi anorecital. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mi litaire causerie. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.50 Gramofoon muziek. 14.00 Bondsdag van de Bond van Gereformeerde Vrou wenverenigingen. 14.45 Gramo foonmuziek. 15.00 Voor de meis jes. 15.15 Kamerorkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Clavecimbel en viool. 17.45 Regeringsuitzen ding: „Een Surinaamse huis vrouw vertelt", door M. Kleine van NieL 18.00 Dameskoor. 18.30 Bariton en orgel. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Discussie voor jonge mensen. 19.30 Gramo foonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoon muziek. 20.15 Herdenking Mr. Guillaume Groen van Prinste- rer. 21.30 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 22.20 Reisbe schrijving. 22.30 Vocaal ensem ble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM n 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30V PRO, 20.00—2.400 VARA. VAR: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram. muz. 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Schoolradio: VARA: 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonmuziek; 12.55 Kalen der; 13.00 Nieuws; 13.15 „Zo werkt Nederland"; 13.22 Banjo ensemble; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinder koor; 15.20 Hoorspel voor de jeugd; 15.50 Pianovoordracht; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia-varia; 18.20 Militaire reportage; 18.30 Lichte muziek; 18.50 „Zo werkt Nederland"; 19.00 „De beïnvloeding van de mens", causerie; 18.15 Lichte mu ziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Dansmu ziek; 20.50 „Brand in „De Jonge Jan"monologenspel; 22.00 Om roeporkest; 22.40 Sport; 22.45 „De ontdekking van de diepzee", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Or gelspel; 23.3524.00 Gramofoon muziek. van 2 procent, de wederinstelling van het rijksgeorganiseerd-overleg en de afschaffing van het insti tuut der arbeidscontractanten. Na deze openingsrede voerde de bis schop van Haarlem het woord. Hij drong er onder meer op aan, dat de problemen van deze tijd volgens christelijke beginselen zouden worden op gelost en Hij noemde als de weg daarheen een krachtige katholieke organisatie. Mgr. Huibers besloot zijn herder lijk woord met het geven van de Bisschoppelijke Zegen, VENLO Zoals bekend, zijn onder auspiciën van het land bouwkundig proefstation te Groningen in het ontginnings dorp IJsselsteyn in de Peel op een tweetal boerderijen bere- geningsinstallaties gebouwd, waarmede gedurende drie ja ren proeven zullen worden ge nomen. Men wil nagaan of het moge lijk is op deze wijze de verdro- gmgsverschijnselen op deze gron den te bestrijden. De installatie bestaat uit een motor, die water uit een put op zuigt en onder druk van 5 atmos feer door lange pijpleidingen naar een spuit voert, welke het water met een straal van 30 M. lengte verspreidt. De spuit draait auto matisch rond om haar eigen as, terwijl de actie-radius van het gehele apparaat zich uitstrekt over 5 H.A. De capaciteit is 6 mm „regen" per 10 minuten of 30 M3 water per uur. Normaal heeft een droog land 30 mm regen no dig, zodat de kunstmatige regen bui in een half uur over het land kan neerplensen. Waar dus water in de ondergrond kan worden aangeboord kan deze installatie dienst doen. Gedurende de proef tijd moet ook worden onderzocht of de installatie rendabel is. EEN RECORD- RAADSVERGADERING PURMEREND. De ge meenteraad van Purmerend heeft gisteren een record gemaakt. In precies 38 se conden heeft hij een open bare vergadering weten te beëindigen. Er was één man op de publieke tribunedie nog nooit een raadsverga dering had bijgewoond. pnw-!.- ÜK F - i i is>. DRIJVEND ZIEKENHUIS Uit Deventer is Maan dagmorgen de IJssel- meerboot „Gelder land" vertrokken, met aan boord 62 patiën ten, om een tocht door midden-Nederland te maken. Deze tocht, welke is georganiseerd door het Nederlandse Rode Kruis, zal zes dagen duren. De pa tiënten, die met trans portcolonnes van het Rode Kruis naar de boot zijn vervoerd, worden voorzichtig aan boord gebracht. n <siot) Deze besmettelijke, door micro-organismen, (een virus) van mens op mens, gemakkelijk overgaande infectieziekte, is zoals reeds eerder werd gezegd, een cosmopolitische ziekte. Het beeld ervan is hier in Nederland echter door de verkregen immuniteit van de bevolking, geheel anders dan bijvoorbeeld in Indonesië. Zelfs in Engeland (Brighton) zagen we onlangs héél wat gemenere pokken, dan die we nu in ons Brabant zien. Het gevaar bij deze zeldzame ziekten is, dat onbekend ook onbevreesd maakt We zagen dat in Tilburg waar reeds sinds 3 Maart j.L pokken wa ren, die eerst eind April daaropvolgend als zodanig werden herkend. Onze voorouders, vooral de Orthenaren uit de zeven tiger jaren van de vorige eeuw, waren heel wat meer bevreesd voor deze ziekte, dan wij in 1951 zijn. Pokken manifesteren zich vaak bij een medisch en* sociaal verwaarloosde bevolking. Zij zijn een graadmeter voor de welstand van een volk. In de jaren 1871 en 1872 stierven er in ons land 19.500 mensen aan. Als gevolg hiervan werd in 1872 de Koepokvaccinatie dan ook wet telijk geregeld. Men had vóór die tijd al ge- experimenteerd met mensenpok stof. Toen in 1700 in Constantino- pel een hevige pokken-epidemie optrad, ging men er toe over, duizenden mensen te „inocule- ren" met het menselijke pokken- virus, op dezelfde wijze, zoals hier al eerder van de Chinezen beschreven werd. Men ging dan aldus te werk: Een pokpuist van een lijder werd geopend en het zich daarin bevindende vocht werd met een naald bij de persoon, die men wilde „beschermen", in de huid gebracht. De eerste die deze vorm van bescherming tegen de nokken ook in onze streken aanbeval en tevens nersoonliik in eieren kring nronaereerde. was lady Mary Montague, de echtgenote van de Engelse gezant in Con- stantinooel, die in 1717 haar (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, (Telef.) Na maandenlang te hebben getraineerd, zullen deze week de Benelux-onderhandelingen eindelijk weer op gang worden gebracht. Woensdag a.s. zullen te Breda de Belgische en Nederlandse ministers bijeenkomen om over de snijbloemenkwestie te praten en daags daarna zal Breda hogere ambtenaren van beide landen te gast hebben. Deze laatsten zullen meer bijzonder nagaan hoe in beide landen is gereageerd op de publicatie van het rapport der waterwegen. Men be schouwt te Brussel deze ambtenarenconferentie als de voorbode van een ministeriële conferentie, welke de vraag zal behande len hoe en door wie eventuele onderhandelingen over de water wegenkwestie zullen worden gevoerd- Voor België, dit mag als be kend worden verondersteld, is het vraagstuk der waterwegen nauw verbonden met de afsluiting van een definitief Benelux-verdrag, zodat de bespreking van deze kwestie vrijwel zeker aanleiding zal worden om het gehele Bene- lux-probleem opnieuw in ogen schouw te nemen. Het herhaalde uitstel der minis teriële conferentie, die reeds in December zou plaats hebben, wordt te Brussel betreurd. Men verwijt daarbij Nederland niets, doch stelt alleen vast, dat een aantal vraagstukken onopgelost zijn gebleven omdat beide landen er voor terugschrikken het mes in de wonde te zetten. Erkend wordt, dat de Voor- Unie voor België grote voordelen heeft opgeleverd. Wat de Unie zelf oplevert, weet echter nie mand met zekerheid. Niettemin wordt het tot stand komen der Economische Unie door België uitdrukkelijk gewenst, en wel liefst zo snel mogelijk. Dit is ons dezer dagen nog door een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verzekerd. België voegt er evenwel aan toe, dat het geen kat in de zak wil kopen en daarom tevoren wil weten, hoe de nog hangende vraagstukken Schelde-Rijn kwes tie, de landbouwvraagstukken en de betalingsmoeilijkheden, opge lost kunnen worden Wantrouwen moet verdwijnen Brussel wenst niet enkel te weten op welke manier de moei lijkheden zullen worden geregeld, het verlangt ook waarborgen, dat het Nederland ernst is met de Benelux. Merkwaardig genoeg schijnt omgekeerd ook Nederland wan trouwen te koesteren nopens de bedoelingen van zijn partner. Sommigen in Nederland hebben in een rede, welke minister van Zeeland onlangs te Parijs gehou den heeft, een aanwijzing menen te zien, dat België lonkte in de richting van Frankrijk. Hieromtrent is mii verzekerd. dat een Beleisch-Franse „Bene lux" onmogelijk aantrekkeliik voor België kan zijn. gezien de sterke economische en financiële verschillen tussen beide landen, en dat alleen al om die reden het Nederlandse wantrouwen on gemotiveerd is. Niemand te Brus sel denkt aan een Economische Unie met de Zuiderburen. Inmiddels is er wantrouwen en blijven de misverstanden be staan, daarom vooral wensen Benelux-kringen te Brussel, dat het tot een openhartig gesprek komt tussen dé beide regeringen. Geen enkel vraagstuk wordt hier als onoplosbaar beschouwd. Volgens België is de Schelde Rijnkwestie te regelen, als men van beide kanten maar onderhan delen wil. Wat de landbouw aan gaat, in Belgische landbouw- kringen begint men nu wel in te zien, dat een stelsel van favori- tisme te kunstmatig is en niet tot een oplossing kan leiden. Daarom zijn velen bereid hun bezwaren tegen de Nederlandse invoer te laten vallen, mits een redelijke overgangstermijn in acht wordt genomen. Van zijn kant moet Nederland dan een einde maken aan de regeringstoeslagen voor de landbouw en aan alle verdere kunstmatigheid, welke de prijzen lager doet liggen dan in België. En natuurlijk is ook dit niet op slag te regelen. Brussel bereid betaling op te schorten? In verband met dit laatste ver wacht men hier veel van de Ne derlandse maatregelen om de be talingsbalans in evenwicht te krijgen. Dit is vermoedelijk een nogal tijdrovende kwestie, en mede hierom gaan er in België stemmen op om Nederland een handje te helpen, temeer, omdat itens lotte de sterk verhoogde Belgische invoer er mede debet aan is. In politieke kringen wordt ge suggereerd de betalingen on te schorten of de huin in te roenen van Amerika. België, zeggen deze kringen, kan een financiëel offer dragen, vooral als men weet dat hierdoor 't normaliseren der be trekkingen met Nederland moge lijk wordt gemaakt. enigst zoontje door haar chirur gijn liet inenten. Toen zij later in Engeland was teruggekeerd, ging zij voort, met voor deze inoculatie propaganda te maken en daar zij talrijke, zeer invloedrijke mannen om zich heen wist te verzamelen, werden langzamerhand meer en meer personen overtuigd van het nut van deze kunstbewerking. Na overleg met het medisch college in Londen werd dr. Meat in 1722 belast met het enten van de echte (mensen-) pokken bij eni ge ter dood veroordeelden. Het resultaat was (natuurlijk!) dat geen dezer „proefkonijnen" over leed. Toen besloot de prinses van Wales in 1722 haar beide dochters te laten inenten. Dit voorbeeld kreeg veel navolging, óók op het Continent en ook bij de adel en regerende geslachten. Alleen het Franse Hof bleef zich tegen deze Engelse vooruitstre vendheid verzetten. Dit kostte dan ook in 1774 aan Lodewijk KV het leven. Hij stierf aan pokken! Jenner kwam toen met de vaccinatie zoals wij die nu nog steeds kennen, met koepokstof. Hieraan zit héél wat minder risico. Bij een revaccinatie heb ben we feitelijk slechts te maken met de kleine kans op geelzucht. De huidige lasten en ongemak ken, waaraan we allen laboreren en die voor de leek veel op griep lijken, gaan na enkele dagen be slist over. Met de eerste (primo-) vaccinaties is het anders gesteld. Bij een bepaalde leeftijd dreigt daar behalve de geelzucht ook 't gevaar van hersenontsteking (en cephalitis), als complicatie. Hier is het dus van belang het pok- kengevaar en het encephalitisge- vaar tegen elkaar af te wegen. Dit werd dan ook voor ons re- daan door de landeliike overheid bii haar advies. In Tilburg was het gevaar van nokken on een benaald moment groter dan het gevaar van encephalitis. Dit mo ment wordt voor Den Bosch nas bereikt, wanneer we ong. 15 ern stige nokkennatiënten,zouden hebben in plaats van één licht geval. In ons Indië bestond het gevaar van encephalitis weer niet! Dit is allemaal nog niet ver klaard. En nu tot slot voor de bevrees- den onder ons een korte om schrijving van de mensenpokken, ter geruststelling bij eventuele onduidelijke koortsen. De pokken beginnen na een broeitijd van circa 14 dagen acuut met hoofdpijn, lendepijn en zeer hoge koorts. Soms is er nog een uitslag te zien op de binnenkant van armen en benen en in de schaamstreek. Dan daalt de tem peratuur snel en komen (bjj onze Brabantse patiënten vaak spaar zaam' blaasjes, die wat op wa terpokken lijken. Zeer typisch is het dat deze blaasjes zeer vaak op de uiteinden van het lichaam (handen en voeten) zitten. Ik zag ze zelfs op de voetzool en de handpalm, een vreemde plaats voor blaasjes. De blaasjes kunnen evenals waterpokken ook in de mond voorkomen. Na dit blaasjesstadium komt het etterig stadium, met de vele complicaties die eigenlijk daarom de ziekte zo ernstig maken. Deze gevolgen kunnen echter met chloromyce- tine en penicilline tegenwoordig succesvol bestreden worden, zo dat we kunnen zeggen, dat c(e prognose (toekomst van de ziek te) veel beter geworden is. En hiermede besluiten we deze populaire uiteenzetting over deze in onze streken eigenlijk zo zeld zame ziekte. (Het eerste artikel is geplaatst in ons blad van Vrijdag j.l.) BUITENLANDS OVERZICHT Het oliegeschil in Perzië schijnt zijn dramatische ontknoping nu snel tegemoet te gaan, hoewel op dit ogenblik nog niets onherroe pelijks is geschied, hoewel gis termorgen de Perzische raad voor de nationalisatie van de oliegebieden de Anglo Iraanse oliemaatschappij heeft verzocht al haar installaties ter waarde van 5 milliard guldens, aan de Perzische regering over te dra gen. Bovendien heeft de Perzi sche regering gisteren nadat de nieuwe premier geweigerd had, de Engelse ambassadeur per soonlijk te ontvangen, de Engel se en Amerikaanse nota om nieuwe onderhandelingen te be ginnen, categorisch van de hand gewezen. Ook heeft semi-offici- eel de Perzische regering ver klaard dat een weigering van Engeland, om de olieinstallaties over te dragen, onherroepelijk tot een derde wereldoorlog zou leiden. Nu is het allerminst uit gesloten, dat dit deze laatste waarschuwing, niet meer is dan een dreigement, al weet het En gelse blad Sunday Dispatch reeds te berichten dat de Perzi sche regering het Russische aan bod, om troepen naar Perzië te zenden als de Engelsen met wa pengeweld de olieprovincie Aba- dan bezetten, heeft aanvaard, terwijl hetzelfde blad ook reeds weet te berichten, dat de Russi sche troepen reeds aan de Noordgrens van Perzië gereed staan om het land van het Sjah binnen te vallen. Het ziet er intussen niet naar uit, dat Engeland, dat de laatste 48 uur hier krachtig wordt bij gestaan door Amerika, er zonder meer in zal berusten zijn waar devolle bezittingen zonder meer prijs te geven. Wij wezen er reeds eerder op, dat de Perzische oliebronnen behoren tot de be langrijkste van de wereld. Zo lang zij in het bezit zijn van de Anglo Irianian Oil Compagny, waarvan Engeland de meerder heid van de aandelen heeft, was er niet het minste gevaar, dat deze enorme en zeer waardevolle olievoorraden in andere handen kwam dan die van de geallieer den. Worden echter deze olie bronnen genationaliseerd, dan is deze zekerheid niet alleen ver dwenen, maar staat het vast, dat de regering van Teheran, die al tijd onder zware Russische druk staat, een belangrijk deel van de opbrengst naar Rusland zal leve ren, waardoor de strategische positie van de geallieerden in 't Midden-Oosten zeer belangrijk ongunstig zou gewijzigd worden. Bovendien bestaat er ook een grote kans, dat de productie, aangezien Perzië niet over de nodige technici beschikt en na tuurlijk ook Amerika die niet wil leveren, Russische technici zal uitnodigen de oliewinning te organiseren waardoor Rusland practisch in het bezit komt van de enorme olievelden en de Sov jets daardoor met een slag een belangrijke voorsprong aan olie zou krijgen boven de democrati sche landen. Men begrijpt on middellijk, dat noch Engeland maar ook de Ver. Staten niet, er aan kunnen denken, daarin te berusten. Afgezien nog van het feit, dat door deze gang van za ken, volkomen wederrechterlijk, Engelse financiële belangen in ernstige mate worden geschaad. Engeland heeft enorme bedra gen in deze oliegebieden geïn- Zaterdag 26 Mei a.s. hoopt de oudste directeur van de fa. Gebrs. Stork en Co's Appara- tenfabriék, de heer G. J. Bil- derbeek een dubbel jubileum te vieren. Hij zal die dag zijn 70ste verjaardag alsmede zijn 50-jarig jubileum bij de fa. Stork herdenken. vesteerd juist op verzoek van Perzië, het heeft door zijn des kundige outillage de oliewinning enorm opgevoerd, het kan er dus niet aan denken, om deze op die wijze verkregen bezittingen in handen te laten spelen van zijn grote tegenstander. Het is begrijpelijk, dat de fa natieke Perzische nationalisten dit niet inzien en zo verblind zijn in hun nationale gevoelens, dat zij zelfs niet schijnen te aarzelen de hulp van Moskou in te roe pen tegen Engeland, hoewel een kind kan begrijpen, dat wanneer Rusland eenmaal vaste voet in deze gebieden heeft, van een na tionalisatie helemaal niets te recht komt en Perzië veel min der krijgt, dan Engeland het nu bereid is te geven. Men mag vei lig aannemen, dat de jonge Sjah zich van dit alles volkomen be wust is, alleen schijnt hij mo menteel niet meer de macht te hebben, om tegen de nationalis tische fanatici te kunnen oproei en. Waar dit alles op zal uit draaien, is moeilijk te voorspel len, maar dat deze kwestie een zeer gevaarlijke spanning te weeg roept, is duidelijk. Van be tekenis is hier, dat Washington en Londen nu een lijn gaan trek ken en volkomen eensgezind naast elkander staan, om de be langen van de democratische landen veilig te stellen. Voor de van elk realistisch inzicht ge speende nationalisten moge dit weinig meer zeggen, maar voor Rusland is het reeds duidelijk, dat wanneer het zich in de Per zische kwestie daadwerkelijk zou mengen, dit niet alleen een con flict betekent met Engeland, maar ook met de Ver. Staten en of het Kremlin dat zal willen riskeren is nog niet erg waar schijnlijk. Maar de Engelse mi nister Morrisson heeft gister avond in Bonn bij Dr. Adenauer nog verklaard, dat wanneer de Perzische regering, zonder nader overleg, aan de directie van de oliemaatschappij verzoekt, zijn directiestoel te ontruimen en het land te verlaten, daarop maar een antwoord mogelijk is n.l. de meest duidelijke weigering. De gespannen toestand in het Midden-Oosten wordt bij dit al les ook nog vertroebeld, door de critieke situatie aan de Is raëlischSyrische grenzen, nu Israël, ondanks het verbod van de Ver. Naties toch door gaat met de drooglegging van de moerassen van Hoeleh, waarte gen heel de Arabische wereld in verzet komt en met geweld dreigt drt te beletten, als Israël doorzet Men ziet er is momenteel weer brandstof genoeg om de smeu lende lont m het kruitvat tot een ontploffing te brengen. AMSTERDAM, 21 Mei Een zo belangrijk dividendvoorstel als dat van de Kon. Olie is voor de Beurs ieder jaar weer een grote gebeurtenis. In de oliehoek en feitelijk over dé gehele markt verkeerde men in afwachting van het desbetreffende bericht, dat na sluiting van de Beurs zou worden bekend gemaakt. De koers van Koninkliike, die van morgen 301 luidde, bleef vanmid dag daar beneden en fluctueerde tussen 300"» en 2981'». De affaire was weer klein. In de andefe hoeken had de handel eveneens weinig te bete kenen. Cultuurfondsen bewogen zich rondom de vorige koersen, waarbij HVA een avance van twee procent wist te handhaven. Van internationale industrieën viel de houding van Philips op. Kopers kwamen beginbeurs in de markt en veroorzaakten voor dit fonds een stijging van 6 pCt. tot 254, waarop een reactie tot 250 volgde. Unilever en AKU bleven goed op prijs zonder veel affaire. Scheepvaartfondsen waren eer der iets aangeboden. Aandelen van Ommeren moesten 5 pCt. prijsgeven, onder invloed van het feit, dat een stockdividend wordt voorgesteld. Voor aandelen Deli- spoor blijft nog steeds belang- sterling bestaan Vandaag wer den voor het eerst ter beurze ver handeld de pas geïntroduceerde aandelen Nederlandsche Kaiser Frazer, waarvoor de animo mee viel. Er kwam een notering tot stand van 120 gedaan bieden. De Amerikaanse markt was zeer kalm, maar het Agio per centage blijft zich in opgaande richting bewegen. Vandaag be droeg het 11 pCt. Lichte belang stelling was aanwezig voor Cul- tuurbank en Nationale Handels bank. De toonaangevende Staats fondsen waren vandaag iets in herstel, maar de hoogste dagno- tering kon niet gehandhaafd blijven. FEUILLETON 30. Hij zou denken, dat ik dubbel spel had gespeeld; en dandan.." Zij kon niet uit spreken; ze zat te snikken van de zenuwen. „Ik zal hem wel uitleggen, hoe ik hier ben gekomen. Dan weet hij, dat 't uw schuld niet is" pro beerde ik haar te kalmeren. „Wilt u niet weggaan?" „U vergeet, dat ik zelf ook be lang bij de zaak heb. Wie weet, wat me boven 't hoofd hangt, als ik nu niet doorzet! Als ik hier 't huis uit ben, kan ik niets meer beginnen." „Maar hij komt misschien niet alleen!" Zij trachtte zich goed te hou den maar ze werd hoe langer hoe zenuwachtiger. En ik kreeg steeds meer medelijden met haar. En toch dacht ik er niet over, heen te gaan. Ik bleef om ver schillende redenen. Gevaar? Goed. Dan zag ik wel verder. Maar ik wou die man ontmoeten. Ik wou weten, waarom hij me liet nagaan en wat hij van me verlangde. En dan ik mag zeg gen. dat dit volstrekt niet de zwakste van mijn beweegrede nen was ik kon er niet toe besluiten, dat meisje alleen ach ter te laten in zo'n afgelegen huis, alleen tegenover een man, voor wie zii zo'n deerniswek kende angst koesterde. „Het kan me niet schelen, al brengt hij een complete lijf wacht mee," zei ik, wel wat snoevend. „Ik wil morgen verder met u praten," zei ze wanhopig. „Zegt u maar waar we elkaar treffen zullenmaar dan moet u nu weggaan." Ik schudde koppig mijn hoofd. „U kunt me maar op één ma niet uit dit huis wegkrijgen," zei ik. Ze keek me aan met een ge zicht van afwachting. „Hoe dan?" vroeg ze. „Dj)or mij de hoofdzaak te ver tellen, voor zover u die zelf weet; de ware reden, waarom Vinton me laat nagaan en wat hij van me hebben wil. „En als ik dat verteld heb, gaat u dan? Belooft u het?" Ik knikte. Maar ik zei er niet bij, hoe ver ik gaan zou, als ik het huis verliet. Ik was namelijk van plan, buiten een oogje in het zeil te blijven houden en weer binnen te komer» als ik het nodig vond. „Goed, luister dan," sprak ze gejaagd. „Meneer Vinton is te weten gekomen dat u. Ze zweeg plotseling en luis terde. „Er komt iemand aan!" fluis terde ze. „Daar is hij." Wat zij met haar scherp ge hoor had opgevangen, hoorde ik nu eerst: het zachte gezoem van een bijna geruisloze auto buiten op de weg. Wij stonden allerbei op, vol spanning. Er volgden voetstappen op het klinkerpad. En toen knarste er een sleutel in de buitendeur. „Of hij het is of niet hü kan niet binnenkomen vóór u de deur hebt opengemaakt," zei ik geruststellend. „De ketting...." „Ik moét hem binnenlaten! Hij mag u niet zien! Verberg u. o vlug! Boven!" „Maar u weet toch, dat ik hem spreken wil!" protesteerde ik. Wij hoorden beiden een onge duldig gerammel met de ketting, die de voordeur in bedwang hield. „Ik smeek uhield zij aan, „bij al wat u lief isZe stond vlak voor me en legde impulsief haar handen op mijn schouders en zij keek me aan als een kind in doodsangst. Weer overwonnen mii die bruine ogen. Met een paar vlug ge stapper» was ik bii de por- tières, die de doorgang naar de hal afsloten; ik wou de trap op vliegen maar het was te laat. De deur was opengeduwd, zo ver als het ging, en door de kier van een centimeter of viif had de man zijn hand gestoken om aan de ketting te rammelen. Het meisje was naar de deur gelopen en ik hoorde haar aan de ketting tasten. Als ik nu de hal door en de trap liep, zag de man mij. Maar ik kon wel wel terug; het oponthoud was lang genoeg, om mij gelegenheid te ggven naar de achtermuur van de bibliotheek te hollen. Het zachte kleed maak te mijn voetstappen zo goed als onhoorbaar. Midden in de muur tegenover de ramen, waren er een paar grote schuifdeuren, klaarblijke lijk toegang gevend tot een an dere kamer: die kant was ik op gelopen, maar onderweg merkte ik op, dat er nog een deur was, schuin in de hoek; die moest in de hal of in een zijgang uit komen, aldus een tweede ingang naar de bibliotheek vormend. Onderwijl hoorde ik de voor deur opengaan, er trad iemand binnen en toen ging de deur weer dicht. Ik stond met mijn hand aan de knop van de deur, die me in staat moest steller», achterom in de hal te komen. Ik draaide die knop zachtjes om en opende de deur op een kier van vijf of zes centimeter. Ja, zo kwam men achter in de hal. Het was daar zo goed als donker. Met mijn oog vlak voor de kier gluurde ik en ik zag de lange man onder het lichtje staan, bii de ouderwetse klerenstaander. Het meisje zag ik niet; zij zou wel op de drempel van de bibliotheek staan, dacht ik. Hij stond op zijn dode gemak zijn ias uit te trekken die hij vervolgens achteloos over eer» kapstok wierp. Zijn hoed volg de. Toen liep hij naar de biblio- (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4